Bijzondere Bijstands Eenheid (BBE), Unit Interventie Mariniers (UIM)

BBE, od 2005 funkcjonująca pod nazwą Unit Interventie Mariniers (UIM), jest elitarną jednostką specjalną usytuowaną w strukturach holenderskiej Piechoty Morskiej. Jest częścią Morskich Sił Operacji Specjalnych (MARSOF), jest morskim odpowiednikiem Korps Commandotroepen.

Motto: Semper Paratus pro Justiti

Jednostka specjalizuje się w operacjach antyterrorystycznych. Przygotowywana jest także do działania poza granicami Holandii, m.in. do takich operacji jak dalekie rozpoznanie, działania bezpośrednie i wojskowe operacje wsparcia we współdziałaniu z innymi jednostkami specjalnymi wchodzącymi w skład MARSOF. Jednostka liczy prawdopodobnie ponad 150, indywidualnie dobranych żołnierzy.

Historia

Za oficjalną datę powstania BBE przyjmuje się 22 lutego 1973 r. Utworzenie jednostki było odpowiedzią rządu holenderskiego na masakrę podczas igrzysk olimpijskich w 1972 r. w Monachium, kiedy 11 izraelskich sportowców zostało zamordowanych przez palestyńskich bojowników, m.in. podczas nieudanej próby ich odbicia.

Utworzenie jednostki miało zapewnić bezpieczeństwo obywatelom holenderskim w przypadku wystąpienia podobnych zdarzeń. Ze względu na wysokie kwalifikacje i predyspozycje, zdecydowano się na utworzenie jednostki w strukturach Piechoty Morskiej.

Zadania

Główne zadania jednostki to prowadzenie działań specjalnych na morzu i ziemi, do których zaliczają się:

  • Działania kontrterrorystyczne i operacje uwalniania zakładników na terenie Holandii
  • Interwencje na morzu i obiektach morskich (np. platformy, statki, porty).
  • Wsparcie policji w działaniach antyterrorystycznych.
  • Działania zabezpieczające (pełnienie roli zespołu odwodowego) w misjach humanitarnych oraz operacjach wymuszania i utrzymywania pokoju prowadzonych przez Piechotę Morską Holandii.

BBE wchodzi w skład Dienst Speciale Interventies, połączonego centrum operacji kontrterrorystycznych, obejmującego jednostki specjalne Ministerstwa Obrony oraz Ministerstwa Sprawiedliwości, tj. BBE (UIM), Brigade Speciale Beveiligingsopdrachten (BSB) oraz Arrestatieteam, jednostki AT holenderskiej policji.

Operacje

UIM (lub BBE Mariniers przed 2005) od czasu utworzenia brała udział w wielu realizacjach. Chrzest bojowy jednostka przeszła w październiku 1974 roku, kiedy odbijała z rąk zbuntowanych więźniów więzienie Scheveningen.

Do najbardziej znanych interwencji należy przeprowadzona w 1977 r. równoczesna operacja  odbicia z rąk terrorystów molukańskich z organizacji VZJ zakładników przetrzymywanych w pociągu i szkole podstawowej. Terroryści molukańscy przetrzymywali ponad 60 pasażerów w pociągu i ponad 100 dzieci w szkole. W wyniku przeprowadzonej operacji komandosi BBE zastrzelili 6 terrorystów, 3 aresztowali. Podczas operacji zginęło 2 zakładników, którzy nie zastosowali się do wydawanych przez komandosów poleceń i nie położyli się na ziemii podczas szturmu. Atak na szkołę (po zwolnieniu dzieci, które wypuszczono wskutek biegunki wywołanej środkami dodanymi do dostarczanego jedzenia) przyniósł wolność 4 uwięzionym nauczycielom, zaskoczonych terrorystów aresztowano.

W 2008 roku BBE był aktywny na wodach w pobliżu Somalii. Oddział zabezpieczał działania fregaty holenderskiej, wykonującej zadania eskorty statków towarowych, w ramach "World Food Programme” Organizacji Narodów Zjednoczonych.  

W kwietniu 2010 roku, operatorzy UIM, stacjonujący na pokładzie HNLMS TROMP działając w ramach misji Unii Europejskiej – Atalanta, opanowali u wybrzeży Somalii niemiecki kontenerowiec MS Taipan, który został zaatakowany przez somalijskich piratów. Po upewnieniu się, że załoga jest bezpieczna, zamknięta w tzw. cytadeli statku, przeprowadzono operację. Żołnierze dostali się na pokład kontenerowca desantując metodą szybkiej liny ze śmigłowca LYNX. Zatrzymali 10 piratów i uwolnili 13 członków załogi (2 Niemców, 3 Rosjan i 8 obywateli Sri Lanki).

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy te spodnie spełnią Twoje oczekiwania? »

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

 Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc? »
latrki na karabin

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

XI Festyn Komandosa

W tym roku odbędzie się już XI edycja Festynu Komandosa. To cykliczna impreza odbywająca się w Dziwnowie w ostatni weekend sierpnia (21-23 sierpnia 2020 r.), która z roku na rok przyciąga coraz...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl