Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ostry jak brzytwa

Użytkowanie noża, mniej lub bardziej intensywne, wiąże się nieodłącznie z momentem, gdy traci on fabryczną ostrość i ostatecznie prowadzi to do stępienia. Wówczas rozpoczynają się poszukiwania najprostszego sposobu na przywrócenie ostrości noża. Początkowo można podrzucić nóż do naostrzenia koledze. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, gdyż koledzy nie zawsze są dostępni w tym właśnie momencie, a już szczególnie, gdy jesteśmy gdzieś sami w terenie. Właśnie wtedy najczęściej zapada ostateczna decyzja o zakupie ostrzałki i zgłębienia tajników ostrzenia.

Zobacz także

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Kiedy pojawił się pomysł na napisanie niniejszego artykułu, pomyślałem sobie, że to nic trudnego. Realizacja okazała się jednak nie taka prosta. Chociaż samo ostrzenie nie jest trudną czynnością, szczególnie gdy używa się systemów do ostrzenia, to stworzenie „suchego” opisu stanowi nie lada wyzwanie. Postaram się jednak przybliżyć posiadane przeze mnie modele ostrzałek oraz napisać kilka praktycznych wskazówek, jak ich używać. Mam nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoli dokonać wyboru pierwszej „poważnej”ostrzałki i zachęci do podjęcia nauki ostrzenia. Warto podkreślić, iż nawet najlepszy opis nie zastąpi pokazu ostrzenia, podczas którego na bieżąco nasze błędy mogą być korygowane. Rozpoczynając naukę ostrzenia warto stosować się do zasady, aby nie uczyć się ostrzenia na najlepszym lub najbardziej ulubionym nożu, który posiadamy. Do nauki najlepiej nadadzą się stare, zniszczone noże kuchenne, których nie będzie żal zniszczyć jeszcze bardziej.

Systemy do ostr zenia Spyderco Tri-AngleOstrzałka składa się z pudełka z tworzywa

Ostrzałka składa się z pudełka z tworzywa ABS, które jednocześnie jest podstawą, czterech prętów z aluminy o gradacji corase (brązowe – 600grit) i fine (białe – 1800 grit), dwóch mosiężnych prętów oraz instrukcji i płyty DVD zawierającej film instruktażowy. Pręty mają przekrój trójkąta i rowek do ostrzenia haczyków wędkarskich. Ostrzenie z użyciem Tri-Angle jest wyjątkowo proste. Polega na wykonywaniu nożem, skierowanym krawędzią tnącą w dół, ruchów jak przy cięciu. Na początku wykonujemy je obiema stronami krawędzi tnącej, najpierw pokrawędzi kamienia, aby zniwelować nierówności. Następnie wykonujemy tesame ruchy, ale po płaskiej powierzchni kamienia. W pierwszej kolejnościużywamy kamieni brązowych, a następnie białych. Liczba wykonywanychruchów uzależniona jest od stopnia stępienia noża i poziomu ostrości, jaki chcemy uzyskać. Należy też pamiętać, aby nie pozostawić „drutu” – możeto wymagać kilka delikatnych ruchów z jednej strony krawędzi tnącej.

Ostrzałka umożliwia ostrzenie na 30 i 40 stopni (odpowiednio po 15 i 20 stopni na każdą stronę krawędzi tnącej). Niezaprzeczalną zaletą ostrzałki jest możliwość naostrzenia na krawędziach kamieni większości noży z ząbkowanymi ostrzami oraz mających recurve. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą obrócić pudełko do góry nogami i stworzyć osełkę płaską, na której można ostrzyć klasycznie, lub ostrzyć narzędzia, na przykład dłuta. Dodatkowo można ułatwić sobie ostrzenie wkładając mosiężne pręty i ustawiając osełkę pod kątem. Inną opcją uzyskania „płaskiej” ostrzałki jest włożenie pręta w boczny otwór pudełka, dzięki czemu stworzymy osełkę pod kątem 12,5 stopni, na którejmożna naostrzyć nożyczki. Używając pręta swobodnie w ręce naostrzymy różnego rodzaju narzędzia– przyrządy dentystyczne, wiertła, obcęgi, śrubokręty, rzutki (darts), obcążki do paznokci czy wspominane już haczyki wędkarskie. Chyba jedyną wadą Tri-Angle jest „problem” z przeprofilowaniem krawędzi tnącej lub naostrzeniem wyjątkowo stępionego noża.

Czynność ta wykonywana na standardowych brązowych prętach jest długotrwała i bardzo czasochłonna. W ofercie są dodatkowe pręty z posypką diamentową. Niestety, „diamenty” kosztują tyle co sama ostrzałka i to jest właśnie ten wspomniany wcześniej problem. Dodatkowo, fani maksymalnej ostrości mogą dokupić pręty Ultrafine. Producent nie podaje żadnej informacji na temat gradacji tych prętów, jest ona na tyle wysoka, że na zakończenie ostrzenia szybko wygładzimy na nich krawędź tnącą do poziomu golenia włosów na przedramionach czy cięcia luźno zwisającej kartki.

Lansky Deluxe LCD5D

Ostrzałka ta ma bardzo zbliżoną konstrukcję do Spyderco Tri-Anglei ostrzymy na niej w podobny sposób. Ostrzenie odbywa się równieżw układzie typu V, a pręty w dwóch gradacjach (brązowe – coarse, białe– fine) są okrągłe. W drewnianym pudełku-podstawce (15×5×3 cm),które jest jednocześnie podstawką, można schować pręty. W podstawcenawiercone są otwory, które dają możliwość ostrzenia pod kątami20 i 25 stopni.

Niezaprzeczalną zaletą tej ostrzałki, poza prostotą obsługi, jest znacznieniższa cena niż Spyderco Tri-Angle.

Lansky Sharpening Delux LKCLX

Jedną z pierwszych ostrzałek, jaka pojawiła się w mojej kolekcji, był zestawLansky Sharpening Standard. Obecnie dysponuję wersją Delux. Zestaw ten składa się z pięciu osełek o różnej gradacji wykonanych z albumin yi ceramiki (extra coarse – 70 grit, coarse – 120 grit, medium – 280 grit, fine – 600 grit, alumina oxide i extra fine ceramic – 1000 grit), metalowych prowadnic, aluminiowego imadełka, oleju oraz dwóch zapasowych śrub. Zestaw umożliwia ostrzenie noży pod kątem 17, 20, 25 i 30 stopni.Ostrzenie takim zestawem nie jest trudne. Nóż zaciska się w mniej więcej połowie długości głowni w imadełku, następnie wsuwa się prowadnicę w odpowiedni otwór do kąta krawędzi tnącej i ostrzy prowadząc osełkęw kierunku czubka. Następnie wykonujemy po każdej stronie krawędzi tnącej mniej więcej tyle samo pociągnięć, aż do zminimalizowania „drutu”.Osełki stosuje się od najgrubszej (70 grit) do najbardziej miałkiej (1000grit). Grubość początkową wybieramy w zależności od stopnia stępienianoża. Grubość 70 i 120 grit używana jest do bardzo stępionych i zniszczonych ostrzy lub wymagających przeprofilowania. Pomimo swych oczywistych zalet zestaw ten mateż pewne wady. Przede wszystkim to problem ze stabilnym zamocowaniem noży o grubej głowni (powyżej5 mm) i duży ciężar podczas ich ostrzenia.Ponadto, ograniczony zasięg długości prowadnicy utrudnia ostrzenie długich noży. Kolejna sprawa to problem z ostrzeniem noży ząbkowanych i z recurve.Wady te nie przekreślają tego zestawuw zupełności, jest on jednym z lepszych zestawów dla początkujących, warto jednako nich pamiętać.

Ostrzałki kieszonkowe

Kolejna grupa ostrzałek, to ostrzałki kieszonkowe. Z uwagi na rozmiary praca nimi nie będzie komfortowa jak przy użyciu systemów ostrzących, jednak w warunkach terenowych czy jako ostrzałki EDC będą one niezastąpione.

Dianova

Oferta szwedzkich ostrzałek Dianova jest dość bogata, dzięki czemu możliwe jest dobre dobranie ostrzałki do własnych potrzeb. W moich zasobach znalazły się dwie – Lapstone Classic (wersja long) oraz Lapstone Mini. Obie ostrzałki mają podobną konstrukcję – stalowa płytka, na którą naniesiono po obu stronach diamentową posypkę – 30 mikronów (coarse) do wstępnego ostrzenia oraz 60 mikronów (fine) do wykończenia ostrza. Rozmiar Lapstone Classic to 17 cm długości, 2 cm szerokości, powierzchnia ostrząca wynosi 7,5 cm × 2 cm, waga 44 g. Rozmiar Lapstone Mini to 12,5 cm długości, 2 cm szerokości, powierzchnia ostrząca wynosi 5 cm × 2 cm, 32 g. Do ostrzałek dołączany jest nylonowy pokrowiec. Technika ostrzenia jest taka sama jak na płaskich kamieniach. Początkowo ostrzałki mogą być agresywne, po kilku ostrzeniach powinny osiągnąć właściwą powierzchnię roboczą.

Fallkniven

Ostrzałka DC 4 to również szwedzka produkcja, a producentem jest firma Fallkniven, uznany i renomowany na świecie producent noży. Ostrzałka składa się z dwóch sklejonych części – diamentowej o gradacji 25 mikronów i ceramicznej wykonanej z syntetycznego szafiru. Rozmiar DC 4 to 100 × 3 cm, waga 87 g. Do ostrzałki dołączony jest pokrowiec z ekologicznej skóry.

Osobiście jest to moja ulubiona osełka EDC, która towarzyszy mi zawsze, szczególnie podczas wyjazdów. Jej wymiary i funkcjonalność czynią z niej bardzo przydatne narzędzie. Niejednokrotnie dzięki niej naostrzyłem noże współtowarzyszy podróży nieposiadających żadnej ostrzałki.

ISTOR

Przypadkiem w moich zbiorach znalazła się ostrzałka szwajcarskiej firmy ISTOR, model Professional. Rękojeść wykonana jest z aluminium, a wkładka ostrząca z węglika spiekanego WiDia 9,8 o twardości ponad 70 HRC. Długość całkowita ostrzałki to 14,5 cm, wkład ostrzący 3 cm, waga 48 g.

Ostrząc nóż należy kilkakrotnie przeciągnąć ostrzałkę wzdłuż krawędzi tnącej ostrza, nie naciskając zbyt mocno. Zbyt mocne dociśnięcie może spowodować uszkodzenie krawędzi tnącej! Czynność tę należy wykonać z obu stron ostrza. Ostrzyć należy w danym momencie tylko jedną krawędzią ostrzałki. Praca ostrzałką wymaga dużej kontroli i precyzji podczas ostrzenia, dlatego jest przeznaczona raczej dla zaawansowanych użytkowników. Niezaprzeczalną zaletą jest możliwość ostrzenia noży o nietypowych profilach głowni, których nie można naostrzyć na ostrzałkach płaskich.

Lansky Blademedic

Ostrzałka ta to mały (10 cm długości, 3,2 cm szerokości) i lekki (94 g) zestaw pierwszej pomocy dla początkujących w przypadku stępienia noża. Zasada ostrzenia jest podobna do ostrzenia na popularnych ostrzałkach kuchennych, które do dzisiaj królują w polskich kuchniach, a które generalnie niszczą noże, zamiast je ostrzyć. Chodzi o ostrzałki, w których elementem ostrzącym są stalowe kółka, a ostrzy się poprzez pociągnięcie noża w kierunku „do siebie”, zaczynając od punktu najbliżej rękojeści. W Blademedic zamiast kółek znajdziemy ostrzałkę z węglika wolframu i ceramiczną. Ostrzałki te ułożone są w charakterystyczne V. Dzięki zastosowaniu tych dwóch materiałów unikniemy zniszczenia ostrza, choć ze względu na agresywność nie należy często ostrzyć noża na wkładkach z węglika. Ponadto, mamy dostęp do drugiej, dłuższej, zamocowanej pod kątem ceramicznej wkładki, która służy do ostrzenia ostrzy ząbkowanych. Czwartą już opcją jest pręt z posypką diamentową, który może służyć na przykład do ostrzenia tak zwanego gut hook w nożach myśliwskich. Okładziny ostrzałki są skręcane i po jej rozkręceniu możliwe jest wymienienie zużytych lub uszkodzonych elementów, choć nie zauważyłem w ofercie producenta elementów zamiennych.

Benchmade Tool Kit

Zbliżoną do Lansky Blademedic ostrzałkę znajdziemy w ofercie Benchmade, w zestawie narzędzi oznaczonym numerem katalogowym 985995 F. Poza 12 kluczami (imbus, torx, Philips) w zestawie jest również pręt z posypką diamentową i dwie mikroostrzałki V-kształtne (ceramiczna i z węglika). Ostrzałki te zamocowane są w niewielkich rozmiarów uchwycie z tworzywa sztucznego, który jest osadzony na jednym z kluczy imbusowych. Ostrzałkę można oczywiście ściągnąć, aby uzyskać dostęp do klucza. Wkłady ostrzące są wymienne podobnie jak w Lansky Blademedic, obowiązuje też ta sama zasada ostrzenia. Wymiary: długość 7 cm, szerokość 3,2 cm, waga 76 g. Wraz z zestawem jest nylonowy pouch umożliwiający mocowanie na pasku.

Lansky Crock Stick® Multi-Sharpener

Niewielkich rozmiarów ostrzałka (długość ok. 11 cm, szerokość kamienia 1,3 cm, waga 33 g) z grupy „psia kostka” (ang. dog bone – wyglądem nieco przypomina kostkę dla psa), pozwalająca na bieżące utrzymanie ostrości noża. Ostrzymy na niej podobnie jak na ostrzałce płaskiej trzymając ją trzema palcami – kciukiem do siebie, z drugiej strony wspomagamy się drugim i trzecim palcem. Jeśli nóż tylko delikatnie podostrzamy i nie czeka nas długa praca, chwyt ten jest wygodny i pozwala na swobodnąpracę. Można nią ostrzyć noże i haczyki do ryb.

Ostrzałki płaskie

W tej kategorii moja kolekcja ostrzałek nie wygląda zbyt imponująco i poza trzema kamieniami do wygładzania krawędzi tnącej (marmur, łupek, wapień) dysponuję tylko kompletem płaskich ostrzałek diamentowych. Gradację płytek można umownie podzielić na coarse, medium, fine. Jak na „diamenty przystało”, zbierają dość agresywnie, ale na zakończenie pracy nie zaszkodzi przeciągnąć noża kilka razy na ostrzałce ceramicznej. Ostrzałki tego typu można kupić na popularnym w Polsce portalu aukcyjnym, czasem są też dostępne w dyskontach. Brak „diamentów” w ostrzałce Tri-Angle wyrównuję poprzez położenie płytek na prętach Triangle. Daleko im co prawda do oryginału, jednak sprawują się całkiem dobrze, choć nie jest to szczególnie najwygodniejszy sposób ostrzenia.

Technika ostrzenia na płaskiej ostrzałce

Najczęstszym problemem podczas ostrzenia na płaskich ostrzałkach jest utrzymanie noża pod właściwym kątem. Wymyślane są przeróżne wynalazki, które mają w tym pomóc. Osobiście polecam jednak wyćwiczyć rękę wspomagając się „techniką markera” (patrz ramka). Ostrzenie „z wolnej ręki” nie jest sztuką tajemną, dostępną tylko dla wybranych, po latach ciężkich treningów. Zazwyczaj już po kilku ostrzeniach zaczyna się wyczuwać jak należy prowadzić nóż. A jak prowadzić nóż po płaskiej ostrzałce? Ustawiamy go pod wybranym kątem do powierzchni ostrzałki i prowadzimy do przodu, tak aby za jednym przeciągnięciem przesunąć nóż od miejsca wyprowadzenia krawędzi tnącej do czubka noża. Powtarzamy czynność wielokrotnie, aż do momentu, kiedy poczujemy, że nóż porusza się gładko po ostrzałce. Następnie zmieniamy gradację ostrzałki. Nie należy zbytnio się kontrolować, czy utrzymujemy idealnie wybrany kąt. Istotne jest to, by był on stały i niezmienny na całej długości. Tylko wtedy jesteśmy w stanie równomiernie wyprofilować krawędź tnącą. Analogicznie postępujemy z drugą stroną noża. Niektórzy podczas ostrzenia liczą, ile razy przeciągnęli każdą stronę noża po ostrzałce. Nie jest to konieczne, ale pozwala w miarę kontrolować postęp pracy. Bardziej istotne jest jednak skupienie się na powstawaniu „druta” i jego późniejszej minimalizacji. Podczas ostrzenia nie należy przesadnie dociskać noża, raczej należy pozwolić mu na swobodne przesuwanie się po ostrzałce, skupiając się bardziej na czuciu ostrzałki i precyzji ruchu.

PODSUMOWANIE

Zdaję sobie sprawę, że tekst ten nie wyczerpuje wszystkich kwestii związanych z ostrzeniem noży. Raz jeszcze zachęcam, aby uczyć się ostrzenia noży od innych. W przypadku, gdy nie znamy nikogo, kto wprowadziłby nas w arkany ostrzenia, polecam filmy instruktażowe, które są dostępne na przykład na portalu YouTube, a w szczególności film Raya Mearsa Knife „Sharpening, safety, handling, nettle cordage”. Pamiętajmy, aby pracować zawsze naostrzonym nożem. Używanie tępego noża, wbrew pozorom, jest bardziej niebezpieczne niż używanie ostrego. Z tego względu nie należy dopuszczać do zupełnego stępienia noża. Warto po skończonej pracy wykonać kilka pociągnięć nożem na miałkiej ostrzałce lub zrobić to co najmniej raz dziennie, na zakończenie dnia. Dzięki temu nóż będzie zawsze ostry i gotowy do pracy.

Tips and tricks
  • Prostą techniką sprawdzenia, czy prawidłowo prowadzimy nóż po ostrzałce, jest pomalowanie krawędzi tnącej markerem. Kiedy ostrze jest prawidłowo prowadzone, farba markera schodzi równomiernie wraz z kolejnymi etapami ostrzenia.
  • Stopień naostrzenia noża można sprawdzić próbując lekko przesunąć ostrze po paznokciu kciuka, gdy ostrze „zahacza” o paznokieć, możemy być pewni, iż osiągnęliśmy wystarczającą ostrość roboczą.
  • Ostrzałki diamentowe na samym początku bardzo agresywnie zbierają stal, po kilku pierwszych ostrzeniach osiągają właściwą powierzchnię.
  • Ostrząc na ostrzałkach diamentowych i ceramicznych nie należy używać olejów, moczyć ich w wodzie itp.
  • Czyszczenie ostrzałek ceramicznych – wystarczy do tego gąbka, mleczko do czyszczenia i ciepła, bieżąca woda.
  • Ostrzałki diamentowe najlepiej przeczyścić delikatnie szczoteczką pod ciepłą, bieżącą wodą.
  • Nie ostrz noży na ostrzałkach wysokoobrotowych – nagrzanie krawędzi tnącej może prowadzić do jej rozhartowania

Podziękowania dla sklepu Kolba.pl za pomoc w przygotowaniu artykułu.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • creone creone, 07.08.2014r., 00:27:18 Piszecie o Spyderco Tri-Angle a na zdjeciu jest system ostrzacy z Lansky. WTF??
  • mgr_scout mgr_scout, 10.09.2014r., 21:30:16 Creone, jesteś absolutnie przekonany, że tekst jest tylko o Tri-Angle? ;)

Powiązane

Redakcja MECHANIX Tactical

MECHANIX Tactical MECHANIX Tactical

Rękawiczki taktyczne to pozornie drugorzędny asortyment, ale w rzeczywistości bardzo istotny element profesjonalnego wyposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy, skomplikowany konstrukcyjnie oraz wymagający...

Rękawiczki taktyczne to pozornie drugorzędny asortyment, ale w rzeczywistości bardzo istotny element profesjonalnego wyposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy, skomplikowany konstrukcyjnie oraz wymagający pieczołowitego doboru materiałów i wykonania, by osiągnąć właściwe cechy użytkowe. Wiodącym producentem jest amerykański Mechanix Wear z bogatą ofertą modeli o różnym przeznaczeniu w przystępnych cenach, a wśród nich linią Tactical i Tactical Specialty.

Ireneusz Chloupek Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR

Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około...

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około 500 modeli: od kieszonkowych, po wysokiej jakości szperacze. Działa na rynku już ponad 30 lat, sprzedając sprzedając 250 tys. latarek rocznie w kraju i za granicą.

P.S. Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2

Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2 Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2

Sięganie do starych i sprawdzonych klasyków to jeden ze sposobów, by trafić w oczekiwania użytkowników, którzy mają już swoje ulubione modele odzieży. Jednak by nie były one nudne i trafiły w oczekiwania...

Sięganie do starych i sprawdzonych klasyków to jeden ze sposobów, by trafić w oczekiwania użytkowników, którzy mają już swoje ulubione modele odzieży. Jednak by nie były one nudne i trafiły w oczekiwania coraz szerszego i zróżnicowanego grona klientów, producenci dokonują przy tym znaczących korekt, by wyjść naprzeciw obecnie panującym oczekiwaniom i zaproponować użytkownikom rozwiązania, dzięki którym będą one lubiane jeszcze bardziej. Przykładem takiego działania jest modernizacja spodni taktycznych...

Ireneusz Chloupek Mactronic T-Force HP i VR - profesjonalne latarki na broń długą

Mactronic T-Force HP i VR - profesjonalne latarki na broń długą Mactronic T-Force HP i VR - profesjonalne latarki na broń długą

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około...

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około 500 modeli: od kieszonkowych, po wysokiej jakości szperacze. Działa na rynku już ponad 30 lat, sprzedając 250 tys. latarek rocznie w kraju i za granicą.

Radosław Tyślewicz Bojowo i wygodnie? Test użytkownika nowego Combat Shirt MCDU Helikon-Tex

Bojowo i wygodnie? Test użytkownika nowego Combat Shirt MCDU Helikon-Tex Bojowo i wygodnie? Test użytkownika nowego Combat Shirt MCDU Helikon-Tex

Skrzyżowanie bluzy mundurowej z bielizną termoaktywną podbiło rynek na początku XXI wieku. Sam pamiętam, jak podczas operacji w Iraku do obiegu wchodziły pierwsze tego typu modele, często z tzw. drugiego...

Skrzyżowanie bluzy mundurowej z bielizną termoaktywną podbiło rynek na początku XXI wieku. Sam pamiętam, jak podczas operacji w Iraku do obiegu wchodziły pierwsze tego typu modele, często z tzw. drugiego obiegu, zanim logistyka wojskowa przekonała się do innowacyjnych rozwiązań stosowanych już przecież przez Amerykanów czy Brytyjczyków. To zawsze był odwieczny dylemat żołnierza, ale i miłośnika Bushmakingu, survivalu czy gier typu ASG – jak dobrać odzież zapewniającą komfort i swobodę ruchów i...

Wojciech Jagielski Nowy miniszperacz TK22UE

Nowy miniszperacz TK22UE Nowy miniszperacz TK22UE

W 2020 roku Fenix powiększył swoją ofertę o nowego miniszperacza - TK22 Ultimate Edition. Poprzednik wersji UE TK22 V2 dostał w zestawie wydajny akumulator litowo-jonowy 21700 oraz zmieniony nieco wygląd...

W 2020 roku Fenix powiększył swoją ofertę o nowego miniszperacza - TK22 Ultimate Edition. Poprzednik wersji UE TK22 V2 dostał w zestawie wydajny akumulator litowo-jonowy 21700 oraz zmieniony nieco wygląd korony. Tak powstała wersja UE popularnego Feniksa.

Globemaster Liqui Moly. Środki do pielęgnacji broni najwyższej jakości

Liqui Moly. Środki do pielęgnacji broni najwyższej jakości Liqui Moly. Środki do pielęgnacji broni najwyższej jakości

Niemiecka chemia jest najlepsza. Proszki, płyny do zmywania, mydła itp. Powszechnie wiadomo. Ciężko się z tym nie zgodzić i polemizować. Na warsztat testowy wjechały kolejne produkty do konserwacji i czyszczenia...

Niemiecka chemia jest najlepsza. Proszki, płyny do zmywania, mydła itp. Powszechnie wiadomo. Ciężko się z tym nie zgodzić i polemizować. Na warsztat testowy wjechały kolejne produkty do konserwacji i czyszczenia broni palnej, tym razem marki Liqui Moly GmbH, od 1 stycznia 2018 r. będącej częścią grupy Würth. To niemiecka firma specjalizująca się w olejach, smarach i dodatkach do obsługi maszyn pracujących. W skrócie samochodów i motocykli. Użytkownicy broni palnej, którzy interesują się motoryzacją,...

Radosław Tyślewicz Pierwsza jazda testowa nowy plecak Wisport Crafter

Pierwsza jazda testowa nowy plecak Wisport Crafter Pierwsza jazda testowa nowy plecak Wisport Crafter

Ponoć wypowiedziane życzenia mają moc sprawczą i czasami się spełniają, dlatego trzeba uważać, o co prosimy los. Ja pomyślałem ostatnio o nowym plecaku na letni rajd w góry i… oto testuję nowość krajowej...

Ponoć wypowiedziane życzenia mają moc sprawczą i czasami się spełniają, dlatego trzeba uważać, o co prosimy los. Ja pomyślałem ostatnio o nowym plecaku na letni rajd w góry i… oto testuję nowość krajowej firmy Wisport, model Crafter z linii produktów militarnych o pojemności 55 l i przeznaczeniu dla użytkowania militarnego, survivalu, scoutingu, turystycznym i ASG. Prawdziwy test długodystansowy na górskim szlaku jeszcze przed nami, ale dziś czas na tzw. „first look” i próbę 12 x 12 (12 km z obciążeniem...

Globemaster Wikiński tłumik - Featherweight 269

Wikiński tłumik - Featherweight 269 Wikiński tłumik - Featherweight 269

Huk wystrzału, który towarzyszy strzelaniu z broni palnej, jest nieodłącznym zjawiskiem sprawiającym dyskomfort niektórym strzelcom. Ludzki narząd słuchu może doznać trwałego mechanicznego uszczerbku w...

Huk wystrzału, który towarzyszy strzelaniu z broni palnej, jest nieodłącznym zjawiskiem sprawiającym dyskomfort niektórym strzelcom. Ludzki narząd słuchu może doznać trwałego mechanicznego uszczerbku w wyniku narażenia go na dźwięki przekraczające 120 dB. Dźwięk wystrzału waha się w przedziale 134 – 165 dB, przy czym przedział 157 – 160 dB jest tak silnie odczuwany, iż może kojarzyć sie z intensywnym bólem. Oczywiście wartości natężenia dźwięku są różne dla poszczególnych kalibrów oraz warunków,...

Globemaster ASE UTRA RADIEN - nowy tłumik z krainy Św. Mikołaja

ASE UTRA RADIEN - nowy tłumik z krainy Św. Mikołaja ASE UTRA RADIEN - nowy tłumik z krainy Św. Mikołaja

ASE UTRA Oy to fińska firma bardzo dobrze znana z produkcji wszelkiego rodzaju urządzeń wylotowych montowanych na broni strzeleckiej. Od kompensatorów odrzutu zaczynając, a na tłumikach kończąc. Doskonale...

ASE UTRA Oy to fińska firma bardzo dobrze znana z produkcji wszelkiego rodzaju urządzeń wylotowych montowanych na broni strzeleckiej. Od kompensatorów odrzutu zaczynając, a na tłumikach kończąc. Doskonale znana i ceniona przez użytkowników instytucji państwowych, które wyposażają swoich pracowników w urządzenia wylotowe typu tłumik, zapewniając jednocześnie komfortowe warunki pracy i bezpieczeństwo dla aparatu słuchu użytkownika.

Radosław Tyślewicz Wisport Crafter cz. 2

Wisport Crafter cz. 2 Wisport Crafter cz. 2

Obiecałem kolejny, tym razem długodystansowy test najnowszego plecaka firmy Wisport. Co prawda ze względów zawodowo-organizacyjnych udało się odbyć tylko część zaplanowanej trasy od Żywca przez „Westerplatte...

Obiecałem kolejny, tym razem długodystansowy test najnowszego plecaka firmy Wisport. Co prawda ze względów zawodowo-organizacyjnych udało się odbyć tylko część zaplanowanej trasy od Żywca przez „Westerplatte południa” z września 1939 r. na Węgierskiej Górce po Rysy w Tatrach i całość zakończyła się na przełęczy Głuchaczki, ale tych kilka dni marszu pozwoliło zweryfikować pierwsze obserwacje opisane wcześniej. Niestety, „korki” na szlakach oraz limit czasu nie pozwoliły na osiągnięcie najwyższego...

Konrad Brodewicz, Radosław Tyślewicz Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA

Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA Nowe wcielenie noża od Benchmade z USA

Firma Benchmade rozpoczęła swoją przygodę z produkcją różnego rodzaju noży już w latach 80., czyli nie mniej niż 30 lat temu. Początki były skromne. Pierwsze egzemplarze wykonywane były na używanych urządzeniach...

Firma Benchmade rozpoczęła swoją przygodę z produkcją różnego rodzaju noży już w latach 80., czyli nie mniej niż 30 lat temu. Początki były skromne. Pierwsze egzemplarze wykonywane były na używanych urządzeniach kupionych okazyjnie od przechodzącego na emeryturę producenta innego rodzaju ostrzy, który nie znalazł godnego następcy i kontynuatora swojej działalności. Obecnie po 30 latach firma zatrudnia kilkaset osób i produkuje różnego rodzaju wysoko cenione noże myśliwskie, ratownicze, outdoorowe,...

Wojciech Jagielski Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic

Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic

Wrocławska firma Mactronic wprowadziła w tym roku na rynek kolejne nowe latarki – Defender RGB i Defender +IR. Dzięki uprzejmości producenta mieliśmy możliwość przetestowania nowych produktów, sprawdzenia...

Wrocławska firma Mactronic wprowadziła w tym roku na rynek kolejne nowe latarki – Defender RGB i Defender +IR. Dzięki uprzejmości producenta mieliśmy możliwość przetestowania nowych produktów, sprawdzenia czym się różnią oraz przyjrzenia się ich mocnym i słabszym stronom.

Globemaster ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii

ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii

Fińska firma ASE UTRA, znany i ceniony producent akcesoriów do broni palnej, posiada w swojej ofercie bardzo ciekawe tłumiki serii SL. Tłumiki te są przeznaczone na rynek cywilny, dedykowane myśliwym i...

Fińska firma ASE UTRA, znany i ceniony producent akcesoriów do broni palnej, posiada w swojej ofercie bardzo ciekawe tłumiki serii SL. Tłumiki te są przeznaczone na rynek cywilny, dedykowane myśliwym i strzelcom sportowym. Dzięki polskiemu dystrybutorowi, firmie INCORSA, otrzymałem do testów tłumik SL5i do kalibru .223 (5.56 mm x 45). Tłumik dostępny jest z gwintami do montowania na karabinach wyposażonych w gwinty: M14 x1; M15 x1; M17 x1; M18 x1, 1/2” x20 i 5/8” x24.

Globemaster Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie

Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie Czyszczenie tłumików - warto czy nie warto? Oto jest pytanie

Każdy z nas, strzelających rekreacyjnie czy sportowo zna strzelców, którzy regularnie po każdej sesji na strzelnicy czyszczą z niebywałym pietyzmem swą broń. Podobnie zna również strzelca, który wygłasza...

Każdy z nas, strzelających rekreacyjnie czy sportowo zna strzelców, którzy regularnie po każdej sesji na strzelnicy czyszczą z niebywałym pietyzmem swą broń. Podobnie zna również strzelca, który wygłasza heretyczne wręcz stwierdzenia, że broni czyścić i smarować nie trzeba. Temat czyszczenia broni pozostawię jednak na inne rozważania, a dziś zajmę się niemniej ważną kwestią czyszczenia tłumików. I tu od razu przytoczę znane powiedzenie: „jak dbasz to masz”.

Redakcja Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex

Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex Legginsy HOYDEN Range Tight od Helikon-Tex

Legginsy HOYDEN Range Tight mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzają się zarówno na szlaku, strzelnicy czy podczas ćwiczeń fizycznych. Polski producent systematycznie wzbogaca swój asortyment o ten skierowany...

Legginsy HOYDEN Range Tight mają uniwersalne zastosowanie. Sprawdzają się zarówno na szlaku, strzelnicy czy podczas ćwiczeń fizycznych. Polski producent systematycznie wzbogaca swój asortyment o ten skierowany do pań, produkując odzież dla tych kobiet, które także korzystają z broni, są aktywne i wysportowane.

Wojciech Jagielski Test latarki Olight Odin

Test latarki Olight Odin Test latarki Olight Odin

Olight w 2020 roku zaproponował kilka nowych latarek, na szczególną uwagę zasługuje jednak nowa linia nazwana na cześć boga skandynawskich wojowników. Odyn to najważniejszy z bogów nordyckich, bóg wojny...

Olight w 2020 roku zaproponował kilka nowych latarek, na szczególną uwagę zasługuje jednak nowa linia nazwana na cześć boga skandynawskich wojowników. Odyn to najważniejszy z bogów nordyckich, bóg wojny i wojowników. Czy Olight Odin stanie się „świetlistym bogiem” żołnierzy? Przekonajmy się, ile Odin ma z Odyna.

Radosław Tyślewicz, HAIX Group „Heroes wear Haix”

„Heroes wear Haix” „Heroes wear Haix”

Tytułowy slogan reklamowy producenta zachęcił mnie do dość intensywnego testu tego modelu butów. Postanowiłem być herosem i w zaledwie cztery i pół dnia pokonać w nich od razu 100 km, sprawdzając jednocześnie,...

Tytułowy slogan reklamowy producenta zachęcił mnie do dość intensywnego testu tego modelu butów. Postanowiłem być herosem i w zaledwie cztery i pół dnia pokonać w nich od razu 100 km, sprawdzając jednocześnie, na ile model ten sprawdzi się podczas taktycznego pokonywania terenów leśnych oraz jako but miejski codziennego użytku.

Radosław Tyślewicz Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex

Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex Drugi test butów Bates Delta 9 i Delta 8 Gore-Tex

Buty Bates Delta 9 Gore-Tex w trakcie trwania testów zostały spakowane do plecaka jednego z uczestników jesiennej selekcji do Jednostki Specjalnej przeprowadzonej w Bieszczadach w 2020 roku. Zostały zabrane...

Buty Bates Delta 9 Gore-Tex w trakcie trwania testów zostały spakowane do plecaka jednego z uczestników jesiennej selekcji do Jednostki Specjalnej przeprowadzonej w Bieszczadach w 2020 roku. Zostały zabrane jako drugie buty na trudne warunki panujące w tym okresie w górach, zgodnie z listą rzeczy obowiązkowych dla uczestnika selekcji do oddziałów bojowych wojsk specjalnych. Błoto, śnieg, tereny podmokłe, ciągły deficyt ciepła i wszechobecna wilgoć – wszystkie te czynniki przy tak ekstremalnej próbie...

Wojciech Jagielski Sygnalizator taktyczny Olight Freyr

Sygnalizator taktyczny Olight Freyr Sygnalizator taktyczny Olight Freyr

Olight postanowił kontynuować sagę nordyckich bogów i kolejną latarkę nazwał imieniem fallicznego (cokolwiek miałoby to znaczyć) bóstwa Freyra – boga roślinności, pokoju, bogactwa i… płodności. Jak Freyr...

Olight postanowił kontynuować sagę nordyckich bogów i kolejną latarkę nazwał imieniem fallicznego (cokolwiek miałoby to znaczyć) bóstwa Freyra – boga roślinności, pokoju, bogactwa i… płodności. Jak Freyr sprawdzi się w świeceniu, zaraz sprawdzimy.

Kamil Słoma, Izabela Stanke TRACER UV – nie tylko dla specjalistów

TRACER UV – nie tylko dla specjalistów TRACER UV – nie tylko dla specjalistów

Mactronic zaoferował swoim klientom kolejną solidną latarkę. Nie jest to jednak sprzęt, który lekką ręką można wtłoczyć pomiędzy tabuny innych ultra pancernych latarek z bajerami. Model TRACER UV jest...

Mactronic zaoferował swoim klientom kolejną solidną latarkę. Nie jest to jednak sprzęt, który lekką ręką można wtłoczyć pomiędzy tabuny innych ultra pancernych latarek z bajerami. Model TRACER UV jest wyważoną i przemyślaną konstrukcją, która jednak nie jest adresowana do przeciętnych posiadaczy „taktycznego kałduna” i na pierwszy rzut oka może nie mieć szerokiego grona entuzjastów.

Tomasz Łukaszewski Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex

Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex Miejski test butów Bates Delta 8 Gore-Tex i Bates Delta 9 Gore-Tex

W poprzednich numerach „SPECIAL OPS” mogłeś zapoznać się z dwuetapowym testem butów Bates Delta 8 Gore-Tex 2368 i Bates Delta 9 Gore-Tex 2900, przeprowadzonym przez czynnych żołnierzy z WOT i Wojsk Specjalnych,...

W poprzednich numerach „SPECIAL OPS” mogłeś zapoznać się z dwuetapowym testem butów Bates Delta 8 Gore-Tex 2368 i Bates Delta 9 Gore-Tex 2900, przeprowadzonym przez czynnych żołnierzy z WOT i Wojsk Specjalnych, zrealizowanym w trudnym terenie i podczas sprawowania codziennej służby. Trzeci test, ostatni z serii, przeprowadzony przez użytkownika cywilnego, to sprawdzian użyteczność obuwia w warunkach „miejskiej dżungli”.

Izabela Stanke Night Hunter 03 - Nocny Łowca od Mactronic

Night Hunter 03 - Nocny Łowca od Mactronic Night Hunter 03 - Nocny Łowca od Mactronic

Od lat 80. XX wieku Mactronic oferuje sprzęt oświetleniowy najwyższej jakości. Obecnie firma z Wrocławia przedstawia kolejną ciekawą propozycję. Każdy, kto korzystał kiedyś z jej produktów, wie doskonale,...

Od lat 80. XX wieku Mactronic oferuje sprzęt oświetleniowy najwyższej jakości. Obecnie firma z Wrocławia przedstawia kolejną ciekawą propozycję. Każdy, kto korzystał kiedyś z jej produktów, wie doskonale, że to nie jest sprzęt, który ot tak można wrzucić pomiędzy inne latarki.

Izabela Stanke MIAŁAM WIZJĘ... Termowizja HIKMICRO Lynx Pro LH19

MIAŁAM WIZJĘ... Termowizja HIKMICRO Lynx Pro LH19 MIAŁAM WIZJĘ... Termowizja HIKMICRO Lynx Pro LH19

HIKVISION to wiodący na świecie dostawca, produkujący pełen zestaw kompleksowych, nowoczesnych technologii i rozwiązań bezpieczeństwa, oraz producent kamer przemysłowych, który poszerza ofertę o podręczne...

HIKVISION to wiodący na świecie dostawca, produkujący pełen zestaw kompleksowych, nowoczesnych technologii i rozwiązań bezpieczeństwa, oraz producent kamer przemysłowych, który poszerza ofertę o podręczne kamery termowizyjne, tworząc tym samym HIKMICRO. Jednym ze sztandarowych produktów jest seria kamer termowizyjnych Lynx Pro LH. Tym samym przełamuje monopol wielu firm wprowadzając na rynek niestandardową specyfikację w niespotykanej cenie i rozmiarach. Zdjęcia: Izabela Stanke

Najnowsze produkty i technologie

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.