Już dziś w Polsce i innych krajach NATO posiadanie certyfikatów w tym standardzie zwalnia z konieczności zdawania języka obcego na egzaminach do szkół oficerskich, ułatwia przyjęcie do służby wojskowej, w tym do jednostek specjalnych oraz zdecydowanie przyspiesza karierę wojskową i pozwala na udział operatorów w kursach zagranicznych np. w USA.
Wymagania dotyczące znajomości języka obcego ujęte zostały w formie kombinacji czterech cyfr, które odnoszą się do poszczególnych sprawności językowych w następującej kolejności: słuchanie, mówienie, czytanie, pisanie. Cyfry określają poziom umiejętności językowych. Wyróżnia się pięć poziomów zaawansowania językowego:
- poziom „1" - znajomość podstawowa;
- poziom „2" - znajomość średniozaawansowana (czynna w ograniczonym zakresie);
- poziom „3" - znajomość zaawansowana (profesjonalne minimum);
- poziom ,,4" - znajomość biegła (w pełni profesjonalna);
- poziom „5" - doskonała (poziom rodzimego użytkownika/bilingwalny).
![]() |
SPJ 2231 czyli Standardowy Profil Językowy o układzie cyfr
2231 oznacza poziom ,,2" w odniesieniu do sprawności mówienia, poziom
,,2" w odniesieniu do sprawności słuchania, poziom ,,3" w odniesieniu do
sprawności czytania i poziom ,,1" w odniesieniu do sprawności pisania. Źródło: https://wsnjo.wp.mil.pl/pl/pages/stanag-6001-2020-05-04-1/ |
Dla przykładu - SPJ 2231 czyli Standardowy Profil Językowy o układzie cyfr 2231 oznacza poziom „2" w odniesieniu do sprawności mówienia, poziom „2" w odniesieniu do sprawności słuchania, poziom „3" w odniesieniu do sprawności czytania i poziom „1" w odniesieniu do sprawności pisania. W Polsce poziom „2” to wręcz obowiązek, jeżeli ktoś marzy o udziale w misjach zagranicznych a tzw. pełna „3” (czyli 3, 3, 3, 3) to w praktyce otwarte drzwi do kariery międzynarodowej i wyższych stanowisk służbowych.
Egzaminy
Zgodnie z Decyzją Nr 73/MON Ministra Obrony Narodowej z 26 maja 2020 r. w sprawie kształcenia i egzaminowania ze znajomości języków obcych w resorcie obrony narodowej, egzaminowanie resortowe obejmuje język: angielski, francuski, niemiecki i rosyjski. Modele egzaminacyjne na potrzeby resortu opracowuje Centralna Komisja Egzaminacyjna Języków Obcych MON z siedzibą w Łodzi, która odpowiada także za utrzymanie standardów egzaminowania językowego w całych siłach zbrojnych.
Ze względu na ogrom potrzeb egzaminacyjnych z języka angielskiego, uprawnienia do egzaminowania na poziomie 1 i 2 uzyskały: Akademia Marynarki Wojennej, Lotnicza Akademia Wojskowa, Akademia Wojsk Lądowych, Akademia Sztuki Wojennej, Wojskowa Akademia Techniczna, Dowództwo Generalne RSZ i Żandarmeria Wojskowa.
Egzaminowanie z języka angielskiego na poziomie 3 i 4 oraz egzaminowanie eksternistyczne na poziomach 1-3 z innych języków prowadzi wyłącznie Centralna Komisja Egzaminacyjna Języków Obcych MON (w Łodzi). https://wsnjo.wp.mil.pl/pl/pages/stanag-6001-2020-05-04-1/
Wszystkie cztery części egzaminu na danym poziomie odbywają się tego samego dnia, w kolejności: Czytanie, Słuchanie, Pisanie i Mówienie. Sam egzamin zazwyczaj rozpoczyna się o godz. 8.30.
Sprawności pisemne trwają do ok. godz. 12.00. Później rozpoczyna się egzamin ze sprawności Mówienia. Kandydaci przystępują do tej części według ustalonej wcześniej kolejności. Warto więc zarezerwować sobie na to cały dzień. Należy zdobyć min. 70% maksymalnej liczby punktów, aby zaliczyć dany poziom znajomości językowej. Wyniki są ogłaszane w ciągu 21 dni, a upragniony certyfikat zostaje wysłany pocztą.
Istnieje również możliwość podejścia do egzaminu poza Polską i otrzymania legalnego i uznawanego w NATO certyfikatu w ramach letniej akademii językowej federacji rezerwistów NATO (CIOR - La Confédération Interalliée des Officiers de Réserve), realizowanej co roku w innym kraju członkowskim w okresie wakacyjnym w okresie 10 dni, https://cior.net/cior-language-academy-cla/
Kursy – jak się uczyć?
Nie wystarczy jednak przystąpić do egzaminu i wnieść opłatę, nie wystarczy też nawet najlepsza znajomość języka z cywila czy biznesu. Dużo osób z poza resortu MON, którzy do egzaminów przystępują eksternistycznie (z wolnej stopy) może mieć kłopot z uzyskaniem zaliczenia egzaminu już na poziomie 2, a na pewno na poziomie 3. Przyczyna jest prosta, prace egzaminacyjne oceniane są wg dodatkowych kryteriów (poza ortografią i gramatyką) dotyczących znajomości stosowania form wymaganych w wojsku. Przykładowo, raporty, meldunki czy memoranda oraz wystąpienia na odprawach należy przygotować według określonego i obowiązującego w armiach państw NATO schematu i z wykorzystaniem słów kluczy!!! Kto tego nie wie i nie zna na egzaminie polegnie! Dlatego warto skorzystać z 15-20 lekcji (w zależności twojej ogólnej znajomości języka) u lektora wyspecjalizowanego i znającego wymagane formuły raportów, schematy udzielania odpowiedzi oraz wymagany w NATO zasób specjalistycznego słownictwa, aby poza ogólną znajomością języka móc sprostać specyfice militarnego języka.
Podobne zasady obowiązują również w lotnictwie dla pilotów i kontrolerów lotów oraz w transporcie morskim dla kapitanów żeglugi cywilnej i kapitanatów portów handlowych. Warto skorzystać z prywatnych lektorów i wyspecjalizowanych szkół i ośrodków językowych pod warunkiem że w swojej ofercie mają kursy w standardzie STANAG! Dziś to w większości przypadków zajęcia realizowane zdalnie z wykorzystaniem komunikatorów internetowych jak np. Skype.
Nawet jeżeli masz to szczęście i jednostka wojskowa wysłała cię na sześciomiesięczny kurs językowy, zweryfikuj swoją wiedzę z zewnętrznym lektorem. To nieduży koszt a zwiększa pewność zdania egzaminu. Szczególnie polecam przy poziomie 3, gdzie sprawność mówienia zdaje się parami i czasem trzeba nie tylko zrozumieć omawiany przez partnera temat, ale zadać mu takie pytania, abyście obaj zaliczyli tą sprawność.
Sam przeszedłem weryfikację na poziomie „2” i „3” z
języka angielskiego i „1” z języka francuskiego, a to jeszcze nie koniec
mojej drogi. Dlatego pisząc te słowa opieram się na doświadczeniu i
polecam posiadanie certyfikatu w standardzie STANAG każdemu, kto rozważa
wstąpienie do armii, a na pewno przyszłym operatorom wojsk specjalnych.
Czytaj też: Licencja na zabijanie? >>>
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
[edukacja, szkolenie, języki obce, nauka języków obcych, znajomość języków obcych, STANAG 6001, Standardowy Profil Językowy, Centralna Komisja Egzaminacyjna Języków Obcych MON, Académie des langues de la CIOR]