Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

11 listopada - Święto Niepodległości

Redakcja | 2020-11-10
Flaga Polski
Fot. Źródło: Policja.pl

Flaga Polski


Fot. Źródło: Policja.pl

„Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości” – głosiła ustawa z 23 kwietnia 1937 roku.

Zobacz także

Ptak Warsaw Expo Drone World Expo 2026 – kluczowe wydarzenie dla branży UAV w Polsce

Drone World Expo 2026 – kluczowe wydarzenie dla branży UAV w Polsce Drone World Expo 2026 – kluczowe wydarzenie dla branży UAV w Polsce

Rynek dronów wkracza w etap pełnej profesjonalizacji. Wraz z dynamicznym rozwojem technologii pokładowych, autonomicznych systemów nawigacji, rozwiązań antydronowych i zaawansowanej analityki, drony stają...

Rynek dronów wkracza w etap pełnej profesjonalizacji. Wraz z dynamicznym rozwojem technologii pokładowych, autonomicznych systemów nawigacji, rozwiązań antydronowych i zaawansowanej analityki, drony stają się strategicznym narzędziem wykorzystywanym w wielu kluczowych sektorach gospodarki. Już nie tylko wspierają pracę w terenie – często całkowicie zastępują tradycyjne metody inspekcji, monitoringu czy pozyskiwania danych.

Ptak Warsaw Expo Safety & Rescue Expo 2026: Spotkanie technologii, służb i innowatorów bezpieczeństwa

Safety & Rescue Expo 2026: Spotkanie technologii, służb i innowatorów bezpieczeństwa Safety & Rescue Expo 2026: Spotkanie technologii, służb i innowatorów bezpieczeństwa

Safety & Rescue Expo to najważniejsze wydarzenie biznesowe w Polsce poświęcone bezpieczeństwu publicznemu, ratownictwu oraz ochronie życia i mienia. Podczas trzydniowych targów branża zaprezentuje najnowocześniejsze...

Safety & Rescue Expo to najważniejsze wydarzenie biznesowe w Polsce poświęcone bezpieczeństwu publicznemu, ratownictwu oraz ochronie życia i mienia. Podczas trzydniowych targów branża zaprezentuje najnowocześniejsze systemy ratownicze, wyposażenie służb, technologie komunikacji, rozwiązania do zarządzania kryzysowego oraz sprzęt specjalistyczny służący ochronie ludzi i infrastruktury.

Direct Action Direct Action® na targach Milipol Paris 2025 – misja, nie rutyna

Direct Action® na targach Milipol Paris 2025 – misja, nie rutyna Direct Action® na targach Milipol Paris 2025 – misja, nie rutyna

Direct Action® zaprasza na targi Milipol 2025, które odbędą się w dniach 18–21 listopada w Paryżu. Producent najwyższej klasy sprzętu taktycznego zaprezentuje premierowe produkty, pokazy konfiguracji prowadzone...

Direct Action® zaprasza na targi Milipol 2025, które odbędą się w dniach 18–21 listopada w Paryżu. Producent najwyższej klasy sprzętu taktycznego zaprezentuje premierowe produkty, pokazy konfiguracji prowadzone przez byłych operatorów JW GROM oraz nowoczesne rozwiązania dla służb i jednostek specjalnych.

Data święta upamiętniającego odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów, była w II Rzeczypospolitej sprawą dyskusyjną. W okresie międzywojennym toczono ostre spory o to, które z wydarzeń jesieni 1918 r. uznać należy za symboliczny moment odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z punktu widzenia piłsudczyków najważniejszym wydarzeniem było przybycie 10 listopada do Warszawy z magdeburskiej twierdzy Józefa Piłsudskiego. Z kolei lewica przekonywała o znaczeniu utworzonego w Lublinie rządu Ignacego Daszyńskiego, ale ostatecznie to jednak 11 listopada był obchodzony jako nieoficjalne Święto Niepodległości, celebrowane zwłaszcza przez wojskowych. Data ta upamiętniała dzień, w którym Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Także 11 listopada Niemcy podpisały we francuskim Compiegne zawieszenie broni kończące I wojnę światową.

W II Rzeczypospolitej święto to oficjalnie obchodzono tylko dwa razy. Później zostało zakazane. Najpierw przez władze okupacyjne – niemieckie i sowieckie – a następnie, na przeszło czterdzieści lat, przez przywódców PRL.

Dzień 11 listopada 1918 roku został uznany za formalną datę odzyskania przez Polskę niepodległości dopiero w 1926 roku, mimo że obchodzono go już wcześniej. W okólniku wydanym 8 listopada 1926  przez prezesa Rady Ministrów Józefa Piłsudskiego, który ustanawiał dzień 11 listopada dniem wolnym od pracy w administracji rządowej, czytamy:

„W dniu 11 listopada państwo polskie obchodzić będzie 8 rocznicę zrzucenia jarzma niewoli i uzyskania pełnej, faktycznej niezawisłości. Data powyższa winna pozostać w stałej pamięci społeczeństwa i utrwalić się w umysłach młodego pokolenia, które w zaraniu swego życia powinno odczuwać doniosłość i uroczystość tego pamiętnego dnia”.

Przeczytaj także: Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę >>

Pierwsze obchody Święta Niepodległości, 11 listopada 1919 r., odbywały się w trudnych warunkach — trwały bowiem walki o kształt granic odrodzonej przed rokiem Polski. Rok później, w związku z drugą rocznicą odzyskania niepodległości, Józef Piłsudski otrzymał buławę marszałkowską. Z kolei z okazji 11 listopada 1928 r. stołeczny Plac Saski nazwano Placem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tego roku uroczyście świętowano 10-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W stolicy gmachy państwowe udekorowano girlandami i flagami narodowymi, a na Starym Mieście miał miejsce uroczysty pochód żołnierzy odtwarzających historyczne oddziały walczące o wolność Polski.

W 1932 r. Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego uznało 11 listopada za dzień wolny od nauki, który "powinien być wykorzystywany do celów wychowawczego oddziaływania na młodzież w duchu obywatelsko-państwowym na tle wydarzeń dziejowych z tym dniem związanych". W Święto Niepodległości 1934 r. schorowany marszałek Piłsudski ostatni raz odebrał defiladę wojskową na Polu Mokotowskim. Dopiero dwa lata po jego śmierci, w 1937 r., Sejm RP ustanowił państwowe obchody Święta Niepodległości. Ustawa z 23 kwietnia tego roku głosiła, że „Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny — jest uroczystym Świętem Niepodległości".

W międzywojniu 11 listopada był szczególną datą także dla Policji Państwowej, bowiem tego dnia obchodzono jednocześnie Dzień Niepodległości i Święto Policji. W grudniu 1926 r. ówczesny minister spraw wewnętrznych, gen. bryg. Felicjan Sławoj Składkowski podjął decyzję o ustanowieniu Święta Policyjnego w dniu 11 listopada – Dniu Niepodległości, i 7 grudnia 1926 r. podpisał odpowiedni rozkaz.   

W swoim uzasadnieniu napisał:

„Dzień 11 listopada (…) był historyczną chwilą w dziejach Polskiej Służby Bezpieczeństwa. W dniu owym organizacje milicyjne, z Milicją Miejską m.st. Warszawy na czele, zrzuciły z siebie kajdany obcych wpływów, a stały się zarodkiem i kadrą dla dzisiejszego Korpusu Policji Państwowej. Dzień 11 listopada 1918 r. jest więc w życiu Polskiej Służby Bezpieczeństwa tem wielkim ogniwem czynu, które łączy chlubne tradycje Straży Obywatelskiej z czasów okupacyjnych z obecną wielką organizacją Policji. Dlatego (…) winien być przez Policję Państwową corocznie obchodzony jako rocznica własna”.

W ślad za tą decyzją poszło polecenie dla nowego już komendanta głównego Policji Państwowej, płk. Janusza Jagrym-Maleszewskiego (mianowany został 5 listopada 1926 r.), dotyczące przygotowania instrukcji o formach i szczegółach obchodu policyjnego święta oraz rozesłania jej w teren. Pierwsze obchody święta PP, według koncepcji ministra Składkowskiego, odbyły się w listopadzie 1927 r.

W latach 1939-1944 oficjalne lub jawne obchodzenie Święta Niepodległości było niemożliwe. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca, rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN.

W okresie PRL Święto Niepodległości zostało zakazane. Jakiekolwiek próby kultywowania obchodów dnia 11 listopada groziły surowymi represjami ze strony władz. Mimo to, w latach 70. przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywały się patriotyczne manifestacje, które władze uznawały za nielegalne zgromadzenia. Po raz ostatni zostały one rozpędzone przez milicję w 1988 r., w 70. rocznicę odzyskania niepodległości.

Święto Niepodległości 11 listopada przywrócono ustawą sejmową w 1989 roku. Obecnie jest dniem wolnym od pracy, uroczyście świętowanym w całym kraju. Centralne obchody, w których uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych, są organizowane przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

Źródło: Policja.pl (BEH-MP KGP/KM)

Bibliografia:

Jedruszczak T., Madajczyk Cz., Ajnenkiel A., Historia Polski. T. IV, 1918-1939. Cz. 1, rozdz. 1-14, (1918-1921); Dzienniki Ustaw - Dz.U. z 1937 r. nr 33, poz. 255; Dz.U. z 1945 r. nr 32, poz. 194; Dz.U. z 1989 r. nr 6, poz. 34

Komentarze

Powiązane

Krzysztof Mątecki news Formoza Challenge Babie Doły 2022

Formoza Challenge Babie Doły 2022 Formoza Challenge Babie Doły 2022

W dniu 2 października 2022 roku w Gdyni na Babich dołach przy Torpedowni odbyła się ostatnia tegoroczna edycja zawodów z cyklu Formoza Challenge. Edycja w Gdyni była podsumowaniem cyklu czterech imprez...

W dniu 2 października 2022 roku w Gdyni na Babich dołach przy Torpedowni odbyła się ostatnia tegoroczna edycja zawodów z cyklu Formoza Challenge. Edycja w Gdyni była podsumowaniem cyklu czterech imprez w roku 2022. Wcześniej podczas podobnych biegów przeszkodowych rywalizowano w Kaliszu, Obornikach oraz Ustce.

Radosław Tyślewicz XV PARAMEDYK 2022 już za nami!

XV PARAMEDYK 2022 już za nami! XV PARAMEDYK 2022 już za nami!

Rywalizacja siedemnastu zespołów i spotkania praktyków w zakresie taktycznej pomocy medycznej – tak w skrócie można podsumować zawody, które odbyły się w Trójmieście w dniach 18-22 września 2022 r.

Rywalizacja siedemnastu zespołów i spotkania praktyków w zakresie taktycznej pomocy medycznej – tak w skrócie można podsumować zawody, które odbyły się w Trójmieście w dniach 18-22 września 2022 r.

RAM GROM Challenge 2022 – okiem uczestnika

GROM Challenge 2022 – okiem uczestnika GROM Challenge 2022 – okiem uczestnika

17 września 2022 roku w Czerwonym Borze odbyła się jubileuszowa 10. edycja ekstremalnego biegu terenowego GROM Challenge Siła i Honor. Zawody te są niepowtarzalną okazją do sprawdzenia siebie na legendarnym...

17 września 2022 roku w Czerwonym Borze odbyła się jubileuszowa 10. edycja ekstremalnego biegu terenowego GROM Challenge Siła i Honor. Zawody te są niepowtarzalną okazją do sprawdzenia siebie na legendarnym poligonie jednostki JW2305 pod okiem jej weteranów.

Krzysztof Mątecki IV panel projektu „Skuteczni razem - SPKP z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym”

IV panel projektu „Skuteczni razem - SPKP z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym” IV panel projektu „Skuteczni razem - SPKP z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym”

W dniach 26-30 września 2022 roku w Krakowie odbył się IV panel projektu „Skuteczni razem - SPKP z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym”. Celem paneli zorganizowanych z inicjatywy Samodzielnego Pododdziału...

W dniach 26-30 września 2022 roku w Krakowie odbył się IV panel projektu „Skuteczni razem - SPKP z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym”. Celem paneli zorganizowanych z inicjatywy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie i Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 Komendy Miejskiej Państwowej Staży Pożarnej w Krakowie są szkolenia z zakresu prowadzenia operacji kontrterrorystycznych w sytuacji ataku terrorystycznego na obiekty infrastruktury krytycznej i przestrzeni publicznej...

TIAS POLAND-KOREA Business Forum 2022 – podsumowanie misji gospodarczej w Seulu

POLAND-KOREA Business Forum 2022 – podsumowanie misji gospodarczej w Seulu POLAND-KOREA Business Forum 2022 – podsumowanie misji gospodarczej w Seulu

Sukcesem zakończyła się misja gospodarcza w Seulu, której zwieńczeniem było Polsko-Koreańskie Forum Biznesowe, zorganizowane 23 września przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Spotkanie 150 przedsiębiorców...

Sukcesem zakończyła się misja gospodarcza w Seulu, której zwieńczeniem było Polsko-Koreańskie Forum Biznesowe, zorganizowane 23 września przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Spotkanie 150 przedsiębiorców z obu krajów pokazało jak dynamicznie rozwija się polsko-koreańska współpraca.

Redakcja Za nami V Kongres Safe Place

Za nami V Kongres Safe Place Za nami V Kongres Safe Place

W dniach 17-19 października 2022 r. odbyła się piąta, jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Kongresu Naukowo-Technicznego Safe Place 2022. W ciągu trzech dni wydarzenie odwiedziło łącznie prawie 400 uczestników...

W dniach 17-19 października 2022 r. odbyła się piąta, jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Kongresu Naukowo-Technicznego Safe Place 2022. W ciągu trzech dni wydarzenie odwiedziło łącznie prawie 400 uczestników reprezentujących ośrodki naukowe, eksperckie, instytucje bezpieczeństwa narodowego, sektor ochrony i zabezpieczeń technicznych oraz obiektów użyteczności publicznej i infrastruktury krytycznej. Szeroki przekrój grup uczestniczących w Kongresie pozwolił na wzbogacenie wiedzy i nawiązanie owocnych...

Arkadiusz Kups Spotkanie rocznicowe 56 ks

Spotkanie rocznicowe 56 ks Spotkanie rocznicowe 56 ks

55 lat temu powstała 56 Kompania Specjalna z wydzielonych struktur 1 Batalionu Szturmowego. Miejscem dyslokacji jednostki - JW 1379 były koszary w Bydgoszczy przy Sztabie Pomorskiego Okręgu Wojskowego.

55 lat temu powstała 56 Kompania Specjalna z wydzielonych struktur 1 Batalionu Szturmowego. Miejscem dyslokacji jednostki - JW 1379 były koszary w Bydgoszczy przy Sztabie Pomorskiego Okręgu Wojskowego.

Krzysztof Mątecki Zawody crossfitowe w 6 BPD

Zawody crossfitowe w 6 BPD Zawody crossfitowe w 6 BPD

Od kilku lat spadochroniarze 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa organizują zawody z cyklu „Hero WoD”, które wzorowane są na crossfitowych zestawach ćwiczeń żołnierzy Armii Stanów Zjednoczonych....

Od kilku lat spadochroniarze 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa organizują zawody z cyklu „Hero WoD”, które wzorowane są na crossfitowych zestawach ćwiczeń żołnierzy Armii Stanów Zjednoczonych. W ten sposób żołnierze czczą pamięć o swoich poległych przyjaciołach.

Redakcja Konferencja InSec 2023!

Konferencja InSec 2023! Konferencja InSec 2023!

W dniu 16 marca 2023 roku w Warszawie odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych ochronie granic, bezpieczeństwu wewnętrznemu oraz wyposażeniu służb mundurowych – Międzynarodowa Wystawa...

W dniu 16 marca 2023 roku w Warszawie odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych ochronie granic, bezpieczeństwu wewnętrznemu oraz wyposażeniu służb mundurowych – Międzynarodowa Wystawa i Konferencja Bezpieczeństwa Granic i Bezpieczeństwa Wewnętrznego InSec 2023.

Redakcja Helikon-Tex na targach IWA OutdoorClassics 2023

Helikon-Tex na targach IWA OutdoorClassics 2023 Helikon-Tex na targach IWA OutdoorClassics 2023

W Norymberdze marka Helikon-Tex zaprezentuje swoje nowości oraz będzie świętować 40. rocznicę powstania firmy pod hasłem 40 years of #JourneyToPerfection.

W Norymberdze marka Helikon-Tex zaprezentuje swoje nowości oraz będzie świętować 40. rocznicę powstania firmy pod hasłem 40 years of #JourneyToPerfection.

Tomasz Łukaszewski Polskie firmy na targach SHOT SHOW 2023

Polskie firmy na targach SHOT SHOW 2023 Polskie firmy na targach SHOT SHOW 2023

SHOT SHOW to największe na świecie targi strzeleckie, odbywające się od 1979 roku. W tym roku w dniach 17-20 stycznia 2023 w Las Vegas wystawiło się tysiące firm z całego świata (producentów, dystrybutorów...

SHOT SHOW to największe na świecie targi strzeleckie, odbywające się od 1979 roku. W tym roku w dniach 17-20 stycznia 2023 w Las Vegas wystawiło się tysiące firm z całego świata (producentów, dystrybutorów i sprzedawców detalicznych) prezentujących najnowsze produkty i rozwiązania z branży strzeleckiej, myśliwskiej i taktycznej. Wśród tego grona znalazło się też osiem firm z Polski. Pomimo że to wciąż nieliczne grono reprezentujące nasze rodzime produkty i rozwiązania, to warto wspomnieć że liczba...

SAFETY PROJECT Zakończył się I Kongres AT w Warszawie

Zakończył się I Kongres AT w Warszawie Zakończył się I Kongres AT w Warszawie

Magazyn SPECIAL OPS był partnerem medialnym I Ogólnopolskiego Kongresu Antyterrorystycznego „Działania antyterrorystyczne i kontrterrorystyczne. W poszukiwaniu dobrych praktyk”. W ciągu dwóch dni wydarzenie...

Magazyn SPECIAL OPS był partnerem medialnym I Ogólnopolskiego Kongresu Antyterrorystycznego „Działania antyterrorystyczne i kontrterrorystyczne. W poszukiwaniu dobrych praktyk”. W ciągu dwóch dni wydarzenie odwiedziło łącznie ponad 240 uczestników reprezentujących ośrodki naukowe, eksperckie, instytucje bezpieczeństwa narodowego, sektor ochrony i zabezpieczeń technicznych oraz obiekty użyteczności publicznej i infrastruktury krytycznej. Szeroki przekrój grup uczestniczących w Kongresie pozwolił na...

Redakcja news Wojskowe Targi Służby i Pracy

Wojskowe Targi Służby i Pracy Wojskowe Targi Służby i Pracy

W dniach od 17 do 18 marca 2023 roku (piątek - sobota) odbędą się na pierwsze Wojskowe Targi Służby i Pracy w Olsztynie oraz w 15 innych miastach. Celem targów jest pokazanie że Wojsko Polskie to atrakcyjne,...

W dniach od 17 do 18 marca 2023 roku (piątek - sobota) odbędą się na pierwsze Wojskowe Targi Służby i Pracy w Olsztynie oraz w 15 innych miastach. Celem targów jest pokazanie że Wojsko Polskie to atrakcyjne, nowoczesne miejsce pracy, gdzie potrzebni są ludzie o różnych specjalnościach i zainteresowaniach.

Tomasz Łukaszewski Range Day 2023

Range Day 2023 Range Day 2023

Co roku rozpoczęcie targów SHOT SHOW w Las Vegas poprzedza kilka wyjątkowych równoległych wydarzeń z udziałem zaproszonych przedstawicieli branżowych i mediów, podczas których jest rzadka okazja wypróbować...

Co roku rozpoczęcie targów SHOT SHOW w Las Vegas poprzedza kilka wyjątkowych równoległych wydarzeń z udziałem zaproszonych przedstawicieli branżowych i mediów, podczas których jest rzadka okazja wypróbować sprzęt prezentowany później na targach.

Tomasz Łukaszewski SHOT SHOW 2023

SHOT SHOW 2023 SHOT SHOW 2023

Najwięksi producenci broni palnej, sprzętu taktycznego i outdoorowego przybyli w dniach 17-20 stycznia 2023 roku do Las Vegas, aby zaprezentować najnowsze produkty podczas SHOT SHOW - największych na świecie...

Najwięksi producenci broni palnej, sprzętu taktycznego i outdoorowego przybyli w dniach 17-20 stycznia 2023 roku do Las Vegas, aby zaprezentować najnowsze produkty podczas SHOT SHOW - największych na świecie targach poświęconych strzelectwu, służbom specjalnym i mundurowym.

Redakcja Jak reagować na zamachy terrorystyczne i zagrożenia wojenne?

Jak reagować na zamachy terrorystyczne i zagrożenia wojenne? Jak reagować na zamachy terrorystyczne i zagrożenia wojenne?

W dniach od 12 do 13 czerwca 2023 roku w Hotelu Kuźnia Napoleońska w Paprotni k. Warszawy odbędzie się trzecia edycja Ogólnopolskich Warsztatów „Reagowanie na zamachy – przygotowanie do zagrożeń wojennych,...

W dniach od 12 do 13 czerwca 2023 roku w Hotelu Kuźnia Napoleońska w Paprotni k. Warszawy odbędzie się trzecia edycja Ogólnopolskich Warsztatów „Reagowanie na zamachy – przygotowanie do zagrożeń wojennych, hybrydowych i terrorystycznych”.

Redakcja I Kongres Nauk o Bezpieczeństwie

I Kongres Nauk o Bezpieczeństwie I Kongres Nauk o Bezpieczeństwie

W dniach od 21 do 22 czerwca 2023 roku w 15 – lecie powstania Katedry Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Pomorskiej w Słupsku, Instytut Bezpieczeństwa i Zarządzania AP organizuje I Kongres Nauk o Bezpieczeństwie,...

W dniach od 21 do 22 czerwca 2023 roku w 15 – lecie powstania Katedry Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Pomorskiej w Słupsku, Instytut Bezpieczeństwa i Zarządzania AP organizuje I Kongres Nauk o Bezpieczeństwie, pt. „Paradygmaty – Przedmiot Poznania – Subdyscypliny”. Dodatkowo w jego ramach odbędzie się IV Interdyscyplinarny zjazd Katedr oraz Zakładów Bezpieczeństwa wiodących uczelni z całego kraju oraz z zagranicy.

Redakcja Bezpłatne interaktywne seminarium z obronności!

Bezpłatne interaktywne seminarium z obronności! Bezpłatne interaktywne seminarium z obronności!

W dniu 19 kwietnia 2023 roku w godzinach 10:00-13:00 na Platformie Zoom odbędzie się bezpłatne interaktywne seminarium z obronności: „Przygotowanie organizacji oraz obiektów do zagrożeń wojennych, hybrydowych...

W dniu 19 kwietnia 2023 roku w godzinach 10:00-13:00 na Platformie Zoom odbędzie się bezpłatne interaktywne seminarium z obronności: „Przygotowanie organizacji oraz obiektów do zagrożeń wojennych, hybrydowych i terrorystycznych”.

Redakcja Targi POLSECURE dla służb mundurowych znów w Targach Kielce

Targi POLSECURE dla służb mundurowych znów w Targach Kielce Targi POLSECURE dla służb mundurowych znów w Targach Kielce

Nowoczesny sprzęt, ważne tematy konferencji – szeroko pojęte bezpieczeństwo wciąż jest tematem pilnym i aktualnym. Debiut wystawy poświęconej bezpieczeństwu publicznemu gwarantowanemu przez służby mundurowe...

Nowoczesny sprzęt, ważne tematy konferencji – szeroko pojęte bezpieczeństwo wciąż jest tematem pilnym i aktualnym. Debiut wystawy poświęconej bezpieczeństwu publicznemu gwarantowanemu przez służby mundurowe resortu MSWiA w 2022 roku był niezwykle udany. Kolejna edycja Międzynarodowych Targów POLSECURE odbędzie się w Targach Kielce już za dwa tygodnie.

Redakcja Nagrody targów Polsecure rozdane!

Nagrody targów Polsecure rozdane! Nagrody targów Polsecure rozdane!

W trakcie II Międzynarodowych Targów Polsecure wybrane firmy doceniono wyróżnieniami specjalnymi Komendanta Głównego Policji i Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, a także nagrodą Komendanta Głównego...

W trakcie II Międzynarodowych Targów Polsecure wybrane firmy doceniono wyróżnieniami specjalnymi Komendanta Głównego Policji i Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, a także nagrodą Komendanta Głównego Straży Granicznej „Laur Graniczny”. Podczas uroczystej gali wręczono również nagrody Polsecure oraz wyróżnienia i nagrody Top Design.

Redakcja Ogólnopolskie warsztaty reagowania na zamachy

Ogólnopolskie warsztaty reagowania na zamachy Ogólnopolskie warsztaty reagowania na zamachy

W dniach od 12 do 13 czerwca 2023 roku w hotelu “Kuźnia napoleońska” w Paprotni koło Warszawy odbędą się III Ogólnopolskie Warsztaty z reagowania na zamachy Przygotowanie do zagrożeń wojennych, hybrydowych...

W dniach od 12 do 13 czerwca 2023 roku w hotelu “Kuźnia napoleońska” w Paprotni koło Warszawy odbędą się III Ogólnopolskie Warsztaty z reagowania na zamachy Przygotowanie do zagrożeń wojennych, hybrydowych i terrorystycznych. Organizatorami wydarzenia są Safety Project i Centrum Ratownictwa.

Redakcja VIII Forum bezpieczeństwa morskiego państwa FBM 2023

VIII Forum bezpieczeństwa morskiego państwa FBM 2023 VIII Forum bezpieczeństwa morskiego państwa FBM 2023

W dniu 15 czerwca 2023 roku w Hotel Novotel Warszawa Airport odbędzie się ósma edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa FBM 2023. Konferencja ta poświęcona jest wyzwaniom jakie niesie ze sobą szeroko...

W dniu 15 czerwca 2023 roku w Hotel Novotel Warszawa Airport odbędzie się ósma edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa FBM 2023. Konferencja ta poświęcona jest wyzwaniom jakie niesie ze sobą szeroko rozumiane bezpieczeństwo morskie RP.

Redakcja Targi POLSECURE 2023

Targi POLSECURE 2023 Targi POLSECURE 2023

Targi POLSECURE pojawiły się w kalendarzu Targów Kielce zaledwie w zeszłym roku, a biorąc pod uwagę dane liczbowe, zostały już zauważone. W ubiegłym roku powierzchnia wystawy zajmowała nieco ponad 3000...

Targi POLSECURE pojawiły się w kalendarzu Targów Kielce zaledwie w zeszłym roku, a biorąc pod uwagę dane liczbowe, zostały już zauważone. W ubiegłym roku powierzchnia wystawy zajmowała nieco ponad 3000 metrów kwadratowych, w tym roku wystawa urosła ponad 100% - powierzchnia wystawiennicza zajęła blisko 6500 metrów kwadratowych. Wystawę odwiedziło ponad 5000 zwiedzających.

Redakcja Trwa misja MSPO 2023, rejestracja zwiedzających właśnie ruszyła!

Trwa misja MSPO 2023, rejestracja zwiedzających właśnie ruszyła! Trwa misja MSPO 2023, rejestracja zwiedzających właśnie ruszyła!

Ubiegłoroczna, jubileuszowa edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zgromadziła 613 wystawców z 33 krajów świata. Targi odwiedziło 60 delegacji z 39 państw, w tym osiem szczebla ministerialnego....

Ubiegłoroczna, jubileuszowa edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zgromadziła 613 wystawców z 33 krajów świata. Targi odwiedziło 60 delegacji z 39 państw, w tym osiem szczebla ministerialnego. Na MSPO 2022 pojawiło się 25 tysięcy gości z całego świata. Tegoroczna wystawa zgodnie z ostrożnymi szacunkami ma szanse być jeszcze większa. Na potrzeby ekspozycji wybudowana zostanie dodatkowa hala tymczasowa. Takie hale pojawiają się w kieleckim ośrodku m.in. podczas Targów Techniki Rolniczej...

Wybrane dla Ciebie

Zaprojektowane na ekstremalne trasy – sprawdź w terenie »

Zaprojektowane na ekstremalne trasy – sprawdź w terenie » Zaprojektowane na ekstremalne trasy – sprawdź w terenie »

Ten tablet nie pęka. Nawet jeśli Ty już masz dosyć »

Ten tablet nie pęka. Nawet jeśli Ty już masz dosyć » Ten tablet nie pęka. Nawet jeśli Ty już masz dosyć »

Dobierz sprzęt do reszty ekwipunku »

Dobierz sprzęt do reszty ekwipunku » Dobierz sprzęt do reszty ekwipunku »

Jak wzmocnić ochronę ciała przed odłamkami »

Jak wzmocnić ochronę ciała przed odłamkami » Jak wzmocnić ochronę ciała przed odłamkami »

Sprzęt K9, który pracuje tak samo ciężko jak Twój pies »

Sprzęt K9, który pracuje tak samo ciężko jak Twój pies » Sprzęt K9, który pracuje tak samo ciężko jak Twój pies »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Czym wyczyścić broń, by nie zawiodła Cię w akcji »

Czym wyczyścić broń, by nie zawiodła Cię w akcji » Czym wyczyścić broń, by nie zawiodła Cię w akcji »

Dla tych, którzy idą dalej – niezależnie od warunków »

Dla tych, którzy idą dalej – niezależnie od warunków » Dla tych, którzy idą dalej – niezależnie od warunków »

To wyposażenie wybierają profesjonaliści – sprawdź »

To wyposażenie wybierają profesjonaliści – sprawdź » To wyposażenie wybierają profesjonaliści – sprawdź »

Technologia pola walki dostępna dla Ciebie! Przekonaj się »

Technologia pola walki dostępna dla Ciebie! Przekonaj się » Technologia pola walki dostępna dla Ciebie! Przekonaj się »

Gdy liczy się niezawodność możesz polegać na tym sprzęcie »

Gdy liczy się niezawodność możesz polegać na tym sprzęcie » Gdy liczy się niezawodność możesz polegać na tym sprzęcie »

Rabat -10% z kodem OPS10 na sprzęt taktyczny »

Rabat -10% z kodem OPS10 na sprzęt taktyczny » Rabat -10%  z kodem OPS10 na sprzęt taktyczny »

Medyczne wsparcie w strefie ryzyka – sprawdź jak działa »

Medyczne wsparcie w strefie ryzyka – sprawdź jak działa » Medyczne wsparcie w strefie ryzyka – sprawdź jak działa »

Sprzęt zaprojektowany, by działać w najtrudniejszych warunkach »

Sprzęt zaprojektowany, by działać w najtrudniejszych warunkach » Sprzęt zaprojektowany, by działać w najtrudniejszych warunkach »

Najnowsze produkty i technologie

Militaria.pl Pentagon - wyposażenie, na którym zawsze można polegać

Pentagon - wyposażenie, na którym zawsze można polegać Pentagon - wyposażenie, na którym zawsze można polegać

Jakość wyposażenia ma kluczowe znaczenie w sytuacjach, w których nie ma miejsca na błędy i kompromisy. Marka Pentagon od lat tworzy sprzęt i wyposażenie taktyczne z myślą o profesjonalnych użytkownikach...

Jakość wyposażenia ma kluczowe znaczenie w sytuacjach, w których nie ma miejsca na błędy i kompromisy. Marka Pentagon od lat tworzy sprzęt i wyposażenie taktyczne z myślą o profesjonalnych użytkownikach oraz osobach, które szukają niezawodnych i solidnych elementów ekwipunku. Każdy produkt powstaje w odpowiedzi na realne potrzeby użytkowników i poddawany jest różnym testom, dzięki czemu Pentagon może oferować wysokiej jakości odzież, obuwie i akcesoria.

Ptak Warsaw Expo Safety & Rescue Expo 2026: Spotkanie technologii, służb i innowatorów bezpieczeństwa

Safety & Rescue Expo 2026: Spotkanie technologii, służb i innowatorów bezpieczeństwa Safety & Rescue Expo 2026: Spotkanie technologii, służb i innowatorów bezpieczeństwa

Safety & Rescue Expo to najważniejsze wydarzenie biznesowe w Polsce poświęcone bezpieczeństwu publicznemu, ratownictwu oraz ochronie życia i mienia. Podczas trzydniowych targów branża zaprezentuje najnowocześniejsze...

Safety & Rescue Expo to najważniejsze wydarzenie biznesowe w Polsce poświęcone bezpieczeństwu publicznemu, ratownictwu oraz ochronie życia i mienia. Podczas trzydniowych targów branża zaprezentuje najnowocześniejsze systemy ratownicze, wyposażenie służb, technologie komunikacji, rozwiązania do zarządzania kryzysowego oraz sprzęt specjalistyczny służący ochronie ludzi i infrastruktury.

Ptak Warsaw Expo Drone World Expo 2026 – kluczowe wydarzenie dla branży UAV w Polsce

Drone World Expo 2026 – kluczowe wydarzenie dla branży UAV w Polsce Drone World Expo 2026 – kluczowe wydarzenie dla branży UAV w Polsce

Rynek dronów wkracza w etap pełnej profesjonalizacji. Wraz z dynamicznym rozwojem technologii pokładowych, autonomicznych systemów nawigacji, rozwiązań antydronowych i zaawansowanej analityki, drony stają...

Rynek dronów wkracza w etap pełnej profesjonalizacji. Wraz z dynamicznym rozwojem technologii pokładowych, autonomicznych systemów nawigacji, rozwiązań antydronowych i zaawansowanej analityki, drony stają się strategicznym narzędziem wykorzystywanym w wielu kluczowych sektorach gospodarki. Już nie tylko wspierają pracę w terenie – często całkowicie zastępują tradycyjne metody inspekcji, monitoringu czy pozyskiwania danych.

Militaria.pl Marka Wisport - od EDC po zaawansowane wyposażenie taktyczne

Marka Wisport - od EDC po zaawansowane wyposażenie taktyczne Marka Wisport - od EDC po zaawansowane wyposażenie taktyczne

Produkty marki Wisport cieszą się uznaniem zarówno wśród użytkowników cywilnych, jak i profesjonalistów z branży militarnej. Marka nie idzie na kompromisy i stosuje wyłącznie trwałe materiały i komponenty...

Produkty marki Wisport cieszą się uznaniem zarówno wśród użytkowników cywilnych, jak i profesjonalistów z branży militarnej. Marka nie idzie na kompromisy i stosuje wyłącznie trwałe materiały i komponenty do wytwarzania swoich plecaków oraz akcesoriów. Zakup ich produktów to właściwie gwarancja, że sprawdzą się w najtrudniejszych warunkach, a wiele z nich nadaje się również do codziennego użytku (EDC).

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. System interkomowy INVISIO Link™ i zestaw słuchawkowy INVISIO T30

System interkomowy INVISIO Link™ i zestaw słuchawkowy INVISIO T30 System interkomowy INVISIO Link™ i zestaw słuchawkowy INVISIO T30

W działaniach wojskowych wyraźna, odporna na zakłócenia komunikacja jest kluczowa. Każde opóźnienie w przekazie lub utrata łączności może mieć wpływ na bezpieczeństwo operatorów, szczególnie w dynamicznych...

W działaniach wojskowych wyraźna, odporna na zakłócenia komunikacja jest kluczowa. Każde opóźnienie w przekazie lub utrata łączności może mieć wpływ na bezpieczeństwo operatorów, szczególnie w dynamicznych sytuacjach przejścia pomiędzy działaniami pieszymi a pojazdami oraz w środowiskach o wysokim poziomie hałasu.

Direct Action Direct Action: nowa strona, ta sama misja

Direct Action: nowa strona, ta sama misja Direct Action: nowa strona, ta sama misja

Direct Action, renomowany producent profesjonalnego sprzętu taktycznego, prezentuje nową wersję swojej strony internetowej. Zmieniona szata graficzna, usprawniona nawigacja i nowe funkcje to odpowiedź...

Direct Action, renomowany producent profesjonalnego sprzętu taktycznego, prezentuje nową wersję swojej strony internetowej. Zmieniona szata graficzna, usprawniona nawigacja i nowe funkcje to odpowiedź na potrzeby użytkowników oraz dynamiczny rozwój marki na rynkach międzynarodowych.

Krzysztof Lis PRO Survival to za mało, by przetrwać realny kryzys

Survival to za mało, by przetrwać realny kryzys Survival to za mało, by przetrwać realny kryzys

Zbudowanie szałasu z gałęzi, rozpalenie ognia krzesiwem i zagotowanie wody w puszce po konserwie - to umiejętności, które wielu osobom kojarzą się z byciem przygotowanym na wszystko. W końcu jeśli potrafisz...

Zbudowanie szałasu z gałęzi, rozpalenie ognia krzesiwem i zagotowanie wody w puszce po konserwie - to umiejętności, które wielu osobom kojarzą się z byciem przygotowanym na wszystko. W końcu jeśli potrafisz przeżyć noc w lesie bez śpiwora, to poradzisz sobie w każdej sytuacji, prawda?

Direct Action Direct Action® na targach Milipol Paris 2025 – misja, nie rutyna

Direct Action® na targach Milipol Paris 2025 – misja, nie rutyna Direct Action® na targach Milipol Paris 2025 – misja, nie rutyna

Direct Action® zaprasza na targi Milipol 2025, które odbędą się w dniach 18–21 listopada w Paryżu. Producent najwyższej klasy sprzętu taktycznego zaprezentuje premierowe produkty, pokazy konfiguracji prowadzone...

Direct Action® zaprasza na targi Milipol 2025, które odbędą się w dniach 18–21 listopada w Paryżu. Producent najwyższej klasy sprzętu taktycznego zaprezentuje premierowe produkty, pokazy konfiguracji prowadzone przez byłych operatorów JW GROM oraz nowoczesne rozwiązania dla służb i jednostek specjalnych.

Ptak Warsaw Expo Innowacje i bezpieczeństwo w jednym miejscu - Warsaw Security Expo 2025

Innowacje i bezpieczeństwo w jednym miejscu - Warsaw Security Expo 2025 Innowacje i bezpieczeństwo w jednym miejscu - Warsaw Security Expo 2025

W dniach 2–4 grudnia 2025 roku w hali Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie odbędzie się trzecia edycja targów Warsaw Security Expo 2025 – międzynarodowego wydarzenia dedykowanego systemom zabezpieczeń, ochrony...

W dniach 2–4 grudnia 2025 roku w hali Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie odbędzie się trzecia edycja targów Warsaw Security Expo 2025 – międzynarodowego wydarzenia dedykowanego systemom zabezpieczeń, ochrony oraz technologii bezpieczeństwa.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.