Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Team wendy exfil

„Widziałem, że kule - nawet z pistoletu- z łatwością przebijały hełmy, więc niezbyt mnie to zachęcało do noszenia takiego balastu. Wyjątek od tej reguły robiłem podczas akcji nocnych. Wtedy nosiłem hełm, żeby mieć do czego przyczepić noktowizor.” - „Cel snajpera” Chris Kyle

Zobacz także

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Powyższe zdanie, wypowiedziane przez najlepszego amerykańskiego snajpera, który zmarł w tragicznych okolicznościach w 2013 roku, świetnie oddaje opinię żołnierza o zadaniach hełmu na współczesnym polu walki. Przez lata głównym nakryciem głowy w wojsku był hełm zdolny zatrzymać odłamek i gwarantujący zabezpieczenie głowy przy poruszaniu się w śmigłowcu, samolocie czy jednostce pływającej. Hełm jest jednak ciężki. Jeżeli ma działać, musi taki być. W końcu chroni niezwykle ważną część ciała, do której każdy z nas jest „przywiązany”.

Żołnierze poza zabezpieczeniem głowy przed urazami potrzebowali jednak platformy pozwalającej na przenoszenie i wykorzystywanie coraz mniejszych i lżejszych noktowizorów, które na dobre weszły na wyposażenie żołnierza. I właśnie tę lukę w asortymencie wypełnił współczesny kask. Lekki, wygodny, nieograniczający ruchów i pozwalający na zamontowanie noktowizora, latarki i wszelkiego innego wyposażenia.

Wraz z rozwojem uzbrojenia i zmianą sposobu prowadzenia wojen, możliwości ochronne hełmu w porównaniu z jego wagą i komfortem noszenia okazały się dla żołnierzy dyskusyjne. Świadomość noszenia ciężkiego balistycznego hełmu, który daje nikłe szanse na uratowanie życia, versus obciążenie dla mięśni przy np. długotrwałej pracy z lunetą w pozycji leżącej, sprawiły, że żołnierze sami zaczęli adaptować i tworzyć alternatywy dla wyposażenia dostarczanego przez armię.

Pierwsze kaski to przerabiane samodzielnie modele raftingowe i do bmx, z najprostszymi systemami zapięć, które nie pozwalały na idealne dopasowanie i były niezdolne do komfortowego przenoszenia wyposażenia. Później pojawiły się kaski Pro-Tec, które mieliśmy nieraz okazję oglądać na archiwalnych zdjęciach i filmach, a skończyło się na rozwinięciu całego przemysłu związanego z produkcją kasków, zarówno z carbonu, jak i najlżejszych, ale i zarazem najdelikatniejszych polimerowych „bumpów”.

Można śmiało powiedzieć, że współczesny hełm carbonowy czy też polimerowy, podobnie jak najnowsze plate carriery, ewoluował na skutek samodzielnych przeróbek i adaptacji dokonywanych przez żołnierzy, którzy w walce określili swoje oczekiwania i potrzeby, inne niż założenia ludzi zza biurek.

Żeby podkreślić, do czego obecnie służy kask, wystarczy, że zapoznamy się z przetargami prowadzonymi na ten element wyposażenia.

Okazuje się, że według opisu jego głównym zadaniem jest możliwość przenoszenia i pracy na noktowizorze. Kask z założenia jest więc dodatkowo dociążany wyposażeniem i właśnie w rozbudowanej konfiguracji okazuje się, co tak naprawdę jest wart. Wszędzie tam, gdzie mamy podwyższone ryzyko urazu głowy – czy w ciasnej kabinie samolotu, czy przy skokach spadochronowych, czy wreszcie na pokładzie jednostek pływających – tam kask również znajdzie zastosowanie. Jest lżejszy niż gruba skorupa hełmu, przez co przebywanie w nim przez dłuższy czas jest zdecydowanie bardziej komfortowe. Nie można też zapominać, że jest wiele jednostek, w których żołnierze mają większe szanse na uderzenie się o sufit pojazdu, niż na udział w wymianie ognia i w ich przypadku kask jako zabezpieczenie głowy spełni wszystkie oczekiwania.

I w tym miejscu w świecie producentów wyposażenia dla żołnierza pojawia się firma Team

Wendy, której historia zaczyna się w 1997 roku, w dosyć smutnych okolicznościach. W wypadku na stoku narciarskim ginie moda dziewczyna. Jej ojciec, Dan Moore, zakładając firmę, nazywa ją na cześć córki jej imieniem – Wendy. Team angażuje się w produkcję sprzętu i akcesoriów podnoszących komfort i poziom zabezpieczenia osobistego oraz organizuje cykl szkoleń zwiększających świadomość ryzyka związanego z urazami głowy wśród dzieci i młodzieży. Firma umacnia swoją pozycję na rynku wojskowym produkując popularne ZAP ZORBIUM, czyli miękkie wkładki absorbujące do kasków i hełmów.

Na rynku radzi sobie dobrze, realizując duże kontrakty, stopniowo rozwija działalność naukową i projektową. Jednym z owoców tego rozwoju staje się powstały w 2012 roku kask EXFIL Carbon. Kask ten jest ewidentnym mariażem świata cywilnego z wojskowym. Dlaczego? Wróćmy na chwilę do przeszłości...

Przez wiele lat było tak, że prawie wszystko, co fajne na rynku cywilnym, miało swój debiut wcześniej – w wojskowości. Armia zgłaszała zapotrzebowanie i brała produkt na wyłączność. Czy to chodzi o spadochrony, GPS-y, żywność liofilizowaną, latarki, systemy komunikacji, czy też sprzęt turystyczny – wszystko to pomysły rozwinięte na potrzeby armii. Wojsko zawsze miało odpowiednie środki finansowe, zaplecze badawcze i poligon testowy. Po kilku latach firmy „cywilne” rozwijały produkty, estetycznie je opakowywały i sprzedawały ludziom, którzy nigdy nie mieli na sobie munduru. Zwykle pierwszą zmianą było wypuszczenie wersji produktu w bardziej „designerskim” kolorze lub kształcie. 

Zarówno EXFIL Carbon, jak i modele LTP i Ballistic (ten ostatni jeszcze nie jest w sprzedaży), wpisują się w ten nurt. Mamy więc produkt, który spełnił wojskowe założenia, a następnie został przekazany w ręce projektantów. Innymi słowy – ten kask jest estetyczny. Gdybyśmy dla porównania chcieli znaleźć konkurenta dla modelu EXFIL Carbon, to bez wątpienia byłby to Ops-Core Fast Carbon.

Ops-Core waży około 680 gramów, kosztuje nieco ponad 600 dolarów i jest najpopularniejszym nakryciem głowy w tej branży. Do bólu prosty i ascetyczny. Sprawdzony w boju i uwielbiany zarówno przez wojsko, jak i cywili. A przy tym – pod względem kształtów – bardzo nudny i klasyczny. Exfil z kolei jest o 200 dolarów tańszy i odrobinę lżejszy, mimo wszystko oferuje bardziej estetyczne linie i rozbudowane wnętrze.

Czy kaski te mogą ze sobą konkurować?

Moim zdaniem mogą. Obydwa są wykonane z włókna węglowego, obydwa nie stanowią mocnej ochrony balistycznej i obydwa mają podobne zastosowanie: służą do przenoszenia sprzętu i ochrony przed podstawowymi urazami głowy. Wraz z rozwojem technologii i konkurencji na rynku kask ewoluował pod każdym względem. I owocem tej ewolucji jest właśnie Exfil.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to wyjątkowy kształt. Lekko kanciasty po bokach, z ciekawie opadającym i przechodzącym w lekki daszek przodem. Coś jak Lamborghini. Niby opływowy i wizualnie lekki, a z drugiej strony agresywny. Ten kask jest po prostu zaprojektowany tak, by cieszył oczy. Jest to świadomy zabieg Teamu Wendy i zarazem jest to pierwszy znak, że wygląd jest przemyślany i estetyka miała w tym projekcie niebagatelne znaczenie. Wizualnie spójne są również wloty powietrza, które mają za zadanie dbać o odpowiednią wentylację głowy schowanej pod kaskiem. Ostre trójkątne kształty umieszczone są symetrycznie i pod lekkim kątem sprawiając, że kask wygląda jeszcze bardziej zadziornie. Założę się, że model ten powstał dopiero po prezentacji wielu rysunków koncepcyjnych i próbnych modeli, które chętnie bym obejrzał. Wygląd kasku Exfil z pewnością został przemyślany z zachowaniem aktualnej mody i trendów w projektowaniu.

Wnętrze kasku wygląda jeszcze ciekawiej. Estetyczne taśmy z klamrami pozwalają na regulację właściwie na każdym odcinku. Ciekawie i zupełnie inaczej niż u konkurencji rozwiązany system Boa został poprowadzony wokół głowy za pomocą dwóch cienkich żyłek. No i to, co najbardziej rzuca się w oczy, czyli 20 niezależnych od siebie absorberów, przypominających małe poduszki powietrzne w kształcie tubusu, które zastąpiły najpopularniejsze i znane z kasków i hełmów comfort pady.

Przyznam, że pierwsze wrażenie jest świetne. Konstrukcja jest rozbudowana, ale zarazem każdy element da się rozłożyć na części pierwsze. Projekt wydaje się przemyślany i przeanalizowany pod każdym kątem. Uwierzcie mi, że patrząc do środka kasku ma się wrażenie, że producenci weszli na nowy poziom tworzenia zabezpieczeń i podnoszenia komfortu noszenia.

Po wzięciu kasku do ręki, pierwsze, co rzuca się w oczy, to brak precyzji w klejeniach rzepu. W egzemplarzu, który testujemy, nie ma już problemu typowego dla starszych konstrukcji, gdzie każdy rzep „żył własnym życiem” i był naklejony w zupełnie przypadkowych miejscach. Teraz wszystko jest w symetrycznym porządku, ale rzep można bez problemu podważyć i oderwać. A mówimy o zupełnie nowym kasku.

Rzep nie służy tylko jako przestrzeń do wczepiania nowych naszywek promujących wieprzowinę. Ma on też jasno określone, praktyczne zadania. W tylnej części kasku mocujemy przecież baterie lub przeciwwagę dla noktowizora, markery strobo, czy też naszywki IR. Niestety, klej użyty na tych rzepach sprawia, że wszystko ma szansę odpaść jeszcze na terenie bazy. Nie jest więc to tylko zarzut na poziomie estetyki, ale również i wytrzymałości oraz praktyczności w użyciu.

Kolejna rzucająca się w oczy cecha to ostre linie konstrukcji i cieszące oko wloty powietrza. Wentylacja jest dobrze pomyślana. Otwory są mniejsze niż te w Carbonie, ale „mądrze” ułożone. Wygląda to jak inspiracja ze świata bmx, gdzie kaski mają często na płacie czołowym wloty powietrza, co zapewnia dobrą wentylację w trakcie przemieszczenia się. Niestety, jakość wykonania otworów pozostawia trochę do życzenia. Widać niepowtarzalność w pracy urządzeń skrawających i niedokładne wykończenie wycięć.

Daszek na płacie czołowym wychodzi przed konstrukcję na jakieś 4 mm. Wygląda to świetnie, ale niestety, moim zdaniem im więcej masz nad oczami, tym mniej widzisz, kiedy chcesz dojrzeć coś nad swoją głową. Daszek ten to zdecydowanie zabieg estetyczny. Dodatkowo przy upadku kasku na ziemię element ten zwiększa szanse na strzępienie się krawędzi, która przyjmuje na siebie cały impet uderzenia. Czyli zupełnie inaczej niż w kaskach, w których przód i dolna krawędź mają mniej agresywne linie i uderzenie rozkłada się na większej powierzchni.

Kolejny ważny punkt programu to szyny montażowe autorskiej produkcji. Co pod tym względem oferuje konkurencyjny Crye Precision?

Crye stworzyło helm Air Frame, czyli nowatorską konstrukcję, która zyskała przychylność kilku amerykańskich doborowych jednostek. Mimo to w kwestii szyn montażowych jej projektanci zdali się na doświadczenie firmy Ops-Core i wylicencjonowali stworzone dla nich szyny boczne hełmu.

Czemu Team Wendy zdecydował się na stworzenie własnego systemu? Z pewnością nie z powodu słabości dostępnych na rynku produktów, do których znajdziemy wiele akcesoriów i dodatków. Jest to raczej kolejne rozwiązanie podyktowane przez dział marketingu. Decydując się na tworzenie własnego systemu mocowania, firma zapewniła sobie możliwość produkcji wszelkiego rodzaju dodatków i przejściówek do mocowania wyposażenia.

Samo mocowanie szyn do kasku również zasługuje na uwagę. W modelach Carbon czy Air Frame mamy po prostu cztery śruby, dobrze znane z wcześniejszych amerykańskich hełmów, które w najgorszym wypadku dokręcimy lokalną monetą kraju, który podbijamy, lub toolem. Team Wendy i tu postawił na innowacyjność. System mocowany jest do kasku za pomocą czterech śrub. Dwie duże, dwie małe. Wszystkie ampulowe i wpuszczone tak głęboko, że bez rzeczonego ampula nie ma szans się do niego dostać.

Przy tak mocnej konkurencji na rynku i coraz większej świadomości klientów, taki zabieg należy uznać za nieprzemyślany. Najwyraźniej projektanci tego elementu zapomnieli o najważniejszej zasadzie: „Keep it simple, stupid”. W skrócie KISS.

Żeby było ciekawiej lub inaczej, bardziej kontrowersyjnie, obecnie firma umożliwia bezpłatną wymianę szyn dla wszystkich, którzy kupili kask przed 30 września 2013 r. Nowe szyny (w cenie przesyłki) zapewniają również lepsze mocowanie/spasowanie z kaskiem oraz akcesoriami. Poprawiono także system mocowania elementów RIS systemu MAGPUL MOE, który współpracuje z Exfilem. Mocnym punktem kasku jest NVG Shroud firmy Wilcox, służący za punkt mocowania noktowizji lub innych urządzeń optycznych. Panel, który znajduje się na płacie czołowym, umocowany jest klasycznie: czterema śrubami wpuszczonymi od środka – solidnie, tutaj nie można nic zarzucić. Polimery i aluminium lotnicze znacząco obniżają wagę konstrukcji, ale nie wpływają ujemnie na jej wytrzymałość.

Żeby znowu podkreślić wyjątkowość konstrukcji, którą mamy w rękach, warto zauważyć, że nietypowa linia kasku wymusiła na Wilcoxie wyprodukowanie specjalnej linii shroudów! Jak widać dobry wygląd nie znosi kompromisów.

Warto również zwrócić uwagę na elastyczne taśmy (shock cord) o okrągłym przekroju, zabezpieczone oplotem. Służą one do stabilizacji ramienia noktowizora, kiedy jest ono w pozycji dolnej. Minimalizuje to również drgania przy poruszaniu się oraz zapewnia dodatkowy punkt zaczepienia noktowizji do kasku. Patent wpuszczania shock cordu w szynę jest do bólu prosty i bardzo mi się podoba. Prościej się nie da. Shock cord można łatwo skrócić lub zdjąć – oczywiście, o ile wcześniej nic innego nie zamontowaliśmy na szynie. Niestety same haczyki tasiemek, które wpinamy w ramię, to przerost formy nad treścią. Są grube i plastikowe. Do tego nie są stałym elementem elastycznej taśmy, a jedynie są w nią przelotowo włożone, niezwykle łatwo je zgubić. Dodatkowo wybór grubego plastiku w tak małej konstrukcji sprawia, że bardzo ciężko o dostęp do zapięcia w rękawicach. Mając kask na głowie dużą sztuką jest również zaczepienie o siebie obydwu shock cordów. Prosta gumka, która ma służyć do stabilizacji, nie nadaje się do obsługi jedną ręką, jeżeli kask jest na głowie. Na szczęście jest to element, który można bez problemu zmienić, więc nie powinno to wpływać ujemnie na ogólną ocenę konstrukcji.

Nie można niestety jednak przemilczeć jakości ogólnego wykończenia, które jest po prostu nieprecyzyjne. Materiał jest kruchy i każde uderzenie przekłada się na odprysk. Farba niestety również łatwo się ściera, przeciągnięcie kaskiem po metalowych elementach wyposażenia kończy się więc jego porysowaniem.

Wnętrze EXFILA

Poszczególne elementy, z których wykonany jest system pasków, robią dobre wrażenie. Zestaw jest rozbudowany i daje wiele możliwości konfiguracji. Niestety, po przyjrzeniu się wszystkim elementom pojedynczo oprzyrządowanie kuleje.  Do tego stopnia, że ma się wrażenie, że zostało złożone z tego, co akurat „rzucono” w fabryce.

Rozmiar plastikowych przelotek jest niewspółmierny do szerokości taśm, co sprawia, że przelotki mają tendencję do przekręcania się, co znacząco wpływa na komfort użytkowania. Odrobina potu czy wody sprawia, że cały system zaczyna „jeździć” po głowie. Szkoda. Pokładałem duże nadzieje w tym systemie, a pierwsze, co bym zrobił, gdyby kask miał zostać u mnie na dłużej, to wymiana punktów mocowań taśm do kasku. Żeby było ciekawiej, w trakcie pisania tekstu trafiłem na tanią, podrabianą wersję Exfila do asg i właśnie ten element, czyli wspominaną przelotkę, zamieniono

w nim na mniejszą, bardziej pasującą do rozmiaru taśm. Jednym słowem: punkt dla Chin.

Dalej natrafiamy na widoczne na zdjęciach zaciski regulacji pasków, które schodzą w dół, wzdłuż policzka. Ruchome elementy, które działają zaciskowo, a nie przelotowo, wydają się podatne na uszkodzenia. Dość łatwo jest o nie zahaczyć zawieszeniem broni, przy przekładaniu przez głowę. Pomysł, by móc łatwo regulować długość pasków, jest ciekawy, ale ten uważam za zbyt podatny na wyczepienie, no i zapewniam, że nadal nie da się regulować długości za pomocą jednej ręki. Oczywiście automatycznie nasuwa się pytanie: kiedy regulujemy paski w kasku?

W teorii – raz. Przy odbiorze nowego kasku. W praktyce, np. kiedy musimy włożyć pod kask maskę przeciwgazową, albo kiedy po całym dniu, chcemy, by wciąż był na głowie, ale nie opinał nam twarzy. Pomysł wydaje się jak najbardziej na miejscu, można by go jednak uprościć.

Firma Ops-Core poradziła sobie z nim zdecydowanie lepiej. Tam regulacja jest prostsza, ale za to niezawodna. Dużą część pracy systemu nośnego w Exfilu bierze na siebie system Boa regulujący dopasowanie żyłek, które opasają głowę. Pozwala to na stabilne trzymanie się kasku nawet bez zapiętych pasków. Boa Closure System ma dwa ciekawe rozwiązania – niestety,  również kontrowersyjne.

Pierwsze to żyłki, które nawijają się lub rozwijają na bęben ukryty w tubusie. Drugie – system ich luzowania. Kiedy bierzesz do ręki ten kask i chcesz go założyć na głowę, musisz jak w każdym kasku rozsunąć na prawo i lewo taśmy zapinane pod brodą, które umieszczone są po bokach. W Team Wendy dodatkowo musisz ułożyć żyłki powleczone miękkim materiałem, który ma również tendencję do zawijania się. Inaczej splączą się i kask nie uciśnie odpowiednio głowy. Grubość żyłki jest kontrowersyjna. Wydaje się zbyt cienka i delikatna, by nie bać się o łatwość jej rozerwania, jeżeli w kask wrzucimy np. rękawice lub gogle. Obawiam się, że przy dłuższym użytkowaniu system opatulający żyłki będzie się mechacił, rolował i zmniejszał komfort użytkowania. Sam system luzowania żyłek jest również rozbudowany. Zamiast klasycznego układu, w którym skręcając pokrętło w prawo ściskamy, a w lewo luzujemy, w Exfil mamy sytuację, w której żyłki luzują się totalnie po odciągnięciu „kapsla” do siebie. Jest więc to kolejna ruchoma część, poruszająca się w kolejnej osi. Piach, kurz i pył znacząco osłabiają działanie tej konstrukcji. Jest to po prostu jeszcze jedna rzecz, która może zawieść.

Samo osadzanie kasku na głowie przypomina system znany z kasków alpinistycznych. Szeroki płat układający się na głowie jest najprostszym rozwiązaniem. Przyznam, że na tle tubusów i żyłek prezentuje się dość klasycznie. Jest to jednak rozwiązanie sprawdzone i łatwe do utrzymania w czystości. Jeżeli chodzi o akcesoria dodatkowe, to szyna wymusza zakup dedykowanych akcesoriów. To co najważniejsze, czyli słuchawki, da się oczywiście włożyć pod kask, ale Team Wendy promuje peltorowski zewnętrzny system mocowania, wymagający jednak specjalnej przejściówki, którą można bez problemu zamówić.

Wiedząc, że trafi do mnie Exfil Carbon, nie spodziewałem się czegoś niezwykłego, ponieważ zakładałem, że jest to jeszcze jeden kask. Motocyklowy, wspinaczkowy, spadochronowy, czy jeździecki – kask to kask. Kiedy jednak wziąłem go do ręki i spojrzałem do środka, miałem wrażenie, że to jednak coś dużo więcej niż „po prostu kask”. Niestety, dalszy kontakt z tym sprzętem ściągnął mnie z powrotem na ziemię. Czy można to nazwać zawodem? Myślę, że można. I ten zawód poparty jest kilkoma merytorycznymi zarzutami, które przedstawiłem. Trzeba jednak podkreślić, że Carbon, jak na taktyczny światek, jest bardzo innowacyjny. Trzeba mieć bowiem nie lada odwagę, by od tworzenia prostych poduszek do hełmów, dojść do projektowania złożonych systemów, które tak naprawdę nadal służą do tego, do czego służyły wspomniane poduszki.

W bryle, systemie nośnym i absorberach bez trudu dostrzegam chęć tworzenia czegoś innego niż ma w swojej ofercie konkurencja. To świetny znak i odważne podejście do projektowania urządzenia, które nie powstało, by cieszyć oko, ale by pomagać w pracy i chronić zdrowie użytkownika. Niestety, innowacja dla wojska powinna iść w parze z prostotą, a w przypadku Exfila wszystko jest rozbudowane. Na ile wynika to z odwagi konstruktorów, na ile zabrakło testów w terenie, a na ile należy ten kask traktować jako etap przejściowy w drodze do kasku doskonałego – tego nie wiem. Mam jednak nadzieję, że Team Wendy stanie na głowie i da z siebie wszystko, by wyciągnąć z tego modelu wszystko co najlepsze i uczciwie wymieni lub znajdzie inne rozwiązania technologiczne lub koncepcyjne na udogodnienia, które chce nam zaoferować. Jeśli natomiast patrzeć na ten kask przez pryzmat sprzedaży, to wydaje się, że z biznesowego punktu widzenia przemysł wojskowy ma właściwie tylko jeden problem. Jest przemysłem wojskowym. Czyli pomija klienta, jakim jest cywili. Pewnych rzeczy nie da się sprzedać. Niektórych nie można, a niektóre są po prostu zbyt drogie i duże. I w tym momencie na nasycony rynek pełny plate carrierów, gogli, rękawic, odzieży i butów, wchodzi kask. 

Kaski są praktyczne. Czy zajmujesz się asg, rekonstrukcją, wspinaczką, czy też skaczesz na spadochronie – musisz posiadać ochronę głowy. Dobrze zaprojektowany kask to produkt, który sprzeda się zarówno w armii, jak i w cywilnym świecie. Produkt ten na rynku cywilnym adresowany jest do osób, które spędzają czas aktywnie i tym samym są w grupie ryzyka urazu głowy. Zwykle to świadomi swoich oczekiwań i upodobań klienci. Trudno nazwać ich fanboyami. Dla takich przygotowuje się tańsze repliki oryginalnych hełmów i kasków, które nie chronią głowy w takim stopniu jak produkt z carbonu. Mamy więc w idealnym świecie produkt, który istnieje w trzech wersjach. Jako hełm, jako kask i jako replika. Wszystko z pozoru wygląda tak samo, ale różnice technologiczne są znaczne.

Czemu o tym piszę? Ponieważ biorąc do ręki kask EXFIL Carbon, który z powodzeniem może być też używany w świecie cywilnym, wyraźnie czuć, że biznesowy światy wojska i cywili przeplatają się od samego początku w wizji sprzedażowej zespołu Team Wendy. Podoba mi się to. Trzymam kciuki za dalszy rozwój tej marki i z dużym zainteresowaniem czekam na możliwość wzięcia do ręki modelu EXFIL Ballistic.

Keep it simple, Wendy!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Radosław Tyślewicz Wisport Crafter cz. 2

Wisport Crafter cz. 2 Wisport Crafter cz. 2

Obiecałem kolejny, tym razem długodystansowy test najnowszego plecaka firmy Wisport. Co prawda ze względów zawodowo-organizacyjnych udało się odbyć tylko część zaplanowanej trasy od Żywca przez „Westerplatte...

Obiecałem kolejny, tym razem długodystansowy test najnowszego plecaka firmy Wisport. Co prawda ze względów zawodowo-organizacyjnych udało się odbyć tylko część zaplanowanej trasy od Żywca przez „Westerplatte południa” z września 1939 r. na Węgierskiej Górce po Rysy w Tatrach i całość zakończyła się na przełęczy Głuchaczki, ale tych kilka dni marszu pozwoliło zweryfikować pierwsze obserwacje opisane wcześniej. Niestety, „korki” na szlakach oraz limit czasu nie pozwoliły na osiągnięcie najwyższego...

Konrad Brodewicz, Radosław Tyślewicz Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA

Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA

Firma Benchmade rozpoczęła swoją przygodę z produkcją różnego rodzaju noży już w latach 80., czyli nie mniej niż 30 lat temu. Początki były skromne. Pierwsze egzemplarze wykonywane były na używanych urządzeniach...

Firma Benchmade rozpoczęła swoją przygodę z produkcją różnego rodzaju noży już w latach 80., czyli nie mniej niż 30 lat temu. Początki były skromne. Pierwsze egzemplarze wykonywane były na używanych urządzeniach kupionych okazyjnie od przechodzącego na emeryturę producenta innego rodzaju ostrzy, który nie znalazł godnego następcy i kontynuatora swojej działalności. Obecnie po 30 latach firma zatrudnia kilkaset osób i produkuje różnego rodzaju wysoko cenione noże myśliwskie, ratownicze, outdoorowe,...

Wojciech Jagielski Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic

Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic

Wrocławska firma Mactronic wprowadziła w tym roku na rynek kolejne nowe latarki – Defender RGB i Defender +IR. Dzięki uprzejmości producenta mieliśmy możliwość przetestowania nowych produktów, sprawdzenia...

Wrocławska firma Mactronic wprowadziła w tym roku na rynek kolejne nowe latarki – Defender RGB i Defender +IR. Dzięki uprzejmości producenta mieliśmy możliwość przetestowania nowych produktów, sprawdzenia czym się różnią oraz przyjrzenia się ich mocnym i słabszym stronom.

Globemaster ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii

ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii

Fińska firma ASE UTRA, znany i ceniony producent akcesoriów do broni palnej, posiada w swojej ofercie bardzo ciekawe tłumiki serii SL. Tłumiki te są przeznaczone na rynek cywilny, dedykowane myśliwym i...

Fińska firma ASE UTRA, znany i ceniony producent akcesoriów do broni palnej, posiada w swojej ofercie bardzo ciekawe tłumiki serii SL. Tłumiki te są przeznaczone na rynek cywilny, dedykowane myśliwym i strzelcom sportowym. Dzięki polskiemu dystrybutorowi, firmie INCORSA, otrzymałem do testów tłumik SL5i do kalibru .223 (5.56 mm x 45). Tłumik dostępny jest z gwintami do montowania na karabinach wyposażonych w gwinty: M14 x1; M15 x1; M17 x1; M18 x1, 1/2” x20 i 5/8” x24.

Globemaster Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie

Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie

Każdy z nas, strzelających rekreacyjnie czy sportowo zna strzelców, którzy regularnie po każdej sesji na strzelnicy czyszczą z niebywałym pietyzmem swą broń. Podobnie zna również strzelca, który wygłasza...

Każdy z nas, strzelających rekreacyjnie czy sportowo zna strzelców, którzy regularnie po każdej sesji na strzelnicy czyszczą z niebywałym pietyzmem swą broń. Podobnie zna również strzelca, który wygłasza heretyczne wręcz stwierdzenia, że broni czyścić i smarować nie trzeba. Temat czyszczenia broni pozostawię jednak na inne rozważania, a dziś zajmę się niemniej ważną kwestią czyszczenia tłumików. I tu od razu przytoczę znane powiedzenie: „jak dbasz to masz”.

Redakcja Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex

Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex

Legginsy HOYDEN Range Tight mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzają się zarówno na szlaku, strzelnicy czy podczas ćwiczeń fizycznych. Polski producent systematycznie wzbogaca swój asortyment o ten skierowany...

Legginsy HOYDEN Range Tight mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzają się zarówno na szlaku, strzelnicy czy podczas ćwiczeń fizycznych. Polski producent systematycznie wzbogaca swój asortyment o ten skierowany do pań, produkując odzież dla tych kobiet, które także korzystają z broni, są aktywne i wysportowane.

Wojciech Jagielski Test latarki Olight Odin

Test latarki Olight Odin Test latarki Olight Odin

Olight w 2020 roku zaproponował kilka nowych latarek, na szczególną uwagę zasługuje jednak nowa linia nazwana na cześć boga skandynawskich wojowników. Odyn to najważniejszy z bogów nordyckich, bóg wojny...

Olight w 2020 roku zaproponował kilka nowych latarek, na szczególną uwagę zasługuje jednak nowa linia nazwana na cześć boga skandynawskich wojowników. Odyn to najważniejszy z bogów nordyckich, bóg wojny i wojowników. Czy Olight Odin stanie się „świetlistym bogiem” żołnierzy? Przekonajmy się, ile Odin ma z Odyna.

Radosław Tyślewicz, HAIX Group „Heroes wear Haix”

„Heroes wear Haix” „Heroes wear Haix”

Tytułowy slogan reklamowy producenta zachęcił mnie do dość intensywnego testu tego modelu butów. Postanowiłem być herosem i w zaledwie cztery i pół dnia pokonać w nich od razu 100 km, sprawdzając jednocześnie,...

Tytułowy slogan reklamowy producenta zachęcił mnie do dość intensywnego testu tego modelu butów. Postanowiłem być herosem i w zaledwie cztery i pół dnia pokonać w nich od razu 100 km, sprawdzając jednocześnie, na ile model ten sprawdzi się podczas taktycznego pokonywania terenów leśnych oraz jako but miejski codziennego użytku.

Radosław Tyślewicz Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex

Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex

Buty Bates Delta 9 Gore-Tex w trakcie trwania testów zostały spakowane do plecaka jednego z uczestników jesiennej selekcji do Jednostki Specjalnej przeprowadzonej w Bieszczadach w 2020 roku. Zostały zabrane...

Buty Bates Delta 9 Gore-Tex w trakcie trwania testów zostały spakowane do plecaka jednego z uczestników jesiennej selekcji do Jednostki Specjalnej przeprowadzonej w Bieszczadach w 2020 roku. Zostały zabrane jako drugie buty na trudne warunki panujące w tym okresie w górach, zgodnie z listą rzeczy obowiązkowych dla uczestnika selekcji do oddziałów bojowych wojsk specjalnych. Błoto, śnieg, tereny podmokłe, ciągły deficyt ciepła i wszechobecna wilgoć – wszystkie te czynniki przy tak ekstremalnej próbie...

Wojciech Jagielski Sygnalizator taktyczny Olight Freyr

Sygnalizator taktyczny Olight Freyr Sygnalizator taktyczny Olight Freyr

Olight postanowił kontynuować sagę nordyckich bogów i kolejną latarkę nazwał imieniem fallicznego (cokolwiek miałoby to znaczyć) bóstwa Freyra – boga roślinności, pokoju, bogactwa i… płodności. Jak Freyr...

Olight postanowił kontynuować sagę nordyckich bogów i kolejną latarkę nazwał imieniem fallicznego (cokolwiek miałoby to znaczyć) bóstwa Freyra – boga roślinności, pokoju, bogactwa i… płodności. Jak Freyr sprawdzi się w świeceniu, zaraz sprawdzimy.

Kamil Słoma, Izabela Stanke TRACER UV – nie tylko dla specjalistów

TRACER UV – nie tylko dla specjalistów TRACER UV – nie tylko dla specjalistów

Mactronic zaoferował swoim klientom kolejną solidną latarkę. Nie jest to jednak sprzęt, który lekką ręką można wtłoczyć pomiędzy tabuny innych ultra pancernych latarek z bajerami. Model TRACER UV jest...

Mactronic zaoferował swoim klientom kolejną solidną latarkę. Nie jest to jednak sprzęt, który lekką ręką można wtłoczyć pomiędzy tabuny innych ultra pancernych latarek z bajerami. Model TRACER UV jest wyważoną i przemyślaną konstrukcją, która jednak nie jest adresowana do przeciętnych posiadaczy „taktycznego kałduna” i na pierwszy rzut oka może nie mieć szerokiego grona entuzjastów.

Tomasz Łukaszewski Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex

Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex

W poprzednich numerach „SPECIAL OPS” mogłeś zapoznać się z dwuetapowym testem butów Bates Delta 8 Gore-Tex 2368 i Bates Delta 9 Gore-Tex 2900, przeprowadzonym przez czynnych żołnierzy z WOT i Wojsk Specjalnych,...

W poprzednich numerach „SPECIAL OPS” mogłeś zapoznać się z dwuetapowym testem butów Bates Delta 8 Gore-Tex 2368 i Bates Delta 9 Gore-Tex 2900, przeprowadzonym przez czynnych żołnierzy z WOT i Wojsk Specjalnych, zrealizowanym w trudnym terenie i podczas sprawowania codziennej służby. Trzeci test, ostatni z serii, przeprowadzony przez użytkownika cywilnego, to sprawdzian użyteczność obuwia w warunkach „miejskiej dżungli”.

Izabela Stanke Night Hunter 03 - Nocny Łowca od Mactronic

Night Hunter 03 - Nocny Łowca od Mactronic Night Hunter 03 - Nocny Łowca od Mactronic

Od lat 80. XX wieku Mactronic oferuje sprzęt oświetleniowy najwyższej jakości. Obecnie firma z Wrocławia przedstawia kolejną ciekawą propozycję. Każdy, kto korzystał kiedyś z jej produktów, wie doskonale,...

Od lat 80. XX wieku Mactronic oferuje sprzęt oświetleniowy najwyższej jakości. Obecnie firma z Wrocławia przedstawia kolejną ciekawą propozycję. Każdy, kto korzystał kiedyś z jej produktów, wie doskonale, że to nie jest sprzęt, który ot tak można wrzucić pomiędzy inne latarki.

Izabela Stanke MIAŁAM WIZJĘ... Termowizja HIKMICRO Lynx Pro LH19

MIAŁAM WIZJĘ... Termowizja HIKMICRO Lynx Pro LH19 MIAŁAM WIZJĘ... Termowizja HIKMICRO Lynx Pro LH19

HIKVISION to wiodący na świecie dostawca, produkujący pełen zestaw kompleksowych, nowoczesnych technologii i rozwiązań bezpieczeństwa, oraz producent kamer przemysłowych, który poszerza ofertę o podręczne...

HIKVISION to wiodący na świecie dostawca, produkujący pełen zestaw kompleksowych, nowoczesnych technologii i rozwiązań bezpieczeństwa, oraz producent kamer przemysłowych, który poszerza ofertę o podręczne kamery termowizyjne, tworząc tym samym HIKMICRO. Jednym ze sztandarowych produktów jest seria kamer termowizyjnych Lynx Pro LH. Tym samym przełamuje monopol wielu firm wprowadzając na rynek niestandardową specyfikację w niespotykanej cenie i rozmiarach. Zdjęcia: Izabela Stanke

Piotr Górski Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm

Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm

Bushnell to znana, prestiżowa marka produkująca optykę, tj. lornetki, lunety, lunety celownicze, teleskopy, kolimatory, noktowizory, dalmierze, kompasy, statywy oraz przeróżne okulary i gogle. W USA Bushnell...

Bushnell to znana, prestiżowa marka produkująca optykę, tj. lornetki, lunety, lunety celownicze, teleskopy, kolimatory, noktowizory, dalmierze, kompasy, statywy oraz przeróżne okulary i gogle. W USA Bushnell w swojej dziedzinie jest rynkowym liderem, co zdaje się być wystarczającą rekomendacją dla jego produktów, choć istnieje oczywiście wielu rynkowych i godnych konkurentów Bushnella. Od 1948 roku ta firma z południowej Pensylwanii, założona przez Dave’a Bushnella, specjalizuje się w produkcji akcesoriów...

Krzysztof Kozicki Petzl Tactikka Core 450 – bohater leśnych ostępów i nie tylko

Petzl Tactikka Core 450 – bohater leśnych ostępów i nie tylko Petzl Tactikka Core 450 – bohater leśnych ostępów i nie tylko

Pewnie każdy z Was zna to uczucie, jak po dłuższej nieobecności, np. po powrocie z urlopu, wracacie do domu i w końcu jesteście u siebie, w miejscu znanym i bezpiecznym. Ja mam tak za każdym razem, gdy...

Pewnie każdy z Was zna to uczucie, jak po dłuższej nieobecności, np. po powrocie z urlopu, wracacie do domu i w końcu jesteście u siebie, w miejscu znanym i bezpiecznym. Ja mam tak za każdym razem, gdy pojawiam się w lesie. Ogarnia mnie wtedy spokój i przeświadczenie, że jestem we właściwym miejscu, w ekosystemie, którego jestem częścią. Dlatego, gdy tylko mam wolną chwilę od pracy, zabieram namiot lub hamak i idę spać „do siebie”. Na takie nawet najkrótsze wyprawy trzeba zabrać kilka podstawowych...

Globemaster Tłumik ECO .22LR 1/2"x28 UNEF

Tłumik ECO .22LR 1/2"x28 UNEF Tłumik ECO .22LR 1/2"x28 UNEF

Broń w kalibrze .22LR ostatnimi czasy staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Szczególnie jeżeli mowa o broni długiej. Wielu strzelców sportowych strzelających w zawodach typu PRS (strzelectwo praktyczne),...

Broń w kalibrze .22LR ostatnimi czasy staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Szczególnie jeżeli mowa o broni długiej. Wielu strzelców sportowych strzelających w zawodach typu PRS (strzelectwo praktyczne), „buduje” karabiny w kalibrze .22LR w celu prowadzenia treningów. Treningów, które po podsumowaniu kosztów amunicji są znacznie tańsze w porównaniu do strzelania z broni w kalibrach .308, 6.5 Creedmoore czy innych. Co więcej, przy wykorzystaniu tego typu karabinków sportowych, można prowadzić...

Monika Dziuba SAWFLY® R3 MAX - niezawodna ochrona od Revision

SAWFLY® R3 MAX - niezawodna ochrona od Revision SAWFLY® R3 MAX - niezawodna ochrona od Revision

Ochrona oczu oraz słuchu w trakcie strzelania jest kluczowa i nie trzeba do niej przekonywać użytkowników broni palnej. Bez względu czy ochrona oczu będzie używana w warunkach bojowych, cywilnych – myśliwskich,...

Ochrona oczu oraz słuchu w trakcie strzelania jest kluczowa i nie trzeba do niej przekonywać użytkowników broni palnej. Bez względu czy ochrona oczu będzie używana w warunkach bojowych, cywilnych – myśliwskich, sportowych, rekreacyjnych, czy np. w trakcie strzelanek z replik ASG, użytkownik powinien mieć pewność co do wytrzymałości sprzętu i komfortu wielogodzinnego użytkowania.

Piotr Górski Luneta Bushnell Legend 10 x 42 mm – test

Luneta Bushnell Legend 10 x 42 mm – test Luneta Bushnell Legend 10 x 42 mm – test

Luneta… czy może lornetka? Które z tych narzędzi pracy lub rozrywki wydaje się być lepsze? Tu należałoby dościślić, że będziemy rozważać odpowiedź na powyższe pytanie w ramach tych samych parametrów, czyli...

Luneta… czy może lornetka? Które z tych narzędzi pracy lub rozrywki wydaje się być lepsze? Tu należałoby dościślić, że będziemy rozważać odpowiedź na powyższe pytanie w ramach tych samych parametrów, czyli powiększenie i średnica obiektywu dla obu ewentualnych sprzętów. Zdjęcia: Piotr Górski

Radosław Tyślewicz, HAIX Group Buty Haix Combat GTX Coyote - test w warunkach górskich

Buty Haix Combat GTX Coyote - test w warunkach górskich Buty Haix Combat GTX Coyote - test w warunkach górskich

Nowy model butów firmy Haix – Combat GTX poddaliśmy testowi użytkowania zarówno w upalnym okresie letnim, jak i wystawiając je na długotrwałe oddziaływanie wilgotnego i zimnego środowiska podczas jesiennego...

Nowy model butów firmy Haix – Combat GTX poddaliśmy testowi użytkowania zarówno w upalnym okresie letnim, jak i wystawiając je na długotrwałe oddziaływanie wilgotnego i zimnego środowiska podczas jesiennego wejścia błotnistym szlakiem na szczyt Turbacz w Gorcach. Całą prawdę o najnowszym modelu przeznaczonym dla żołnierzy, militarystów i myśliwych prezentujemy poniżej.

Mariusz Hrycyna Rękawice Mechanix Wear

Rękawice Mechanix Wear Rękawice Mechanix Wear

Mechanix Wear to amerykański producent funkcjonalnych rękawic ochronnych o wszechstronnym zastosowaniu, estetycznym wyglądzie i bogatym wzornictwie. Firma znana jest z produkcji rękawiczek przeznaczonych...

Mechanix Wear to amerykański producent funkcjonalnych rękawic ochronnych o wszechstronnym zastosowaniu, estetycznym wyglądzie i bogatym wzornictwie. Firma znana jest z produkcji rękawiczek przeznaczonych dla wojska i służb mundurowych. Zdjęcia: Mariusz Hrycyna

Izabela Stanke Latarka diodowa Fenix TK11 TAC - mała, ale wariatka

Latarka diodowa Fenix TK11 TAC - mała, ale wariatka Latarka diodowa Fenix TK11 TAC - mała, ale wariatka

Firmy Fenix, a właściwie „Fenixlight Limited”, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Gdyby jednak ktoś miał wątpliwości, skąd wzięła się na rynku, podpowiadam: młody dynamiczny zespół, niezadowolony z...

Firmy Fenix, a właściwie „Fenixlight Limited”, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Gdyby jednak ktoś miał wątpliwości, skąd wzięła się na rynku, podpowiadam: młody dynamiczny zespół, niezadowolony z jakości innych produktów, które nie zaspakajały ich potrzeb, postanowił stworzyć coś, czego jeszcze nie było. I tak w 2004 roku powstał on – Fenixlight Limited.

Radosław Tyślewicz Krzesiwo – wybierz dobrze swoje narzędzie do wzniecania ognia

Krzesiwo – wybierz dobrze swoje narzędzie do wzniecania ognia Krzesiwo – wybierz dobrze swoje narzędzie do wzniecania ognia

Jedną z podstawowych umiejętności wyróżniających człowieka cywilizowanego jest umiejętność rozpalania ognia. Obok noszenia butów, uprawy roli i wynalezienia elektryczności to chyba podstawowa oznaka rozwoju....

Jedną z podstawowych umiejętności wyróżniających człowieka cywilizowanego jest umiejętność rozpalania ognia. Obok noszenia butów, uprawy roli i wynalezienia elektryczności to chyba podstawowa oznaka rozwoju. Ogień pozwala na obróbkę termiczną pożywienia, dzięki czemu nie musimy jeść surowego mięsa i żyjemy dłużej. Służy również do wytwarzania ciepła, co z kolei pozwala człowiekowi funkcjonować w wielu strefach klimatycznych i przyczyniło się do rozwoju technicznego.

Piotr Górski Expert PL3 i Expert PL5 - testujemy zestaw latarek od Mactronic

Expert PL3 i Expert PL5 - testujemy zestaw latarek od Mactronic Expert PL3 i Expert PL5 - testujemy zestaw latarek od Mactronic

Tym razem prezentujemy test latarek Expert PL3 i Expert PL5, krajowego dystrybutora Mactronic z Wrocławia, który wprowadza na rynek krótką serię Expert, czyli latarek ręcznych przeznaczonych dla służb...

Tym razem prezentujemy test latarek Expert PL3 i Expert PL5, krajowego dystrybutora Mactronic z Wrocławia, który wprowadza na rynek krótką serię Expert, czyli latarek ręcznych przeznaczonych dla służb ochrony policji, czy patroli interwencyjnych, z płynną regulacją światła. To sprzęt nieco inny niż by się wydawało na pierwszy rzut oka. Otóż latarka jest wyposażeniem występującym z założenia w liczbie pojedynczej, niemniej dzisiejszy test może wykazać, że zestaw dwóch latarek (niekoniecznie takich...

Najnowsze produkty i technologie

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.