Biuro Operacji Antyterrorystycznych

Polska, policyjna jednostka kontrterrorystyczna, utworzona decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 28 lutego 1976 roku jako Wydział Zabezpieczenia Komendy Stołecznej Milicji. W roku 1990 przemianowana na Wydział Antyterrorystyczny Komendy Stołecznej Policji, a w roku 2000 – Samodzielny Pododdziały Antyterrorystyczny KSP. W lutym roku 2003 przeniesiona w struktury Centralnego Biura Śledczego (jako Zarząd Bojowy i Zarząd Zabezpieczenia Bojowego), a od czerwca  tego roku do roku 2004 funkcjonująca jako Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji.

W latach 2004 – 2008 funkcjonowała w ramach Biura Głównego Sztabu Policji, jako Zarząd Operacji Antyterrorystycznych, aby od roku 2008 powrócić do poprzedniej  rangi i nazwy.

Pierwszym dowódcą i twórcą jednostki był płk. Edward Misztal.

Jednostka od początku swojego istnienia miała charakter centralnej jednostki kontrterrorystycznej, wykorzystywanej do rozwiązywania najtrudniejszych i najbardziej złożonych sytuacji kryzysowych, wsparcia służb kryminalnych w zatrzymywaniu szczególnie niebezpiecznych przestępców oraz wzmacniania ochrony VIP-ów. W tym charakterze działała na obszarze całego kraju. Pełniła także rolę jednostki taktycznej stołecznych struktur policyjnych.

W latach osiemdziesiątych w jej strukturze znajdował się pion odpowiedzialny za ochronę samolotów PLL „Lot” (skymarschalls), a w latach 1990 – 2003 sekcja minersko – pirotechniczna, odpowiedzialna za neutralizację urządzeń wybuchowych. W latach 2000 – 2003 podporządkowany był jej także pluton AT z lotniska Okęcie.

Przeczytaj artykuł 35 lat BOA >>

Obecnie zasadnicze zadania BOA , to zgodnie z regulaminem Komendy Głównej Policji,  „przeciwdziałanie terroryzmowi i jego fizyczne zwalczanie” oraz „organizowanie, koordynowanie i nadzorowanie działań Policji w tym zakresie”.  W szczególności jest to  „prowadzenie działań bojowych oraz rozpoznawczych, zmierzających do likwidowania zamachów terrorystycznych, a także przeciwdziałanie zdarzeniom o takim charakterze, w tym działań o szczególnym stopniu skomplikowania oraz w środowisku narażonym na działanie czynnika chemicznego, biologicznego, promieniowania jonizującego, nuklearnego i materiału wybuchowego” i „prowadzenie działań wymagających użycia specjalistycznych sił i środków lub stosowania specjalnej taktyki”.

Biuro wspomaga także działania ochronne , w tym prowadzone przez Biuro Ochrony Rządu oraz wspomaga w zakresie swoich możliwości inne piony policji.

W praktyce oznacza to przede wszystkim dokonywanie zatrzymań wysokiego ryzyka, odbijanie zakładników, zapewnienie grup wsparcia taktycznego dla formacji ochronnych podczas ważnych wizyt państwowych oraz wzmacnianie konwojów transportujących szczególnie niebezpiecznych przestępców. BOA może także brać udział w działaniach ratowniczych podczas klęsk żywiołowych oraz wykonywać prace podwodne.

W skład biura wchodzi jego dowództwo (kierownictwo), dwa Wydziały Bojowe, Wydział Szkoleniowo-Bojowy, Wydział Wsparcia Operacyjnego, Wydział Wsparcia Technicznego oraz inne komórki zabezpieczenia.

BOA odpowiedzialne jest formalnie za koordynowanie wyszkolenia policyjnych jednostek antyterrorystycznych, współpracując w zakresie szkolenia z licznymi podmiotami policyjnymi i pozapolicyjnymi, w tym z JW 2305. W ciągu ostatnich kilku lat istotnie zwiększono nacisk na działania wodne oraz w warunkach zagrożenia bronią masowego rażenia.

Biuro jest także jedyną polską jednostką obecną w platformie współpracy europejskich jednostek kontrterrorystycznych „ATLAS” („SPECIAL-OPS” 7/8 2010), w tej roli występując między innymi w 2009 roku jako organizator dużych ćwiczeń międzynarodowych, podczas których ćwiczono rozwiązywanie dużej sytuacji zakładniczej.

Poza działalnością  szkoleniową, operatorzy BOA biorą udział w licznych operacjach, przede wszystkim wymierzonych w zorganizowane grupy przestępcze. Funkcjonariusze jednostki byli od wczesnych lat dziewięćdziesiątych wykorzystywani do zatrzymywania szczególnie niebezpiecznych gangsterów, wspomagając policyjne służby kryminalne i  zwalczania przestępczości zorganizowanej. Między innymi w roku 1995 brali udział w likwidacji ówcześnie największej w Europie wytwórni narkotyków syntetycznych, pod koniec lat dziewięćdziesiątych brali udział w rozbijaniu dużych zorganizowanych grup przestępczych, jak również w głośnych realizacjach po roku 2000, w tym w tragicznej operacji w Magdalence 6 marca 2003 roku, w wyniku której zginęli dwaj policjanci jednostki (nadkomisarz Marian Szczucki i podkomisarz Dariusz Marciniak) – ale także dwaj przestępcy odpowiedzialni za śmierć policjanta w Parolach w roku 2002.

Sekcja minersko – pirotechniczna podczas swojej obecności w strukturach Wydziału AT KSP przeprowadziła wiele interwencji,  podczas których wykrywano i neutralizowano bomby. Podczas jednej z nich, 24 kwietnia 1996 roku, w wyniku detonacji urządzenia wybuchowego podłozonego na stacji benzynowej w Warszawie, śmierć poniósł starszy aspirant  Piotr Molak.

Obecnie BOA dysponuje dużą ilością nowoczesnego wyposażenia i uzbrojenia, w tym pistoletami Glock 17, pistoletami maszynowymi HK MP5A3 i MP5SD6, karabinkami rodziny G36 i HK416, karabinami wyborowymi TRG 21 na nabój 7,62x51 oraz TRG 42 na nabój .338 Lapua Magnum.

BOA dysponuje także pojazdami opancerzonymi Dzik-AT produkcji AMZ Kutno. Używane jest kilka rodzajów umundurowania, w tym w kamuflażu UCP i Multicam oraz jednobarwne oliwkowozielone, a także oporządzenie produkcji NFM.

Nabór prowadzony jest spośród funkcjonariuszy Policji w służbie stałej.

Zobacz więcej artykułów o BOA >

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostosuj mundur patrolowy do terenu »

Nowe kamizelki taktyczne poznaj ich zastosowanie »

linia taktyczna
kamizelka taktyczna

 


Jak postępować, gdy niebezpieczeństwo czai się na oceanie »
buty taktyczne

 


100% byczej skóry »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Czeka Cię wyprawa po Tajdze? Czy wiesz, jakie ubranie wybrać »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »

Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »


 


Niezbędnik żołnierza - co powinno się w nim znaleźć »
ubranie taktyczne

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja

 


Nie czekaj aż ktoś będzie lepszy zapisz się na trenig strzelecki »
kursy strzeleń

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Uderzenie w stołeczny gang

Ustalenie 10 osób podejrzanych o wprowadzanie do obrotu narkotyków, głównie na terenie Warszawy, to efekt kilku tygodni pracy policjantów z Zarządu w Białymstoku CBŚP i Prokuratury Okręgowej...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl