VIII Bieg Morskiego Komandosa pamięci gen. broni W. Potasińskiego

patronat medialny SPECIAL OPS
 Redakcja  /  20-06-2017
WALK FOR NOTHING OR RUN FOR SOMETHING!
WALK FOR NOTHING OR RUN FOR SOMETHING! Fot. mat. organizatora

Na początku było ich 22, ale już po pierwszej edycji niczym fala poszła fama, z czym musieli się zmierzyć i co planują organizatorzy na kolejny rok. To przyciągnęło następnych! I tak z każdą kolejną odsłoną, współorganizowaną przez Adventure Park Kolibki, ta liczba się zwiększała. Bieg Morskiego Komandosa rósł w siłę - tak wizerunkowo, jak i w zaangażowaniu uczestników. Dziś to marka sama w sobie, tradycja, obowiązek łączony z pragnieniem i przyjemnością. Bieg kultowy, bo związany z osobą gen. broni W. Potasińskiego oraz z Jednostką Wojskową FORMOZA (i Stowarzyszeniem KRS FORMOZA), której duch bojowy, a więc i wysoki poziom trudności przyciągają każdego roku coraz więcej chcących sprawdzić się w tym najtrudniejszym biegu ekstremalnym w Polsce. W dniach 26-27 sierpnia, zgodnie z obowiązującym od ubiegłej edycji hasłem "walk for nothing or run for something" (którego autorem jest nasz redaktor), "morscy komandosi" pobiegną po raz ósmy.

Historia Biegu Morskiego Komandosa sięga 2010 roku, kiedy na starcie podczas Gdynia Adventure Days pojawiło się zaledwie 22 biegaczy. W 2011 r. było ich już 22, a rok później 311. W 2013 liczba przekroczyła magiczną liczbę 500, która nie maleje. Kolejne odsłony potwierdzają, że Bieg Morskiego Komandosa "zwiększa zanurzenie" - rośnie liczba uczestników (pasjonatów wojskowości i miłośników biegów) liczba przeszkód, sprawdzających wytrzymałość psychofizyczną, rośnie też poziom trudności, co jest okazją do integracji środowiska, np. podczas organizowanych przez SGO Gdańsk treningów przygotowujących. Impreza cieszy się zainteresowaniem obu płci, a płeć piękna wielokrotnie udowodniła na trasie, że „nie wymięka”, więc dla jej przedstawicielek przygotowana została osobna klasyfikacja na podium. W pewnym momencie Bieg Morskiego Komandosa stał się tak popularny, że organizatorzy musieli ograniczyć liczbę miejsc startowych do 120 w każdej kategorii oraz 20 zespołów w kategorii TEAM. Wpływ na decyzję miała liczba przeszkód na całej długości toru przy konieczności zachowania pełnej przepustowości stacji z przeszkodami o tunelowej konstrukcji czy ograniczonej przestrzeni.

Zobacz, jak było rok temu: VII Bieg Morskiego Komandosa - relacja SGO Wrocław

Organizatorami i pomysłodawcami Biegu Morskiego Komandosa są Adventure Park Gdynia Kolibki oraz Jednostka Wojskowa FORMOZA przy współudziale Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Ideą powstania projektu było uczczenie pamięci gen. broni Włodzimierza Potasińskiego, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w tragedii pod Smoleńskiem, poprzez popularyzację trudnych biegów terenowych, a także kontynuację akcji charytatywnej – część wpisowego przekazywana jest na wsparcie poszkodowanych komandosów.

Każda kolejna edycja BMK  to nowe przeszkody, naturalne i sztuczne, wymyślne utrudnienia na trasie, wyzwania sprawdzające przygotowanie uczestników. Jako że projekt realizowany jest we współpracy z Jednostką Wojskową FORMOZA i Stowarzyszeniem Kulturalno-Rekreacyjno-Sportowym FORMOZA, biegacze mogą być pewni, że wszystko, co spotkają na trasie da im prawdziwy komandoski wycisk, ale im trasa dłuższa, im więcej na niej przeszkód, tym lepiej – nie bez powodu motto biegu od VII edycji stały się słowa „Walk for nothing or run for something”. Organizatorom podsunął je nasz redaktor, zainspirowany hasłem z czwartej części „Rambo” ("John Rambo", 2008, reż. Sylvester Stallone): „Live for nothing or die for something”.

Kultowe kategorie Biegu Morskiego Komandosa to HARD 1 i HARD 2 - to "pole bitwy" dla zawodników zaprawionych nie tylko w biegach na długich dystansach na trasie najeżonej tak wymyślnymi naturalnymi przeszkodami, jak i torami ze sztucznymi przeszkodami typowymi dla wojskowych obiektów, poligonowych treningów czy nawet selekcji do jednostek specjalnych. Obowiązkowo, uczestnicy biegną w mundurze, wysokich butach wojskowych i z gumowa atrapą AKM. Do pokonania: 21 km!

Przeczytaj także: II KRS Formoza Ultramaraton Kaszubski oczami (i nogami) uczestnika

Jak wiadomo, motto JW FORMOZA brzmi: „Nigdy nie zostawiamy swoich”, więc Bieg Morskiego Komandosa to także kategoria TEAM. To poziom kategorii HARD, ale dodatkowym utrudnieniem jest konieczność sprawnego współdziałania w czteroosobowym zespole podczas niesienia na metę 20-kilogramowej atrapy z moździerza. Zespoły charakter kategorii TEAM sprawia, że jest ona "konikiem" (zapewne: morskim) szkoleniowców z JW 4026.

SPRINT I i SPRINT II to kategorie, które polecane są biegaczom chcącym przeprowadzić rozpoznanie terenowe w bardziej ekstremalnych wersjach Biegu Morskiego Komandosa. 11 km, dowolny strój to "light", idealna wersja testowa, gdzie jednak można posmakować HARD-core'owej rywalizacji. SPRINT ma też swoją wersję zespołową - TEAM SPRINT odbywa się również na dystansie 11 km, które 2-osobowe zespoły muszą pokonać w dowolnym stroju z 10-kilogramowym obciążeniem.

Miłośnikom historii, którzy wraz z pokonywanymi kilometrami chcieliby się cofnąć w czasie, dedykowany jest bieg HARD HISTORYCZNY.  Upamiętnia on wybuch II wojny światowej, wobec zawodnicy startują o 4:40, czyli na pięć minut przed pamiętną godziną 4:45. Biegną na HARD-owym dystansie 21 km i z tym samym wyposażeniem, ale z hełmem Wojska Polskiego ze znakiem Polski Walczącej. Wersja historyczna jest dostępna także dla kategorii SPRINT, gdzie zamiast dowolnego (np. typowo sportowego) stroju trzeba mieć na sobie mundur.

Sprawdź szczegóły: ULTRAMARATON KASZUBSKI 2016 już za nami

Organizatorzy nie zapominają także o tych, dla których start w Biegu Morskiego Komandosa będzie pierwszym w życiu startem w biegu ekstremalnym. Z myślą o nich powstała „OPERACJA REKRUT". Ponad sześciokilometrowa trasa będzie wiodła przez las i po morenowych wzgórzach przy plaży w Orłowie. „Rekruci” będą mogli zmierzyć się z dwoma torami przeszkód: „Plażowicz” oraz „Katorga”, które mają do pokonania również uczestnicy głównego BMK. Operację urozmaici pościg za żołnierzami FORMOZY – tradycyjnie w ramach akcji „Dorwać komandosa”, na 3 minuty przed startem „rekrutów” wyruszą Formoziacy – za ich dogonienie, organizator przekaże kwotę 1.000 zł na konto instytucji zajmującej się pomocą charytatywną – Stowarzyszenie KRS FORMOZA. Dodatkowo, każdy uczestnik będzie mógł porównać swój czas z rezultatem komandosów, którzy swoją ewentualną wygraną przekażą na wybrany cel charytatywny.  

27 sierpnia odbędzie się także BIEG MAŁEGO KOMANDOSA, gdzie długość trasy i przeszkody zależą do wieku: I grupa: 3-5 – dystans 200 m bez obciążenia; II grupa: 5- 7 lat – dystans 700 m bez obciążenia; III grupa: 8-10 lat – dystans 1400 m z zasobnikiem maski gazowej; IV grupa: 11- 13 lat- dystans 1400 m z zasobnikiem maski gazowej; V grupa: pow. 14 lat – dystans 2100 m z atrapą kbk AK.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie www.biegkomandosa.pl oraz na profilu imprezy w serwisie Facebook.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »

ochrona telefonu

latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »

buty taktyczne

ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wspólne ćwiczenia 7eds i 4Pplot

W dniach 21-22 kwietnia 2021r. w Czerwieńsku odbyło się ćwiczenie, w którym uczestniczyli żołnierze 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz piloci 7. Eskadry Działań Specjalnych z 33 Bazy...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl