Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

SHOT SHOW 2020

Prezentacja wybranych nowości z 42. edycji targów SHOT Show [S -The Shooting (strzelectwo), H- Hunting (myśliwstwo), O -Outdoor (p lener) T - Trade Show (targi)], które zostały zorganizowane w Las Vegas w dniach 21-24 stycznia 2020 r. Zdjęcie: Agnieszka Szwed

Prezentacja wybranych nowości z 42. edycji targów SHOT Show [S -The Shooting (strzelectwo), H- Hunting (myśliwstwo), O -Outdoor (p lener) T - Trade Show (targi)], które zostały zorganizowane w Las Vegas w dniach 21-24 stycznia 2020 r. Zdjęcie: Agnieszka Szwed

W dniach 21-24 stycznia 2020 r. w Las Vegas po raz 42. odbył się SHOT Show - największa impreza targowa, na której prezentowane są nowości związane z bronią strzelecką, wyposażeniem i akcesoriami. W tym roku centrum wystawiennicze Sands Expo gościło ponad 2500 wystawców oraz ponad 55000 gości ze 116 krajów. Cztery dni nie wystarczą na obejrzenie wszystkich prezentowanych w Las Vegas produktów i rozwiązań, pokusiliśmy się jednak o wybór i opisanie najciekawszych.

Zobacz także

Redakcja Korea Południowa po raz drugi z Wystawą Narodową na MSPO

Korea Południowa po raz drugi z Wystawą Narodową na MSPO Korea Południowa po raz drugi z Wystawą Narodową na MSPO

Pojawienie się azjatyckiego partnera w roli Kraju Wiodącego podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego to naturalny krok, Polska zdecydowała się na zakup olbrzymiej ilości sprzętu...

Pojawienie się azjatyckiego partnera w roli Kraju Wiodącego podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego to naturalny krok, Polska zdecydowała się na zakup olbrzymiej ilości sprzętu z tego kraju.

Redakcja GRUPA WB na Vietnam Defence

GRUPA WB na Vietnam Defence GRUPA WB na Vietnam Defence

GRUPA WB, jako jedyny podmiot reprezentujący polski przemysł obronny, zaprezentowała swoje rozwiązania na wystawie w Wietnamie. Odwiedzający Vietnam Defence mogli zapoznać się z polskimi radiostacjami,...

GRUPA WB, jako jedyny podmiot reprezentujący polski przemysł obronny, zaprezentowała swoje rozwiązania na wystawie w Wietnamie. Odwiedzający Vietnam Defence mogli zapoznać się z polskimi radiostacjami, bezzałogowcami i zdalnie sterowanymi systemami uzbrojenia. GRUPA WB pokazała także systemy ochrony granic i infrastruktury krytycznej oraz rozwiązania dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Redakcja Czas na drugą edycję Targów POLSECURE

Czas na drugą edycję Targów POLSECURE Czas na drugą edycję Targów POLSECURE

Debiut wystawy poświęconej bezpieczeństwu publicznemu gwarantowanemu przez służby mundurowe był niezwykle udany. Kolejna edycja Międzynarodowych Targów POLSECURE odbędzie się w Targach Kielce w kwietniu...

Debiut wystawy poświęconej bezpieczeństwu publicznemu gwarantowanemu przez służby mundurowe był niezwykle udany. Kolejna edycja Międzynarodowych Targów POLSECURE odbędzie się w Targach Kielce w kwietniu 2023 roku.

Ruger

Nowością Rugera jest pistolet Ruger-57 strzelający amunicją kalibru 5,7 mm x 28 i stanowiący amerykańską odpowiedź na Five-seveN, wdrożony do sprzedaży w 1998 roku. Dwadzieścia lat po belgijskim pionierze i pięć lat po wzorowanym na nim ukraińskim Fort-28 pojawia się więc trzeci pistolet (pomijając sportowy Excel Arms Accelerator Pistol MP-5.7), przeznaczony do strzelania tą bardzo skuteczną amunicją. Ruger-57 ma kurek wewnętrzny, zdublowane bezpieczniki na polimerowym szkielecie, szynę Picatinny pod lufą, wyraźne przyrządy mechaniczne (muszka ze światłowodem) oraz jest dostosowany do mocowania celownika kolimatorowego. Zasilany jest z magazynków o pojemności 20 nabojów.

Pistolet Ruger-57 strzelający amunicją kalibru 5,7 mm x 28 [1]. Fot. Agnieszka Szwed

Pistolety Ruger-57 strzelające amunicją kalibru 5,7 mm x 28. 

Pistolet Walther Q4 SF. Fot. Agnieszka Szwed

Pistolet Walther Q4 SF.  


 

Walther

Walther Q4 SF (Steel Frame) Q4 SF OR (Optics Ready) to zmodyfikowana wersja pistoletu PPQ kalibru 9 mm, w której szkielet został wykonany ze stali nierdzewnej zamiast z tworzywa stzucznego. Cięższy szkielet przekłada się na zredukowanie sił odrzutu o nawet 40% (wedle deklaracji producenta), ale jednocześnie nie wpływa negatywnie na wyważenie pistoletu. Chwyt pistoletu został pokryty gęstymi nacięciami Performance Duty Texture, które mają polepszać chwyt podczas strzału, a jednocześnie być wygodne i przyjemne w dotyku dla strzelca, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Pistolet wyposażono w dwustopniowe urządzenie spustowe Quick Defense Trigger o krótkiej drodze i resecie. Q4 zasilany jest z magazynków o pojemności 15 nabojów. Wersja Q4 SF OR przystosowana jest fabrycznie do montażu celownika kolimatorowego.

 

Pistolet Mossberg MC1. Fot. Agnieszka Szwed

Pistolet Mossberg MC1.


 

Mossberg

Mossberg w 2019 roku zaprezentował subkompaktowy pistolet Mossberg MC1. W tym roku dołączył do niego nieco większy, kompaktowy MC2c kalibru 9 mm Parabellum. Jest to bezkurkowiec zasilany z dwurzędowego magazynka o pojemności 13 nabojów (lub wydłużonego o pojemności 15 nabojów). Polimerowy szkielet został pozbawiony ostrych krawędzi, aby uniknąć zaczepienia podczas wyciągania broni z ukrycia. Na stalowym zamku znajdują się po bokach w przedniej i tylnej części skośne nacięcia poprawiające chwyt podczas przeładowania. Standardowo MC2c wyposażony jest w przyrządy celownicze z trzema wyraźnymi kropkami w kolorze białym, które można zastąpić celownikiem trytowym Truglo Tritium Pro Night. Przyrządy kompatybilne są z SIG No. 8 dovetail cut.

Karabinek Saint serii EDGE XD-M Elite firmy Springfield Armory. Fot. Agnieszka Szwed

Karabinek Saint serii EDGE XD-M Elite firmy Springfield Armory.  


 

Springfield Armory

Springfield Armory wprowadza do oferty dwie ważne nowości – pistolety serii XD-M Elite oraz karabinki Saint serii EDGE. XD-M Elite to mocno zmodyfikowane pistolety XD-M, amerykański wariant chorwackich HS Produkt XDM („SPECIAL OPS” 2/2014).

Zmieniono urządzenia spustowe na META o poprawionej charakterystyce pracy i z płaskim językiem spustowym, dodano (odłączalny) powiększony lejek gniazda magazynka, przycisk zwalniania zamka także z prawej strony szkieletu oraz poprawiono nacięcia na zamku i profil bezpiecznika chwytowego. Pistolety są teraz zasilane z magazynków o zaskakującej pojemności do 22 nabojów 9 mm Parabellum.

Widok na mechanizm spustowy karabinka Saint serii EDGE XD-M Elite (u góry) i moduł jego lufy (u dołu). Fot. Agnieszka Szwed

Widok na mechanizm spustowy karabinka Saint serii EDGE XD-M Elite (u góry) i moduł jego lufy (u dołu).


 

Seria karabinków EDGE rodziny AR-15. . Fot. Agnieszka Szwed

Seria karabinków EDGE rodziny AR-15.


 

XD-M Elite będą dostępne w trzech wersjach długości lufy (szkielet pozostanie w tym samym rozmiarze) oraz w wariancie OPS przystosowanym fabrycznie do montażu minikolimatora i tłumika dźwięku (z przedłużoną lufą zakończona gwintem).

EDGE to seria karabinków rodziny AR-15, z których najciekawszymi są kompaktowe EDGE PDW kalibru 5,56 mm, z lufą o długości 5,5 cala i teleskopowo składaną kolbą Maxim Defense SCW oraz EDGE EVAC, czyli wariant rozkładany na czas transportu na dwie części. Nie byłaby to nowość, gdyby nie sposób rozkładania: subkarabinek rozłącza się poprzez odpięcie modułu lufy i łoża od komory spustowej i zamkowej.

Dodatkowo, zastosowano kolbę składaną na zawiasie Law Tactical Gen 3-M, co pozwala na maksymalne ograniczenia wymiarów takiego zestawu. Złożony EVAC mieści się w torbie o wymiarach 40 x 30 x 20 cm.

Pistolety maszynowe MDP-9 kalibru 9 mm firmy Angstadt Arms. Fot. Agnieszka Szwed

Pistolety maszynowe MDP-9 kalibru 9 mm firmy Angstadt Arms .


 

Angstadt Arms

Pistolet maszynowy MDP-9 kalibru 9 mm (nabój 9 mm x 19 Parabellum) powstał w wyniku programu Sub Compact Weapon US Army, która poszukiwała pistoletów maszynowych do ochrony VIP-ów („SPECIAL OPS” 4/2018). Jednym z przedsiębiorstw biorącym udział w konkursie był Angstadt Arms produkujący do tej pory pistolety maszynowe oparte o układ konstrukcyjny AR-15, strzelające z zamka otwartego.
MDP-9 zdecydowano się na wykorzystanie zamka, którego ruch opóźniany jest przez rolki, na podobieństwo tego znanego z pistoletów maszynowych Heckler & Koch MP-5, ale o dużo bardziej uproszczonej konstrukcji. Pozwoliło to na uzyskanie kompaktowego sprzętu o wciąż dużej celności.

MDP-9, pomimo ogólnego wyglądu zbliżonego do poprzednich projektów Angstadt Arms, różni się brakiem typowej rękojeści przeładowania w tylnej części komory zamkowej, którą zastąpiono nie poruszającą się podczas strzału rękojeścią po lewej stronie broni, nad jej łożem.

  • Rękojeść można łatwo przenieść na prawą stronę MDP-9.
  • Kolba składana mocowana jest na krótkiej szynie Picatinny umieszczonej w miejscu połączenia komory zamkowej ze spustową.  
  • MDP-9 zasilany jest z magazynków od pistoletu Glock.
Pistolet maszynowy SMG 45 kalibru 11,43 mm firmy LWRC International. Fot. Agnieszka Szwed

Pistolet maszynowy SMG 45 kalibru 11,43 mm firmy LWRC International.


 

LWRC International

Firma LWRC International zaprezentowała poprawiony wariant pistoletu maszynowego SMG 45 kalibru 11,43 mm (na nabój .45 ACP). Pokazywany był już wcześniej (premiera SHOT Show 2015), ale producent długo zwlekał z wdrożeniem SMG 45 do sprzedaży. Pierwsze dostawy wersji samoczynnej nastąpiły w 2019 r., a teraz poinformowano także o dostępności wersji samopowtarzalnej. Zasada działania SMG opiera się o odrzut zamka półswobodnego, ale jego ruch nie jest opóźniany za pomocą rolek jak w MP-5 – producent twierdzi, że zasada działania zbliżona jest do krótkiego odrzutu zamka, połączonego z ruchem lufy.

Obsługowo SMG 45 jest bliski AR-15, zasadniczą różnicą jest brak typowej dla AR-ów dźwigni przeładowania w komorze zamkowej – ta znajduje się z przodu broni i może zostać przełożona z lewej na prawą stronę. Pm zasilany jest z magazynków podobnych do tych stosowanych w UMP. W przygotowaniu jest również wersja na amunicję 9 mm Parabellum.

Maxim Defense

Karabinki serii MDX kalibru 5,56 mm są testowane w ramach programu badawczego US Army Expeditionary Warrior Experiment w USA, Wielkiej Brytanii oraz Australii. Fot. Agnieszka Szwed

Karabinki serii MDX kalibru 5,56 mm są testowane w ramach programu badawczego US Army Expeditionary Warrior Experiment w USA, Wielkiej Brytanii oraz Australii.

Firma Maxim Defense, która stworzyła zaprezentowany w 2019 roku subkarabinek PDX („SPECIAL OPS” 1/2019) kalibru .300 Blackout z lufą długości zaledwie 5,5 cala oferowany amerykańskim siłom specjalnym w programie na kompaktową broń klasy PDW (ostatecznie wybrany został SIG MCX Rattler), rozwija na jego bazie całą rodzinę broni strzeleckiej w trzech wersjach: na amunicje 5,56 NATO, .300 BLK i 7,62 mm x 39.

 

Kompaktowy subkarabinek PDX klasy PDW amerykańskiej firmy Maxim Defense. Fot. Agnieszka Szwed

Kompaktowy subkarabinek PDX klasy PDW amerykańskiej firmy Maxim Defense.


 

W tej chwili, oprócz ultrakrótkiego PDX (pod nowym oznaczeniem MDX505), w ofercie znajdują się karabinki MDX508 oraz MDX510 z lufami o długości 8 i 10 cali. Wszystkie wersje wyposażone są łoża z punktami montażowymi M-LOK, skuteczne urządzenia wylotowe Hatebrake pełniące rolę hamulca wylotowego i dyfuzora gazów wylotowych, które kierowane są wyłącznie do przodu, spusty ALG Combat Trigger, zdublowane manipulatory i teleskopowe kolby SCW lub CQB.

Kompaktowy karabinek DD4 PDW na nabój .300 BLK. DDM4 PDW firmy Daniel Defense. Fot. Agnieszka Szwed

Kompaktowy karabinek DD4 PDW na nabój .300 BLK. DDM4 PDW  firmy Daniel Defense


 

Karabinki serii MDX kalibru 5,56 mm są obecnie testowane w ramach programu badawczego US Army Expeditionary Warrior Experiment w Fort Benning, a także w Wielkiej Brytanii oraz Australii.

Daniel Defense

Kolejną propozycją kompaktowego karabinka jest Daniel Defense DD4 PDW na nabój .300 BLK. DDM4 PDW wyposażony został w lufę o długości tylko 7 cali (z gwintem 1:7) zakończoną linearnym urządzeniem wylotowym, kierującym gazy do przodu. Karabinek ma teleskopowo składaną kolbę Maxim Defense CQB Gen 7 pozwalającą w wersji złożonej na ograniczenie długości broni do 527 mm. Kompaktowa konstrukcja świetnie sprawdzi się podczas skrytych działań lub w pojazdach.

Pistolet P320 firmy SIG Sauer. Fot. Agnieszka Szwed

Pistolet P320 firmy SIG Sauer


 

SIG Sauer

Zwycięzca programu Modular Handgun System, od 2017 roku dostarcza amerykańskim siłom zbrojnym pistolety P320 w wersji M17 M18.

Obecnie SIG Sauer zaangażowany jest równolegle w kilka innych programów zbrojeniowych. Najważniejszym jest Next Generation Squad Weapon (NGSW – „SPECIAL OPS” 6/2019), w którym poszukiwany jest następca aktualnie wykorzystywanych 5,56 mm kbk M4 i karabinków maszynowych M249 SAW.

Proponowanym przez SIG Sauera następcą M4 jest karabinek SLX SPEAR kalibru 6,8 mm (amunicja hybrydowa z miedziano-stalowej łusce), oparty na rozwiązaniach konstrukcyjnych karabinków serii MCX.

Zasilany taśmowo karabinek maszynowy MG-6.8 firmy SIG Sauer na amunicję kalibru 6,8 mm z możliwością szybkiej konwersji do klasycznego 7,62 mm x 51 NATO. Fot. Agnieszka Szwed

 Zasilany taśmowo karabinek maszynowy MG-6.8 firmy SIG Sauer na amunicję kalibru 6,8 mm z możliwością szybkiej konwersji do klasycznego 7,62 mm x 51 NATO.


 

Co odróżnia SLX od pierwowzoru, to zmodyfikowane łoże przednie oraz pełnej długości górna szyna Picatinny (nie monolityczna, przednia część jest elementem modułowego łoża), a także przycisk zatrzymujący zamek w tylnym położeniu znajdujący się nad spustem także po prawej stronie broni i dodatkowa, składana rękojeść przeładowania po lewej stronie komory zamkowej (oprócz standardowej rękojeści jak w karabinkach AR-15). SLX SPEAR ma regulator gazowy z dwoma położeniami, do strzelania z użyciem tłumika dźwięku i bez niego.

Propozycją następcy SAW jest zasilany taśmowo karabinek maszynowy MG-6.8 zasilany amunicją kalibru 6,8 mm, ale z możliwością szybkiej konwersji do klasycznego 7,62 mm x 51 NATO.

Coś dla myśliwych: karabin precyzyjny CROSS firmy SIG Sauer. Fot. Agnieszka Szwed

Coś dla myśliwych: karabin precyzyjny CROSS firmy SIG Sauer.


 

Karabin precyzyjny CROSS firmy SIG Sauer oferowany w trzech kalibrach na amunicję .277 SIG Fury, .308 Winchester oraz 6,5 mm Creedmoor, z lufami o dwóch długościach, 16 i 18 cali. Fot. Agnieszka Szwed

 Widok na karabin precyzyjny CROSS, który jest pierwszym karabinem powtarzalnym SIG


 

Zespół konwersyjny SURG (Suppressed Upper Receiver Group), wybrany przez US SOCOM w 2018 r. do karabinków SIG Sauer M4A1. Fot. Agnieszka Szwed

Zespół konwersyjny SURG (Suppressed Upper Receiver Group), wybrany przez US SOCOM w 2018 r. do karabinków SIG Sauer M4A1.


 

Coś dla myśliwych: karabin precyzyjny CROSS firmy SIG Sauer. Fot. Agnieszka Szwed

 Karabin precyzyjny CROSS firmy SIG Sauer oferowany w trzech kalibrach na amunicję .277 SIG Fury, .308 Winchester oraz 6,5 mm Creedmoor, z lufami o dwóch długościach, 16 i 18 cali.


 

Oprócz broni z programu NGSW, na stoisku prezentowano wielkokalibrowy karabin maszynowy MG-338 kalibru .338 Norma Magnum, który został wraz z odpowiednimi tłumikami dźwięku oficjalnie certyfikowany przez amerykańskie siły specjalne kilka dni przed SHOT Show 2020 (SOCOM zakupił partię 10 sztuk tej broni do celów testowych). Konstrukcja ta powstała w odpowiedzi na wymagania SOCOM oraz USMC, poszukującej broni pozwalającej na zwalczanie celów znajdujących się powyżej zasięgu standardowych karabinów maszynowych kalibru 7,62 x 51 NATO, a jednocześnie lżejszej niż odmiany wkm Browninga M2 kalibru 12,7 mm, używanego od ponad stu lat. Zasilany taśmowo MG-338 ma szybkostrzelność około 600 strz./min, a jego skuteczny zasięg to około 1500 metrów (teoretycznie nawet do 2500 metrów). Masa karabinu wynosi przy tym tylko około 9 kilogramów.

Prezentowany był również zespół konwersyjny SURG (Suppressed Upper Receiver Group), wybrany przez US SOCOM w 2018 r. do karabinków M4A1.

SURG składa się z komory zamkowej (uppera) MCX, zespołu ruchomego i lufy kalibru 5,56 mm zakończonej dużym tłumikiem dźwięku w charakterystycznej ażurowej osłonie, obniżającej sygnaturę termiczną.

Kolejną nowością tej firmy jest karabin precyzyjny CROSS. Jest to pierwszy karabin powtarzalny SIG wyprodukowany w USA przeznaczony oficjalnie dla… myśliwych. Karabin myśliwski w „SPECIAL OPS”? Niekoniecznie. Otóż konstrukcja powstała na potrzebny uczestnictwa w programie Advanced Sniper Rifle amerykańskich sił specjalnych, a z powodu zwycięstwa konkurencji, SIG zdecydował o zaoferowaniu tej broni na rynek cywilny.

CROSS jest konstrukcją wielokalibrową, opartą o monolityczną komorę zamkową, zbliżoną układem do AR-15, zasilaną z magazynka standardu Accuracy International AICS. Karabin wyposażono w szkieletową kolbę składaną na bok i długie łoże z punktami mocowania M-LOK.

 

CROSS będzie oferowany w trzech kalibrach, na amunicję: .277 SIG Fury, .308 Winchester oraz 6,5 mm Creedmoor, z lufami o dwóch długościach, 16 i 18 cali.

L3 Harris

Amerykańska firma optoelektroniczny L3 Harris zaprezentowała na targach nową generację powiększalników kompatybilnych z celownikami holograficznymi G30, G43, G45 oraz gogle noktowizyjne BNVD (na zdjęciu). Fot. Agnieszka Szwed

Amerykańska firma optoelektroniczny L3 Harris zaprezentowała na targach nową generację powiększalników kompatybilnych z celownikami holograficznymi G30, G43, G45 oraz gogle noktowizyjne BNVD (na zdjęciu). 

Amerykański gigant optoelektroniczny L3 Harris (firma, która w 2019 roku powstała w wyniku połączenia L3 Technologies oraz Harris Corporation) jest właścicielem marek EOTech oraz Vudu.

W trakcie SHOT Show 2020 zaprezentowano nową generację powiększalników kompatybilnych z celownikami holograficznymi. Powszechnie znany model G33 zapewniający trzykrotne powiększenie doczekał się następcy w postaci powiększalnika G43 o bardziej zwartej konstrukcji.. Powiększalnik G45 ma wymiary zbliżone do G33, zapewnia natomiast powiększenie pięciokrotne.

Trzecim powiększalnikiem jest G30 o trzykrotnym powiększeniu, będący uproszczonym i tańszym wariantem G33 (ma wyłącznie montaż QD do szyny i nie ma możliwość przełożenia go na bok).

L3 Harris pokazał również znane już wcześniej gogle noktowizyjne BNVD z dwoma wzmacniaczami obrazu, ale w wersji wzbogaconej o sensor termowizyjny BNVD-FUSED, co pozwala na nakładanie obrazu termowizyjnego bezpośrednio na obraz noktowizyjny (fuzja termalna), zwiększając w ten sposób szybkość identyfikacji potencjalnego zagrożenia, zwłaszcza w przypadku kompletnego braku światła szczątkowego (np. w tunelach lub podziemiach).

L3 Harris pracuje również nad podobnym wariantem panoramicznych gogli GPNVG z czterema przetwornikami, określanym jako F-Pano.

Gogle noktowizyjne DTNVG luksemburskiej firmy Act in Black. Fot. Agnieszka Szwed

Gogle noktowizyjne DTNVG luksemburskiej firmy Act in Black.


 

Act in Black

Act in Black z Luksemburga zdobyła bardzo dużą popularność dzięki goglom noktowizyjnym DTNVG, stanowiących doskonałą alternatywę dla amerykańskich PVS-31 i podobnych urządzeń, na dodatek dostępnych w Europie.

SHOT Show 2020 był miejscem oficjalnej premiery zmodernizowanej wersji DTNVG nazwanej DTNVS. Gogle wyposażone są w dwa niezależne okulary, które można dowolnie podnosić i obniżać (w momencie podniesienia okulary, wyłącza się on automatycznie). Szkieletowa konstrukcja z wysokoudarowego polimeru ma wzmacniające przetłoczenia zwiększające sztywność i podnoszące odporność mechaniczną. Gogle mają wbudowany iluminator IR, regulację dioptryczną, pętle do montażu gum zabezpieczających i masę poniżej 500 gram. Zasilane są pojedynczym ogniwem CR123A o napięciu 3 V.

 

Core Survival

Core Survival to amerykański producent markerów sygnalizacyjnych Hel-Star 4 EXOHel-Star 5 EXO oraz Hel-Star 6 mocowanych na hełmach lub wyposażeniu i pozwalających na błyskawiczna identyfikację swój-obcy. Markery Hel-Star dostępne są w różnych konfiguracjach kolorystycznych, w wersjach widocznych w paśmie NIR lub SWIR, a także w wariantach programowalnych. Powszechnie są wykorzystywane przez siły specjalne państw NATO.

Na SHOT Show 2020 ujawniono nową, jeszcze bardziej odporną obudowę markerów Hel-Star 6 o bardziej opływowej konstrukcji. Nie jest to nowa generacja tych lamp (obecnie w produkcji jest generacja III) a raczej facelifting. Generacja IV planowana jest na rok 2021.

Core Survival, amerykański producent markerów sygnalizacyjnych mocowanych na hełmach lub wyposażeniu pokazał na SHOT Show 2020 nową odporną obudowę markerów Hel-Star 6 (po lewej). Po prawej widzimy taki marker sygnalizacyjny umocowany na hełmie.

Unity Tactical

Unity Tactical zaprezentował montaż przeznaczony do częściej spotykanych powiększalników firmy EOTech – FAST FTC-E oraz serię przycisków Hot Button do kontroli oświetlenia taktycznego lub wskaźników laserowych (jednego lub dwóch urządzeń, w zależności od.

Unity Tactical zaprezentował montaż przeznaczony do częściej spotykanych powiększalników firmy EOTech – FAST FTC-E oraz serię przycisków Hot Button do kontroli oświetlenia taktycznego lub wskaźników laserowych (jednego lub dwóch urządzeń, w zależności od wersji).


 

W 2019 roku Unity Tactical opracowało serię montaży FAST przeznaczonych do celowników AImpoint T1/T2 oraz EOTech HWS, podnoszących linię celowania, aby uprościć proces składania się w masce przeciwgazowej lub respiratorze. Pokazano wtedy również montaż FTC (Flip to Center) do powiększalnika Aimpoint, który nieużywany składa się nie na bok broni, ale w osi celownika, za którym jest zamontowany, przez co nie zwiększa obrysu karabinka i nie zwiększa ryzyka przypadkowego zahaczenia. W tym roku zaprezentowano podobny montaż przeznaczony do częściej spotykanych powiększalników firmy EOTech – FAST FTC-EO.

Drugim produktem Unity Tactical, który zwrócił dużą uwagę jest seria przycisków Hot Button do kontroli oświetlenia taktycznego lub wskaźników laserowych (jednego lub dwóch urządzeń, w zależności od wersji). Hot Button ma niewielkie rozmiary, przez co nie zajmuje dużo miejsca na szynie Picatinny (lub jedno gniazdo M-LOK). Sam przycisk umieszczono pod kątem 45 stopni, co ułatwia jego obsługę kciukiem.

Surefire

Nowościami targowymi amerykańskiej firmy Surefire, producenta oświetlenia taktycznego, latarek i tłumików dźwięku, były kompaktowe XR1 i XR2 (ze wskaźnikiem laserowym) przeznaczone do broni krótkiej. Fot. Agnieszka Szwed

Nowościami targowymi amerykańskiej firmy Surefire, producenta oświetlenia taktycznego, latarek i tłumików dźwięku, były kompaktowe XR1 i XR2 (ze wskaźnikiem laserowym) przeznaczone do broni krótkiej. Fot. Agnieszka Szwed


 

Moduł celowniczy amerykańskiej firmy Surefire XVL2-IRC będący połączeniem latarki, widzialnego wskaźnika laserowego oraz wskaźnika laserowego i podświetlacza IR. Fot. Agnieszka Szwed

Moduł celowniczy amerykańskiej firmy Surefire XVL2-IRC będący połączeniem latarki, widzialnego wskaźnika laserowego oraz wskaźnika laserowego i podświetlacza IR.

Amerykański producent oświetlenia taktycznego, latarek oraz tłumików Surefire dźwięku zaprezentował kilka nowości. Sprawdzoną serię latarek Scout Light mocowanych do broni długiej uzupełnią cztery nowe modele: ScoutLight Pro M640U o mocy 1000 lumenów, Mini ScoutLight Pro M340C o mocy 500 lumenów, Infrared ScoutLight Pro M640V o mocy 350 lumenów i iluminatorem IR, Mini Infrared Scoutlight Pro M340V o mocy 250 lumenów i iluminatorem IR oraz Scout Light Pro Dual Fuel M640DF z podwójnym zasilaniem (baterie lub akumulatory) o mocy maksymalnej 1500 lumenów.

Cechą wspólną wszystkich latarek jest nowy rodzaj montażu, nazwany Low-Profile Mount. Użytkownik może w łatwy i szybki sposób wybrać rodzaj montażu (gniazda M-LOK lub szyna MIL-STD-1913), ale również położenie latarki względem szyny – bezpośrednio na niej lub offset, pomiędzy szynami łoża, co zapewnia lepsze wkomponowanie latarki w obrys broni.

Nowościami wśród oświetlenia taktycznego do broni krótkiej były kompaktowe XR1 XR2 (ze wskaźnikiem laserowym), bliźniacze do wcześniej prezentowanych XC1 XC2, ale zasilane z wbudowanych akumulatorów oraz moduł celowniczy XVL2-IRC, będący połączeniem latarki, widzialnego wskaźnika laserowego oraz wskaźnika laserowego i podświetlacza IR.  

XVL2-IRC jest dopuszczoną do sprzedaży na rynku cywilnej odmianą modułu XVL2, różniąc się od niego mocą wyjściową wskaźnika laserowego.

Modlite

Latarka firmy Modlite przeznaczona do mocowania na broni strzeleckiej. Fot. Agnieszka Szwed

Latarka firmy Modlite przeznaczona do mocowania na broni strzeleckiej.


 

Modlite jest mało znanym producentem latarek przeznaczonych do mocowania na broni strzeleckiej. Podstawowymi modelami są OKW i PLH dostępne w wersjach zasilanych akumulatorami 18650 i 18350 (różnią się długością korpusu). Charakteryzują się dużą mocą oraz bardzo solidnym wykonaniem.
We współpracy z Unity Tactical opracowano przycisk do latarek ModButton, który jednocześnie stanowi skośny montaż do górnej szyny Picatinny. Przycisk zostaje na szynie, jest łatwo dostępny z obu stron, natomiast latarka przesunięta jest na godzinę drugą łoża. Jako, że latarki Modlite są kompatybilne z korpusami Surefire, ModButton będzie również współpracował z latarkami serii Scout.

S&S Precision

S&S PRECISION pokazał nową kamizelkę Chest Rig – Modular (CR-M).

Firma, która zasłynęła z markerów stroboskopowych Manta oraz plate carrierów PlateFrame w 2020 roku, wprowadza do sprzedaży nową kamizelkę Chest Rig – Modular (CR-M) skonstruowaną z półsztywnego laminatu Tigris, wykorzystanego już w kamizelce Plate Frame – Modular (PF-M).

CR-M można skonfigurować w zależności od funkcji i zadania, ponieważ w razie potrzeby można dodać przednią i tylną płytę balistyczną, uzyskując w ten sposób kompletną kamizelkę.

Do CR-M przygotowano cały zestaw kieszeni i akcesoriów wchodzący w skład pakietu Operator System Suite.

Oprócz CR-M zaprezentowano zmodyfikowaną wersję jednorazowych znaczników sygnalizacyjnych V-lite Multimode, w której zwiększono liczbę trybów pracy. Dotychczas V-lite dostępne były w wersji ON/BLINK/OFF, teraz można zaprogramować sekwencje błysku oraz zwiększyć/zmniejszyć moc błysku.

Arc’teryx

Kanadyjski producent odzieży na ekstremalne warunki pogodowe oraz umundurowania bojowego, zaprezentował nowy mundur Arc’teryx LEAF Assault SV przeznaczony do użycia w niskich temperaturach.

Nowy mundur firmy ARC’TERYX: Arc’teryx LEAF Assault SV przeznaczony do użycia w niskich temperaturach. Fot. Agnieszka Szwed

Nowy mundur firmy ARC’TERYX:


Arc’teryx LEAF Assault SV przeznaczony do użycia w niskich temperaturach.

Umundurowanie G4 Hot Weather - nowość Crye Precision przeznaczona do użycia w warunkach tropikalnych. Fot. Agnieszka Szwed

Umundurowanie G4 Hot Weather - nowość Crye Precision przeznaczona do użycia w warunkach tropikalnych.


 

Mundur składa się ze spodni oraz combat shirta wykonanych z elastycznego i odpornego na uszkodzenia mechanicznego softshella Tweave Durastretch o wysokich parametrach oddychalności. Spodnie Assault SV mają znaczną liczbę łatwo dostępnych kieszeni zapinanych rzepami lub guzikami, szerokie szlufki pozwalające na stosowanie pasów rigger belt oraz wzmocnienia na kolanach (dostosowane są do noszenia z nakolannikami Arc’teryx LEAF Knee Caps).

Mundury Assault SV dostępne będą wyłącznie w kamuflażu Crye Precision Multicam.

Crye Precision

Tegoroczną nowością Crye Precision jest umundurowanie G4 Hot Weather przeznaczone do użycia w warunkach tropikalnych. Mundury G4 Hot Weather Combat Uniform i G4 Field Hot Weather Uniform zostały uszyte z lekkiego materiału Apocalypse i będą dostępne w kamuflażu Multicam oraz kolorze Ranger Green. Cechą charakterystyczną jest uproszczony krój w stosunku do standardowych mundurów G4 i zastosowanie np. odkrytych guzików w zamknięciach kieszeni. W warunkach wysokiej wilgotności i zabłocenia guziki są znacznie bardziej niezawodne niż rzepy.

Kabura Rapid Force firmy Alien Gear przeznaczona do skrytego noszenia broni. Fot. Agnieszka Szwed

Kabura Rapid Force firmy Alien Gear przeznaczona do skrytego noszenia broni.


 

Alien Gear

Alien Gear jest producentem popularnych kabur przeznaczonych do skrytego noszenia broni, ale w tym roku do oferty dołącza seria kabur Rapid Force przeznaczonych dla umundurowanych funkcjonariuszy i żołnierzy. Kabury wykonane zostały ze sztywnego polimeru i stanowią ciekawą alternatywę dla konkurencyjnych rozwiązań. Dobycia broni dokonuje się poprzez wciśnięcie blokady kciukiem.W zależności od preferencji, użytkownik może wybrać między dwoma poziomami zabezpieczenia (Level 2 i Level 3). Kabury dostępne są obecnie do pistoletów Glock w wersji z dołączonymi oświetleniem lub bez niego oraz do pistoletów wyposażonych w mikrokolimatory zamocowane na zamku.

Cloud Defensive

Cloud Defensive na SHOT Show 2020 pokazała dwie nowe latarki przeznaczone do mocowania na broń, ale o znacznie bardziej klasycznej konstrukcji niż jej charakterystyczny, „obustronny” model OWL mocowany do górnej szyny karabinków.

REIN REIN Mini to zasilane akumulatorowo latarki o mocy 1500 i 1350 lumenów. Interesującym rozwiązaniem jest sposób osadzenia akumulatorów wewnątrz latarki, ponieważ mocowane są one wewnątrz dodatkowego „kontenera” nazwanego Battery Jack, który ogranicza ich ruch pod wpływem siły odrzutu. Pokrywa komory baterii z przyciskiem może zostać wymieniona na przycisk na kablu do łatwiejszej pracy z latarką zamocowaną na karabinku. Układy elektroniczne wewnątrz są solidnie zabezpieczone przed zalaniem i zdublowane. W przypadku sytuacji awaryjnej jeden układ wystarcza do pracy latarki.

MAWL-X1, najnowszy wskaźnik laserowy firmy B.E. Meyers. Fot. Agnieszka Szwed

MAWL-X1, najnowszy wskaźnik laserowy firmy B.E. Meyers .


 

B.E. Meyers

Najnowszym dodatkiem do oferty B.E. Meyers, producenta wskaźnika laserowego MAWL z wymiennymi głowicami i charakterystycznej wąskiej oraz w pełni obustronnej konstrukcji mocowanej skośnie na szynach montażowych, jest MAWL-X1 opracowany zgodnie z wymaganiami postawionymi przez amerykańskie siły zbrojne. Model ten był testowany w 2017 roku i od 2018 trafił do wyposażenia jednostek podległych US Army oraz USAF MAWL-X1 wyposażony w widzialny wskaźnik laserowy, wskaźnik laserowy i iluminator IR oraz zmodyfikowaną pokrywę przedziału baterii vEC2.

Vortex Optics

Vortex Optics pokazał nowy model celownika  optycznego o zmiennym powiększeniu z serii Razor HD. Fot. Agnieszka Szwed

Vortex Optics pokazał nowy model celownika optycznego o zmiennym powiększeniu z serii Razor HD.


 

Firma Holosun na SHOT Show 2020 pokazała trzy nowe celowniki z charakterystycznym panelem solarnym. Pierwszym jest 507C 2.0. Fot. Agnieszka Szwed

Firma Holosun na SHOT Show 2020 pokazała trzy nowe celowniki z charakterystycznym panelem solarnym. Pierwszym jest 507C 2.0.


 

Vortex Optics wprowadza w 2020 roku nowy model celownika  optycznego o zmiennym powiększeniu. Seria Razor HD zostanie rozbudowano o celownik o regulowanym powiększeniu 1-10x, Vortex Razor HD Gen III 1-10x24 FPP z podświetlaną siatką celowniczą EBR-9 wyskalowaną w MOA lub MRAD i umieszczoną w pierwszym planie optycznym (FPP, First Focal Plane), której rozmiar zwiększa się wraz ze zmianą powiększenia lunety. Co ciekawe, model ten waży dokładnie tyle samo co poprzednik o powiększeniu 1-6x.

Holosun

Produkty Holosun w ostatnich latach zyskują ogromną popularność, ponieważ są „tanie i dobre”. Jednocześnie trzeba zauważyć, że ich jakość poprawia się z roku na roku.

Na SHOT Show 2020 pokazano trzy nowe celowniki z charakterystycznym panelem solarnym.

    • Pierwszym jest 507C 2.0, czyli poprawiony 507 z przeprojektowanym kształtem okna (kwadrat zamiast półokręgu), co zwiększyło pole widzenia. Dodatkowo powiększono przyciski regulacji jasności i umieszczono je po lewej stronie celownika. Koszyk baterii znajduje się teraz po prawej stronie i zmiana baterii nie wymaga zdjęcia celownika z broni.
    • 507K to pomniejszony model przeznaczony do montażu na kompaktowych i subkompaktowych pistoletach z jednorzędowymi magazynkami.
    • Natomiast 509T to kolimator o konstrukcji zamkniętej będący odpowiedzią na Aimpoint ACRO P-1. Charakteryzuje się obudową wykonaną ze stopu tytanu oraz 12 poziomami jasności znaku celowniczego (w tym dwa ustawienia do pracy z noktowizją). Co ciekawe, celownik jest nieco mniejszy od pierwowzoru.

Geiselle Automatics

Firma Geissele w trakcie SHOT Show 2020 pokazała własne celowniki optyczne Super Precision 1-6 z obiektywem o średnicy 26 mm i z siatką celowniczą DMRR-1. Fot. Agnieszka Szwed

Firma Geissele w trakcie SHOT Show 2020 pokazała własne celowniki optyczne Super Precision 1-6 z obiektywem o średnicy 26 mm i z siatką celowniczą DMRR-1.

Znana z rewelacyjnych spustów do broni strzeleckiej firma Geissele rozszerza swoją ofertę o kolejną rodzinę produktów. W trakcie SHOT Show 2019 pokazano własne karabinki z linii Super Dury, a w 2020 dołączyły do nich celowniki optyczne Super Precision. Pierwszym z nich jest luneta o zmiennym powiększeniu Super Precision 1-6 z obiektywem o średnicy 26 mm i z siatką celowniczą DMRR-1. Siatka jest wyskalowana w milsach i umieszczona została w drugim planie (SFP, Second Focal Plane) więc nie zmienia się wraz z powiększeniem celownika. Tubus celownika ma średnicę 30 mm i został wykonany ze stopu aluminium 6061-T6 anodyzowanego w kolorze czarnym lub piaskowym. Celowniki produkowane są w Japonii.

Helikon-Tex

Helikon-Tex już po raz drugi zawitał do Sands Expo ze swoim stoiskiem. W tym roku stoisko wrocławskiej firmy było już znacznie większe, co pozwoliło nie tylko na pokazanie większej liczby nowości, ale także na zorganizowanie spotkań z ambasadorami tej marki. Czterech z nich było obecny podczas targów, w tym Dave Canterbury jeden z najlepiej rozpoznawalnych ekspertów survivalu i bushcraftu na świecie, który służył w armii amerykańskiej, był rybakiem, traperem, pracował na farmie krokodyli. Przez całe życie zawodowe zbierał i wykorzystywał w praktyce informacje, jak przetrwać w dziczy. Założyciel Pathfinder School, która działa w USA w stanie Ohio, ale prowadzi także szkolenia na całym świecie.

Widok na stoisko wystawowe polskiej firmy Helikon-Tex. Fot. Agnieszka Szwed

Widok na stoisko wystawowe polskiej firmy Helikon-Tex.


 

Bluza bojowa MDCU Combat Shirt z korpusem z oddychającego materiału TopCool produkcji Helikon-Tex. Fot. Agnieszka Szwed

Bluza bojowa MDCU Combat Shirt z korpusem z oddychającego materiału TopCool produkcji Helikon-Tex.


 

Oprócz niego pojawili się Paweł Supernat (Survivaltech), Marcin Jędrzejczak (Streetsmart) i Maciej Stebel (Deputy Sheriff w hrabstwie Douglas w Nevadzie i autor bloga Szeryf w USA).

W trakcie targów zaprezentowano takie nowości, jak chest rig Competition MultiGun Rig stworzony dla strzelców sportowych, bluzę bojową MDCU Combat Shirt z korpusem z oddychającego materiału TopCool, kurtki Pilgrim Anorak oraz Covert M-65 z materiału DuraCanvas, a także plecak Bergen wzorowany na klasycznym „bergenie” wykorzystywanym przez brytyjskie wojsko po zakończeniu II wojny światowej. Wszystkie nowości znajdują się już na stronie producenta.

Kolejna polska marka obecna na amerykańskim rynku Direct Action pokazała modułowy plate carrier Spitfire Mk II (poprawiony model kamizelki zamówionej przez JW GROM) o dużej możliwościach konfiguracji. Fot. Agnieszka Szwed

Kolejna polska marka obecna na amerykańskim rynku, Direct Action pokazała, modułowy plate carrier Spitfire Mk II (poprawiony model kamizelki zamówionej przez JW GROM) o dużej możliwościach konfiguracji.


 

Wisport

Wrocławska firma Wisport produkująca liczne modele plecaków militarnych i outdoorowych bada amerykański rynek i po raz pierwszy wystawiła się na SHOT Show Pop-Up Review, gdzie firmy mogą na jeden dzień pokazać swój produkty. To świetny sposób sprawdzenia, czy SHOT Show jest właściwym miejscem do promocji i jest o tyle ciekawy, że podczas tej „wewnętrznej imprezy” obok siebie występują renomowani producenci np. osłon balistycznych, jak i niewielkie manufaktury oferujące noże wykonane ze zwierzęcych rogów.

HAIX

Amerykański oddział Haix zaprezentował buty Haix Combat Hero

Wrocławska firma Wisport po raz pierwszy wystawiła się na SHOT Show Pop-Up Review, gdzie firmy mogą na jeden dzień pokazać swój produkty i pokazała kolekcję modeli plecaków militarnych i outdoorowych własnej produkcji. Fot. Agnieszka Szwed

Wrocławska firma Wisport po raz pierwszy wystawiła się na SHOT Show Pop-Up Review, gdzie firmy mogą na jeden dzień pokazać swój produkty i pokazała kolekcję modeli plecaków militarnych i outdoorowych własnej produkcji.


 

Amerykański oddział Haix zaprezentował buty Haix Combat Hero opracowane zgodnie z wymaganiami AR 670-1, czyli regulaminu mundurowego amerykańskich wojsk lądowych. Fot. Agnieszka Szwed

Amerykański oddział Haix zaprezentował buty Haix Combat Hero opracowane zgodnie z wymaganiami AR 670-1, czyli regulaminu mundurowego amerykańskich wojsk lądowych.


 

opracowane zgodnie z wymaganiami AR 670-1, czyli regulaminu mundurowego amerykańskich wojsk lądowych. Regulamin szczegółowo określa kolor, wysokość oraz materiały, z jakich mają być wykonane buty, tak aby pasowały do umundurowania Army Combat Uniform (ACU) w kamuflażu Operational Camouflage Pattern (OCP). Jeśli obuwie spełnia wymogi, może być zakupione z prywatnych pieniędzy i nie wymaga dodatkowej zgody przełożonych. Potencjalny rynek jest ogromny, więc nic dziwnego, że niemiecka firma zdecydowała się na stworzenie buta właśnie pod jego wymagania. Haix Combat Hero ma więc przepisową wysokość 8 cali oraz wykonany jest ze skóry oraz materiału w kolorze Coyote Brown.  Olejoodporna, niezostawiająca zabrudzeń na powierzchni oraz samoczyszcząca się podeszwa zapewnia dobrą przyczepność w zróżnicowanym terenie.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Zbigniew Lech Owczarski ESS CROSSBOW SUPPRESSOR & 5B

ESS CROSSBOW SUPPRESSOR & 5B ESS CROSSBOW SUPPRESSOR & 5B

Znana amerykańska marka Eye Safety Systems (właścicielem jest jeszcze bardziej znana – Oakley) wciąż rozwija swoje linie produktów - zarówno nowoczesnych okularów ochronnych przeznaczonych do użycia w...

Znana amerykańska marka Eye Safety Systems (właścicielem jest jeszcze bardziej znana – Oakley) wciąż rozwija swoje linie produktów - zarówno nowoczesnych okularów ochronnych przeznaczonych do użycia w warunkach bojowych czy na strzelnicy, jak i „lowprofile’owych” przeciwsłonecznych okularów do noszenia na co dzień, jednak wciąż zachowujących właściwości gwarantujące ochronę przed zagrożeniami balistycznymi.

Jerzy Bielecki KLARUS - chińskie światło

KLARUS - chińskie światło KLARUS - chińskie światło

Klarus jest jedną z licznych chińskich firm produkujących latarki. Są one dostępne na polskim rynku, jednakże wydaje się, że nie cieszą się szczególną popularnością, jak np. latarki Fenix, Olight, Nitecore...

Klarus jest jedną z licznych chińskich firm produkujących latarki. Są one dostępne na polskim rynku, jednakże wydaje się, że nie cieszą się szczególną popularnością, jak np. latarki Fenix, Olight, Nitecore itp. Dlatego, kiedy pojawiła się sposobność przetestowania jednej z latarek Klarus, nie wahałem się ani chwili. W moje ręce trafił model XT 10. Po rozpakowaniu pudełka przyszły mi na myśl inne podobne latarki, jak Fenix TK 11 i TK 20 (patrz SPECIAL OPS 7/8 (5) 2010), Olight M 20, EagleTac T 20...

Andrzej Krugler Tasmanian Tiger Small Medic Pack

Tasmanian Tiger Small Medic Pack Tasmanian Tiger Small Medic Pack

Linia produktów medycznych firmy Tasmanian Tiger, z których na naszych łamach prezentowaliśmy już między innymi plecaki First Responder Move On oraz Medic Assault Pack, powiększyła się w tym roku o nowy...

Linia produktów medycznych firmy Tasmanian Tiger, z których na naszych łamach prezentowaliśmy już między innymi plecaki First Responder Move On oraz Medic Assault Pack, powiększyła się w tym roku o nowy element, będący rozwiązaniem pośrednim pomiędzy apteczkami indywidualnymi a plecakami medycznymi.

Mateusz J. Multarzyński Co nowego zaprezentowano na targach EUROSATORY 2012?

Co nowego zaprezentowano na targach EUROSATORY 2012? Co nowego zaprezentowano na targach EUROSATORY 2012?

Na paryskich terenach wystawowych Paris Nord Villepinte w dniach 11-15 czerwca odbyły się targi przemysłu zbrojeniowego EUROSATORY 2012. Były to drugie co do wielkości targi na świecie, w pełni poświęcone...

Na paryskich terenach wystawowych Paris Nord Villepinte w dniach 11-15 czerwca odbyły się targi przemysłu zbrojeniowego EUROSATORY 2012. Były to drugie co do wielkości targi na świecie, w pełni poświęcone sprzętowi i wyposażeniu dla wojsk oraz służb porządku publicznego. Zgromadziły ponad 1300 wystawców z 54 krajów świata. Wśród nich - osiemnastu przedstawicieli z Polski.

Bartosz Szołucha TYR Tactical

TYR Tactical TYR Tactical

Rzadko która firma oferuje produkty wzbudzające nie tylko duże zainteresowanie, ale i spore kontrowersje, mimo że nie zawsze do końca znane są przesłanki, jakie kryły się za opracowaniem tego specyficznego...

Rzadko która firma oferuje produkty wzbudzające nie tylko duże zainteresowanie, ale i spore kontrowersje, mimo że nie zawsze do końca znane są przesłanki, jakie kryły się za opracowaniem tego specyficznego sprzętu. Jedną z firm, która już na początku swojego istnienia wywołała wokół siebie sporo hałasu, była niewielka Tyr Tactical. Zaprezentowała bowiem plecak-pojemnik na taśmę amunicyjną do karabinu maszynowego, rodem z filmu „Predator”.

Ireneusz Chloupek, Bartosz Szołucha Targi IWA 2012

Targi IWA 2012 Targi IWA 2012

Z roku na rok większe, tegoroczne targi IWA&Outdoor Classics w Norymberdze zgromadziły w dniach 9–12 marca rekordową liczbę ponad 1200 wystawców i przyciągnęły 36 000 zwiedzających ze 100 krajów. Trzydziesta...

Z roku na rok większe, tegoroczne targi IWA&Outdoor Classics w Norymberdze zgromadziły w dniach 9–12 marca rekordową liczbę ponad 1200 wystawców i przyciągnęły 36 000 zwiedzających ze 100 krajów. Trzydziesta dziewiąta już edycja tej imprezy wystawienniczej, niegdyś bardzo dbającej o cywilny, myśliwsko-sportowo-rekreacyjny charakter, w jeszcze większym stopniu niż w ubiegłym roku była także miejscem prezentacji firm z szeroko pojętej branży taktycznej” oraz broni i wszystkiego, co z nią związane,...

Andrzej Krugler Inforce WML

Inforce WML Inforce WML

Oferta firmy Inforce, której przedstawicieli prezentowaliśmy już na naszych łamach (SPECIAL OPS 9/10 (6) 2010), wzbogaciła się w zeszłym roku o produkt, którego nazwa jasno określa przeznaczenie: Weapon...

Oferta firmy Inforce, której przedstawicieli prezentowaliśmy już na naszych łamach (SPECIAL OPS 9/10 (6) 2010), wzbogaciła się w zeszłym roku o produkt, którego nazwa jasno określa przeznaczenie: Weapon Mounted Light, czyli „latarka montowana na broni”. Dotychczas Inforce oferował wyłącznie ręczne latarki, których można było używać w charakterze oświetlenia taktycznego po zamontowaniu ich na broni (szynach Picatinny) za pomocą odpowiednich uchwytów. Nowa seria WML, w skład której wchodzą modele White...

Jerzy Bielecki Pomocnik i skrzydłowy

Pomocnik i skrzydłowy Pomocnik i skrzydłowy

Wbrew tytułowi artykuł ten nie będzie dotyczył ustawienia zawodników na boisku czy omówienia taktyki przed meczem. Za to zostaną w nim przedstawione dwa narzędzia z grupy multitooli, a dokładnie przybliżymy...

Wbrew tytułowi artykuł ten nie będzie dotyczył ustawienia zawodników na boisku czy omówienia taktyki przed meczem. Za to zostaną w nim przedstawione dwa narzędzia z grupy multitooli, a dokładnie przybliżymy dwa modele multitooli marki Leatherman wprowadzone do produkcji w 2011 roku – Wingman i Sidekick.

Bartosz Szołucha Kurtka integrated tactical jacket

Kurtka integrated tactical jacket Kurtka integrated tactical jacket

Amerykańska firma Massif Mountain Gear gościła już na łamach SPECIAL OPS 4/2011; przedstawialiśmy jej filozofię działania oraz prezentowaliśmy najważniejsze produkty – bojową odzież trudnopalną. Softshell...

Amerykańska firma Massif Mountain Gear gościła już na łamach SPECIAL OPS 4/2011; przedstawialiśmy jej filozofię działania oraz prezentowaliśmy najważniejsze produkty – bojową odzież trudnopalną. Softshell Integrated Tactical Jacket to pierwszy z całej serii czekających na swoją premierę elementów odzieży produkcji Massif, który trudnopalny nie jest. ITJ to lekka kurtka klasy softshell, czyli z gatunku odzieży odpornej na deszcz i śnieg oraz na podmuchy silnego wiatru, a jednocześnie wygodniejszej...

Bartosz Szołucha Buty Sidewinder HPI marki Magnum

Buty Sidewinder HPI marki Magnum Buty Sidewinder HPI marki Magnum

Buty Sidewinder HPi marki Magnum dostępne są na rynku już od kilku lat, natomiast w 2011 roku pojawiła się wreszcie ich długo zapowiadana edycja, w całości pokryta uniwersalnym wzorem maskującym Crye Precision...

Buty Sidewinder HPi marki Magnum dostępne są na rynku już od kilku lat, natomiast w 2011 roku pojawiła się wreszcie ich długo zapowiadana edycja, w całości pokryta uniwersalnym wzorem maskującym Crye Precision MultiCam - skutecznym i zdobywającym coraz większą popularność na świecie.

Bartosz Szołucha TT Transporter

TT Transporter TT Transporter

Ilość wyposażenia indywidualnego wykorzystywanego przez żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb mundurowych jest z reguły dość znaczna. Choć kamizelki balistyczne i oporządzenie stają się coraz lżejsze -...

Ilość wyposażenia indywidualnego wykorzystywanego przez żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb mundurowych jest z reguły dość znaczna. Choć kamizelki balistyczne i oporządzenie stają się coraz lżejsze - problem pojawia się, gdy zachodzi potrzeba przemieszczenia oddziału czy zespołu na dużą odległość, na przykład na szkolenie. Ten cały „szpej” trzeba gdzieś zmieścić – kraciastych toreb rodem z bazarów nikt wykorzystywać przecież nie będzie.

Zbigniew Lech Owczarski Arc Teryx H-150 Riggers Belt

Arc Teryx H-150 Riggers Belt Arc Teryx H-150 Riggers Belt

Nie ma chyba potrzeby tłumaczyć Czytelnikom naszego magazynu, czym są pasy ratownicze (ratunkowe lub ewakuacyjne) rigger rescue belt, bo to każda osoba zainteresowana sprzętem i wyposażeniem taktycznym...

Nie ma chyba potrzeby tłumaczyć Czytelnikom naszego magazynu, czym są pasy ratownicze (ratunkowe lub ewakuacyjne) rigger rescue belt, bo to każda osoba zainteresowana sprzętem i wyposażeniem taktycznym z całą pewnością wie. Mało tego – znakomita większość takich osób używa tych pasków na co dzień. W większości przypadków charakteryzują się one podobnym wyglądem i budową. Zupełnie nowe podejście do budowy takiego pasa zaprezentowała kanadyjska firma Arc’Teryx, której projektanci stworzyli model H-150...

Bartosz Szołucha Lekki Granit

Lekki Granit Lekki Granit

Wybór wojskowych plecaków przeznaczonych do przenoszenia dużych ilości wyposażenia jest obecnie bardzo szeroki. Jednak rzadko który z nich został opracowany od podstaw pod kątem potrzeb specyficznego użytkownika,...

Wybór wojskowych plecaków przeznaczonych do przenoszenia dużych ilości wyposażenia jest obecnie bardzo szeroki. Jednak rzadko który z nich został opracowany od podstaw pod kątem potrzeb specyficznego użytkownika, jakim jest żołnierz sił specjalnych, i w znakomitej większości bazują na popularnych modelach turystycznych. Nieliczne firmy projektują plecaki przeznaczone dla żołnierzy i od samego początku konstruują je z myślą o nich. Taką filozofię wyznaje między innymi amerykańska Granite Tactical...

Andrzej Krugler, Bartosz Szołucha Paryskie targi Milipol 2011

Paryskie targi Milipol 2011 Paryskie targi Milipol 2011

Siedemnasta paryska edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 października bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność...

Siedemnasta paryska edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 października bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność firm amerykańskich, co we wcześniejszych edycjach nie było regułą. Tegoroczne targi pokazały, że Europa staje się atrakcyjnym rynkiem dla firm zza oceanu. Milipol, jako impreza przeznaczona dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa, obfituje w produkty znajdujące się w kręgu...

Bartosz Szołucha Nowości Crye Precision

Nowości Crye Precision Nowości Crye Precision

Firmy Crye Precision nie trzeba chyba przedstawiać - cechą charakterystyczną niemal wszystkich jej produktów są innowacje. Przedstawiamy dwie tegoroczne nowości prosto z Bostonu – lekką kamizelkę Jumpable...

Firmy Crye Precision nie trzeba chyba przedstawiać - cechą charakterystyczną niemal wszystkich jej produktów są innowacje. Przedstawiamy dwie tegoroczne nowości prosto z Bostonu – lekką kamizelkę Jumpable Plate Carrier oraz kolejne wcielenie mundurów serii Combat - model G3.

Bartosz Szołucha Plastik fantastik

Plastik fantastik Plastik fantastik

Na rynku sporadycznie pojawiają się produkty zaskakujące swoją banalną prostotą i uniwersalnością – aż chce się czasem spytać, „dlaczego nikt wcześniej tego nie wymyślił?”. Projektanci ITW Nexus wymyślili...

Na rynku sporadycznie pojawiają się produkty zaskakujące swoją banalną prostotą i uniwersalnością – aż chce się czasem spytać, „dlaczego nikt wcześniej tego nie wymyślił?”. Projektanci ITW Nexus wymyślili całą serię takich drobnych gadżetów, które śmiało można nazwać rewolucyjnymi.

Bartosz Szołucha Pająki Magnum

Pająki Magnum Pająki Magnum

Hi-Tec Sports, prekursor w branży „butów taktycznych”, czyli lekkich zamienników dla typowych wojskowych butów, które niezbyt nadawały się do dynamicznych działań, choćby w terenie zabudowanym, znany jest...

Hi-Tec Sports, prekursor w branży „butów taktycznych”, czyli lekkich zamienników dla typowych wojskowych butów, które niezbyt nadawały się do dynamicznych działań, choćby w terenie zabudowanym, znany jest w Polsce jako producent niezwykle popularnych „magnumów ”, butów, które w ciągu kilku lat stały się wręcz synonimem dla tego rodzaju obuwia.

Andrzej Krugler Arc'Teryx Knee Caps

Arc'Teryx Knee Caps Arc'Teryx Knee Caps

Ciało ludzkie jest zbudowane tak, że większość jego zasadniczych organów jest dobrze chroniona, czy to szkieletem, czy warstwą mięśni. Niestety, niektóre jego elementy są pokryte jedynie cienką warstwą...

Ciało ludzkie jest zbudowane tak, że większość jego zasadniczych organów jest dobrze chroniona, czy to szkieletem, czy warstwą mięśni. Niestety, niektóre jego elementy są pokryte jedynie cienką warstwą skóry, a przez to wrażliwe na bolesne urazy, zagrażające ich poprawnemu funkcjonowaniu. Należą do nich stawy łokciowe i kolanowe.

Bartosz Szołucha Massif Mountain Gear

Massif Mountain Gear Massif Mountain Gear

Odzież trudnopalna staje się światowym standardem w wyposażeniu żołnierzy działających w rejonach objętych konfliktami zbrojnymi, a także funkcjonariuszy jednostek specjalnych policji, działających w miejscach,...

Odzież trudnopalna staje się światowym standardem w wyposażeniu żołnierzy działających w rejonach objętych konfliktami zbrojnymi, a także funkcjonariuszy jednostek specjalnych policji, działających w miejscach, gdzie może wystąpić zagrożenie wybuchem lub pożarem. Nieustanne prace badawcze nad zaawansowanymi materiałami, z których szyte są mundury polowe, podnoszą poziom bezpieczeństwa użytkowników, bez obniżania komfortu niezbędnego podczas długotrwałych operacji w skrajnych temperaturach. Producentem...

Bartosz Szołucha W poszukiwaniu goglowego Graala

W poszukiwaniu goglowego Graala W poszukiwaniu goglowego Graala

Duże znaczenie wysokiej jakości środków ochrony oczu było już niejednokrotnie poruszane na łamach czasopisma „SPECIAL OPS”. Poza oczywistym faktem unikania dzięki nim trwałych i nieodwracalnych uszkodzeń...

Duże znaczenie wysokiej jakości środków ochrony oczu było już niejednokrotnie poruszane na łamach czasopisma „SPECIAL OPS”. Poza oczywistym faktem unikania dzięki nim trwałych i nieodwracalnych uszkodzeń oczu, nie mniej ważna dla operatorów jednostek specjalnych jest ochrona przed wyłączeniem ich z akcji z błahego i niekoniecznie wywołującego poważne urazy powodu. Może to być dostanie się do oczu pyłu czy pryśnięcie piasku, samo w sobie niegroźne, ale skutkujące wyeliminowaniem operatora na krótki...

Mateusz Kurmanow O MSBS z Adamem Gawronem

O MSBS z Adamem Gawronem O MSBS z Adamem Gawronem

Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.

Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.

Adam Dubiel TRU Xtreme - Ekstremalnie wyposażony mundur

TRU Xtreme - Ekstremalnie wyposażony mundur TRU Xtreme - Ekstremalnie wyposażony mundur

Działania zbrojne w Iraku i Afganistanie, którymi w ostatniej dekadzie żyje cały militarny świat, przyczyniają się do przyśpieszenia rozwoju umundurowania bojowego. Producenci uniformów prześcigają się...

Działania zbrojne w Iraku i Afganistanie, którymi w ostatniej dekadzie żyje cały militarny świat, przyczyniają się do przyśpieszenia rozwoju umundurowania bojowego. Producenci uniformów prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych rozwiązań, które mają zwiększyć komfort noszenia ich produktów i byłyby w stanie zaspokoić każdą potrzebę użytkowników, a nawet wyprzedzać ich najbardziej wymyślne zachcianki. Efektem tego swoistego wyścigu żołnierskiej mody są poszukiwania i realizacje ciekawych pomysłów,...

Andrzej Krugler EUROPOLTECH 2011

EUROPOLTECH 2011 EUROPOLTECH 2011

Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2011 po raz piąty gościły w dniach 13-15 kwietnia w halach warszawskiego Expo XXI. Tegoroczna...

Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2011 po raz piąty gościły w dniach 13-15 kwietnia w halach warszawskiego Expo XXI. Tegoroczna edycja przyciągnęła około 150 wystawców, co nie jest może liczbą oszałamiającą i świadczy o skali imprezy, jednak o jej randze decyduje przede wszystkim liczba prezentowanych nowych produktów. A tych było dość sporo, w tym znaczna liczba premier, czyli produktów, które wcześniej można było oglądać...

Andrzej Krugler Aktywna ochrona

Aktywna ochrona Aktywna ochrona

Słuch jest jednym z podstawowych zmysłów człowieka, które ułatwiają mu orientację w przestrzeni, i jednym z zasadniczych, jeśli chodzi o porozumiewanie się. Dlatego niezmiernie ważna jest jego ochrona,...

Słuch jest jednym z podstawowych zmysłów człowieka, które ułatwiają mu orientację w przestrzeni, i jednym z zasadniczych, jeśli chodzi o porozumiewanie się. Dlatego niezmiernie ważna jest jego ochrona, o którą szczególnie trzeba zadbać m.in. podczas działań wojskowych czy policyjnych grup specjalnych, w czasie których huk wystrzałów, użycie granatów oszałamiających czy materiałów wybuchowych może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu. Jak to jednak zrobić przy konieczności zapewnienia jednocześnie...

Najnowsze produkty i technologie

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops