Pozornie metoda nie ma sensu ponieważ mięśnie nie mają możliwości pełnego zregenerowania się po pierwszym treningu. Warto jednak wiedzieć, że metoda bazuje na wynikach badań, z których wynika, że dwukrotny trening mięśni w ciągu dnia niemal podwaja ilość glikogenu mięśniowego w wyniku takiego systemu treningu. Glikogen z kolei sprawia, że do komórek mięśniowych dostaje się znacznie większa ilość wody, co daje efekt wzrostu objętości komórek mięśniowych stanowiąc impuls do ich rozwoju. Dwukrotny trening tego samego dnia stymuluje również rozwój naczyń włosowatych włókien mięśniowych oraz wpływa pozytywnie na mitochondria komórkowe co sprzyja lepszemu przyswajaniu składników odżywczych przez mięśnie. Tego typu trening zwiększa również czas gdy zwiększony jest metabolizm, co sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej.
Zgodnie z tą metodą wykonujemy dwukrotnie w ciągu dnia dwie identyczne sesje treningowe [2]. Na każdej sesji treningowej wykonujemy 3 ćwiczenia, każde w 3 seriach na daną grupę mięśniową. Liczba powtórzeń powinna być dość wysoka od 12 do 15, co oznacza, że stosujemy obciążenia bliskie 75% CM. Większe obciążenia mogłyby zbyt mocno wyczerpać mięśnie Kolejność wykonywania ćwiczeń może zostać zmieniona na drugiej sesji ale muszą to być te same ćwiczenia w obu sesjach (ważne jest bowiem aby poddać dwukrotnie stymulacji te same włókna mięśniowe). Przerwy pomiędzy kolejnymi seriami powinny być krótkie (maksymalnie 60 sekund) aby jak najsilniej wyczerpać glikogen mięśniowy.
Optymalny odstęp czasu pomiędzy sesjami powinien wynosić od 3 do 8 godzin. Zbyt krótki odstęp czasu może zredukować wydzielanie testosteronu oraz zwiększyć wydzielanie niepożądanego kortyzolu. Po takim dwukrotnym treningu w ciągu dnia trenowane mięśnie powinny mieć zapewnioną przerwę od 3 do 7 dni w zależności od stopnia wytrenowania i wydolności zanim ponownie zostaną poddane kolejnemu treningowi. Metoda treningowa "Twice-a-day Training"„ nie powinna być stosowana dłużej niż 6 tygodni. Nie jest to więc metoda do stosowania okazjonalnego jak metoda „Back-to-Back Training” ale ciągłego w okresie do 6 tygodni. W ciągu dwóch sesji jednego dnia trenować można w ten sposób jedną lub więcej grup mięśniowych w zależności od stopnia zaawansowania. Wg praktyków metoda ta jest skuteczniejsza niż metoda "Back-to-Back Training”.
Niewątpliwą wadą metody jest konieczność wykonywania treningów dwukrotnie w dni treningowe. Dla osób mniej zaawansowanych sugerowałbym raczej krótszy np. 2-3 tygodniowy trening tą metodą aby uniknąć przetrenowania.
Chcesz wiedzieć więcej, być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!