Special-Ops.pl

Ostry jak brzytwa

Użytkowanie noża, mniej lub bardziej intensywne, wiąże się nieodłącznie z momentem, gdy traci on fabryczną ostrość i ostatecznie prowadzi to do stępienia. Wówczas rozpoczynają się poszukiwania najprostszego sposobu na przywrócenie ostrości noża. Początkowo można podrzucić nóż do naostrzenia koledze. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, gdyż koledzy nie zawsze są dostępni w tym właśnie momencie, a już szczególnie, gdy jesteśmy gdzieś sami w terenie. Właśnie wtedy najczęściej zapada ostateczna decyzja o zakupie ostrzałki i zgłębienia tajników ostrzenia.

Zobacz także

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

Kiedy pojawił się pomysł na napisanie niniejszego artykułu, pomyślałem sobie, że to nic trudnego. Realizacja okazała się jednak nie taka prosta. Chociaż samo ostrzenie nie jest trudną czynnością, szczególnie gdy używa się systemów do ostrzenia, to stworzenie „suchego” opisu stanowi nie lada wyzwanie. Postaram się jednak przybliżyć posiadane przeze mnie modele ostrzałek oraz napisać kilka praktycznych wskazówek, jak ich używać. Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoli dokonać wyboru pierwszej „poważnej”ostrzałki i zachęci do podjęcia nauki ostrzenia. Warto podkreślić, iż nawet najlepszy opis nie zastąpi pokazu ostrzenia, podczas którego na bieżąco nasze błędy mogą być korygowane. Rozpoczynając naukę ostrzenia warto stosować się do zasady, aby nie uczyć się ostrzenia na najlepszym lub najbardziej ulubionym nożu, który posiadamy. Do nauki najlepiej nadadzą się stare, zniszczone noże kuchenne, których nie będzie żal zniszczyć jeszcze bardziej.

Systemy do ostr zenia Spyderco Tri-AngleOstrzałka składa się z pudełka z tworzywa

Ostrzałka składa się z pudełka z tworzywa ABS, które jednocześnie jest podstawą, czterech prętów z aluminy o gradacji corase (brązowe – 600grit) i fine (białe – 1800 grit), dwóch mosiężnych prętów oraz instrukcji i płyty DVD zawierającej film instruktażowy. Pręty mają przekrój trójkąta i rowek do ostrzenia haczyków wędkarskich. Ostrzenie z użyciem Tri-Angle jest wyjątkowo proste. Polega na wykonywaniu nożem, skierowanym krawędzią tnącą w dół, ruchów jak przy cięciu. Na początku wykonujemy je obiema stronami krawędzi tnącej, najpierw pokrawędzi kamienia, aby zniwelować nierówności. Następnie wykonujemy tesame ruchy, ale po płaskiej powierzchni kamienia. W pierwszej kolejnościużywamy kamieni brązowych, a następnie białych. Liczba wykonywanychruchów uzależniona jest od stopnia stępienia noża i poziomu ostrości, jaki chcemy uzyskać. Należy też pamiętać, aby nie pozostawić „drutu” – możeto wymagać kilka delikatnych ruchów z jednej strony krawędzi tnącej.

Ostrzałka umożliwia ostrzenie na 30 i 40 stopni (odpowiednio po 15 i 20 stopni na każdą stronę krawędzi tnącej). Niezaprzeczalną zaletą ostrzałki jest możliwość naostrzenia na krawędziach kamieni większości noży z ząbkowanymi ostrzami oraz mających recurve. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą obrócić pudełko do góry nogami i stworzyć osełkę płaską, na której można ostrzyć klasycznie, lub ostrzyć narzędzia, na przykład dłuta. Dodatkowo można ułatwić sobie ostrzenie wkładając mosiężne pręty i ustawiając osełkę pod kątem. Inną opcją uzyskania „płaskiej” ostrzałki jest włożenie pręta w boczny otwór pudełka, dzięki czemu stworzymy osełkę pod kątem 12,5 stopni, na którejmożna naostrzyć nożyczki. Używając pręta swobodnie w ręce naostrzymy różnego rodzaju narzędzia– przyrządy dentystyczne, wiertła, obcęgi, śrubokręty, rzutki (darts), obcążki do paznokci czy wspominane już haczyki wędkarskie. Chyba jedyną wadą Tri-Angle jest „problem” z przeprofilowaniem krawędzi tnącej lub naostrzeniem wyjątkowo stępionego noża.

Czynność ta wykonywana na standardowych brązowych prętach jest długotrwała i bardzo czasochłonna. W ofercie są dodatkowe pręty z posypką diamentową. Niestety, „diamenty” kosztują tyle co sama ostrzałka i to jest właśnie ten wspomniany wcześniej problem. Dodatkowo, fani maksymalnej ostrości mogą dokupić pręty Ultrafine. Producent nie podaje żadnej informacji na temat gradacji tych prętów, jest ona na tyle wysoka, że na zakończenie ostrzenia szybko wygładzimy na nich krawędź tnącą do poziomu golenia włosów na przedramionach czy cięcia luźno zwisającej kartki.

Lansky Deluxe LCD5D

Ostrzałka ta ma bardzo zbliżoną konstrukcję do Spyderco Tri-Anglei ostrzymy na niej w podobny sposób. Ostrzenie odbywa się równieżw układzie typu V, a pręty w dwóch gradacjach (brązowe – coarse, białe– fine) są okrągłe. W drewnianym pudełku-podstawce (15×5×3 cm),które jest jednocześnie podstawką, można schować pręty. W podstawcenawiercone są otwory, które dają możliwość ostrzenia pod kątami20 i 25 stopni.

Niezaprzeczalną zaletą tej ostrzałki, poza prostotą obsługi, jest znacznieniższa cena niż Spyderco Tri-Angle.

Lansky Sharpening Delux LKCLX

Jedną z pierwszych ostrzałek, jaka pojawiła się w mojej kolekcji, był zestawLansky Sharpening Standard. Obecnie dysponuję wersją Delux. Zestaw ten składa się z pięciu osełek o różnej gradacji wykonanych z albumin yi ceramiki (extra coarse – 70 grit, coarse – 120 grit, medium – 280 grit, fine – 600 grit, alumina oxide i extra fine ceramic – 1000 grit), metalowych prowadnic, aluminiowego imadełka, oleju oraz dwóch zapasowych śrub. Zestaw umożliwia ostrzenie noży pod kątem 17, 20, 25 i 30 stopni.Ostrzenie takim zestawem nie jest trudne. Nóż zaciska się w mniej więcej połowie długości głowni w imadełku, następnie wsuwa się prowadnicę w odpowiedni otwór do kąta krawędzi tnącej i ostrzy prowadząc osełkęw kierunku czubka. Następnie wykonujemy po każdej stronie krawędzi tnącej mniej więcej tyle samo pociągnięć, aż do zminimalizowania „drutu”.Osełki stosuje się od najgrubszej (70 grit) do najbardziej miałkiej (1000grit). Grubość początkową wybieramy w zależności od stopnia stępienianoża. Grubość 70 i 120 grit używana jest do bardzo stępionych i zniszczonych ostrzy lub wymagających przeprofilowania. Pomimo swych oczywistych zalet zestaw ten mateż pewne wady. Przede wszystkim to problem ze stabilnym zamocowaniem noży o grubej głowni (powyżej5 mm) i duży ciężar podczas ich ostrzenia.Ponadto, ograniczony zasięg długości prowadnicy utrudnia ostrzenie długich noży. Kolejna sprawa to problem z ostrzeniem noży ząbkowanych i z recurve.Wady te nie przekreślają tego zestawuw zupełności, jest on jednym z lepszych zestawów dla początkujących, warto jednako nich pamiętać.

Ostrzałki kieszonkowe

Kolejna grupa ostrzałek, to ostrzałki kieszonkowe. Z uwagi na rozmiary praca nimi nie będzie komfortowa jak przy użyciu systemów ostrzących, jednak w warunkach terenowych czy jako ostrzałki EDC będą one niezastąpione.

Dianova

Oferta szwedzkich ostrzałek Dianova jest dość bogata, dzięki czemu możliwe jest dobre dobranie ostrzałki do własnych potrzeb. W moich zasobach znalazły się dwie – Lapstone Classic (wersja long) oraz Lapstone Mini. Obie ostrzałki mają podobną konstrukcję – stalowa płytka, na którą naniesiono po obu stronach diamentową posypkę – 30 mikronów (coarse) do wstępnego ostrzenia oraz 60 mikronów (fine) do wykończenia ostrza. Rozmiar Lapstone Classic to 17 cm długości, 2 cm szerokości, powierzchnia ostrząca wynosi 7,5 cm × 2 cm, waga 44 g. Rozmiar Lapstone Mini to 12,5 cm długości, 2 cm szerokości, powierzchnia ostrząca wynosi 5 cm × 2 cm, 32 g. Do ostrzałek dołączany jest nylonowy pokrowiec. Technika ostrzenia jest taka sama jak na płaskich kamieniach. Początkowo ostrzałki mogą być agresywne, po kilku ostrzeniach powinny osiągnąć właściwą powierzchnię roboczą.

Fallkniven

Ostrzałka DC 4 to również szwedzka produkcja, a producentem jest firma Fallkniven, uznany i renomowany na świecie producent noży. Ostrzałka składa się z dwóch sklejonych części – diamentowej o gradacji 25 mikronów i ceramicznej wykonanej z syntetycznego szafiru. Rozmiar DC 4 to 100 × 3 cm, waga 87 g. Do ostrzałki dołączony jest pokrowiec z ekologicznej skóry.

Osobiście jest to moja ulubiona osełka EDC, która towarzyszy mi zawsze, szczególnie podczas wyjazdów. Jej wymiary i funkcjonalność czynią z niej bardzo przydatne narzędzie. Niejednokrotnie dzięki niej naostrzyłem noże współtowarzyszy podróży nieposiadających żadnej ostrzałki.

ISTOR

Przypadkiem w moich zbiorach znalazła się ostrzałka szwajcarskiej firmy ISTOR, model Professional. Rękojeść wykonana jest z aluminium, a wkładka ostrząca z węglika spiekanego WiDia 9,8 o twardości ponad 70 HRC. Długość całkowita ostrzałki to 14,5 cm, wkład ostrzący 3 cm, waga 48 g.

Ostrząc nóż należy kilkakrotnie przeciągnąć ostrzałkę wzdłuż krawędzi tnącej ostrza, nie naciskając zbyt mocno. Zbyt mocne dociśnięcie może spowodować uszkodzenie krawędzi tnącej! Czynność tę należy wykonać z obu stron ostrza. Ostrzyć należy w danym momencie tylko jedną krawędzią ostrzałki. Praca ostrzałką wymaga dużej kontroli i precyzji podczas ostrzenia, dlatego jest przeznaczona raczej dla zaawansowanych użytkowników. Niezaprzeczalną zaletą jest możliwość ostrzenia noży o nietypowych profilach głowni, których nie można naostrzyć na ostrzałkach płaskich.

Lansky Blademedic

Ostrzałka ta to mały (10 cm długości, 3,2 cm szerokości) i lekki (94 g) zestaw pierwszej pomocy dla początkujących w przypadku stępienia noża. Zasada ostrzenia jest podobna do ostrzenia na popularnych ostrzałkach kuchennych, które do dzisiaj królują w polskich kuchniach, a które generalnie niszczą noże, zamiast je ostrzyć. Chodzi o ostrzałki, w których elementem ostrzącym są stalowe kółka, a ostrzy się poprzez pociągnięcie noża w kierunku „do siebie”, zaczynając od punktu najbliżej rękojeści. W Blademedic zamiast kółek znajdziemy ostrzałkę z węglika wolframu i ceramiczną. Ostrzałki te ułożone są w charakterystyczne V. Dzięki zastosowaniu tych dwóch materiałów unikniemy zniszczenia ostrza, choć ze względu na agresywność nie należy często ostrzyć noża na wkładkach z węglika. Ponadto, mamy dostęp do drugiej, dłuższej, zamocowanej pod kątem ceramicznej wkładki, która służy do ostrzenia ostrzy ząbkowanych. Czwartą już opcją jest pręt z posypką diamentową, który może służyć na przykład do ostrzenia tak zwanego gut hook w nożach myśliwskich. Okładziny ostrzałki są skręcane i po jej rozkręceniu możliwe jest wymienienie zużytych lub uszkodzonych elementów, choć nie zauważyłem w ofercie producenta elementów zamiennych.

Benchmade Tool Kit

Zbliżoną do Lansky Blademedic ostrzałkę znajdziemy w ofercie Benchmade, w zestawie narzędzi oznaczonym numerem katalogowym 985995 F. Poza 12 kluczami (imbus, torx, Philips) w zestawie jest również pręt z posypką diamentową i dwie mikroostrzałki V-kształtne (ceramiczna i z węglika). Ostrzałki te zamocowane są w niewielkich rozmiarów uchwycie z tworzywa sztucznego, który jest osadzony na jednym z kluczy imbusowych. Ostrzałkę można oczywiście ściągnąć, aby uzyskać dostęp do klucza. Wkłady ostrzące są wymienne podobnie jak w Lansky Blademedic, obowiązuje też ta sama zasada ostrzenia. Wymiary: długość 7 cm, szerokość 3,2 cm, waga 76 g. Wraz z zestawem jest nylonowy pouch umożliwiający mocowanie na pasku.

Lansky Crock Stick® Multi-Sharpener

Niewielkich rozmiarów ostrzałka (długość ok. 11 cm, szerokość kamienia 1,3 cm, waga 33 g) z grupy „psia kostka” (ang. dog bone – wyglądem nieco przypomina kostkę dla psa), pozwalająca na bieżące utrzymanie ostrości noża. Ostrzymy na niej podobnie jak na ostrzałce płaskiej trzymając ją trzema palcami – kciukiem do siebie, z drugiej strony wspomagamy się drugim i trzecim palcem. Jeśli nóż tylko delikatnie podostrzamy i nie czeka nas długa praca, chwyt ten jest wygodny i pozwala na swobodnąpracę. Można nią ostrzyć noże i haczyki do ryb.

Ostrzałki płaskie

W tej kategorii moja kolekcja ostrzałek nie wygląda zbyt imponująco i poza trzema kamieniami do wygładzania krawędzi tnącej (marmur, łupek, wapień) dysponuję tylko kompletem płaskich ostrzałek diamentowych. Gradację płytek można umownie podzielić na coarse, medium, fine. Jak na „diamenty przystało”, zbierają dość agresywnie, ale na zakończenie pracy nie zaszkodzi przeciągnąć noża kilka razy na ostrzałce ceramicznej. Ostrzałki tego typu można kupić na popularnym w Polsce portalu aukcyjnym, czasem są też dostępne w dyskontach. Brak „diamentów” w ostrzałce Tri-Angle wyrównuję poprzez położenie płytek na prętach Triangle. Daleko im co prawda do oryginału, jednak sprawują się całkiem dobrze, choć nie jest to szczególnie najwygodniejszy sposób ostrzenia.

Technika ostrzenia na płaskiej ostrzałce

Najczęstszym problemem podczas ostrzenia na płaskich ostrzałkach jest utrzymanie noża pod właściwym kątem. Wymyślane są przeróżne wynalazki, które mają w tym pomóc. Osobiście polecam jednak wyćwiczyć rękę wspomagając się „techniką markera” (patrz ramka). Ostrzenie „z wolnej ręki” nie jest sztuką tajemną, dostępną tylko dla wybranych, po latach ciężkich treningów. Zazwyczaj już po kilku ostrzeniach zaczyna się wyczuwać jak należy prowadzić nóż. A jak prowadzić nóż po płaskiej ostrzałce? Ustawiamy go pod wybranym kątem do powierzchni ostrzałki i prowadzimy do przodu, tak aby za jednym przeciągnięciem przesunąć nóż od miejsca wyprowadzenia krawędzi tnącej do czubka noża. Powtarzamy czynność wielokrotnie, aż do momentu, kiedy poczujemy, że nóż porusza się gładko po ostrzałce. Następnie zmieniamy gradację ostrzałki. Nie należy zbytnio się kontrolować, czy utrzymujemy idealnie wybrany kąt. Istotne jest to, by był on stały i niezmienny na całej długości. Tylko wtedy jesteśmy w stanie równomiernie wyprofilować krawędź tnącą. Analogicznie postępujemy z drugą stroną noża. Niektórzy podczas ostrzenia liczą, ile razy przeciągnęli każdą stronę noża po ostrzałce. Nie jest to konieczne, ale pozwala w miarę kontrolować postęp pracy. Bardziej istotne jest jednak skupienie się na powstawaniu „druta” i jego późniejszej minimalizacji. Podczas ostrzenia nie należy przesadnie dociskać noża, raczej należy pozwolić mu na swobodne przesuwanie się po ostrzałce, skupiając się bardziej na czuciu ostrzałki i precyzji ruchu.

PODSUMOWANIE

Zdaję sobie sprawę, że tekst ten nie wyczerpuje wszystkich kwestii związanych z ostrzeniem noży. Raz jeszcze zachęcam, aby uczyć się ostrzenia noży od innych. W przypadku, gdy nie znamy nikogo, kto wprowadziłby nas w arkany ostrzenia, polecam filmy instruktażowe, które są dostępne na przykład na portalu YouTube, a w szczególności film Raya Mearsa Knife „Sharpening, safety, handling, nettle cordage”. Pamiętajmy, aby pracować zawsze naostrzonym nożem. Używanie tępego noża, wbrew pozorom, jest bardziej niebezpieczne niż używanie ostrego. Z tego względu nie należy dopuszczać do zupełnego stępienia noża. Warto po skończonej pracy wykonać kilka pociągnięć nożem na miałkiej ostrzałce lub zrobić to co najmniej raz dziennie, na zakończenie dnia. Dzięki temu nóż będzie zawsze ostry i gotowy do pracy.

Tips and tricks
 • Prostą techniką sprawdzenia, czy prawidłowo prowadzimy nóż po ostrzałce, jest pomalowanie krawędzi tnącej markerem. Kiedy ostrze jest prawidłowo prowadzone, farba markera schodzi równomiernie wraz z kolejnymi etapami ostrzenia.
 • Stopień naostrzenia noża można sprawdzić próbując lekko przesunąć ostrze po paznokciu kciuka, gdy ostrze „zahacza” o paznokieć, możemy być pewni, iż osiągnęliśmy wystarczającą ostrość roboczą.
 • Ostrzałki diamentowe na samym początku bardzo agresywnie zbierają stal, po kilku pierwszych ostrzeniach osiągają właściwą powierzchnię.
 • Ostrząc na ostrzałkach diamentowych i ceramicznych nie należy używać olejów, moczyć ich w wodzie itp.
 • Czyszczenie ostrzałek ceramicznych – wystarczy do tego gąbka, mleczko do czyszczenia i ciepła, bieżąca woda.
 • Ostrzałki diamentowe najlepiej przeczyścić delikatnie szczoteczką pod ciepłą, bieżącą wodą.
 • Nie ostrz noży na ostrzałkach wysokoobrotowych – nagrzanie krawędzi tnącej może prowadzić do jej rozhartowania

Podziękowania dla sklepu Kolba.pl za pomoc w przygotowaniu artykułu.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

 • creone creone, 07.08.2014r., 00:27:18 Piszecie o Spyderco Tri-Angle a na zdjeciu jest system ostrzacy z Lansky. WTF??
 • mgr_scout mgr_scout, 10.09.2014r., 21:30:16 Creone, jesteś absolutnie przekonany, że tekst jest tylko o Tri-Angle? ;)

Powiązane

P.S. Krzyżowiec TG

Krzyżowiec TG Krzyżowiec TG

Jeżeli miałbym wskazać najbardziej intrygujące mnie rozwiązanie stosowane przez producentów oporządzenia taktycznego, to do niedawna bez wahania wskazałbym – nieosiągalne dla większości osób zaopatrujących...

Jeżeli miałbym wskazać najbardziej intrygujące mnie rozwiązanie stosowane przez producentów oporządzenia taktycznego, to do niedawna bez wahania wskazałbym – nieosiągalne dla większości osób zaopatrujących się w tego typu sprzęt we własnym zakresie (głównie ze względu na cenę i dostępność) kamizelki firmy FirstSpear oraz system THOR firmy NFM. Dlaczego? Ano, ze względu na ich z „tubkowe” zapięcia. Biorąc pod uwagę opinie (zarówno znalezione w internecie, jak i wyrażone przez znajomych, mających możliwość...

Michal M. Benchmade 535 Bogout

Benchmade 535 Bogout Benchmade 535 Bogout

Benchmade – amerykańska marka, której nie trzeba przedstawiać. Wymieniana wśród pierwszych, gdy mowa o uznanych producentach noży, zwłaszcza rozmaitych „folderów”, czyli tych ze składaną głownią. Ale nie...

Benchmade – amerykańska marka, której nie trzeba przedstawiać. Wymieniana wśród pierwszych, gdy mowa o uznanych producentach noży, zwłaszcza rozmaitych „folderów”, czyli tych ze składaną głownią. Ale nie tylko, bo do sztandarowych produktów z logo w postaci charakterystycznego motylka należy przecież też np. ceniony, zgrabny, taktyczny „fixed” Nimravus. Niektóre Benchmady przeszły testy wojskowe i otrzymały oficjalny numer standaryzacyjny NSN. W aktualnej ofercie tej firmy warto zwrócić uwagę na...

Globemaster Dobra guma to podstawa

Dobra guma to podstawa Dobra guma to podstawa

Jakiś czas temu „wpadł mi na warsztat” ciekawy produkt firmy MASTON®, której oficjalnym przedstawicielem jest firma KTJ kolor, dystrybutor dobrze znanych w środowisku strzeleckim produktów marki BRUNOX. Zdjęcia:...

Jakiś czas temu „wpadł mi na warsztat” ciekawy produkt firmy MASTON®, której oficjalnym przedstawicielem jest firma KTJ kolor, dystrybutor dobrze znanych w środowisku strzeleckim produktów marki BRUNOX. Zdjęcia: Globemaster

Michal M. FENIX PD35 V2.0

FENIX PD35 V2.0 FENIX PD35 V2.0

Latarki Fenix przebiły się w ostatnich latach do czołówki najpopularniejszych marek w tej grupie produktów outdoorowych na polskim rynku, skutecznie konkurując z oferowanymi przez inne znane firmy, dzięki...

Latarki Fenix przebiły się w ostatnich latach do czołówki najpopularniejszych marek w tej grupie produktów outdoorowych na polskim rynku, skutecznie konkurując z oferowanymi przez inne znane firmy, dzięki solidnej, nowoczesnej budowie, wykorzystaniu dobrych podzespołów i będącej tego wynikiem niezawodności. Wytwarzane przez funkcjonującą od 2004 r. spółkę Fenixlight Limited z graniczącego z Hongkongiem Shenzhen, pokazują wytrzymałością, dobrym spasowaniem i estetyką zupełnie nową jakość, niemającą...

Ireneusz Chloupek TACTIX 1-DAY PLUS

TACTIX 1-DAY PLUS TACTIX 1-DAY PLUS

1-Day Plus w nazwie nowego plecaka amerykańskiej firmy First Tactical z serii Tactix sugeruje, że został on sklasyfikowany jako wystarczający do spakowania się na dzień lub ponad dzień. Jego bardzo solidna...

1-Day Plus w nazwie nowego plecaka amerykańskiej firmy First Tactical z serii Tactix sugeruje, że został on sklasyfikowany jako wystarczający do spakowania się na dzień lub ponad dzień. Jego bardzo solidna konstrukcja, ok. 40-litrowa pojemność, mnóstwo kieszeni, organizerów i możliwość rozbudowy przez dopinanie w wielu miejscach dodatkowych sprawiają, że to chyba jednak nadmiar skromności.

Jerzy Bielecki Boker Plus

Boker Plus Boker Plus

Wybór noża to temat, który nieustannie przewija się przez wszystkie fora i grupy militarne, survivalowe, bushcraftowe, turystyczne, żeglarskie i wszystkie inne, które są związane jakkolwiek z działalnością...

Wybór noża to temat, który nieustannie przewija się przez wszystkie fora i grupy militarne, survivalowe, bushcraftowe, turystyczne, żeglarskie i wszystkie inne, które są związane jakkolwiek z działalnością outdoorową. Najczęstszą odpowiedzią, która pada, gdy pojawi się pytanie: „jaki nóż wybrać w teren?”, jest: „kup Morę”. Jest to poniekąd dobra odpowiedź, ale jednak nie do końca. Różne są potrzeby użytkowników, różne są noże i faktycznie trochę trudno się w tym zorientować. Polecanie więc Mory nie...

RTcom NoizeBarrier™ - wysokiej rozdzielczości elektroniczne zatyczki do uszu

NoizeBarrier™ - wysokiej rozdzielczości elektroniczne zatyczki do uszu NoizeBarrier™ - wysokiej rozdzielczości elektroniczne zatyczki do uszu

Działające w wysokiej rozdzielczości (HD) elektroniczne zatyczki do uszu NoizeBarrier™ zapewniają niezrównaną świadomość sytuacyjną oraz wyraźną komunikację. Te dwutrybowe zatyczki oferują aktywną ochronę...

Działające w wysokiej rozdzielczości (HD) elektroniczne zatyczki do uszu NoizeBarrier™ zapewniają niezrównaną świadomość sytuacyjną oraz wyraźną komunikację. Te dwutrybowe zatyczki oferują aktywną ochronę słuchu przed hałasem oraz jego wzmocnienie, zapewniając skuteczną lokalizację i wykrywanie dźwięku.

Redakcja DUOSCAN™- Detektor Materiałów Wybuchowych i Narkotyków

DUOSCAN™- Detektor Materiałów Wybuchowych i Narkotyków DUOSCAN™- Detektor Materiałów Wybuchowych i Narkotyków

Każdy specjalista ds. bezpieczeństwa powinien posiadać skuteczny, poręczny, odporny detektor materiałów wybuchowych i narkotyków do wykrywania śladowych ilości substancji niebezpiecznych.

Każdy specjalista ds. bezpieczeństwa powinien posiadać skuteczny, poręczny, odporny detektor materiałów wybuchowych i narkotyków do wykrywania śladowych ilości substancji niebezpiecznych.

P.S. Koszule taktyczne i inne nowości

Koszule taktyczne i inne nowości Koszule taktyczne i inne nowości

Opisywane poniżej ubrania to nowe wersje sprawdzonych wzorów, stanowiące odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i samych użytkowników. Odświeżenie podejścia do popularnych i lubianych przez wielu, sztandarowych...

Opisywane poniżej ubrania to nowe wersje sprawdzonych wzorów, stanowiące odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i samych użytkowników. Odświeżenie podejścia do popularnych i lubianych przez wielu, sztandarowych wręcz produktów marki Helikon-Tex, czyli koszul Defender oraz spodni UTP (będących w pewnym momencie wręcz synonimem tej firmy) wydawało się czymś naturalnym i potrzebnym. Sprawdźmy zatem, jakich zmian doczekaliśmy się w nowej odsłonie tych ciuchów.

Ireneusz Chloupek Swiss+eye G-Tac

Swiss+eye G-Tac Swiss+eye G-Tac

Od czasu pojawienia się wersji ESS TurboFan z aktywnym systemem wentylacji mogło się wydawać, że w kategorii gogli taktycznych już  nic ciekawszego nie da się wymyślić. Tymczasem  w sprzedaży pojawił...

Od czasu pojawienia się wersji ESS TurboFan z aktywnym systemem wentylacji mogło się wydawać, że w kategorii gogli taktycznych już  nic ciekawszego nie da się wymyślić. Tymczasem  w sprzedaży pojawił się niedawno model G-TAC  firmy Swiss Eye International GmbH, który z powodzeniem łączy klasyczne, ale umiejętnie  dopracowane rozwiązania z unikalnym patentem  zmiany wizjerów. Zdjęcia: Ireneusz Chloupek, SwissEye, SpecBrands.pl

NEWMAX Sp. z o.o. Sp.k. Bates - obuwie taktyczne dla profesjonalistów

Bates - obuwie taktyczne dla profesjonalistów Bates - obuwie taktyczne dla profesjonalistów

Podstawą wyposażenia indywidualnego funkcjonariuszy każdej służby mundurowej są wygodne i dobrze dopasowane buty określane jako obuwie taktyczne. Od typowych wojskowych kamaszy odróżnia je waga oraz dostosowanie...

Podstawą wyposażenia indywidualnego funkcjonariuszy każdej służby mundurowej są wygodne i dobrze dopasowane buty określane jako obuwie taktyczne. Od typowych wojskowych kamaszy odróżnia je waga oraz dostosowanie do użytkowania w zróżnicowanym terenie, w tym szczególnie w terenie miejskim. Od lat wiodącym producentem obuwia taktycznego jest firma Bates, z której produktów korzystają zarówno służby mundurowe, jak i coraz częściej cywilni użytkownicy, którzy szukają obuwia wytrzymałego, skutecznego...

Jerzy Bielecki Nowe otwarcie

Nowe otwarcie Nowe otwarcie

Multitooli marki Leatherman chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to właściwie ikona tego typu narzędzi. Kto jednak pomyślał, że Leatherman nie tworzy nowości i tylko przerabia istniejące modele,...

Multitooli marki Leatherman chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to właściwie ikona tego typu narzędzi. Kto jednak pomyślał, że Leatherman nie tworzy nowości i tylko przerabia istniejące modele, jest w błędzie. W bieżącym roku pokazała się nowa seria narzędzi – FREE. Seria składa się z 8 modeli, z czego aktualnie w Polsce dostępne są dwa modele multitooli – P 4 i P 2. Szczegółowego opisu serii możecie spodziewać się niebawem, a póki co chciałem przedstawić kilka wrażeń na gorąco o modelu P...

Ireneusz Chloupek ESS CROWBAR

ESS CROWBAR ESS CROWBAR

Amerykańska marka ESS (Eye Safety Systems, Valley, Idaho), należąca do słynnej firmy Oakley inc. z One Icon Foothill Ranch w Kalifornii, której kilka sztandarowych produktów przedstawialiśmy już na naszych...

Amerykańska marka ESS (Eye Safety Systems, Valley, Idaho), należąca do słynnej firmy Oakley inc. z One Icon Foothill Ranch w Kalifornii, której kilka sztandarowych produktów przedstawialiśmy już na naszych łamach, jest tak rozpoznawalna i popularna w środowisku użytkowników profesjonalnych gogli oraz okularów balistycznych na całym świecie, że nie wymaga ponownego przedstawiania. Jej oferta, z której czerpią również żołnierze oraz funkcjonariusze polskich jednostek specjalnych, jest regularnie poszerzana...

MACTRONIC Spółka z o.o. Sp.k. Latarki dla profesjonalistów od Mactronic

Latarki dla profesjonalistów od Mactronic Latarki dla profesjonalistów od Mactronic

Stworzone z myślą o profesjonalistach, dla których światło jest niezbędne do wypełnienia obowiązków zawodowych, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Latarki produkowane przez firmę...

Stworzone z myślą o profesjonalistach, dla których światło jest niezbędne do wypełnienia obowiązków zawodowych, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Latarki produkowane przez firmę Mactronic spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.

P.S. Husar Sarmatian

Husar Sarmatian Husar Sarmatian

Bielska firma Husar wchodząc przed kilkoma laty na rodzimy rynek oporządzenia taktycznego zaskoczyła swoją konkurencję bardzo nowatorskimi i (jak na ówczesne warunki) nowoczesnymi rozwiązaniami. Lata mijają,...

Bielska firma Husar wchodząc przed kilkoma laty na rodzimy rynek oporządzenia taktycznego zaskoczyła swoją konkurencję bardzo nowatorskimi i (jak na ówczesne warunki) nowoczesnymi rozwiązaniami. Lata mijają, a asortyment Husara sukcesywnie przechodzi kolejne modernizacje. Przyjrzyjmy się zatem bliżej ich najnowszemu dziełu – plate carrierowi SARMATIAN. Zdjęcia: P.S.

MILITARIA.PL sp. z o.o. sp. k. Co pokażą Militaria.pl na MSPO 2019?

Co pokażą Militaria.pl na MSPO 2019? Co pokażą Militaria.pl na MSPO 2019?

Na stoisku Militaria.pl na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego będzie można obejrzeć produkty wielu marek, które zapracowały już na dobre opinie najbardziej wymagających użytkowników. Wśród nich...

Na stoisku Militaria.pl na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego będzie można obejrzeć produkty wielu marek, które zapracowały już na dobre opinie najbardziej wymagających użytkowników. Wśród nich będą nowości prezentowane po raz pierwszy na targach. Nie zabraknie także klasyków z naszej stałej oferty. Przyjdź na stoisko nr 84 w hali D, aby obejrzeć je osobiście!

RTcom NoizeBarrier™ TAC Aktywne ochronniki słuchu z funkcją komunikacji

NoizeBarrier™ TAC Aktywne ochronniki słuchu z funkcją komunikacji NoizeBarrier™ TAC Aktywne ochronniki słuchu z funkcją komunikacji

Model NoizeBarrier™ TAC to pierwsze w pełni modularne słuchawki taktyczne z opcją komunikacji, wykorzystujące wiodące w branży rozwiązania z zakresu ochrony słuchu oraz zaawansowanej świadomości sytuacyjnej...

Model NoizeBarrier™ TAC to pierwsze w pełni modularne słuchawki taktyczne z opcją komunikacji, wykorzystujące wiodące w branży rozwiązania z zakresu ochrony słuchu oraz zaawansowanej świadomości sytuacyjnej 360° dla sprawniejszego podejmowania decyzji w środowisku taktycznym.

RTcom NoizeBarrier ™ Range SA - aktywne ochronniki słuchu

NoizeBarrier ™ Range SA - aktywne ochronniki słuchu NoizeBarrier ™ Range SA - aktywne ochronniki słuchu

Model NoizeBarrier™ Range SA zaprojektowany został z myślą o wykorzystaniu przez wojsko i strzelców specjalistów oraz stanowi topowe słuchawki dla wymagających zaawansowanej ochrony słuchu bez opcji komunikacji...

Model NoizeBarrier™ Range SA zaprojektowany został z myślą o wykorzystaniu przez wojsko i strzelców specjalistów oraz stanowi topowe słuchawki dla wymagających zaawansowanej ochrony słuchu bez opcji komunikacji radiowej.

UMO Sp. z o. o. 20% zniżki na zegarki Garmin od UMO podczas MSPO!

20% zniżki na zegarki Garmin od UMO podczas MSPO! 20% zniżki na zegarki Garmin od UMO podczas MSPO!

Zamów zegarki GARMIN z 20% zniżką i zobacz inne atrakcje, które firma UMO przygotowała na MSPO.

Zamów zegarki GARMIN z 20% zniżką i zobacz inne atrakcje, które firma UMO przygotowała na MSPO.

Ireneusz Chloupek Nowy poziom doświadczeń

Nowy poziom doświadczeń Nowy poziom doświadczeń

Nowy „Poszukiwacz” (ang. Seeker) marki Olight to kolejny przykład realizowania przez uznanego chińskiego producenta latarek strategii opartej na wykorzystywaniu innowacyjnych rozwiązań, najnowocześniejszych...

Nowy „Poszukiwacz” (ang. Seeker) marki Olight to kolejny przykład realizowania przez uznanego chińskiego producenta latarek strategii opartej na wykorzystywaniu innowacyjnych rozwiązań, najnowocześniejszych technologii, wysokiej jakości materiałów oraz najbardziej wydajnych i sprawdzonych emiterów LED. Powiedzieć, że Seeker 2 Pro to dobra doręczna latarka akumulatorowa, będąca bardzo interesującą propozycją zwłaszcza dla użytkowników ze służb policyjnych i ochrony – to jakby nie powiedzieć o niej...

Mieszko Zagańczyk Hammer Energy 18x9

Hammer Energy 18x9 Hammer Energy 18x9

Energy 18x9 to jeden z najciekawszych wzmocnionych smartfonów polskiej marki Hammer. Urządzenie sprawdzi się w ciężkim terenie, jako nawigacja czy po prostu narzędzie komunikacji, niestraszne mu trudy...

Energy 18x9 to jeden z najciekawszych wzmocnionych smartfonów polskiej marki Hammer. Urządzenie sprawdzi się w ciężkim terenie, jako nawigacja czy po prostu narzędzie komunikacji, niestraszne mu trudy pracy w warsztacie czy na budowie. Chociaż nie grzeszy wyśrubowanymi parametrami technicznymi, nie zawiedzie w ekstremalnych warunkach. Błoto, woda, wstrząsy i uderzenia nie pozostawią na nim najmniejszego śladu.

Globemaster Pro Tech - Proudly Made in Poland

Pro Tech - Proudly Made in Poland Pro Tech - Proudly Made in Poland

Poza zawodowymi użytkownikami broni, dla których kwestia dbania o nią, jako mienie powierzone i narzędzie pracy jest sprawą oczywistą, szybko rośnie w naszym kraju liczba prywatnych posiadaczy broni i...

Poza zawodowymi użytkownikami broni, dla których kwestia dbania o nią, jako mienie powierzone i narzędzie pracy jest sprawą oczywistą, szybko rośnie w naszym kraju liczba prywatnych posiadaczy broni i entuzjastów strzelania, których świadomość co do tego jest dość zróżnicowana. Wśród „strzelców dynamicznych”, drących papier i czochrających ołowiem blachy na zawodach typu IPSC, PiRO, 3Gun itp., rzeszy myśliwych i kolekcjonerów, strzelających rekreacyjnie ze swoich wymuskanych egzemplarzy kolekcjonerskich...

Jerzy Bielecki Czarna klasa

Czarna klasa Czarna klasa

O nożach Benchmade nie miałem zbyt często okazji pisać na łamach „SPECIAL OPS” i gdy pojawiła się taka możliwość, to bez wahania z niej skorzystałem. Szczególnie że trafiły do mnie noże z „czarnej klasy”,...

O nożach Benchmade nie miałem zbyt często okazji pisać na łamach „SPECIAL OPS” i gdy pojawiła się taka możliwość, to bez wahania z niej skorzystałem. Szczególnie że trafiły do mnie noże z „czarnej klasy”, stworzone z myślą o przedstawicielach służb mundurowych, funkcjonariuszach i innych specjalistach. W artykule przybliżymy dwa modele: 737 SBK Aileron i 407 Vallation. Zdjęcia: Jerzy Bielecki

Griffin Group Defence Lornetki Steiner M - doskonały efekt w każdych warunkach

Lornetki Steiner M - doskonały efekt w każdych warunkach Lornetki Steiner M - doskonały efekt w każdych warunkach

Lornetki to z pozoru prosty sprzęt, ale niezbędny dla każdego żołnierza działającego w terenie. Pomagają dojrzeć to, czego z powodu odległości nie jesteśmy wstanie spostrzec własnym wzorkiem. Dlatego tak...

Lornetki to z pozoru prosty sprzęt, ale niezbędny dla każdego żołnierza działającego w terenie. Pomagają dojrzeć to, czego z powodu odległości nie jesteśmy wstanie spostrzec własnym wzorkiem. Dlatego tak ważne jest, aby był to sprzęt najwyższej jakości i w pełni dostosowany do naszych potrzeb.

Najnowsze produkty i technologie

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops