Dziś na rynku mamy bardzo duży wybór taktycznych pasków wykonanych z taśmy z różnego typu zapięciami/klamrami, od duty beltów (także tych klasycznych, skórzanych), poprzez proste rigger belty pełniące najczęściej funkcję zwykłych pasów do spodni, a kończąc na rescue beltach z D-ringiem służącym do podpięcia się, za pośrednictwem lonży lub karabinka, do jakiegoś punktu asekuracyjnego.
Bayonet
Od kilku lat na naszym rynku i nie tylko (25% wolumenu produkcji jest eksportowane) sporą popularnością cieszą się pasy oferowane przez mającą swą siedzibę w podwarszawskim Piasecznie firmę Bayonet. Tajemnica sukcesu rynkowego kryje się zapewne zarówno w jakości wykonania, stosowanych materiałach, produkcji pod indywidualne zamówienia, jak i w klamrach Cobra firmy AustriAlpin Vertriebs GmbH, której zresztą autoryzowanym dilerem jest Bayonet.
Produktów austriackiej spółki nikomu raczej już nie trzeba przedstawiać, ich akcesoria do wspinaczki górskiej, wspinaczki lodowcowej, wspinaczki skałkowej, paralotniarstwa, chodzenia po linie oraz zabezpieczeń stanowiska pracy są znane i cenione na całym świecie. Należy do nich również rodzina klamer Cobra, których AustriAlpin jest jedynym producentem. Są one wykonane ze stopu aluminium 7075 (korpus), stali nierdzewnej (piny, belka zaciskowa) oraz mosiądzu (uszka), a ich wytrzymałość na zerwanie wynosi dla zwykłej Cobry: 9 kN, w pętli 18 kN (pod warunkiem zastosowania odpowiedniej taśmy) i 18 kN (ponad 1800 kg) oraz 36 kN w pętli (pod warunkiem zastosowania odpowiedniej taśmy) dla Cobry ANSI oraz ANSI D-ring (oba modele wykorzystuje w swoich paskach firma Bayonet).
Dostępne są dwa rodzaje mechanizmów klamer: uniemożliwiające ich otwarcie pod obciążeniem oraz z opcją otwierania pod obciążeniem, np. dla skoczków spadochronowych.
Klamry Cobra dostępne są w rozmiarach: 28, 33, 38, 45 i 50 mm, są kompatybilne pomiędzy różnymi rozmiarami i można je łączyć ze sobą (np. 28 mm i 50 mm) oraz z panelami Cobra Compact i Cobra Multi Compact.
Kolejnym istotnym elementem są taśmy bydgoskiej spółki Pasamon Sp. z o.o., która jest liderem w produkcji wysokiej jakości taśm poliamidowych (o wytrzymałości statycznej do 20 kN/2000 kg), poliestrowych, polipropylenowych i bawełnianych, spełniających również restrykcyjne specyfikacje wojskowe.
W ofercie Bayonet dostępne są również paski wykonane z taśm tkanych (żakardowych) amerykańskiej firmy Mudrock Webbing Inc. we wzorze Multicam.
Do szycia pasów wykorzystywane są jedne z najlepszych na świecie nici niemieckiego producenta – AMANN & Söhne GmbH & Co. KG o certyfikowanej wytrzymałości 9,7 kg dla pojedynczej nici.
Wysoka jakość materiałów w połączeniu z markowym osprzętem (maszyny do szycia/stebnówki japońskiej marki Juki) oraz dokładnością wykonania przekładają się na jakość i trwałość finalnego produktu, czego wyznacznikiem jest 5-letnia gwarancja udzielana na pasy Bayonet.
Zastosowanie atestowanych klamer, taśm oraz nici może sugerować, że pasów Bayonet można używać w charakterze awaryjnych pasów ratunkowych, tzw. „Rescue Belt”. Jednak producent dla swoich pasów nie wystawia certyfikatu bezpieczeństwa CE, ani też nie gwarantuje spełnienia wymagań polskiej normy PN-EN 358:2002 (Indywidualny sprzęt ochronny ustalający pozycję podczas pracy i zapobiegający upadkom z wysokości. Pasy ustalające pozycję podczas pracy i ograniczające przemieszczanie oraz linki ustalające pozycję podczas pracy). I choć można znaleźć w sieci wiele testów udowadniających wytrzymałość pasów Bayonet i możliwość wykorzystania ich choćby do asekuracji, to należy podkreślić, że sam producent zabrania ich wykorzystania w tym lub podobnych celach.
To ważne, szczególnie w przypadku zaistnienia wypadku w miejscu pracy w trakcie użytkowania nieodpowiedniego, niedopuszczonego przepisami sprzętu. Każdy, kto zna stosowne przepisy, wie, jakie mogą za to grozić konsekwencje zarówno samej ofierze, jak i jej pracodawcy.
Wymagania ww. norm dla tego typu produktów są takie, że ich wykorzystanie choćby w charakterze zwykłego paska do spodni jest niemożliwe (minimalna szerokość pasa asekuracyjnego to 10 cm na odcinku lędźwiowym lub 8 cm na całej jego długości), a co za tym idzie, produkt traci swoją uniwersalność, wszechstronność zastosowań i całkowicie zrozumiała z tych powodów jest polityka firmy Bayonet, która chce oferować wysokiej jakości produkt jak najszerszej grupie odbiorców, a nie tylko tym, którzy wykonują prace na wysokościach.
Czytaj też: Arc Teryx H-150 Riggers Belt >>>
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |