Selekcja do SGO Gdańsk z perspektywy instruktora-selekcjonera

 SGO Gdańsk  /  05-09-2016
„Ex unitate vires” (W jedności siła) to motto Formacji SGO.
„Ex unitate vires” (W jedności siła) to motto Formacji SGO. Fot. Agata Andrzejczak

Opowieści i relacji z selekcji są setki. Każdy ma swoją historię porażki lub triumfu, przegranej lub zwycięstwie, które niekoniecznie oznacza przejście selekcji - niekiedy jest zwycięstwo nad samym sobą i słabościami. Zapewne jednak wielu z Was zastanawia się, co mogą czuć i myśleć instruktorzy podczas takiej imprezy, jak patrzą na kandydatów do swojej formacji. "Preto" z SGO Gdańsk postanowił podzielić się tym, co działo się w jego głowie, gdy prowadził ostatnią selekcję dla grupy rekrutów. Bez wątpienia jest to punkt widzenia, który może pomóc wielu z Was podczas przygotowań do podobnych wydarzeń i w trakcie ich trwania. Zapraszamy do lektury!

Byłem jednym z nich przez półtora roku, bardzo wymagające półtora roku. Przeszedłem dwie selekcje, ukończyłem szkolenia, a mimo to czekałem właśnie to półtora roku na to, by oficjalnie dołączyć do Formacji. Moja droga w SGO nie była, delikatnie mówiąc, usłana różami. Zadania fizycznie nie sprawiały mi problemów, choć biegi z Mario, treningi z Kursikiem czy byłymi operatorami jednostek specjalnych pozwalały mi poczuć, że żyję. Szkolenia z taktyki i umiejętności „bazowych” nie zawsze szły bez oporów, jednak szybko starałem się reagować po komendzie „Zrób sobie "pięćdziesiątkę" i powiedz, co zj****eś!".

Co było moją motywacją? Pewność. Absolutna, niczym niezachwiana pewność, że nie ma lepszej organizacji, która przygotuje mnie do tego, co naprawdę chcę w życiu robić.  

Kim jest rekrut? Osobą, która twierdzi, że zasługuje. Na uznanie członków SGO i naszywkę Formacji nie da się zasłużyć wyłącznie sprawnością fizyczną i o tym osobiście wiem najlepiej. Sprawność to fundament, tak jak posiadanie mózgu czy kręgosłupa – jest to konieczne by funkcjonować, więc nie można nazwać tego nawet wymogiem. Warunkiem wstąpienia do Formacji jest zaufanie.

„Ex unitate vires” (W jedności siła) – motto naszej Formacji oddaje wszystko. Za selekcję byliśmy odpowiedzialni we trzech: ja, Kursik i Kruk, wspierał nas nasz dowódca - Ramirez.

Zobacz także: W jedności siła! - selekcja do SGO Gdańsk oczami uczestniczki

Podczas organizacji selekcji, przyświecały nam dwie główne zasady. Pierwsza była oczywista: nie możemy wymagać od nich choćby grama więcej niż sami bylibyśmy w stanie znieść. Układając harmonogram selekcji braliśmy pod uwagę zmęczenie rekrutów na każdym etapie, podczas krytycznych momentów kursu były przewidziane kontrole stanu zdrowia, a w najbardziej intensywnych momentach zawsze w pobliżu był ratownik medyczny.

Drugą ideą towarzyszącą nam – instruktorom, była kultura. Uznaliśmy, że przeklinanie i poniżanie rekrutów nie mają prawa funkcjonować – nie chodzi nam przecież o to, by człowieka poniżyć, wmówić mu, że jest gorszy – ponieważ tak zwyczajnie nie jest. Chcieliśmy sprawdzić rekrutów w konkretnym celu, konkretnymi metodami weryfikującymi precyzyjnie interesujące nas aspekty psychiki i sprawności.

Przed rozpoczęciem byliśmy ciekawi – kim są, dlaczego przyszli oraz co sobą reprezentują. Podczas odprawy, gdy rozpoczęliśmy selekcję zobaczyliśmy grupę dobrze prezentujących się fizycznie kandydatów, ubranych odpowiednio, wyposażonych w rozsądnych rozmiarów zasobniki.

Przystępując do pierwszej części tj. testu sprawnościowego, widać było na twarzach niektórych uczestników skoncentrowanie, niepewność i determinację. Niektórzy rozglądali się wokół, przyglądając się ukradkiem innym kandydatom, starając się ocenić konkurencję, inni zaś skoncentrowani byli na rozgrzewce lub rozluźnieniu mięśni. Testy sprawnościowe pokazały nam, że grupa jest na dobrym poziomie fizycznym, więc mogliśmy od samego początku pokręcić nieco tempo w stosunku do pierwotnych założeń.

Przeczytaj również: VII Bieg Morskiego Komandosa - relacja SGO Wrocław

Po sprawdzeniu w warunkach neutralnych sprawności fizycznej, bezzwłocznie przystąpiliśmy do około ośmiokilometrowego biegu rekrutów z oporządzeniem oraz atrapami AK47. Bieg prowadziliśmy we dwóch: ja i Kursik. Zadanie było bardzo proste, podążać za quadem. Niektórzy rekruci jednak zbyt pobłażliwie podeszli do tematu i mimo, iż jechaliśmy zaledwie 5-8 km/godzinę, kilku pozostało w odległości od quada, która nas nie zadowalała. W związku z tym postanowiliśmy urozmaicić im przebieżkę ćwiczeniami zespołowymi, co szybko zweryfikowało ich podejście, dzięki czemu dalsza część biegu przebiegła akceptowalnie, oczywiście w uatrakcyjnionej formie, gdyż na regres nie mogliśmy sobie pozwolić.

Rekruci mimo szczerych chęci nie zawsze rozumieli „zasady gry”. Zasadniczo nie wiedzieliśmy w pewnym momencie, czy jesteśmy tak skuteczni we wpajaniu ideii „ex unitate vires”, że mimo wyraźnych poleceń pracy we własnych zespołach uczestnicy starali się wykonywać dodatkowe powtórzenia ćwiczeń, które w nagrodzie powinny przypaść najsłabszemu zespołowi, czy była to kwestia ich zmęczenia, a co za tym idzie - braku rozumienia poleceń. Jednakże, mimo liczonych w setkach dodatkowych powtórzeń pompek, przysiadów, padnij-powstań czy wielominutowych planków, idea pracy zespołowej pozostała w uczestnikach NIEMAL do samego końca.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Wybierz najlepszy pakiet ratunkowy dla czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Ukraińscy żołnierze ewakuowani z zakładów Azowstal w Mariupolu

Po długich negocjacjach, w które zaangażowany był m.in. ukraiński wywiad i Czerwony Krzyż wczoraj ze zniszczonego kombinatu Azowstal wywieziono 264 wojskowych, w tym 53 ciężko rannych.

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl