SHOT SHOW 2019
Polski Helikon-Tex na SHOT Show 2019
Na SHOT Show 2019 swoją ofertę prezentował polski Helikon-Tex. Zdjęcie: Helikon-Tex
SHOT Show to chyba największa impreza branżowa, na której co roku prezentowane są setki nowości związanych z bronią strzelecką i akcesoriami. Z każdą edycją zwiększa się też liczba firm z sektora „Law Enforcement & Military”. W USA wszystko jest wielkie. Wielkie samochody, wielkie targi. Tysiące wystawców, liczące kilkadziesiąt tysięcy ludzi tłumy przewijające się przez cztery dni targów, setki produktów i kilometry w nogach. Postaramy się przedstawić chociaż kilka najciekawszych nowości i zapowiedzi z tegorocznej imprezy.
Zdjęcia: Redakcja „SPECIAL OPS”, Recoil, HELIKON-TEX
Zobacz także
Katarzyna Niebrzydowska, Transactor Security Sp. z o.o. Bezzałogowy system ochrony granic i walki z terroryzmem - VTOL EOS C
Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych....
Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych. Instytucje te, w tym przede wszystkim Straż Graniczna, są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa narodowego poprzez stały nadzór nad granicami i monitorowanie wszelkich potencjalnych zagrożeń.
Joanna Wątor Sprzęt i rozwiązania w obszarze obronności na MSPO 2024
Kurz po Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO 2024 w Kielcach już opadł. Wracamy jednak z relacją z tego wydarzenia, aby przedstawić sprzęt oraz rozwiązania w obszarze obronności, które pokazali...
Kurz po Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO 2024 w Kielcach już opadł. Wracamy jednak z relacją z tego wydarzenia, aby przedstawić sprzęt oraz rozwiązania w obszarze obronności, które pokazali wystawcy. Co między innymi zobaczyliśmy w tym roku?
Joanna Wątor MSPO 2024: Elita Przemysłu Obronnego w Kielcach
Już po raz 32. w Kielcach odbył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO 2024, był to intensywny czas dla światowej branży obronnej. Ofertę najnowszych technologii, rozwiązań dla obronności poznało...
Już po raz 32. w Kielcach odbył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO 2024, był to intensywny czas dla światowej branży obronnej. Ofertę najnowszych technologii, rozwiązań dla obronności poznało ponad 28 tysięcy zwiedzających z różnych stron świata. Partnerem strategicznym Targów była Polska Grupa Zbrojeniowa.
Najważniejszym elementem każdego SHOT Show jest oczywiście broń strzelecka i w tej dziedzinie najwięcej najciekawszych produktów zademonstrował chyba SIG Sauer. Amerykańsko-niemiecka firma jest ostatnio na fali wznoszącej. To SIG Sauer został zwycięzcą konkursu na nowy pistolet dla amerykańskich sił zbrojnych ze zmodyfikowanym P320 przyjętym jako M17 i M18, dostarczy też ponad 72 tysiące karabinów SIG 716 GEN 2 kalibru 7,62 mm dla Indii.
W trakcie SHOT Show zaprezentowano wreszcie, co prawda za szybą, Suppressed Upper Receiver Group (SURG) czyli wytłumioną komorę zamkową do karabinków M4A1, opartą na rozwiązaniach z karabinka SIG MCX, opracowaną na zlecenie USSOCOM. Jednym z elementów zestawu konwersyjnego SURG jest tytanowy tłumik dźwięku w bardzo charakterystycznej osłonie. Zaprezentowano również nowego członka cywilnej rodziny karabinków MCX Rattler, czyli wariant Canebrake kalibru .300 BLK.
Kolejną nowością SIG Sauer dla wojskowych odbiorców był prototyp karabinu maszynowego SL MAG (SIG Light Machine Gun) kalibru 8,6 mm Norma Magnum, rozwijany na potrzeby USSOCOM. SL MAG można w ciągu niecałych 5 minut przekonwertować do bardziej klasycznej amunicji 7,62 x 51 mm NATO i równie szybko przystosować do podawania taśmy amunicyjnej z prawej lub lewej strony. Teleskopową kolbę można złożyć na prawą stronę karabinu.
Inny ważny gracz rynku broni krótkiej, austriacki Glock, zaprezentował oficjalnie dwie nowości, czyli kompakty G43X oraz G48 kalibru 9 mm Parabellum. Oba pistolety oparte są na tych samych wąskich szkieletach serii Slimline z jednorzędowymi magazynkami, ale mają wydłużone chwyty, dzięki czemu nadal świetnie sprawdzą się w codziennym skrytym noszeniu, a jednocześnie mają dłuższe magazynki i umożliwiają lepszy chwyt strzelcom o większych dłoniach.
G43X ma długość całkowitą 165 mm (w tym zamek 154 mm), lufę o długości 87 mm i wysokość 128 mm (przy szerokości 28 mm), a w przypadku G48 długość całkowita to 185 mm (zamek 174 mm), długość lufy 106 mm, a wysokość również 128 mm (szerokość 28 mm).
Oba pistolety mają szkielety w kolorze stali, zabezpieczone powłokami nPVD. Lufy to znane z 5. Generacji Glock Maksman Barrel. Prezentowano również znany już od ubiegłego roku pistolet Glock 45.
O ile nowości samego Glocka nie są może porywające, to sprawdzona konstrukcja Glocka, zwłaszcza trzeciej generacji, na którą wygasły już patenty, stała się punktem wyjścia dla wielu ciekawych pistoletów. Tegoroczny SHOT Show obfitował w takie konstrukcje, prezentowane przez L2D Combat, Shadow System MR918 w odmianach Elite i Combat, czy ZEV Technologies OZ9 (Original ZEV 9). Ten ostatni pistolet jest ciekawym przykładem rozwoju firmy, której historia rozpoczyna się od customowania pistoletów i produkowania własnych spustów.
W temacie broni długiej zaprezentowano karabinek maszynowy Fightlite MCR o układzie konstrukcyjnym zbliżonym do M16, ale zasilany zarówno z taśmy, jak i z klasycznych magazynków. MCR wyposażony jest w szybkowymienną lufę dostępną w kilku długościach.
Współczesna broń strzelecka wymaga również nowoczesnych akcesoriów. Najbardziej znanym amerykańskim producentem wszelkiej maści dodatków jest chyba Magpul, który obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. I pomyśleć, że wszystko zaczęło się od nakładek na magazynki przyspieszających ich wyciągnięcie z ładownicy.
Nowościami Magpul na 2019 są magazynek bębnowy o pojemności 60 nabojów kalibru 7,62 mm x 51 NATO, zestaw akcesoriów (w tym magazynków) do pistoletów maszynowych CZ Skorpion EVO 3 oraz chyba najciekawszy zestaw dodatków do klasycznego H&K MP-5, składający się z nowej polimerowej komory spustowej wraz z przełącznikiem bezpiecznika rodzaju ognia oraz łoża dla tej liczącej już 50 lat konstrukcji.
Obchodząca 40-lecie istnienia firma Surefire (kiedyś Laser Products) również rozwija linię oświetlenia taktycznego. Najważniejszą nowością jest kompaktowa latarka XR1 z dwiema diodami LED mocy 600 lumenów, zasilana z wbudowanego akumulatora ładowanego magnetycznie oraz jej wariant XR2 z wbudowanym wskaźnikiem laserowym. Obie oparte są na konstrukcji modeli XC1 i XC2 zasilanych bateryjnie.
Kolejnym członkiem rodziny oświetlenia taktycznego Surefire jest XVL2, czyli urządzenie łączące w sobie latarkę o mocy 400 lumenów, zielony wskaźnik laserowy (520 nm), wskaźnik laserowy widoczny w podczerwieni oraz podświetlacz IR.
Nowym „zawodnikiem” w dziedzinie oświetlenia taktycznego jest Cloud Defensive Systems z latarką Optimized Weapon Light (OWL) o mocy 1250 lumenów i 50 000 kandeli. Ciekawą cechą zasilanej z akumulatora latarki jest wbudowany montaż na szynę Picatinny i możliwość przełożenia jej na dowolną stronę karabinka. Latarka mocowana jest do górnej szyny montażowej, ale jest odchylona, przez co nie zasłania pola widzenia. Przycisk znajduje się w części połączonej z montażem, a głowica oraz pokrywa baterii są przekładane – podobne rozwiązanie znane jest ze wskaźników laserowych BE Meyers MAWL.
Nowością wśród wskaźników laserowych był miniaturowy Brolis M3 opracowany na Litwie na zlecenie firmy Heckler&Koch. Wskaźnik ten, będący w ogólnym zarysie mocno pomniejszonym DBAL A3, łączy w sobie widzialny wskaźnik laserowy, laser IR oraz iluminator IR. Ciekawym rozwiązaniem jest przycisk sterujący, który znajduje się z tyłu urządzenia i łatwo może być obsługiwany kciukiem prawej lub lewej ręki.
Urządzeniem łączącym w sobie latarkę o mocy 175 lumenów, wskaźnik laserowy IR oraz iluminator IR w polimerowej obudowie jest też Pistol Enhancer opracowany przez Lasermax Defense na potrzeby amerykańskich sił zbrojnych – tuż przed SHOT Show ogłoszono, że będzie to nowy moduł do pistoletów M17 i M18.
czytaj też: MSPO 2018 (cz. 1)
W temacie oświetlenia warto wspomnieć o markerze stroboskopowym Core Survival Hel-Star 5 EXO, który może być mocowany mocnym rzepem do hełmu lub kasku, ale także do uprzęży psa służbowego. Lampa jest wodoszczelna i zasilana pojedynczą baterią CR123. Ma trzy tryby pracy, różniące się w zależności od modelu. Podstawowe to światło widzialne (błysk), światło widzialne (stałe), światło widoczne wyłącznie w noktowizji (błysk). Kombinacje są dowolne, kolory świateł widzialnych dostępne są cztery (zielony, biały, czerwony, biały), dodatkowo istnieje możliwość programowania sekwencji błysku.
W kwestii wyposażenia indywidualnego na SHOT Show 2019 nie mogło zabraknąć stoiska Crye Precision. Amerykańska firma powoli rozbudowuje ofertę i do czwartej generacji mundurów (G4, dostępnych w wersji standardowej z tkaniny NYCO VTX o mechanicznym stretchu oraz wersji trudnopalnej), dołącza wariant G4 Hot Weather przeznaczony do użycia w warunkach tropikalnych. Nowy komplet, dostępny w wersjach Combat oraz Field charakteryzuje się wykorzystaniem materiału składającego się w 100% z włókien nylonowych o doskonałych parametrach użytkowych, który szybko schnie w warunkach dżunglowych. Nie jest trudnopalny, ale nie było to priorytetem.
Na SHOT Show 2019 swoją ofertę prezentował polski Helikon-Tex. Nowościami na ten rok będą trzy modele koszul (dwie z linii Urban i jedna z linii Patrol), wśród nich MBDU Flannel Shirt, czyli połączenie obecnie modnych „taktycznych flaneli” z typową bluzą mundurową. Flanela MBDU ma na bokach wstawki z elastycznego materiału, kieszenie na rękawach zapinane na zamki, rzepy pod naszywki. Materiał zasadniczy to lekki poliester o właściwościach antybakteryjnych i dobrze odprowadzający wilgoć (więcej na ich temat już w kolejnym numerze „SPECIAL OPS”).
Druga nowość to minimalistyczny chestrig przeznaczony dla strzelców sportowych do przeprowadzenia zaawansowanego treningu. Co ciekawe, będzie dostępny w trzech kolorach melanżowych, trochę podobnych do tkaniny jeansowej.
Pokazany został także plecak Downtown, umożliwiający skryte przenoszenie broni podczas operacji w mieście, patrząc na niego z zewnątrz, nie wyróżnia się zupełnie spośród modeli cywilnych. Pozbawiony został bowiem taśm MOLLE/PALS, widocznych rzepów czy innych systemów mocowań znanych z militarnych modeli.
Inny producent sprzętu i umundurowania, kanadyjski Arc’teryx LEAF, zaprezentował nową generację serii Atom LT, czyli popularnej lekkiej odzieży ze sztuczną ociepliną. Do tej pory Arc’teryx stosował ocieplinę Coreloft, ale w drugiej generacji zrezygnowano z niej na rzecz popularnego Primaloft. Poza tym zmieniono kilka szczegółów, np. dodano kieszeń na piersi.
Ostatnią grupą produktów były te związane z ochroną indywidualną. Czołowy producent wyposażenia BHP, czyli powszechnie znana firma 3M, zaprezentowała już oficjalnie szóstą generację aktywnych ochronników słuchu ComTac VI NIB, których najciekawszą cechą jest możliwość bezpośredniej komunikacji z posiadaczami takich samych zestawów w odległości do 10 metrów. Cztery osoby mogą prowadzić jednocześnie rozmowę, a sześć może słuchać komunikatów. Dodatkowa funkcja MAP pozwala na dostosowywanie poziomu ochrony do konkretnej sytuacji i zadania. ComTac mają opływowe muszle, ulepszony mikrofon i dostępne będą w wersjach z mocowaniem na pałąku lub nakarkowej.
Na rynku amerykańskim 3M oferuje również hełmy balistyczne, dostępne w kilku wariantach podcięć, masy oraz stopnia zapewnianej ochrony.
Ops-Core zaprezentował najnowsze hełmy balistyczne oraz kaski serii SF, które są następcami hełmów MT (Super High Cut albo Maritime o wysokim podcięciu, a także najnowsze zestawy komunikacyjne i ochrony słuchu AMP.
Ochronniki AMP oparte są na wcześniejszym modelu RAC przystosowanym do mocowania na bocznych szynach montażowych hełmów (a dokładnie ich końcowym odcinku), ale AMP ma możliwość szybkiego przekształcenia z mocowania nahełmowego na klasyczny pałąk.
AMP zapewnia transmisję dźwięku o bardzo wysokiej jakości, charakteryzuje się również możliwością szybkiej konwersji dla strzelca prawo- lub leworęcznego a także łatwej zmiany kabla prowadzącego do adaptera PTT radiostacji.
Ops-Core dodał również do oferty okulary Mk1 o bardzo sportowym profilu z wymiennymi szybami z odpornego na uderzenia poliwęglanu. Polimerową oprawkę można dodatkowo uszczelnić piankowymi nakładkami, aby móc pracować w warunkach wysokiego zapylenia lub zakurzenia.
Bezpośrednia konkurencja Ops-Core, czyli firma Team Wendy, oficjalnie ujawniła drugą generację hełmów balistycznych EXFIL, nazwaną EXFIL SL, jeszcze lżejszą i bardziej odporną na uderzenia pocisków, do której opracowano dodatkowe akcesoria, takie jak balistyczna osłona twarzy mocowana do przeprojektowanych szyn bocznych, a także zestaw ochrony słuchu.
To tylko kilka najciekawszych produktów, które zaprezentowano podczas tegorocznej edycji SHOT Show. Wkrótce będziemy mogli opisać niektóre z nich znacznie bardziej szczegółowo.