Międzyoddziałowe warsztaty TCCC Specjalnych Grup Operacyjnych

Iwona  Panas  /  14-04-2017
Fot. Anna Re / Ram

W dniach 7-8 kwietnia br., w Gdańsku, na terenie obiektu Magnum Shop & Arena, odbyły się międzyoddziałowe warsztaty Specjalnych Grup Operacyjnych – SGO, z zakresu Tactical Combat Casualty Care, w których uczestniczyli członkowie oddziałów z  Gdańska, Warszawy i Poznania. Warsztaty przeprowadzone zostały przez instruktorów z SGO Wrocław - oddziału, który specjalizuje się w medycynie pola walki i jest organizatorem Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych.

Szkoleniowcy SGO WORT wiedzę z zakresu TC3 zdobywali i rozszerzają nieustannie uczestnicząc w kolejnych szkoleniach organizowanych przez W.I.R. Sof Med Center, a o jakości prowadzonych przez WIR-a szkoleń nie trzeba się rozpisywać ani nikogo przekonywać. Miejsca na kolejnych edycjach kursów: czy to TCCC, czy też Combat Trauma Management, "rozchodzą się jak ciepłe bułeczki".

Polecamy lekturę: Walka i ratowanie zawsze na 100% - spotkanie z WIR-em

Warsztaty odbyły się dwuetapowo. Pierwszy dzień obejmował zajęcia teoretyczne, drugi zaś zajęcia praktyczne i symulacje, co miało na celu zunifikowanie działań SGO z zakresu medycyny pola walki zgodnie z aktualnymi procedurami i wytycznymi komitetu TC3, usystematyzowanie posiadanej wiedzy oraz skuteczne „przeniesienie” jej na symulowane pole walki.

Część teoretyczna obejmowała zagadnienia dotyczące samego komitetu TCCC, stref Care Under Fire (CUF), Tactical Field Care (TFC) i Tactical Evacuation Care (TEC) oraz działań podejmowanych w poszczególnych strefach, w tym wdrożenia protokołu M.A.R.C.H.E., zastosowania opasek uciskowych typu CAT i SOFT oraz tzw. „wound packing”, udrażniania dróg oddechowych, opatrywania ran klatki piersiowej, rozpoznawania i odbarczania odmy opłucnowenj, ochrony przed hipotermią, wykonywania 9-liniowego meldunku Medevac (ang. Medical Evacuation) z raportem MIST-AT.

Zobacz także: Zawody Ratowniczo-Taktyczne Grup Paramilitarnych - edycja 2017

Do części praktycznej drugiego dnia mogli podejść tylko ci uczestnicy, którzy zaliczyli egzamin teoretyczny. Ta część warsztatów rozpoczęła się od tzw. ćwiczeń na „sucho” w warunkach komfortowych, ale w pełnym oporządzeniu taktycznym. Obejmowały one samopomoc, w tym zakładanie opaski na potencjalnie ranną kończynę, następnie M.A.R.C.H.E. krok po kroku oraz sporządzanie dokumentacji medycznej.

Po takiej rozgrzewce przyszła pora na właściwą część praktyczną warsztatów - symulację zadań z czerwonej taktyki, a pomieszczenia Magnum Arena w Gdańsku dają duże pole do manewru. Rozbudziły one też wyobraźnię instruktorów SGO WORT, którzy uczestnikom warsztatów zagwarantowali pełne spektrum sytuacji bojowyc,  możliwych do wykonania w warunkach budynku. Lliczba pomieszczeń oraz zawiłość korytarzy pozwoliły na „ukrywanie” poszkodowanych. Nie brakowało pirotechniki, zadymienia i przede wszystkim możliwości wystąpienia potencjalnego zagrożenia ogniowego. Każdy z uczestników w kolejnych symulacjach pełnił funkcję paramedyka, a nad poprawnością prowadzonych działań czuwali instruktorzy SGO WORT, przypominając, iż medycyna pola walki jest to coś całkiem odmiennego niż ratownictwo cywilne.

Przeczytaj również: PARAMEDYK 2016 - dodatkowa galeria zdjęć

Kolejna dawka wiedzy i ćwiczeń systematyzujących już nabyte umiejętności zostanie "zaaplikowana" podczas warsztatów - tym razem na ziemiach Dolnego Śląska, podczas kolejnych warsztatów doszkalających prowadzonych ponownie przez SGO WORT.  

- Z punktu widzenia instruktora, mogę powiedzieć, że zrealizowaliśmy główny cel warsztatów, jakim było zunifikowanie wiedzy o TCCC w formacji SGO. Uczestnicy wykazali się ogromną determinacją i zawziętością, co było widać przy egzaminie teoretycznym. W krótkim czasie przyswoili ogrom wiedzy od podstawowych zadań TC3 aż po fazy wstrząsu hipowolemicznego - stwierdził Falcon, jeden z organizatorów szkolenia. 

Sprawdź szczegóły: Medyczna współpraca UKSW i WIM w odpowiedzi na nowe zagrożenia

Zajęcia praktyczne potwierdziły tezę, że medycyna pola walki to nie jest coś, czego można nauczyć się z dnia na dzień. Nad tym trzeba siedzieć, uczyć się, trenować oraz doskonalić. Teraz uczestnicy warsztatów mają czas, aby powtarzać nabyte umiejętności do perfekcji. Tak, aby 2 czerwca stawić się na II edycji Zawodów Ratowniczo-Taktycznych Grup Paramilitarnych we Wrocławiu i dać z siebie 100% - tak, jak WIR. Na pewno nie będzie łatwo - zadania, jakie czekają na uczestników zawodów będą na wysokim poziomie, a to za sprawą instruktorów którzy będą tworzyć poszczególne konkurencje.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  44

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl