Special-Ops.pl

Plecak ewakuacji medycznej

Plecak ewakuacji medycznej

Plecak ewakuacji medycznej

Połóżcie ich tutaj... „Gładkiego” do drugiego pomieszczenia. Koniecznie przynieście wszystkie plecaki medyczne, nosze i pozostały sprzęt, który jeszcze został. Zawołaj „Kryśkę” – będzie mi potrzebny... Co do cholery się dzieje... Gdzie oni są? – „Paluch” zaczął dowodzić na swoim poletku, jakim był CCP (Casualty Collection Point).
Zdjęcia: Forsvaret Mediearkivet, SPECOPS, US Army, archiwum autora

Zobacz także

Iwona Szoda Wywiad: K9 TC3

Wywiad: K9 TC3 Wywiad: K9 TC3

Co zrobić, gdy pies będzie ranny, zanim udamy się do lecznicy weterynaryjnej? Co przewodnik psa może zrobić, kiedy jest głęboko w lesie, w górach, z daleka od miasta i lecznicy weterynaryjnej lub w przypadku...

Co zrobić, gdy pies będzie ranny, zanim udamy się do lecznicy weterynaryjnej? Co przewodnik psa może zrobić, kiedy jest głęboko w lesie, w górach, z daleka od miasta i lecznicy weterynaryjnej lub w przypadku kontaktu – wymiany ognia na polu walki? Jak może uratować swojego czworonożnego partnera służbowego?

Monika Banaś K9 TC3

K9 TC3 K9 TC3

Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).

Konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie dały możliwość wnikliwej obserwacji i potrzeby wykorzystania na polu walki wyszkolonych psów pracujących do celów wojskowych Military Working Dogs (MWDs).

Radosław Tyślewicz Konferencja „On Duty” po raz trzeci!

Konferencja „On Duty” po raz trzeci! Konferencja „On Duty” po raz trzeci!

16 października 2020 r. odbyła się po raz trzeci, realizowana w cyklu co dwa lata, konferencja praktyków ratownictwa wodnego. Po raz drugi miejscem spotkania były obiekty Akademii Marynarki Wojennej w...

16 października 2020 r. odbyła się po raz trzeci, realizowana w cyklu co dwa lata, konferencja praktyków ratownictwa wodnego. Po raz drugi miejscem spotkania były obiekty Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie w nowoczesnym gmachu Biblioteki Głównej i znajdującym się tam audytorium odbywała się część paneli problemowych, a w holu głównym oraz na parkingu pokaz sprzętu.

Też dostali kontakt – powiedział spokojnym jak zwykle głosem „Trol“ – będą za dwie godziny... Może uda się wcześniej poderwać „ptaszki”, ale to nic pewnego... – No to sobie poczekamy. „Żuku”! Podaj w dziewięcioliniowcu, że mamy dwóch Bravo, z czego w linii piątej – Lima dla obu!

„Kryśka”, mijając pomieszczenie, w którym działał „Paluch”, bez pytania rozpoczął przygotowywanie punktu zaopatrywania poszkodowanych. Wyuczonymi podczas wielu tego typu akcji i ćwiczeń – rutynowymi, precyzyjnymi ruchami, zaczął przygotowywanie do użycia zestawów do wentylacji, wkłuć i resuscytacji płynowej (Spakuj wszystko co niezbędne - poznaj pełną gamę plecaków taktycznych). Widział, co się na zewnątrz działo z „Gładkim“ i teraz zdawał sobie sprawę, że mają naprawdę dużo czasu na wykazanie się nabytymi umiejętnościami... Wnoście najpierw „Gładkiego”! – krzyknął. – Jestem gotowy.

Zestawy indywidualne i sekcyjne będą najczęściej wykorzystywane podczas pierwszej (Care under Fire) i drugiej fazy (Tactical Field Care), zgodnie z nomenklaturą TCCC (Tactical Combat Casualty Care).

Oczekując jednak na ewakuację medyczną, czy to drogą lądową (CASEVAC), czy powietrzną (MEDEVAC), można, a nawet trzeba rozpocząć to, co nazywa się w ratownictwie taktycznym „dobrą medycyną”. Oznacza to, że im dalej od zagrożeń, tym bardziej należy wprowadzać procedury medyczne stosowane na co dzień w ratownictwie „cywilnym”. Do realizacji tych przedsięwzięć będzie jednak potrzebny sprzęt, który z wyposażeniem taktycznym, umieszczonym w ww. zestawach, nie ma wiele wspólnego.

Poważniejszym argumentem, który należy poruszyć, jest fakt, że do obsługi części wyposażenia plecaka ewakuacyjnego – bo taką nazwę ogólną przyjęto, ratownik musi posiadać zarówno odpowiednią wiedzę, jak i umiejętności. Osoba taka powinna wiedzieć, do czego i w jaki sposób wykorzystać znajdujące się w nim elementy oraz jakie mogą powstać zagrożenia w związku z zastosowaniem danych procedur medycznych i algorytmów postępowania.

Pierwsze zestawy miały za zadanie ułatwić zabezpieczenie, przynajmniej w minimalny sposób, trzech, możliwych do wyeliminowania, przyczyn zgonów, jakimi są: krwotoki z kończyn, odma prężna i niedrożność dróg oddechowych. Sprzęt, który się w nich znajdował, był dostosowany do potrzeb operatora, któremu taki zestaw nie mógł w żaden sposób przeszkadzać. Ograniczał się wyłącznie do prostych technik, których uczy się obecnie dosłownie każdego żołnierza czy funkcjonariusza.

Znajdujący się w plecaku ewakuacyjnym sprzęt jest już – używając języka samochodowego – klasy „A”, przez co wzrasta także koszt jego zakupu. Oznacza to, że oprócz standardowych zestawów i wyposażenia znajdującego się w zestawach indywidualnych czy zespołowych, znajduje się sprzęt, do którego obsługi potrzebna jest znaczna wiedza i umiejętności, poparte wieloletnim doświadczeniem.

Taki sprzęt, w połączeniu z wykonanym zabezpieczeniem ratowników w polu, daje rannemu dużą szansę na przeżycie. Nawiązując do BLS-owego języka – „łańcuch przeżycia” w tym przypadku jest jak najbardziej widoczny. Tu najsłabsze ogniwo może się okrutnie zemścić zarówno na ratowniku, jak i samym poszkodowanym. Wystarczy źle założona staza, nierozpoznana odma prężna, czy niedrożne przez dłuższy czas drogi oddechowe.

Żeby ratownik medyczny mógł się zająć ratowaniem życia – poszkodowany musi jeszcze żyć, a żeby tak się stało, ratownik w pierwszych dwóch fazach, ale także sam zainteresowany, muszą zrobić wszystko, co tylko można, aby utrzymać ten stan jak najdłużej.

Medycyna zza barykady >>>

Zestaw czy pojedyncze elementy?

Każdy producent sprzętu taktycznego lub medycznego opracowując go, zazwyczaj nie bierze pod uwagę, w jakim opakowaniu będzie on przenoszony, bądź ma przygotowane opakowanie własne – niekoniecznie nadające się do działań „niestandardowych”. Tym zajmują się inne firmy, uwzględniając w swoich projektach opinie użytkowników, działających w tych właśnie warunkach (Spakuj wszystko co niezbędne - poznaj pełną gamę plecaków taktycznych). Stąd testy sprzętu i często wielomiesięczne próby znalezienia przysłowiowego „złotego środka”. Z kolei producenci „opakowań” mogą jedynie dopasować to „opakowanie” – w naszym przypadku plecak – do posiadanych w danej chwili elementów zaproponowanych przez współpracujących z nimi producentów sprzętu.

Po pewnym czasie okazuje się, że pojawiają się coraz to nowsze i bardziej ergonomiczne rozwiązania, które umożliwiają zmniejszenie masy i zmianę kształtu plecaka. Wartą wspomnienia kwestią, która pojawiła się wiele lat temu w armii amerykańskiej, było opracowanie plecaka medycznego, który swoim wyglądem nie różniłby się od plecaków patrolowych, używanych przez żołnierzy przebywających w danym rejonie operacyjnym. Nie zwracałby uwagi na przenoszącego go paramedyka, jako cel dla strzelca wyborowego. W taki oto sposób, jak grzyby po deszczu, z plecaków typu patrol/assault zaczęto tworzyć plecaki medyczne. Mniejsze, jako zestawy zespołowe, i większe, jako plecaki ewakuacji medycznej.

Wyjątkiem w armii „sprzymierzonych” była Polska, posiadająca jeszcze olbrzymią torbę sanitariusza z wymalowanym czerwonym krzyżem na okrągłym białym tle, na którym nawet początkujący snajper mógł  się nauczyć sztuki zgrywania przyrządów.

Obecnie sytuacja diametralnie się poprawiła i od kilku lat mamy do czynienia z ogromnym postępem w zakresie wyposażania polskich oddziałów, biorących udział w misjach poza granicami kraju. Jeśli chodzi o ich wyposażenie, również przeskoczyliśmy kilkanaście lat do przodu, o czym dalej – na początku należałoby się skupić na ich ogólnym kształcie.

W ciągu kilku lat intensywnych działań ratowniczych na polu walki pojawiło się wiele zapytań ze strony ratowników do firm produkujących sprzęt medyczny, czy są w stanie produkować całe zestawy – pakowane próżniowo, które można by było od razu wykorzystywać, bez konieczności przeszukiwania plecaka w celu odnalezienia pojedynczych elementów, służących do zabezpieczenia poszkodowanego.

Bardziej zaradni ratownicy już od wielu lat komponowali takie zestawy, umieszczając je w plastikowych workach, ściągając gumką recepturką bądź wąską gumą, która stanowiła stazę do wkłuć dożylnych.

Takim przykładem mogą być zestawy, które paramedycy cywilni komponują w swoich karetkach: butla z płynem infuzyjnym, aparat do przetoczeń, gazik dezynfekujący i dwa rodzaje wenflonów z tzw. „okleiną”. Biorąc pod uwagę inne elementy, mogące wystąpić na polu walki, takie zestawy również były wiele lat temu tworzone przez samych operatorów czy ratowników.

Obecnie firmy posłuchały wielu opinii i podpowiedzi, i zaczęły samodzielnie tworzyć takie zestawy. Mogą to być: basic airway kit (podstawowy zestaw do udrażniania dróg oddechowych), advanced airway kit (zaawansowany zestaw do udrażniania dróg oddechowych), laceration kit (zestaw do szycia), cheast wound kit (zestaw do zaopatrzenia ran klatki piersiowej), external bleeding kit (zestaw do zaopatrywania krwotoków zewnętrznych), itd.

Wszystko wygląda dobrze, do momentu, gdy okaże się, że poszkodowanych nie jest wielu, a otwarcie jednego zestawu wygeneruje dużo niezużytego sprzętu, bo np. w zestawie podstawowym do udrażniania dróg oddechowych oprócz rękawiczek nitrilowych znajdują się dwie rurki krtaniowe (dwa rozmiary), lubrykant oraz 5 rurek nosowo-gardłowych różnych rozmiarów.

Oczywiście, biorąc pod uwagę warunki pracy, może się okazać, że wykorzystana zostanie wyłącznie jedna rurka krtaniowa, lecz powstaną nagle dodatkowe luźne elementy, stanowiące nic więcej, jak tylko bałagan. Tak samo będzie w przypadku zestawu do tamowania zewnętrznych krwotoków i zestawu do szycia ran.

Tak więc kosztem zmniejszenia zestawu, poprzez zapakowanie go próżniowo, może być utrudnienie późniejszych działań przez niewykorzystane elementy. Są też oczywiście plusy, jak chociażby odporność na wilgoć i zniszczenie (zestawy zazwyczaj pakowane są w odporną na ścierania i przebicia grubą folię).

Nastawienie się wyłącznie na jeden sposób „pakowania” sprzętu moim zdaniem jest dość poważnym błędem. Każdy, kto ma doświadczenie w pracy „w terenie”, zdaje sobie sprawę, jak często czas związany z dotarciem do potrzebnego elementu, stanowi o poprawie stanu naszych poszkodowanych lub często o ich przeżyciu. Dlatego osobiście jestem zwolennikiem mieszania elementów, ale w taki sposób, aby nawet poszczególne środki znajdujące się w zestawach znalazły się w plecaku.

Oczywiście w sytuacjach wyjątkowych, gdy paramedycy/ratownicy medyczni znajdują się w dwóch różnych pomieszczeniach, a mają jeden plecak, mogą podzielić się jego wyposażeniem. Przykładem tego mogą być techniki zaawansowanego udrożniania dróg oddechowych, w których używa się przyrządów chociażby takich, jak laryngoskop, prowadnice, no i oczywiście odpowiedni rozmiar rurek. W plecaku medycznym powinien znaleźć się zestaw (niepakowany próżniowo), w którym będzie zarówno rękojeść laryngoskopu, jak i kilka rozmiarów tzw. łyżek (elementów dołączanych do rękojeści laryngoskopu, mających za zadanie podniesienie i przytrzymanie języka, uwidaczniając nagłośnię – umożliwiając wprowadzenie pod kontrolą wzroku rurki intubacyjnej).

Pamiętać należy, że w zestawie znajdują się również rozmiary łyżek, które mozna wykorzystać zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Z kolei w zestawie do zaawansowanego udrożniania dróg oddechowych znajdzie się laryngoskop jednorazowy (obustronny) dla dorosłych, dwie rurki intubacyjne (rozmiary 8, 9) i często – w zależności od producenta zestawów – zestaw do tracheotomii.

Korzystając wyłącznie z zestawów gotowych pozbawia się możliwości udzielania pomocy dzieciom i nie pozostawia się miejsca na poszerzenie zakresu możliwości, gdyby okazało się, że poszkodowany to drobna kobieta, u której proponowany przekrój rurki intubacyjnej to rozmiar maksymalnie 7!

Czytaj też: Tasmanian Tiger Tactical Equipment Bag >>>

Systemy transportu poszkodowanych

W wielu przypadkach plecak ewakuacji medycznej ma w wyposażeniu platformę ewakuacyjną umożliwiającą szybki transport poszkodowanego na znaczne odległości. Najbardziej powszechnym tego typu rozwiązaniem jest plecak W.A.L.K. (Warrior Assault Litter Kit) zaprezentowany przez amerykańską firmę North American Rescue. Nie jest to typowy plecak ewakuacji medycznej – ma on system nośny, a we wnętrzu przestrzeń, w której znajdują się składane nosze TALON (Spakuj wszystko co niezbędne - poznaj pełną gamę plecaków taktycznych). Na zewnątrz plecaka znajdują się kieszenie, w których umieszczone jest wyposażenie odpowiednie do zaopatrzenia poszkodowanych w najczęstszych przypadkach spotykanych na polu walki.

Oczywiście każdy ratownik rozbuduje ten zestaw o potrzebne w danej misji wyposażenie. Najważniejsze, że plecak w wielu przypadkach jest przewożony na zewnątrz pojazdu. Jest to uwarunkowane jego rozmiarami i koniecznością szybkiego odpięcia go w razie konieczności taktycznego „odejścia” od pojazdu.

W części plecaków można doszukać się tzw. „pałatek”, czyli płachty brezentu lub codrury z przyszytym systemem uchwytów (w zależności od długości pałatki – od 4 do 6 uchwytów), które są improwizowanymi systemami ewakuacji. Ostatnio na rynku pojawiły się również rozwiązania z siatki, które – zajmując bardzo mało miejsca – stanowią doskonałe rozwiązanie jako platforma transportowa.

Plecak ratownika medycznego, czy częściej – ewakuacji medycznej, jest więc platformą mającą nieograniczone możliwości rozbudowy o dodatkowe elementy. Problemami, z którymi należy się liczyć, są masa i jego gabaryty.

Zawartość

Opisanie idealnego plecaka jest rzeczą niemożliwą. Dlaczego? Ponieważ wiele elementów, które dla jednych są wręcz niezbędne, dla innych są niepotrzebnym balastem.

Przykładem może być pulsoksymetr, który, pomimo że nie zajmuje dużo miejsca, doświadczonemu ratownikowi nie jest niezbędny, ponieważ o ekstremalnych zmianach może się on dowiedzieć z innych „metod badawczych”.

Z kolei ratownicy gotowi do posiadania „wypasionego” plecaka, działając w dużym komponencie, mogą mieć chociażby zestawy do monitorowania stanu wielu poszkodowanych tzw. WVSM (Wireless Vital Sign Monitors). Urządzenia są dość duże, jak na wyposażenie jednostek specjalnych, jednak spotkałem się z takimi zestawami w plecakach ewakuacji medycznej amerykańskich „specjalsów”. Wspólnie z tabletem są nieocenionym źródłem informacji, zwłaszcza gdy pracuje tylko jeden medyk.

Urządzenie to monitoruje nieinwazyjnie ciśnienie krwi, oksymetrię, tętno i pracę serca. Dzięki przypisaniu jednemu poszkodowanemu urządzenia WVSM, można, nawet w znacznym oddaleniu od poszkodowanego, obserwować jego stan, zauważyć ewentualne zmiany i przesłać informację o stanie poszkodowanych do centrum operacyjnego.

Wadą tego rozwiązania jest jego wysoka cena, zwłaszcza biorąc pod uwagę propozycję standardowego wyposażenia plecaka.

W wielu plecakach ewakuacji medycznej można również znaleźć oftalmoskopy, dobrej jakości słuchawki diagnostyczne oraz inny, specjalistyczny sprzęt – w zależności od poziomu wiedzy, doświadczenia i uprawnień ratowników na nich pracujących.

Oczywiście, poza elementami diagnostycznymi, koniecznym wyposażeniem są panele/zestawy m.in. do wkłuć dożylnych oraz alternatywnej podaży płynów i leków, zaopatrywania ran klatki piersiowej, odbarczania odmy, zapewnienia komfortu cieplnego, opanowania krwotoków zewnętrznych, podstawowego i zaawansowanego utrzymania/udrażniania dróg oddechowych, zaopatrywania oparzeń (łącznie z oparzeniami środkami używanymi w działaniach zbrojnych,np. fosforem), stabilizacji odcinka kręgosłupa szyjnego czy chociażby wytrzewień oraz urazów głowy i oczu.

Nie może oczywiście zabraknąć tlenoterapii i tu też, ze względu na możliwości danego użytkownika i zagrożeń w rejonie działań, można wybrać standardowe butle ze stopów aluminium lub rozwiązanie bezpieczniejsze, a mianowicie „tlen w proszku”, jak to wygląda np. w propozycji przedstawionej przez emOx Limited.

Czytaj też: Arc’teryx LEAF Khard >>>

Oprócz tych zestawów należy również wspomnieć chociażby o elementach służących unieruchomieniu kończyn. Tu oczywiście myślę bardziej o szynach typu „Sam Splint”, które zdecydowanie lepiej „przenoszą się” w plecakach oraz pozwalają na użycie w razie konieczności, znacznie lepiej, niż szyny typu „Kramer” – powszechnie używane w „ratownictwie cywilnym”. Nie można także zapomnieć o szynie wyciągowej oraz zestawie do stabilizacji miednicy. Niestety, są to elementy niezbędne, choć przerażają nieco swoją kubaturą. W przypadku urazów kości długich kończyn dolnych lub uszkodzenia miednicy, stabilizacja właśnie tych elementów może mieć znaczny wpływ na stan poszkodowanego.

To, co będzie odróżniało w znacznym stopniu plecak sekcyjny od plecaka ewakuacji medycznej, to leki znajdujące się w zabezpieczonym przed uszkodzeniem ampularium. Można tam znaleźć leki przeciwbólowe, przeciwdrgawkowe, antybiotyki, znieczulające, zwiotczające/sedacyjne oraz pozostałe – zgodnie z wykazem danej jednostki (Spakuj wszystko co niezbędne - poznaj pełną gamę plecaków taktycznych). Nie chodzi tu o wypakowanie apteką małego ampularium, lecz o zapewnienie komfortu pracy ratownikowi działającemu w terenie oraz na przykład zniesienie dolegliwości bólowych poszkodowanemu, oczekującemu na transport medyczny, bądź – używając leków zwiotczających i nasennych – umożliwienie zabezpieczenia oddechu metodami przyrządowymi.

Dodatki

Coraz częściej widuje się również w plecakach ewakuacji medycznej przenośne respiratory oraz automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED). Biorąc pod uwagę warunki pracy różnych oddziałów, w zależności od przeznaczenia, nie jest to zły wybór. Wręcz przeciwnie – jednostkom operującym w górach Afganistanu usiłowanie włożenia całego wymienionego sprzętu na plecy spowoduje w najlepszym przypadku głośny sprzeciw... Jednakże ten sam sprzęt zaoferowany funkcjonariuszom Biura Ochrony Rządu czy zespołowi realizacyjnemu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – wykonującemu zdecydowanie inne zadania – będzie miało sens.

Podsumowanie

Wybór plecaka ewakuacji medycznej należy rozpocząć od analizy, dla jakiej jednostki jest przeznaczony, w jakich warunkach oraz – co najważniejsze – przez kogo będzie użytkowany. Nie sposób wyposażyć plecak w najnowsze rozwiązania z zakresu chirurgii i ortopedii oraz zaawansowanej laryngologii z supernowoczesnym zestawem do monitoringu poszkodowanego, jeśli operować nim będzie ratownik po kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy? Nie mówię oczywiście o tym, że sobie nie poradzi – pamiętać jedynie należy, że żyjemy w czasach i kraju, gdzie pewne czynności inwazyjne mogą być (lege artis) wykonywane przez osoby do tego powołane...

Ważna jest konstrukcja plecaka i sposób jego transportu na pojazdach (wewnątrz czy na zewnątrz). Z tym wiąże się materiał, z którego jest wykonany, wzmocnienia, system montażu, zamki bryzgo- i pyłoszczelne oraz jego kształt, wielkość i masa.

Następnie należy zadbać o wyposażenie podstawowe, które jest rozwinięciem plecaka sekcyjnego oraz o wyposażenie zaawansowane. W tym przypadku z pewnością mówimy o wszelkiego rodzaju sprzęcie do zaawansowanego udrożniania dróg oddechowych: rurki krtaniowe, rurki intubacyjne, zestaw do konikotomii/tracheotomii oraz sprzęt pomocniczy: laryngoskopy, prowadnice, żele nawilżająco-znieczulające, kleszczki magilla, strzykawki do uszczelnienia balonika, urządzenia zabezpieczające rurkę przed przegryzieniem oraz system ich montażu itp.

Na samym tylko zestawie do udrażniania dróg oddechowych widać, jaka ilość sprzętu jest niezbędna do prawidłowego zabezpieczenia poszkodowanego do transportu i oczywiście przeżycia w niesprzyjających warunkach pozaszpitalnych.

„Klamra“

Elementem spinającym, niczym klamra, temat zestawów medycznych, przeznaczonych do działań w warunkach taktycznych, jest również niezbędny w nim system segregacji poszkodowanych. Mogą to być klasyczne, kolorowe paski na nadgarstkach, jednak w warunkach pola walki, czy w ogóle działań taktycznych, najczęściej wykorzystuje się system „świetlny”.

Używa się zarówno światła chemicznego, jak i – coraz częściej, ze względu na możliwość zmiany koloru, czy wyłączenie – systemu TriageLight. Są to lampki diodowe w wodoszczelnej obudowie, z możliwością pracy nawet w warunkach skażenia chemicznego (możliwość dekontaminacji razem z poszkodowanym).

Oczywiście, wspólnie z poszkodowanym wędruje również karta poszkodowanego i dlatego powinna być ona wodoodporna oraz niewrażliwa na warunki atmosferyczne czy środki chemiczne.

***

No to by było na tyle – „Paluch” z satysfakcją spojrzał na odlatujący „DUST OFF”– jak za dobrych czasów na SOR-ze.

„Kryśka”! Tak jak Ci zawsze mówiłem. Im bliżej zagrożenia – działasz jak taktyk – im dalej – bardziej działasz jak medyk! Jestem pewien, że „Gładki” i „Lolek” wyliżą się z tego. Dzięki za wszystko – „GOOD JOB!”, heh. A teraz, jak przystało na porządnego gospodarza domu... ogarnij ten bajzel!”.

Czytaj też: Tactical Combat Casualty Care – Powstrzymaj każdą śmierć, której można uniknąć >>>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Jerzy Bielecki Zegarek zwiadowcy

Zegarek zwiadowcy Zegarek zwiadowcy

Zegarki firmy Luminox można uznać za jedne z popularniejszych zegarków „taktycznych” - cieszą się wzięciem wśród wielu żołnierzy i funkcjonariuszy różnych jednostek, w tym także specjalnych, oraz wszelkiej...

Zegarki firmy Luminox można uznać za jedne z popularniejszych zegarków „taktycznych” - cieszą się wzięciem wśród wielu żołnierzy i funkcjonariuszy różnych jednostek, w tym także specjalnych, oraz wszelkiej maści miłośników militarnych gadżetów. Oczywiście, zegarki te nie są wyłącznie gadżetem – to naprawdę solidne czasomierze, o dużej wytrzymałości i z kilkoma ciekawymi rozwiązaniami zastosowanymi w ich konstrukcji.

Michał Sitarski ESS Rollbar

ESS Rollbar ESS Rollbar

Amerykańskiej firmy Eye Safety Systems, szerzej znanej jako ESS, chyba nikomu przedstawiać nie trzeba – to w końcu jeden z wiodących producentów osłon oczu, które są używane przez wojsko, służby mundurowe...

Amerykańskiej firmy Eye Safety Systems, szerzej znanej jako ESS, chyba nikomu przedstawiać nie trzeba – to w końcu jeden z wiodących producentów osłon oczu, które są używane przez wojsko, służby mundurowe i ratownicze, sportowców i cywilów. W jej ofercie praktycznie co roku pojawiają się nowe produkty – są to zarówno modernizacje znanych już modeli, jak i całkiem nowe konstrukcje, zawierające ciekawe rozwiązania.

Bartosz Szołucha Lowa ELITE DESERT

Lowa ELITE DESERT Lowa ELITE DESERT

Niemiecka firma obuwnicza Lowa Sportschuhe została założona w niewielkiej miejscowości Jetzendorf przez Lorenza Wagnera, jeszcze w latach 20. XX wieku. Od tego czasu produkowała głównie wysokiej jakości...

Niemiecka firma obuwnicza Lowa Sportschuhe została założona w niewielkiej miejscowości Jetzendorf przez Lorenza Wagnera, jeszcze w latach 20. XX wieku. Od tego czasu produkowała głównie wysokiej jakości obuwie turystyczne i wysokogórskie, które coraz częściej trafiało do żołnierzy, głównie na zasadzie prywatnych zakupów. Obecnie firma Lowa, liczący się gracz na europejskim rynku obuwniczym, ma w ofercie całkowicie wyodrębnioną linię produktów przeznaczonych dla klientów ze służb mundurowych, nazwaną...

Bartosz Szołucha Meindl Sahara

Meindl Sahara Meindl Sahara

Obuwie taktyczne znanego (i uznanego) niemieckiego producenta, firmy Meindl, gościło już na łamach SPECIAL OPS (wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA 1/2013, Ratownictwo taktyczne) – były to buty Black Anaconda,...

Obuwie taktyczne znanego (i uznanego) niemieckiego producenta, firmy Meindl, gościło już na łamach SPECIAL OPS (wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA 1/2013, Ratownictwo taktyczne) – były to buty Black Anaconda, zaliczane do kategorii lekkiego obuwia taktycznego. W tym roku w ofercie niemieckiej firmy pojawiły się buty bardzo mocno nawiązujące do Black Anaconda, ale przeznaczone na zupełnie inne warunki.

Jerzy Bielecki Krzesiwa Exotac

Krzesiwa Exotac Krzesiwa Exotac

Cytat ten to jedno z dwunastu leśnych przykazań Raymonda Mearsa, światowej sławy eksperta survivalu i bushcraftu. Przykazanie to wskazuje na istotną rolę, jaką w przetrwaniu odgrywa ogień. Nie chodzi tutaj...

Cytat ten to jedno z dwunastu leśnych przykazań Raymonda Mearsa, światowej sławy eksperta survivalu i bushcraftu. Przykazanie to wskazuje na istotną rolę, jaką w przetrwaniu odgrywa ogień. Nie chodzi tutaj tylko o przygotowanie posiłków, lecz bardziej o fakt poczucia bezpieczeństwa, jakie odczuwamy siedząc przy ognisku. Któż po trudach całodniowej wędrówki, czy w sytuacji kryzysowej nie odpocząłby, ogrzał i nabrał sił przy ognisku? Jednak aby rozpalić ognisko, konieczne jest dysponowanie odpowiednim...

Michał Sitarski Wiley-X

Wiley-X Wiley-X

Nazwa Wiley-X kojarzy się przede wszystkim z okularami i goglami ochronnymi, bardzo popularnymi w wojsku i służbach mundurowych. Amerykański producent oferuje jednak nie tylko sprzęt do ochrony oczu, ale...

Nazwa Wiley-X kojarzy się przede wszystkim z okularami i goglami ochronnymi, bardzo popularnymi w wojsku i służbach mundurowych. Amerykański producent oferuje jednak nie tylko sprzęt do ochrony oczu, ale także rękawiczki taktyczne.

Michał Sitarski Europoltech po raz czwarty

Europoltech po raz czwarty Europoltech po raz czwarty

W dniach 17-19 kwietnia 2013 roku w warszawskim centrum wystawienniczym Expo XXI odbyły się IV Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech...

W dniach 17-19 kwietnia 2013 roku w warszawskim centrum wystawienniczym Expo XXI odbyły się IV Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2013. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 150 wystawców, w tym także z zagranicy, zaś liczbę gości odwiedzających imprezę oszacowano na około 6000 – należy pamiętać, że jest ona zamknięta i dostępna jedynie dla posiadaczy zaproszeń.

Mateusz J. Multarzyński Optoelektronika obserwacyjna od IMS Griffin

Optoelektronika obserwacyjna od IMS Griffin Optoelektronika obserwacyjna od IMS Griffin

W ofercie firmy IMS Griffin znajduje się szereg urządzeń optoelektronicznych, w tym wielofunkcyjnych dzienno-nocnych urządzeń obserwacyjnych, wytwarzanych przez firmy należące do grupy Safran: Sagem oraz...

W ofercie firmy IMS Griffin znajduje się szereg urządzeń optoelektronicznych, w tym wielofunkcyjnych dzienno-nocnych urządzeń obserwacyjnych, wytwarzanych przez firmy należące do grupy Safran: Sagem oraz Vectronix AG. Są to m.in. dobrze znane wielofunkcyjne lornetki termowizyjne JIM LR (long-range) oraz ich nowa wersja z niechłodzoną matrycą JIM UC/MR (uncooled/medium-range) czy lornetka noktowizyjna Moskito przystosowana do współpracy z przystawką termowizyjną TACS-M.

Michał Sitarski Helikon Cougar Windblocker Jacket

Helikon Cougar Windblocker Jacket Helikon Cougar Windblocker Jacket

Wrocławska firma Helikon stale wprowadza na rynek nowe wzory odzieży przeznaczonej zarówno dla pasjonatów militariów, jak i osób zawodowo związanych ze służbami mundurowymi. Są to modele opracowywane od...

Wrocławska firma Helikon stale wprowadza na rynek nowe wzory odzieży przeznaczonej zarówno dla pasjonatów militariów, jak i osób zawodowo związanych ze służbami mundurowymi. Są to modele opracowywane od początku, ale też i bazujące na tych już znajdujących się w ofercie i poddane modyfikacjom. Do tych ostatnich można zaliczyć kurtkę Cougar.

Bartosz Szołucha Antidotum CamelBaka

Antidotum CamelBaka Antidotum CamelBaka

Amerykańska firma CamelBak jest pionierem na rynku zbiorników na płyny umożliwiających ich spożywanie praktycznie bez użycia rąk. Pierwsze plecaki tej marki, przeznaczone dla sportowców, szczególnie kolarzy,...

Amerykańska firma CamelBak jest pionierem na rynku zbiorników na płyny umożliwiających ich spożywanie praktycznie bez użycia rąk. Pierwsze plecaki tej marki, przeznaczone dla sportowców, szczególnie kolarzy, powstały na początku lat 90. ubiegłego wieku i szybko zostały zauważone przez użytkowników z kręgów wojskowych. Od tamtego czasu termin „Camelbak”, często pisany błędnie jako „Camelback”, stał się synonimem dla tego rodzaju rozwiązań, obecnie produkowanych przez wiele różnych firm, podobnie jak...

Michał Sitarski Princeton Tec Remix Pro MPLS

Princeton Tec Remix Pro MPLS Princeton Tec Remix Pro MPLS

Amerykańska firma Princeton Tec z 30-letnim rodowodem jest jednym z liderów na rynku indywidualnego oświetlenia taktycznego – jest przede wszystkim kojarzona z niewielkimi latarkami o dość dużej mocy,...

Amerykańska firma Princeton Tec z 30-letnim rodowodem jest jednym z liderów na rynku indywidualnego oświetlenia taktycznego – jest przede wszystkim kojarzona z niewielkimi latarkami o dość dużej mocy, z elastycznym pałąkiem, na którym umieszczone jest źródło światła, mocowanymi na hełmach (zarówno na czerepach, jak i na szynach montażowych).

Michał Sitarski Tasmanian Tiger Trooper Light Pack

Tasmanian Tiger Trooper Light Pack Tasmanian Tiger Trooper Light Pack

Zgodnie z obietnicą złożoną w poprzednim numerze SPECIAL OPS, przy okazji relacji z targów IWA, przedstawiamy Czytelnikom nowość z firmy Tasmanian Tiger, która miała premierę właśnie w Norymberdze – plecaki...

Zgodnie z obietnicą złożoną w poprzednim numerze SPECIAL OPS, przy okazji relacji z targów IWA, przedstawiamy Czytelnikom nowość z firmy Tasmanian Tiger, która miała premierę właśnie w Norymberdze – plecaki Trooper Light Pack 22 i 33.

Michał Sitarski GPNVG -18 szerokokątne gogle noktowizyjne

GPNVG -18 szerokokątne gogle noktowizyjne GPNVG -18 szerokokątne gogle noktowizyjne

Sprzęt optoelektroniczny, taki jak gogle noktowizyjne, na trwałe zagościł już nie tylko w jednostkach specjalnych, ale także w „regularnych”, gdzie stanowi element wyposażenia indywidualnego żołnierza,...

Sprzęt optoelektroniczny, taki jak gogle noktowizyjne, na trwałe zagościł już nie tylko w jednostkach specjalnych, ale także w „regularnych”, gdzie stanowi element wyposażenia indywidualnego żołnierza, pozwalający mu na prowadzenie walki w nocy lub w złych warunkach oświetleniowych. Do jego obecności w wojsku zdążyliśmy się przyzwyczaić, a mimo to nie tak dawno jeden z modeli takiego sprzętu wzbudził niemałą sensację – stało się to przy okazji akcji mającej na celu likwidację Osamy bin Ladena.

Michał Sitarski Bolle X810 ulepszone osiemsetki

Bolle X810 ulepszone osiemsetki Bolle X810 ulepszone osiemsetki

Chyba każdy, kto interesuje się wyposażeniem osobistym, słyszał o francuskiej firmie Bolle i jej linii Tactical. I chyba każdy, na dźwięk nazwy firmy, od razu myśli o goglach, które stanowią wyposażenie...

Chyba każdy, kto interesuje się wyposażeniem osobistym, słyszał o francuskiej firmie Bolle i jej linii Tactical. I chyba każdy, na dźwięk nazwy firmy, od razu myśli o goglach, które stanowią wyposażenie wielu jednostek kontrterrorystycznych i specjalnych na całym świecie. Ich widok niejako zrósł się z sylwetką policjanta czy komandosa, a renoma, jaką zyskały, wydaje się w pełni zasłużona. Bolle X800, bo o nich mowa, zdobyły całkowicie zasłużone uznanie wśród użytkowników – czy tak samo będzie z ich...

Bartosz Szołucha Dual Beam Aiming Laser

Dual Beam Aiming Laser Dual Beam Aiming Laser

Na współczesnym polu walki, a w szczególności w konfliktach asymetrycznych, nie istnieje rozgraniczenie na dzień i noc. Operacje bojowe przeprowadzane są niezależnie od pory dnia oraz warunków atmosferycznych....

Na współczesnym polu walki, a w szczególności w konfliktach asymetrycznych, nie istnieje rozgraniczenie na dzień i noc. Operacje bojowe przeprowadzane są niezależnie od pory dnia oraz warunków atmosferycznych. Ogromne nasycenie środkami obserwacji nocnej w postaci gogli oraz celowników noktowizyjnych oraz urządzeń termowizyjnych pozwala na działanie w każdych warunkach.

Mateusz Kanigowski First Spear i Tubki

First Spear i Tubki First Spear i Tubki

First Spear to zyskujący sławę amerykański producent rozwiązań w zakresie oporządzenia taktycznego. W krótkim czasie produkty FS zdobyły uznanie wśród operatorów jednostek specjalnych oraz prywatnych użytkowników,...

First Spear to zyskujący sławę amerykański producent rozwiązań w zakresie oporządzenia taktycznego. W krótkim czasie produkty FS zdobyły uznanie wśród operatorów jednostek specjalnych oraz prywatnych użytkowników, głównie dzięki innowacyjnemu podejściu projektantów, które oparte jest na wieloletnim doświadczeniu i ugruntowanej wiedzy.

Jerzy Bielecki Survivaltech Mod. 01

Survivaltech Mod. 01 Survivaltech Mod. 01

O konieczności i przydatności posiadania noża w trakcie outdoroowej aktywności chyba nie trzeba nikogo przekonywać, jednak każdy staje przed dylematem doboru noża, który spełni potrzeby właściciela nawet...

O konieczności i przydatności posiadania noża w trakcie outdoroowej aktywności chyba nie trzeba nikogo przekonywać, jednak każdy staje przed dylematem doboru noża, który spełni potrzeby właściciela nawet w najtrudniejszych warunkach, będzie możliwie uniwersalny, a przy okazji - w przystępnej cenie. Rozwiązanie tego dylematu każdy musi znaleźć osobiście.

Michał Sitarski Moduły oporządzenia z firmy 75 Tactical

Moduły oporządzenia z firmy 75 Tactical Moduły oporządzenia z firmy 75 Tactical

75 Tactical to mało znana w Polsce niemiecka firma produkująca kamizelki zintegrowane, plecaki, oporządzenie, wyposażenie i umundurowanie przeznaczone dla wojska – na swoim facebookowym profilu chwali...

75 Tactical to mało znana w Polsce niemiecka firma produkująca kamizelki zintegrowane, plecaki, oporządzenie, wyposażenie i umundurowanie przeznaczone dla wojska – na swoim facebookowym profilu chwali się zdjęciami żołnierzy Bundeswehry z misji w Afganistanie, na których widnieje jej sprzęt.

Michał Sitarski 5.11 Trainer Tactical Low 2.0

5.11 Trainer Tactical Low 2.0 5.11 Trainer Tactical Low 2.0

Wśród osób interesujących się wyposażeniem taktycznym czy też strzelectwem nie ma chyba takiej, która nie słyszałaby o firmie 5.11 Tactical. To znany na całym świecie i cieszący się dużą popularnością...

Wśród osób interesujących się wyposażeniem taktycznym czy też strzelectwem nie ma chyba takiej, która nie słyszałaby o firmie 5.11 Tactical. To znany na całym świecie i cieszący się dużą popularnością – także w naszym kraju – producent odzieży i wyposażenia przeznaczonego dla służb mundurowych i wojska, ale także dla osób cywilnych lubiących „styl taktyczny”.

Bartosz Szołucha CAMO NEWS: MULTILAND

CAMO NEWS: MULTILAND CAMO NEWS: MULTILAND

Rozpoczynamy na łamach SPECIAL OPS nowy cykl artykułów prezentujących ciekawostki oraz nowości w dziedzinie kamuflażu, które w miarę możliwości będą sprawdzane w terenie. Zaczynamy od włoskiego Defcon5...

Rozpoczynamy na łamach SPECIAL OPS nowy cykl artykułów prezentujących ciekawostki oraz nowości w dziedzinie kamuflażu, które w miarę możliwości będą sprawdzane w terenie. Zaczynamy od włoskiego Defcon5 Multiland.

Michał Sitarski ANTOS I RPG-75-MP

ANTOS I RPG-75-MP ANTOS I RPG-75-MP

W uzbrojeniu niektórych jednostek podległych Dowództwu Wojsk Specjalnych znajduje się oryginalny sprzęt pochodzący z katowickiej firmy Works 11. Co ciekawe, został on wyprodukowany w Republice Czeskiej.

W uzbrojeniu niektórych jednostek podległych Dowództwu Wojsk Specjalnych znajduje się oryginalny sprzęt pochodzący z katowickiej firmy Works 11. Co ciekawe, został on wyprodukowany w Republice Czeskiej.

Andrzej Krugler Carinthia Mig 2.0

Carinthia Mig 2.0 Carinthia Mig 2.0

Carinthia to marka należąca do austriackiego koncernu Goldeck Textil GmbH, obecnana rynku już od ponad 40 lat. Specjalizuje się w projektowaniu i produkcji odzieży ocieplającej, śpiworów oraz odzieży przeciwdeszczowej....

Carinthia to marka należąca do austriackiego koncernu Goldeck Textil GmbH, obecnana rynku już od ponad 40 lat. Specjalizuje się w projektowaniu i produkcji odzieży ocieplającej, śpiworów oraz odzieży przeciwdeszczowej. Wśród odbiorców ma wyrobioną wysoką pozycję, którą zawdzięcza m.in. wyśrubowanej jakości produktów.

Bartosz Szołucha Klymit Inertia Recon

Klymit Inertia Recon Klymit Inertia Recon

Zapoczątkowany w turystyce trend ultra light, opierający się na minimalizacji masy i gabarytów sprzętu, coraz bardziej przenika do wyposażenia wojskowych jednostek specjalnych. Pojawiają się coraz ciekawsze...

Zapoczątkowany w turystyce trend ultra light, opierający się na minimalizacji masy i gabarytów sprzętu, coraz bardziej przenika do wyposażenia wojskowych jednostek specjalnych. Pojawiają się coraz ciekawsze i bardziej zaawansowane rozwiązania, do tej pory używane jedynie przez alpinistów czy himalaistów, takie jak ultralekkie plecaki, coraz mniejsze i coraz cieplejsze śpiwory, a nawet maty do spania. Jedną z prób odchudzenia i zmniejszenia maty jest rodzina Inertia firmy Klymit.

Andrzej Krugler Peltor ComTac IV

Peltor ComTac IV Peltor ComTac IV

Od kilku lat można zauważyć duże rozpowszechnienie w wojsku i służbach mundurowych aktywnych ochronników słuchu z funkcją łączności radiowej. Można je podzielić na dwie kategorie – z pełną muszlą chroniącą...

Od kilku lat można zauważyć duże rozpowszechnienie w wojsku i służbach mundurowych aktywnych ochronników słuchu z funkcją łączności radiowej. Można je podzielić na dwie kategorie – z pełną muszlą chroniącą ucho oraz douszne, pozbawione muszli. Jedne i drugie mają swoje wady i zalety. W ubiegłym roku firma Peltor zaprezentowała swój najnowszy produkt, będący próbą połączenia cech obu tych kategorii.

Wybrane dla Ciebie

Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia »

Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia » Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach?

Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach? Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach?

Buty dla grotołazów - które wybrać »

Buty dla grotołazów - które wybrać » Buty dla grotołazów - które wybrać »

Co zmieści Crafter »

Co zmieści Crafter » Co zmieści Crafter »

Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie »

Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie » Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie »

Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »

Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »

Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt »

Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt »  Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  »

Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź »

Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź » Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź »

Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? » Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach

Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach

Jak skutecznie chronic słuch - od pojedynczego operatora do zespołowego systemu pokładowego

Jak skutecznie chronic słuch - od pojedynczego operatora do zespołowego systemu pokładowego Jak skutecznie chronic słuch - od pojedynczego operatora do zespołowego systemu pokładowego

Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach

Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach

Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj

Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops