Finał Warriors Run - relacja SGO Gdańsk

 SGO Gdańsk  /  16-11-2016
Finał cyklu Warriors Run stanowiły dwa biegi - dzienny i nocny, zrealizowane na plaży w Gdańsku Brzeźnie.
Finał cyklu Warriors Run stanowiły dwa biegi - dzienny i nocny, zrealizowane na plaży w Gdańsku Brzeźnie. Fot. mat. organizatora

W kalendarzu biegów ekstremalnych i zadaniowych w bieżącym roku pojawił się kolejny cykl biegów. Bieg wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju - Warriors Run. Wzorowany na elementach szkolenia kandydatów do elitarnej jednostki SEAL, organizowany przy wsparciu żołnierzy jednostki GROM i mający charakter edukacyjny i patriotyczny, którego dochód w całości przekazywany jest dla weteranów oraz rodzin żołnierzy poległych na misjach, jak i w codziennej służbie ojczyźnie i narodowi. Osobą, której pamięci bieg był dedykowany, był sierż. Pawła Ordyńskiego, żołnierza 12 Brygady Zmechanizowanej, który 20 marca 2013 roku poniósł śmierć podczas XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Warriors Run wyjątkowy jest jeszcze z jednego powodu, bo organizowany jest przez ludzi, dla których - poza rywalizacją sportową, liczą się przede wszystkim zasady fair play, honor i patriotyzm, co miało swój wydźwięk w jasnych zasadach biegu, przygotowanych dla uczestników zadaniach oraz zadawanych na trasie pytaniach, sprawdzających ich wiedzę z zakresu historii oraz szeroko pojętej wojskowości.

Przed startem, na trasie biegu i po jego zakończeniu czuć było tą niepowtarzalną atmosferę tworzoną przez organizatorów. Wśród nich znalazła się wielokrotna mistrzyni Europy i świata w kick-boxingu i boksie Iwona Guzowska, instruktorzy, będący żołnierzami zarówno w czynnej służbie, jak i już emerytowanymi, oraz sami uczestnicy, a ci też nie byli przypadkowi. Były to w dużej mierze osoby, które już rywalizowały w Warriors Run, pierwszym biegu, a właściwie biegach, bo dziennym i nocnym, odbywających się w maju w Gdańsku oraz we wrześniu w Wierchomli.

Zobacz także: Wojownicy zdobywali szczyty swoich możliwości – Warriors Run Wierchomla już za nami!

Były to także osoby, którym nie są straszne ukształtowanie i charakterystyka terenu wyznaczonej trasy, twarde zasady biegu oraz wymagające zarówno siły fizycznej i samozaparcia, jak i niezwykłego hartu ducha, zadania  fizyczne i logiczne, które zapewniono na trasie. W ten wyjątkowy dzień, ważny dla każdego z nas, bo 11 listopada, zarówno na starcie biegu dla najmłodszych, jak i biegu dziennego oraz nocnego dla dorosłych na plaży w gdańskim Brzeźnie, stawiło się liczne grono śmiałków, chcących sprawdzić swoje możliwości, ocenić słabości oraz uczcić Narodowe Święto Niepodległości i pamięć poległych żołnierzy.

Wśród nich na starcie biegu Małego Wojownika stawiło się kilkadziesiąt dzieci, wspieranych przez dumnych rodziców oczekujących niejednokrotnie na swoje późniejsze starty.  Najmłodsi dzielnie i z ogromną wytrwałością pokonywali trasę, a wśród nich nie dało się nie zauważyć  niespełna kilkumiesięcznej dziewczynki, która zrobiła to niesiona w nosidełku przez ojca. W taki sposób, co niezmiernie cieszy, od najmłodszych lat krzewiony jest patriotyzm i sportowy duch wśród najmłodszych.

Obejrzyj również: Pot, piach i łzy słone jak woda morska – Warriors Run w Gdańsku już za nami

W biegu głównym dziennym i nocnym wzięło udział ponad kilkadziesiąt osób, wypuszczanych na trasę w odstępach czasowych, co umożliwiało sprawne przeprowadzenie zaplanowanych przez organizatorów konkurencji.

Cała trasa przebiegała plażą, gdzie pod bacznym okiem instruktorów zawodnicy wykonywali zadania wytrzymałościowe w postaci licznych pompek, przysiadów i brzuszków z kłodami drewna, „burpees”, przenosili obciążenia (napełniane wcześniej przez siebie piachem wiadra), pokonywali odcinki plaży czołgając się, w podskokach obunóż, będąc w tym samym czasie przepytywanymi z zakresu wiedzy historycznej i wojskowej, a każda błędna odpowiedź równoznaczna była z koniecznością wykonania kolejnych serii ćwiczeń.

Sprawdź szczegóły: XII Bieg Katorżnika - oczami, nogami i rękoma SGO Gdańsk

Na trasie czekały na zawodników ponadto zadania logiczne, sprawdzające ich spostrzegawczość, których rozwiązanie przy silnym zmęczeniu organizmu nie należało do najprostszych. W końcowej części biegu dziennego przygotowane zostało ponadto stanowisko strzeleckie ASG, weryfikujące u zawodników  zdolność skupienia i opanowania drżących od zmęczenia rąk, by oddać celne strzały do tarcz, co  gwarantowało możliwość szybkiego kontynuowania biegu. Dla niektórych było to całkiem nowe doświadczenie, ale pomimo obaw, nowicjuszom szło równie dobrze jak i tym uczestnikom biegu, którzy w swojej codziennej pracy – służbie nabrali doświadczenia i obycia strzeleckiego. Czynnikiem utrudniającym cały bieg była na pewno  pogoda, tego dnia zdecydowanie nie sprzyjała uczestnikom: zarówno silny wiatr, jak i pierwsze opady śniegu dawały się im mocno we znaki.

Pomimo tych niedogodności wszystkim uczestnikom udało się ukończyć trasę i stać się prawdziwymi wojownikami. Tak jak i podczas poprzednich biegów w Gdańsku oraz Wierchomli i tym razem bieg wspierany był przez ambasadorów, gwiazdy ekranu i sportu, na starcie wraz z zawodnikami pojawiły się aktorki Anna Powierza i Honorata Witańska oraz utytułowane zapaśniczki Iwona Matkowska, Agnieszka Wieszczek- Kordus i Katarzyna Krawczyk, które podjęły trud tego niezwykłego biegu.

Polecamy lekturę: VII Bieg Morskiego Komandosa - relacja SGO Wrocław

W realizację biegu zaangażowane były także liczne firmy takie jak Eveline Cosmetics, GARMIN, Hotel Wierchomla Ski&Spa Resort oraz 4SportLAB wspierając jego ideę, a dla najlepszych, jak i dla tych którzy zostali wylosowani, fundując atrakcyjne nagrody.

Na podium ponownie znaleźli się członkowie grupa pasjonackiej SGO Gdańsk. Zmieniła się jdynie ich kolejność na mecie (zwycięzca I edycji, był na miejscu III, a zawody wygrał poprzedni brązowy medalista). Edycje nocną również wygrał Łukasz Kulicki, reprezentujący SGO Gdańsk.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  6

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl