Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Milipol Paris 2017

mat. pras.

mat. pras.

Odbywająca się w dniach 21–24 listopada 2017 roku w obiektach centrum wystawienniczego Paris–Nord Villepinte Exhibiton Centre 20. edycja targów Milipol Paris znów okazała się rekordowa. Stoiska 1005 wystawców odwiedziło w sumie 29 939 gości z 151 krajów. Wśród odwiedzających było również 161 oficjalnych delegacji z reprezentantami 77 państw. Na targach akredytowało się także 331 dziennikarzy z 27 państw.

The 20th edition of the Milipol Paris, that took place between 21st and 24th November 2017 in the Paris–Nord Villepinte Exhibiton Centre, turned out to be a record-breaking again. Booths of 1005 exhibitors were visited by 29 939 guests from 151 countries. Among the visitors, there were 161 official delegations with representatives of 77 countries. Also, 331 journalists from 27 countries accredited at the event.

Zobacz także

Direct Action Direct Action® na targach Eurosatory 2024 w Paryżu

Direct Action® na targach Eurosatory 2024 w Paryżu Direct Action® na targach Eurosatory 2024 w Paryżu

Direct Action®, lider w produkcji zaawansowanego sprzętu taktycznego, z dumą potwierdza swoją obecność na Eurosatory 2024 – prestiżowym, międzynarodowym wydarzeniu prezentującym najnowsze technologie obronne...

Direct Action®, lider w produkcji zaawansowanego sprzętu taktycznego, z dumą potwierdza swoją obecność na Eurosatory 2024 – prestiżowym, międzynarodowym wydarzeniu prezentującym najnowsze technologie obronne i bezpieczeństwa. Nasza obecność na tej imprezie podkreśla zaangażowanie Direct Action w najwyższą jakość i zaawansowane produkty dla sektora wojskowego i publicznego bezpieczeństwa.

Redakcja Targi POLSECURE 2024 – międzynarodowo, merytorycznie i spektakularnie!

Targi POLSECURE 2024 – międzynarodowo, merytorycznie i spektakularnie! Targi POLSECURE 2024 – międzynarodowo, merytorycznie i spektakularnie!

Trzecia edycja Międzynarodowych Targów POLSECURE po raz kolejny sprawdziła się jako wydarzenie dla służb dbających o bezpieczeństwo publiczne w naszym kraju. Wystawę odwiedziło blisko 6000 zwiedzających.

Trzecia edycja Międzynarodowych Targów POLSECURE po raz kolejny sprawdziła się jako wydarzenie dla służb dbających o bezpieczeństwo publiczne w naszym kraju. Wystawę odwiedziło blisko 6000 zwiedzających.

Redakcja Laureaci targów Polsecure 2024!

Laureaci targów Polsecure 2024! Laureaci targów Polsecure 2024!

W dniach od 23 do 25 kwietnia 2024 roku w Kielcach odbywały się III Międzynarodowe Targi Policji i Bezpieczeństwa Publicznego Polsecure 2024, dedykowane służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo publiczne....

W dniach od 23 do 25 kwietnia 2024 roku w Kielcach odbywały się III Międzynarodowe Targi Policji i Bezpieczeństwa Publicznego Polsecure 2024, dedykowane służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo publiczne. Ostatniego dnia targów, podczas uroczystej gali wręczono nagrody specjalne służb mundurowych oraz medale i wyróżnienia za najlepsze produkty i stoiska.

W ramach Milipolu odbyło się również 27 konferencji poświęconych różnym zagadnieniom związanym z szeroko rozumianym bezpieczeństwem oraz 10 seminariów zorganizowanych przez wystawców. Targom towarzyszyły również pokazy sprzętu oraz różnych typów bezzałogowych pojazdów (lądowych i powietrznych). W tym roku po raz pierwszy zorganizowano konkurs pt. „Milipol Innovation Awards”, w ramach którego nagrodzono wybranych wystawców w pięciu kategoriach:

  • cyberbezpieczeństwo,
  • bezpieczne i inteligentne miasta,
  • wyposażenie indywidualne/ochrona indywidualna,
  • roboty, drony i systemy antydronowe,
  • zarządzanie kryzysowe.

Swoją nagrodę przyznał również francuski minister spraw wewnętrznych Gérard Collomb dla startapu Aquilae biorącego udział w prowadzonych we współpracy z MSW badaniach nad rozwiązaniami umożliwiającymi analizę obrazów/zapisów wideo w czasie rzeczywistym. Na kolejnych edycjach Milipol Paris widać rosnące znaczenie systemów elektronicznych wspomagających funkcjonariuszy, jak również zagadnień związanych z cyberbezpieczeństwem. Coraz popularniejsze jest także wykorzystanie robotów i dronów, a co za tym idzie rosną również potrzeby w zakresie ich zwalczania, za którymi podąża rynek. Również w trakcie zeszłorocznej edycji Milipol Paris widoczne były ww. trendy w postaci wielu elektronicznych urządzeń czy rozwiązań mających wspomagać „stróżów prawa”.Z kronikarskiego obowiązku należy także odnotować bardzo skromną polską reprezentację w postaci firm: Direct Action, Helicon Tex, Hertz Systems oraz UNIFEQ Europe.

Dowiedz się więcej: Ruszył paryski Milipol

FN Herstal SCAR-S.C. - wśród znanych i szeroko już rozpowszechnionych typów broni belgijskiej FNH uwagę przyciągał nowy członek rodziny karabinów i kbk SCAR oznaczony skrótem SC, od Subcompact Carbine. To odpowiedź na poszukiwania przez m.in. czołowe brytyjskie oraz amerykańskie jednostki specjalne wersji o maksymalnie ograniczonych gabarytach, do wygodnego operowania w nawet najbardziej ograniczonych przestrzeniach i skrytego przenoszenia. SCAR-SC powstał w oparciu o wcześniej prezentowany prototyp SCAR-PDW (z lufą zaledwie 170 mm), ma masę ok. 3,15 kg oraz długość 653 mm z kolbą rozłożoną i 536 ze złożoną, przy długości lufy 190,5 mm. Wyposażony jest w trzypołożeniową kolbę wysuwaną, z grubym gumowym trzewikiem na dwóch dość krótkich listwach, biegnących po bokach komory zamkowej (na wzór rozwiązania z niemieckich karabinów rodziny G3A4 i pm MP5A3), ze stałą baką o raczej symbolicznym charakterze. Nowa kolba może zostać zastąpiona standardową kolbą kbk SCAR, składaną na bok broni lub specjalną B&T, dostosowaną do użycia przez strzelców w hełmach z osłonami twarzy. Istotną zmianą w stosunku do poprzedników jest zaopatrzenie belki suwadła w zatrzask, dzięki któremu rączka napinania pozostaje w czasie strzelania nieruchoma. Egzemplarz pokazany w Paryżu dostosowany był do amunicji 5,56 mm x 45, ale oznaczony jako Multi caliber, gdyż trwają już prace nad odmianą na nabój .300 BLK, co anonsował obok komplet takiej lufy z tłumikiem firmy B&T AG.

Czytaj też: MSPO 2017 >>>

FN Herstal FN509 - W Paryżu miała miejsce także europejska premiera pistoletu samopowtarzalnego FN509 na popularną amunicję 9 mm x 19 Parabellum, od kwietnia 2017 r. oferowanego przez partnerską firmę z USA, FN America. Jest to wersja rozwojowa wcześniejszego, cenionego modelu FNS-9, która rywalizowała w ogłoszonym w 2015 r. konkursie na następcę pistoletów M9 i M11 w US Army oraz US Navy (program Modular Handgun System). Znalazła się w finałowej czwórce i choć ostatecznie Amerykanie wybrali SIG-a P320, to dzięki udziałowi w tak wymagającym postępowaniu na rynek trafia ostatecznie „dopieszczony” nowoczesny pistolet marki FN, który już na starcie można zaliczyć do światowej czołówki. FN509 to broń o eleganckich liniach, zbudowana zgodnie z najnowszymi trendami w klasie „służbowej”: bezkurkowa, z bijnikowym mechanizmem uderzeniowym i bardzo dobrym mechanizmem spustowym z samonapinaniem, na polimerowym szkielecie, bez zewnętrznych bezpieczników nastawnych (choć oferowana jest i taka opcja), za to – wliczając przerywacz – z trzema pasywnymi zabezpieczeniami wewnętrznymi plus dwuczęściowym językiem spustowym, tj. z blokadą przed jego przypadkowym ruchem. Prosty w rozkładaniu (bez naciskania na język spustowy), zasilany z 17-nabojowego magazynka o metalowym pudełku, z umieszczonymi po obu stronach szkieletu przyciskami zwalniania magazynka i dźwigniami do zwalniania zamka zatrzymanego w tylnym położeniu oraz trzema wymiennymi grzbietami chwytu, pozwalającymi dopasować go do wielkości dłoni użytkownika.

PGM Précision - jak co roku, na Milipolu promował ofertę swoich karabinów powtarzalnych francuski producent precyzyjnej broni snajperskiej – używanej w około 40 krajach, w tym m.in. przez czołowe jednostki kontrterrorystyczne – a wśród nich najnowszą generację Mini Hecate 2, rozwijanego od 2015 r. w oparciu o wcześniejszy PGM 338 LM Chrisa L. Movigliatti na nabój dalekodystansowy .338 Lapua Magnum (8,6 mm x 70). Utworzona w 1991 r. firma PGM to jeden z pionierów w konstruowaniu karabinów o utylitarnej, „szkieletowej” budowie z samonośną lufą, aluminiową komorą zamkową i stalowym zamkiem o trzech ryglach wchodzących w wycięcia wykonane bezpośrednio w tylnej części lufy. Kute na zimno lufy (kilku długości) z renomowanej wytwórni Lothar Walther są z zewnątrz wzdłużnie ryflowane dla zmniejszenia masy, a jednocześnie zwiększenia sztywności i lepszego odprowadzania ciepła. Mini-Hecate 2 otrzymały długą uniwersalną szynę Picatinny nad komorą zamkową, sięgającą prawie do połowy lufy i opcjonalne krótkie szyny boczne, ulepszone łoże z dwoma punktami mocowania dwójnogu oraz nową, lekką, wszechstronnie regulowaną kolbę, składaną na czas transportu na bok broni.

IWI „Masada” - znany producent uzbrojenia Israel Weapons Industries Ltd (SK Group) stosunkowo długo opierał się światowemu trendowi konstruowania „glockopodobnych” pistoletów bezkurkowych na polimerowym szkielecie, pomimo że inne modele broni krótkiej, w tym kurkowe Jericho tej firmy, od dawna są skutecznie wypierane przez austriackie Glocki z arsenałów izraelskiej armii i tamtejszych służb specjalnych. W końcu jednak i IWI zdecydowała się wprowadzić do swej oferty nowoczesny, prosty w obsłudze pistolet o podobnych cechach, po raz pierwszy pokazany publicznie w Europie właśnie na paryskich targach Milipol (m.in. z nowatorskim niskoprofilowym celownikiem optycznym Meprolight FT Bullseye, łączącym światłowód z trytem). „Masada” ma oczywiście lekki polimerowy szkielet (w kolorze szarym „Sniper Gray”, czarnym, zielonym „Olibe Drab” lub ziemnym „Flat Dark Earth”), wzmocniony włóknem szklanym, z chwytem, którego obwód można dopasować do dłoni użytkownika przez dobór jednego z dwóch wymiennych grzbietów. Zgodnie z obecnymi standardami nastawny bezpiecznik zewnętrzny stanowi dodatkową opcję, a pistolet wyposażony jest w automatycznie zwalniane zabezpieczenia wewnętrzne, w tym popularną blokadę w języku spustowym. Podobnie jak w modelach SIG P320 czy Ruger American Pistol, mechanizm spustowy „Masady” stanowi łatwo odłączany moduł, co ułatwia czynności serwisowe. Nowy pistolet IWI ma lufę poligonalną oraz zdublowane po obu stronach szkieletu przyciski zwalniania magazynka i dźwignie do zwalniania zamka z tylnego położenia. W sprzedaży ma się pojawić już w pierwszym kwartale tego roku.

IWI Tavor 7 - w Paryżu izraelska firma IWI pokazała, również po raz pierwszy w Europie, karabin samoczynno-samopowtarzalny Tavor 7 AR (Assault Rifle) na silną amunicję 7,62 mm x 51 NATO – nowego członka swej szeroko rozpowszechnionej rodziny broni w układzie bull-pup TAR-21 i X95, obejmującej dotąd karabinki na naboje 5,56 mm, 5,45 mm i .300 BLK oraz 9 mm pistolety maszynowe. Nie tylko poszerza on zestaw Tavorów o kolejny model zbudowany wg tego samego schematu, oferujący większy zasięg i moc pocisków, ale też – jeśli pominąć produkowane w USA na niewielką skalę i głównie na rynek cywilny karabiny Kel Tec RFB oraz zestawy do konwersji M14 – stanowi pierwszą konkretną propozycję broni bojowej w układzie „bezkolbowym” na nabój 7,62 mm NATO. „Siódemka” ma kutą na zimno lufę długości 17 lub 20 cali z chromowanym przewodem, system gazowy z tłokiem o krótkim skoku i czteropołożeniowym regulatorem. W krótszej wersji długość całkowita to tylko 723 mm, a masa bez magazynka 4,1 kg. Karabin jest równie łatwy w obsłudze dla strzelców prawo- i leworęcznych, użytkownik może samodzielnie, bez użycia narzędzi zmienić kierunek wyrzucania łusek oraz zamocować rękojeść napinającą z wybranej strony broni. Zasilany jest z polimerowych magazynków Magpul PMAG na 20 nabojów.

TARA TM-4
Pistolet TARA Aerospace

TARA Aerospace and Defence Products AD - założona w 1984 r. czarnogórska firma Tara Perfection d.o.o. z Mojkovaca weszła na rynek broni strzeleckiej po włączeniu w 2009 r. do TARA Group, zaskakując bardzo dobrze dopracowanym pistoletem TM-9 na polimerowym szkielecie w kilku kolorach, niewątpliwie silnie inspirowanym Glockiem 17, ale z odmiennym bijnikowym mechanizmem uderzeniowym typu DAO o wysokiej kulturze pracy (firmowe oznaczenie DARE – Double Action Rapid Engagement), metalowym magazynkiem, wygodniejszą dźwignią do rozkładania broni i obustronnym przyciskiem zwalniania magazynka. Inaczej ukształtowany chwyt TM-9 ma wymienne grzbiety w rozmiarach S, M i L, czym Tara wyprzedziła Glocka 4 Gen. Na Milipolu 2017 czarnogórska firma pokazała nową, kompaktową wersję tego pistoletu TM-9C (długość 173 mm, dł. lufy 101 mm, masa 750/897 g z magazynkeim 15-nabojowym), z ulepszoną fakturą chwytu i zamka, do wyboru z mechanizmem spustowym DARE lub SPEAR (Semi Precocked Enhanced Action Reset) z częściowym wstępnym samonapinaniem, jak w Glocku. Oferowane od 2011 r. 5,56 mm kbk TM-4, czyli „klony” amerykańskich M4 z polimerową komorą spustową, uzupełniły zaprezentowane w Paryżu TM-4 A1 na nabój 5,56 mm NATO i .300 BLK, z lufami od 11,5 do 14,5 cala, komorą ze stopu aluminiowego 7075-T6, nowym lekkim łożem oraz karabiny TM-10 Assault Rifle na amunicję 7,62 mm NATO, z lufami 18 lub 20 cali. Do tego utrzymany w tym samym ogólnym schemacie konstrukcyjnym, ale z zamkiem swobodnym i polimerową komorą spustową, pm TM-9 SMG na naboje 9 mm Parabellum podawane z magazynków od pistoletu Glock (dł. lufy 190 mm, dł. broni 700/605 mm, masa bez magazynka 2,3 kg, szybkostrz. teoret. 700–800 strz./min).

Czytaj też: XI Seminarium Drewniak 2018 - relacja >>>

Forteca GIGN - francuski producent pojazdów opancerzonych Centigon France SAS, należący do grupy Centignon Security Group, zaprezentował w trakcie Milipolu m.in. pojazd Fortress 200 Intervention bazujący na samochodzie Toyota Land Crusier 200 VX/GX.W maju 2017 roku partia tych pojazdów przekazana została kontrterrorystycznej Grupie Interwencyjnej Żandarmerii Narodowej GIGN (Groupe d’Intervention de la Gendarmerie Nationale).Fortress 200 Intervention został stworzony we współpracy z żandarmami z GIGN i jest przeznaczony do operacji kontrterrorystycznych realizowanych przez jednostki policyjne lub specjalne/wojskowe przy jednoczesnym zapewnieniu skrytości działań i wysokiego poziomu ochrony. Wnętrze pojazdu, mieszczące maksymalnie sześciu operatorów (2+4), może być różnie konfigurowane (układ i liczba tylnych siedzisk, dodatkowe wyposażenie) w zależności od potrzeb i zadań (np. konwojowanie, uwalnianie zakładników, rozpoznanie, poszukiwanie/pościg). Szczególnie dotyczy to tylnej części (za przednimi fotelami) wnętrza nadwozia, która została zaprojektowana i wykonana od nowa. Zastosowano w niej cztery indywidualne siedziska mocowane na szynach montażowych, co pozwala np. po demontażu części siedzisk na transport rannego na noszach czy ustawienie ich przodem i tyłem do kierunku jazdy.Opancerzenie pojazdu (cała kabina od przegrody ogniochronnej za komorą silnika do drzwi bagażnika włącznie) zapewnia ochronę balistyczną do poziomiu 2 wg STANG 4569 i BRV7/VPAM kl. 9 oraz chroni przed skutkami eksplozji 15 kg TNT w odległości 2 m od samochodu. Dach i podłoga „fortecy” odporne są na równoczesną eksplozję dwóch granatów DM51. Opancerzony jest również zbiornik paliwa oraz akumulator. Opcjonalnie poziom ochrony przeciwminowej może być podniesiony do poziomu 2a wg STANG 4569 (odporność na eksplozję 6 kg TNT pod przednim kołem) oraz odporności na eksplozję miny przeciwpiechotnej DM31 pod podłogą kabiny. Pojazd może być wyposażony również w prostokątny (mieści się w nim dwóch w pełni wyposażonych operatorów) właz dachowy z opancerzonymi pokrywami, który może być wykorzystywany zarówno do ewakuacji, jak i do prowadzenia ognia, np. w celu wsparcia zespołu szturmowego. Jako osłony mogą być wykorzystane również drzwi pojazdu (boczne i tylne) dodatkowo wyposażone w opuszczane koce balistyczne chroniące nogi funkcjonariuszy. Nadwozie oraz podwozie Toyoty Land Cruiser 200 stanowiącej bazę dla Fortress 200 Intervention musi oczywiście przejść stosowne modyfikacje. Zakres tych prac obejmuje m.in. montaż: wzmocnionych zawiasów drzwi, wzmocnionego zawieszenia oraz układu hamulcowego, wzmocnionych felg przystosowanych do montażu wkładek typu runflat, wzmocnionych opon. Do napędu Fortress 200 Intervention wybrany może być jeden z dwóch oryginalnych silników Toyoty: wysokoprężny 1VD-FTV V8 o poj. 4461 cm3 i mocy 200 kW/268 KM lub benzynowy 3UR-FE V8 o poj. 5663 cm3 i mocy 284 kW/381 KM. Oba silniki łączone są z sześciobiegową przekładnią automatyczną. Poza standardowym wyposażeniem, jak układ klimatyzacji i ogrzewania, pojazd może być wyposażony w układ filtrowentylacyjny, system gaśniczy oraz różnego typu wyposażenie i systemy zgodnie z wymaganiami zamawiającego.

Survivor R - pojazd Survivor R to efekt zapoczątkowanej w 2014 roku współpracy Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV) oraz firmy Franz Achleitner Fahrzeugbau und Reifenzentrum GmbH (firma ta prezentowała w trakcie Milipolu inny swój pojazd – HMV Survivor I). Wywodzi się on bezpośrednio z pojazdu PMV Survivor II opracowanego przez Achletinera (premiera na Eurosatory w 2008 r.). PMV Survivor II był również kilkukrotnie prezentowany w Polsce, w tym na MSPO w 2008 i 2010 r. Survivor R to pojazd klasy MRAP, bazujący na podwoziu ciężarówki MAN TGM 4x4 (DMC do 18 ton) napędzanym sześciocylindrowym silnikiem MAN-a o poj. 6,9 l i mocy 242 kW/330 KM. Współpracuje on z zautomatyzowaną 12-biegową przekładnią MAN 12 AS 1210 Tipmatic (opcjonalnie skrzynia automatyczna) i dwubiegową skrzynią rozdzielczą MAN G 103. Standardowe koła z oponami o rozmiarze 365/85R 20 wyposażone są we wkładki typu runflat. Prędkość maksymalna wozu wynosi 100 km/h, a zasięg operacyjny do 800 km. Opancerzone nadwozie typu moncoque może pomieścić do 12 ludzi (2+10) i zapewnia ochronę maksymalnie na poziomie 3 wg STANAG 4569 Ankes A (7,62x54R B32 API) oraz 4a i 3b wg STANAG 4569 Aneks B (10 kg TNT pod kołem i 8 kg TNT kadłubem). Maksymalna ładowność wynosi do 5800 kg a DMC do 16 000 kg. Lista wyposażenia dodatkowego jest długa i zawiera m.in. centralny układ pompowania kół, system filtrowentylacyjny, wyciągarkę hydrauliczną, lemiesz, różne typy uzbrojenia także niezabijającego, wyrzutnie granatów dymnych (np. ROSY), rampy szturmowe (np. MARS) itp. Pojazdy PMV Survivor II znalazły się na wyposażeniu m.in. armii Republiki Turkmenistanu oraz jednostki specjalnej austriackiej policji EKO Cobra (Einsatzkommando Cobra). Austriacy po ataku terrorystycznym na redakcję pisma Charlie Hebdo w Paryżu w styczniu 2015 roku, w ramach pakietu zamówień przygotowanego przez ówczesnego ministra spraw wewnętrznych, zakupili m.in. pojazdy PMV Survivor II, których dostawy rozpoczęły się pod koniec 2016 r.Survivor R został zakupiony w marcu 2017 r. w liczbie 2 szt. przez władze Wolnego Kraju Saksonia dla jednostki specjalnej policji SEK (Spezialeinsatzkommando), działającej na terenie tego kraju związkowego (pojazdy dostarczono w grudniu 2017). Kolejnym użytkownikiem tych pojazdów będzie SEK z Berlina, który odbierze swojego Survivora R w czerwcu br.

Policyjny SandCat - w trakcie Milipolu swoją premierę miał pojazd SandCat Stormer („SPECIAL OPS” 1/2011) firmy Plasan w wersji przeznaczonej dla policji i jednostek kontrterrorystycznych, przystosowany do ruchu prawostronnego. Mający miejsce na przestrzeni ostatnich lat wzrost zagrożenia atakami terrorystycznymi przyczynia się do zwiększenia zainteresowania tego typu konstrukcjami. Prezentowany SandCat Stormer został wyposażony m.in. w zaprojektowany przez firmę Plasan system SCAT (Safe Crowd Attenuating Technology), służący do tłumienia zamieszek o niewielkim natężeniu za pomocą różnych środków nieśmiercionośnych. W skład systemu SCAT wchodzi zamontowane na dachu pojazdu zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie (masa 85 kg, wysokość 750 mm, szerokość 700 mm) wyposażone w: sensory optyczne (kamera kolorowa CCD Sony o rozdzielczości 1260x720, niechłodzona kamera termowizyjna o rozdzielczości 640x512 i ogniskowej 45/135 mm), wielolufową wyrzutnię grantów dymnych/gazowych o kalibrze 40 mm, urządzenie akustyczne LARD (Long Range Acoustic Device) oraz reflektor/szperacz z opcją stroboskopu (8vHz). Opcjonalnie na stanowisku może być zamontowany karabin maszynowy kalibru 5,56 mm lub 7,62 mm. Sterowanie i obsługa zdalnie sterowanego modułu odbywa się pośrednictwem wzmocnionego Toughpada FZ-G1 firmy Panasonic. System SCAT wpięty jest w system kontroli i dowodzenia (command and control system), w jaki wyposażane są seryjnie pojazdy SandCat, a który bazuje na standardach GVA/NGVA (Generic Vehicle Architecture/NATO GVA). Kompozytowe opancerzenie pojazdu zapewnia ochronę na poziomie B6/B7 z dodatkową ochroną przed nabojami 7,62 mm x 39 AP i 7,62 mm x 54 AP oraz przed dwoma wybuchami granatów DM51 pod podwoziem. Opancerzona kabina pojazdu bez problemu pomieści maksymalnie dziesięcioosobową załogę. Bazę dla Stormera stanowi sprawdzone i wytrzymałe podwozie Ford F550 Super Duty z silnikiem V8 o mocy 220 kW/300 KM, automatyczną przekładnią i dołączanym napędem 4x4. Izraelski pojazd przeznaczony jest do różnego rodzaju zadań wymagających wysokiej mobilności i manewrowości oraz poziomu ochrony załogi, takich jak zagwarantowanie przestrzegania prawa w przestrzeni miejskiej, utrzymanie porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego i patrolowanie granic.

ACMAT ALTV 2 - na stoisku Renault Truck Defense prezentowane były dwa pojazdy z najnowszej rodziny – ACMAT ALTV 2 – w wersji pick-up z czterodrzwiową kabiną (double cab) oraz z pięciodrzwiowym zamkniętym nadwoziem. Założona w 1948 r. firma ACMAT (Ateliers de Construction Mécanique de L’Atlantique) od początku swej działalności związana jest z produkcją pojazdów wojskowych. W 2006 r. firma stała się częścią Renault Truck Defense, a w 2009 r. rozpoczęła produkcję pojazdów ALTV (All-Terrain Light Tactical Vehicle), których do dziś sprzedano ponad 1000 do 24 krajów. Pierwsza generacja ALTV bazowała na pick-upie Nissan Navara D40, który był produkowany do 2014 r. Ze względu na wymagania dla VLTP-NP (Véhicules Légers Tactiques Polyvalents Non Protégés/lekki pojazd taktyczny ogólnego przeznaczenia nieopancerzony), mających zastąpić część floty wciąż eksploatowanych przez armię francuską Peugotów P4, związane m.in. z mobilnością w terenie czy z objętością/obszernością nadwozia, nieosiągalną nawet w przypadku kabin 4-drzwiowych pickupów (tzw. double cab) zdecydowano się poszukać odpowiedniego SUV-a z 5-drzwiowym nadwoziem. Wybór padł na Forda Everest, który jest nowoczesnym i wszechstronnym samochodem klasy SUV i stanowi doskonałą bazę dla różnego typu modyfikacji. Już w wersji cywilnej charakteryzuje się dobrymi parametrami w zakresie mobilności w terenie (gł. brodzenia do 800 mm, min. prześwit 225 mm); zaawansowanym układem napędowym 4WD z systemem sterowania Terrain Management System (z czterema programami oraz asystentem ruszania z wzniesienia i asystentem zjazdu z wzniesienia); kompaktowymi wymiarami (dł. x szer. x wys.: 4893 x 1862 x 1836 mm), umożliwiającymi sprawne poruszanie się zarówno w terenie, jak i w mieście.Ford Everest, podobnie jak pickup Ranger, z którym zresztą dzieli podwozie (z pewnymi różnicami, jak rozstaw osi, zawieszenie tylnego mostu, układ napędowy 4WD) jest produkowany w Tajlandii, RPA, Argentynie oraz Chinach i sprzedawany wyłącznie na rynkach azjatyckich i w Południowej Afryce (w przeciwieństwie do Rangera, który oferowany jest również na innych rynkach, w tym w Europie).Co ciekawe, część komponentów używanych do produkcji Everesta jest wytwarzana we Francji, w tym 6-przełożeniowa manualna skrzynia biegów. Również silnik 2.2 l. Duratorq TDCi („PUMA” ZSD-422) o mocy maks. 118 kW/160 KM i maks. momencie obrotowym 385 Nm, wybrany dla ALTV 2/ VLTP-NP został opracowany przez Forda we współpracy z Groupe PSA (Peugeot Société Anonyme, wcześniej PSA Peugeot Citroën), w ramach trwającej od kilku lat współpracy w dziedzinie projektowania i produkcji silników Diesla.W ofercie ACMAT ALTV 2 znajduje się również drugi, większy, 5-cylindrowy silnik 3,2 l Duratorq TDCi („Puma” P5AT) o mocy maks. 147 kW/200 KM i maks. momencie obrotowym 470 Nm, łączony z 6-biegową automatyczną przekładnią. Nowa rodzina pojazdów ALTV obejmuje dwie wersje nadwoziowe: 5-drzwiowy Station Wagon (czyli Everest) oraz pickup z kabiną 2- lub 4-drzwiową (Ranger). Obie wersje poza nadwoziem różnią się również rozstawem osi (SW/pickup): 2850/3220 mm, ładownością: 1000/1300 kg oraz wymiarami (pickup: dł. x szer. x wys.: 5277 x 1860 x 1703 mm), a także rozmiarami kół: SW – 265/70 R 17, pickup – 255/70 R16. Zakres prac przy militaryzacji Fordów Everest/Ranger stanowiących bazę dla ALTV 2 obejmuje m.in. montaż zestawów wzmocnionego zawieszenia (wzrost DMC o ponad 500 kg do 3500 kg), wzmocnionych stalowych felg z oponami typu MT, osłon podwozia i stalowych zderzaków (tylny z uchwytem na koło i kanister), modyfikacji wnętrza (nowe, odporne na zabrudzenia pokrowce siedzeń, wymiana tapicerki/boczków drzwi, montaż pokrowców na karabinki HK416), montaż bagażnika dachowego (ład. 80 kg), przemalowanie nadwozia w wymaganą kolorystykę/kamuflaż, kratki ochronne na wszystkich szybach i reflektorach/światłach. Na fordach zostanie również zamontowane zintegrowane wyposażenie specjalistyczne, jak systemy łączności, odbiorniki GPS czy oświetlenie IR, za co również odpowiada RTD. Pojazdy dostarczane armii francuskiej będą również przystosowane do transportu lotniczego. Odpowiednio dostosowany do polskich wymagań ACMAT ALTV 2 stanowi również ofertę RTD w programie pk. Mustang, w ramach którego poszukiwany jest następca obecnie eksploatowanych w Wojsku Polskim Honkerów i wersji specjalistycznych UAZ-ów 469B/452. Francuskie pojazdy stanowią także ciekawą ofertę dla innych polskich służb, jak policja czy Straż Graniczna.

Zdjęcia: Anne Emmanuelle Thion, Mateusz J. Multarzyński, FNH, IWI, PGM Precision, Tara Aerospace

Czytaj też: Milipol 2015 (cz. 2) >>>

Komentarze

Powiązane

Błażej Bierczyński, Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński MSPO 2016 (cz. 2.)

MSPO 2016 (cz. 2.) MSPO 2016 (cz. 2.)

Prezentujemy II część relacji z XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, który odbywał się w dniach 6-9.09.2016 r.

Prezentujemy II część relacji z XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, który odbywał się w dniach 6-9.09.2016 r.

Błażej Bierczyński, Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński MSPO 2016 cz.1

MSPO 2016 cz.1 MSPO 2016 cz.1

Część pierwsza reportażu z XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach oraz towarzyszących mu XXII Międzynarodowych Targów Logistycznych LOGISTYKA, które odbywały się w dniach w dniach...

Część pierwsza reportażu z XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach oraz towarzyszących mu XXII Międzynarodowych Targów Logistycznych LOGISTYKA, które odbywały się w dniach w dniach 6-9 września 2016 roku.

Błażej Bierczyński Morskie spotkania taktycznego stopnia – BALT MILITARY EXPO

Morskie spotkania taktycznego stopnia – BALT MILITARY EXPO Morskie spotkania taktycznego stopnia – BALT MILITARY EXPO

Relacja z 14. Bałtyckich Targów Militarnych BALT MILITARY EXPO zorganizowanych w Gdańsku w dniach 20-22 czerwca 2016 roku.

Relacja z 14. Bałtyckich Targów Militarnych BALT MILITARY EXPO zorganizowanych w Gdańsku w dniach 20-22 czerwca 2016 roku.

Marcin Kruk Targi SOFIC

Targi SOFIC Targi SOFIC

Reportaż z międzynarodowych targów i konferencji Special Operations Forces Industry Conference (SOFIC) w Tampie na Florydzie, które miały miejsce w dniach 23–26 maja 2016 roku.

Reportaż z międzynarodowych targów i konferencji Special Operations Forces Industry Conference (SOFIC) w Tampie na Florydzie, które miały miejsce w dniach 23–26 maja 2016 roku.

Mateusz J. Multarzyński Pro Defense 2016

Pro Defense 2016 Pro Defense 2016

Reportaż z pierwszej edycji Targów Proobronnych „Pro Defense”.

Reportaż z pierwszej edycji Targów Proobronnych „Pro Defense”.

Błażej Bierczyński Za mundurem… zaopatrzenie sznurem

Za mundurem… zaopatrzenie sznurem Za mundurem… zaopatrzenie sznurem

Reportaż z IV Targów Logistyki Służb Mundurowych w Łodzi

Reportaż z IV Targów Logistyki Służb Mundurowych w Łodzi

Błażej Bierczyński, Jerzy Bielecki, Mateusz J. Multarzyński Enforce Tac & IWA 2016 (cz.2)

Enforce Tac & IWA 2016 (cz.2) Enforce Tac & IWA 2016 (cz.2)

Prezentacja wybranych nowości produktowych prezentowanych podczas targów Enforce Tac oraz IWA OutdoorClassic 2016.

Prezentacja wybranych nowości produktowych prezentowanych podczas targów Enforce Tac oraz IWA OutdoorClassic 2016.

Mateusz J. Multarzyński Milipol 2015 (cz. 2)

Milipol 2015 (cz. 2) Milipol 2015 (cz. 2)

Publikacja stanowi uzupełnienie naszych wcześniejszych relacji z Międzynarodowej Wystawy Bezpieczeństwa Wewnętrznego Milipol 2015 zorganizowanej w Paryżu („SPECIAL OPS” 1/2015 i 2/2015)

Publikacja stanowi uzupełnienie naszych wcześniejszych relacji z Międzynarodowej Wystawy Bezpieczeństwa Wewnętrznego Milipol 2015 zorganizowanej w Paryżu („SPECIAL OPS” 1/2015 i 2/2015)

Błażej Bierczyński, Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński, SpaceDog MSPO 2015 (cz. 2.)

MSPO 2015 (cz. 2.) MSPO 2015  (cz. 2.)

Prezentujemy II część relacji z XXIII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, która miała miejsce w dniach 6-9 września 2016 roku.

Prezentujemy II część relacji z XXIII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, która miała miejsce w dniach 6-9 września 2016 roku.

Błażej Bierczyński, Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński MSPO 2015 (cz.1)

MSPO 2015 (cz.1) MSPO 2015 (cz.1)

Poniżej prezentujemy pierwszą część naszej relacji z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który odbył się od 1 do 4 września w Kielcach. XXIII edycja MSPO odnotowała kolejny rekord: na powierzchni...

Poniżej prezentujemy pierwszą część naszej relacji z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który odbył się od 1 do 4 września w Kielcach. XXIII edycja MSPO odnotowała kolejny rekord: na powierzchni 27 500 m2 swoją ofertę zaprezentowało 583 wystawców z 30 krajów świata. Udział w wydarzeniu wziął Prezydent RP oraz oficjalne delegacje zagraniczne z 58 krajów. MSPO towarzyszyły XXI Międzynarodowe Targi Logistyczne LOGISTYKA. Targi odwiedziło blisko 20 000 zwiedzających.

Michał Sitarski Kolejny dzień salonu MSPO w Kielcach

Kolejny dzień salonu MSPO w Kielcach Kolejny dzień salonu MSPO w Kielcach

W poniedziałek 2 września w Targach Kielce rozpoczął się XXI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Na targach prezentowane są najnowocześniejsze technologie i produkty w zakresie uzbrojenia i techniki...

W poniedziałek 2 września w Targach Kielce rozpoczął się XXI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Na targach prezentowane są najnowocześniejsze technologie i produkty w zakresie uzbrojenia i techniki wojskowej.

Łukasz Pacholski Polska i MRTT

Polska i MRTT Polska i MRTT

Czytelnicy, którzy będą czytać ten artykuł najprawdopodobniej zadadzą sobie pytanie, do czego takie samoloty można wykorzystać? Jak pokazują doświadczenia oraz zmiany zachodzące na świecie – do wielu zadań....

Czytelnicy, którzy będą czytać ten artykuł najprawdopodobniej zadadzą sobie pytanie, do czego takie samoloty można wykorzystać? Jak pokazują doświadczenia oraz zmiany zachodzące na świecie – do wielu zadań. Obok głównej roli, latającej stacji benzynowej dla lotnictwa bojowego, można je wykorzystać do utrzymywania mostów powietrznych pomiędzy krajem oraz bazami znajdującymi się w innych częściach świata czy też jako element zaplecza logistycznego dla wojsk udających się na ćwiczenia. pomiędzy krajem...

Michał Sitarski MSPO 2012

MSPO 2012 MSPO 2012

Tegoroczny XXI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach odbywać się będzie w dniach 2-5 września.

Tegoroczny XXI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach odbywać się będzie w dniach 2-5 września.

Andrzej Krugler MSPO 2010

MSPO 2010 MSPO 2010

Odbywająca się w tym roku, w dniach od 6 do 9 września, osiemnasta edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zgromadziła 359 wystawców z 25 krajów. Plasuje to kielecką imprezę w czołówce europejskich...

Odbywająca się w tym roku, w dniach od 6 do 9 września, osiemnasta edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zgromadziła 359 wystawców z 25 krajów. Plasuje to kielecką imprezę w czołówce europejskich targów, zaraz po paryskim Eurosatory i londyńskim DSEi. Z założenia MSPO związane jest ze sprzętem ogólnowojskowym, ale znaleźć można na nim również wyposażenie przeznaczone dla jednostek specjalnych. W tej krótkiej relacji przedstawimy najciekawsze, naszym zdaniem, produkty związane z tematyką...

Andrzej Krugler, Adam Gawron Targi Milipol 2009

Targi Milipol 2009 Targi Milipol 2009

Paryskie targi Milipol to najważniejsza w Europie impreza wystawiennicza poświęcona branży ogólnie pojętego bezpieczeństwa publicznego. Kolejna edycja, która odbyła się w dniach 17-20 listopada ubiegłego...

Paryskie targi Milipol to najważniejsza w Europie impreza wystawiennicza poświęcona branży ogólnie pojętego bezpieczeństwa publicznego. Kolejna edycja, która odbyła się w dniach 17-20 listopada ubiegłego roku, była szesnastą umiejscowioną w Europie. Co dwa lata, zamiennie z zasadniczymi targami w Paryżu, organizowane są także edycje bliskowschodnie, w Katarze.

Andrzej Krugler EUROPOLTECH 2011

EUROPOLTECH 2011 EUROPOLTECH 2011

Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2011 po raz piąty gościły w dniach 13-15 kwietnia w halach warszawskiego Expo XXI. Tegoroczna...

Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2011 po raz piąty gościły w dniach 13-15 kwietnia w halach warszawskiego Expo XXI. Tegoroczna edycja przyciągnęła około 150 wystawców, co nie jest może liczbą oszałamiającą i świadczy o skali imprezy, jednak o jej randze decyduje przede wszystkim liczba prezentowanych nowych produktów. A tych było dość sporo, w tym znaczna liczba premier, czyli produktów, które wcześniej można było oglądać...

Andrzej Krugler, Bartosz Szołucha Paryskie targi Milipol 2011

Paryskie targi Milipol 2011 Paryskie targi Milipol 2011

Siedemnasta paryska edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 października bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność...

Siedemnasta paryska edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 października bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność firm amerykańskich, co we wcześniejszych edycjach nie było regułą. Tegoroczne targi pokazały, że Europa staje się atrakcyjnym rynkiem dla firm zza oceanu. Milipol, jako impreza przeznaczona dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa, obfituje w produkty znajdujące się w kręgu...

Mateusz J. Multarzyński Co nowego zaprezentowano na targach EUROSATORY 2012?

Co nowego zaprezentowano na targach EUROSATORY 2012? Co nowego zaprezentowano na targach EUROSATORY 2012?

Na paryskich terenach wystawowych Paris Nord Villepinte w dniach 11-15 czerwca odbyły się targi przemysłu zbrojeniowego EUROSATORY 2012. Były to drugie co do wielkości targi na świecie, w pełni poświęcone...

Na paryskich terenach wystawowych Paris Nord Villepinte w dniach 11-15 czerwca odbyły się targi przemysłu zbrojeniowego EUROSATORY 2012. Były to drugie co do wielkości targi na świecie, w pełni poświęcone sprzętowi i wyposażeniu dla wojsk oraz służb porządku publicznego. Zgromadziły ponad 1300 wystawców z 54 krajów świata. Wśród nich - osiemnastu przedstawicieli z Polski.

Michał Sitarski Europoltech po raz czwarty

Europoltech po raz czwarty Europoltech po raz czwarty

W dniach 17-19 kwietnia 2013 roku w warszawskim centrum wystawienniczym Expo XXI odbyły się IV Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech...

W dniach 17-19 kwietnia 2013 roku w warszawskim centrum wystawienniczym Expo XXI odbyły się IV Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2013. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 150 wystawców, w tym także z zagranicy, zaś liczbę gości odwiedzających imprezę oszacowano na około 6000 – należy pamiętać, że jest ona zamknięta i dostępna jedynie dla posiadaczy zaproszeń.

Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński Milipol 2015 cz.1

Milipol 2015 cz.1 Milipol 2015 cz.1

Dziennikarze Magazynu Ludzi Akcji SPECIAL OPS prezentują nowości obecne na XIX edycji Międzynarodowej Wystawie Bezpieczeństwa Wewnętrznego MILIPOL zorganizowanej w Paryżu w dniach 17-20 listopada 2015...

Dziennikarze Magazynu Ludzi Akcji SPECIAL OPS prezentują nowości obecne na XIX edycji Międzynarodowej Wystawie Bezpieczeństwa Wewnętrznego MILIPOL zorganizowanej w Paryżu w dniach 17-20 listopada 2015 roku.

Błażej Bierczyński, Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński Future Forces Forum 2016 - relacja

Future Forces Forum 2016 - relacja Future Forces Forum 2016 - relacja

Zaledwie półtora miesiąca po zakończeniu Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, nim umilkły echa targowych prezentacji i premier produktowych, uwaga firm z sektora obronnego i bezpieczeństwa przeniosła...

Zaledwie półtora miesiąca po zakończeniu Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, nim umilkły echa targowych prezentacji i premier produktowych, uwaga firm z sektora obronnego i bezpieczeństwa przeniosła się z Kielc do Pragi. To tam, w dniach 17–21 października 2016 r. , odbyło się FUTURE FORCES FORUM – cykl konferencji i seminariów połączonych z targami – FUTURE FORCES Exhibition, zrealizowaną w trakcie trzech dni (19-21 października) w PVA EXPO PRAHA. W imprezie, jako patron medialny, uczestniczyła...

Błażej Bierczyński, Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński EUROPOLTECH 2017

EUROPOLTECH 2017 EUROPOLTECH 2017

Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH, organizowane w ubiegłych latach w Warszawie, w edycji A.D. 2017 odbyły się w Gdańsku, w dniach...

Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH, organizowane w ubiegłych latach w Warszawie, w edycji A.D. 2017 odbyły się w Gdańsku, w dniach 26-28 kwietnia. Towarzyszyła im VIII Międzynarodowa Konferencja Policyjna oraz szereg dodatkowych konferencji, seminariów i pokazów. Tradycyjnie, w dniu otwarcia wręczono nagrody Programu SUPERNOWOCZESNY, wyróżniając produkty i rozwiązania o największej użyteczności dla służb mundurowych.

Błażej Bierczyński, Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński MSPO 2017

MSPO 2017 MSPO 2017

XXV edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego [MSPO] odbyła się w tym roku w dniach 5-8 września 2017 r. Z uwagi na jubileuszowy charakter wydarzenia, tym razem Targi Kielce otworzyły swoje podwoje...

XXV edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego [MSPO] odbyła się w tym roku w dniach 5-8 września 2017 r. Z uwagi na jubileuszowy charakter wydarzenia, tym razem Targi Kielce otworzyły swoje podwoje nie tylko dla "branżowych gości", ale i dla okolicznych mieszkańców, realizując "Dni Otwarte MSPO" w weekend 9-10 września 2017 r. Dzięki wydłużeniu czasu prezentacji ekspozycji, z wyposażeniem, uzbrojeniem i pojazdami Sił Zbrojnych RP oraz nowościami technologicznymi mogło zapoznać się jeszcze...

Mateusz J. Multarzyński MSPO 2017 - cz. 2

MSPO 2017 - cz. 2 MSPO 2017 - cz. 2

XXV edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego odbyła się w dniach 5-8 września 2017 r. Po ponownym ogłoszeniu w lipcu 2017 r. przez Inspektorat Uzbrojenia postępowania dotyczącego dostawy samochodów...

XXV edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego odbyła się w dniach 5-8 września 2017 r. Po ponownym ogłoszeniu w lipcu 2017 r. przez Inspektorat Uzbrojenia postępowania dotyczącego dostawy samochodów ciężarowo-osobowych wysokiej mobilności pk. „Mustang” można było spodziewać się swego rodzaju festiwalu mustangów w trakcie tegorocznego MSPO. Zwłaszcza że w ubiegłych latach co roku można było oglądać w Kielcach potencjalnych następców Honkerów i Uazów. W tym roku zabrakło jednak większości...

Wybrane dla Ciebie

Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Gdzie przygotujesz się na najgorsze » Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku » Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Kamizelki taktyczne którą wybrać »

Kamizelki taktyczne którą wybrać » Kamizelki taktyczne którą wybrać »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą » Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Spotkanie twarzą w twarz na Eurosatory

Spotkanie twarzą w twarz na Eurosatory Spotkanie twarzą w twarz na Eurosatory

Dobierz buty do warunków pogodowych »

Dobierz buty do warunków pogodowych » Dobierz buty do warunków pogodowych »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą » Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Najnowsze produkty i technologie

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.