W jedności siła! - selekcja do SGO Gdańsk oczami uczestniczki

 SGO Gdańsk  /  25-08-2016  /  1
Ile pompek zrobił Chuck Norris? Wszystkie. Uczestnicy selekcji do SGO - niewiele mniej.
Ile pompek zrobił Chuck Norris? Wszystkie. Uczestnicy selekcji do SGO - niewiele mniej. Fot. Agata Andrzejczak

Jeśli chcesz wzorować się na wojskach specjalnych, daj z siebie wszystko, działaj na 100% albo lepiej sobie odpuść! Z takiego założenia wychodzą m.in. członkowie Specjalnych Grup Operacyjnych, dla których przykładem do naśladowania są nasi specjalsi. Działanie w 100% widać nie tylko podczas szkoleń pod okiem byłych operatorów i instruktorów WS, ale również selekcji do SGO, która wzorowana jest na selekcyjnym odsiewie, który kilku członków SGO ma już za sobą. Jak wyglądała zaś ostatnia selekcja do SGO Gdańsk i SGO Poznań opowiada Iwona, na co dzień policjantka, a zarówno "w robocie", jak i "po godzinach" pasjonatka sprawdzania siebie w ekstremalnych warunkach.

Moja przygoda z SGO zaczęła się w styczniu bieżącego roku, kiedy to jadąc z dopiero co poznaną Grażką na Ćwierćmaraton Komandosa w Czarnem usłyszałam o chłopakach ze Specjalnych Grup Operacyjnych. Z czasem zaczęłam regularnie uczestniczyć w otwartych treningach w Gdańsku, w charytatywnych akcjach dla Bruna i we wszystkim, co tylo było dostępne dla ludzi „z zewnątrz”, wyglądając jednocześnie swojej szansy i okazji, by dołączyć do formacji.

Moment ten w końcu nadszedł i mogłam się sprawdzić. W weekend 20-21 sierpnia 2016 roku w okolicach Pomlewa, na terenie hotelu Kozi Gród, odbyła się selekcja do dwóch formacji SGO – Gdańska (GD/I/2016) i Poznania (PO/I/2016).

Przeczytaj także: XII Bieg Katorżnika - oczami, nogami i rękoma SGO Gdańsk

Na liście uczestników wpisano 18 osób, natomiast w wyznaczonym miejscu i o czasie zgodnie z FRAGO stawiło się 17 osób, 16-stu mężczyzn i jeden rodzynek - ja. W ramach przygotowań do 24-godzinnego bytowania w warunkach przygodnych otrzymaliśmy zadania, tj. wykonać listę niezbędnego ekwipunku oraz wyposażyć się w mapę Pomlewa i terenu przyległego, jednocześnie zapoznając się z nim. Lista ekwipunku była przeznaczona do zwrotnego zatwierdzenia przez dowództwo SGO. Idąc na selekcję spodziewałam się, że - jak to mówi mój przyjaciel ze SPAP Wrocław, nie będzie „miękkiej gry” i nie zawiodłam się - dokładnie tak było.

Uczestnicy przed selekcją zgrupowali się na parkingu hotelu. Ostatnie przygotowania, przepakowanie ekwipunku, wymiana zdań, ciche spojrzenia w moim kierunku, pełne niedowierzania i pytań „Co ona tu robi?!”, kiedy w końcu wybiła godzina zero! U mnie pojawił się dreszczyk emocji, niepewności, a zarazem ciekawości. Na ten dzień czekałam z niecierpliwością, choć nie do końca wiedziałam, czy moja praca pozwoli mi na uczestnictwo, gdyż  na wyznaczone miejsce selekcji przyjechałam od razu „po robocie”, do samego końca pozostając „pod telefonem”.

Obejrzyj galerię zdjęć: XIX Selekcja - Dzień 1: Preselekcja

Choć zmęczenie organizmu zrobiło swoje, spróbuję jak najwierniej odtworzyć to, co działo się na selekcji.

Po przekroczeniu bramy na tyłach Koziego Grodu, wiadomo było, że to już czas, że się zaczęło. Stanęliśmy przed grupą instruktorów, którzy przekazali nam wszelkie informacje dotyczące samego przebiegu wydarzenia, założeń, zasad i warunków. Otrzymaliśmy do rąk atrapy AK47, z którymi nie mogliśmy się rozstawać, tak jak i z naszym ekwipunkiem przez prawie cały czas trwania selekcji. Zostały nam przypisane numerki i od tej chwili byliśmy już tylko.... lub też aż numerami. Zasady były proste: rób to co mówi instruktor, nie ściemniaj, słuchaj uważnie, pilnuj broni i swojego sprzętu, odpowiadaj na pytania instruktorów i …. nie zgub numerka. Pogoda nam, tj. uczestnikom, zapewne ku niezadowoleniu instruktorów dopisała. Było w sam raz, nie za ciepło, nie za zimno i przede wszystkim - sucho.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  17

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Zakończenie I Rajdu Weterana

Na terenie 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen broni Tadeusza Buka w Siedlcach odbyło się zakończenie I Motocyklowego Rajdu Weterana. Wśród uczestników znaleźli się również żandarmi weterani z...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl