System Ratownictwa Taktycznego SPECOPS – SRT-S został zaprojektowany przez gdyńską firmę SPECOPS Sp. z o.o. i rozwinięty w latach 2007–2012. Składa się on z elementów oporządzenia, stanowiących wyposażenie indywidualne żołnierzy, zespołów bojowych, paramedyków oraz ratowników medycznych. Celem nadrzędnym systemu jest dostosowanie indywidualnego oporządzenia taktycznego do obowiązujących standardów medycyny pola walki.
Materiały i wykonanie
SRT-S jest wykonany z tej samej gamy materiałów i dodatków krawieckich, jak reszta oporządzenia produkowanego przez SPECOPS, wykorzystywanych przez wiele firm na świecie. Podstawowym materiałem konstrukcyjnym jest Cordura DuPont z laminatem DWR w gramaturze dostosowanej do wymagań danego produktu. W zależności od potrzeb jest to gramatura od 560dtex do 1100dtex z apreturą IRR, co obecnie jest normą w wyposażeniu wojskowym.
Cechą szczególną produktów jest spójność kolorystyczna wszystkich elementów – poszczególne z nich wykończone są lamówką ciętą z tej samej Cordury co materiał konstrukcyjny, obrabianej krawędziowo termicznie, z dodatkowym stebnowaniem łączeń.
Zamki błyskawiczne pochodzą od renomowanych firm (np. YKK) i mają na uchwytach wytłoczone logo producenta SRT.
Wszystkie elementy i dodatki plastikowe są wykonane z polioksymetylenu (nazwa handlowa DuPont: Delrin), a ich głównym dostawcą jest firma ITW-Nexus. Mają one wykończenie GhilieTex obniżając sygnaturę reemisji promieniowania podczerwieni, co ma bezpośredni wpływ na obniżenie kontrastu pomiędzy tłem a oporządzeniem, co utrudnia wykrycie żołnierza przez urządzenia noktowizyjne.
Klient ma możliwość wyboru większości stosowanych obecnie wzorów maskujących lub kolorów jednolitych, takich jak: czarny, Coyote Brown, oliwkowy, Multicam, A-TACS AU i FG oraz krajowy wz. 93 i wz. 93 „pantera pustynna”.
Od niedawna – co jest nowością na polskim i europejskim rynku – dostępne są także materiały z naniesionymi wzorami kamuflażu firmy Hyde Definition Pencott w wersjach Badlands, Greenzone, Sandstorm oraz Snowdrift.
Na wyłączne zamówienie SPECOPS powstał cały typoszereg materiałów niezbędnych do produkcji pakietów IPMED, dostarczonych w 2011 roku do Wojska Polskiego na potrzeby X zmiany ISAF Afganistan. Zamówiono między innymi kolorystycznie zgodne materiały, takie jak: cordura, zamki, suwaki, nici, materiał antypoślizgowy I-HARD, napy, gumy, poliamidowe taśmy kaletnicze oraz linki, spełniające wymagania Wojska Polskiego. Jednym z większych wyzwań była certyfikacja materiałów produkowanych przez wielu krajowych i zagranicznych producentów oraz dostosowanie parametrów IRR we wszystkich materiałach.
Od roku SPECOPS oferuje możliwość pokrycia elementów tekstylnych oporządzenia preparatem UVR-Defense obniżającym sygnaturę reemisji w paśmie ultrafioletowym. Wszystkie materiały stosowane w produkcji SRT-S mają certyfikaty Oeko-Tex i są objęte 3-letnią gwarancją w warunkach bojowych.
Kieszenie modułowe zostały wykonane w systemie kompatybilnym ze standardem MOLLE/PALS, gdzie taśmy poziome naszyte są w odstępie 25 mm oraz ryglowane pionowo w odstępach 40 mm, tworząc system nazywany potocznie EURO-MOLLE, najbardziej rozpowszechniony w Polsce.Od 2010 r. wszystkie produkty SPECOPS są wykonane w systemie „podwinięcia” taśm montażowych PALS. Końcówki taśm są usztywniane tworzywem polietylenowym dostarczanym przez Bayer GmbH o stabilnej charakterystyce termicznej, odpornej na wielokrotne zaginanie. System ten okazał się lżejszy, mocniejszy i szybszy w produkcji niż stosowane na początku podwijane taśmy i napy.
Do wytworzenia wszystkich produktów firma SPECOPS używa wyłącznie nici niemieckiej firmy AMANN. W jednym produkcie stosowane są różne grubości nici, w zależności od obciążeń i charakterystyki naprężeń przenoszonych przez element.
Projekt
Firma SPECOPS od początku tworzenia SRT-S korzystała z doświadczenia ekspertów branżowych podczas projektowania każdego z elementów systemu. Doświadczenie czerpane było od cywilnych ratowników medycznych, ratowników wojskowych oraz z doświadczeń żołnierzy jednostek podległych DWS, stanowiących historycznie trzon klientów firmy. Partnerem strategicznym systemu SRT-S jest firma MEDLINE, mająca własnych ekspertów, lekarzy oraz kompleksową sieć dystrybucji i zaplecze logistyczne. Większość elementów systemu przed wejściem do produkcji jest testowana na misjach poza granicami RP w ramach partii prototypowych. Testy odbywają się również podczas ćwiczeń na poligonach w kraju, gdzie użytkownicy końcowi zgłaszają poprawki i zmiany do projektów, zanim wejdą w fazę prototypów i modeli seryjnych.
Przewodnim założeniem taktycznym wszystkich elementów systemu jest wytrzymałość i funkcjonalność w warunkach bojowych. Muszą one być również estetyczne, kompatybilne wizualnie z pozostałymi elementami, pozbawione zbędnych elementów ruchomych i praktyczne. Oznacza to uproszczenie konstrukcji, eliminację trudno dostępnych zamków w rękawicach lub nadmiaru opcji regulacji. Projekty biorą pod uwagę również specyfikę polskiego klienta, który nie jest w stanie wymieniać oporządzenia co 6–12 miesięcy lub po każdej rotacji z misji. Produkty są szyte z Cordur o podwyższonej gramaturze, z większą liczbą rygli i wzmocnień z tworzyw sztucznych. Oczywiście, wpływa to negatywnie na masę całości, ale wynika to wyłącznie ze specyfikacji zamawiającego, który oczekuje produktu trwałego, odpornego na zużycie i o długim czasie używalności, na drugim miejscu stawiając masę.
Czytaj też: Tactical Field Care - rachunek sumienia >>>
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |