MSPO 2019 (cz.1)

27. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO, który odbywał się w dniach 3-6 września 2019 r. w Kielcach.
Zdjęcia: Tomasz Łukaszewski, Agnieszka Szwed
Po raz dwudziesty siódmy w Kielcach odbył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO, pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Impreza targowa miała miejsce w dniach 3-6 września 2019 r. Podczas tegorocznych targów zaprezentowało się 621 wystawców z 31 krajów (w tym „SPECIAL OPS”), wśród których po raz pierwszy swoje produkty pokazały firmy z Australii. Pierwszy raz także w historii MSPO wystawcy zagraniczni stanowili aż 51 procent wszystkich.
Zobacz także
Redakcja Targi POLSECURE 2023

Targi POLSECURE pojawiły się w kalendarzu Targów Kielce zaledwie w zeszłym roku, a biorąc pod uwagę dane liczbowe, zostały już zauważone. W ubiegłym roku powierzchnia wystawy zajmowała nieco ponad 3000...
Targi POLSECURE pojawiły się w kalendarzu Targów Kielce zaledwie w zeszłym roku, a biorąc pod uwagę dane liczbowe, zostały już zauważone. W ubiegłym roku powierzchnia wystawy zajmowała nieco ponad 3000 metrów kwadratowych, w tym roku wystawa urosła ponad 100% - powierzchnia wystawiennicza zajęła blisko 6500 metrów kwadratowych. Wystawę odwiedziło ponad 5000 zwiedzających.
Redakcja Nagrody targów Polsecure rozdane!

W trakcie II Międzynarodowych Targów Polsecure wybrane firmy doceniono wyróżnieniami specjalnymi Komendanta Głównego Policji i Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, a także nagrodą Komendanta Głównego...
W trakcie II Międzynarodowych Targów Polsecure wybrane firmy doceniono wyróżnieniami specjalnymi Komendanta Głównego Policji i Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, a także nagrodą Komendanta Głównego Straży Granicznej „Laur Graniczny”. Podczas uroczystej gali wręczono również nagrody Polsecure oraz wyróżnienia i nagrody Top Design.
Redakcja Targi POLSECURE dla służb mundurowych znów w Targach Kielce

Nowoczesny sprzęt, ważne tematy konferencji – szeroko pojęte bezpieczeństwo wciąż jest tematem pilnym i aktualnym. Debiut wystawy poświęconej bezpieczeństwu publicznemu gwarantowanemu przez służby mundurowe...
Nowoczesny sprzęt, ważne tematy konferencji – szeroko pojęte bezpieczeństwo wciąż jest tematem pilnym i aktualnym. Debiut wystawy poświęconej bezpieczeństwu publicznemu gwarantowanemu przez służby mundurowe resortu MSWiA w 2022 roku był niezwykle udany. Kolejna edycja Międzynarodowych Targów POLSECURE odbędzie się w Targach Kielce już za dwa tygodnie.
Jak zwykle, MSPO towarzyszyły Międzynarodowe Targi Logistyki LOGISTYKA, które w tym roku obchodziły jubileusz dwudziestopięciolecia. Swój jubileusz miała także Wystawa Sił Zbrojnych, która odbyła się po raz dwudziesty i tradycyjnie połączona została z Dniem Otwartym dla wszystkich zwiedzających.
Ważnym elementem tegorocznego MSPO była Wystawa Narodowa. Tym razem funkcję kraju przewodniego pełniły Stany Zjednoczone, z których firmy przemysłu obronnego zaprezentowały sprzęt i rozwiązania na powierzchni około 1500 m2.
Na wystawie można było zobaczyć m.in. makietę myśliwca wielozadaniowego F-35 Lightning II (producent Lockheed Martin), którego zakup zaplanowała również Polska. Gościem Honorowym Wystawy USA był płk Alfred Merrill Worden – amerykański astronauta, pułkownik US Air Force, uczestnik misji Apollo 15. Pułkownik Al Worden jako jej członek spędził na powierzchni Księżyca 38 minut w pilotowanym przez siebie module. Podczas misji spędził łącznie w kosmosie 295 godzin i 11 minut.
Na zakończenie targów tradycyjnie wręczono nagrody Defender dla najbardziej innowacyjnych i perspektywicznych produktów zwiększających bezpieczeństwo państwa. Po rozpatrzeniu wniosków 83 podmiotów złożonych przez 79 spółek, nagrodzono 10 z nich, w tym m.in.:
- Konsorcjum WTI, złożone ze spółek Teldat (lider) z Bydgoszczy, Siltec z Pruszkowa za węzeł teleinformatyczny w wersji przenośnej;
- Spółkę UMO z Zielonki za miniaturowy bezzałogowiec FLIR Systems PD-100 Black Hornet III Nano, który trafił już także do Wojsk Specjalnych SZ RP;
- Spółkę CSVeterans Jacek Spionek i Łukasz Cander w konsorcjum z Bumex Paweł Wychowaniec i Hydronauka Jakub Nowaczyk z Bydgoszczy za technologię i urządzenia do termohydrografiki;
- Grupę WB/WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego za Zintegrowany System Zarządzania Walką TOPAZ klasy C4ISTAR;
- Spółkę PCO z Warszawy za lornetkę termowizyjną NPL-1T AGAT;
Dodatkowo przyznano:
- Wyróżnienie gen. dyw. Wiesława Kukuły, dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) dla Fabryki Broni „Łucznik” Radom za 7,62 mm samopowtarzalny karabin wyborowy MSBS-7,62N.
- Nagrodę Prezydenta RP, którą wręczył szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch dla Grupy WB/WB Electronics i Zakładu Autonomicznych Systemów Bojowych z Ożarowa Mazowieckiego za rodzinę systemów amunicji krążącej Warmate. Ta nagroda przyznawana jest dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP.
- Grupie Lubawa – nagrodę specjalną Ministra Przedsiębiorczości i Technologii dla najlepszego polskiego eksportera uzbrojenia.
Wyróżnienie otrzymała również Polska Grupa Zbrojeniowa za organizację wystąpienia zbiorowego, a wchodząca w skład PGZ spółka Cenzin za innowacyjny i nowatorski sposób przedstawienia swojej oferty na kieleckich targach. W tej kategorii miło nam także odnotować nagrodzenie m.in. Dowództwa Wojsk Specjalnych z Krakowa wyróżniającym dyplomem przez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych RP za najlepszą prezentację-najlepsze stoisko.
Wśród tak licznych wystawców rozglądaliśmy się, jak zwykle, za nowościami najbliższymi tematyce „SPECIAL OPS”, mogącymi zainteresować zwłaszcza siły specjalne różnych resortów, ale oczywiście nie tylko. Oto krótki przegląd najciekawszych takich produktów, zaprezentowanych na tegorocznym MSPO:
TARA Perfection TM-9
Spółka Berlopak z Wolsztyna zaprezentowała zmodernizowane pistolety TARA TM-9 w wersji standardowej, kompaktowej TM-9C oraz Tactical, dostosowanej do montażu tłumika BT i miniaturowych celowników kolimatorowych – była to światowa premiera najnowszej wersji tej bardzo udanej broni z Czarnogóry.
Rozwijany od 2011 r. TM-9 to samopowtarzalny pistolet na amunicję 9 mm Parabellum, na polimerowym szkielecie w kilku kolorach (czarny, Urban Gray, Oliv Drab i Desert Tan), z bijnikowym mechanizmem uderzeniowym, silnie inspirowany Glockiem 17, minimalnie cięższy ale przewyższający go w niektórych szczegółach.
Tara TM-9 jest bronią lepiej wyważoną, a oś jej lufy biegnie nad chwytem niżej o około 10 mm niż w Glockach, co przekłada się na niższy podrzut i większą precyzję prowadzonego ognia. Oferowana jest, do wyboru, z jednym z dwóch typów mechanizmu spustowego:
- SPEAR (Semi Precocked Echanced Action Reset) z częściowym samonapinaniem
- lub DARE (Double Action Rapid Engagement), czyli SA/DA.
Zasilana jest z magazynków metalowych, z przyciskiem zwalniającym po obu stronach chwytu, ma też w standardzie metalowe przyrządy celownicze i wygodniejszy sposób rozpoczynania rozkładania za pomocą obrotowej dźwigni (jak np. w SIG-ach), zamiast odciąganej w dół blokady.
Inaczej ukształtowany chwyt ma wymienne grzbiety w rozmiarach S, M i L, czym Tara niegdyś wyprzedziła Glocka 4 Gen.
Zamek i lufa tej broni obrabiane są z litych prętów ze stali nierdzewnej i poddawane specjalnej obróbce powierzchni, aby zagwarantować ekstremalną twardość oraz odporność na korozję.
Same lufy pistoletów z Czarnogóry są odpowiednio wzmocnione, kute na zimno ze stali o podwyższonej gęstości, z głębokimi bruzdami, co zapewnia wysoką celność oraz wydłużoną żywotność na poziomie 50 tys. strzałów (gwarancja producenta).
TM9 przebił konkurencję m.in. dłuższą gwarancją i niższą ceną w ostatnich przetargach dla polskiej policji i CBA, ale obie te służby wykręciły się od zakupu (policja pod pretekstem m.in. odmienność kilku cech Tary od Glocków, mimo że są one przewagami – optując za produktem o jakości potwierdzonej w trakcie wielu lat wcześniejszego użytkowania oraz z racji pozycji producenta, który raczej nie zniknie z rynku w okresie dawanej gwarancji, jak może to być z markami o mniej ugruntowanej pozycji, z mniejszych krajów).
Tara ma wszelkie predyspozycje, by potwierdzić, że faktycznie jest bronią lepszą od wielu znanych typów, ale wywalczenie miejsca na rynku broni służbowej i zbudowanie zaufania nie jest łatwe ani szybkie.
CENZIN
Firma, która jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zaprezentowała tradycyjnie najpopularniejsze modele broni renomowanego niemieckiego producenta Heckler & Koch GmbH: pm HK MP7 („SPECIAL OPS” 6/2016), UMP9 i zmodernizowane HK MP5, karabinki automatyczne HK416 w najnowszej wersji A7 („SPECIAL OPS” 4/2019) i kbk G36/G 36K, kb HK417, km MG 5, a ponadto granatnik automatyczny GMG oraz pistolety P30, USP i SFP9-SF. Cenzin nadal stara się zainteresować klientów instytucjonalnych amerykańskimi strzelby powtarzalnymi pump-action KelTec KSG kal. 12 w układzie bull-pup, jako ciekawą, kompaktową alternatywą dla tradycyjnych typów, o dużo większej ilości amunicji w podwójnym magazynku („SPECIAL OPS” 5/2012). Oprócz tego, jak w ubiegłym roku, zaprezentowano izraelskie taktyczne zestawy wyważeniowe SAN Ltd., które powinny przyciągnąć uwagę grup interwencyjnych różnych służb. Sprzęt ten, zbudowano z wykorzystaniem nowatorskich technologii, wyróżnia wytrzymałość i wielofunkcyjność.
Czytaj też: MSPO 2016 cz.1 >>>
Na ekspozycji Cenzinu można było zobaczyć także tłumiki OSS Supressors („SPECIAL OPS” 6/2016), broń amerykańskich firm Colt Manufacturing Company, Troy i Diamondback oraz strzelby i nowy pistolet MC1sc klasy subcompact/EDC firmy Mossberg, a także szeroki zakres amunicji, w tym nowości Sellier & Bellot i Lapua oraz treningową Simunition.
Griffin Group Defence
Oferta tej firmy jest tak bogata w propozycje dla sił specjalnych, że w tym miejscu jesteśmy w stanie tylko pobieżnie wymienić część z nich. Na stoisku Griffin Group Defence można było zobaczyć m.in. nowy karabinek FN SCAR-SC Subcompact kal. 5,56 mm i na amunicję .300 BLK (o którym wspominaliśmy w „SPECIAL OPS” 2/2018 i 3/2019), charakteryzujący się kompaktową, modułową budową, dającą liczne możliwości dostosowania do potrzeb operacyjnych, zwłaszcza do działania na krótkich dystansach w różnych obiektach i pomieszczeniach.
Griffin oferuje też najnowsze warianty szwajcarskich 9 mm pm BT APC9 PRO, którego najkrótsza wersja została wygrana przez ochroniarzy z US Army PSD („SPECIAL OPS” 4/2018), ze składaną rączką napinania zamka nieruchomą w czasie strzelania, różnymi typami kolb, także z komorą spustową przystosowaną do magazynków od pistoletów Glock – w tym wytłumione. Do tego tłumiki BT, „upgrade” do popularnych pm MP5 oraz 12,7 mm wielkokalibrowe karabiny wyborowe M107A1 amerykańskiej wytwórni Barrett Firearms Manufacturing („SPECIAL OPS” 3/2014).
Griffin prezentował też jednorazowe granatniki przeciwpancerne RGW 90 niemieckiej spółko Dynamit Nobel Defence, z pociskami kumulacyjnymi (HEAT) do zwalczania celów opancerzonych oraz odkształcalno-burzącymi (HESH) do niszczenia budynków, występujące w kilku wersjach i oferowane Siłom Zbrojnym RP w ramach postępowania na zakup granatników jednorazowych kryptonim „Grot”.
Warte szczególnej uwagi na tym stoisku były również nowe gogle noktowizyjne hiszpańskiej NVLS (Night Vision Lasers Spain) z optyką 4G francuskiej Photonis, testowane przez komandosów MOE („SPECIAL OPS” 3/2017): panoramiczne QuadEye o masie tylko 700 g i kącie widzenia aż 104 st., stanowiące konkurencje dla L3 GPNVG, klasyczne podwójne oraz monokularowe AN/PVS-14.
Jak zwykle, Griffin pokazał również zaawansowane systemy obserwacyjne z termowizją Safran Electronics & Defense, a także szeroką ofertą lornetek renomowanej niemieckiej marki Steiner.
UMO – technologie militarne i policyjne
Na targach firma zaprezentowała stałe linie produktowe dla wojska, policji i innych formacji mundurowych, ale także kilka nowości. Premierę miały m.in. nowe paralizatory elektryczne model Taser 7, następca systemu Taser X2, stworzony w oparciu o uwagi obecnych użytkowników tego systemu z całego świata.
UMO potwierdziło też współpracę z firmą Garmin, którą będzie reprezentować na rynku profesjonalnym. Podczas targów pokazano najnowsze zegarki tej firmy – Garmin Fenix 6X oraz Garmin Fenix 6S. Poza tym po raz pierwszy w Polsce, na stoisku firmy UMO gościła firma partnerska Gaim VR, która zajmuje się produkcją strzelnic wirtualnych. W odróżnieniu od innych na rynku to rozwiązanie nie wymaga zastosowania ciężkiego sprzętu, ekranów, rzutników i innych trudno przenośnych elementów. Tutaj stosuje się tylko kilka czujników na statywach oraz „zestaw wirtualnej rzeczywistości”, który ćwiczący zakłada na głowę, plus replikę broni, z której będzie korzystał podczas treningu.
Zaletą strzelnicy jest to, że można stworzyć dla niej każde środowisko i symulować dość realistyczne scenariusze taktyczne (pomijając brak ograniczenia ruchów ćwiczącego i broni realnymi przeszkodami, skutkujące „wchodzeniem w ściany”). Ta wirtualna strzelnica umożliwia jednoczesne szkolenie do 15 operatorów na przestrzeni maksymalnie do 250 m2.
UMO ma w swej ofercie również broń strzelecką: niemieckie kbk Haenel Defence na amunicję 5,56 mm NATO (MK 556 zakupione właśnie dla pododdziałów kontrterrorystycznych policji) i .300 BLK, oraz produkty firmy Fabbrica d’Armi Pietro Beretta, w tym najnowsze glockopodobne pistolety APX na polimerowym szkielecie, w kilku rozmiarach (Standard, Centurion, Compact, do których ostatnio doszła subcompactowa Carry), a także 5,56 mm kbk ARX160 A3, który został w dużej ilości wprowadzony do Służby Więziennej oraz 9 mm pm PMX („SPECIAL OPS” 1/2018).
APX wygrał w październiku 2019 r. przetarg na dostawę 4666 sztuk dla policji oraz mniejsze zamówienie na broń krótką dla Służby Celno-Skarbowej.
W tym roku UMO pokazała także wielkokalibrowy karabin powtarzalny Corvus należącej do koncernu BDT (Beretta Defense Technologies) firmy Victrix Armamments, z rodziny jej karabinów wyborowych Minerwa.
Na stoisku znalazły się także propozycje oporządzenia, akcesoriów i umundurowania chorwackiej Kroko Tactical.
WORKS 11
Na stoisku można było zapoznać się z ofertą produktów zagranicznych partnerów, takich jak: Dillon Aero, Nexter Systems, L3Harris, Explosia, ZEVETA, US Ordnance, Arnold Defence.
Firma prezentowała także dobrze znane produkty, wprowadzone do służb mundurowych. Warto tutaj wymienić, chociażby: wielolufowy pokładowy km M134; trzylufowy karabin szybkostrzelny 12,7 mm 503D, granatnik rewolwerowy Milkor M32A1; rodzinę wielkokalibrowych karabinów wsparcia M3 (.50BMG/12,7mm); ultralekki moździerz ANTOS 60,7mm NATO; rodzinę czeskich wyrzutni bezodrzutowych 68 mm RTG, RPG 75 M oraz MP; lekką amunicję polimerową 12,7 mm, różnorodną amunicję do granatników ppanc RPG-7 czy pistolety Rex ze Slowenii.
Oprócz znanych już i zakupionych przez policję kurkowych Rex Zero (CP1) na MSPO można było obejrzeć nowy kompaktowy Rex Delta na szkielecie polimerowym o wymiennych grzbietach chwytu i z bijnikowym mechanizmem spustowym, który miał swoją premierę na początku bieżącego roku.
Black Widow
„Czarna wdowa”, pokazana na stoisku spółki Aqua-Art, Extreme (Extreme All Metal Work) Project ze Skarżyska-Kamiennej, oferującej bogatą ofertę wyszukanych metalowych tarcz/celów na strzelnice i drzwi do treningu wyważania, to chyba największa niespodzianka MSPO 2019. Firma zajmująca się mechaniką precyzyjną, wdrożeniami oraz doradztwem technicznym przygotowała 5,56 mm subkarabinek samopowtarzalny oparty na komorze spustowej (lower receiver) popularnych AR-15, z komorą zamkową i łożem zaprojektowanymi przez inż. Przemysława Jaworskiego oraz Rafała Cygańskiego („J&C Armament”) we współpracy z Wydziałem Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej.
Czytaj też: MSPO 2016 (cz. 2.) >>>
Na stoisku prezentowano broń będącą jeszcze we wczesnym stadium projektu, złożoną tuż przed MSPO, dlatego z aluminiowymi elementami pozostawionymi w naturalnym kolorze. „Black Widow” Mk 1 ma kolbę wysuwaną (mechanizm powrotny mieści się w całości wewnątrz komory zamkowej), prawdopodobnie tłokowy mechanizm gazowy oraz obustronne rączki napinania zespołu ruchomego, pozostające w czasie strzelania nieruchome. W planach: wersja z opcją także ognia ciągłego na rynek służb mundurowych z lufą 10,5 cala (dł. całkowita broni 55 cm z kolbą złożoną), a także 12,5 i 14,5 cala, także w innych kalibrach.
Zakłady Mechaniczne Tarnów
Tarnowskie zakłady prezentowały na tegorocznym MSPO nieco poprawione wersje swego SKW (Samopowtarzalnego Karabinu Wyborowego), m.in. z powiększonymi „manipulatorami” i lepszym dostępem do regulatora gazowego, a także próbny wariant przystosowany do prowadzenia ognia seryjnego. Zgodnie z informacją przedstawicieli ZMT z linii produkcyjnej zeszła już partia 12 egzemplarzy przedseryjnych SKW, a do końca bieżącego roku karabiny mają wejść do sprzedaży.
Na tarnowskim stoisku znalazły się również m.in. lekkie moździerze LMP-2017 na amunicję kalibru 60,7 mm zgodnym ze STANAG 4425.2, 12,7 mm wielkokalibrowy karabin wyborowy WKW 50 (z celownikiem PCO CKW), będący efektem prac rozwojowych karabinu WKW TOR, mających na celu obniżenie masy, poprawę funkcjonalności, ergonomii i bezpieczeństwa użytkowania oraz od dawna oczekiwana przez pododdziały rozpoznawcze i desantowe wersja UKM-2000P ze skróconą lufą, składaną lekką kolbą polimerową FAB Defense CORE CP (niestety nadal montowaną na długim elemencie pośrednim), ergonomicznym chwytem CAA UPG, wreszcie niższą szyną na pokrywie komory zamkowej ze składanym celownikiem mechanicznym na początku zamiast starego suwakowego, miękkim pojemnikiem na taśmę amunicyjną, dwójnogiem Fortmeier H-171 z szybką regulacją wysokości nóżek, ale wciąż krótkim zestawem szyn zmuszających do ciasnego lokowania takich akcesoriów, jak chwyt przedni i dwójnóg w jednym miejscu.
Fabryka Broni „Łucznik”-Radom sp. z o.o.
Nie można nie wspomnieć o produktach głównego krajowego producenta broni strzeleckiej, pokazanych w ramach ekspozycji Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Radomska FB nie tylko zdobyła nagrodę za swój samopowtarzalny karabin wyborowy na amunicję 7,62 mm NATO (z lufami o długości 16”i 20” oraz standardową lub specjalistyczną kolbą), ale oczywiście prezentowała także całą gamę pozostałych odmian kbk rodziny MSBS/”Grot” w układzie klasycznym i bezkolbowym (także z możliwością zaopatrzenia tych pierwszych w wybrany typ stałej kolby z szerokiej oferty tych do kbk rodziny AR, np. Strike Industries Viper MOD-1 – co nadaje im znacznie lżejszego wyglądu), na amunicję 5,56 mm x 45 i 7,62 mm x39, w tym wariant szkoleniowy na naboje treningowej z pociskami barwiącymi UTM oraz egzemplarze pokryte ceramicznymi farbami Cerakote w różnych kolorach - nawet różowym (jako pokaz zdolności do przygotowania dowolnych, spersonalizowanych wykończeń na życzenie klienta, zwłaszcza z rynku cywilnego).
Podobnie przygotowano pistolety VIS 100, wcześniej znane jako PR-15, które od tego roku trafiają już do kabur polskich żołnierzy (do 2022 r. FB dostarczy do SZ RP prawie 20 000 sztuk), jako dobry następca niesprawdzających się WISTów i starszych P-83, ale też obecnie żadna rewelacja, zwłaszcza z wysokim usytuowaniem osi lufy nad chwytem i językiem spustowym oraz byle jak zaprojektowanymi i skomponowanymi niektórymi szczegółami.
W tym roku atrakcją dla zwiedzających miały być pokazy (niestety, ukierunkowane głównie na VIP-ów) możliwości szybkiej konfiguracji kbk „Grot”, na przykład zmiany układu kolbowego na bezkolbowy, czy wymiany luf – potwierdzające, że jest to proces szybki i nieskomplikowany, możliwy do wykonania przy użyciu najprostszych narzędzi znajdujących się w przyborniku.
Modernizacja SWD
3. Regionalna Baza Logistyczna z Krakowa zaskoczyła modernizacją starego kbw SWD, który w pierwszoliniowych jednostkach już i tak zbyt długo czeka na zastąpienie nowocześniejszą konstrukcją. Zaproponowana przez Rejonowe Warsztaty Techniczne z Żurawicy obejmuje odnowienie kolby i okładek lufy, nowe zespoły dźwigara montażu celownika optycznego, dwójnogu wraz z obejmą do jego montażu na szynie STANAG 4694, wkładek do mocowania nowej poduszki podpoliczkowej i amortyzującego trzewika z podkładkami dystansowymi, a do tego nowe celowniki optyczne Schmidt & Bender 3-12 x 50 oraz pozyskane ze starych powtarzalnych Sako TRG obejmy celownika Optilock, nowe podkładki, trzewiki i poduszki podpoliczkowe.
Efekt mógłby być interesujący lata temu, gdy radomskie zakłady przygotowały niewielką liczbę minimalnie zmodernizowanych SWD-M. Dziś, w porównaniu do ostatnich rosyjskich modernizacji tego karabinu czy dużo bardziej zaawansowanych propozycji SAG (Sureshot Armament Group), tak niewielkie poprawienie starych SWD, pozostawiające zasilanie postradziecką amunicją 7,62 mm x 54R i słabe osadzenie podstawy celownika zaciskowo na bocznej szynie nie wydaje się być zaangażowaniem wartym zachodu nawet pod kątem odnowienia mobilizacyjnych zapasów takiej broni.
WITU - „Moskit”
Specjaliści z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce po raz pierwszy pokazali na kieleckim MSPO opracowywany wyłącznie ze środków własnych instytutu prototyp wyrzutni/przeciwpancernego pocisku kierowanego „Moskit LR” (Long Range), o zasięgu około 4 kilometrów, naprowadzanego na cel przez głowicę optoelektroniczną i uzbrojonego w tandemową głowicę, która jest w stanie przebić pancerz o grubości 700 mm RHA. Stanowi od odpowiednik użytkowanego w SZ RP ppk „Spike”, produkowanego przez Mesko S.A. ze Skarżyska Kamiennej na licencji izraelskiej firmy Rafael.
„Moskit”, będący odpowiedzią na ogromne potrzeby uzupełnienia ilości tego typu uzbrojenia w WP, ejst obecnie jeszcze na etapie badań i prób, które są już jednak bardzo zaawansowane. Do produkcji seryjnej mógłby być gotowy w 2021 roku. Jego konstrukcja, przygotowana m.in. z wykorzystaniem komponentów z PCO SA, opiera się na elementach krajowej produkcji (głowica bojowa, napęd, oprogramowanie sterujące). W dalszej kolejności jest przygotowanie wersji SR (Short Range) o zasięgu 2–2,5 km oraz ER (Extended Range) o zasięgu do 8–10 km.
Grupa WB
Zaprezentowała premierowo nowe wersje systemu Warmate TL (Tube Launch). Były to: WARMATE R (wersja obserwacyjna) oraz Warmate V (przeznaczona do użytkowania na trudno dostępnym terenie).
Warmate to przełomowy produkt Grupy WB: bezzałogowy statek powietrzny, który w roli amunicji krążącej może być dzięki różnego rodzaju głowicom bojowymi precyzyjnym pociskiem uderzeniowym, a w połączeniu z głowicą rozpoznawczą stanowi efektywny system klasy ISTAR. Taka integracja dwóch funkcji – rozpoznawczej i zdolności niszczenia celów podczas samobójczego ataku – daje wykorzystującym go żołnierzom możliwości rozpoznania i identyfikacji celu, a następnie, jeśli będzie taka potrzeba, jego zniszczenia. System daje także możliwość odwołania misji bojowej i zniszczenia głowicy bojowej w powietrzu lub bezpiecznego lądowania platformy po wykonaniu misji obserwacyjnej.
Ponadto WB Group zaprezentowało TOPAZ ICMS, czyli Zintegrowany System Zarządzania Walką na każdym Szczeblu Taktycznym, który umożliwia optymalizację wszystkich dostępnych środków ogniowych i dowodzenia, zapewniając odpowiednią siłę rażenia we właściwym czasie i miejscu.
MILDAT
Ta warszawska firma jest m.in. dystrybutorem systemu koordynacji ognia i treningu snajperów – czterech, z możliwością rozszerzenia ich liczby do 12 – RCS (Riflescope Camera System) niemieckiej firmy VTQ Videotronik GmbH. Przystawki mocowane bezpośrednio na celowniki optyczne ich karabinów łączą się bezprzewodowo – w oparciu o technologię COFDM (Coded Orthogonal Frequency Division Multiplexing) i odbiorniki z monitorami, anteny i wymienne źródła zasilania – a w przypadku możliwości zakłóceń kablowo, z monitorem stanowiska dowodzenia, które może znajdować się nawet w odległości blisko 50 km. Zgoda na strzał jest wyświetlana w celowniku.
Czytaj też: MSPO 2015 (cz.1) >>>
Na stoisku MILDAT można było zapoznać się także z interesującymi zestawami akustycznej detekcji miejsca uderzenia pocisków artyleryjskich, ale także ostrzału z broni strzeleckiej, ATILS (Acoustic Target Impact Localization System) holenderskiej firmy Microflown AVISA. System rozmieszczanych w terenie pasywnych, połączonych przewodowo lub bezprzewodowo czujników AMMS zapewnia długotrwałe dookólne wykrywanie i lokalizowanie z dokładnością do 10 m, w każdych warunkach pogodowych, natychmiast przekazując informacje. System przetwarzający dane z do 15 sensorów może służyć wysuniętym obserwatorom artyleryjskim, a w czasie pokoju zabezpieczać ćwiczenia ogniowe. W ofercie tej firmy są prócz tego odmiany ACLOGUS montowane na pojazdach, ACAIRTA na bsp i ACHOFILO na śmigłowcach.
PCO S.A.
Przemysłowe Centrum Optyki zaprezentowało na tegorocznym MSPO zarówno pojedyncze produkty, jak i całe systemy urządzeń optoelektronicznych. Wśród tych pierwszych nagrodzoną lornetkę termowizyjną NPL-1T „Agat” (niedawno zamówione przez Straż Graniczną), o zaawansowanych metodach przetwarzania obrazu, które pozwoliły na uzyskanie wysokiej jakości obrazu przy jednoczesnej redukcji masy urządzenia i poboru energii. Uzyskany obraz może być obserwowany na dwóch wyświetlaczach OLED albo przesyłany poprzez cyfrowe wyjście video do zewnętrznego wyświetlacza nagłownego lub monitora.
NPL-1T umożliwia zapis zdjęć w wewnętrznej pamięci z możliwością przegrania zdjęć do komputera. Podstawowym źródłem zasilania są 4 baterie typu AA lub akumulatory typu AA zapewniające ciągłą pracę przez 8 godzin, ale lornetka może być zasilana także z zewnętrznego źródła, jest też przystosowana do współpracy z wojskowym odbiornikiem GPS, umożliwiając wyświetlenie na ekranie współrzędnych geograficznych i czasu. Dodatkowo umożliwia orientacyjny pomiar odległości do celu o wysokości 1.75 m.
Na stoisku PCO można było obejrzeć również inne ostatnie wyroby tej warszawskiej spółki, np. monokular noktowizyjny MU-3M „Koliber”, gogle noktowizyjne MU-3ADM, oraz strzelecki celownik termowizyjny SCT Rubin używany już w WP.
Mactronic
Na swoim stoisku firma zaprezentowała m.in. latarkę Tracer UV – zaprojektowaną z myślą o specjalistycznym zastosowaniu taktycznym i operacyjnym. Sprzęt ten został wyposażony w dwa źródła światła: główną diodę LED o mocy 1000 lm generującą niezwykle silną wiązkę światła oraz dwie diody UV. Fale ultrafioletowe, które wywołują fluorescencję i fotoluminescencję, odznaczają się silnym działaniem fotochemicznym. Wykonanie latarki spełnia najwyższe normy jakościowe: latarka mieści się w skali wodoodporności IPX8 gwarantującą szczelność przy zanurzeniu do 2 metrów, oraz jest odporna na upadki z wysokości 1,5 m. W prezentowanej ofercie Mactronic ma także m.in. solidne oświetlenie taktyczne do broni długiej Defender IR THH 0126 (700 lm i zasięg 90 m) i Defender 02 THH 0121 (915 lm, zasięg 281 m).
Parasnake
Firma zaprezentowała szeroki zakres sprzętu wysokościowo-ratowniczego oraz ofertę produktów dla jednostek powietrznodesantowych i lotniczych, a do najciekawszych należała nowość na polskim rynku – lotnicza platforma taktyczna AirTEP francuskiego przedsiębiorstwa Escape International, która umożliwia podjęcie przez śmigłowiec 10 osób lub półtora tony ładunku bez konieczności lądowania maszyny.
Platforma, zaprojektowana przez oficera francuskiej GIGN, charakteryzuje się tym, że w przeciwieństwie do użycia innego sprzętu ratowniczego typu „gruba lina” nie wymaga przeszkolenia użytkowników, a do jej obsługi wystarczy jeden operator, który może zabrać dziewięć innych osób samodzielnie, zabezpieczając je pasami bezpieczeństwa. Jest to bardzo bezpieczny i szybki w użyciu system. Sama platforma o składanym szkielecie i rozpiętej na nim wytrzymałej siatki waży jedynie 60 kg. Może z niej korzystać każdy śmigłowiec, który posiada zewnętrzny hak cargo.
AirTEP używany jest już w 21 krajach świata. Parasnake proponował na MSPO także nowatorskie tarcze ceramiczne Universal Shield USH produkcji szwajcarskiej oraz amerykańskie profilowane (multicurve) płyty balistyczne ShotStop o niskiej masie, wykonane z polipropylenu pokrytego powłoką poliuretanową w kilku wariantach klas odporności i kształtu (NIJ III+, NIJ IV, full-size, SAPI/ESAPI, Shooters oraz Swimmers Cut).
Haix
Ta jedna z największych na świecie firm zajmujących się produkcją obuwia specjalistycznego zaprezentowała na swoim stoisku m.in. nową serię butów taktycznych Haix Black Eagle wykonanych ze skóry lub w wersji tekstylnej, przeznaczonej przede wszystkim do celów patrolowych w terenie zabudowanym.
Haix pokazał także nowy model trudnotopliwych butów taktycznych przeznaczony dla Wojsk Specjalnych.
Bates
Podczas targów firma zaprezentowała m.in. model Endurance 07008, czyli lekkie obuwie taktyczne, charakteryzujące się zwiększoną odpornością na wodę. Buty wykonane z impregnowanej skóry oraz nylonu balistycznego, pozwalającego na odpowiednią wentylację, wyposażone są także w antypoślizgową podeszwę EVA, gwarantującą przyczepność oraz zapewniającą dodatkową amortyzację.
Wisport
Firma pokazała sporo nowych produktów, głównie całą linię CityLine, czyli plecaków miejskich w kolorach militarnych z podstawowymi rozwiązaniami plecaków taktycznych. Po raz pierwszy pokazano także do dyspozycji na rynku polskim plecaki w kamuflażu Full Camo. Sporo nowości pojawiło się w zakresie akcesoriów, od najprostszych rzeczy, jakimi są kieszonki dodatkowe na pas biodrowy na telefon czy dokumenty, kieszonka na butelkę z wodą kompatybilna z każdym plecakiem z taśmowym systemem PALS 25–20 mm. Ciekawym pomysłem jest zaprezentowany tzw. serwis box – zestaw naprawczy do plecaka, ale nie tylko. W pudełeczku znajdujemy około 20 elementów, przydatnych w momencie, kiedy ulegnie awarii odzież czy właśnie plecak.
RTCom
Firma zaprezentowała słuchawki NoizeBarrier™ Range SA, produkt firmy OTTO, które oferują zaawansowaną świadomość sytuacyjną 360° oraz wiodącą ochronę słuchu podczas dowolnych ćwiczeń z użyciem ostrej amunicji. Doskonale sprawdzą się one na strzelnicy otwartej i w budynku, jak i w działaniach taktycznych. Model NoizeBarrier™ Range SA to połączenie funkcjonalności i komfortu użytkowania. Kształt nauszników został opracowany z myślą o zapewnieniu optymalnej ergonomii, dzięki czemu słuchawki można nosić długo bez uczucia dyskomfortu. Konstrukcja słuchawek nie utrudnia składania się z broni długiej oraz współgra z hełmem, okularami ochronnymi i innymi akcesoriami.
Ha3o - Sprzęt specjalny
Ten warszawski dostawca wyposażenia zawartego w nazwie jak zwykle pokazał jego szeroki asortyment, od amerykańskich okularów ochronnych i hełmów Revision, przez specjalistyczną odzież Taiga, po sprzęt wyłomowy Libervit.
Naszą uwagę przyciągnął jednak najbardziej nowy zestaw aktywnych ochronników słuchu, spinanych ze środkami łączności osobistej Revision’s SenSys ComCentr2 Tactical Headset System, na pałąku nagłownym lub mocowany do szyn na hełmie. Jak ładnie opisuje to producent: „oferuje on zwiększoną sensorycznie wydajność wojownika operacyjnego dzięki integracji zaawansowanej elektroniki i oprogramowania w eleganckiej, wygodnej i zorientowanej na użytkownika konstrukcji”.
Technologia Active Noise Reduction (ANR) ma skutecznie odcinać dźwięki o wysokiej głośności i niskiej częstotliwości, aby chronić słuch, zapobiegać zmęczeniu i poprawić komunikację. Każda muszla ochronników o płaskiej formie, ułatwiającej stosowanie podhełmowe, zaopatrzona jest w dwa mikrofony skierowane do przodu i dwa skierowane do tyłu, dla lepszej lokalizacji dźwięków.
Czytaj też: MSPO 2015 (cz. 2.) >>>
Technologia cyfrowa pozwala użytkownikowi ustawiać transmisje radiowe z różnych kierunków i separować zbędne odgłosy zewnętrzne.
Przełącznik HID (Human Interface Device) umożliwia szybkie przełączanie między radiami i regulację głośności, bez odwracanie uwagi oraz podpięcia szerokiej gamy urządzeń komunikacyjnych.
ComCentr2 oferuje ponadto ścieżkę aktualizacji ulepszeń technologicznych. Na tym stoisku warto było zauważyć urządzenie Revision NervCentr SPM-622 (Squad Power Manager), będące uniwersalnym rozwiązaniem do inteligentnego zarządzania (pobierania, magazynowania i dystrybucji) energią do zasilania wszystkich urządzeń elektronicznych w ekwipunku współczesnego żołnierza
3M Polska
Na targach firma zaprezentowała wybrane środki ochrony indywidualnej, w tym elektroniczne ochronniki słuchu z funkcją regulowanego tłumienia, pasywne ochronniki słuchu w formie wkładek przeciwhałasowych (np. taktyczne TEP-100) oraz nauszniki antyhałasowe, ochronę wzroku oraz cała nową całą gamę produktów uznanej marki Scott Safety, czyli maski militarne, aparaty tlenowe i inne sprzęty ucieczkowe.
Nowością w dziedzinie elektronicznych rozwiązań z regulacją tłumienia są ochronniki słuchu 3M, które oprócz podstawowej funkcji zostały także wyposażone w kilka dodatkowych funkcji, w tym możliwość prowadzenia zawężonej komunikacji dwukierunkowej (technologia MIB, czyli tzw. zawężona łączność bezpośrednia). Zaletą tej technologii jest prowadzenie łączności bez konieczności korzystania z dodatkowej komunikacji radiowej. Poza tym został on doposażony w zaprogramowane cztery profile audio w zależności od wykonywanej misji/warunków zewnętrznych: komfort – środowisko z dużym natężeniem hałasu, profil rozmowy – dostosowany do częstotliwości mowy, profil obserwacji – dotyczy obszaru kiedy musimy mieć najwyższą świadomość sytuacyjną, profil patrol – do środowisk z niskim poziomem dźwięku, z przemieszczaniem się.
Mehler Vario System GmbH
Po raz pierwszy na MSPO pojawił się niemiecki producent osłon balistycznych z Fuldy, prezentujący m.in. swoje tarcze serii BS opracowane w powołanej w 2010 r. spółce pomocniczej Mehler Engineered Defence oraz hełmy kompozytowe H2S/H4S z dodatkowymi osłonami odpornymi na ostrzał amunicją 7,62 mm x 39 wz. 43 ze stalowym rdzeniem (np. z kbk AK), a przy okazji katalogi oraz przykładowe oporządzenie (laser-cut) i umundurowanie partnerskiej Lindnerhof Taktik GmbH z Lenggries w Bawarii, która zaopatruje niemieckie jednostki specjalne.
Hełmy Mehler, produkowane prawdopodobnie z użyciem tytanu zostały wybrane m.in. przez francuską GIGN, plutony specjalne tamtejszej Gwardii Republikańskiej i BRI-PP policji paryskiej. Niestety, wystawca nie potrafił lub nie chciał udzielić precyzyjniejszych informacji na temat materiałów użytych do osiągnięcia ponadprzeciętnej odporności tych interesujących produktów.
Militaria.pl
Ten największym sklep internetowy z branży strzelecko-outdoorowej w Polsce, który prowadzi także sprzedaż hurtową dla mniejszych sklepów oraz instytucji i służb mundurowych, zaprezentował grupę produktów marki Leatherman, w tym najnowsze produkty z grupy Free, w których dostęp do wszystkich narzędzi jest od zewnątrz bez potrzeby otwierania multitoola. Firma zaprezentowała też nożyce ratownicze Raptor – bardzo mocne narzędzie, przecinające zarówno skórę butów, różne tkaniny, jak również posiadające dodatkowo przecinak do pasów, klucz do butli z tlenem, przecinak do obrączek, który może w przypadku wypadku uratować komuś palce oraz zbijak do szyb. Do tego latarki firmy Olight, od niewielkich, kieszonkowych modeli EDC, po X9R Marauder o mocy 25000 lumenów oraz modele taktyczne i latarki do broni.
Militaria.pl zaprezentowały prócz tego m.in. rękawice Mechanix, znane i cenione wśród użytkowników, wykonane z dobrej jakości materiałów, wygodne i funkcjonalne, przeznaczone do obsługi broni, antyprzecięciowe, pełne oraz bez palców.
FIN sp. z o.o.
Spółka FIN, będąca członkiem Aviation Valley, nie tylko pokazała, ale też umożliwiła wypróbowanie na MSPO symulatora PSVR-02 przeznaczonego do treningu fazy lotu z otwartą czaszą spadochronu. Dzięki unikalnej konstrukcji, specjalnemu systemowi sterowania, modelowi mechaniki lotu spadochronu oraz wizualizacji z użyciem okularów wirtualnej rzeczywistości zapewnia on realistyczne wrażenia lotu. Trening z jego wykorzystaniem to nie tylko redukcja kosztów i czasu szkolenia, ale także metoda na podniesienie poziomu bezpieczeństwa poprzez: możliwość opanowania sterowania spadochronem przed wykonaniem pierwszego skoku, ingerencji instruktora w czynności szkolonego podczas lotu, odtworzenia przebiegu symulacji w celu omówienia popełnionych błędów, możliwość trenowania z symulacją zróżnicowanych warunków pogodowych i terenu lądowania, a także zmiany parametrów skoku w zależności od zaawansowania szkolonych oraz potrzeb operacyjnych i rozbudowy o dodatkowe moduły na życzenie klienta. Kompaktowa konstrukcja umożliwia łatwy transport i montaż urządzenia w miejscu prowadzenie szkolenia.
SpyShop
Specjalistyczna firma SpyShop zajmująca się sprzedażą urządzeń do inwigilacji i kontrinwigilacji, zaprezentowała m.in. urządzenie Cora 100, czyli mały, lekki, przenośny spektrometr typu Ramana, idealny do prowadzenia szybkich testów identyfikacji różnego rodzaju substancji, w tym materiałów niebezpiecznych, wybuchowych, narkotyków czy bojowych środków chemicznych. Cora 100 spełnia normy wojskowe MIL-STD 810G oraz europejskie normy odporności na działanie wody i kurzu – klasa ochrony IP67. Może pracować w szerokim zakresie temperatury od –20 stopni Celsjusza aż do +40 stopni Celsjusza przy dużej wilgotności.
Innym produktem prezentowanym przez tego wystawcę był tzw. „bezpieczny papier”, który zapewnia ochronę i poufność dokumentów oraz umożliwia skuteczną ochronę i kontrolę obiegu dokumentów. System składa się z trzech elementów: specjalnego papieru wykorzystującego technologię mikrowłókien, drukarki z sensorem ograniczającym drukowanie tylko na takim papierze oraz bramki detekcyjnej, która podnosi alarm, kiedy „bezpieczny papier” zostanie przez nią przeniesiony.
Czytaj też: Long Range Mykita >>>
Dodatkowo firma zaprezentowała serię cylindrycznych kamer CCTV CT-CC, opracowanych i zbudowanych na bazie wyspecjalizowanych obiektywów oraz kamer, specjalnie na potrzeby użytkowników takich jak Straż Graniczna, Policja, wojsko i inne formacje mundurowe. Wzmacniana konstrukcja i odporność na czynniki atmosferyczne pozwalają na wykorzystanie kamer w szerokim zakresie temperatur i zróżnicowanych warunkach pogodowych. Specyficzna budowa oparta o ruchomą głowicę w zakresie 360° w poziomie i od –15° do +10° z wykorzystaniem specjalnych układów optycznych, umożliwia łatwe zakamuflowanie kamery i obserwację otoczenia.