Zegarek zwiadowcy

Zegarki firmy Luminox można uznać za jedne z popularniejszych zegarków „taktycznych” - cieszą się wzięciem wśród wielu żołnierzy i funkcjonariuszy różnych jednostek, w tym także specjalnych, oraz wszelkiej maści miłośników militarnych gadżetów. Oczywiście, zegarki te nie są wyłącznie gadżetem – to naprawdę solidne czasomierze, o dużej wytrzymałości i z kilkoma ciekawymi rozwiązaniami zastosowanymi w ich konstrukcji.
Zobacz także
Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
Ewelina Grzesik, Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. Light boot for hard work

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...
Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.
Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.
Recon Nav Spc został zaprojektowany przy udziale Andrea Micheli, cenionego w Europie Zachodniej instruktora strzeleckiego i dziennikarza. Wchodzi w skład serii zegarków Recon, powstałych w odpowiedzi na zapotrzebowanie wojskowych na analogowy zegarek, który może być wykorzystywany jako prosty, ale skuteczny przyrząd do nawigacji lądowej.
LUMINOX LIGHT TECHNOLOGY®
Zegarek Recon Nav Spc, jak wszystkie pozostałe zegarki Luminox, wyposażony jest w system oświetlenia Luminox Light Technology®. Jest on niezależny od źródła zasilania zegarka, nie wymaga użycia drugiej ręki do włączenia, ani wcześniejszego „doładowania” innym źródłem światła – bazuje na kapsułkach wypełnionych trytem, umieszczonych w odpowiednich miejscach na tarczy, i wskazówkach. Pozwala on na odczytanie wskazań zegarka bez względu na poziom oświetlenia. Luminox gwarantuje stały poziom świecenia trytu do 25 lat.
W przypadku Recon Nav Spc godziny od 9 do 12 i od 21 do 24 zaznaczone są kolorem zielonym, a kapsułki trytu świecą kolorem żółtym. Również na wskazówce sekundnika i w punkcie zero na bezelu znajduje się kapsułka trytu świecąca na żółto. Pozostałe godziny oraz wskazówka minutowa i godzinowa mają kapsułki świecące w kolorze niebieskim. Osoby mające problemy z rozróżnianiem kolorów mogą kierować się ułożeniem kapsułek – godziny od 9 do 12 i od 21 do 24 ułożone są pionowo, pozostałe – poziomo. Ponadto skala do mierzenia tempa marszu pokryta jest zieloną farbą luminescencyjną. Świeci ona jednak dopiero po „naładowaniu” światłem zewnętrznym.
W założeniu kapsułki z trytem i farbą luminescencyjną mają umożliwić odczyty wskazań cyferblatu w złych warunkach oświetleniowych. Niestety, ostatecznie cyferblat mieni się różnymi kolorami niczym światła dyskoteki i potrzeba chwili, by go odczytać. Należy przy tym pamiętać, że kapsułki trytu świecą ustawicznie i aby uniknąć przypadkowego ujawnienia swojej pozycji, należy zegarek nosić wraz ochraniaczem maskującym.
TECHNIKALIA
Koperta zegarka wykonana jest ze stali węglowej, a bezel z kompozytu. Dekiel koperty jest zakręcany na cztery śrubki ze wzmocnionego włókna węglowego. Szkiełko jest szafirowe, teoretycznie pokryte powłoką antyrefleksyjną. Średnica koperty wynosi 46 mm, zegarek ma masę 72 g, a wodoszczelność gwarantowana przez producenta to 200 m/20 bar.
Sercem zegarka jest mechanizm kwarcowy Ronda 515 HH 6 – z centralnym sekundnikiem i kalendarzem. Deklarowany przez producenta czas pracy na jednej baterii typu 395 1,55 V to 60 miesięcy.
Pasek wykonany jest z poliuretanu, z metalowym zapięciem. Na pasku są dwie gumowe szlufki zapobiegające odstawaniu paska i zaczepianiu o ekwipunek – trzeba przyznać, że bardzo dobrze sprawdzają się w tej roli. O ile jednak zapięcie zegarka jest czynnością niemal intuicyjną od pierwszego założenia, o tyle jego zdjęcie wymaga niewielkiej „gimnastyki”. Wydaje się to jednak być atutem, gdyż zapobiega samoczynnemu rozpięciu się zegarka, co jest istotne na przykład podczas pokonywania przeszkód wodnych, nie ułatwi też „pracy” potencjalnemu złodziejowi działającemu w zatłoczonych miejscach.
Zegarek otrzymujemy w gustownym etui wraz z dwiema instrukcjami oraz kartą rejestracyjno-gwarancyjną. Etui jest na tyle duże, że może służyć do transportu okularów, telefonu czy niewielkiego sprzętu elektronicznego. W tej wersji etui istnieje możliwość jego przymocowania na oporządzeniu w systemie MOLLE/PALS.
FUNKCJE ZEGARKA
Podstawową jest oczywiście pomiar czasu, ale Recon Nav Spc oferuje jeszcze kilka funkcji dodatkowych, niekoniecznie spotykanych w czasomierzach innych producentów.
Miarki. Na dłuższym pasku zegarka znajduje się miarka calowa (4 cale) i metryczna (10 cm). Natomiast na krótszym pasku naniesiona jest miarka w skali – 1:25 000 (1,5 km) i 1:50 000 (3 km).
Mierzenie czasu nurkowania. Pomiaru dokonuje się poprzez ustawienie kompozytowego bezela na wysokości wskazówki minutowej kapsułki z trytem – punkt zero. Następnie obserwując zmianę położenia wskazówki minutowej odczytuje się wskazanie na bezelu informujące o ilości czasu spędzonego pod wodą – od 0 do 60 minut, skok co 5 minut. Należy pamiętać, że bezel obraca się wyłącznie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek. Próba przekręcenia bezela zgodnie z ruchem wskazówek może skończyć się jego uszkodzeniem.
Pomiar czasu w innej strefie czasowej. Aby uzyskać informację o czasie w wybranej strefie, należy odciągnąć koronkę, wyczuć pierwszy „klik” i kręcąc koronką w dół ustawić biało-czerwoną wskazówkę-strzałkę na wybranej godzinie według 24-godzinnej podziałki, która znajduje się na bezelu. Następnie wskazówka przesuwa się synchronicznie ze wskazówką godzinową. Dla ułatwienia najlepiej rozpocząć synchronizację stref czasowych rozpoczynając o pełnej godzinie.
Wyznaczanie stron świata. Aby wyznaczyć strony świata na półkuli północnej, należy wycelować wskazówką godzinową w słońce, a następnie podzielić kąt między wskazówką godzinową a godziną 24 na pół (dla ułatwienia – jest to mniejszy kąt). Wyznaczona linia wskazuje kierunek południowy, a zatem północ będzie po drugiej stronie. Dla ułatwienia warto zapamiętać, że do godziny 12:00 słońce porusza się w prawo i zmierza do południa. Natomiast po godzinie 12:00 słońce zmierza również w prawo, ale od południa. Dodatkowo, na pasku zegarka zamocowany jest mały kompas. Niestety, ani tarcza, ani igła kompasu nie są pokryte substancją luminescencyjną, co czyni go bezużytecznym nocą i w ciemnych miejscach. Kompas bardzo powoli (pow. 4 s) stabilizuje igłę, co dla osób przyzwyczajonych do szybkich kompasów (1–1,5 s) może być irytujące. Zauważyłem też, że kompas nie zawsze wskazuje północ, a różnice wskazań są na tyle znaczące, że dyskwalifikują go nawet do orientacyjnego wyznaczania kierunków świata. Kompasem wzorcowym do kontroli trafności wskazań kierunku był profesjonalny kompas Moscompass Model 3 „stabilna igła”.
Mierzenie szybkości tempa marszu. Pomiaru dokonuje się poprzez odczekanie, aż wskazówka sekundnika ustawi się na godzinie 12, następnie należy przejść 50 metrów, po czym odczytać wskazanie sekundnika wewnątrz cyferblatu – skala „walking speed”. Uzyskany wynik mówi o prędkości, np. kiedy wskazówka sekundnika wskazała wartość 9 (20 sekund marszu) oznacza to, że wynosi ona 9 km/h.
Datownik. Zmiana daty odbywa się poprzez lekkie odciągnięcie koronki – należy wyczuć jeden „klik” – i kręceniu nią w górę do uzyskania pożądanej wartości. Zmianę czasu wykonuje się poprzez odciągnięcie koronki, po odciągnięciu koronki w skrajne położenie. Należy bezwzględnie pamiętać, aby po zmianach ustawienia daty, strefy czasowej lub czasu dokładnie docisnąć koronkę – jej niedociśnięcie może spowodować rozszczelnienie zegarka.
PODSUMOWANIE
Recon Point Man i Recon Nav Spc są zegarkami bardzo zbliżonymi do siebie, z podobnymi funkcjami. To, co było największym zaskoczeniem, to fakt, że powłoka antyrefleksyjna nie do końca się sprawdza. Przypadkowo odkryłem, że zegarek jednak odbija światło i możliwe jest puszczanie „zajączków”. Co to oznacza – nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Na szkiełku zostają też ślady palców, co czasem może utrudniać odczytanie wskazań zegarka.
Podobnie jak w przypadku Recon Point Man w gorące dni i pomimo spocenia ręki zegarek nosiło się wygodnie i nie odczuwało żadnego dyskomfortu, odparzeń czy otarć. Zegarek bez żadnego uszczerbku zniósł około 10-godzinne zanurzanie w wodzie, wielokrotną kąpiel oraz jazdę terenową na rowerze. Ponieważ testowanie zegarka przypadło w okresie letnim, imitacją warunków zimowych było schowanie zegarka do zamrażarki, na 10 godzin, w temperaturze –25 stopni Celsjusza. Obawiałem się przede wszystkim uszkodzeń paska. Nic takiego jednak nie wystąpiło. Mechanizm zegarka też nie uległ uszkodzeniom, jedynie szkiełko zegarka pokryło się lekkim szronem, który dało się szybko usunąć przez wytarcie w spodnie.
Trudno jest mi przedstawić jednoznaczną opinię o Recon Nav Spc. Z jednej strony, wykonanie zegarka jest na najwyższym poziomie i można się spodziewać, że nie zawiedzie on niespodziewanie. Z drugiej, jest dla mnie mało czytelny i wyposażony w kompas o zaskakująco niskiej jakości. Na plus można na pewno zaliczyć pomysł z naniesieniem miarek na paskach. Ponieważ zegarek był w moim posiadaniu przez niecały miesiąc, nie miałem możliwości ocenić dokładności wskazań czasomierza, ale biorąc pod uwagę jakość innych zegarków ze stajni Luminoxa, raczej można nie obawiać się, że Recon Nav Spc będzie się późnił lub spieszył.
Z tych względów, pozostawię czytelników bez mojej zdecydowanej opinii i nieco osamotnionych w ostatecznym wyborze. Zalecam za to gruntowne przemyślenie decyzji o ewentualnym zakupie Luminoxa i rozważenia, czy zasobność portfela i osobistych upodobań pozwala na zakup tego zegarka.
Recon Nav SPC
Mechanizm: kwarcowy
Średnica koperty: 46 mm
Materiał koperty: wzmocnione włókno węglowe
Szkiełko: szafirowe, z pokryciem antyrefleksyjnym
Wodoszczelność: 200/600/20 (m/ft/atm)
Podświetlenie: Night Vision Tubes