Future Forces Forum 2016 - relacja
FUTURE FORCES Exhibition
Zaledwie półtora miesiąca po zakończeniu Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, nim umilkły echa targowych prezentacji i premier produktowych, uwaga firm z sektora obronnego i bezpieczeństwa przeniosła się z Kielc do Pragi. To tam, w dniach 17–21 października 2016 r. , odbyło się FUTURE FORCES FORUM – cykl konferencji i seminariów połączonych z targami – FUTURE FORCES Exhibition, zrealizowaną w trakcie trzech dni (19-21 października) w PVA EXPO PRAHA. W imprezie, jako patron medialny, uczestniczyła również redakcja „SPECIAL OPS”.
It has been only a month and a half since the International Defence Industry Exhibtion, before the echo of the trade fair presentations and products' premieres faded, when the attention of the companies from the defence and security industry has been refocused from Kielce in Poland to Prague. There, between 17th and 21st October 2016, the FUTURE FORCES FORUM was organized - a cycle of conferences and seminars with the trade fair - FUTURE FORCES Exhibition, that took place during three days (19th-21st October) in PVA EXPO PRAHA. SPECIAL OPS team, as the media patron, was there too.
Zdjęcia: Błażej Bierczyński, Mateusz J. Multarzyński, PVA EXPO PRAHA
Zobacz także
Katarzyna Niebrzydowska, Transactor Security Sp. z o.o. Bezzałogowy system ochrony granic i walki z terroryzmem - VTOL EOS C
Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych....
Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych. Instytucje te, w tym przede wszystkim Straż Graniczna, są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa narodowego poprzez stały nadzór nad granicami i monitorowanie wszelkich potencjalnych zagrożeń.
Redakcja 32. edycja salonu MSPO: Centrum Współpracy Obronnej w Europie
Tradycyjnie we wrześniu Targi Kielce zmieniają się w miejsce spotkań najważniejszych przedstawicieli przemysłu obronnego na świecie. MSPO każdego roku wpisuje się w globalną sytuację geopolityczną. W 2024...
Tradycyjnie we wrześniu Targi Kielce zmieniają się w miejsce spotkań najważniejszych przedstawicieli przemysłu obronnego na świecie. MSPO każdego roku wpisuje się w globalną sytuację geopolityczną. W 2024 Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego odbędzie się pod znakiem jubileuszu wstąpienia Polski do NATO. Patronem honorowym wydarzenia jest Prezydent Andrzej Duda, partnerem strategicznym - Polska Grupa Zbrojeniowa.
Direct Action 10. rocznica Direct Action na targach MSPO w Kielcach
Rok 2024 jest wyjątkowy dla marki Direct Action. Z radością zapraszamy do wspólnego świętowania dekady naszej działalności w branży militarno-taktycznej. A wszystko to w czasie trwania Międzynarodowego...
Rok 2024 jest wyjątkowy dla marki Direct Action. Z radością zapraszamy do wspólnego świętowania dekady naszej działalności w branży militarno-taktycznej. A wszystko to w czasie trwania Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, który odbędzie się w dniach 3-6 września 2024 roku.
Spotkania ekspertów odbywające się w formie konferencji i seminariów dotyczyły szeroko rozumianego bezpieczeństwa i obronności, a także zagadnień powiązanych. Wśród poruszanych tematów znalazły się:
- zagrożenia CBRN,
- cyberterroryzm oraz narzędzia ich zwalczania,
- medycyna pola walki,
- zarządzanie sytuacjami kryzysowymi,
- logistyka i interoperacyjność służb,
- ochrona kluczowej infrastruktury,
- osiągnięcia w dziedzinie robotyki, geoprzestrzeni czy meteorologii na rzecz bezpieczeństwa.
Omawiano je w ramach 15 grup roboczych i zespołów specjalistów, złożonych z ponad 300 ekspertów z uniwersytetów i organizacji międzynarodowych.
Obejrzyj galerię zdjęć: Future Forces Forum 2016
Podczas FUTURE FORCES Exhibition na powierzchni blisko 5800 m2 169 wystawców z 25 krajów przedstawiło swoją ofertę obejmującą ponad 210 marek, w ogromnym stopniu odpowiadającą problematyce poruszanej w części konferencyjnej.
Obok producentów, dystrybutorów i usługodawców, zaprezentowały się również czeskie służby (wojsko, policja, służba więzienna, służba celna, straż pożarna naszego południowego sąsiada) oraz formacje zagraniczne (swoje stoisko miało m.in. węgierskie Ministerstwo Obrony).
Statycznym ekspozycjom towarzyszyły dynamiczne pokazy możliwości służb – m.in. czeskich policjantów z praskiej jednostki AT (Zásahova Jednotka Krajského ředitelství hlavního města Prahy), dokonujących zatrzymania przestępców i ewakuacji rannych helikopterem.
Wydarzenie odwiedziło blisko 7700 gości z 59 krajów, ponad 1200 członków oficjalnych delegacji, także wojskowych, z niemal każdego zakątka świata (m.in. z USA, Brazylii, Grecji, Niemiec, Jordanii, Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Szwecji czy Polski).
Tradycyjnie, zapraszamy do subiektywnego przeglądu produktów (w tym nowości), które zwróciły naszą uwagę podczas praskich targów. Słowem: CZECH IT OUT!
KARRIMOR SF
Karrimor SF zaprezentował tradycyjnie przekrojowo swoje plecaki i torby, które tworzy w ramach segmentu SF Rucksacks.
Obok tych standardowych wojskowych czy hydracyjnych, już używanych, znalazły się trzy pozycje będące w fazie testów, które zasłużyły na wyróżnienie z asortymentu „wyspiarzy”.
Pierwszy to przeznaczona do transportu elektroniki torba, dostępna do obejrzenia na stoisku w kamuflażu coyote brown i MultiCam®, którą przenosić można na dwa sposoby: jak typową „torbę na laptopa” przewieszaną przez ramię lub jako plecak. Ten drugi wariant jest dostępny po odpowiednim przełożeniu nakładki znajdującej się na „tyle torby”, pod którą zostały schowane szelki plecaka. Jest to więc torbo-plecak, co rozszerza możliwości jego zastosowania i zbliża do wyposażenia przeznaczonego do działań typu low-profile (oczywiście, przy odpowiednim kolorze wykończenia). Dostęp do wnętrza jest możliwy z kilku stron, więc przy zmianie sposobu noszenia raczej nie stracimy nic z funkcjonalności czy wygody. Kolejna propozycja Karrimora to plecak przeznaczony do przenoszenia elektroniki służącej zagłuszaniu wszelkich urządzeń odpalających „ajdiki”. Z uwagi na bardzo duże zużycie energii i tym samym nagrzewanie się tego typu sprzętu, nie wspominając o wysokich temperaturach, w których sprzęt ten może być używany, znaczną część wykończenia plecaka stanowi wytrzymała, przewiewna siatka. Umożliwia to swobodną cyrkulację powietrza i tym samym chłodzenie. Boczne kieszenie, w których można schować np. zapasowe akumulatory, są zamocowane na masywnych ekspresach. Istnieje możliwość dołączenia do plecaka dodatkowych ładownic w systemie Molle.
I wreszcie trzecia nowość – lekki plecak, również stworzony z myślą o transporcie elektroniki, która jest niezbędna w działaniu, choćby urządzeń w ramach systemów łączności. W środku plecaka znajdziemy komory i liczne kieszenie do schowania laptopa, toughbooka, tableta itp. W górnej części plecaka znajduje się zapinana na rzepy kwadratowa klapka, która nie tylko umożliwia szybki dostęp do mniejszych urządzeń bez otwierania całości, ale również wyprowadzenie anten czy kabli (podobnym celom służą analogicznie rozmieszczone po bokach prostokątne klapki). Chłodzenie włączonych i przenoszonych urządzeń w plecaku umożliwia wykończenie z perforowanego materiału. Transportowi zapasowych baterii może służyć mała kieszeń znajdująca się na dole frontu plecaka.
THE POWER WALK
Współczesne pole walki najeżone jest elektroniką, a docelowa efektywność żołnierza i sukces misji zależą bardzo często od sprawności urządzeń elektronicznych (optoelektroniki, nawigacji, komunikacji, systemów celowania). Jakkolwiek wszelkie banki energii potrafią uratować sytuację, tak kilkudniowe operacje, podczas których nie ma możliwości podładowania sprzętu potrafią zweryfikować znaczenie terminu „energooszczędny” czy „wydajny energetycznie”.
I tu wkracza (dosłownie!) kanadyjska firma Bionic Power. Coś, co na pierwszy rzut oka wyglądało na egzoszkielet, okazało się urządzeniem produkującym energię, a zakładanym na kończyny dolne (od kostek po górną część ud).
„Kinetyczny żniwiarz energii”, jako określono Power Walk, oparty na konstrukcji egzoszkieletu, w swej idei przypomina rowerowe dynamo. Umożliwia wytworzenie podczas chodzenia 10–12 W energii elektrycznej do zasilenia urządzeń lub naładowania akumulatorów. Producent twierdzi, iż w takcie godzinnego marszu można wyprodukować energię do pełnego podładowania czterech smartfonów.
Konstrukcja jest lekka, elastyczna, nie wpływa negatywnie na zakres ruchu żołnierza, jego prędkość czy zwinność, a wręcz – jak twierdził przedstawiciel firmy na targach, zmniejsza zmęczenie mięśni i prawdopodobieństwo urazu np. przy schodzeniu ze zboczy, działając częściowo jako stabilizator. Mikroprocesory wbudowane w konstrukcję analizują sposób chodzenia – prędkość oraz sam ruch dolnych kończyn, a więc i rodzaj terenu (górzysty, płaski, nierówny, podbieg itd.), by wyprodukować jak najwięcej energii przy jak najmniejszym wysiłku.
Z pewnością „żniwiarz energii” zredukuje wagę wyposażenia żołnierza (72-godzinna misja wymaga baterii o średniej wadze 7–10 kg) przez sam fakt, iż zapasowe baterie nie będą już potrzebne w tak dużej liczbie. Skrócony zostanie łańcuch logistyczny, zmniejszy się również uzależnienie powodzenia zadania i czasu na wykonanie zadania od źródeł energii. Na razie produkt znajduje się w fazie testów w U.S. Army, USMC. Sprawdza go również kanadyjskie Ministerstwo Obrony.
CORDURA®
Wystawa Future Forces była również miejscem prezentacji nowych produktów marki Cordura® należącej do firmy INVISTA (dawnej DuPont Textiles and Interiors), jednego z największych na świecie producentów półproduktów chemicznych, polimerów i włókien (nylon, poliester, elastyn).
W portfolio INVISTA można znaleźć m.in. takie marki, jak: Lycra®, Coolmax®, STAINMASTER® i ANTRON®.
Należąca od 2004 r. do Koch Industries, Inc. INVISTA działa w ponad 20 krajach i zatrudnia około 10 000 pracowników.
Na stoisku marki Cordura® można było więc zobaczyć kilka nowości: technologię barwionej przędzy nylonowej – SDN (Solution Dyed Nylon) dostępnej w sześciu kolorach spełniających wymagania dotyczące widzialności w podczerwieni (IR). Powstały z niej materiał charakteryzuje się zdolnościami odbijania bliskiej i średniej podczerwieni (fal elektromagnetycznych) NIR/SWIR (Near- and Shortwawe Infrared), jak i odpornością na blaknięcie i degradację wytrzymałości pod wpływem promieniowania UV. SDN Cordura nadaje się do zastosowania w takich produktach, jak oporządzenie indywidualne (kamizelki taktyczne, pokrowce kamizelek zintegrowanych, ładownice), buty, nakolanniki i nałokietniki itp.
Kolejnym produktem był materiał przeznaczony do szycia mundurów – Cordura NYCO Tactical. Ta lekka tkanina stanowi mieszankę włókien INVISTA T420 oraz bawełny i spełnia wymagania norm US Mil-Spec przy zachowaniu niższej masy oraz wysokiej trwałości. Może być stosowana do szycia odzieży taktycznej, czy kompletów mundurowych, jak BDU, DCU, ACU, czy FR ACU.
Do produkcji trudnopalnego oporządzenia, plecaków, czy butów może być za to wykorzystany materiał nylonowy FR-Coated Cordura spełniający stosowne normy DIN EN ISO w zakresie odporności i ochrony przed płomieniem i wysoką temperaturą.
W Pradze można było również zobaczyć bluzy (combat shirts) i polary wykonane z lekkiej, trwałej i komfortowej tkaniny Cordura® Baselayer oraz z charakteryzującej się właściwościami termoregulacyjnymi Cordura® Combat Wool, będącej połączeniem wełny Merino z nylonowymi włóknami.
Na stoisku marki Cordura® prezentowane były ww. materiały w różnych zastosowaniach i różnych wzorach kamuflaży.
ACLIMA
Na stoisku norweskiej firmy Aclima nowością była kurtka Terry Wool Jacket, wyeksponowana na manekinie wraz z bielizną termiczną WoolNet, podobną na pierwszy rzut oka do prezentowanej podczas targów Enforce Tac & IWA w Norymberdze odzieży serii CoolNet (SPECIAL OPS 2/2016).
WoolNet to połączenie wełny merino (91%), poliamidu (7%) i elastyny (2%) w formie siateczki, która nie tylko jest przewiewna (zapewnia skórze właściwe oddychanie i odprowadzanie wilgoci), ale również oferuje właściwości termoizolacyjne w niskich temperaturach i odporność na nieprzyjemne zapachy. Polecana do wszelkich aktywności wymagających wysiłku, jest lekka (120 g/m2), a jednocześnie wytrzymała – miejsca narażone na przetarcia, takie jak ramiona, biodra, łokcie i kolana, są wzmocnione dodatkową warstwą chroniącą przed otarciami i rozdarciem. Całość jest elastyczna i nie ogranicza ruchów. Włókna pokryto też specjalnym środkiem, który sprawia, że materiał nie „gryzie” i nie kurczy się podczas prania.
Terry Wool Jacket to rozwiązanie proponowane jako pośrednia warstwa izolacyjna (ewentualnie wierzchnia) do użytkowania w warunkach niskich temperatur przy dużym wysiłku. Powstała więc z myślą o jednostkach wojska i policji działających zimą lub operujących w regionach, których klimat wymaga zastosowania odzieży termicznej.
Terry Wool Jacket, podobnie jak bieliznę WoolNet, wykonano łącząc wełnę z merynosów (65%) i włókna poliamidowe, zwiększając tym samym wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Tym sposobem materiał jest zdecydowanie bardziej funkcjonalny od typowej wełny czy nawet samej merino, która obecnie stanowi podstawę dla ogromnej części wysokiej jakości odzieży termicznej. Jest grubszy, a jednocześnie lekki (400 g/m2, a waga kurtki w rozmiarze M to zaledwie 610 g), miękki, nie podrażnia skóry (nie „drapie”) i oferuje doskonałą izolację.
Co więcej, pomijając większą odporność materiału na nieprzyjemne zapachy powstające w trakcie intensywnego użytkowania i przy dużym wysiłku, plusem jest także jego konserwacja – kurtkę można prać nawet w 40 stopniach bez obawy przed „zbiegnięciem” się materiału.
Sama funkcja termoizolacyjna, poza właściwościami wełny z merynosów, bazuje także na fakcie, iż konstrukcja włókien merino-poliamidowych tworzy mikroprzestrzenie (struktura pętelkowa), w których zatrzymuje się powietrze, dodatkowo zabezpieczające przed wyziębieniem, a także zwiększająca oddychalność.
Dostępny kolor to ciemnozielony melanż. Kurtka, zapinana na ekspres, ma przy mankietach otwory stabilizujące rękawy i zabezpieczające przed ich podwijaniem się podczas intensywnego użytkowania czy zdejmowania i zakładania kolejnych warstw odzieży.