Szkolenie SGO z elementów taktyki, technik i procedur VBSS

 SGO Gdańsk  /  03-10-2017
Fot. Adam Kolka

W dniach 30 września - 1 października odbyło się na Helu szkolenie z "kinetycznego" wycinka działań VBSS (visit, board, search and seizure). Była to już trzecia edycja szkolenia organizowana przez FORMOZA-RIB, skupiającą byłych operatorów JW FORMOZA, dla formacji pasjonackiej SGO. W tym roku w szkoleniu udział wzięli również zagraniczni goście z branży bezpieczeństwa morskiego. Łącznie w szkoleniu brały udział trzy sześcioosobowe sekcje, zabezpieczane przez helski WOPR.

Celem szkolenia było zapoznanie się z wybranymi elementami taktyk, technik i procedur VBSS. Ze względu na udział anglojęzycznych uczestników, całość szkolenia realizowana była wyłącznie w jezyku angielskim. Dla pasjonatów z SGO możliwość działania z kontraktorami zwiększała realizm działań, natomiast dla zagranicznych gości przedstawiła szersze spectrum patrzenia na zagadnienia związane z abordażem jednostek pływających.

Dowiedz się więcej:

Szkolenie rozpoczęło się od wprowadzenia teoretycznego w zakresie zadań VBSS, kluczowych aspektów związanych z fizycznym przejęciem statku oraz wyposażeniem specjalistycznym. Kolejnym elementem szkolenia była zaprawa fizyczna, zrealizowana głównie w celu sprawdzenia wytrzymałości uczestników przed przejściem do działań z wykorzystaniem sprzętu wysokościowego.

Uczestnicy szkolenia poznali kilka metod wchodzenia na drabinkę speleo. Ćwiczenia stanowiły spory wysiłek nie tylko z powodu dużej liczby powtórzeń wejścia i zejścia drabinką, ale również stopniowym dodawaniu obciążenia (ostatnie powtórzenia wykonywane były z pełną balistyką i bronią).

Sprawdź szczegóły:

Kolejne ćwiczenie obejmowało techniki i procedury poruszania się po statku. Uczestnicy poznali budowę jednostki oraz lokalizacje krytyczne obszarów do przejęcia. Wymagane były dostosowanie taktyk do bardzo nietypowego środowiska działania. O wiele bardziej elastyczni w tym względzie okazali się goście, dla których statki są standardowym miejscem pracy. Trening na jednostce zakończyła symulacja działań kilku sekcji jednocześnie.

Całość szkolonej grupy dostała się na kolejny obiekt szkoleniowy drogą morską z wykorzystaniem łodzi RIB. Nowym celem operacji VBSS był statek SAR. Ponownie, zespół zapoznał się w pierwszej kolejności z budową statku oraz lokalizacją kluczowych pod kątem zadań elementów infrastruktury.

Polecamy lekturę:

Drugi dzień szkoleniowy ponownie rozpoczęto od porannego rozruchu. Po przedstawieniu planu kolejnych działań, uczestnicy przekonfigurowali wyposażenie i przemieścili się na jednostkę SAR. Wszystkie sekcje dokonały kilkukrotnie abordażu jednostki stojącej w porcie z wykorzystaniem drabinki speleo oraz "drabinki Kowalskiego". Podejście następowało zarówno od burty, jak i od rufy.

Ostatnim elementem szkolenia była realizacja działań VBSS na pełnym morzu wobec jednostki non compliant. W tym celu grupa szkoleniowa wyruszyła łodzią RIB na akwen, po którym pływał wyznaczony do przejęcia statek. Sekcje wykonywały abordaże wcześniej uczonymi technikami. Na pokładzie statku znajdowali się pozoranci, którzy utrudniali działania. Różne zasady użycia siły zakładały zarówno współpracę z załogą, jak i neutralizowanie kontaktu z określonym przeciwnikiem.

Zobacz również:

Organizatorzy i uczestnicy powrócą w przyszłym roku nad zatokę. Planowane są kolejne dwa poziomy szkolenia – skupiające się na TTP na samej jednostce pływającej, działaniu przy wsparciu dodatkowych sił morskich i powietrznych oraz planowania pełnego spektrum działań VBSS.

Dowództwo Specjalnych Grup Operacyjnych pragnie podziękować instruktorom z Formoza RIB oraz Orion Risk Group Maritime Special Operations Team.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  16

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


100% byczej skóry »

  


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft
Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »


sprzet logistyczny

 


5 kluczowych zalet butów taktycznych »
buty wojskowe

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Zawody Highland Games w PKW KFOR

W dniu 19 czerwca 2021 roku, w godzinach popołudniowych w Camp Novo Selo odbyły się Międzynarodowe Zawody Sportowe pk. Highland Games, organizowane przez żołnierzy szkockich armii Wielkiej...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl