Pierwsza Ogólnopolska Selekcja SGO - podsumowanie

 SGO Gdańsk  /  10-10-2017
Fot. SGO

Przez szeregi grupy pasjonackiej wojsk specjalnych SGO przewinęło się w ciągu ostatnich siedmiu lat kilkaset osób. Rotacja ta znacznie zmalała w ostatnich latach dzięki procesowi sformalizowanej selekcji, naboru i kursów bazowych – podobnie, jak w jednostkach, na których Specjalne Grupy Operacyjne się wzorują. W tym roku po raz pierwszy postanowiono zrealizować Selekcję o charakterze ogólnopolskim.

Selekcja w grupie takiej, jak SGO, ma na celu znalezienie ludzi, których z jednej strony zaciekawiają możliwości szkoleniowe, a z drugiej nie wystraszą spore wymagania w zakresie sprawnościowym. Trzeba przy tym zachować cały czas dystans i zdrową atmosferę.

Pierwsza Ogólnopolska Selekcja SGO (w skrócie OPS) nie była inna od poprzednich naborów, z tą tylko różnicą, że nie była ograniczona obszarowo do konkretnego oddziału. Dalej wyzwaniami stawianymi przed rekrutami było przetrwanie 24-godzinnego testu przygotowania fizycznego, psychicznego oraz umiejętności pracy w zespole.

Selekcja rozpoczęła się od zarekwirowania indywidualnych racji żywnościowych. Następnie w celu lepszego zaznajomienia z terenem działań, rekruci otrzymali zadanie wykonania mapy plastycznej Kolibki Adventure Park - miejsca znanego przede wszystkim z morderczych przeszkód Biegu Morskiego Komandosa.

Sprawdź szczegóły:

Po wprowadzeniu teoretycznym sprawdzona została sprawność wytrzymałościowo-siłowa uczestników. W czasie ograniczonym do 60 sekund, wykonywane były podciągnięcia na drążku, pompki, przysiady, brzuszki, burpees, trawersy oraz rozkładanie i składanie AK.

Następnie rekruci przemieścili się do kolejnego punktu: ćwiczeń obwodowych i walki wręcz. Z wykorzystaniem kettli pompowane były świeże jeszcze mięśnie. Następnie na dużym zmęczeniu następowały 2-minutowe sparingi w mieszanej formule. Sędziowane były one przez instruktora sportów walki i czynnego zawodnika.

Dla zachowania równowagi między wysiłkiem fizycznym i intelektualnym, kolejne bloki obejmowały zdobywanie nowych umiejętności. Po wprowadzeniu do BLOS oraz podstawowych taktyk, technik i procedur małych pododdziałów, rekruci ruszyli w teren w celu wykonania patrolu pod okiem członków SGO, którzy wiedzę i umiejętności w tym temacie zdobywają m.in. na szkoleniach z JW Formoza.

Kolejnym blokiem merytorycznym było przedstawienie protokołu MARCHE oraz technik ewakuacji rannych z pola walki. Część uczestników znana była nam ze wspólnych szkoleń z WIR SOF MED czy GROM Group.

Dowiedz się więcej:

Po spompowaniu szarych komórek przyszedł czas na ponowne odmóżdżenie. Po przekazaniu dla sekcji drewnianej belki, uczestnicy pokonywali tor przeszkód w 4-osobowych grupach mając obowiązek nieść cały czas otrzymany ciężar. Po drodze wykonywali karne ćwiczenia, gdy nie trzymali się w grupie.

Dodatkowo, dla odpowiedniej motywacji, instruktor pokonywał tor przeszkód z tą samą przeszkodą. Nawet bez rozłożenia ciężaru na cztery osoby, zwycięzca Biegu Morskiego Komandosa, Formoza Challenge i GROM Challenge był bezkonkurencyjny.

Wieczorem, po krótkiej przerwie na uzupełnienie kalorii, uczestnicy rozpoczeli nocny marsz. Po drodze musieli zapamiętać różne detale oraz teksty z trasy. Końcowym elementem marszu było dostanie się zaś do gdyńskich kanałów. Przy ograniczonej widoczności oraz niekoniecznie przyjemnych zapachach, przekazane zostało dla rekrutów zadanie zaplanowania i realizacji rajdu.

Przekazanie zadania wykonane było zgodnie z procedurami NATO TLP, które członkowie SGO mieli okazję utrwalać na szkoleniach organizowanych przez twórców tych standardów w jednostkach specjalnych (m.in. u komandora Cezarego Cierzana). Ten blok tematyczny zakończył się tam gdzie rozpoczął, czyli w kanałach. Rekruci przeszli do trybu czuwania.

Około 2:00 w nocy, zarządzono krótki wu-ef. Z racji niskiej temperatury, każdy przyjął to nocne „wybudzenie” z ulgą. Po zakończeniu nocnego “spacerowania”, nastąpił zaś regulaminowy 4 godzinny sen.

Zobacz także:

Rozgrzewka z była równie rześka jak poranek. Na wyposażenie uczestników przekazany został ponton, kapoki i oczywiście gumikałachy. Komunikat był jasny: jesteśmy nad morzem, więc ruszamy nad morze. Ponton dociążony plecakami ważył około 200 kg. Trasa również nie należała do lekkich, bo przebiegała przez malownicze, orłowskie klify.

Kiedy rekruci dotarli już do plaży, z ulgą mogli pozostawić ponton i przejść do ćwiczeń indywidualnych. Pompki, przysiady, brzuszki - standardowy zestaw, ale wykonywany w wodzie. Następnie, zgodnie z przepisem kucharza, nastąpiło panierowanie piaskiem (skoki, czołganie przez pełzanie). Kolejnym zadaniem uczestników było dopłynięcie pontonem około 100 metrów do instruktorów. Dla utrudnienia zadania instruktorzy nie dryfowali w miejscu.

Bezpośrednio na plaży zapewniono catering w postaci kiszonego śledzia. O dziwo stwierdzić można, iż wiele dostępnych materiałów video z konsumpcji tej potrawy jest przekoloryzowanych. Jedynie dla dwóch osób nie znalazł on stałego miejsca w treści żołądkowej.

Ponowny powrót do Kolibki Adventure Park, znane już kanały i... ciemność oraz cisza. Bez słowa, uczestnicy przebywali kilkadziesiąt minut w ciasnych kanałach, czekając na wywołanie numeru. Po chwili, wśród trzasków i krzyków rekruci przystępowali do przedostatniego zadania: “niedoli gladiatora”, który jest niczym innym, jakie biegiem w kasku bokserskim, z pałką i plecakiem. Wyzwanie zaczynało sie od trawersów, następnie prowadziło przez tor przeszkód oraz minutowy sparing w uzbrojonymi w gumowe pałki instruktorami (m.in. uczestnikami zeszłorocznej selekcji).

Obejrzyj galerię zdjęć w selekcji SGO >>

Po zakończeniu zadania przez wszystkich uczestników, wyruszono na najwyższe w okolicy wzniesienie. Po drodze testom poddawano ponownie umiejętność pracy w zespole, orientację w terenie oraz zdolność rozwiązywania zadań logicznych.

Ze względu na 12-minutowe opóźnienie, zastosowane dla tego czasu dziesięciokrotne przemnożenie przez podstawowe ćwiczenia: pompki, brzuszki i przysiady. Po ostatniej serii ćwiczeń fizycznych padły długo wyczekiwane słowa “selekcja zakończona”.

30% uczestników dopuszczonych zostało do dalszej fazy współpracy. Nabór, który trwa od trzech do dziewięciu miesięcy, obejmuje kurs bazowy, starty w zawodach i inne związane z bieżąca aktywności grupy atrakcje. Wszystko po to, aby obie strony miały pewność, że działają z zaangażowaną i zgraną grupą pasjonatów.    

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  2

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostosuj mundur patrolowy do terenu »

Nowe kamizelki taktyczne poznaj ich zastosowanie »

linia taktyczna
kamizelka taktyczna

 


Jak postępować, gdy niebezpieczeństwo czai się na oceanie »
buty taktyczne

 


100% byczej skóry »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Czeka Cię wyprawa po Tajdze? Czy wiesz, jakie ubranie wybrać »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »

Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »


 


Niezbędnik żołnierza - co powinno się w nim znaleźć »
ubranie taktyczne

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja

 


Nie czekaj aż ktoś będzie lepszy zapisz się na trenig strzelecki »
kursy strzeleń

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Rozpoczęcie szkolenia Aviation Detachment

W 3 Skrzydle Lotnictwa Transportowego rozpoczęło się wspólne polsko-amerykańskie szkolenie lotnicze w ramach Aviation Detachment Rotation 21-4.

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl