Językowy standard wojsk NATO

Kursy językowe w standardzie NATO - dla wojska i służb mundurowych (STANAG 6001)
Radosław  Tyślewicz  /  09-09-2020
Zdjęcie główne broszury informacyjnej Akademii Językowej Federacji Rezerwistów NATO CIOR (L’Académie des langues de la CIOR)
Zdjęcie główne broszury informacyjnej Akademii Językowej Federacji Rezerwistów NATO CIOR (L’Académie des langues de la CIOR) Zdjęcie: www.cior.net/cior-language-academy-cla/

W dzisiejszych czasach nawet w wojsku i innych służbach mundurowych niezbędna jest znajomość języków obcych. Nie wystarczy matura z angielskiego czy francuskiego, czy nawet FC! W armiach NATO obowiązuje branżowy, dostosowany i ustandaryzowany do potrzeb militarnych standard językowy określany jako STANAG 6001. Obejmuje on wszystkie języki nowożytne, choć w praktyce głównie ogranicza się do języka angielskiego i francuskiego. Jest to efekt tzw. Porozumienia standaryzacyjnego NATO STANAG 6001 określającego poziomy biegłości językowej oraz jednolite w całym sojuszu zasady w zakresie wymaganej na każdym poziomie wiedzy.

Już dziś w Polsce i innych krajach NATO posiadanie certyfikatów w tym standardzie zwalnia z konieczności zdawania języka obcego na egzaminach do szkół oficerskich, ułatwia przyjęcie do służby wojskowej, w tym do jednostek specjalnych oraz zdecydowanie przyspiesza karierę wojskową i pozwala na udział operatorów w kursach zagranicznych np. w USA.

Wymagania dotyczące znajomości języka obcego ujęte zostały w formie kombinacji czterech cyfr, które odnoszą się do poszczególnych sprawności językowych w następującej kolejności: słuchanie, mówienie, czytanie, pisanie. Cyfry określają poziom umiejętności językowych. Wyróżnia się pięć poziomów zaawansowania językowego:

  • poziom „1" - znajomość podstawowa;
  • poziom „2" - znajomość średniozaawansowana (czynna w ograniczonym zakresie);
  • poziom „3" - znajomość zaawansowana (profesjonalne minimum);
  • poziom ,,4" - znajomość biegła (w pełni profesjonalna);
  • poziom „5" - doskonała (poziom rodzimego użytkownika/bilingwalny).
 	Np. SPJ 2231 czyli Standardowy Profil Językowy o układzie cyfr 2231 oznacza poziom ,,2" w odniesieniu do sprawności mówienia, poziom ,,2" w odniesieniu do sprawności słuchania, poziom ,,3" w odniesieniu do sprawności czytania i poziom ,,1" w odniesieniu do sprawności pisania.
SPJ 2231 czyli Standardowy Profil Językowy o układzie cyfr 2231 oznacza poziom ,,2" w odniesieniu do sprawności mówienia, poziom ,,2" w odniesieniu do sprawności słuchania, poziom ,,3" w odniesieniu do sprawności czytania i poziom ,,1" w odniesieniu do sprawności pisania.
Źródło: https://wsnjo.wp.mil.pl/pl/pages/stanag-6001-2020-05-04-1/

Dla przykładu -  SPJ 2231 czyli  Standardowy Profil Językowy o układzie  cyfr 2231 oznacza poziom „2" w odniesieniu do sprawności mówienia, poziom „2" w odniesieniu do sprawności słuchania, poziom „3" w odniesieniu do sprawności czytania i poziom „1" w odniesieniu do sprawności pisania. W Polsce poziom „2” to wręcz obowiązek, jeżeli ktoś marzy o udziale w misjach zagranicznych a tzw. pełna „3” (czyli 3, 3, 3, 3) to w praktyce otwarte drzwi do kariery międzynarodowej i wyższych stanowisk służbowych.

Egzaminy

Zgodnie z Decyzją Nr 73/MON Ministra Obrony Narodowej z 26 maja 2020 r. w sprawie kształcenia i egzaminowania ze znajomości języków obcych w resorcie obrony narodowej, egzaminowanie resortowe obejmuje język: angielski, francuski, niemiecki i rosyjski. Modele egzaminacyjne na potrzeby resortu opracowuje Centralna Komisja Egzaminacyjna Języków Obcych MON z siedzibą w Łodzi, która odpowiada także za utrzymanie standardów egzaminowania językowego w całych siłach zbrojnych.

Ze względu na ogrom potrzeb egzaminacyjnych z języka angielskiego, uprawnienia do egzaminowania na poziomie 1 i 2 uzyskały: Akademia Marynarki Wojennej, Lotnicza Akademia Wojskowa, Akademia Wojsk Lądowych, Akademia Sztuki Wojennej, Wojskowa Akademia Techniczna, Dowództwo Generalne RSZ i Żandarmeria Wojskowa.

Egzaminowanie z języka angielskiego na poziomie 3 i 4 oraz egzaminowanie eksternistyczne na poziomach 1-3 z innych języków prowadzi wyłącznie Centralna Komisja Egzaminacyjna Języków Obcych MON (w Łodzi). https://wsnjo.wp.mil.pl/pl/pages/stanag-6001-2020-05-04-1/

Wszystkie cztery części egzaminu na danym poziomie odbywają się tego samego dnia, w kolejności: Czytanie, Słuchanie, Pisanie i Mówienie. Sam egzamin zazwyczaj rozpoczyna się o godz. 8.30.

Sprawności pisemne trwają do ok. godz. 12.00. Później rozpoczyna się egzamin ze sprawności Mówienia. Kandydaci przystępują do tej części według ustalonej wcześniej kolejności. Warto więc zarezerwować sobie na to cały dzień. Należy zdobyć min. 70% maksymalnej liczby punktów, aby zaliczyć dany poziom znajomości językowej. Wyniki są ogłaszane w ciągu 21 dni, a upragniony certyfikat zostaje wysłany pocztą.

Istnieje również możliwość podejścia do egzaminu poza Polską i otrzymania legalnego i uznawanego w NATO certyfikatu w ramach letniej akademii językowej federacji rezerwistów NATO (CIOR - La Confédération Interalliée des Officiers de Réserve), realizowanej co roku w innym kraju członkowskim w okresie wakacyjnym w okresie 10 dni, https://cior.net/cior-language-academy-cla/

Kursy – jak się uczyć?

Nie wystarczy jednak przystąpić do egzaminu i wnieść opłatę, nie wystarczy też nawet najlepsza znajomość języka z cywila czy biznesu. Dużo osób z poza resortu MON, którzy do egzaminów przystępują eksternistycznie (z wolnej stopy) może  mieć kłopot z uzyskaniem zaliczenia egzaminu już na poziomie 2, a na pewno na poziomie 3. Przyczyna jest prosta, prace egzaminacyjne oceniane są wg dodatkowych kryteriów (poza ortografią i gramatyką) dotyczących znajomości stosowania form wymaganych w wojsku. Przykładowo, raporty, meldunki czy memoranda oraz wystąpienia na odprawach należy przygotować według określonego i obowiązującego w armiach państw NATO schematu i z wykorzystaniem słów kluczy!!! Kto tego nie wie i nie zna na egzaminie polegnie! Dlatego warto skorzystać z 15-20 lekcji (w zależności twojej ogólnej znajomości języka) u lektora wyspecjalizowanego i znającego wymagane formuły raportów, schematy udzielania odpowiedzi oraz wymagany w NATO zasób specjalistycznego słownictwa, aby poza ogólną znajomością języka móc sprostać specyfice militarnego języka.

Podobne zasady obowiązują również w lotnictwie dla pilotów i kontrolerów lotów oraz w transporcie morskim dla kapitanów żeglugi cywilnej i kapitanatów portów handlowych. Warto skorzystać z prywatnych lektorów i wyspecjalizowanych szkół i ośrodków językowych pod warunkiem że w swojej ofercie mają kursy w standardzie STANAG! Dziś to w większości przypadków zajęcia realizowane zdalnie z wykorzystaniem  komunikatorów internetowych jak np. Skype.

Nawet jeżeli masz to szczęście i jednostka wojskowa wysłała cię na sześciomiesięczny kurs językowy, zweryfikuj swoją wiedzę z zewnętrznym lektorem. To nieduży koszt a zwiększa pewność zdania egzaminu. Szczególnie polecam przy poziomie 3, gdzie sprawność mówienia zdaje się parami i czasem trzeba nie tylko zrozumieć omawiany przez partnera temat, ale zadać mu takie pytania, abyście obaj zaliczyli tą sprawność.

Sam przeszedłem weryfikację na poziomie „2” i „3” z języka angielskiego i „1” z języka francuskiego, a to jeszcze nie koniec mojej drogi. Dlatego pisząc te słowa opieram się na doświadczeniu i polecam posiadanie certyfikatu w standardzie STANAG każdemu, kto rozważa wstąpienie do armii, a na pewno przyszłym operatorom wojsk specjalnych.

Czytaj też: Licencja na zabijanie? >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[edukacja, szkolenie, języki obce, nauka języków obcych, znajomość języków obcych, STANAG 6001, Standardowy Profil Językowy, Centralna Komisja Egzaminacyjna Języków Obcych MON, Académie des langues de la CIOR]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  1

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »

ochrona telefonu

latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »

buty taktyczne

ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl