Metoda "Twice-a-day Training"

czyli dwa treningi w ciągu dnia
Paweł Piotrowski  /  17-06-2015
Maciej Kowalski prezentuje wyciskanie sztangi zza pleców - faza dolna ruchu (trening mięśni obręczy barkowej) w siłowni TKKF Syrenka w Warszawie.
Maciej Kowalski prezentuje wyciskanie sztangi zza pleców - faza dolna ruchu (trening mięśni obręczy barkowej) w siłowni TKKF Syrenka w Warszawie.

Metoda treningowa o nazwie "Twice-a-day Training" jest zbliżona do opisanej w poprzednim artykule metody "Back-to-Back Training” [1]. Przyjąć należy, że jest to metoda jeszcze bardziej ekstremalna niż poprzednia metoda opisana w poprzednim artykule. Trening jednej wybranej grupy mięśniowej lub kilku grup mięśniowych wykonywany jest dwukrotnie w ciągu dnia. 

 

Pozornie metoda nie ma sensu ponieważ mięśnie nie mają możliwości pełnego zregenerowania się po pierwszym treningu. Warto jednak wiedzieć, że metoda bazuje na wynikach badań, z których wynika, że dwukrotny trening mięśni w ciągu dnia niemal podwaja ilość glikogenu mięśniowego w wyniku takiego systemu treningu. Glikogen z kolei sprawia, że do komórek mięśniowych dostaje się znacznie większa ilość wody, co daje efekt wzrostu objętości komórek mięśniowych stanowiąc impuls do ich rozwoju. Dwukrotny trening tego samego dnia stymuluje również rozwój naczyń włosowatych włókien mięśniowych oraz wpływa pozytywnie na mitochondria komórkowe co sprzyja lepszemu przyswajaniu składników odżywczych przez mięśnie. Tego typu trening zwiększa również czas gdy zwiększony jest metabolizm, co sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej.

Zgodnie z tą metodą wykonujemy dwukrotnie w ciągu dnia dwie identyczne sesje treningowe [2]. Na każdej sesji treningowej wykonujemy 3 ćwiczenia, każde w 3 seriach na daną grupę mięśniową. Liczba powtórzeń powinna być dość wysoka od 12 do 15, co oznacza, że stosujemy obciążenia bliskie 75% CM. Większe obciążenia mogłyby zbyt mocno wyczerpać mięśnie Kolejność wykonywania ćwiczeń może zostać zmieniona na drugiej sesji ale muszą to być te same ćwiczenia w obu sesjach (ważne jest bowiem aby poddać dwukrotnie stymulacji te same włókna mięśniowe). Przerwy pomiędzy kolejnymi seriami powinny być krótkie (maksymalnie 60 sekund) aby jak najsilniej wyczerpać glikogen mięśniowy.

Optymalny odstęp czasu pomiędzy sesjami powinien wynosić od 3 do 8 godzin. Zbyt krótki odstęp czasu może zredukować wydzielanie testosteronu oraz zwiększyć wydzielanie niepożądanego kortyzolu. Po takim dwukrotnym treningu w ciągu dnia trenowane mięśnie powinny mieć zapewnioną przerwę od 3 do 7 dni w zależności od stopnia wytrenowania i wydolności zanim ponownie zostaną poddane kolejnemu treningowi. Metoda treningowa "Twice-a-day Training"„ nie powinna być stosowana dłużej niż 6 tygodni. Nie jest to więc metoda do stosowania okazjonalnego jak metoda „Back-to-Back Training” ale ciągłego w okresie do 6 tygodni. W ciągu dwóch sesji jednego dnia trenować można w ten sposób jedną lub więcej grup mięśniowych w zależności od stopnia zaawansowania. Wg praktyków metoda ta jest skuteczniejsza niż metoda "Back-to-Back Training”.

Niewątpliwą wadą metody jest konieczność wykonywania treningów dwukrotnie w dni treningowe. Dla osób mniej zaawansowanych sugerowałbym raczej krótszy np. 2-3 tygodniowy trening tą metodą aby uniknąć przetrenowania.

Chcesz wiedzieć więcej, być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Dlaczego ma Cię obchodzić jakaś zniżka w combat »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » Niezbędnik na misje specjalne - co warto mieć »
binokle

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wielopodmiotowe współdziałanie w sprawie prewencji terrorystycznej

Możliwość wystąpienia zjawiska o charakterze terrorystycznym stanowi współcześnie jedno z poważniejszych zagrożeń w sektorze bezpieczeństwa. Działania państw członkowskich wspólnoty europejskiej w...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl