Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ostry jak brzytwa

Użytkowanie noża, mniej lub bardziej intensywne, wiąże się nieodłącznie z momentem, gdy traci on fabryczną ostrość i ostatecznie prowadzi to do stępienia. Wówczas rozpoczynają się poszukiwania najprostszego sposobu na przywrócenie ostrości noża. Początkowo można podrzucić nóż do naostrzenia koledze. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, gdyż koledzy nie zawsze są dostępni w tym właśnie momencie, a już szczególnie, gdy jesteśmy gdzieś sami w terenie. Właśnie wtedy najczęściej zapada ostateczna decyzja o zakupie ostrzałki i zgłębienia tajników ostrzenia.

Zobacz także

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Kiedy pojawił się pomysł na napisanie niniejszego artykułu, pomyślałem sobie, że to nic trudnego. Realizacja okazała się jednak nie taka prosta. Chociaż samo ostrzenie nie jest trudną czynnością, szczególnie gdy używa się systemów do ostrzenia, to stworzenie „suchego” opisu stanowi nie lada wyzwanie. Postaram się jednak przybliżyć posiadane przeze mnie modele ostrzałek oraz napisać kilka praktycznych wskazówek, jak ich używać. Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoli dokonać wyboru pierwszej „poważnej”ostrzałki i zachęci do podjęcia nauki ostrzenia. Warto podkreślić, iż nawet najlepszy opis nie zastąpi pokazu ostrzenia, podczas którego na bieżąco nasze błędy mogą być korygowane. Rozpoczynając naukę ostrzenia warto stosować się do zasady, aby nie uczyć się ostrzenia na najlepszym lub najbardziej ulubionym nożu, który posiadamy. Do nauki najlepiej nadadzą się stare, zniszczone noże kuchenne, których nie będzie żal zniszczyć jeszcze bardziej.

Systemy do ostr zenia Spyderco Tri-AngleOstrzałka składa się z pudełka z tworzywa

Ostrzałka składa się z pudełka z tworzywa ABS, które jednocześnie jest podstawą, czterech prętów z aluminy o gradacji corase (brązowe – 600grit) i fine (białe – 1800 grit), dwóch mosiężnych prętów oraz instrukcji i płyty DVD zawierającej film instruktażowy. Pręty mają przekrój trójkąta i rowek do ostrzenia haczyków wędkarskich. Ostrzenie z użyciem Tri-Angle jest wyjątkowo proste. Polega na wykonywaniu nożem, skierowanym krawędzią tnącą w dół, ruchów jak przy cięciu. Na początku wykonujemy je obiema stronami krawędzi tnącej, najpierw pokrawędzi kamienia, aby zniwelować nierówności. Następnie wykonujemy tesame ruchy, ale po płaskiej powierzchni kamienia. W pierwszej kolejnościużywamy kamieni brązowych, a następnie białych. Liczba wykonywanychruchów uzależniona jest od stopnia stępienia noża i poziomu ostrości, jaki chcemy uzyskać. Należy też pamiętać, aby nie pozostawić „drutu” – możeto wymagać kilka delikatnych ruchów z jednej strony krawędzi tnącej.

Ostrzałka umożliwia ostrzenie na 30 i 40 stopni (odpowiednio po 15 i 20 stopni na każdą stronę krawędzi tnącej). Niezaprzeczalną zaletą ostrzałki jest możliwość naostrzenia na krawędziach kamieni większości noży z ząbkowanymi ostrzami oraz mających recurve. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą obrócić pudełko do góry nogami i stworzyć osełkę płaską, na której można ostrzyć klasycznie, lub ostrzyć narzędzia, na przykład dłuta. Dodatkowo można ułatwić sobie ostrzenie wkładając mosiężne pręty i ustawiając osełkę pod kątem. Inną opcją uzyskania „płaskiej” ostrzałki jest włożenie pręta w boczny otwór pudełka, dzięki czemu stworzymy osełkę pod kątem 12,5 stopni, na którejmożna naostrzyć nożyczki. Używając pręta swobodnie w ręce naostrzymy różnego rodzaju narzędzia– przyrządy dentystyczne, wiertła, obcęgi, śrubokręty, rzutki (darts), obcążki do paznokci czy wspominane już haczyki wędkarskie. Chyba jedyną wadą Tri-Angle jest „problem” z przeprofilowaniem krawędzi tnącej lub naostrzeniem wyjątkowo stępionego noża.

Czynność ta wykonywana na standardowych brązowych prętach jest długotrwała i bardzo czasochłonna. W ofercie są dodatkowe pręty z posypką diamentową. Niestety, „diamenty” kosztują tyle co sama ostrzałka i to jest właśnie ten wspomniany wcześniej problem. Dodatkowo, fani maksymalnej ostrości mogą dokupić pręty Ultrafine. Producent nie podaje żadnej informacji na temat gradacji tych prętów, jest ona na tyle wysoka, że na zakończenie ostrzenia szybko wygładzimy na nich krawędź tnącą do poziomu golenia włosów na przedramionach czy cięcia luźno zwisającej kartki.

Lansky Deluxe LCD5D

Ostrzałka ta ma bardzo zbliżoną konstrukcję do Spyderco Tri-Anglei ostrzymy na niej w podobny sposób. Ostrzenie odbywa się równieżw układzie typu V, a pręty w dwóch gradacjach (brązowe – coarse, białe– fine) są okrągłe. W drewnianym pudełku-podstawce (15×5×3 cm),które jest jednocześnie podstawką, można schować pręty. W podstawcenawiercone są otwory, które dają możliwość ostrzenia pod kątami20 i 25 stopni.

Niezaprzeczalną zaletą tej ostrzałki, poza prostotą obsługi, jest znacznieniższa cena niż Spyderco Tri-Angle.

Lansky Sharpening Delux LKCLX

Jedną z pierwszych ostrzałek, jaka pojawiła się w mojej kolekcji, był zestawLansky Sharpening Standard. Obecnie dysponuję wersją Delux. Zestaw ten składa się z pięciu osełek o różnej gradacji wykonanych z albumin yi ceramiki (extra coarse – 70 grit, coarse – 120 grit, medium – 280 grit, fine – 600 grit, alumina oxide i extra fine ceramic – 1000 grit), metalowych prowadnic, aluminiowego imadełka, oleju oraz dwóch zapasowych śrub. Zestaw umożliwia ostrzenie noży pod kątem 17, 20, 25 i 30 stopni.Ostrzenie takim zestawem nie jest trudne. Nóż zaciska się w mniej więcej połowie długości głowni w imadełku, następnie wsuwa się prowadnicę w odpowiedni otwór do kąta krawędzi tnącej i ostrzy prowadząc osełkęw kierunku czubka. Następnie wykonujemy po każdej stronie krawędzi tnącej mniej więcej tyle samo pociągnięć, aż do zminimalizowania „drutu”.Osełki stosuje się od najgrubszej (70 grit) do najbardziej miałkiej (1000grit). Grubość początkową wybieramy w zależności od stopnia stępienianoża. Grubość 70 i 120 grit używana jest do bardzo stępionych i zniszczonych ostrzy lub wymagających przeprofilowania. Pomimo swych oczywistych zalet zestaw ten mateż pewne wady. Przede wszystkim to problem ze stabilnym zamocowaniem noży o grubej głowni (powyżej5 mm) i duży ciężar podczas ich ostrzenia.Ponadto, ograniczony zasięg długości prowadnicy utrudnia ostrzenie długich noży. Kolejna sprawa to problem z ostrzeniem noży ząbkowanych i z recurve.Wady te nie przekreślają tego zestawuw zupełności, jest on jednym z lepszych zestawów dla początkujących, warto jednako nich pamiętać.

Ostrzałki kieszonkowe

Kolejna grupa ostrzałek, to ostrzałki kieszonkowe. Z uwagi na rozmiary praca nimi nie będzie komfortowa jak przy użyciu systemów ostrzących, jednak w warunkach terenowych czy jako ostrzałki EDC będą one niezastąpione.

Dianova

Oferta szwedzkich ostrzałek Dianova jest dość bogata, dzięki czemu możliwe jest dobre dobranie ostrzałki do własnych potrzeb. W moich zasobach znalazły się dwie – Lapstone Classic (wersja long) oraz Lapstone Mini. Obie ostrzałki mają podobną konstrukcję – stalowa płytka, na którą naniesiono po obu stronach diamentową posypkę – 30 mikronów (coarse) do wstępnego ostrzenia oraz 60 mikronów (fine) do wykończenia ostrza. Rozmiar Lapstone Classic to 17 cm długości, 2 cm szerokości, powierzchnia ostrząca wynosi 7,5 cm × 2 cm, waga 44 g. Rozmiar Lapstone Mini to 12,5 cm długości, 2 cm szerokości, powierzchnia ostrząca wynosi 5 cm × 2 cm, 32 g. Do ostrzałek dołączany jest nylonowy pokrowiec. Technika ostrzenia jest taka sama jak na płaskich kamieniach. Początkowo ostrzałki mogą być agresywne, po kilku ostrzeniach powinny osiągnąć właściwą powierzchnię roboczą.

Fallkniven

Ostrzałka DC 4 to również szwedzka produkcja, a producentem jest firma Fallkniven, uznany i renomowany na świecie producent noży. Ostrzałka składa się z dwóch sklejonych części – diamentowej o gradacji 25 mikronów i ceramicznej wykonanej z syntetycznego szafiru. Rozmiar DC 4 to 100 × 3 cm, waga 87 g. Do ostrzałki dołączony jest pokrowiec z ekologicznej skóry.

Osobiście jest to moja ulubiona osełka EDC, która towarzyszy mi zawsze, szczególnie podczas wyjazdów. Jej wymiary i funkcjonalność czynią z niej bardzo przydatne narzędzie. Niejednokrotnie dzięki niej naostrzyłem noże współtowarzyszy podróży nieposiadających żadnej ostrzałki.

ISTOR

Przypadkiem w moich zbiorach znalazła się ostrzałka szwajcarskiej firmy ISTOR, model Professional. Rękojeść wykonana jest z aluminium, a wkładka ostrząca z węglika spiekanego WiDia 9,8 o twardości ponad 70 HRC. Długość całkowita ostrzałki to 14,5 cm, wkład ostrzący 3 cm, waga 48 g.

Ostrząc nóż należy kilkakrotnie przeciągnąć ostrzałkę wzdłuż krawędzi tnącej ostrza, nie naciskając zbyt mocno. Zbyt mocne dociśnięcie może spowodować uszkodzenie krawędzi tnącej! Czynność tę należy wykonać z obu stron ostrza. Ostrzyć należy w danym momencie tylko jedną krawędzią ostrzałki. Praca ostrzałką wymaga dużej kontroli i precyzji podczas ostrzenia, dlatego jest przeznaczona raczej dla zaawansowanych użytkowników. Niezaprzeczalną zaletą jest możliwość ostrzenia noży o nietypowych profilach głowni, których nie można naostrzyć na ostrzałkach płaskich.

Lansky Blademedic

Ostrzałka ta to mały (10 cm długości, 3,2 cm szerokości) i lekki (94 g) zestaw pierwszej pomocy dla początkujących w przypadku stępienia noża. Zasada ostrzenia jest podobna do ostrzenia na popularnych ostrzałkach kuchennych, które do dzisiaj królują w polskich kuchniach, a które generalnie niszczą noże, zamiast je ostrzyć. Chodzi o ostrzałki, w których elementem ostrzącym są stalowe kółka, a ostrzy się poprzez pociągnięcie noża w kierunku „do siebie”, zaczynając od punktu najbliżej rękojeści. W Blademedic zamiast kółek znajdziemy ostrzałkę z węglika wolframu i ceramiczną. Ostrzałki te ułożone są w charakterystyczne V. Dzięki zastosowaniu tych dwóch materiałów unikniemy zniszczenia ostrza, choć ze względu na agresywność nie należy często ostrzyć noża na wkładkach z węglika. Ponadto, mamy dostęp do drugiej, dłuższej, zamocowanej pod kątem ceramicznej wkładki, która służy do ostrzenia ostrzy ząbkowanych. Czwartą już opcją jest pręt z posypką diamentową, który może służyć na przykład do ostrzenia tak zwanego gut hook w nożach myśliwskich. Okładziny ostrzałki są skręcane i po jej rozkręceniu możliwe jest wymienienie zużytych lub uszkodzonych elementów, choć nie zauważyłem w ofercie producenta elementów zamiennych.

Benchmade Tool Kit

Zbliżoną do Lansky Blademedic ostrzałkę znajdziemy w ofercie Benchmade, w zestawie narzędzi oznaczonym numerem katalogowym 985995 F. Poza 12 kluczami (imbus, torx, Philips) w zestawie jest również pręt z posypką diamentową i dwie mikroostrzałki V-kształtne (ceramiczna i z węglika). Ostrzałki te zamocowane są w niewielkich rozmiarów uchwycie z tworzywa sztucznego, który jest osadzony na jednym z kluczy imbusowych. Ostrzałkę można oczywiście ściągnąć, aby uzyskać dostęp do klucza. Wkłady ostrzące są wymienne podobnie jak w Lansky Blademedic, obowiązuje też ta sama zasada ostrzenia. Wymiary: długość 7 cm, szerokość 3,2 cm, waga 76 g. Wraz z zestawem jest nylonowy pouch umożliwiający mocowanie na pasku.

Lansky Crock Stick® Multi-Sharpener

Niewielkich rozmiarów ostrzałka (długość ok. 11 cm, szerokość kamienia 1,3 cm, waga 33 g) z grupy „psia kostka” (ang. dog bone – wyglądem nieco przypomina kostkę dla psa), pozwalająca na bieżące utrzymanie ostrości noża. Ostrzymy na niej podobnie jak na ostrzałce płaskiej trzymając ją trzema palcami – kciukiem do siebie, z drugiej strony wspomagamy się drugim i trzecim palcem. Jeśli nóż tylko delikatnie podostrzamy i nie czeka nas długa praca, chwyt ten jest wygodny i pozwala na swobodnąpracę. Można nią ostrzyć noże i haczyki do ryb.

Ostrzałki płaskie

W tej kategorii moja kolekcja ostrzałek nie wygląda zbyt imponująco i poza trzema kamieniami do wygładzania krawędzi tnącej (marmur, łupek, wapień) dysponuję tylko kompletem płaskich ostrzałek diamentowych. Gradację płytek można umownie podzielić na coarse, medium, fine. Jak na „diamenty przystało”, zbierają dość agresywnie, ale na zakończenie pracy nie zaszkodzi przeciągnąć noża kilka razy na ostrzałce ceramicznej. Ostrzałki tego typu można kupić na popularnym w Polsce portalu aukcyjnym, czasem są też dostępne w dyskontach. Brak „diamentów” w ostrzałce Tri-Angle wyrównuję poprzez położenie płytek na prętach Triangle. Daleko im co prawda do oryginału, jednak sprawują się całkiem dobrze, choć nie jest to szczególnie najwygodniejszy sposób ostrzenia.

Technika ostrzenia na płaskiej ostrzałce

Najczęstszym problemem podczas ostrzenia na płaskich ostrzałkach jest utrzymanie noża pod właściwym kątem. Wymyślane są przeróżne wynalazki, które mają w tym pomóc. Osobiście polecam jednak wyćwiczyć rękę wspomagając się „techniką markera” (patrz ramka). Ostrzenie „z wolnej ręki” nie jest sztuką tajemną, dostępną tylko dla wybranych, po latach ciężkich treningów. Zazwyczaj już po kilku ostrzeniach zaczyna się wyczuwać jak należy prowadzić nóż. A jak prowadzić nóż po płaskiej ostrzałce? Ustawiamy go pod wybranym kątem do powierzchni ostrzałki i prowadzimy do przodu, tak aby za jednym przeciągnięciem przesunąć nóż od miejsca wyprowadzenia krawędzi tnącej do czubka noża. Powtarzamy czynność wielokrotnie, aż do momentu, kiedy poczujemy, że nóż porusza się gładko po ostrzałce. Następnie zmieniamy gradację ostrzałki. Nie należy zbytnio się kontrolować, czy utrzymujemy idealnie wybrany kąt. Istotne jest to, by był on stały i niezmienny na całej długości. Tylko wtedy jesteśmy w stanie równomiernie wyprofilować krawędź tnącą. Analogicznie postępujemy z drugą stroną noża. Niektórzy podczas ostrzenia liczą, ile razy przeciągnęli każdą stronę noża po ostrzałce. Nie jest to konieczne, ale pozwala w miarę kontrolować postęp pracy. Bardziej istotne jest jednak skupienie się na powstawaniu „druta” i jego późniejszej minimalizacji. Podczas ostrzenia nie należy przesadnie dociskać noża, raczej należy pozwolić mu na swobodne przesuwanie się po ostrzałce, skupiając się bardziej na czuciu ostrzałki i precyzji ruchu.

PODSUMOWANIE

Zdaję sobie sprawę, że tekst ten nie wyczerpuje wszystkich kwestii związanych z ostrzeniem noży. Raz jeszcze zachęcam, aby uczyć się ostrzenia noży od innych. W przypadku, gdy nie znamy nikogo, kto wprowadziłby nas w arkany ostrzenia, polecam filmy instruktażowe, które są dostępne na przykład na portalu YouTube, a w szczególności film Raya Mearsa Knife „Sharpening, safety, handling, nettle cordage”. Pamiętajmy, aby pracować zawsze naostrzonym nożem. Używanie tępego noża, wbrew pozorom, jest bardziej niebezpieczne niż używanie ostrego. Z tego względu nie należy dopuszczać do zupełnego stępienia noża. Warto po skończonej pracy wykonać kilka pociągnięć nożem na miałkiej ostrzałce lub zrobić to co najmniej raz dziennie, na zakończenie dnia. Dzięki temu nóż będzie zawsze ostry i gotowy do pracy.

Tips and tricks
  • Prostą techniką sprawdzenia, czy prawidłowo prowadzimy nóż po ostrzałce, jest pomalowanie krawędzi tnącej markerem. Kiedy ostrze jest prawidłowo prowadzone, farba markera schodzi równomiernie wraz z kolejnymi etapami ostrzenia.
  • Stopień naostrzenia noża można sprawdzić próbując lekko przesunąć ostrze po paznokciu kciuka, gdy ostrze „zahacza” o paznokieć, możemy być pewni, iż osiągnęliśmy wystarczającą ostrość roboczą.
  • Ostrzałki diamentowe na samym początku bardzo agresywnie zbierają stal, po kilku pierwszych ostrzeniach osiągają właściwą powierzchnię.
  • Ostrząc na ostrzałkach diamentowych i ceramicznych nie należy używać olejów, moczyć ich w wodzie itp.
  • Czyszczenie ostrzałek ceramicznych – wystarczy do tego gąbka, mleczko do czyszczenia i ciepła, bieżąca woda.
  • Ostrzałki diamentowe najlepiej przeczyścić delikatnie szczoteczką pod ciepłą, bieżącą wodą.
  • Nie ostrz noży na ostrzałkach wysokoobrotowych – nagrzanie krawędzi tnącej może prowadzić do jej rozhartowania

Podziękowania dla sklepu Kolba.pl za pomoc w przygotowaniu artykułu.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • creone creone, 07.08.2014r., 00:27:18 Piszecie o Spyderco Tri-Angle a na zdjeciu jest system ostrzacy z Lansky. WTF??
  • mgr_scout mgr_scout, 10.09.2014r., 21:30:16 Creone, jesteś absolutnie przekonany, że tekst jest tylko o Tri-Angle? ;)

Powiązane

Radosław Tyślewicz Wisport Crafter cz. 2

Wisport Crafter cz. 2 Wisport Crafter cz. 2

Obiecałem kolejny, tym razem długodystansowy test najnowszego plecaka firmy Wisport. Co prawda ze względów zawodowo-organizacyjnych udało się odbyć tylko część zaplanowanej trasy od Żywca przez „Westerplatte...

Obiecałem kolejny, tym razem długodystansowy test najnowszego plecaka firmy Wisport. Co prawda ze względów zawodowo-organizacyjnych udało się odbyć tylko część zaplanowanej trasy od Żywca przez „Westerplatte południa” z września 1939 r. na Węgierskiej Górce po Rysy w Tatrach i całość zakończyła się na przełęczy Głuchaczki, ale tych kilka dni marszu pozwoliło zweryfikować pierwsze obserwacje opisane wcześniej. Niestety, „korki” na szlakach oraz limit czasu nie pozwoliły na osiągnięcie najwyższego...

Konrad Brodewicz, Radosław Tyślewicz Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA

Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA

Firma Benchmade rozpoczęła swoją przygodę z produkcją różnego rodzaju noży już w latach 80., czyli nie mniej niż 30 lat temu. Początki były skromne. Pierwsze egzemplarze wykonywane były na używanych urządzeniach...

Firma Benchmade rozpoczęła swoją przygodę z produkcją różnego rodzaju noży już w latach 80., czyli nie mniej niż 30 lat temu. Początki były skromne. Pierwsze egzemplarze wykonywane były na używanych urządzeniach kupionych okazyjnie od przechodzącego na emeryturę producenta innego rodzaju ostrzy, który nie znalazł godnego następcy i kontynuatora swojej działalności. Obecnie po 30 latach firma zatrudnia kilkaset osób i produkuje różnego rodzaju wysoko cenione noże myśliwskie, ratownicze, outdoorowe,...

Wojciech Jagielski Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic

Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic

Wrocławska firma Mactronic wprowadziła w tym roku na rynek kolejne nowe latarki – Defender RGB i Defender +IR. Dzięki uprzejmości producenta mieliśmy możliwość przetestowania nowych produktów, sprawdzenia...

Wrocławska firma Mactronic wprowadziła w tym roku na rynek kolejne nowe latarki – Defender RGB i Defender +IR. Dzięki uprzejmości producenta mieliśmy możliwość przetestowania nowych produktów, sprawdzenia czym się różnią oraz przyjrzenia się ich mocnym i słabszym stronom.

Globemaster ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii

ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii

Fińska firma ASE UTRA, znany i ceniony producent akcesoriów do broni palnej, posiada w swojej ofercie bardzo ciekawe tłumiki serii SL. Tłumiki te są przeznaczone na rynek cywilny, dedykowane myśliwym i...

Fińska firma ASE UTRA, znany i ceniony producent akcesoriów do broni palnej, posiada w swojej ofercie bardzo ciekawe tłumiki serii SL. Tłumiki te są przeznaczone na rynek cywilny, dedykowane myśliwym i strzelcom sportowym. Dzięki polskiemu dystrybutorowi, firmie INCORSA, otrzymałem do testów tłumik SL5i do kalibru .223 (5.56 mm x 45). Tłumik dostępny jest z gwintami do montowania na karabinach wyposażonych w gwinty: M14 x1; M15 x1; M17 x1; M18 x1, 1/2” x20 i 5/8” x24.

Globemaster Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie

Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie

Każdy z nas, strzelających rekreacyjnie czy sportowo zna strzelców, którzy regularnie po każdej sesji na strzelnicy czyszczą z niebywałym pietyzmem swą broń. Podobnie zna również strzelca, który wygłasza...

Każdy z nas, strzelających rekreacyjnie czy sportowo zna strzelców, którzy regularnie po każdej sesji na strzelnicy czyszczą z niebywałym pietyzmem swą broń. Podobnie zna również strzelca, który wygłasza heretyczne wręcz stwierdzenia, że broni czyścić i smarować nie trzeba. Temat czyszczenia broni pozostawię jednak na inne rozważania, a dziś zajmę się niemniej ważną kwestią czyszczenia tłumików. I tu od razu przytoczę znane powiedzenie: „jak dbasz to masz”.

Redakcja Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex

Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex

Legginsy HOYDEN Range Tight mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzają się zarówno na szlaku, strzelnicy czy podczas ćwiczeń fizycznych. Polski producent systematycznie wzbogaca swój asortyment o ten skierowany...

Legginsy HOYDEN Range Tight mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzają się zarówno na szlaku, strzelnicy czy podczas ćwiczeń fizycznych. Polski producent systematycznie wzbogaca swój asortyment o ten skierowany do pań, produkując odzież dla tych kobiet, które także korzystają z broni, są aktywne i wysportowane.

Wojciech Jagielski Test latarki Olight Odin

Test latarki Olight Odin Test latarki Olight Odin

Olight w 2020 roku zaproponował kilka nowych latarek, na szczególną uwagę zasługuje jednak nowa linia nazwana na cześć boga skandynawskich wojowników. Odyn to najważniejszy z bogów nordyckich, bóg wojny...

Olight w 2020 roku zaproponował kilka nowych latarek, na szczególną uwagę zasługuje jednak nowa linia nazwana na cześć boga skandynawskich wojowników. Odyn to najważniejszy z bogów nordyckich, bóg wojny i wojowników. Czy Olight Odin stanie się „świetlistym bogiem” żołnierzy? Przekonajmy się, ile Odin ma z Odyna.

Radosław Tyślewicz, HAIX Group „Heroes wear Haix”

„Heroes wear Haix” „Heroes wear Haix”

Tytułowy slogan reklamowy producenta zachęcił mnie do dość intensywnego testu tego modelu butów. Postanowiłem być herosem i w zaledwie cztery i pół dnia pokonać w nich od razu 100 km, sprawdzając jednocześnie,...

Tytułowy slogan reklamowy producenta zachęcił mnie do dość intensywnego testu tego modelu butów. Postanowiłem być herosem i w zaledwie cztery i pół dnia pokonać w nich od razu 100 km, sprawdzając jednocześnie, na ile model ten sprawdzi się podczas taktycznego pokonywania terenów leśnych oraz jako but miejski codziennego użytku.

Radosław Tyślewicz Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex

Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex

Buty Bates Delta 9 Gore-Tex w trakcie trwania testów zostały spakowane do plecaka jednego z uczestników jesiennej selekcji do Jednostki Specjalnej przeprowadzonej w Bieszczadach w 2020 roku. Zostały zabrane...

Buty Bates Delta 9 Gore-Tex w trakcie trwania testów zostały spakowane do plecaka jednego z uczestników jesiennej selekcji do Jednostki Specjalnej przeprowadzonej w Bieszczadach w 2020 roku. Zostały zabrane jako drugie buty na trudne warunki panujące w tym okresie w górach, zgodnie z listą rzeczy obowiązkowych dla uczestnika selekcji do oddziałów bojowych wojsk specjalnych. Błoto, śnieg, tereny podmokłe, ciągły deficyt ciepła i wszechobecna wilgoć – wszystkie te czynniki przy tak ekstremalnej próbie...

Wojciech Jagielski Sygnalizator taktyczny Olight Freyr

Sygnalizator taktyczny Olight Freyr Sygnalizator taktyczny Olight Freyr

Olight postanowił kontynuować sagę nordyckich bogów i kolejną latarkę nazwał imieniem fallicznego (cokolwiek miałoby to znaczyć) bóstwa Freyra – boga roślinności, pokoju, bogactwa i… płodności. Jak Freyr...

Olight postanowił kontynuować sagę nordyckich bogów i kolejną latarkę nazwał imieniem fallicznego (cokolwiek miałoby to znaczyć) bóstwa Freyra – boga roślinności, pokoju, bogactwa i… płodności. Jak Freyr sprawdzi się w świeceniu, zaraz sprawdzimy.

Kamil Słoma, Izabela Stanke TRACER UV – nie tylko dla specjalistów

TRACER UV – nie tylko dla specjalistów TRACER UV – nie tylko dla specjalistów

Mactronic zaoferował swoim klientom kolejną solidną latarkę. Nie jest to jednak sprzęt, który lekką ręką można wtłoczyć pomiędzy tabuny innych ultra pancernych latarek z bajerami. Model TRACER UV jest...

Mactronic zaoferował swoim klientom kolejną solidną latarkę. Nie jest to jednak sprzęt, który lekką ręką można wtłoczyć pomiędzy tabuny innych ultra pancernych latarek z bajerami. Model TRACER UV jest wyważoną i przemyślaną konstrukcją, która jednak nie jest adresowana do przeciętnych posiadaczy „taktycznego kałduna” i na pierwszy rzut oka może nie mieć szerokiego grona entuzjastów.

Tomasz Łukaszewski Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex

Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex

W poprzednich numerach „SPECIAL OPS” mogłeś zapoznać się z dwuetapowym testem butów Bates Delta 8 Gore-Tex 2368 i Bates Delta 9 Gore-Tex 2900, przeprowadzonym przez czynnych żołnierzy z WOT i Wojsk Specjalnych,...

W poprzednich numerach „SPECIAL OPS” mogłeś zapoznać się z dwuetapowym testem butów Bates Delta 8 Gore-Tex 2368 i Bates Delta 9 Gore-Tex 2900, przeprowadzonym przez czynnych żołnierzy z WOT i Wojsk Specjalnych, zrealizowanym w trudnym terenie i podczas sprawowania codziennej służby. Trzeci test, ostatni z serii, przeprowadzony przez użytkownika cywilnego, to sprawdzian użyteczność obuwia w warunkach „miejskiej dżungli”.

Izabela Stanke Night Hunter 03 - Nocny Łowca od Mactronic

Night Hunter 03 - Nocny Łowca od Mactronic Night Hunter 03 - Nocny Łowca od Mactronic

Od lat 80. XX wieku Mactronic oferuje sprzęt oświetleniowy najwyższej jakości. Obecnie firma z Wrocławia przedstawia kolejną ciekawą propozycję. Każdy, kto korzystał kiedyś z jej produktów, wie doskonale,...

Od lat 80. XX wieku Mactronic oferuje sprzęt oświetleniowy najwyższej jakości. Obecnie firma z Wrocławia przedstawia kolejną ciekawą propozycję. Każdy, kto korzystał kiedyś z jej produktów, wie doskonale, że to nie jest sprzęt, który ot tak można wrzucić pomiędzy inne latarki.

Izabela Stanke MIAŁAM WIZJĘ... Termowizja HIKMICRO Lynx Pro LH19

MIAŁAM WIZJĘ... Termowizja HIKMICRO Lynx Pro LH19 MIAŁAM WIZJĘ... Termowizja HIKMICRO Lynx Pro LH19

HIKVISION to wiodący na świecie dostawca, produkujący pełen zestaw kompleksowych, nowoczesnych technologii i rozwiązań bezpieczeństwa, oraz producent kamer przemysłowych, który poszerza ofertę o podręczne...

HIKVISION to wiodący na świecie dostawca, produkujący pełen zestaw kompleksowych, nowoczesnych technologii i rozwiązań bezpieczeństwa, oraz producent kamer przemysłowych, który poszerza ofertę o podręczne kamery termowizyjne, tworząc tym samym HIKMICRO. Jednym ze sztandarowych produktów jest seria kamer termowizyjnych Lynx Pro LH. Tym samym przełamuje monopol wielu firm wprowadzając na rynek niestandardową specyfikację w niespotykanej cenie i rozmiarach. Zdjęcia: Izabela Stanke

Piotr Górski Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm

Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm

Bushnell to znana, prestiżowa marka produkująca optykę, tj. lornetki, lunety, lunety celownicze, teleskopy, kolimatory, noktowizory, dalmierze, kompasy, statywy oraz przeróżne okulary i gogle. W USA Bushnell...

Bushnell to znana, prestiżowa marka produkująca optykę, tj. lornetki, lunety, lunety celownicze, teleskopy, kolimatory, noktowizory, dalmierze, kompasy, statywy oraz przeróżne okulary i gogle. W USA Bushnell w swojej dziedzinie jest rynkowym liderem, co zdaje się być wystarczającą rekomendacją dla jego produktów, choć istnieje oczywiście wielu rynkowych i godnych konkurentów Bushnella. Od 1948 roku ta firma z południowej Pensylwanii, założona przez Dave’a Bushnella, specjalizuje się w produkcji akcesoriów...

Krzysztof Kozicki Petzl Tactikka Core 450 – bohater leśnych ostępów i nie tylko

Petzl Tactikka Core 450 – bohater leśnych ostępów i nie tylko Petzl Tactikka Core 450 – bohater leśnych ostępów i nie tylko

Pewnie każdy z Was zna to uczucie, jak po dłuższej nieobecności, np. po powrocie z urlopu, wracacie do domu i w końcu jesteście u siebie, w miejscu znanym i bezpiecznym. Ja mam tak za każdym razem, gdy...

Pewnie każdy z Was zna to uczucie, jak po dłuższej nieobecności, np. po powrocie z urlopu, wracacie do domu i w końcu jesteście u siebie, w miejscu znanym i bezpiecznym. Ja mam tak za każdym razem, gdy pojawiam się w lesie. Ogarnia mnie wtedy spokój i przeświadczenie, że jestem we właściwym miejscu, w ekosystemie, którego jestem częścią. Dlatego, gdy tylko mam wolną chwilę od pracy, zabieram namiot lub hamak i idę spać „do siebie”. Na takie nawet najkrótsze wyprawy trzeba zabrać kilka podstawowych...

Globemaster Tłumik ECO .22LR 1/2"x28 UNEF

Tłumik ECO .22LR 1/2"x28 UNEF Tłumik ECO .22LR 1/2"x28 UNEF

Broń w kalibrze .22LR ostatnimi czasy staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Szczególnie jeżeli mowa o broni długiej. Wielu strzelców sportowych strzelających w zawodach typu PRS (strzelectwo praktyczne),...

Broń w kalibrze .22LR ostatnimi czasy staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Szczególnie jeżeli mowa o broni długiej. Wielu strzelców sportowych strzelających w zawodach typu PRS (strzelectwo praktyczne), „buduje” karabiny w kalibrze .22LR w celu prowadzenia treningów. Treningów, które po podsumowaniu kosztów amunicji są znacznie tańsze w porównaniu do strzelania z broni w kalibrach .308, 6.5 Creedmoore czy innych. Co więcej, przy wykorzystaniu tego typu karabinków sportowych, można prowadzić...

Monika Dziuba SAWFLY® R3 MAX - niezawodna ochrona od Revision

SAWFLY® R3 MAX - niezawodna ochrona od Revision SAWFLY® R3 MAX - niezawodna ochrona od Revision

Ochrona oczu oraz słuchu w trakcie strzelania jest kluczowa i nie trzeba do niej przekonywać użytkowników broni palnej. Bez względu czy ochrona oczu będzie używana w warunkach bojowych, cywilnych – myśliwskich,...

Ochrona oczu oraz słuchu w trakcie strzelania jest kluczowa i nie trzeba do niej przekonywać użytkowników broni palnej. Bez względu czy ochrona oczu będzie używana w warunkach bojowych, cywilnych – myśliwskich, sportowych, rekreacyjnych, czy np. w trakcie strzelanek z replik ASG, użytkownik powinien mieć pewność co do wytrzymałości sprzętu i komfortu wielogodzinnego użytkowania.

Piotr Górski Luneta Bushnell Legend 10 x 42 mm – test

Luneta Bushnell Legend 10 x 42 mm – test Luneta Bushnell Legend 10 x 42 mm – test

Luneta… czy może lornetka? Które z tych narzędzi pracy lub rozrywki wydaje się być lepsze? Tu należałoby dościślić, że będziemy rozważać odpowiedź na powyższe pytanie w ramach tych samych parametrów, czyli...

Luneta… czy może lornetka? Które z tych narzędzi pracy lub rozrywki wydaje się być lepsze? Tu należałoby dościślić, że będziemy rozważać odpowiedź na powyższe pytanie w ramach tych samych parametrów, czyli powiększenie i średnica obiektywu dla obu ewentualnych sprzętów. Zdjęcia: Piotr Górski

Radosław Tyślewicz, HAIX Group Buty Haix Combat GTX Coyote - test w warunkach górskich

Buty Haix Combat GTX Coyote - test w warunkach górskich Buty Haix Combat GTX Coyote - test w warunkach górskich

Nowy model butów firmy Haix – Combat GTX poddaliśmy testowi użytkowania zarówno w upalnym okresie letnim, jak i wystawiając je na długotrwałe oddziaływanie wilgotnego i zimnego środowiska podczas jesiennego...

Nowy model butów firmy Haix – Combat GTX poddaliśmy testowi użytkowania zarówno w upalnym okresie letnim, jak i wystawiając je na długotrwałe oddziaływanie wilgotnego i zimnego środowiska podczas jesiennego wejścia błotnistym szlakiem na szczyt Turbacz w Gorcach. Całą prawdę o najnowszym modelu przeznaczonym dla żołnierzy, militarystów i myśliwych prezentujemy poniżej.

Mariusz Hrycyna Rękawice Mechanix Wear

Rękawice Mechanix Wear Rękawice Mechanix Wear

Mechanix Wear to amerykański producent funkcjonalnych rękawic ochronnych o wszechstronnym zastosowaniu, estetycznym wyglądzie i bogatym wzornictwie. Firma znana jest z produkcji rękawiczek przeznaczonych...

Mechanix Wear to amerykański producent funkcjonalnych rękawic ochronnych o wszechstronnym zastosowaniu, estetycznym wyglądzie i bogatym wzornictwie. Firma znana jest z produkcji rękawiczek przeznaczonych dla wojska i służb mundurowych. Zdjęcia: Mariusz Hrycyna

Izabela Stanke Latarka diodowa Fenix TK11 TAC - mała, ale wariatka

Latarka diodowa Fenix TK11 TAC - mała, ale wariatka Latarka diodowa Fenix TK11 TAC - mała, ale wariatka

Firmy Fenix, a właściwie „Fenixlight Limited”, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Gdyby jednak ktoś miał wątpliwości, skąd wzięła się na rynku, podpowiadam: młody dynamiczny zespół, niezadowolony z...

Firmy Fenix, a właściwie „Fenixlight Limited”, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Gdyby jednak ktoś miał wątpliwości, skąd wzięła się na rynku, podpowiadam: młody dynamiczny zespół, niezadowolony z jakości innych produktów, które nie zaspakajały ich potrzeb, postanowił stworzyć coś, czego jeszcze nie było. I tak w 2004 roku powstał on – Fenixlight Limited.

Radosław Tyślewicz Krzesiwo – wybierz dobrze swoje narzędzie do wzniecania ognia

Krzesiwo – wybierz dobrze swoje narzędzie do wzniecania ognia Krzesiwo – wybierz dobrze swoje narzędzie do wzniecania ognia

Jedną z podstawowych umiejętności wyróżniających człowieka cywilizowanego jest umiejętność rozpalania ognia. Obok noszenia butów, uprawy roli i wynalezienia elektryczności to chyba podstawowa oznaka rozwoju....

Jedną z podstawowych umiejętności wyróżniających człowieka cywilizowanego jest umiejętność rozpalania ognia. Obok noszenia butów, uprawy roli i wynalezienia elektryczności to chyba podstawowa oznaka rozwoju. Ogień pozwala na obróbkę termiczną pożywienia, dzięki czemu nie musimy jeść surowego mięsa i żyjemy dłużej. Służy również do wytwarzania ciepła, co z kolei pozwala człowiekowi funkcjonować w wielu strefach klimatycznych i przyczyniło się do rozwoju technicznego.

Piotr Górski Expert PL3 i Expert PL5 - testujemy zestaw latarek od Mactronic

Expert PL3 i Expert PL5 - testujemy zestaw latarek od Mactronic Expert PL3 i Expert PL5 - testujemy zestaw latarek od Mactronic

Tym razem prezentujemy test latarek Expert PL3 i Expert PL5, krajowego dystrybutora Mactronic z Wrocławia, który wprowadza na rynek krótką serię Expert, czyli latarek ręcznych przeznaczonych dla służb...

Tym razem prezentujemy test latarek Expert PL3 i Expert PL5, krajowego dystrybutora Mactronic z Wrocławia, który wprowadza na rynek krótką serię Expert, czyli latarek ręcznych przeznaczonych dla służb ochrony policji, czy patroli interwencyjnych, z płynną regulacją światła. To sprzęt nieco inny niż by się wydawało na pierwszy rzut oka. Otóż latarka jest wyposażeniem występującym z założenia w liczbie pojedynczej, niemniej dzisiejszy test może wykazać, że zestaw dwóch latarek (niekoniecznie takich...

Najnowsze produkty i technologie

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.