Enforce Tac & IWA 2014
Obie tegoroczne norymberskie imprezy, czyli Enforce Tac oraz IWA OutdoorClassics, pobiły rekordy wszystkich swoich poprzednich edycji. IWA zgromadziła 1343 wystawców, którzy prezentowali swój sprzęt nie w ośmiu, jak rok temu, a w dziewięciu halach. Ich produkty obejrzało prawie 40 tysięcy zwiedzających. Również Enforce Tac, najciekawszy z naszego punktu widzenia, odnotował rekordowe wyniki, a było to spowodowane zmianą formuły tej imprezy w porównaniu do dwóch poprzednich edycji. W tym roku wystawa skierowana do służb porządku publicznego oraz wojska odbywała się w dniach 5 i 6 marca, a więc przed IWA (7–10 marca), a nie jak dotychczas równolegle do niej. Firmy wystawiające się na Enforce Tac 2014 otrzymały do dyspozycji oddzielną halę, dzięki czemu ich liczba wzrosła z 50 do 79, w porównaniu do edycji zeszłorocznej. Stały rozwój Enforce Tac budzi nadzieję, że już wkrótce może ona konkurować z paryskim Milipolem. Zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi, naszym zdaniem, produktami prezentowanymi na Enforce Tac oraz IWA 2014.
Zobacz także
Kuba Wesołowski Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski...
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.
Radosław Tyślewicz Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących...
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących działania w ramach tzw. low profile – czyli w ukryciu. Na ile ten sportowy z wyglądu model spełnia taktyczne wymagania operacji w terenie zurbanizowanym, sprawdziliśmy w naszym teście.
Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.
Heckler & Koch
Na Enforce Tac po raz pierwszy pokazano najnowszą wersję pistoletu maszynowego MP7. Model A2 wyróżnia się brakiem składanego chwytu pistoletowego, który został zastąpiony zespołem trzech aluminiowych szyn montażowych. Nie jest to jednak zupełna nowość, ponieważ na zamówienie Navy Seals podobne rozwiązanie opracowała firma Wilcox już jakiś czas temu.
Także karabinek G36 zaprezentowano w Norymberdze z nowym modelem łoża przedniego. W miejsce standardowego, z tworzywa, zaproponowano dłuższe, wykonane z aluminium, które oprócz dolnej i górnej szyny STANAG 4694 mają wykonane po bokach rzędy otworów o kształcie dziurki od klucza, na wzór systemu KeyMod, do mocowania dodatkowych odcinków takich szyn w liczbie i o długości odpowiadającej użytkownikowi. Prezentowany G36 posiadał również nową kolbę z wersji G36-IdZ o regulowanej długości i z regulowaną poduszką podpoliczkową.
Na targach nie mogło również zabraknąć najnowszej wersji pistoletu maszynowego MP5, świętującego 50-lecie swojego istnienia. Najnowsza wersja MLI (Mid-Life Upgrade), wyposażona jest w nowe, lekkie łoże zaopatrzone w pięć rzędów takich samych otworów jak w nowym łożu karabinka G36. Poza tym nową, niską szynę do osadzania przyrządów celowniczych zamocowano także na komorze zamkowej, a MLI oferowany jest nie tylko w kolorze czarnym, ale również w piaskowym (RAL8000).
SIG Sauer
Enforce Tac 2014 był miejscem europejskiej premiery bezkurkowego pistoletu samopowtarzalnego SIG Sauer P320. Mimo podobieństwa do wczesniejszgeo P250 to pierwszy w historii tej firmy pistolet z bijnikiem. Modułowa budowa P320 pozwala, poprzez wymianę mechanizmu spustowego, na łatwe dostosowanie go do amunicji 9 mm × 19, 9 mm × 22 oraz 10 mm × 22. Pistolet występuje w odmianie pełnowymiarowej Full-Size z magazynkiem o pojemności 17 nabojów oraz kompaktowej – Carry – z magazynkiem 15-nabojowym.
SIG556XI to karabinek, a właściwie system broni, pozwalający na skonfigurowanie go według wymagań użytkownika. Można do niego dobierać lufy o różnej długości (10, 14,5 oraz 16 cali), kolby stałe oraz o regulowanej długości, łoża aluminiowe lub z włókna szklanego, a także przenieść rączkę napinania na wybraną stronę broni. Poprzez wymianę komory spustowej z gniazdem magazynka broń można dostosować do strzelania amunicją w kalibrach 5,56 NATO, 7.62 mm × 39 lub .300 BLK. Co może zainteresować m.in. potencjalnych użytkowników z Polski – SIG556XI w kalibrze 7.62 mm × 39 może być zasilany także magazynkami od karabinków AK.
Na targach nie mogło również zabraknąć pistoletu maszynowego SIG MPX. Broń ta działa na zasadzie odprowadzania gazów prochowych przez boczny otwór w lufie, które wprawiają w ruch zespół ruchomy. Mechanizm napinania i manipulatory nawiązują do broni z rodziny AR-15, a zasilanie realizowane jest z magazynków firmy Lancer o pojemności 20 i 30 nabojów.
FN Herstal
Na stoisku FN Herstal można było zapoznać się z najnowszą – Mk3 – wersją karabinka maszynowego FN Minimi 5.56 oraz ręcznego karabinu maszynowego FN Minimi 7.62. Zmiany, jakie wprowadza ta wersja, są takie same dla obu konstrukcji i obejmują zmodyfikowaną pokrywę komory zamkowej wyposażoną w uniwersalną szynę montażową, zmieniony napinacz, nową regulowaną kolbę oraz nowy zespół łoża. Elementy te można zastosować też do starszych wersji – belgijska firma oferuje je jako pakiet modernizacyjny.
Desert Tech
Enforce Tac 2014 była pierwszą okazją do zapoznania się w Europie z 7,62-mm karabinem Desert Tech Micro Dynamic Rifle (MDR) w układzie bezkolbowym. Desert Tech to nowa nazwa firmy Desert Tactical Arms, znanej dotychczas z konstrukcji bardzo udanych karabinów wyborowych w układzie bezkolbowym SRS (Special Ops 6 (19) 2012). MDR, występujący na razie tylko w postaci demonstratora z komorami spustowymi wykonanymi z tworzywa na drukarkach 3D, jest jednym z najlepiej zaprojektowanych pod względem ergonomicznym wśród dostępnych na rynku karabinków w układzie bull-pup. Przycisk zwalniania magazynka znajduje się przed spustem i obsługiwany jest palcem wskazującym dłoni spoczywającej na chwycie, z kolei zwalnianie zespołu ruchomego z tylnego położenia wykonywane jest za pomocą dźwigni znajdującej się za magazynkiem. Broń jest łatwa do przystosowania dla strzelców leworęcznych, ponieważ rękojeść napinania można przestawiać na lewą lub prawą stronę, a okna wylotowe łusek znajdują się po obu stronach MDR-a.
B&T
Prawdziwa niespodzianka w postaci pistoletu VP9 czekała zwiedzających na stoisku szwajcarskiej firmy Brügger & Thomet AG. Jest to wyciszony pistolet powtarzalny nawiązujący do koncepcji pistoletu Welrod z czasów II wojny światowej. VP9 zasilany jest amunicją 9 mm × 19 z 5-nabojowego magazynka mającego postać odłączanego chwytu pistoletowego, wyposażony jest w czterotaktowy zamek oraz bezpiecznik nastawny. O skuteczności tłumienia huku strzału świadczy fakt, że nawet w przypadku strzelania amunicją naddźwiękową głośność wystrzału ma nie przekraczać 129 dB. Użycie amunicji poddźwiękowej obniży hałas o kolejne 4 dB. Pistolet ma masę 862 g i ma długość 286 mm. Z powodu poprawności politycznej, nazwa pistoletu oficjalnie rozwijana jest jako Veterinary Pistol i jego oficjalnym przeznaczeniem jest dobijanie rannej zwierzyny przez weterynarzy lub myśliwych…
G.A.C. Rifles
Włoska firma G.A.C. Rifles zaprezentowała karabin wyborowy Thunder, mogący występować w dwóch wersjach, zasilanych amunicją w kalibrze .408 lub .375 Chey-Tac. Wyposażony jest on w składaną, regulowaną kolbę, 30-calową lufę firmy Krieger, 7-nabojowy magazynek oraz aluminiowe łoże Evolution HD firmy XLR Industries. Karabin ma masę 9800 g, długość z kolbą złożoną 1130 mm, a rozłożoną 1410 mm.
Caracal
Firma Caracal, znana przede wszystkim z konstrukcji pistoletu o tej samej nazwie, już jakiś czas temu wprowadziła do oferty również karabinki (CR816) oraz broń wyborową. Na IWA można było zapoznać się z karabinem snajperskim CS308 w kalibrze .308, o masie 6800 g, długości 1275 mm, zasilanym z magazynka o pojemności pięciu nabojów. Karabin występuje również w wersji CS338 na silniejszą amunicję .338LM.
Spuhr
Szwedzki Spuhr, specjalizujący się w montażach do celowników optycznych, zaprezentował zestaw akcesoriów poprawiających własności użytkowe pistoletu maszynowego HK MP5. W jego skład wchodzi aluminiowe łoże, z otworami pozwalającymi na montaż odcinków szyn montażowych o długości i w miejscu wybranym przez użytkownika. Masa tego łoża to zaledwie 92 gramy, czyli około 15% mniej niż standardowego plastikowego łoża HK. Drugim ciekawym elementem jest adapter umożliwiający zastąpienie standardowej kolby wysuwanej innymi typami kolb, które powstały do karabinków z rodziny AR15 (np. Magpul CTR). Składanie się z MP5 wyposażonego w taką kolbę jest znacznie wygodniejsze, gdyż podparcie dla policzka znajduje się wyżej, ale dotyczy to broni z celownikami optoelektronicznymi na montażach średniej i dużej wysokości. Adapter pozwala również na montowanie, za pomocą zaczepów kulowych, różnego rodzaju pasów nośnych zapewniających wygodne składanie się z lewej i prawej ręki.
Libervit
Francuska firma Libervit, specjalizująca się w produkcji hydraulicznego sprzętu wyważeniowego i ratowniczego, zaprezentowała na Enforce Tac nową wersję swojego sztandarowego produktu, czyli Door Raidera. To niezwykle skuteczne urządzenie służące do wyważania drzwi, charakteryzowało się dość znaczną masą. Aby temu zaradzić, postanowiono zastosować w konstrukcji rozpieraka montowanego na drzwiach włókna węglowe. Udało się dzięki temu zmniejszyć jego masę o niemal 50% – z prawie 23 kg do zaledwie 12 kg, przy zachowaniu tych samych parametrów roboczych (nacisk, wytrzymałość). Dodatkowo, wprowadzono gumową osłonę środkowej stopki, zmniejszającą hałas mogący powstawać w momencie opierania jej o metalowe drzwi. Na zdjęciach widoczna stara (na górze) oraz nowa (na dole) wersja rozpieraka Door Raider.
Kryptek
Po zeszłorocznej dominacji kamuflażu A-TACS, tegoroczna edycja targów Enforce Tac oraz IWA opanowana została przez kamuflaż Kryptek. Wśród sprzętu można było znaleźć między innymi plate carriery Tyr PICO wykonane z materiałów w tym kamuflażu, mundury (spodnie bojowe i combat shirt) firmy Velocity Systems, komplety hardshellowe produkcji samego Krypteka, itd.
TAT3D
TAT3D to włoska firma, która stworzyła serię trójwymiarowych, humanoidalnych celów strzeleckich w formie manekinów. Mają one podnieść realizm treningów strzeleckich w porównaniu do papierowych tarcz z nadrukami ludzkich sylwetek. Mają one budowę modułową pozwalającą na stosowanie kilku wzorów głów, wymiennych rąk, które mogą trzymać różne przedmioty (od broni w postaci pistoletów, karabinów, a nawet granatników przeciwpancernych, po przedmioty nią niebędące, jak butelki, latarki, noże, itp.). Ręce mają możliwość ruchu, dzięki czemu można je ustawiać tak, aby manekiny wyglądały bardziej realnie.
Ulbrichts
Firma Ulbrichts Witwe GmbH zaprezentowała w tym roku kilka nowych hełmów. Producent uznanych modeli Zenturio 05 i AM95 rozszerzył swoją ofertę o sześć nowych konstrukcji. W przeciwieństwie do starszych modeli, w nowych hełmach zrezygnowano z integralnego systemu łączności. Każdy z nich, ma jednak konstrukcję pozwalającą na wygodne noszenie pod nimi słuchawek. Na szczególną uwagę zasługuje hełm Zenturio TSO ES Hybrid HP, powstały na zamówienie jednostki GSG9. Ma on kształt charakterystyczny dla wcześniejszych produktów Ulbrichts i wyposażony został w przezroczystą osłonę balistyczną twarzy, montaż do gogli noktowizyjnych i boczne szyny montażowe. Konstrukcja wykonana z tytanu i kompozytów ma masę 2,6 kg i zapewnia odporność na przebicie m.in. pociskami nabojów 7,62 mm × 25 Tokariew (pocisk pełnopłaszczowy o masie 5,5 g wystrzelony z prędkością 520 m/s), 9 mm × 19 (pocisk RUAG DM41 wystrzelony z prędkością 480 m/s) czy .357 Magnum (pocisk Geco VMKS o masie 10,2 g wystrzelony z prędkością 430 m/s). Poza hełmami ciężkimi pokazano też konstrukcje lżejsze, w postaci modeli Legionnaire Standard, Legionnaire FC oraz Hoplit TSO-SPP-FC. Ten ostatni kształtem przypomina hełm Ops Core, również wyposażony jest w boczne szyny montażowe oraz mocowanie dla gogli noktowizyjnych, jednak przy masie 1,7 kg i konstrukcji tytanowo-kompozytowej zapewnia znacznie lepszą osłonę balistyczną, identyczną z tą oferowaną przez Zenturio TSO ES Hybrid HP.
Team Wendy
Producent uznanych systemów fasunków do hełmów, amerykański Team Wendy, zaprezentował niedawno pierwszy w historii firmy hełm balistyczny EXFIL Ballistic Helmet. Wyposażony jest on w charakterystyczne dla Team Wendy szyny boczne oraz montaż dla gogli noktowizyjnych produkcji firmy Wilcox. Na stoisku nie zabrakło również kasków ochronnych EXFIL LTP oraz EXFIL Carbon w różnych konfiguracjach. Opis modelu EXFIL LTP już wkrótce na naszych łamach.
Helikon
Stoisko Helikon imponowało rozmiarami, ale chyba jeszcze bardziej liczbą nowości oraz postaciami specjalnych gości. Najważniejszą nowością była prezentacja linii produktów Direct Action, w tworzeniu której pomagali, obecni na stoisku Helikona, byli żołnierze JW GROM Jacek Kowalik oraz Andrzej K. „Kisiel”, a także byli żołnierze US Navy SEAL Brandon Webb oraz „Drago”. Direct Action to na razie przede wszystkim plecaki oraz torby. Inną nowością był prototyp spodni „taktycznych” w kamuflażu Kryptek Mandrake.
Mactronic
Ciekawą nowością na stoisku firmy Mactronic był reflektor do montażu na tarczach balistycznych. Ma on postać obejmy, utrzymywanej siłą sprężyny na górnej krawędzi tarczy. Mechanizm regulacji rozwarcia elementów pozwala na dostosowanie go do tarcz o różnej grubości. Można go więc montować na tarczach, które nie mają fabrycznie montowanego źródła światła. Kwestią dyskusyjną jest sposób włączania reflektora za pomocą przycisków na bocznej powierzchni pojemnika na akumulatory. Lepszym rozwiązaniem byłoby chyba zastosowanie włącznika połączonego przewodem z reflektorem, który można by montować na uchwytach tarczy, a więc w zasięgu rąk osoby ją trzymającej.
Tasmanian Tiger
Wśród tegorocznych nowości firmy Tasmanian Tiger, na uwagę zasługiwały m.in. plecak TT Trojan Rifle Pack z systemem przenoszenia broni wyborowej, lekki plecak TT Roll Up Bag zwijany na podobnej zasadzie jak worki zrzutowe czy system przechowywania sprzętu medycznego TT Medic Transporter.
Lowa
Elite Light to dość dobrze znany model butów z militarnej linii marki Lowa. Tym razem można było zobaczyć ten model w wersji brązowej, która jest odpowiedzią na wzrastającą popularność butów w brązowym kolorze, szczególnie w armii brytyjskiej.
Specyfikacja buta, poza kolorem, pozostała bez zmian – pełnoziarnista skóra grubości 0,22–0,24 cm, podeszwa Vibram® Aconcagua, masa pary butów (rozmiar 8) – 1408 g.
Belleville
TR 560 to kolejny model butów z serii Khyber marki Belleville przeznaczony do noszenia z mundurami w kamuflażu Multicam®. Skóra bydlęca i nylonowe wstawki w kamuflażu dostarczane są przez firmę Crye Precision. W butach zastosowano podeszwę Vibram® IBEX oraz wkładkę EVA i TR 1 dla maksymalnej amortyzacji wstrząsów i zapewnienia przyczepności do podłoża. Wyściółka Breathe Right™ ma gwarantować najlepszą oddychalność.
TR 918 Z Chrome to kolejna nowość w ofercie marki Belleville. Buty te przeznaczone są do używania w gorącym klimacie, zarówno w terenie, jak i w warunkach miejskich. W butach zastosowano wyściółkę Aero-Spacer dla zwiększenia oddychalności i odprowadzania ciepła. Podeszwa to antypoślizgowa i olejoodporna StreetNav®. W podeszwie zastosowano także wkładkę EVA dla maksymalnej amortyzacji wstrząsów. Szkieletowa konstrukcja Hot Fusion wzmacnia konstrukcję buta, jednocześnie minimalizując jego masę. W cholewkę buta wszyty jest także zamek umożliwiający jego szybkie zakładanie. Buty wykonane są z pełnoziarnistej skóry i nylonu Destination P.
UF PRO
Kurtka Striker GreenZone słoweńskiej firmy UF PRO® jest częścią koncepcji munduru polowego Striker Battle Dress System. Wykonana jest z materiału 50/50 NyCo Ripstop, w popularnym ostatnio kamuflażu PenCott®. Ciekawostką jest zastosowanie na ramionach wkładek air/pac®, które umożliwiają lepsze rozłożenie ciężaru, np. plecaka, a tym samym zwiększają komfort przenoszenia. Wszystkie materiały użyte do produkcji kurtki są zgodne ze standardami NATO.
Tilak
Odin to klasyczny anorak wykonany z bawełny Ventile®, produkowany przez firmę Tilak z Republiki Czeskiej. Kurtka ta to połączenie klasycznej koncepcji anoraka, materiału i nowoczesnego wyglądu. Materiał Ventile® nie oferuje wodoodporności jak nowoczesna membrana, za to jest ceniony za wiatroodporność, oddychalność, niepalność i nieszeleszczenie. Jest też odporniejszy na uszkodzenia. Cieszy się popularnością wśród alpinistów, polarników i bushcrafterów. Kurtka jest dostępna w pięciu kolorach: navy, olive, red, cinnamon, white.
Wisport
Caracal – nazwa nowego plecaka wrocławskiej firmy Wisport pochodzi od karakala, rysia stepowego występującego w Azji i Afryce. Pojemność plecaka – 22 l. System nośny Air Back zbudowany jest z prętów z włókna szklanego, zintegrowanych ze sztywną, tylną częścią plecaka, na których rozpięta jest siatka dystansowa. Napięcie siatki można regulować, dzięki czemu zapewnia on dobrą wentylację pleców. Plecak wykonany jest z oryginalnej Cordury. Masa plecaka to około 1000 g. Wymiary – 48×30×18 cm. Plecak w zestawie ma pokrowiec wodoodporny ukryty w kieszonce na dnie.
Special Ops
Gray RAD – zegarek amerykańskiej firmy Special Ops to nie tylko zwykły zegarek, a wyspecjalizowane urządzenie, które poza analogowym i cyfrowym odczytem czasu ma wbudowany wysokiej jakości miernik natężenia promieniowania Geigera-Mullera. Użytkownik ma możliwość ustawienia indywidualnych progów odczytu napromieniowania oraz alarmu informującego o przekroczeniu dawki promieniowania. Średnica zegarka wraz z koroną – 53 mm, grubość – 20 mm.
Black Silencer to kolejny model z oferty Special Ops. Ciekawostką jest jego zasilanie, ponieważ nie jest to ani zegarek automatyczny, ani na baterie. Ładowany jest on za pomocą ładowarki indukcyjnej, jedno ładowanie umożliwia pracę zegarka przez około cztery miesiące. Czas można odczytać analogowo lub cyfrowo, ponadto możliwe jest ustawienie czterech indywidualnych alarmów (dźwiękowy i wibracyjny). Na uwagę zasługują również dwie diody na tarczy zegarka, które mogą służyć jako latarka albo stroboskop w sytuacjach awaryjnych. Średnica zegarka wraz z koroną – 53 mm, grubość – 20 mm.
Eickhorn
GEK EDC Eickhorn to mniejsza wersja znanego już modelu GEK (German Expediton Knife). Nóż zaprojektowany został przez Tonego Lennona i dostępny jest w kilku kombinacjach: z krawędzią tnącą częściowo ząbkowaną i gładką, z pełnymi okładzinami na rękojeści i z okładzinami szkieletowymi. Nóż pokryty jest szarą powłoką antyrefleksyjną.
Wykonany jest ze stali K 110, a okładziny z tworzywa G 10. Długość całkowita noża to 23,2 cm, długość krawędzi tnącej – 11,4 cm, grubość klingi – 4,7 cm. Pomimo sporych gabarytów masa noża wynosi 185 g. W komplecie, do wyboru, jest pochwa skórzana lub z tworzywa sztucznego z klamrą typu Tek-Lok®.
Spyderco
Spyderco Tusk – to pierwszy nóż dla żeglarzy w ofercie Spyderco. Jego koncepcja powstała w latach 80., jednak założyciel firmy Sal Glesser zdecydował, że ówczesna technologia nie pozwala na produkcję noża wysokiej jakości. Dopiero po 25 latach syn Sala – Eric – powrócił do tego projektu. Rękojeść wykonana jest z tytanu, klinga ze stali LC 200 N (wysoka odporność na korozję), blokowana blokadą Reeve Integral Lock (R.I.L.). Marszpikiel wykonany jest z austenitycznej stali serii 300 i blokowany blokadą Ball Bearing Lock®. Długość po rozłożeniu – 16 cm, długość po złożeniu – 10 cm, długość klingi – 6 cm, grubość klingi – 0, 3 cm, waga – 119 g.
Benchmade
„Contego” to po łacinie ochrona i do znaczenia tego słowa nawiązał w swojej koncepcji projektant Waren Osborn. Contego 810 to jeden z najnowszych folderów firmy Benchmade. Ostrze o profilu reverse tanto wykonano ze stali CPM-M4 (62-64HRC). Dla wzmocnienia ochrony antykorozyjnej i zapobiegania refleksom światła, w niektórych wersjach zastosowano powłokę ochronną Cerakote.
Okładziny wykonano z tworzywa G10, są one wzmocnione stalowymi przekładkami. Na końcu rękojeści umiejscowiony jest wybijak do szyb. Zastosowana blokada to klasyczny AXIS Lock®. Nóż występuje w czterech wersjach: bez powłoki z ostrzem gładkim lub częściowo ząbkowanym, z powłoką z ostrzem gładkim lub częściowo ząbkowanym. Długość klingi 10,11 cm, grubość klingi 0,3 cm, długość całkowita 23,57 cm, długość po złożeniu 13,46 cm, masa 167,7 g.
Contego 183 to z kolei wersja Contego z głownią stałą. Wykonany jest ze stali S 30 V (58-60 HRC). Okładziny również wykonane są z tworzywa G 10. Wraz z nożem dostarczana jest pochwa z kydexu. Nóż również występuje w czterech wersjach: bez powłoki z ostrzem gładkim lub częściowo ząbkowanym, z powłoką z ostrzem gładkim lub częściowo ząbkowanym. Długość klingi 12 cm, grubość klingi 0,4 cm, długość całkowita 26 cm, masa 202 g.
SOG
Kiku Fixed to efekt kooperacji znanego japońskiego knifemakera Kiku Matsuda z firmą SOG. Kształt noża wyraźnie wskazuje na charakterystyczny styl projektanta, zachowując jednak taktyczny klimat noży SOG. Nóż wykonany jest ze stali nierdzewnej AUS 8, hartowanej na poziomie 56–58 HRC. Rękojeść jest z micarty. Dodatkowo, w celu zapobiegania refleksom świetlnym i wzmocnienia odporności na korozję, nóż pokryty jest czarną powłoką TINI, ale dostępna jest też wersja bez powłoki. Ponadto, nóż jest w dwóch wersjach wielkości. Rozmiary wersji większej – długość całkowita 25,82 cm, masa 317 g, grubość klingi 0,5 cm. Rozmiary wersji mniejszej – długość całkowita 23,42 cm, masa 241 g, grubość klingi 0,5 cm. Noże dostarczane są w komplecie z pochwą wykonaną z tworzywa sztucznego.
RotoHook to kolejna nowość w ofercie SOG. Profil głowni wykonanej ze stali 8Cr13 MoV (hartowanie na poziomie 56–58 HRC) to klasyczny i utylitarny drop point. Ciekawostką tego projektu jest ruchomy hak ratowniczy, podczas zwykłej pracy schowany w rękojeści. Przestawienie w pozycję roboczą polega na obróceniu go tak, aby zakrył krawędź tnącą. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ zabezpiecza poszkodowanych przed urazami, a użytkownik pracuje pełnowymiarowym narzędziem. Rękojeść wykonana jest z nylonu wzmacnianego włóknem szklanym oraz gumy. Długość całkowita noża wynosi 23 cm, grubość 0,4 cm, masa 173 g. Nóż dostarczany jest ze skórzaną pochwą.
CRKT
CRKT Spark’N Sharp to podręczne, dwufunkcyjne narzędzie (krzesiwo i ostrzałka) zaprojektowane przez Toma Stokesa. Z uwagi na niewielkie rozmiary zmieści się w kieszeni, pakiecie survivalowym czy torbie BOB. Część ostrząca wykonana jest z węglika wolframu, krzesiwo to pręt żelazowo-cerowy z magnezem, a rękojeść wykonana jest z nylonu wzmacnianego włóknem szklanym.
CRKT Obake to nóż zaprojektowany przez Lucasa Burnleya. Wyglądem nawiązuje do klasycznych noży japońskich. Wykonany jest ze stali 8Cr14 MoV (56-58 HRC), pokryty powłoką TiNitride. Oplot wykonany jest z czarnego paracordu, pod którym znajduje się wkładka imitująca skórę płaszczki. Całkowita długość noża to 19 cm, grubość klingi to 0,3 cm, masa – 68 g. Pochwa wykonana jest z nylonu wzmacnianego włóknem szklanym.
Drifter i Pazoda to dwa nowe noże typu EDC w ofercie CRKT. Oba są zbliżone do siebie konstrukcyjnie i wykonane z tych samych materiałów – klingi ze stali 8Cr13 MoV (58059 HRC), rękojeści ze stali nierdzewnej 2Cr13. W nożach zastosowano też blokadę frame lock. Klips umożliwia przenoszenie noży wyłącznie w pozycji tip down. Parametry Drifter – długość po rozłożeniu – 18 cm, długość po złożeniu – 10 cm, długość klingi – 8 cm, grubość klingi – 0,2, cm masa – 125 g. Parametry Pazoda – długość po rozłożeniu – 18 cm, długość po złożeniu – 10 cm, długość klingi – 7 cm, grubość klingi – 0,2 cm, masa – 107 g.
Kershaw
0562 i 0562 F to dwa bliźniacze noże z linii Zero Tolerance marki Kershaw. Oba zostały zaprojektowane przez Ricka Hinderera. Klinga 0562 wykonana jest ze stali Elmax®, a okładzina rękojeści z tworzywa G 10, zaś blokada typu frame lock z tytanu. Klinga 0562 F wykonana jest ze stali M 390, a okładzina rękojeści z włókna węglowego, blokada typu frame lock – jak w poprzednim modelu – z tytanu. Wymiary są podobne w obu nożach. Długość klingi – 8,9 cm, długość noża złożonego – 12,2 cm, masa 156 g.
Work Sharp
Work Sharp to firma-córka amerykańskiej firmy Darex. Podczas targów można było zobaczyć model ostrzałki powstałej w kooperacji ze znanym knifemakerem Kenem Onionem. Ostrzałka ta to właściwie miniaturowa szlifierka, na której można naostrzyć nawet najbardziej zniszczoną krawędź tnącą wszelkich typów: „klasyczne”, gut hook, nożyczki, dłuta, a nawet siekierę. Pasy ostrzące w pięciu różnych gradacjach są wymienne. Specjalna przystawka pozwala na naostrzenie dowolnej krawędzi tnącej pod kątem 15–30°. Dodatkowo możliwa jest regulacja prędkości obrotów. Obsługa ostrzałki i wymiana pasów nie wymagają szczególnych umiejętności gwarantując zarazem wysoką jakość ostrzenia, stąd może zadowolić zarówno największego laika, jak i profesjonalistów oraz wybrednych kolekcjonerów.