Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

SHOT SHOW 2020

Prezentacja wybranych nowości z 42. edycji targów SHOT Show [S -The Shooting (strzelectwo), H- Hunting (myśliwstwo), O -Outdoor (p lener) T - Trade Show (targi)], które zostały zorganizowane w Las Vegas w dniach 21-24 stycznia 2020 r. Zdjęcie: Agnieszka Szwed

Prezentacja wybranych nowości z 42. edycji targów SHOT Show [S -The Shooting (strzelectwo), H- Hunting (myśliwstwo), O -Outdoor (p lener) T - Trade Show (targi)], które zostały zorganizowane w Las Vegas w dniach 21-24 stycznia 2020 r. Zdjęcie: Agnieszka Szwed

W dniach 21-24 stycznia 2020 r. w Las Vegas po raz 42. odbył się SHOT Show - największa impreza targowa, na której prezentowane są nowości związane z bronią strzelecką, wyposażeniem i akcesoriami. W tym roku centrum wystawiennicze Sands Expo gościło ponad 2500 wystawców oraz ponad 55000 gości ze 116 krajów. Cztery dni nie wystarczą na obejrzenie wszystkich prezentowanych w Las Vegas produktów i rozwiązań, pokusiliśmy się jednak o wybór i opisanie najciekawszych.

Zobacz także

Direct Action Direct Action® na targach Eurosatory 2024 w Paryżu

Direct Action® na targach Eurosatory 2024 w Paryżu Direct Action® na targach Eurosatory 2024 w Paryżu

Direct Action®, lider w produkcji zaawansowanego sprzętu taktycznego, z dumą potwierdza swoją obecność na Eurosatory 2024 – prestiżowym, międzynarodowym wydarzeniu prezentującym najnowsze technologie obronne...

Direct Action®, lider w produkcji zaawansowanego sprzętu taktycznego, z dumą potwierdza swoją obecność na Eurosatory 2024 – prestiżowym, międzynarodowym wydarzeniu prezentującym najnowsze technologie obronne i bezpieczeństwa. Nasza obecność na tej imprezie podkreśla zaangażowanie Direct Action w najwyższą jakość i zaawansowane produkty dla sektora wojskowego i publicznego bezpieczeństwa.

Redakcja Targi POLSECURE 2024 – międzynarodowo, merytorycznie i spektakularnie!

Targi POLSECURE 2024 – międzynarodowo, merytorycznie i spektakularnie! Targi POLSECURE 2024 – międzynarodowo, merytorycznie i spektakularnie!

Trzecia edycja Międzynarodowych Targów POLSECURE po raz kolejny sprawdziła się jako wydarzenie dla służb dbających o bezpieczeństwo publiczne w naszym kraju. Wystawę odwiedziło blisko 6000 zwiedzających.

Trzecia edycja Międzynarodowych Targów POLSECURE po raz kolejny sprawdziła się jako wydarzenie dla służb dbających o bezpieczeństwo publiczne w naszym kraju. Wystawę odwiedziło blisko 6000 zwiedzających.

Redakcja Laureaci targów Polsecure 2024!

Laureaci targów Polsecure 2024! Laureaci targów Polsecure 2024!

W dniach od 23 do 25 kwietnia 2024 roku w Kielcach odbywały się III Międzynarodowe Targi Policji i Bezpieczeństwa Publicznego Polsecure 2024, dedykowane służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo publiczne....

W dniach od 23 do 25 kwietnia 2024 roku w Kielcach odbywały się III Międzynarodowe Targi Policji i Bezpieczeństwa Publicznego Polsecure 2024, dedykowane służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo publiczne. Ostatniego dnia targów, podczas uroczystej gali wręczono nagrody specjalne służb mundurowych oraz medale i wyróżnienia za najlepsze produkty i stoiska.

Ruger

Nowością Rugera jest pistolet Ruger-57 strzelający amunicją kalibru 5,7 mm x 28 i stanowiący amerykańską odpowiedź na Five-seveN, wdrożony do sprzedaży w 1998 roku. Dwadzieścia lat po belgijskim pionierze i pięć lat po wzorowanym na nim ukraińskim Fort-28 pojawia się więc trzeci pistolet (pomijając sportowy Excel Arms Accelerator Pistol MP-5.7), przeznaczony do strzelania tą bardzo skuteczną amunicją. Ruger-57 ma kurek wewnętrzny, zdublowane bezpieczniki na polimerowym szkielecie, szynę Picatinny pod lufą, wyraźne przyrządy mechaniczne (muszka ze światłowodem) oraz jest dostosowany do mocowania celownika kolimatorowego. Zasilany jest z magazynków o pojemności 20 nabojów.

Pistolet Ruger-57 strzelający amunicją kalibru 5,7 mm x 28 [1]. Fot. Agnieszka Szwed

Pistolety Ruger-57 strzelające amunicją kalibru 5,7 mm x 28. 

Pistolet Walther Q4 SF. Fot. Agnieszka Szwed

Pistolet Walther Q4 SF.  


 

Walther

Walther Q4 SF (Steel Frame) Q4 SF OR (Optics Ready) to zmodyfikowana wersja pistoletu PPQ kalibru 9 mm, w której szkielet został wykonany ze stali nierdzewnej zamiast z tworzywa stzucznego. Cięższy szkielet przekłada się na zredukowanie sił odrzutu o nawet 40% (wedle deklaracji producenta), ale jednocześnie nie wpływa negatywnie na wyważenie pistoletu. Chwyt pistoletu został pokryty gęstymi nacięciami Performance Duty Texture, które mają polepszać chwyt podczas strzału, a jednocześnie być wygodne i przyjemne w dotyku dla strzelca, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Pistolet wyposażono w dwustopniowe urządzenie spustowe Quick Defense Trigger o krótkiej drodze i resecie. Q4 zasilany jest z magazynków o pojemności 15 nabojów. Wersja Q4 SF OR przystosowana jest fabrycznie do montażu celownika kolimatorowego.

 

Pistolet Mossberg MC1. Fot. Agnieszka Szwed

Pistolet Mossberg MC1.


 

Mossberg

Mossberg w 2019 roku zaprezentował subkompaktowy pistolet Mossberg MC1. W tym roku dołączył do niego nieco większy, kompaktowy MC2c kalibru 9 mm Parabellum. Jest to bezkurkowiec zasilany z dwurzędowego magazynka o pojemności 13 nabojów (lub wydłużonego o pojemności 15 nabojów). Polimerowy szkielet został pozbawiony ostrych krawędzi, aby uniknąć zaczepienia podczas wyciągania broni z ukrycia. Na stalowym zamku znajdują się po bokach w przedniej i tylnej części skośne nacięcia poprawiające chwyt podczas przeładowania. Standardowo MC2c wyposażony jest w przyrządy celownicze z trzema wyraźnymi kropkami w kolorze białym, które można zastąpić celownikiem trytowym Truglo Tritium Pro Night. Przyrządy kompatybilne są z SIG No. 8 dovetail cut.

Karabinek Saint serii EDGE XD-M Elite firmy Springfield Armory. Fot. Agnieszka Szwed

Karabinek Saint serii EDGE XD-M Elite firmy Springfield Armory.  


 

Springfield Armory

Springfield Armory wprowadza do oferty dwie ważne nowości – pistolety serii XD-M Elite oraz karabinki Saint serii EDGE. XD-M Elite to mocno zmodyfikowane pistolety XD-M, amerykański wariant chorwackich HS Produkt XDM („SPECIAL OPS” 2/2014).

Zmieniono urządzenia spustowe na META o poprawionej charakterystyce pracy i z płaskim językiem spustowym, dodano (odłączalny) powiększony lejek gniazda magazynka, przycisk zwalniania zamka także z prawej strony szkieletu oraz poprawiono nacięcia na zamku i profil bezpiecznika chwytowego. Pistolety są teraz zasilane z magazynków o zaskakującej pojemności do 22 nabojów 9 mm Parabellum.

Widok na mechanizm spustowy karabinka Saint serii EDGE XD-M Elite (u góry) i moduł jego lufy (u dołu). Fot. Agnieszka Szwed

Widok na mechanizm spustowy karabinka Saint serii EDGE XD-M Elite (u góry) i moduł jego lufy (u dołu).


 

Seria karabinków EDGE rodziny AR-15. . Fot. Agnieszka Szwed

Seria karabinków EDGE rodziny AR-15.


 

XD-M Elite będą dostępne w trzech wersjach długości lufy (szkielet pozostanie w tym samym rozmiarze) oraz w wariancie OPS przystosowanym fabrycznie do montażu minikolimatora i tłumika dźwięku (z przedłużoną lufą zakończona gwintem).

EDGE to seria karabinków rodziny AR-15, z których najciekawszymi są kompaktowe EDGE PDW kalibru 5,56 mm, z lufą o długości 5,5 cala i teleskopowo składaną kolbą Maxim Defense SCW oraz EDGE EVAC, czyli wariant rozkładany na czas transportu na dwie części. Nie byłaby to nowość, gdyby nie sposób rozkładania: subkarabinek rozłącza się poprzez odpięcie modułu lufy i łoża od komory spustowej i zamkowej.

Dodatkowo, zastosowano kolbę składaną na zawiasie Law Tactical Gen 3-M, co pozwala na maksymalne ograniczenia wymiarów takiego zestawu. Złożony EVAC mieści się w torbie o wymiarach 40 x 30 x 20 cm.

Pistolety maszynowe MDP-9 kalibru 9 mm firmy Angstadt Arms. Fot. Agnieszka Szwed

Pistolety maszynowe MDP-9 kalibru 9 mm firmy Angstadt Arms .


 

Angstadt Arms

Pistolet maszynowy MDP-9 kalibru 9 mm (nabój 9 mm x 19 Parabellum) powstał w wyniku programu Sub Compact Weapon US Army, która poszukiwała pistoletów maszynowych do ochrony VIP-ów („SPECIAL OPS” 4/2018). Jednym z przedsiębiorstw biorącym udział w konkursie był Angstadt Arms produkujący do tej pory pistolety maszynowe oparte o układ konstrukcyjny AR-15, strzelające z zamka otwartego.
MDP-9 zdecydowano się na wykorzystanie zamka, którego ruch opóźniany jest przez rolki, na podobieństwo tego znanego z pistoletów maszynowych Heckler & Koch MP-5, ale o dużo bardziej uproszczonej konstrukcji. Pozwoliło to na uzyskanie kompaktowego sprzętu o wciąż dużej celności.

MDP-9, pomimo ogólnego wyglądu zbliżonego do poprzednich projektów Angstadt Arms, różni się brakiem typowej rękojeści przeładowania w tylnej części komory zamkowej, którą zastąpiono nie poruszającą się podczas strzału rękojeścią po lewej stronie broni, nad jej łożem.

  • Rękojeść można łatwo przenieść na prawą stronę MDP-9.
  • Kolba składana mocowana jest na krótkiej szynie Picatinny umieszczonej w miejscu połączenia komory zamkowej ze spustową.  
  • MDP-9 zasilany jest z magazynków od pistoletu Glock.
Pistolet maszynowy SMG 45 kalibru 11,43 mm firmy LWRC International. Fot. Agnieszka Szwed

Pistolet maszynowy SMG 45 kalibru 11,43 mm firmy LWRC International.


 

LWRC International

Firma LWRC International zaprezentowała poprawiony wariant pistoletu maszynowego SMG 45 kalibru 11,43 mm (na nabój .45 ACP). Pokazywany był już wcześniej (premiera SHOT Show 2015), ale producent długo zwlekał z wdrożeniem SMG 45 do sprzedaży. Pierwsze dostawy wersji samoczynnej nastąpiły w 2019 r., a teraz poinformowano także o dostępności wersji samopowtarzalnej. Zasada działania SMG opiera się o odrzut zamka półswobodnego, ale jego ruch nie jest opóźniany za pomocą rolek jak w MP-5 – producent twierdzi, że zasada działania zbliżona jest do krótkiego odrzutu zamka, połączonego z ruchem lufy.

Obsługowo SMG 45 jest bliski AR-15, zasadniczą różnicą jest brak typowej dla AR-ów dźwigni przeładowania w komorze zamkowej – ta znajduje się z przodu broni i może zostać przełożona z lewej na prawą stronę. Pm zasilany jest z magazynków podobnych do tych stosowanych w UMP. W przygotowaniu jest również wersja na amunicję 9 mm Parabellum.

Maxim Defense

Karabinki serii MDX kalibru 5,56 mm są testowane w ramach programu badawczego US Army Expeditionary Warrior Experiment w USA, Wielkiej Brytanii oraz Australii. Fot. Agnieszka Szwed

Karabinki serii MDX kalibru 5,56 mm są testowane w ramach programu badawczego US Army Expeditionary Warrior Experiment w USA, Wielkiej Brytanii oraz Australii.

Firma Maxim Defense, która stworzyła zaprezentowany w 2019 roku subkarabinek PDX („SPECIAL OPS” 1/2019) kalibru .300 Blackout z lufą długości zaledwie 5,5 cala oferowany amerykańskim siłom specjalnym w programie na kompaktową broń klasy PDW (ostatecznie wybrany został SIG MCX Rattler), rozwija na jego bazie całą rodzinę broni strzeleckiej w trzech wersjach: na amunicje 5,56 NATO, .300 BLK i 7,62 mm x 39.

 

Kompaktowy subkarabinek PDX klasy PDW amerykańskiej firmy Maxim Defense. Fot. Agnieszka Szwed

Kompaktowy subkarabinek PDX klasy PDW amerykańskiej firmy Maxim Defense.


 

W tej chwili, oprócz ultrakrótkiego PDX (pod nowym oznaczeniem MDX505), w ofercie znajdują się karabinki MDX508 oraz MDX510 z lufami o długości 8 i 10 cali. Wszystkie wersje wyposażone są łoża z punktami montażowymi M-LOK, skuteczne urządzenia wylotowe Hatebrake pełniące rolę hamulca wylotowego i dyfuzora gazów wylotowych, które kierowane są wyłącznie do przodu, spusty ALG Combat Trigger, zdublowane manipulatory i teleskopowe kolby SCW lub CQB.

Kompaktowy karabinek DD4 PDW na nabój .300 BLK. DDM4 PDW firmy Daniel Defense. Fot. Agnieszka Szwed

Kompaktowy karabinek DD4 PDW na nabój .300 BLK. DDM4 PDW  firmy Daniel Defense


 

Karabinki serii MDX kalibru 5,56 mm są obecnie testowane w ramach programu badawczego US Army Expeditionary Warrior Experiment w Fort Benning, a także w Wielkiej Brytanii oraz Australii.

Daniel Defense

Kolejną propozycją kompaktowego karabinka jest Daniel Defense DD4 PDW na nabój .300 BLK. DDM4 PDW wyposażony został w lufę o długości tylko 7 cali (z gwintem 1:7) zakończoną linearnym urządzeniem wylotowym, kierującym gazy do przodu. Karabinek ma teleskopowo składaną kolbę Maxim Defense CQB Gen 7 pozwalającą w wersji złożonej na ograniczenie długości broni do 527 mm. Kompaktowa konstrukcja świetnie sprawdzi się podczas skrytych działań lub w pojazdach.

Pistolet P320 firmy SIG Sauer. Fot. Agnieszka Szwed

Pistolet P320 firmy SIG Sauer


 

SIG Sauer

Zwycięzca programu Modular Handgun System, od 2017 roku dostarcza amerykańskim siłom zbrojnym pistolety P320 w wersji M17 M18.

Obecnie SIG Sauer zaangażowany jest równolegle w kilka innych programów zbrojeniowych. Najważniejszym jest Next Generation Squad Weapon (NGSW – „SPECIAL OPS” 6/2019), w którym poszukiwany jest następca aktualnie wykorzystywanych 5,56 mm kbk M4 i karabinków maszynowych M249 SAW.

Proponowanym przez SIG Sauera następcą M4 jest karabinek SLX SPEAR kalibru 6,8 mm (amunicja hybrydowa z miedziano-stalowej łusce), oparty na rozwiązaniach konstrukcyjnych karabinków serii MCX.

Zasilany taśmowo karabinek maszynowy MG-6.8 firmy SIG Sauer na amunicję kalibru 6,8 mm z możliwością szybkiej konwersji do klasycznego 7,62 mm x 51 NATO. Fot. Agnieszka Szwed

 Zasilany taśmowo karabinek maszynowy MG-6.8 firmy SIG Sauer na amunicję kalibru 6,8 mm z możliwością szybkiej konwersji do klasycznego 7,62 mm x 51 NATO.


 

Co odróżnia SLX od pierwowzoru, to zmodyfikowane łoże przednie oraz pełnej długości górna szyna Picatinny (nie monolityczna, przednia część jest elementem modułowego łoża), a także przycisk zatrzymujący zamek w tylnym położeniu znajdujący się nad spustem także po prawej stronie broni i dodatkowa, składana rękojeść przeładowania po lewej stronie komory zamkowej (oprócz standardowej rękojeści jak w karabinkach AR-15). SLX SPEAR ma regulator gazowy z dwoma położeniami, do strzelania z użyciem tłumika dźwięku i bez niego.

Propozycją następcy SAW jest zasilany taśmowo karabinek maszynowy MG-6.8 zasilany amunicją kalibru 6,8 mm, ale z możliwością szybkiej konwersji do klasycznego 7,62 mm x 51 NATO.

Coś dla myśliwych: karabin precyzyjny CROSS firmy SIG Sauer. Fot. Agnieszka Szwed

Coś dla myśliwych: karabin precyzyjny CROSS firmy SIG Sauer.


 

Karabin precyzyjny CROSS firmy SIG Sauer oferowany w trzech kalibrach na amunicję .277 SIG Fury, .308 Winchester oraz 6,5 mm Creedmoor, z lufami o dwóch długościach, 16 i 18 cali. Fot. Agnieszka Szwed

 Widok na karabin precyzyjny CROSS, który jest pierwszym karabinem powtarzalnym SIG


 

Zespół konwersyjny SURG (Suppressed Upper Receiver Group), wybrany przez US SOCOM w 2018 r. do karabinków SIG Sauer M4A1. Fot. Agnieszka Szwed

Zespół konwersyjny SURG (Suppressed Upper Receiver Group), wybrany przez US SOCOM w 2018 r. do karabinków SIG Sauer M4A1.


 

Coś dla myśliwych: karabin precyzyjny CROSS firmy SIG Sauer. Fot. Agnieszka Szwed

 Karabin precyzyjny CROSS firmy SIG Sauer oferowany w trzech kalibrach na amunicję .277 SIG Fury, .308 Winchester oraz 6,5 mm Creedmoor, z lufami o dwóch długościach, 16 i 18 cali.


 

Oprócz broni z programu NGSW, na stoisku prezentowano wielkokalibrowy karabin maszynowy MG-338 kalibru .338 Norma Magnum, który został wraz z odpowiednimi tłumikami dźwięku oficjalnie certyfikowany przez amerykańskie siły specjalne kilka dni przed SHOT Show 2020 (SOCOM zakupił partię 10 sztuk tej broni do celów testowych). Konstrukcja ta powstała w odpowiedzi na wymagania SOCOM oraz USMC, poszukującej broni pozwalającej na zwalczanie celów znajdujących się powyżej zasięgu standardowych karabinów maszynowych kalibru 7,62 x 51 NATO, a jednocześnie lżejszej niż odmiany wkm Browninga M2 kalibru 12,7 mm, używanego od ponad stu lat. Zasilany taśmowo MG-338 ma szybkostrzelność około 600 strz./min, a jego skuteczny zasięg to około 1500 metrów (teoretycznie nawet do 2500 metrów). Masa karabinu wynosi przy tym tylko około 9 kilogramów.

Prezentowany był również zespół konwersyjny SURG (Suppressed Upper Receiver Group), wybrany przez US SOCOM w 2018 r. do karabinków M4A1.

SURG składa się z komory zamkowej (uppera) MCX, zespołu ruchomego i lufy kalibru 5,56 mm zakończonej dużym tłumikiem dźwięku w charakterystycznej ażurowej osłonie, obniżającej sygnaturę termiczną.

Kolejną nowością tej firmy jest karabin precyzyjny CROSS. Jest to pierwszy karabin powtarzalny SIG wyprodukowany w USA przeznaczony oficjalnie dla… myśliwych. Karabin myśliwski w „SPECIAL OPS”? Niekoniecznie. Otóż konstrukcja powstała na potrzebny uczestnictwa w programie Advanced Sniper Rifle amerykańskich sił specjalnych, a z powodu zwycięstwa konkurencji, SIG zdecydował o zaoferowaniu tej broni na rynek cywilny.

CROSS jest konstrukcją wielokalibrową, opartą o monolityczną komorę zamkową, zbliżoną układem do AR-15, zasilaną z magazynka standardu Accuracy International AICS. Karabin wyposażono w szkieletową kolbę składaną na bok i długie łoże z punktami mocowania M-LOK.

 

CROSS będzie oferowany w trzech kalibrach, na amunicję: .277 SIG Fury, .308 Winchester oraz 6,5 mm Creedmoor, z lufami o dwóch długościach, 16 i 18 cali.

L3 Harris

Amerykańska firma optoelektroniczny L3 Harris zaprezentowała na targach nową generację powiększalników kompatybilnych z celownikami holograficznymi G30, G43, G45 oraz gogle noktowizyjne BNVD (na zdjęciu). Fot. Agnieszka Szwed

Amerykańska firma optoelektroniczny L3 Harris zaprezentowała na targach nową generację powiększalników kompatybilnych z celownikami holograficznymi G30, G43, G45 oraz gogle noktowizyjne BNVD (na zdjęciu). 

Amerykański gigant optoelektroniczny L3 Harris (firma, która w 2019 roku powstała w wyniku połączenia L3 Technologies oraz Harris Corporation) jest właścicielem marek EOTech oraz Vudu.

W trakcie SHOT Show 2020 zaprezentowano nową generację powiększalników kompatybilnych z celownikami holograficznymi. Powszechnie znany model G33 zapewniający trzykrotne powiększenie doczekał się następcy w postaci powiększalnika G43 o bardziej zwartej konstrukcji.. Powiększalnik G45 ma wymiary zbliżone do G33, zapewnia natomiast powiększenie pięciokrotne.

Trzecim powiększalnikiem jest G30 o trzykrotnym powiększeniu, będący uproszczonym i tańszym wariantem G33 (ma wyłącznie montaż QD do szyny i nie ma możliwość przełożenia go na bok).

L3 Harris pokazał również znane już wcześniej gogle noktowizyjne BNVD z dwoma wzmacniaczami obrazu, ale w wersji wzbogaconej o sensor termowizyjny BNVD-FUSED, co pozwala na nakładanie obrazu termowizyjnego bezpośrednio na obraz noktowizyjny (fuzja termalna), zwiększając w ten sposób szybkość identyfikacji potencjalnego zagrożenia, zwłaszcza w przypadku kompletnego braku światła szczątkowego (np. w tunelach lub podziemiach).

L3 Harris pracuje również nad podobnym wariantem panoramicznych gogli GPNVG z czterema przetwornikami, określanym jako F-Pano.

Gogle noktowizyjne DTNVG luksemburskiej firmy Act in Black. Fot. Agnieszka Szwed

Gogle noktowizyjne DTNVG luksemburskiej firmy Act in Black.


 

Act in Black

Act in Black z Luksemburga zdobyła bardzo dużą popularność dzięki goglom noktowizyjnym DTNVG, stanowiących doskonałą alternatywę dla amerykańskich PVS-31 i podobnych urządzeń, na dodatek dostępnych w Europie.

SHOT Show 2020 był miejscem oficjalnej premiery zmodernizowanej wersji DTNVG nazwanej DTNVS. Gogle wyposażone są w dwa niezależne okulary, które można dowolnie podnosić i obniżać (w momencie podniesienia okulary, wyłącza się on automatycznie). Szkieletowa konstrukcja z wysokoudarowego polimeru ma wzmacniające przetłoczenia zwiększające sztywność i podnoszące odporność mechaniczną. Gogle mają wbudowany iluminator IR, regulację dioptryczną, pętle do montażu gum zabezpieczających i masę poniżej 500 gram. Zasilane są pojedynczym ogniwem CR123A o napięciu 3 V.

 

Core Survival

Core Survival to amerykański producent markerów sygnalizacyjnych Hel-Star 4 EXOHel-Star 5 EXO oraz Hel-Star 6 mocowanych na hełmach lub wyposażeniu i pozwalających na błyskawiczna identyfikację swój-obcy. Markery Hel-Star dostępne są w różnych konfiguracjach kolorystycznych, w wersjach widocznych w paśmie NIR lub SWIR, a także w wariantach programowalnych. Powszechnie są wykorzystywane przez siły specjalne państw NATO.

Na SHOT Show 2020 ujawniono nową, jeszcze bardziej odporną obudowę markerów Hel-Star 6 o bardziej opływowej konstrukcji. Nie jest to nowa generacja tych lamp (obecnie w produkcji jest generacja III) a raczej facelifting. Generacja IV planowana jest na rok 2021.

Core Survival, amerykański producent markerów sygnalizacyjnych mocowanych na hełmach lub wyposażeniu pokazał na SHOT Show 2020 nową odporną obudowę markerów Hel-Star 6 (po lewej). Po prawej widzimy taki marker sygnalizacyjny umocowany na hełmie.

Unity Tactical

Unity Tactical zaprezentował montaż przeznaczony do częściej spotykanych powiększalników firmy EOTech – FAST FTC-E oraz serię przycisków Hot Button do kontroli oświetlenia taktycznego lub wskaźników laserowych (jednego lub dwóch urządzeń, w zależności od.

Unity Tactical zaprezentował montaż przeznaczony do częściej spotykanych powiększalników firmy EOTech – FAST FTC-E oraz serię przycisków Hot Button do kontroli oświetlenia taktycznego lub wskaźników laserowych (jednego lub dwóch urządzeń, w zależności od wersji).


 

W 2019 roku Unity Tactical opracowało serię montaży FAST przeznaczonych do celowników AImpoint T1/T2 oraz EOTech HWS, podnoszących linię celowania, aby uprościć proces składania się w masce przeciwgazowej lub respiratorze. Pokazano wtedy również montaż FTC (Flip to Center) do powiększalnika Aimpoint, który nieużywany składa się nie na bok broni, ale w osi celownika, za którym jest zamontowany, przez co nie zwiększa obrysu karabinka i nie zwiększa ryzyka przypadkowego zahaczenia. W tym roku zaprezentowano podobny montaż przeznaczony do częściej spotykanych powiększalników firmy EOTech – FAST FTC-EO.

Drugim produktem Unity Tactical, który zwrócił dużą uwagę jest seria przycisków Hot Button do kontroli oświetlenia taktycznego lub wskaźników laserowych (jednego lub dwóch urządzeń, w zależności od wersji). Hot Button ma niewielkie rozmiary, przez co nie zajmuje dużo miejsca na szynie Picatinny (lub jedno gniazdo M-LOK). Sam przycisk umieszczono pod kątem 45 stopni, co ułatwia jego obsługę kciukiem.

Surefire

Nowościami targowymi amerykańskiej firmy Surefire, producenta oświetlenia taktycznego, latarek i tłumików dźwięku, były kompaktowe XR1 i XR2 (ze wskaźnikiem laserowym) przeznaczone do broni krótkiej. Fot. Agnieszka Szwed

Nowościami targowymi amerykańskiej firmy Surefire, producenta oświetlenia taktycznego, latarek i tłumików dźwięku, były kompaktowe XR1 i XR2 (ze wskaźnikiem laserowym) przeznaczone do broni krótkiej. Fot. Agnieszka Szwed


 

Moduł celowniczy amerykańskiej firmy Surefire XVL2-IRC będący połączeniem latarki, widzialnego wskaźnika laserowego oraz wskaźnika laserowego i podświetlacza IR. Fot. Agnieszka Szwed

Moduł celowniczy amerykańskiej firmy Surefire XVL2-IRC będący połączeniem latarki, widzialnego wskaźnika laserowego oraz wskaźnika laserowego i podświetlacza IR.

Amerykański producent oświetlenia taktycznego, latarek oraz tłumików Surefire dźwięku zaprezentował kilka nowości. Sprawdzoną serię latarek Scout Light mocowanych do broni długiej uzupełnią cztery nowe modele: ScoutLight Pro M640U o mocy 1000 lumenów, Mini ScoutLight Pro M340C o mocy 500 lumenów, Infrared ScoutLight Pro M640V o mocy 350 lumenów i iluminatorem IR, Mini Infrared Scoutlight Pro M340V o mocy 250 lumenów i iluminatorem IR oraz Scout Light Pro Dual Fuel M640DF z podwójnym zasilaniem (baterie lub akumulatory) o mocy maksymalnej 1500 lumenów.

Cechą wspólną wszystkich latarek jest nowy rodzaj montażu, nazwany Low-Profile Mount. Użytkownik może w łatwy i szybki sposób wybrać rodzaj montażu (gniazda M-LOK lub szyna MIL-STD-1913), ale również położenie latarki względem szyny – bezpośrednio na niej lub offset, pomiędzy szynami łoża, co zapewnia lepsze wkomponowanie latarki w obrys broni.

Nowościami wśród oświetlenia taktycznego do broni krótkiej były kompaktowe XR1 XR2 (ze wskaźnikiem laserowym), bliźniacze do wcześniej prezentowanych XC1 XC2, ale zasilane z wbudowanych akumulatorów oraz moduł celowniczy XVL2-IRC, będący połączeniem latarki, widzialnego wskaźnika laserowego oraz wskaźnika laserowego i podświetlacza IR.  

XVL2-IRC jest dopuszczoną do sprzedaży na rynku cywilnej odmianą modułu XVL2, różniąc się od niego mocą wyjściową wskaźnika laserowego.

Modlite

Latarka firmy Modlite przeznaczona do mocowania na broni strzeleckiej. Fot. Agnieszka Szwed

Latarka firmy Modlite przeznaczona do mocowania na broni strzeleckiej.


 

Modlite jest mało znanym producentem latarek przeznaczonych do mocowania na broni strzeleckiej. Podstawowymi modelami są OKW i PLH dostępne w wersjach zasilanych akumulatorami 18650 i 18350 (różnią się długością korpusu). Charakteryzują się dużą mocą oraz bardzo solidnym wykonaniem.
We współpracy z Unity Tactical opracowano przycisk do latarek ModButton, który jednocześnie stanowi skośny montaż do górnej szyny Picatinny. Przycisk zostaje na szynie, jest łatwo dostępny z obu stron, natomiast latarka przesunięta jest na godzinę drugą łoża. Jako, że latarki Modlite są kompatybilne z korpusami Surefire, ModButton będzie również współpracował z latarkami serii Scout.

S&S Precision

S&S PRECISION pokazał nową kamizelkę Chest Rig – Modular (CR-M).

Firma, która zasłynęła z markerów stroboskopowych Manta oraz plate carrierów PlateFrame w 2020 roku, wprowadza do sprzedaży nową kamizelkę Chest Rig – Modular (CR-M) skonstruowaną z półsztywnego laminatu Tigris, wykorzystanego już w kamizelce Plate Frame – Modular (PF-M).

CR-M można skonfigurować w zależności od funkcji i zadania, ponieważ w razie potrzeby można dodać przednią i tylną płytę balistyczną, uzyskując w ten sposób kompletną kamizelkę.

Do CR-M przygotowano cały zestaw kieszeni i akcesoriów wchodzący w skład pakietu Operator System Suite.

Oprócz CR-M zaprezentowano zmodyfikowaną wersję jednorazowych znaczników sygnalizacyjnych V-lite Multimode, w której zwiększono liczbę trybów pracy. Dotychczas V-lite dostępne były w wersji ON/BLINK/OFF, teraz można zaprogramować sekwencje błysku oraz zwiększyć/zmniejszyć moc błysku.

Arc’teryx

Kanadyjski producent odzieży na ekstremalne warunki pogodowe oraz umundurowania bojowego, zaprezentował nowy mundur Arc’teryx LEAF Assault SV przeznaczony do użycia w niskich temperaturach.

Nowy mundur firmy ARC’TERYX: Arc’teryx LEAF Assault SV przeznaczony do użycia w niskich temperaturach. Fot. Agnieszka Szwed

Nowy mundur firmy ARC’TERYX:


Arc’teryx LEAF Assault SV przeznaczony do użycia w niskich temperaturach.

Umundurowanie G4 Hot Weather - nowość Crye Precision przeznaczona do użycia w warunkach tropikalnych. Fot. Agnieszka Szwed

Umundurowanie G4 Hot Weather - nowość Crye Precision przeznaczona do użycia w warunkach tropikalnych.


 

Mundur składa się ze spodni oraz combat shirta wykonanych z elastycznego i odpornego na uszkodzenia mechanicznego softshella Tweave Durastretch o wysokich parametrach oddychalności. Spodnie Assault SV mają znaczną liczbę łatwo dostępnych kieszeni zapinanych rzepami lub guzikami, szerokie szlufki pozwalające na stosowanie pasów rigger belt oraz wzmocnienia na kolanach (dostosowane są do noszenia z nakolannikami Arc’teryx LEAF Knee Caps).

Mundury Assault SV dostępne będą wyłącznie w kamuflażu Crye Precision Multicam.

Crye Precision

Tegoroczną nowością Crye Precision jest umundurowanie G4 Hot Weather przeznaczone do użycia w warunkach tropikalnych. Mundury G4 Hot Weather Combat Uniform i G4 Field Hot Weather Uniform zostały uszyte z lekkiego materiału Apocalypse i będą dostępne w kamuflażu Multicam oraz kolorze Ranger Green. Cechą charakterystyczną jest uproszczony krój w stosunku do standardowych mundurów G4 i zastosowanie np. odkrytych guzików w zamknięciach kieszeni. W warunkach wysokiej wilgotności i zabłocenia guziki są znacznie bardziej niezawodne niż rzepy.

Kabura Rapid Force firmy Alien Gear przeznaczona do skrytego noszenia broni. Fot. Agnieszka Szwed

Kabura Rapid Force firmy Alien Gear przeznaczona do skrytego noszenia broni.


 

Alien Gear

Alien Gear jest producentem popularnych kabur przeznaczonych do skrytego noszenia broni, ale w tym roku do oferty dołącza seria kabur Rapid Force przeznaczonych dla umundurowanych funkcjonariuszy i żołnierzy. Kabury wykonane zostały ze sztywnego polimeru i stanowią ciekawą alternatywę dla konkurencyjnych rozwiązań. Dobycia broni dokonuje się poprzez wciśnięcie blokady kciukiem.W zależności od preferencji, użytkownik może wybrać między dwoma poziomami zabezpieczenia (Level 2 i Level 3). Kabury dostępne są obecnie do pistoletów Glock w wersji z dołączonymi oświetleniem lub bez niego oraz do pistoletów wyposażonych w mikrokolimatory zamocowane na zamku.

Cloud Defensive

Cloud Defensive na SHOT Show 2020 pokazała dwie nowe latarki przeznaczone do mocowania na broń, ale o znacznie bardziej klasycznej konstrukcji niż jej charakterystyczny, „obustronny” model OWL mocowany do górnej szyny karabinków.

REIN REIN Mini to zasilane akumulatorowo latarki o mocy 1500 i 1350 lumenów. Interesującym rozwiązaniem jest sposób osadzenia akumulatorów wewnątrz latarki, ponieważ mocowane są one wewnątrz dodatkowego „kontenera” nazwanego Battery Jack, który ogranicza ich ruch pod wpływem siły odrzutu. Pokrywa komory baterii z przyciskiem może zostać wymieniona na przycisk na kablu do łatwiejszej pracy z latarką zamocowaną na karabinku. Układy elektroniczne wewnątrz są solidnie zabezpieczone przed zalaniem i zdublowane. W przypadku sytuacji awaryjnej jeden układ wystarcza do pracy latarki.

MAWL-X1, najnowszy wskaźnik laserowy firmy B.E. Meyers. Fot. Agnieszka Szwed

MAWL-X1, najnowszy wskaźnik laserowy firmy B.E. Meyers .


 

B.E. Meyers

Najnowszym dodatkiem do oferty B.E. Meyers, producenta wskaźnika laserowego MAWL z wymiennymi głowicami i charakterystycznej wąskiej oraz w pełni obustronnej konstrukcji mocowanej skośnie na szynach montażowych, jest MAWL-X1 opracowany zgodnie z wymaganiami postawionymi przez amerykańskie siły zbrojne. Model ten był testowany w 2017 roku i od 2018 trafił do wyposażenia jednostek podległych US Army oraz USAF MAWL-X1 wyposażony w widzialny wskaźnik laserowy, wskaźnik laserowy i iluminator IR oraz zmodyfikowaną pokrywę przedziału baterii vEC2.

Vortex Optics

Vortex Optics pokazał nowy model celownika  optycznego o zmiennym powiększeniu z serii Razor HD. Fot. Agnieszka Szwed

Vortex Optics pokazał nowy model celownika optycznego o zmiennym powiększeniu z serii Razor HD.


 

Firma Holosun na SHOT Show 2020 pokazała trzy nowe celowniki z charakterystycznym panelem solarnym. Pierwszym jest 507C 2.0. Fot. Agnieszka Szwed

Firma Holosun na SHOT Show 2020 pokazała trzy nowe celowniki z charakterystycznym panelem solarnym. Pierwszym jest 507C 2.0.


 

Vortex Optics wprowadza w 2020 roku nowy model celownika  optycznego o zmiennym powiększeniu. Seria Razor HD zostanie rozbudowano o celownik o regulowanym powiększeniu 1-10x, Vortex Razor HD Gen III 1-10x24 FPP z podświetlaną siatką celowniczą EBR-9 wyskalowaną w MOA lub MRAD i umieszczoną w pierwszym planie optycznym (FPP, First Focal Plane), której rozmiar zwiększa się wraz ze zmianą powiększenia lunety. Co ciekawe, model ten waży dokładnie tyle samo co poprzednik o powiększeniu 1-6x.

Holosun

Produkty Holosun w ostatnich latach zyskują ogromną popularność, ponieważ są „tanie i dobre”. Jednocześnie trzeba zauważyć, że ich jakość poprawia się z roku na roku.

Na SHOT Show 2020 pokazano trzy nowe celowniki z charakterystycznym panelem solarnym.

    • Pierwszym jest 507C 2.0, czyli poprawiony 507 z przeprojektowanym kształtem okna (kwadrat zamiast półokręgu), co zwiększyło pole widzenia. Dodatkowo powiększono przyciski regulacji jasności i umieszczono je po lewej stronie celownika. Koszyk baterii znajduje się teraz po prawej stronie i zmiana baterii nie wymaga zdjęcia celownika z broni.
    • 507K to pomniejszony model przeznaczony do montażu na kompaktowych i subkompaktowych pistoletach z jednorzędowymi magazynkami.
    • Natomiast 509T to kolimator o konstrukcji zamkniętej będący odpowiedzią na Aimpoint ACRO P-1. Charakteryzuje się obudową wykonaną ze stopu tytanu oraz 12 poziomami jasności znaku celowniczego (w tym dwa ustawienia do pracy z noktowizją). Co ciekawe, celownik jest nieco mniejszy od pierwowzoru.

Geiselle Automatics

Firma Geissele w trakcie SHOT Show 2020 pokazała własne celowniki optyczne Super Precision 1-6 z obiektywem o średnicy 26 mm i z siatką celowniczą DMRR-1. Fot. Agnieszka Szwed

Firma Geissele w trakcie SHOT Show 2020 pokazała własne celowniki optyczne Super Precision 1-6 z obiektywem o średnicy 26 mm i z siatką celowniczą DMRR-1.

Znana z rewelacyjnych spustów do broni strzeleckiej firma Geissele rozszerza swoją ofertę o kolejną rodzinę produktów. W trakcie SHOT Show 2019 pokazano własne karabinki z linii Super Dury, a w 2020 dołączyły do nich celowniki optyczne Super Precision. Pierwszym z nich jest luneta o zmiennym powiększeniu Super Precision 1-6 z obiektywem o średnicy 26 mm i z siatką celowniczą DMRR-1. Siatka jest wyskalowana w milsach i umieszczona została w drugim planie (SFP, Second Focal Plane) więc nie zmienia się wraz z powiększeniem celownika. Tubus celownika ma średnicę 30 mm i został wykonany ze stopu aluminium 6061-T6 anodyzowanego w kolorze czarnym lub piaskowym. Celowniki produkowane są w Japonii.

Helikon-Tex

Helikon-Tex już po raz drugi zawitał do Sands Expo ze swoim stoiskiem. W tym roku stoisko wrocławskiej firmy było już znacznie większe, co pozwoliło nie tylko na pokazanie większej liczby nowości, ale także na zorganizowanie spotkań z ambasadorami tej marki. Czterech z nich było obecny podczas targów, w tym Dave Canterbury jeden z najlepiej rozpoznawalnych ekspertów survivalu i bushcraftu na świecie, który służył w armii amerykańskiej, był rybakiem, traperem, pracował na farmie krokodyli. Przez całe życie zawodowe zbierał i wykorzystywał w praktyce informacje, jak przetrwać w dziczy. Założyciel Pathfinder School, która działa w USA w stanie Ohio, ale prowadzi także szkolenia na całym świecie.

Widok na stoisko wystawowe polskiej firmy Helikon-Tex. Fot. Agnieszka Szwed

Widok na stoisko wystawowe polskiej firmy Helikon-Tex.


 

Bluza bojowa MDCU Combat Shirt z korpusem z oddychającego materiału TopCool produkcji Helikon-Tex. Fot. Agnieszka Szwed

Bluza bojowa MDCU Combat Shirt z korpusem z oddychającego materiału TopCool produkcji Helikon-Tex.


 

Oprócz niego pojawili się Paweł Supernat (Survivaltech), Marcin Jędrzejczak (Streetsmart) i Maciej Stebel (Deputy Sheriff w hrabstwie Douglas w Nevadzie i autor bloga Szeryf w USA).

W trakcie targów zaprezentowano takie nowości, jak chest rig Competition MultiGun Rig stworzony dla strzelców sportowych, bluzę bojową MDCU Combat Shirt z korpusem z oddychającego materiału TopCool, kurtki Pilgrim Anorak oraz Covert M-65 z materiału DuraCanvas, a także plecak Bergen wzorowany na klasycznym „bergenie” wykorzystywanym przez brytyjskie wojsko po zakończeniu II wojny światowej. Wszystkie nowości znajdują się już na stronie producenta.

Kolejna polska marka obecna na amerykańskim rynku Direct Action pokazała modułowy plate carrier Spitfire Mk II (poprawiony model kamizelki zamówionej przez JW GROM) o dużej możliwościach konfiguracji. Fot. Agnieszka Szwed

Kolejna polska marka obecna na amerykańskim rynku, Direct Action pokazała, modułowy plate carrier Spitfire Mk II (poprawiony model kamizelki zamówionej przez JW GROM) o dużej możliwościach konfiguracji.


 

Wisport

Wrocławska firma Wisport produkująca liczne modele plecaków militarnych i outdoorowych bada amerykański rynek i po raz pierwszy wystawiła się na SHOT Show Pop-Up Review, gdzie firmy mogą na jeden dzień pokazać swój produkty. To świetny sposób sprawdzenia, czy SHOT Show jest właściwym miejscem do promocji i jest o tyle ciekawy, że podczas tej „wewnętrznej imprezy” obok siebie występują renomowani producenci np. osłon balistycznych, jak i niewielkie manufaktury oferujące noże wykonane ze zwierzęcych rogów.

HAIX

Amerykański oddział Haix zaprezentował buty Haix Combat Hero

Wrocławska firma Wisport po raz pierwszy wystawiła się na SHOT Show Pop-Up Review, gdzie firmy mogą na jeden dzień pokazać swój produkty i pokazała kolekcję modeli plecaków militarnych i outdoorowych własnej produkcji. Fot. Agnieszka Szwed

Wrocławska firma Wisport po raz pierwszy wystawiła się na SHOT Show Pop-Up Review, gdzie firmy mogą na jeden dzień pokazać swój produkty i pokazała kolekcję modeli plecaków militarnych i outdoorowych własnej produkcji.


 

Amerykański oddział Haix zaprezentował buty Haix Combat Hero opracowane zgodnie z wymaganiami AR 670-1, czyli regulaminu mundurowego amerykańskich wojsk lądowych. Fot. Agnieszka Szwed

Amerykański oddział Haix zaprezentował buty Haix Combat Hero opracowane zgodnie z wymaganiami AR 670-1, czyli regulaminu mundurowego amerykańskich wojsk lądowych.


 

opracowane zgodnie z wymaganiami AR 670-1, czyli regulaminu mundurowego amerykańskich wojsk lądowych. Regulamin szczegółowo określa kolor, wysokość oraz materiały, z jakich mają być wykonane buty, tak aby pasowały do umundurowania Army Combat Uniform (ACU) w kamuflażu Operational Camouflage Pattern (OCP). Jeśli obuwie spełnia wymogi, może być zakupione z prywatnych pieniędzy i nie wymaga dodatkowej zgody przełożonych. Potencjalny rynek jest ogromny, więc nic dziwnego, że niemiecka firma zdecydowała się na stworzenie buta właśnie pod jego wymagania. Haix Combat Hero ma więc przepisową wysokość 8 cali oraz wykonany jest ze skóry oraz materiału w kolorze Coyote Brown.  Olejoodporna, niezostawiająca zabrudzeń na powierzchni oraz samoczyszcząca się podeszwa zapewnia dobrą przyczepność w zróżnicowanym terenie.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Zbigniew Lech Owczarski Powrót kątówki

Powrót kątówki Powrót kątówki

Solidne i niezawodne źródło światła to jeden z podstawowych elementów wyposażenia, zarówno do walki, jak i w terenie. Szanowni Państwo, oto godny następca klasycznej amerykańskiej kątówki Fultona – Energizer...

Solidne i niezawodne źródło światła to jeden z podstawowych elementów wyposażenia, zarówno do walki, jak i w terenie. Szanowni Państwo, oto godny następca klasycznej amerykańskiej kątówki Fultona – Energizer Hard Case Tactical Swivel Light.

Mateusz Kurmanow Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 2.)

Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 2.) Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 2.)

Różnorodność typów oporządzenia w dzisiejszych czasach może przyprawiać o zawrót głowy – dwadzieścia lat temu żołnierz zwykle miał do dyspozycji prosty pas z szelkami, a policjant skórzany pas i takąż...

Różnorodność typów oporządzenia w dzisiejszych czasach może przyprawiać o zawrót głowy – dwadzieścia lat temu żołnierz zwykle miał do dyspozycji prosty pas z szelkami, a policjant skórzany pas i takąż kaburę z klapą zapinaną na metalowy grzybek - i wszystko wydawało się w miarę proste. Nawet słownik języka polskiego nie bardzo „nadąża” za liczbą sprzętu, w jaki możemy się wyposażyć, więc często posiłkujemy się angielskimi terminami. Tym razem w „Almanachu” spróbujemy pokrótce wyliczyć i nazwać różne...

Mateusz Kurmanow Hydration Wars (część 3)

Hydration Wars (część 3) Hydration Wars (część 3)

Po przerwie powracamy z trzecią częścią „hydracyjnego” cyklu – tym razem nie będzie ona poświęcona produktom konkretnej firmy, jak to miało miejsce w przypadku opisów systemów hydracyjnych Source czy plecaków...

Po przerwie powracamy z trzecią częścią „hydracyjnego” cyklu – tym razem nie będzie ona poświęcona produktom konkretnej firmy, jak to miało miejsce w przypadku opisów systemów hydracyjnych Source czy plecaków Camelbaka. Zajmiemy się natomiast tematem, który wydawać się może prozaiczny i znany aż zbyt dobrze – mniej lub bardziej klasycznymi manierkami.

Andrzej Krugler 3xSurefire

3xSurefire 3xSurefire

Firma Surefire znana jest wielu osobom i kojarzona z latarkami taktycznymi, choć zajmuje się również produkcją np. tłumików dźwięku, płomienia czy noży i ochronników słuchu. W tym numerze "SPECIAL OPS"...

Firma Surefire znana jest wielu osobom i kojarzona z latarkami taktycznymi, choć zajmuje się również produkcją np. tłumików dźwięku, płomienia czy noży i ochronników słuchu. W tym numerze "SPECIAL OPS" przybliżymy Czytelnikom trzy latarki tej amerykańskiej firmy, należące do jednego segmentu, ale różniące się szczegółami.

Ireneusz Chloupek Siła ognia

Siła ognia Siła ognia

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede...

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede wszystkim z lekką, małogabarytową bronią, łatwą do dyskretnego przenoszenia, dobywania i operowania w ograniczonych przestrzeniach oraz służącą zasadniczo do prowadzenia ognia na najbliższych dystansach. Profesjonalne, rządowe służby ochrony, a w szczególności wyodrębnione w nich wydziały specjalne...

Ireneusz Chloupek Dea Fast

Dea Fast Dea Fast

W kontekście wydarzeń ostatnich lat, związanych z tzw. globalną wojną z terroryzmem (GWOT), Afganistan nieodmiennie postrzegany jest przede wszystkim jako matecznik terrorystów i skrajnych fundamentalistów...

W kontekście wydarzeń ostatnich lat, związanych z tzw. globalną wojną z terroryzmem (GWOT), Afganistan nieodmiennie postrzegany jest przede wszystkim jako matecznik terrorystów i skrajnych fundamentalistów islamskich z ugrupowania talibów. Warto jednak pamiętać, że naprzeciw sił koalicji antyterrorystycznej stoją oni ramię w ramię z tamtejszymi baronami narkotykowymi, a ich interesy i działania splatają się do tego stopnia, że obecnie nie sposób traktować którejkolwiek z tych sił odrębnie. Jeśli...

Mateusz Kurmanow Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 1.)

Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 1.) Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 1.)

Ten cykl tematycznie powiązanych notatek, informacji i ciekawostek ma w założeniu dostarczyć Czytelnikowi podstawowych informacji dotyczących dziedziny, która w świecie „taktycznym” nader często jest ofiarą...

Ten cykl tematycznie powiązanych notatek, informacji i ciekawostek ma w założeniu dostarczyć Czytelnikowi podstawowych informacji dotyczących dziedziny, która w świecie „taktycznym” nader często jest ofiarą mitów, przekręconych opowieści z drugiej ręki i „rewelacji” rodem z serwisu YouTube. Nie ma co ukrywać, że materia jest delikatna - wielu użytkowników pyta się przy okazji targów lub pokazów sprzętu, czy kamizelki lub hełmy, które noszą, zapewniają im rzeczywistą ochronę – bo temat pozostaje w...

Jerzy Bielecki Ostre jak Nimravus

Ostre jak Nimravus Ostre jak Nimravus

Historia Benchmade zaczyna się w 1978 roku, kiedy to Leo Des Asis zapragnął posiadać nóż typu balisong knife. Nie mogąc jednak dostać egzemplarza, który by go satysfakcjonował, postanowił stworzyć własny...

Historia Benchmade zaczyna się w 1978 roku, kiedy to Leo Des Asis zapragnął posiadać nóż typu balisong knife. Nie mogąc jednak dostać egzemplarza, który by go satysfakcjonował, postanowił stworzyć własny projekt noża i wykonać go samodzielnie. Rozwiązanie to okazało się trafne i tak oto w 1979 roku powstała pierwsza firma Leo – Bali Song® Incorporation, która po nawiązaniu kooperacji z agentem w Japonii zmieniła nazwę na Pacif c Cutlery Corporation®.

Zbigniew Lech Owczarski Wielki pojedynek małych świateł

Wielki pojedynek małych świateł Wielki pojedynek małych świateł

W działaniach w terenie zabudowanym, a w szczególności podczas sprawdzania pomieszczeń, niezwykle ważną rolę odgrywa odpowiednie oświetlenie – podstawowa jednostka broni, czy to karabinek, czy pistolet...

W działaniach w terenie zabudowanym, a w szczególności podczas sprawdzania pomieszczeń, niezwykle ważną rolę odgrywa odpowiednie oświetlenie – podstawowa jednostka broni, czy to karabinek, czy pistolet maszynowy, powinna być wyposażona w silne źródło światła, służące zarówno do sprawdzania drogi, identyfikacji celu lub jego oślepienia. Wraz z uzupełniającym je światłem podwieszonym pod bronią krótką powinno stanowić kompletny system – warto go jednak uzupełnić trzecim.

Ireneusz Chloupek Wyposażenie obowiązkowe

Wyposażenie obowiązkowe Wyposażenie obowiązkowe

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim...

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim przykładzie. Czasami wynika to ze zbyt wąskiego pojmowania ich przeznaczenia i braku wyobrażenia na temat przydatności w różnych sytuacjach bojowych.

Andrzej Krugler IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA 2010 & Outdoor Classics IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego...

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego czasopisma. Zapotrzebowanie na wyroby i usługi związane ze służbami mundurowymi znalazło odzwierciedlenie w programie tegorocznych targów, w którym już po raz trzeci znalazła się impreza pod nazwą Law Enforcement@IWA, skupiająca wystawców i klientów związanych z tą branżą.

Adam Gawron Shot Show 2010

Shot Show 2010 Shot Show 2010

Gdy w drodze z lotniska do hotelu odpowiedziałem taksówkarzowi na pytanie w jakim celu przyjechałem do miasta, stwierdził: „Shot Show? Ale ma Pan szczęście – to na pewno jakieś targi producentów wódki”....

Gdy w drodze z lotniska do hotelu odpowiedziałem taksówkarzowi na pytanie w jakim celu przyjechałem do miasta, stwierdził: „Shot Show? Ale ma Pan szczęście – to na pewno jakieś targi producentów wódki”. To jedno zdanie dosyć dobrze oddaje atmosferę Las Vegas.

Andrzej Krugler, Adam Gawron Targi Milipol 2009

Targi Milipol 2009 Targi Milipol 2009

Paryskie targi Milipol to najważniejsza w Europie impreza wystawiennicza poświęcona branży ogólnie pojętego bezpieczeństwa publicznego. Kolejna edycja, która odbyła się w dniach 17-20 listopada ubiegłego...

Paryskie targi Milipol to najważniejsza w Europie impreza wystawiennicza poświęcona branży ogólnie pojętego bezpieczeństwa publicznego. Kolejna edycja, która odbyła się w dniach 17-20 listopada ubiegłego roku, była szesnastą umiejscowioną w Europie. Co dwa lata, zamiennie z zasadniczymi targami w Paryżu, organizowane są także edycje bliskowschodnie, w Katarze.

Mateusz Kurmanow Izraelskie hełmy RBH 303AU

Izraelskie hełmy RBH 303AU Izraelskie hełmy RBH 303AU

Ostatnie lata na stosunkowo ciasnym polskim rynku indywidualnych osłon balistycznych, przyniosły nieznany wcześniej rozwój oferty hełmów dostępnych dla potencjalnych użytkowników z MSWiA i wojska. Do producentów...

Ostatnie lata na stosunkowo ciasnym polskim rynku indywidualnych osłon balistycznych, przyniosły nieznany wcześniej rozwój oferty hełmów dostępnych dla potencjalnych użytkowników z MSWiA i wojska. Do producentów rodzimych, wśród których czołową pozycję zajmuje Maskpol SA, dołączyły konstrukcje światowych potentatów tej branży – amerykańskich koncernów MSA, Gentex i SDS (należącego do BAE Systems). Ofertę dodatkowo uzupełniają konstrukcje nowatorskie, choć raczej nieosiągalne ze względu na koszt –...

Andrzej Krugler EUROPOLTECH 2011

EUROPOLTECH 2011 EUROPOLTECH 2011

Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2011 po raz piąty gościły w dniach 13-15 kwietnia w halach warszawskiego Expo XXI. Tegoroczna...

Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2011 po raz piąty gościły w dniach 13-15 kwietnia w halach warszawskiego Expo XXI. Tegoroczna edycja przyciągnęła około 150 wystawców, co nie jest może liczbą oszałamiającą i świadczy o skali imprezy, jednak o jej randze decyduje przede wszystkim liczba prezentowanych nowych produktów. A tych było dość sporo, w tym znaczna liczba premier, czyli produktów, które wcześniej można było oglądać...

Andrzej Krugler, Bartosz Szołucha Paryskie targi Milipol 2011

Paryskie targi Milipol 2011 Paryskie targi Milipol 2011

Siedemnasta paryska edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 października bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność...

Siedemnasta paryska edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 października bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność firm amerykańskich, co we wcześniejszych edycjach nie było regułą. Tegoroczne targi pokazały, że Europa staje się atrakcyjnym rynkiem dla firm zza oceanu. Milipol, jako impreza przeznaczona dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa, obfituje w produkty znajdujące się w kręgu...

Mateusz J. Multarzyński Co nowego zaprezentowano na targach EUROSATORY 2012?

Co nowego zaprezentowano na targach EUROSATORY 2012? Co nowego zaprezentowano na targach EUROSATORY 2012?

Na paryskich terenach wystawowych Paris Nord Villepinte w dniach 11-15 czerwca odbyły się targi przemysłu zbrojeniowego EUROSATORY 2012. Były to drugie co do wielkości targi na świecie, w pełni poświęcone...

Na paryskich terenach wystawowych Paris Nord Villepinte w dniach 11-15 czerwca odbyły się targi przemysłu zbrojeniowego EUROSATORY 2012. Były to drugie co do wielkości targi na świecie, w pełni poświęcone sprzętowi i wyposażeniu dla wojsk oraz służb porządku publicznego. Zgromadziły ponad 1300 wystawców z 54 krajów świata. Wśród nich - osiemnastu przedstawicieli z Polski.

Michał Sitarski Europoltech po raz czwarty

Europoltech po raz czwarty Europoltech po raz czwarty

W dniach 17-19 kwietnia 2013 roku w warszawskim centrum wystawienniczym Expo XXI odbyły się IV Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech...

W dniach 17-19 kwietnia 2013 roku w warszawskim centrum wystawienniczym Expo XXI odbyły się IV Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2013. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 150 wystawców, w tym także z zagranicy, zaś liczbę gości odwiedzających imprezę oszacowano na około 6000 – należy pamiętać, że jest ona zamknięta i dostępna jedynie dla posiadaczy zaproszeń.

Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński Milipol 2015 cz.1

Milipol 2015 cz.1 Milipol 2015 cz.1

Dziennikarze Magazynu Ludzi Akcji SPECIAL OPS prezentują nowości obecne na XIX edycji Międzynarodowej Wystawie Bezpieczeństwa Wewnętrznego MILIPOL zorganizowanej w Paryżu w dniach 17-20 listopada 2015...

Dziennikarze Magazynu Ludzi Akcji SPECIAL OPS prezentują nowości obecne na XIX edycji Międzynarodowej Wystawie Bezpieczeństwa Wewnętrznego MILIPOL zorganizowanej w Paryżu w dniach 17-20 listopada 2015 roku.

Błażej Bierczyński, Jerzy Bielecki, Mateusz J. Multarzyński Enforce Tac & IWA 2016 (cz.2)

Enforce Tac & IWA 2016 (cz.2) Enforce Tac & IWA 2016 (cz.2)

Prezentacja wybranych nowości produktowych prezentowanych podczas targów Enforce Tac oraz IWA OutdoorClassic 2016.

Prezentacja wybranych nowości produktowych prezentowanych podczas targów Enforce Tac oraz IWA OutdoorClassic 2016.

Błażej Bierczyński Za mundurem… zaopatrzenie sznurem

Za mundurem… zaopatrzenie sznurem Za mundurem… zaopatrzenie sznurem

Reportaż z IV Targów Logistyki Służb Mundurowych w Łodzi

Reportaż z IV Targów Logistyki Służb Mundurowych w Łodzi

Mateusz J. Multarzyński Pro Defense 2016

Pro Defense 2016 Pro Defense 2016

Reportaż z pierwszej edycji Targów Proobronnych „Pro Defense”.

Reportaż z pierwszej edycji Targów Proobronnych „Pro Defense”.

Marcin Kruk Targi SOFIC

Targi SOFIC Targi SOFIC

Reportaż z międzynarodowych targów i konferencji Special Operations Forces Industry Conference (SOFIC) w Tampie na Florydzie, które miały miejsce w dniach 23–26 maja 2016 roku.

Reportaż z międzynarodowych targów i konferencji Special Operations Forces Industry Conference (SOFIC) w Tampie na Florydzie, które miały miejsce w dniach 23–26 maja 2016 roku.

Błażej Bierczyński Morskie spotkania taktycznego stopnia – BALT MILITARY EXPO

Morskie spotkania taktycznego stopnia – BALT MILITARY EXPO Morskie spotkania taktycznego stopnia – BALT MILITARY EXPO

Relacja z 14. Bałtyckich Targów Militarnych BALT MILITARY EXPO zorganizowanych w Gdańsku w dniach 20-22 czerwca 2016 roku.

Relacja z 14. Bałtyckich Targów Militarnych BALT MILITARY EXPO zorganizowanych w Gdańsku w dniach 20-22 czerwca 2016 roku.

Najnowsze produkty i technologie

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.