Rozpoczęcie zawodów Counter-Terrorist Challenge, Poland 2022 Foto. Marek / MAYDAY MEDYCYNA
W Gdyni, 23 kwietnia 2022 r., na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Edukacyjnego Strzelnicy Playground odbyły się pierwsze w Polsce zawody oparte na walce z zagrożeniami terrorystycznymi i zatrzymywaniem niebezpiecznych przestępców przy użyciu różnorodnych sił i środków pn. „Counter-Terrorist Challenge, Poland 2022”. Scenariusz zawodów oparty został na elementach szkoleń i realizacji bojowych Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji.
W dniach 16–17 maja 2024 r. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych w Strzepczu rozegrano drugą edycję zawodów strzeleckich par snajperskich. Zawody przeznaczone były tylko dla żołnierzy...
W dniach 16–17 maja 2024 r. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych w Strzepczu rozegrano drugą edycję zawodów strzeleckich par snajperskich. Zawody przeznaczone były tylko dla żołnierzy reprezentujących polskie i zagraniczne Jednostki Wojsk Specjalnych (JWS).
Współpraca różnych służb mundurowych, wymiana doświadczeń oraz wspólne dynamiczne ćwiczenia zgrywające z naciskiem na działania TC3 były celem „Forces Cooperation”, zorganizowanego przez Samodzielny Pododdział...
Współpraca różnych służb mundurowych, wymiana doświadczeń oraz wspólne dynamiczne ćwiczenia zgrywające z naciskiem na działania TC3 były celem „Forces Cooperation”, zorganizowanego przez Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Poznaniu. Wydarzenie, w którym udział wzięli instruktorzy i operatorzy z 17 jednostek reprezentujących różne służby mundurowe, odbyło się w dniach 11-15 marca 2024 roku.
W dniach od 23 lutego do 11 marca 2024 roku na skutych lodem terenach Arktyki odbywały się ćwiczenia obronne pk. „Arctic Edge 24”, w których udział wzięło blisko czterystu operatorów sił specjalnych ze Stanów...
W dniach od 23 lutego do 11 marca 2024 roku na skutych lodem terenach Arktyki odbywały się ćwiczenia obronne pk. „Arctic Edge 24”, w których udział wzięło blisko czterystu operatorów sił specjalnych ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Danii, Norwegii i Wielkiej Brytanii.
Pierwsza edycja zawodów CTCP
Counter-Terrorist Challenge, Poland 2022 to pierwsze tego typu zawody w naszym kraju, przeznaczone dla służb mundurowych, strzelców cywilnych i pasjonatów ASG (Airsoft), sprawdzające ich umiejętności z zakresu taktyki, planowania działań bojowych, działań realizacyjnych i bojowych, strzelań bojowych, a także elementów wysokościowych i medycyny pola walki TCCC. Celem zawodów oprócz sprawdzenia umiejętności ich uczestników była również integracja środowiska sił specjalnych wojska i policji ze środowiskiem strzelców cywilnych, którzy swoje zainteresowania kierują ku działaniom bojowym i realizacyjnym.
Nadrzędnymi celami organizatorów było także przybliżenie ich uczestnikom etosu służby funkcjonariuszy i żołnierzy sił specjalnych, kształtowanie pozytywnego wizerunku Policji w społeczeństwie oraz zachęcanie młodych ludzi do wstępowania w szeregi pododdziałów kontrterrorystycznych wojska i policji.W czasie zawodów prowadzono zbiórkę sprzętu taktycznego i pieniędzy dla wojska ukraińskiego. Uczestnicy oraz sponsorzy nie tylko przekazywali pieniądze, ale również oddawali własny sprzęt, aby pomóc walczącym z agresorem Ukraińcom.
Scenariusz zawodów oparty na realizacjach bojowych SPKP
Zawody takie jak Counter-Terrorist Challenge stawiają przed organizatorami spore wyzwania logistyczne. Organizatorowi zawodów sześć miesięcy zajęło samo planowanie, zdobycie sponsorów oraz ułożenie regulaminu i scenariusza zawodów. Twórca imprezy spodziewając się uczestników doświadczonych w realizacjach bojowych oraz cywilnych pasjonatów strzelectwa dobrał odpowiedni poziom trudności zagadnień tak, aby dopasować je do wiedzy uczestników, a jednocześnie, aby zawierały one element kształcący.
Każdy element zawodów oparty był na szkoleniach pododdziałów kontrterrorystycznych policji (SPKP). Pierwszym etapem zawodów (I stage) był bieg na czas na dystansie 3000 m oceniany według norm policyjnych, w zależności od wieku. Drugim etapem zawodów (II stage) było strzelanie znane z czarnej taktyki realizowanej przez siły specjalne. Na tym etapie sędziowie sprawdzali czas reakcji i precyzje strzału w mały cel o średnicy 20 cm. Trzecim etapem zawodów (III stage) był zjazd na grubej linie, który jest jednym z elementów działania bojowego kontrterrorystów przy użyciu śmigłowca. Instruktor tego etapu oceniał sam zjazd, ale również spokój i prawidłowe wykonywanie poleceń przez uczestników. Kolejny etap (IV stage) polegał na zatrzymaniu niebezpiecznego przestępcy w domu (działania realizacyjne wykonywane przez SPKP, polegające na wejściu do mieszkania, obezwładnieniu i zatrzymaniu przestępcy).
Etap piąty (V stage) podzielony był na dwie części. Pierwsza polegała na zatrzymaniu niebezpiecznego przestępcy jadącego pojazdem elektrycznym w asyście funkcjonariusza pracującego w utajnieniu. Druga zakładała według scenariusza, że w trakcie interwencji dochodzi do ataku przestępcy i ranienia pasażera (funkcjonariusza) nożem, zadając mu ciężkie rany do utraty przytomności, co w konsekwencji wymagało zastosowania działań z taktyki TCCC. Obrażeniami, jakich doznał ranny funkcjonariusz, była silnie krwawiąca rana pachwiny po stronie lewej, silnie krwawiąca rana prawego podudzia, otwarta rana klatki piersiowej oraz rana tłuczona głowy części czołowej. Dodatkowym utrudnieniem była awaria pojazdu elektrycznego, z którego ulatniały się szkodliwe dla zdrowia opary wymuszające na uczestnikach wykonanie tzw. odskoku w bezpieczne dla nich miejsce zarówno z pojmanym, jak i z rannym.
Zadanie celowo miało taki poziom skomplikowania, aby zmusić uczestników do udzielania pomocy rannemu w parach. Uczestnicy najpierw musieli przeprowadzić szybką ewakuację rannego i pojmanego oraz dokonać ich przeszukania w celu sprawdzenia, czy posiadają przedmioty niebezpieczne: broń, nóż, scyzoryk itd. Na tym zadaniu poległy wszystkie ekipy, gdyż nie znalazły broni palnej rannego funkcjonariusza, schowanej pod ubiorem wierzchnim w kaburze typu low profile. Następnie zespoły musiały wykonać procedurę „wound packing” (pakowanie rany w miejsca przejściowe, gdzie opaski uciskowe nie kontrolują krwotoku) w rejonie pachwiny lewej oraz zatamować silne krwawienie z podudzia prawego.
W tym zadaniu oceniana była technika pakowania i zabezpieczenia rany, z którą wszyscy poradzili sobie wzorowo, oraz oceniana wiedza i technika z zakładania opaski zaciskowej improwizowanej, z czym dały sobie radę tylko nieliczne grupy. Następnie należało dokonać ewakuacji kontynuując protokół MARCHE, gdzie uczestnicy mieli za zadanie dokonać dalszej oceny obrażeń poszkodowanego i zabezpieczyć w sposób prawidłowy drożność dróg oddechowych, zaopatrzyć ranę klatki piersiowej, zabezpieczyć pacjenta termicznie, przygotować do ewakuacji oraz wezwać wsparcie medyczne karetki, która zabezpieczała działania operatorów. Z tym zadaniem poradzili sobie również nieliczni.W czasie etapu piątego sędziowie dali poszczególnym drużynom możliwość sprawdzenia procedur działania i zastosowania odpowiedniej taktyki.
Oprócz elementów TC3 oceniano również wyjście z pojazdu na początku zadania, komunikację między uczestnikami oraz zastosowane środki przymusu bezpośredniego. Aby jak najbardziej realnie odtworzyć warunki realizacji bojowych użyto manekina ewakuacji technicznej o wadze 70 kg, krwi teatralnej, trenażera do „wound packingu”, manekina do przyrządowego udrażniania dróg oddechowych, opatrunków treningowych hemostatycznych, treningowych opatrunków na obrażenia klatki piersiowej (okluzyjne i wentylowe), bandaży, opatrunków indywidualnych typu W oraz zielonej świecy dymnej.
tap szósty (VI stage) polegał na odbiciu zakładnika. Uczestnicy zawodów musieli sami zaplanować akcję, zjechać na grubej linie i przeprowadzić szturm. Sędziowie oceniali taktykę na podejściu do obiektu i poruszania się w pomieszczeniu, a także zastosowane środki przymusu bezpośredniego oraz taktykę wyjścia po zakończonym szturmie.Każdy element zawodów oparty był na szkoleniach i realizacjach bojowych SPKP, dlatego też zgodnie z zasadą, która mówi, że „im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju” sędziowie oceniali niemal każdy ruch uczestników zawodów tak samo, jak ocenia się szkolenia policyjnych kontrterrorystów.
W pierwszej edycji zawodów Counter-Terrorist Challenge wzięło udział 5 sekcji bojowych z różnego środowiska, choć w większości byli to emerytowani wojskowi i policjanci, a także funkcjonariusze Grup Interwencyjnych Straży Więziennej i Straży Granicznej oraz żołnierze 7. BPOT. Ostatecznie pierwsze miejsce na zwodach zdobyła sekcja „Contra Tac” reprezentowana przez żołnierzy z sił specjalnych i policjantów z jednostek kontrterrorystycznych, zaś kolejne miejsca zajęły zespoły: STS, 7. PBOT, Alfa Wrocław i Delta.
Kto stoi za Counter-Terrorist Challenge?
Organizatorem, instruktorami i sędziami zawodów Counter-Terrorist Challenge, Poland 2022 byli tylko doświadczeni weterani jednostek specjalnych i kontrterrorystycznych oraz specjaliści w TCCC. Każdy z nich dołożył do scenariusza zawodów elementy zaczerpnięte ze swoich doświadczeń i specjalności.Organizatorem zawodów był Łukasz Wnęk – były operator Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gdańsku z 15-letnim stażem w zespole bojowym, a obecnie właściciel Klubu Strzeleckiego Ares Games. To instruktor strzelań policyjnych, bojowych, sytuacyjnych, taktycznych, instruktor wysokościowy, w zakresie posługiwania się urządzeniami przeznaczonymi do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej oraz nurek zawodowy.
Za bezpieczeństwo uczestników zawodów podczas zjazdów po grubej linie odpowiedzialny był Grzegorz, instruktor wysokościowy SPKP Gdańsk z ogromnym doświadczeniem, który wielokrotnie był odpowiadał także za bezpieczeństwo w czasie ćwiczeń w śmigłowcach, takich jak Blackhawk, Mi8 oraz Mi17. Test strzelecki sił specjalnych oceniał Marek – instruktor strzelań policyjnych, bojowych, sytuacyjnych i taktycznych z SPKP Gdańsk, posiadający wieloletnie doświadczenie nie tylko jako prowadzący strzelanie, ale też jako sędzia. Był on również jednym z pierwszych instruktorów strzelań w SPKP Gdańsk.Za działanie realizacyjne polegające na zatrzymaniu niebezpiecznego przestępcy w zaparkowanym pojeździe odpowiedzialnych było dwóch sędziów: Bułgar z Wataha Tactical i Marek z MAYDAY MEDYCYNA.
Bułgar to emerytowany żołnierz Wojsk Specjalnych, służący w DWSi JW Formoza. Jest bardzo doświadczonym operatorem sił specjalnych, a także weteranem misji w Iraku i Afganistanie. Obecnie Bułgar prowadzi firmę szkoleniową Wataha Tactcal, która zrzesza byłych operatorów Formozy. Marek prowadzi firmę MAYDAY MEDYCYNA, która zajmuje się między innymi szkoleniami dotyczącymi TCCC (medycyna pola walki). To właśnie Marek przygotował scenariusz, w którym trzeba było udzielić pomocy osobie poszkodowanej i dokonać ewakuacji w bezpieczne miejsce. Za scenariusz odbicia zakładnika odpowiadał również bardzo doświadczony żołnierz z DWS i JW Formoza – Damian Gliszczu. Obecnie już na zasłużonej emeryturze jest instruktorem strzelań bojowych z wieloletnim stażem.
Pierwsza edycja zawodów Counter-Terrorist Challenge zebrała bardzo pozytywne opinie w środowisku strzelców cywilnych i służb mundurowych. Idąc za ciosem, organizatorzy już zapowiedzieli kolejną, która planowana jest na czerwiec 2023 roku w Gdyni.
Minireportaż z 1. Policyjnych Zawodów Strzelców Wyborowych „Bekas 2016”, które zostały zorganizowane w dniach 5–7 października 2016 r. na jednej z podwarszawskich strzelnic.
Minireportaż z 1. Policyjnych Zawodów Strzelców Wyborowych „Bekas 2016”, które zostały zorganizowane w dniach 5–7 października 2016 r. na jednej z podwarszawskich strzelnic.
Reportaż z przeprowadzonej IX edycji ogólnopolskich zawodów treningowo-szkoleniowych PARAMEDYK 2016 dla mundurowych formacji taktyczno-ratowniczych zorganizowanej w dniach 27-30 września 2016 r. w Gdańsku.
Reportaż z przeprowadzonej IX edycji ogólnopolskich zawodów treningowo-szkoleniowych PARAMEDYK 2016 dla mundurowych formacji taktyczno-ratowniczych zorganizowanej w dniach 27-30 września 2016 r. w Gdańsku.
Blisko dwustu uczestników stanęło na starcie czwartej już edycji biegu Grom Challenge, odbywającego się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze, gdzie do niedawna szkolili się...
Blisko dwustu uczestników stanęło na starcie czwartej już edycji biegu Grom Challenge, odbywającego się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze, gdzie do niedawna szkolili się żołnierze JW 2305. Dzięki nim, a także poziomowi trudności, ten ekstremalny bieg stał się marką samą w sobie.
Jeżeli w ogniu hartuje się stal, to Centrum Szkolenia Policji w Legionowie było prawdziwą kuźnią siły charakteru i mięśni oraz woli walki, a jednocześnie polem bitwy. 29 września 2016 r. zmierzyło się...
Jeżeli w ogniu hartuje się stal, to Centrum Szkolenia Policji w Legionowie było prawdziwą kuźnią siły charakteru i mięśni oraz woli walki, a jednocześnie polem bitwy. 29 września 2016 r. zmierzyło się tam ze sobą 38 zespołów reprezentujących formacje mundurowe MSWiA i MON. I jeżeli w ubiegłym roku uczestnicy dali z siebie wszystko i „jechali do odcięcia”, bo właśnie taką nazwę nosiła poprzednia edycja, to tym razem - zgodnie z nomenklaturą tegorocznej odsłony, Legionowo faktycznie zapłonęło. Redakcja...
Wrocław ponownie stał się celem skoordynowanych ataków terrorystycznych. W różnych punktach miasta, charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu, napastnicy otworzyli ogień, zdetonowali ładunki wybuchowe,...
Wrocław ponownie stał się celem skoordynowanych ataków terrorystycznych. W różnych punktach miasta, charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu, napastnicy otworzyli ogień, zdetonowali ładunki wybuchowe, wzięli zakładników. Na szczęście były to tylko ćwiczenia zgrywające jednostek antyterrorystycznych oraz grupy ratownictwa specjalistycznego, realizowane - wzorem roku poprzedniego, w dniach 28-30 października 2016 r., w ramach projektu „Bezpieczny Dolny Śląsk”.
Wspólne ćwiczenia Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Straży Granicznej Finlandii to coroczna tradycja, która w edycji 2016 została zrealizowana w drugiej połowie września w formie intensywnych kilkudniowych...
Wspólne ćwiczenia Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Straży Granicznej Finlandii to coroczna tradycja, która w edycji 2016 została zrealizowana w drugiej połowie września w formie intensywnych kilkudniowych warsztatów w Fińskiej Akademii Straży Granicznej w Immola. Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczania Działań MOSG i 5. Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoka Fińska uczestniczyli m.in. w szkoleniu obejmującym użycie psa bojowego.
Jeśli bieganie i pokonywanie kolejnych kilometrów przestaje ci wystarczać… czołgaj się, przedzieraj przez tor przeszkód, dźwigając dodatkowe wyposażenie, wykonuj karne pompki, strzelaj do celu próbując...
Jeśli bieganie i pokonywanie kolejnych kilometrów przestaje ci wystarczać… czołgaj się, przedzieraj przez tor przeszkód, dźwigając dodatkowe wyposażenie, wykonuj karne pompki, strzelaj do celu próbując opanować drżenie wymęczonych mięśni i odpowiadaj logicznie na pytania, a to wszystko w bojowym duchu pod patronatem jednostek Wojska Polskiego, w tym Wojsk Specjalnych. Mijający 2016 rok obfitował w ogromną liczbę wydarzeń biegowych, kolejnych edycji i imprezowych debiutów. GROM Challenge został zrelacjonowany...
Rok 2016 to trzeci rok z rzędu, jak Klub Strzelecki Kryza oraz Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM organizują wspólnie międzynarodowe zawody taktyczno-strzeleckie TACTICAL WARRIOR CHALLENGE – 2 GUN. Podobnie...
Rok 2016 to trzeci rok z rzędu, jak Klub Strzelecki Kryza oraz Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM organizują wspólnie międzynarodowe zawody taktyczno-strzeleckie TACTICAL WARRIOR CHALLENGE – 2 GUN. Podobnie jak w 2015 roku, areną, na której rywalizowali strzelcy na co dzień pełniący służbę w jednostkach specjalnych, był Ośrodek Szkolenia Poligonowego w Strzepczu. Na stałe też w kalendarzu zagościł termin, w którym organizowane są zawody, to zawsze pierwszy weekend sierpnia. Zawody tej edycji zostały rozegrane...
Współczesny terroryzm nie uznaje granic, podziałów narodowościowych, przenosząc wojny z odległych pól bitew do centrów miast. Skuteczne zapobieganie aktom terroru o podłożu kryminalnym, politycznym (nacjonalistycznym),...
Współczesny terroryzm nie uznaje granic, podziałów narodowościowych, przenosząc wojny z odległych pól bitew do centrów miast. Skuteczne zapobieganie aktom terroru o podłożu kryminalnym, politycznym (nacjonalistycznym), kulturowym (religijnym) lub społecznym wymaga w związku z tym nie tylko przygotowania wewnętrznego służb, tj. zapobiegania atakom i reagowania na nie w ramach państwowych struktur, ale również współdziałania z jednostkami zagranicznymi, zarówno krajów ościennych, jak i w ramach szerszej...
Relacja z zawodów strzeleckich Tactical Fighter rozegranych w Lublewie Gdańskim w dniach 8-9 listopada 2016 roku zorganizowanych przez Jednostkę Wojskową Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskego...
Relacja z zawodów strzeleckich Tactical Fighter rozegranych w Lublewie Gdańskim w dniach 8-9 listopada 2016 roku zorganizowanych przez Jednostkę Wojskową Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskego przy współpracy z firmą Tactical Bushido.
W dniu 23 czerwca 2017 r. na terenie Ośrodka Szkoleń Poligonowych przeprowadzona została 3 edycja zawodów strzeleckich Long Range MYKITA. Zawody od 2 edycji mają charakter międzynarodowy. Organizatorem...
W dniu 23 czerwca 2017 r. na terenie Ośrodka Szkoleń Poligonowych przeprowadzona została 3 edycja zawodów strzeleckich Long Range MYKITA. Zawody od 2 edycji mają charakter międzynarodowy. Organizatorem zmagań były dwa współpracujące ze sobą od lat podmioty, Klub Strzelecki KRYZA oraz Fundacja SPRZYMIERZENI Z GROM.
17-18 maja 2017 r. rozegrano kolejne, IV Zawody Strzeleckie o Puchar Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2017”, zorganizowane pod egidą Dowódcy Komponentu WS, gen. bryg. Wojciecha Marchwicy. Na tydzień przed...
17-18 maja 2017 r. rozegrano kolejne, IV Zawody Strzeleckie o Puchar Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2017”, zorganizowane pod egidą Dowódcy Komponentu WS, gen. bryg. Wojciecha Marchwicy. Na tydzień przed obchodami 10-lecia Wojsk Specjalnych reprezentanci należących do nich jednostek WP, funkcjonariusze jednostek specjalnych policji, Straży Granicznej i Ministerstwa Finansów oraz zaprzyjaźnionych organizacji zmierzyli się podczas dynamicznych strzelań w dzień i w nocy – tym razem nie na typowej strzelnicy,...
Charakter współczesnych zagrożeń terrorystycznych, opartych na ideach czy kulturowych różnicach, jak i terroru kryminalnego, a także zmiany, jakie zaszły w profilu psychofizycznym przestępców (także tych...
Charakter współczesnych zagrożeń terrorystycznych, opartych na ideach czy kulturowych różnicach, jak i terroru kryminalnego, a także zmiany, jakie zaszły w profilu psychofizycznym przestępców (także tych już osadzonych w zakładach karnych), sprawia, że służby mundurowe muszą być gotowe do efektywnego międzyresortowego działania, niezależnie od swojej bazowej specjalizacji. Z takiego m.in. założenia wychodzą organizatorzy Zawodów i Warsztatów Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej...
Reportaż z warsztatów snajperskich dla żołnierzy i funkcjonariuszy jednostek specjalnych wchodzących w skład Ministerstwa Obrony Narodowej i pododdziałów specjalnych wywodzących się z Ministerstwa Spraw...
Reportaż z warsztatów snajperskich dla żołnierzy i funkcjonariuszy jednostek specjalnych wchodzących w skład Ministerstwa Obrony Narodowej i pododdziałów specjalnych wywodzących się z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które zorganizowano w Ośrodku Szkoleń Poligonowych w Strzepczu w dniach 4-9 czerwca 2017 r.
Jednym z celów reformy więziennictwa w 2010 r. było zwiększenie kompetencji i profesjonalizmu funkcjonariuszy SW oraz odejście od statycznych działań ochronnych na rzecz dynamicznych wewnętrznych. W tym...
Jednym z celów reformy więziennictwa w 2010 r. było zwiększenie kompetencji i profesjonalizmu funkcjonariuszy SW oraz odejście od statycznych działań ochronnych na rzecz dynamicznych wewnętrznych. W tym celu powołano dobrze wyposażone i uzbrojone Grupy Interwencyjne, przygotowane do szybkiego reagowania w przypadku, gdy zawiodą mediacje oraz zagrożone jest ludzkie życie lub zdrowie, a na co dzień ukierunkowanych na zapobieganie popełnianiu przestępstw przez osoby w izolacji penitencjarnej, wypadkom...
Zgodnie z danym słowem spotykamy się przy okazji kolejnych taktyczno-ratowniczych zawodów Paramedyk. Jubileuszowa X edycja przyniosła kilka nowości w porównaniu do poprzedniej odsłony. Według zapowiedzi...
Zgodnie z danym słowem spotykamy się przy okazji kolejnych taktyczno-ratowniczych zawodów Paramedyk. Jubileuszowa X edycja przyniosła kilka nowości w porównaniu do poprzedniej odsłony. Według zapowiedzi organizatorów na terenie Kaszub goszczono oprócz rodzimych zespołów operatorów, także zespoły zagraniczne: Spezialeinsatzkommando (SEK) Berlina oraz SEK należącydo policji kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie (Landeskriminalamt Mecklenburg-Vorpommern).
W dniach 17–21 lipca 2017 r. na terenie słowackiego ośrodka treningowego Lešť koło m. Pliešovce odbyło się wspólne szkolenie jednostek specjalnych służb podległych ministerstwom finansów Czech, Polski...
W dniach 17–21 lipca 2017 r. na terenie słowackiego ośrodka treningowego Lešť koło m. Pliešovce odbyło się wspólne szkolenie jednostek specjalnych służb podległych ministerstwom finansów Czech, Polski i Słowacji. Było ono nie tylko okazją do skorzystania z unikatowych możliwości oferowanych przez jeden z najlepszych ośrodków tego typu w Europie, ale również do zacieśnienia kontaktów i wymiany fachowych doświadczeń z odpowiednikami z sąsiednich krajów.
W dniach 11–23 września 2017 r. Wydział Działań Specjalnych warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej zorganizował wspólne szkolenie z funkcjonariuszami francuskiej jednostki kontrterrorystycznej...
W dniach 11–23 września 2017 r. Wydział Działań Specjalnych warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej zorganizował wspólne szkolenie z funkcjonariuszami francuskiej jednostki kontrterrorystycznej RAID de la Police Nationale - jednej z najbardziej doświadczonych policyjnych jednostek do walki z terroryzmem w Europie. Ćwiczenia przeprowadzone były na terenie Ośrodka Zurbanizowanego w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie oraz obiektach zlokalizowanych na terenie...
W dniach 17–23 września 2017 roku we Wrocławiu odbyło się seminarium „Forum Snajper”, którego organizatorem było Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Było to kolejne przedsięwzięcie...
W dniach 17–23 września 2017 roku we Wrocławiu odbyło się seminarium „Forum Snajper”, którego organizatorem było Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Było to kolejne przedsięwzięcie zorganizowane przez BOA KGP, odkąd w 2016 roku Polacy przejęli odpowiedzialność za działanie w zrzeszającej policyjne jednostki interwencyjne z krajów Unii Europejskiej, a także z Norwegii i Szwajcarii, grupie ATLAS, forum zajmującego się wykorzystaniem snajperów w działaniach kontrterrorystycznych.
Na przełomie września i października 2017 roku kolejny raz żandarmi z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie mieli okazję ćwiczyć ze swoimi partnerami z kompanii specjalnej chorwackiej...
Na przełomie września i października 2017 roku kolejny raz żandarmi z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie mieli okazję ćwiczyć ze swoimi partnerami z kompanii specjalnej chorwackiej policji wojskowej - SSVP (Satnija specjalne Vojna policjie). Tym razem Chorwaci gościli grupę kilkunastu warszawskich spec-żandarmów. W trakcie dziesięciu dni szkoleniowych zrealizowano szereg przedsięwzięć z zakresu: taktyki działań ochronnych, strzelań specjalnych, a także elementów rozpoznania pirotechnicznego...
W dniach od 27 listopada do 1 grudnia 2017 roku odbyły się międzynarodowe i międzyresortowe ćwiczenia pod kryptonimem „BORSUK 2017”. Zostały one zorganizowane przez Wydział
Bojowy Pierwszy Biura Operacji...
W dniach od 27 listopada do 1 grudnia 2017 roku odbyły się międzynarodowe i międzyresortowe ćwiczenia pod kryptonimem „BORSUK 2017”. Zostały one zorganizowane przez Wydział
Bojowy Pierwszy Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji przy współpracy z Zakładem Techniki Operacyjnej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie oraz Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Tematem przewodnim była specjalność WB1 BOA, czyli działania niskoprofilowe, obejmujące obserwację oraz zatrzymania wysokiego...
SPECIAL OPS: 21 czerwca na poligonie drawskim rusza SPEED SELEKCJA. Czym różni się ona od legendarnej już SELEKCJI rozgrywanej przez poprzednie 20 lat?
SPECIAL OPS: 21 czerwca na poligonie drawskim rusza SPEED SELEKCJA. Czym różni się ona od legendarnej już SELEKCJI rozgrywanej przez poprzednie 20 lat?
W dniach 31.01-2.02 2018 roku w Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowym Służby Więziennej Golina funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Grupy Realizacyjnej...
W dniach 31.01-2.02 2018 roku w Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowym Służby Więziennej Golina funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Grupy Realizacyjnej Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu doskonalili swoje umiejętności pod okiem instruktorów Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej we Wrocławiu. Głównym organizatorem całego przedsięwzięcia był mjr dr Leszek Kołtun – specjalista Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej we Wrocławiu i koordynator...
19 kwietnia 2018 roku firma Griffin Group Defence (dawniej IMS Griffin) zorganizowała na terenie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce pokaz produktów przeznaczonych dla służb porządku...
19 kwietnia 2018 roku firma Griffin Group Defence (dawniej IMS Griffin) zorganizowała na terenie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce pokaz produktów przeznaczonych dla służb porządku wewnętrznego (Portfolio Law Enforcement) z szerokiej oferty Rheinmetall Defence. Na pokaz zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele jednostek kontrterrorystycznych policji, wojskowych jednostek specjalnych oraz innych służb związanych z bezpieczeństwem publicznym, a także przedstawiciele mediów branżowych,...
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom.
Polski...
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom.
Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.
Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych....
Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych. Instytucje te, w tym przede wszystkim Straż Graniczna, są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa narodowego poprzez stały nadzór nad granicami i monitorowanie wszelkich potencjalnych zagrożeń.
Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry,...
Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry, co skutecznie utrudnia pełnienie obowiązków. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniej odzieży i akcesoriów, które znajdziesz w ofercie marki Helikon-Tex.
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących...
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących działania w ramach tzw. low profile – czyli w ukryciu. Na ile ten sportowy z wyglądu model spełnia taktyczne wymagania operacji w terenie zurbanizowanym, sprawdziliśmy w naszym teście.
Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione...
Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione korzyści, przy mniejszym narażaniu zdrowia i życia żołnierzy oraz funkcjonariuszy.
Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może...
Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może wiatrówka. Niekoniecznie musi to być strzelba, gdyż wielką popularnością cieszą się pistolety pneumatyczne.
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.
Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania....
Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania. Opracowana została przy współpracy z użytkownikiem końcowym, co jest gwarancją wysokiej funkcjonalności.
Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować,...
Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować, a także jaki sprzęt ze sobą zabrać.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.