Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Plecak ewakuacji medycznej

Plecak ewakuacji medycznej

Plecak ewakuacji medycznej

Połóżcie ich tutaj... „Gładkiego” do drugiego pomieszczenia. Koniecznie przynieście wszystkie plecaki medyczne, nosze i pozostały sprzęt, który jeszcze został. Zawołaj „Kryśkę” – będzie mi potrzebny... Co do cholery się dzieje... Gdzie oni są? – „Paluch” zaczął dowodzić na swoim poletku, jakim był CCP (Casualty Collection Point).
Zdjęcia: Forsvaret Mediearkivet, SPECOPS, US Army, archiwum autora

Zobacz także

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Tomasz Spych Choroby okopowe

Choroby okopowe Choroby okopowe

W dobie powszechnej cyfryzacji, rozwiniętej techniki satelitarnej, laserowej i optoelektronicznej, jeszcze parę lat temu spotykaliśmy się z powszechną opinią, że konflikty zbrojne znane nam z powieści...

W dobie powszechnej cyfryzacji, rozwiniętej techniki satelitarnej, laserowej i optoelektronicznej, jeszcze parę lat temu spotykaliśmy się z powszechną opinią, że konflikty zbrojne znane nam z powieści historycznych oraz filmów są dalece odległą przeszłością, która nie ma prawa się powtórzyć. Nikt z nas, a prowadziłem tego typu rozmowy w różnych środowiskach, nie przypuszczał nawet, że jakakolwiek ze stron konfliktu walcząc ze sobą doprowadzi do tego, że za skrawek ziemi, czasami wielkości 1 km kwadratowego,...

Też dostali kontakt – powiedział spokojnym jak zwykle głosem „Trol“ – będą za dwie godziny... Może uda się wcześniej poderwać „ptaszki”, ale to nic pewnego... – No to sobie poczekamy. „Żuku”! Podaj w dziewięcioliniowcu, że mamy dwóch Bravo, z czego w linii piątej – Lima dla obu!

„Kryśka”, mijając pomieszczenie, w którym działał „Paluch”, bez pytania rozpoczął przygotowywanie punktu zaopatrywania poszkodowanych. Wyuczonymi podczas wielu tego typu akcji i ćwiczeń – rutynowymi, precyzyjnymi ruchami, zaczął przygotowywanie do użycia zestawów do wentylacji, wkłuć i resuscytacji płynowej (Spakuj wszystko co niezbędne - poznaj pełną gamę plecaków taktycznych). Widział, co się na zewnątrz działo z „Gładkim“ i teraz zdawał sobie sprawę, że mają naprawdę dużo czasu na wykazanie się nabytymi umiejętnościami... Wnoście najpierw „Gładkiego”! – krzyknął. – Jestem gotowy.

Zestawy indywidualne i sekcyjne będą najczęściej wykorzystywane podczas pierwszej (Care under Fire) i drugiej fazy (Tactical Field Care), zgodnie z nomenklaturą TCCC (Tactical Combat Casualty Care).

Oczekując jednak na ewakuację medyczną, czy to drogą lądową (CASEVAC), czy powietrzną (MEDEVAC), można, a nawet trzeba rozpocząć to, co nazywa się w ratownictwie taktycznym „dobrą medycyną”. Oznacza to, że im dalej od zagrożeń, tym bardziej należy wprowadzać procedury medyczne stosowane na co dzień w ratownictwie „cywilnym”. Do realizacji tych przedsięwzięć będzie jednak potrzebny sprzęt, który z wyposażeniem taktycznym, umieszczonym w ww. zestawach, nie ma wiele wspólnego.

Poważniejszym argumentem, który należy poruszyć, jest fakt, że do obsługi części wyposażenia plecaka ewakuacyjnego – bo taką nazwę ogólną przyjęto, ratownik musi posiadać zarówno odpowiednią wiedzę, jak i umiejętności. Osoba taka powinna wiedzieć, do czego i w jaki sposób wykorzystać znajdujące się w nim elementy oraz jakie mogą powstać zagrożenia w związku z zastosowaniem danych procedur medycznych i algorytmów postępowania.

Pierwsze zestawy miały za zadanie ułatwić zabezpieczenie, przynajmniej w minimalny sposób, trzech, możliwych do wyeliminowania, przyczyn zgonów, jakimi są: krwotoki z kończyn, odma prężna i niedrożność dróg oddechowych. Sprzęt, który się w nich znajdował, był dostosowany do potrzeb operatora, któremu taki zestaw nie mógł w żaden sposób przeszkadzać. Ograniczał się wyłącznie do prostych technik, których uczy się obecnie dosłownie każdego żołnierza czy funkcjonariusza.

Znajdujący się w plecaku ewakuacyjnym sprzęt jest już – używając języka samochodowego – klasy „A”, przez co wzrasta także koszt jego zakupu. Oznacza to, że oprócz standardowych zestawów i wyposażenia znajdującego się w zestawach indywidualnych czy zespołowych, znajduje się sprzęt, do którego obsługi potrzebna jest znaczna wiedza i umiejętności, poparte wieloletnim doświadczeniem.

Taki sprzęt, w połączeniu z wykonanym zabezpieczeniem ratowników w polu, daje rannemu dużą szansę na przeżycie. Nawiązując do BLS-owego języka – „łańcuch przeżycia” w tym przypadku jest jak najbardziej widoczny. Tu najsłabsze ogniwo może się okrutnie zemścić zarówno na ratowniku, jak i samym poszkodowanym. Wystarczy źle założona staza, nierozpoznana odma prężna, czy niedrożne przez dłuższy czas drogi oddechowe.

Żeby ratownik medyczny mógł się zająć ratowaniem życia – poszkodowany musi jeszcze żyć, a żeby tak się stało, ratownik w pierwszych dwóch fazach, ale także sam zainteresowany, muszą zrobić wszystko, co tylko można, aby utrzymać ten stan jak najdłużej.

Medycyna zza barykady >>>

Zestaw czy pojedyncze elementy?

Każdy producent sprzętu taktycznego lub medycznego opracowując go, zazwyczaj nie bierze pod uwagę, w jakim opakowaniu będzie on przenoszony, bądź ma przygotowane opakowanie własne – niekoniecznie nadające się do działań „niestandardowych”. Tym zajmują się inne firmy, uwzględniając w swoich projektach opinie użytkowników, działających w tych właśnie warunkach (Spakuj wszystko co niezbędne - poznaj pełną gamę plecaków taktycznych). Stąd testy sprzętu i często wielomiesięczne próby znalezienia przysłowiowego „złotego środka”. Z kolei producenci „opakowań” mogą jedynie dopasować to „opakowanie” – w naszym przypadku plecak – do posiadanych w danej chwili elementów zaproponowanych przez współpracujących z nimi producentów sprzętu.

Po pewnym czasie okazuje się, że pojawiają się coraz to nowsze i bardziej ergonomiczne rozwiązania, które umożliwiają zmniejszenie masy i zmianę kształtu plecaka. Wartą wspomnienia kwestią, która pojawiła się wiele lat temu w armii amerykańskiej, było opracowanie plecaka medycznego, który swoim wyglądem nie różniłby się od plecaków patrolowych, używanych przez żołnierzy przebywających w danym rejonie operacyjnym. Nie zwracałby uwagi na przenoszącego go paramedyka, jako cel dla strzelca wyborowego. W taki oto sposób, jak grzyby po deszczu, z plecaków typu patrol/assault zaczęto tworzyć plecaki medyczne. Mniejsze, jako zestawy zespołowe, i większe, jako plecaki ewakuacji medycznej.

Wyjątkiem w armii „sprzymierzonych” była Polska, posiadająca jeszcze olbrzymią torbę sanitariusza z wymalowanym czerwonym krzyżem na okrągłym białym tle, na którym nawet początkujący snajper mógł  się nauczyć sztuki zgrywania przyrządów.

Obecnie sytuacja diametralnie się poprawiła i od kilku lat mamy do czynienia z ogromnym postępem w zakresie wyposażania polskich oddziałów, biorących udział w misjach poza granicami kraju. Jeśli chodzi o ich wyposażenie, również przeskoczyliśmy kilkanaście lat do przodu, o czym dalej – na początku należałoby się skupić na ich ogólnym kształcie.

W ciągu kilku lat intensywnych działań ratowniczych na polu walki pojawiło się wiele zapytań ze strony ratowników do firm produkujących sprzęt medyczny, czy są w stanie produkować całe zestawy – pakowane próżniowo, które można by było od razu wykorzystywać, bez konieczności przeszukiwania plecaka w celu odnalezienia pojedynczych elementów, służących do zabezpieczenia poszkodowanego.

Bardziej zaradni ratownicy już od wielu lat komponowali takie zestawy, umieszczając je w plastikowych workach, ściągając gumką recepturką bądź wąską gumą, która stanowiła stazę do wkłuć dożylnych.

Takim przykładem mogą być zestawy, które paramedycy cywilni komponują w swoich karetkach: butla z płynem infuzyjnym, aparat do przetoczeń, gazik dezynfekujący i dwa rodzaje wenflonów z tzw. „okleiną”. Biorąc pod uwagę inne elementy, mogące wystąpić na polu walki, takie zestawy również były wiele lat temu tworzone przez samych operatorów czy ratowników.

Obecnie firmy posłuchały wielu opinii i podpowiedzi, i zaczęły samodzielnie tworzyć takie zestawy. Mogą to być: basic airway kit (podstawowy zestaw do udrażniania dróg oddechowych), advanced airway kit (zaawansowany zestaw do udrażniania dróg oddechowych), laceration kit (zestaw do szycia), cheast wound kit (zestaw do zaopatrzenia ran klatki piersiowej), external bleeding kit (zestaw do zaopatrywania krwotoków zewnętrznych), itd.

Wszystko wygląda dobrze, do momentu, gdy okaże się, że poszkodowanych nie jest wielu, a otwarcie jednego zestawu wygeneruje dużo niezużytego sprzętu, bo np. w zestawie podstawowym do udrażniania dróg oddechowych oprócz rękawiczek nitrilowych znajdują się dwie rurki krtaniowe (dwa rozmiary), lubrykant oraz 5 rurek nosowo-gardłowych różnych rozmiarów.

Oczywiście, biorąc pod uwagę warunki pracy, może się okazać, że wykorzystana zostanie wyłącznie jedna rurka krtaniowa, lecz powstaną nagle dodatkowe luźne elementy, stanowiące nic więcej, jak tylko bałagan. Tak samo będzie w przypadku zestawu do tamowania zewnętrznych krwotoków i zestawu do szycia ran.

Tak więc kosztem zmniejszenia zestawu, poprzez zapakowanie go próżniowo, może być utrudnienie późniejszych działań przez niewykorzystane elementy. Są też oczywiście plusy, jak chociażby odporność na wilgoć i zniszczenie (zestawy zazwyczaj pakowane są w odporną na ścierania i przebicia grubą folię).

Nastawienie się wyłącznie na jeden sposób „pakowania” sprzętu moim zdaniem jest dość poważnym błędem. Każdy, kto ma doświadczenie w pracy „w terenie”, zdaje sobie sprawę, jak często czas związany z dotarciem do potrzebnego elementu, stanowi o poprawie stanu naszych poszkodowanych lub często o ich przeżyciu. Dlatego osobiście jestem zwolennikiem mieszania elementów, ale w taki sposób, aby nawet poszczególne środki znajdujące się w zestawach znalazły się w plecaku.

Oczywiście w sytuacjach wyjątkowych, gdy paramedycy/ratownicy medyczni znajdują się w dwóch różnych pomieszczeniach, a mają jeden plecak, mogą podzielić się jego wyposażeniem. Przykładem tego mogą być techniki zaawansowanego udrożniania dróg oddechowych, w których używa się przyrządów chociażby takich, jak laryngoskop, prowadnice, no i oczywiście odpowiedni rozmiar rurek. W plecaku medycznym powinien znaleźć się zestaw (niepakowany próżniowo), w którym będzie zarówno rękojeść laryngoskopu, jak i kilka rozmiarów tzw. łyżek (elementów dołączanych do rękojeści laryngoskopu, mających za zadanie podniesienie i przytrzymanie języka, uwidaczniając nagłośnię – umożliwiając wprowadzenie pod kontrolą wzroku rurki intubacyjnej).

Pamiętać należy, że w zestawie znajdują się również rozmiary łyżek, które mozna wykorzystać zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Z kolei w zestawie do zaawansowanego udrożniania dróg oddechowych znajdzie się laryngoskop jednorazowy (obustronny) dla dorosłych, dwie rurki intubacyjne (rozmiary 8, 9) i często – w zależności od producenta zestawów – zestaw do tracheotomii.

Korzystając wyłącznie z zestawów gotowych pozbawia się możliwości udzielania pomocy dzieciom i nie pozostawia się miejsca na poszerzenie zakresu możliwości, gdyby okazało się, że poszkodowany to drobna kobieta, u której proponowany przekrój rurki intubacyjnej to rozmiar maksymalnie 7!

Czytaj też: Tasmanian Tiger Tactical Equipment Bag >>>

Systemy transportu poszkodowanych

W wielu przypadkach plecak ewakuacji medycznej ma w wyposażeniu platformę ewakuacyjną umożliwiającą szybki transport poszkodowanego na znaczne odległości. Najbardziej powszechnym tego typu rozwiązaniem jest plecak W.A.L.K. (Warrior Assault Litter Kit) zaprezentowany przez amerykańską firmę North American Rescue. Nie jest to typowy plecak ewakuacji medycznej – ma on system nośny, a we wnętrzu przestrzeń, w której znajdują się składane nosze TALON (Spakuj wszystko co niezbędne - poznaj pełną gamę plecaków taktycznych). Na zewnątrz plecaka znajdują się kieszenie, w których umieszczone jest wyposażenie odpowiednie do zaopatrzenia poszkodowanych w najczęstszych przypadkach spotykanych na polu walki.

Oczywiście każdy ratownik rozbuduje ten zestaw o potrzebne w danej misji wyposażenie. Najważniejsze, że plecak w wielu przypadkach jest przewożony na zewnątrz pojazdu. Jest to uwarunkowane jego rozmiarami i koniecznością szybkiego odpięcia go w razie konieczności taktycznego „odejścia” od pojazdu.

W części plecaków można doszukać się tzw. „pałatek”, czyli płachty brezentu lub codrury z przyszytym systemem uchwytów (w zależności od długości pałatki – od 4 do 6 uchwytów), które są improwizowanymi systemami ewakuacji. Ostatnio na rynku pojawiły się również rozwiązania z siatki, które – zajmując bardzo mało miejsca – stanowią doskonałe rozwiązanie jako platforma transportowa.

Plecak ratownika medycznego, czy częściej – ewakuacji medycznej, jest więc platformą mającą nieograniczone możliwości rozbudowy o dodatkowe elementy. Problemami, z którymi należy się liczyć, są masa i jego gabaryty.

Zawartość

Opisanie idealnego plecaka jest rzeczą niemożliwą. Dlaczego? Ponieważ wiele elementów, które dla jednych są wręcz niezbędne, dla innych są niepotrzebnym balastem.

Przykładem może być pulsoksymetr, który, pomimo że nie zajmuje dużo miejsca, doświadczonemu ratownikowi nie jest niezbędny, ponieważ o ekstremalnych zmianach może się on dowiedzieć z innych „metod badawczych”.

Z kolei ratownicy gotowi do posiadania „wypasionego” plecaka, działając w dużym komponencie, mogą mieć chociażby zestawy do monitorowania stanu wielu poszkodowanych tzw. WVSM (Wireless Vital Sign Monitors). Urządzenia są dość duże, jak na wyposażenie jednostek specjalnych, jednak spotkałem się z takimi zestawami w plecakach ewakuacji medycznej amerykańskich „specjalsów”. Wspólnie z tabletem są nieocenionym źródłem informacji, zwłaszcza gdy pracuje tylko jeden medyk.

Urządzenie to monitoruje nieinwazyjnie ciśnienie krwi, oksymetrię, tętno i pracę serca. Dzięki przypisaniu jednemu poszkodowanemu urządzenia WVSM, można, nawet w znacznym oddaleniu od poszkodowanego, obserwować jego stan, zauważyć ewentualne zmiany i przesłać informację o stanie poszkodowanych do centrum operacyjnego.

Wadą tego rozwiązania jest jego wysoka cena, zwłaszcza biorąc pod uwagę propozycję standardowego wyposażenia plecaka.

W wielu plecakach ewakuacji medycznej można również znaleźć oftalmoskopy, dobrej jakości słuchawki diagnostyczne oraz inny, specjalistyczny sprzęt – w zależności od poziomu wiedzy, doświadczenia i uprawnień ratowników na nich pracujących.

Oczywiście, poza elementami diagnostycznymi, koniecznym wyposażeniem są panele/zestawy m.in. do wkłuć dożylnych oraz alternatywnej podaży płynów i leków, zaopatrywania ran klatki piersiowej, odbarczania odmy, zapewnienia komfortu cieplnego, opanowania krwotoków zewnętrznych, podstawowego i zaawansowanego utrzymania/udrażniania dróg oddechowych, zaopatrywania oparzeń (łącznie z oparzeniami środkami używanymi w działaniach zbrojnych,np. fosforem), stabilizacji odcinka kręgosłupa szyjnego czy chociażby wytrzewień oraz urazów głowy i oczu.

Nie może oczywiście zabraknąć tlenoterapii i tu też, ze względu na możliwości danego użytkownika i zagrożeń w rejonie działań, można wybrać standardowe butle ze stopów aluminium lub rozwiązanie bezpieczniejsze, a mianowicie „tlen w proszku”, jak to wygląda np. w propozycji przedstawionej przez emOx Limited.

Czytaj też: Arc’teryx LEAF Khard >>>

Oprócz tych zestawów należy również wspomnieć chociażby o elementach służących unieruchomieniu kończyn. Tu oczywiście myślę bardziej o szynach typu „Sam Splint”, które zdecydowanie lepiej „przenoszą się” w plecakach oraz pozwalają na użycie w razie konieczności, znacznie lepiej, niż szyny typu „Kramer” – powszechnie używane w „ratownictwie cywilnym”. Nie można także zapomnieć o szynie wyciągowej oraz zestawie do stabilizacji miednicy. Niestety, są to elementy niezbędne, choć przerażają nieco swoją kubaturą. W przypadku urazów kości długich kończyn dolnych lub uszkodzenia miednicy, stabilizacja właśnie tych elementów może mieć znaczny wpływ na stan poszkodowanego.

To, co będzie odróżniało w znacznym stopniu plecak sekcyjny od plecaka ewakuacji medycznej, to leki znajdujące się w zabezpieczonym przed uszkodzeniem ampularium. Można tam znaleźć leki przeciwbólowe, przeciwdrgawkowe, antybiotyki, znieczulające, zwiotczające/sedacyjne oraz pozostałe – zgodnie z wykazem danej jednostki (Spakuj wszystko co niezbędne - poznaj pełną gamę plecaków taktycznych). Nie chodzi tu o wypakowanie apteką małego ampularium, lecz o zapewnienie komfortu pracy ratownikowi działającemu w terenie oraz na przykład zniesienie dolegliwości bólowych poszkodowanemu, oczekującemu na transport medyczny, bądź – używając leków zwiotczających i nasennych – umożliwienie zabezpieczenia oddechu metodami przyrządowymi.

Dodatki

Coraz częściej widuje się również w plecakach ewakuacji medycznej przenośne respiratory oraz automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED). Biorąc pod uwagę warunki pracy różnych oddziałów, w zależności od przeznaczenia, nie jest to zły wybór. Wręcz przeciwnie – jednostkom operującym w górach Afganistanu usiłowanie włożenia całego wymienionego sprzętu na plecy spowoduje w najlepszym przypadku głośny sprzeciw... Jednakże ten sam sprzęt zaoferowany funkcjonariuszom Biura Ochrony Rządu czy zespołowi realizacyjnemu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – wykonującemu zdecydowanie inne zadania – będzie miało sens.

Podsumowanie

Wybór plecaka ewakuacji medycznej należy rozpocząć od analizy, dla jakiej jednostki jest przeznaczony, w jakich warunkach oraz – co najważniejsze – przez kogo będzie użytkowany. Nie sposób wyposażyć plecak w najnowsze rozwiązania z zakresu chirurgii i ortopedii oraz zaawansowanej laryngologii z supernowoczesnym zestawem do monitoringu poszkodowanego, jeśli operować nim będzie ratownik po kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy? Nie mówię oczywiście o tym, że sobie nie poradzi – pamiętać jedynie należy, że żyjemy w czasach i kraju, gdzie pewne czynności inwazyjne mogą być (lege artis) wykonywane przez osoby do tego powołane...

Ważna jest konstrukcja plecaka i sposób jego transportu na pojazdach (wewnątrz czy na zewnątrz). Z tym wiąże się materiał, z którego jest wykonany, wzmocnienia, system montażu, zamki bryzgo- i pyłoszczelne oraz jego kształt, wielkość i masa.

Następnie należy zadbać o wyposażenie podstawowe, które jest rozwinięciem plecaka sekcyjnego oraz o wyposażenie zaawansowane. W tym przypadku z pewnością mówimy o wszelkiego rodzaju sprzęcie do zaawansowanego udrożniania dróg oddechowych: rurki krtaniowe, rurki intubacyjne, zestaw do konikotomii/tracheotomii oraz sprzęt pomocniczy: laryngoskopy, prowadnice, żele nawilżająco-znieczulające, kleszczki magilla, strzykawki do uszczelnienia balonika, urządzenia zabezpieczające rurkę przed przegryzieniem oraz system ich montażu itp.

Na samym tylko zestawie do udrażniania dróg oddechowych widać, jaka ilość sprzętu jest niezbędna do prawidłowego zabezpieczenia poszkodowanego do transportu i oczywiście przeżycia w niesprzyjających warunkach pozaszpitalnych.

„Klamra“

Elementem spinającym, niczym klamra, temat zestawów medycznych, przeznaczonych do działań w warunkach taktycznych, jest również niezbędny w nim system segregacji poszkodowanych. Mogą to być klasyczne, kolorowe paski na nadgarstkach, jednak w warunkach pola walki, czy w ogóle działań taktycznych, najczęściej wykorzystuje się system „świetlny”.

Używa się zarówno światła chemicznego, jak i – coraz częściej, ze względu na możliwość zmiany koloru, czy wyłączenie – systemu TriageLight. Są to lampki diodowe w wodoszczelnej obudowie, z możliwością pracy nawet w warunkach skażenia chemicznego (możliwość dekontaminacji razem z poszkodowanym).

Oczywiście, wspólnie z poszkodowanym wędruje również karta poszkodowanego i dlatego powinna być ona wodoodporna oraz niewrażliwa na warunki atmosferyczne czy środki chemiczne.

***

No to by było na tyle – „Paluch” z satysfakcją spojrzał na odlatujący „DUST OFF”– jak za dobrych czasów na SOR-ze.

„Kryśka”! Tak jak Ci zawsze mówiłem. Im bliżej zagrożenia – działasz jak taktyk – im dalej – bardziej działasz jak medyk! Jestem pewien, że „Gładki” i „Lolek” wyliżą się z tego. Dzięki za wszystko – „GOOD JOB!”, heh. A teraz, jak przystało na porządnego gospodarza domu... ogarnij ten bajzel!”.

Czytaj też: Tactical Combat Casualty Care – Powstrzymaj każdą śmierć, której można uniknąć >>>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Bartosz Szołucha CAMO NEWS: MULTILAND

CAMO NEWS: MULTILAND CAMO NEWS: MULTILAND

Rozpoczynamy na łamach SPECIAL OPS nowy cykl artykułów prezentujących ciekawostki oraz nowości w dziedzinie kamuflażu, które w miarę możliwości będą sprawdzane w terenie. Zaczynamy od włoskiego Defcon5...

Rozpoczynamy na łamach SPECIAL OPS nowy cykl artykułów prezentujących ciekawostki oraz nowości w dziedzinie kamuflażu, które w miarę możliwości będą sprawdzane w terenie. Zaczynamy od włoskiego Defcon5 Multiland.

Michał Sitarski ANTOS I RPG-75-MP

ANTOS I RPG-75-MP ANTOS I RPG-75-MP

W uzbrojeniu niektórych jednostek podległych Dowództwu Wojsk Specjalnych znajduje się oryginalny sprzęt pochodzący z katowickiej firmy Works 11. Co ciekawe, został on wyprodukowany w Republice Czeskiej.

W uzbrojeniu niektórych jednostek podległych Dowództwu Wojsk Specjalnych znajduje się oryginalny sprzęt pochodzący z katowickiej firmy Works 11. Co ciekawe, został on wyprodukowany w Republice Czeskiej.

Andrzej Krugler Carinthia Mig 2.0

Carinthia Mig 2.0 Carinthia Mig 2.0

Carinthia to marka należąca do austriackiego koncernu Goldeck Textil GmbH, obecnana rynku już od ponad 40 lat. Specjalizuje się w projektowaniu i produkcji odzieży ocieplającej, śpiworów oraz odzieży przeciwdeszczowej....

Carinthia to marka należąca do austriackiego koncernu Goldeck Textil GmbH, obecnana rynku już od ponad 40 lat. Specjalizuje się w projektowaniu i produkcji odzieży ocieplającej, śpiworów oraz odzieży przeciwdeszczowej. Wśród odbiorców ma wyrobioną wysoką pozycję, którą zawdzięcza m.in. wyśrubowanej jakości produktów.

Bartosz Szołucha Klymit Inertia Recon

Klymit Inertia Recon Klymit Inertia Recon

Zapoczątkowany w turystyce trend ultra light, opierający się na minimalizacji masy i gabarytów sprzętu, coraz bardziej przenika do wyposażenia wojskowych jednostek specjalnych. Pojawiają się coraz ciekawsze...

Zapoczątkowany w turystyce trend ultra light, opierający się na minimalizacji masy i gabarytów sprzętu, coraz bardziej przenika do wyposażenia wojskowych jednostek specjalnych. Pojawiają się coraz ciekawsze i bardziej zaawansowane rozwiązania, do tej pory używane jedynie przez alpinistów czy himalaistów, takie jak ultralekkie plecaki, coraz mniejsze i coraz cieplejsze śpiwory, a nawet maty do spania. Jedną z prób odchudzenia i zmniejszenia maty jest rodzina Inertia firmy Klymit.

Andrzej Krugler Peltor ComTac IV

Peltor ComTac IV Peltor ComTac IV

Od kilku lat można zauważyć duże rozpowszechnienie w wojsku i służbach mundurowych aktywnych ochronników słuchu z funkcją łączności radiowej. Można je podzielić na dwie kategorie – z pełną muszlą chroniącą...

Od kilku lat można zauważyć duże rozpowszechnienie w wojsku i służbach mundurowych aktywnych ochronników słuchu z funkcją łączności radiowej. Można je podzielić na dwie kategorie – z pełną muszlą chroniącą ucho oraz douszne, pozbawione muszli. Jedne i drugie mają swoje wady i zalety. W ubiegłym roku firma Peltor zaprezentowała swój najnowszy produkt, będący próbą połączenia cech obu tych kategorii.

Bartosz Szołucha Kurtka VERTX SMOCK

Kurtka VERTX SMOCK Kurtka VERTX SMOCK

Kurtki typu smock są charakterystycznym elementem wyposażenia, nieodłącznie kojarzącym się z siłami zbrojnymi Wielkiej Brytanii (i innych krajów Commonwealthu). Smocki towarzyszą brytyjskim żołnierzom...

Kurtki typu smock są charakterystycznym elementem wyposażenia, nieodłącznie kojarzącym się z siłami zbrojnymi Wielkiej Brytanii (i innych krajów Commonwealthu). Smocki towarzyszą brytyjskim żołnierzom oddziałów spadochronowych i specjalnych od czasów II wojny światowej; zmieniały się materiały i kamuflaż, jednak krój modyfi kowany był nieznacznie – zawsze była to stosunkowa długa, obszerna kurtka z kapturem i znaczną liczbą kieszeni, które pozwalały bez problemów przenosić kompletne wyposażenie survivalowe,...

Bartosz Szołucha Arc’teryx LEAF Alpha

Arc’teryx LEAF Alpha Arc’teryx LEAF Alpha

Seria Alpha to topowe rozwiązania w zakresie ochrony przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi, oferowane przez kanadyjską firmę Arc’teryx, uznanego producenta wysokiej klasy wyposażenia i odzieży...

Seria Alpha to topowe rozwiązania w zakresie ochrony przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi, oferowane przez kanadyjską firmę Arc’teryx, uznanego producenta wysokiej klasy wyposażenia i odzieży turystycznej, w kolekcji przeznaczonej dla służb mundurowych Arc’teryx LEAF, opracowanej z uwzględnieniem specyficznych wymagań żołnierzy i funkcjonariuszy.

Zbigniew Lech Owczarski ESS CROSSBOW SUPPRESSOR & 5B

ESS CROSSBOW SUPPRESSOR & 5B ESS CROSSBOW SUPPRESSOR & 5B

Znana amerykańska marka Eye Safety Systems (właścicielem jest jeszcze bardziej znana – Oakley) wciąż rozwija swoje linie produktów - zarówno nowoczesnych okularów ochronnych przeznaczonych do użycia w...

Znana amerykańska marka Eye Safety Systems (właścicielem jest jeszcze bardziej znana – Oakley) wciąż rozwija swoje linie produktów - zarówno nowoczesnych okularów ochronnych przeznaczonych do użycia w warunkach bojowych czy na strzelnicy, jak i „lowprofile’owych” przeciwsłonecznych okularów do noszenia na co dzień, jednak wciąż zachowujących właściwości gwarantujące ochronę przed zagrożeniami balistycznymi.

Jerzy Bielecki KLARUS - chińskie światło

KLARUS - chińskie światło KLARUS - chińskie światło

Klarus jest jedną z licznych chińskich firm produkujących latarki. Są one dostępne na polskim rynku, jednakże wydaje się, że nie cieszą się szczególną popularnością, jak np. latarki Fenix, Olight, Nitecore...

Klarus jest jedną z licznych chińskich firm produkujących latarki. Są one dostępne na polskim rynku, jednakże wydaje się, że nie cieszą się szczególną popularnością, jak np. latarki Fenix, Olight, Nitecore itp. Dlatego, kiedy pojawiła się sposobność przetestowania jednej z latarek Klarus, nie wahałem się ani chwili. W moje ręce trafił model XT 10. Po rozpakowaniu pudełka przyszły mi na myśl inne podobne latarki, jak Fenix TK 11 i TK 20 (patrz SPECIAL OPS 7/8 (5) 2010), Olight M 20, EagleTac T 20...

Andrzej Krugler Tasmanian Tiger Small Medic Pack

Tasmanian Tiger Small Medic Pack Tasmanian Tiger Small Medic Pack

Linia produktów medycznych firmy Tasmanian Tiger, z których na naszych łamach prezentowaliśmy już między innymi plecaki First Responder Move On oraz Medic Assault Pack, powiększyła się w tym roku o nowy...

Linia produktów medycznych firmy Tasmanian Tiger, z których na naszych łamach prezentowaliśmy już między innymi plecaki First Responder Move On oraz Medic Assault Pack, powiększyła się w tym roku o nowy element, będący rozwiązaniem pośrednim pomiędzy apteczkami indywidualnymi a plecakami medycznymi.

Mateusz J. Multarzyński Co nowego zaprezentowano na targach EUROSATORY 2012?

Co nowego zaprezentowano na targach EUROSATORY 2012? Co nowego zaprezentowano na targach EUROSATORY 2012?

Na paryskich terenach wystawowych Paris Nord Villepinte w dniach 11-15 czerwca odbyły się targi przemysłu zbrojeniowego EUROSATORY 2012. Były to drugie co do wielkości targi na świecie, w pełni poświęcone...

Na paryskich terenach wystawowych Paris Nord Villepinte w dniach 11-15 czerwca odbyły się targi przemysłu zbrojeniowego EUROSATORY 2012. Były to drugie co do wielkości targi na świecie, w pełni poświęcone sprzętowi i wyposażeniu dla wojsk oraz służb porządku publicznego. Zgromadziły ponad 1300 wystawców z 54 krajów świata. Wśród nich - osiemnastu przedstawicieli z Polski.

Bartosz Szołucha TYR Tactical

TYR Tactical TYR Tactical

Rzadko która firma oferuje produkty wzbudzające nie tylko duże zainteresowanie, ale i spore kontrowersje, mimo że nie zawsze do końca znane są przesłanki, jakie kryły się za opracowaniem tego specyficznego...

Rzadko która firma oferuje produkty wzbudzające nie tylko duże zainteresowanie, ale i spore kontrowersje, mimo że nie zawsze do końca znane są przesłanki, jakie kryły się za opracowaniem tego specyficznego sprzętu. Jedną z firm, która już na początku swojego istnienia wywołała wokół siebie sporo hałasu, była niewielka Tyr Tactical. Zaprezentowała bowiem plecak-pojemnik na taśmę amunicyjną do karabinu maszynowego, rodem z filmu „Predator”.

Ireneusz Chloupek, Bartosz Szołucha Targi IWA 2012

Targi IWA 2012 Targi IWA 2012

Z roku na rok większe, tegoroczne targi IWA&Outdoor Classics w Norymberdze zgromadziły w dniach 9–12 marca rekordową liczbę ponad 1200 wystawców i przyciągnęły 36 000 zwiedzających ze 100 krajów. Trzydziesta...

Z roku na rok większe, tegoroczne targi IWA&Outdoor Classics w Norymberdze zgromadziły w dniach 9–12 marca rekordową liczbę ponad 1200 wystawców i przyciągnęły 36 000 zwiedzających ze 100 krajów. Trzydziesta dziewiąta już edycja tej imprezy wystawienniczej, niegdyś bardzo dbającej o cywilny, myśliwsko-sportowo-rekreacyjny charakter, w jeszcze większym stopniu niż w ubiegłym roku była także miejscem prezentacji firm z szeroko pojętej branży taktycznej” oraz broni i wszystkiego, co z nią związane,...

Andrzej Krugler Inforce WML

Inforce WML Inforce WML

Oferta firmy Inforce, której przedstawicieli prezentowaliśmy już na naszych łamach (SPECIAL OPS 9/10 (6) 2010), wzbogaciła się w zeszłym roku o produkt, którego nazwa jasno określa przeznaczenie: Weapon...

Oferta firmy Inforce, której przedstawicieli prezentowaliśmy już na naszych łamach (SPECIAL OPS 9/10 (6) 2010), wzbogaciła się w zeszłym roku o produkt, którego nazwa jasno określa przeznaczenie: Weapon Mounted Light, czyli „latarka montowana na broni”. Dotychczas Inforce oferował wyłącznie ręczne latarki, których można było używać w charakterze oświetlenia taktycznego po zamontowaniu ich na broni (szynach Picatinny) za pomocą odpowiednich uchwytów. Nowa seria WML, w skład której wchodzą modele White...

Jerzy Bielecki Pomocnik i skrzydłowy

Pomocnik i skrzydłowy Pomocnik i skrzydłowy

Wbrew tytułowi artykuł ten nie będzie dotyczył ustawienia zawodników na boisku czy omówienia taktyki przed meczem. Za to zostaną w nim przedstawione dwa narzędzia z grupy multitooli, a dokładnie przybliżymy...

Wbrew tytułowi artykuł ten nie będzie dotyczył ustawienia zawodników na boisku czy omówienia taktyki przed meczem. Za to zostaną w nim przedstawione dwa narzędzia z grupy multitooli, a dokładnie przybliżymy dwa modele multitooli marki Leatherman wprowadzone do produkcji w 2011 roku – Wingman i Sidekick.

Bartosz Szołucha Kurtka integrated tactical jacket

Kurtka integrated tactical jacket Kurtka integrated tactical jacket

Amerykańska firma Massif Mountain Gear gościła już na łamach SPECIAL OPS 4/2011; przedstawialiśmy jej filozofię działania oraz prezentowaliśmy najważniejsze produkty – bojową odzież trudnopalną. Softshell...

Amerykańska firma Massif Mountain Gear gościła już na łamach SPECIAL OPS 4/2011; przedstawialiśmy jej filozofię działania oraz prezentowaliśmy najważniejsze produkty – bojową odzież trudnopalną. Softshell Integrated Tactical Jacket to pierwszy z całej serii czekających na swoją premierę elementów odzieży produkcji Massif, który trudnopalny nie jest. ITJ to lekka kurtka klasy softshell, czyli z gatunku odzieży odpornej na deszcz i śnieg oraz na podmuchy silnego wiatru, a jednocześnie wygodniejszej...

Bartosz Szołucha Buty Sidewinder HPI marki Magnum

Buty Sidewinder HPI marki Magnum Buty Sidewinder HPI marki Magnum

Buty Sidewinder HPi marki Magnum dostępne są na rynku już od kilku lat, natomiast w 2011 roku pojawiła się wreszcie ich długo zapowiadana edycja, w całości pokryta uniwersalnym wzorem maskującym Crye Precision...

Buty Sidewinder HPi marki Magnum dostępne są na rynku już od kilku lat, natomiast w 2011 roku pojawiła się wreszcie ich długo zapowiadana edycja, w całości pokryta uniwersalnym wzorem maskującym Crye Precision MultiCam - skutecznym i zdobywającym coraz większą popularność na świecie.

Bartosz Szołucha TT Transporter

TT Transporter TT Transporter

Ilość wyposażenia indywidualnego wykorzystywanego przez żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb mundurowych jest z reguły dość znaczna. Choć kamizelki balistyczne i oporządzenie stają się coraz lżejsze -...

Ilość wyposażenia indywidualnego wykorzystywanego przez żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb mundurowych jest z reguły dość znaczna. Choć kamizelki balistyczne i oporządzenie stają się coraz lżejsze - problem pojawia się, gdy zachodzi potrzeba przemieszczenia oddziału czy zespołu na dużą odległość, na przykład na szkolenie. Ten cały „szpej” trzeba gdzieś zmieścić – kraciastych toreb rodem z bazarów nikt wykorzystywać przecież nie będzie.

Zbigniew Lech Owczarski Arc Teryx H-150 Riggers Belt

Arc Teryx H-150 Riggers Belt Arc Teryx H-150 Riggers Belt

Nie ma chyba potrzeby tłumaczyć Czytelnikom naszego magazynu, czym są pasy ratownicze (ratunkowe lub ewakuacyjne) rigger rescue belt, bo to każda osoba zainteresowana sprzętem i wyposażeniem taktycznym...

Nie ma chyba potrzeby tłumaczyć Czytelnikom naszego magazynu, czym są pasy ratownicze (ratunkowe lub ewakuacyjne) rigger rescue belt, bo to każda osoba zainteresowana sprzętem i wyposażeniem taktycznym z całą pewnością wie. Mało tego – znakomita większość takich osób używa tych pasków na co dzień. W większości przypadków charakteryzują się one podobnym wyglądem i budową. Zupełnie nowe podejście do budowy takiego pasa zaprezentowała kanadyjska firma Arc’Teryx, której projektanci stworzyli model H-150...

Bartosz Szołucha Lekki Granit

Lekki Granit Lekki Granit

Wybór wojskowych plecaków przeznaczonych do przenoszenia dużych ilości wyposażenia jest obecnie bardzo szeroki. Jednak rzadko który z nich został opracowany od podstaw pod kątem potrzeb specyficznego użytkownika,...

Wybór wojskowych plecaków przeznaczonych do przenoszenia dużych ilości wyposażenia jest obecnie bardzo szeroki. Jednak rzadko który z nich został opracowany od podstaw pod kątem potrzeb specyficznego użytkownika, jakim jest żołnierz sił specjalnych, i w znakomitej większości bazują na popularnych modelach turystycznych. Nieliczne firmy projektują plecaki przeznaczone dla żołnierzy i od samego początku konstruują je z myślą o nich. Taką filozofię wyznaje między innymi amerykańska Granite Tactical...

Andrzej Krugler, Bartosz Szołucha Paryskie targi Milipol 2011

Paryskie targi Milipol 2011 Paryskie targi Milipol 2011

Siedemnasta paryska edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 października bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność...

Siedemnasta paryska edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 października bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność firm amerykańskich, co we wcześniejszych edycjach nie było regułą. Tegoroczne targi pokazały, że Europa staje się atrakcyjnym rynkiem dla firm zza oceanu. Milipol, jako impreza przeznaczona dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa, obfituje w produkty znajdujące się w kręgu...

Bartosz Szołucha Nowości Crye Precision

Nowości Crye Precision Nowości Crye Precision

Firmy Crye Precision nie trzeba chyba przedstawiać - cechą charakterystyczną niemal wszystkich jej produktów są innowacje. Przedstawiamy dwie tegoroczne nowości prosto z Bostonu – lekką kamizelkę Jumpable...

Firmy Crye Precision nie trzeba chyba przedstawiać - cechą charakterystyczną niemal wszystkich jej produktów są innowacje. Przedstawiamy dwie tegoroczne nowości prosto z Bostonu – lekką kamizelkę Jumpable Plate Carrier oraz kolejne wcielenie mundurów serii Combat - model G3.

Bartosz Szołucha Plastik fantastik

Plastik fantastik Plastik fantastik

Na rynku sporadycznie pojawiają się produkty zaskakujące swoją banalną prostotą i uniwersalnością – aż chce się czasem spytać, „dlaczego nikt wcześniej tego nie wymyślił?”. Projektanci ITW Nexus wymyślili...

Na rynku sporadycznie pojawiają się produkty zaskakujące swoją banalną prostotą i uniwersalnością – aż chce się czasem spytać, „dlaczego nikt wcześniej tego nie wymyślił?”. Projektanci ITW Nexus wymyślili całą serię takich drobnych gadżetów, które śmiało można nazwać rewolucyjnymi.

Bartosz Szołucha Pająki Magnum

Pająki Magnum Pająki Magnum

Hi-Tec Sports, prekursor w branży „butów taktycznych”, czyli lekkich zamienników dla typowych wojskowych butów, które niezbyt nadawały się do dynamicznych działań, choćby w terenie zabudowanym, znany jest...

Hi-Tec Sports, prekursor w branży „butów taktycznych”, czyli lekkich zamienników dla typowych wojskowych butów, które niezbyt nadawały się do dynamicznych działań, choćby w terenie zabudowanym, znany jest w Polsce jako producent niezwykle popularnych „magnumów ”, butów, które w ciągu kilku lat stały się wręcz synonimem dla tego rodzaju obuwia.

Wybrane dla Ciebie

Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Gdzie przygotujesz się na najgorsze » Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Kamizelki taktyczne którą wybrać »

Kamizelki taktyczne którą wybrać » Kamizelki taktyczne którą wybrać »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą » Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Dobierz buty do warunków pogodowych »

Dobierz buty do warunków pogodowych » Dobierz buty do warunków pogodowych »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Zaplanuj wakacje z dobrym sprzętem »

Zaplanuj wakacje z dobrym sprzętem » Zaplanuj wakacje z dobrym sprzętem »

Najnowsze produkty i technologie

Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.

Militaria.pl Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować,...

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować, a także jaki sprzęt ze sobą zabrać.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.