Taktyczne procedury dowodzenia w walce pod okiem specjalsów z JW FORMOZA

 Redakcja  /  27-05-2016
Szkolenie "Taktyczne procedury dowodzenia w walce" przeprowadzili byli operatorzy JW FORMOZA.
Szkolenie "Taktyczne procedury dowodzenia w walce" przeprowadzili byli operatorzy JW FORMOZA. Fot. SGO Gdańsk / Camp Formoza

W dniach 13-15 maja 2016 r. grupa pasjonatów jednostek specjalnych SGO (Specjalne Grupy Operacyjne) odbyła podstawowe przeszkolenie w zakresie "Taktycznych procedur dowodzenia w walce". Szkolenie, zorganizowane w obiektach i przy wsparciu Camp Formoza, zostało przeprowadzone przez byłych dowódców pododdziałów oraz instruktorów szkolenia bojowego w Jednostce Wojskowej FORMOZA.

W pilotażowym szkoleniu uczestniczyli liderzy SGO (Specjalnych Grup Operacyjnych) z Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy oraz ze Śląska. Głównym celem szkolenia było podniesienie umiejętności dowódców w zakresie dowodzenia w walce, planowania, przygotowania i realizacji operacji na najniższym poziomie taktycznym.

Podczas zajęć główny nacisk położony był na aspekt praktyczny. Po krótkim wstępie dotyczącym roli dowódcy/lidera w zespole oraz zapoznaniu z podstawowymi procedurami dowodzenia na poziomie taktycznym, grupa otrzymała rozkaz bojowy, który był podstawą całości scenariusza zajęć.

Zobacz również: Przygotowania do biegu Formoza Challenge wchodzą w finalną fazę

Zadanie, która otrzymała grupa, polegało na przeprowadzeniu rajdu na obiekt, celem przejęcia kontroli i przekazania go innym siłom działającym w rejonie. Rozkaz bojowy oparty był na  standardowym wzorze NATO i uwzględniał wszystkie aspekty niezbędne do realizacji operacji na współczesnym polu walki. Duży nacisk w rozkazie położono na "Rules of Engagement". Do dyspozycji grupa otrzymała różne środki transportowe.  tj. śmigłowiec, łodzie desantowe, pojazdy terenowe i opancerzone. W rejonie działania wsparcie bojowe realizowały sprzymierzone pododdziały.

Pierwszego dnia szkolenia, zgodnie z założeniami, pododdział sformowany na czas szkolenia przez członków SGO zrealizował kilkunastogodzinny cykl planowania oraz treningów taktyk, technik i procedur niezbędnych do przeprowadzenia skutecznego działania we wszystkich fazach realizacji otrzymanego zadania.

Przeczytaj także: ULTRAMARATON KASZUBSKI 2016 już za nami!

Całość odbywała się pod czujnym okiem byłych “Formoziaków” tj.  Cezarego Cierzana oraz Rafała Płodzienia, którzy tłumaczyli i demonstrowali kolejne czynności, techniki i procedury postępowania. Kompleksowe szkolenie trwało do późnych godzin nocnych. Mimo niewielkiego doświadczenia w zakresie planowania działań, szkolona grupa zdołała przygotować “pięciopunktowca” (potoczna nazwa rozkazu bojowego w standardzie NATO) oraz zaplanować i skoordynować niezbędne środki wsparcia. Ostatecznie, wyznaczony na tym etapie szkolenia dowódca zapoznał wszystkich podwładnych z ich zadaniami i szczegółowo omówił plan realizacji zadania na obiekcie działania oraz w fazie przerzutu w rejon działania.

Następnego dnia, po przygotowaniu indywidualnego i zespołowego wyposażenia, pododdział przemieścił się do pozorowanego obozu treningowego, w którym dopracowywane były techniki działań w terenie otwartym oraz rajdu na obiekty. Przygotowania do operacji nadzorowane było przez twórcę szkolenia bazowego JW FORMOZA, komandora Cezarego Cierzana, który szczególny nacisk położył na procedury dowodzenia i łączności podczas realizacji zadania. Dodatkowo przećwiczono postępowanie z zatrzymanymi, cywilami i rannymi.

Po zakończonym ostatecznym porannym treningu i końcowej inspekcji sprzętu, pododdział rozpoczął pierwszą fazę operacji, tj. przerzut sił i środków z użyciem śmigłowca. Po transporcie wszystkich sekcji w rejon działań, uczestnicy mieli do pokonania pieszo około 8 km w gęstym lesie. Podczas realizacji przerzutu pieszego, pododdział został niespodziewanie ostrzelany przez małe ugrupowanie przeciwnika. Grupa musiała wykonać odpowiedni manewr taktyczny, aby zneutralizować zagrożenie.

Polecamy lekturę: Taktyka rosyjskich pododdziałów rozpoznawczych. Wyszkolenie indywidualne i taktyka grupy rozpoznawczej. Część 1

Po udanym kontrataku, dowódca pododdziału złożył stosowne meldunki i po otrzymaniu zgody od przełożonych na kontynuowanie operacji przegrupował siły i realizował zadanie dalej. Ta faza operacji zakończyła się założeniem bazy  patrolowej w pobliżu Warty. Głównym celem postoju było odtworzenie gotowości bojowej, odpoczynek oraz przygotowanie się do zrealizowania kontaktu osobowego i przyjęcia kolejnych środków transportu niezbędnych do realizacji przerzutu.
 
Trzeciego dnia, w niedzielę, w okolicach godziny 0400, grupa przemieściła się w okolice Warty, gdzie wykorzystując sprzęt dostarczony przez „rebeliantów” pokonała kolejne 13 km łodziami pontonowymi. Na tym etapie uczestnikom dawało się już we znaki zmęczenie wywołane intensywnym wysiłkiem oraz małą ilością snu, a do wykonania wciąż pozostawał kulminacyjny punkt operacji: rajd na obiekt przeciwnika.

Zgodnie z założeniami, trzy sekcje rozpoczęły szturm w niedzielę o godzinie 0900. W ciągu 28 minut przejęte zostały wszystkie kluczowe elementy infrastruktury. Grupa zrealizowała operację z jedną stratą własną, pojmując jednego przeciwnika, likwidując trzech i udzielając pomocy przedmedycznej cywilowi. Cały obiekt oraz pojmani i ranni zostali przekazani siłom sprzymierzonym do godziny 1100. Ostatnim elementem operacji był powrót do bazy z wykorzystaniem pojazdów terenowych, złożenie odpowiednich meldunków przełożonym oraz odtworzenie zdolności operacyjnej do przyjęcia kolejnego zadania.

Sprawdź szczegóły: Tygrysy „ostrzą pazury” na najtrudniejszy bieg ekstremalny w Polsce!

Ostatecznie, realizacja poszczególnych etapów zadania została wnikliwie podsumowana przez instruktorów, a każdy z uczestników mógł indywidualnie skonsultować poszczególne aspekty związane z materiałem szkoleniowym. Najwyższą wartością edukacyjną dla osób uczestniczących w szkoleniu, było szczegółowe zapoznanie się z całym procesem planowania i realizacji operacji uwzględniającym koordynację z przełożonymi oraz siłami wspierającymi.

W praktyce sprawdzone i udoskonalone zostały też umiejętności dotyczące wykorzystania łączności, wezwania/podjęcia wsparcia bojowego, logistycznego i medycznego, topografii wojskowej, udzielania pierwszej pomocy w walce, konfiguracji i użycia wyposażenia taktycznego i uzbrojenia piechoty, przetrwania i działania w trudnych warunkach bytowych oraz komunikacji za pomocą sygnałów wizualnych i dźwiękowych.

Obejrzyj galerię zdjęć: Odzyskiwanie izolowanego personelu - zintegrowane szkolenie lotnicze

Szkolenie było również doskonałą okazją do powtórzenia i doskonalenia tzw. klasycznych manewrów taktycznych małych pododdziałów, tj.  organizację rajdu, manewru kontrataku, zerwania kontaktu, przemieszaniu w ugrupowaniu bojowym, przygotowania bazy patrolowej oraz obrony obiektu.
 
Kadrę instruktorską Camp Formoza, która czuwała nad szkoleniem, tworzą doświadczeni weterani działań misji w Iraku i  Afganistanie. W Jednostce Wojskowej FORMOZA podczas swojej służby byli dowódcami pododdziałów bojowych wszystkich szczebli oraz instruktorami szkolenia bojowego. Pierwsze pilotażowe szkolenie dla grup paramilitarnych zostało przeprowadzone w zamkniętej formule dla SGO. Szkoleniowcy przewidują realizację  kolejnych edycji dla innych grup i organizacji. Krótki film ilustruje wybrane elementy szkolenia.

Źródło: materiały SGO Gdańsk.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  10

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl