Rozpoczęcie zawodów Counter-Terrorist Challenge, Poland 2022 Foto. Marek / MAYDAY MEDYCYNA
W Gdyni, 23 kwietnia 2022 r., na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Edukacyjnego Strzelnicy Playground odbyły się pierwsze w Polsce zawody oparte na walce z zagrożeniami terrorystycznymi i zatrzymywaniem niebezpiecznych przestępców przy użyciu różnorodnych sił i środków pn. „Counter-Terrorist Challenge, Poland 2022”. Scenariusz zawodów oparty został na elementach szkoleń i realizacji bojowych Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji.
Od kilku lat spadochroniarze 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa organizują zawody z cyklu „Hero WoD”, które wzorowane są na crossfitowych zestawach ćwiczeń żołnierzy Armii Stanów Zjednoczonych....
Od kilku lat spadochroniarze 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa organizują zawody z cyklu „Hero WoD”, które wzorowane są na crossfitowych zestawach ćwiczeń żołnierzy Armii Stanów Zjednoczonych. W ten sposób żołnierze czczą pamięć o swoich poległych przyjaciołach.
Szybkie, a zarazem celne strzelanie w służbie policyjnych kontrterrorystów to często sprawa życia i śmierci. W Kamieniu Śląskim na strzelnicy Strzelnica Powszechna odbyło się szkolenie strzeleckie operatorów...
Szybkie, a zarazem celne strzelanie w służbie policyjnych kontrterrorystów to często sprawa życia i śmierci. W Kamieniu Śląskim na strzelnicy Strzelnica Powszechna odbyło się szkolenie strzeleckie operatorów SPKP
Zarówno operatorzy Wojsk Specjalnych, jak również jednostek kontrterrorystycznych muszą być przygotowani na nieoczekiwane sytuacje kryzysowe. W styczniu 2023 roku operatorzy JW AGAT i SPKP Rzeszów przeprowadzili...
Zarówno operatorzy Wojsk Specjalnych, jak również jednostek kontrterrorystycznych muszą być przygotowani na nieoczekiwane sytuacje kryzysowe. W styczniu 2023 roku operatorzy JW AGAT i SPKP Rzeszów przeprowadzili wspólne szkolenie, którego tematem przewodnim było powstrzymanie zamachowca i uratowanie zakładników.
Pierwsza edycja zawodów CTCP
Counter-Terrorist Challenge, Poland 2022 to pierwsze tego typu zawody w naszym kraju, przeznaczone dla służb mundurowych, strzelców cywilnych i pasjonatów ASG (Airsoft), sprawdzające ich umiejętności z zakresu taktyki, planowania działań bojowych, działań realizacyjnych i bojowych, strzelań bojowych, a także elementów wysokościowych i medycyny pola walki TCCC. Celem zawodów oprócz sprawdzenia umiejętności ich uczestników była również integracja środowiska sił specjalnych wojska i policji ze środowiskiem strzelców cywilnych, którzy swoje zainteresowania kierują ku działaniom bojowym i realizacyjnym.
Nadrzędnymi celami organizatorów było także przybliżenie ich uczestnikom etosu służby funkcjonariuszy i żołnierzy sił specjalnych, kształtowanie pozytywnego wizerunku Policji w społeczeństwie oraz zachęcanie młodych ludzi do wstępowania w szeregi pododdziałów kontrterrorystycznych wojska i policji.W czasie zawodów prowadzono zbiórkę sprzętu taktycznego i pieniędzy dla wojska ukraińskiego. Uczestnicy oraz sponsorzy nie tylko przekazywali pieniądze, ale również oddawali własny sprzęt, aby pomóc walczącym z agresorem Ukraińcom.
Scenariusz zawodów oparty na realizacjach bojowych SPKP
Zawody takie jak Counter-Terrorist Challenge stawiają przed organizatorami spore wyzwania logistyczne. Organizatorowi zawodów sześć miesięcy zajęło samo planowanie, zdobycie sponsorów oraz ułożenie regulaminu i scenariusza zawodów. Twórca imprezy spodziewając się uczestników doświadczonych w realizacjach bojowych oraz cywilnych pasjonatów strzelectwa dobrał odpowiedni poziom trudności zagadnień tak, aby dopasować je do wiedzy uczestników, a jednocześnie, aby zawierały one element kształcący.
Każdy element zawodów oparty był na szkoleniach pododdziałów kontrterrorystycznych policji (SPKP). Pierwszym etapem zawodów (I stage) był bieg na czas na dystansie 3000 m oceniany według norm policyjnych, w zależności od wieku. Drugim etapem zawodów (II stage) było strzelanie znane z czarnej taktyki realizowanej przez siły specjalne. Na tym etapie sędziowie sprawdzali czas reakcji i precyzje strzału w mały cel o średnicy 20 cm. Trzecim etapem zawodów (III stage) był zjazd na grubej linie, który jest jednym z elementów działania bojowego kontrterrorystów przy użyciu śmigłowca. Instruktor tego etapu oceniał sam zjazd, ale również spokój i prawidłowe wykonywanie poleceń przez uczestników. Kolejny etap (IV stage) polegał na zatrzymaniu niebezpiecznego przestępcy w domu (działania realizacyjne wykonywane przez SPKP, polegające na wejściu do mieszkania, obezwładnieniu i zatrzymaniu przestępcy).
Etap piąty (V stage) podzielony był na dwie części. Pierwsza polegała na zatrzymaniu niebezpiecznego przestępcy jadącego pojazdem elektrycznym w asyście funkcjonariusza pracującego w utajnieniu. Druga zakładała według scenariusza, że w trakcie interwencji dochodzi do ataku przestępcy i ranienia pasażera (funkcjonariusza) nożem, zadając mu ciężkie rany do utraty przytomności, co w konsekwencji wymagało zastosowania działań z taktyki TCCC. Obrażeniami, jakich doznał ranny funkcjonariusz, była silnie krwawiąca rana pachwiny po stronie lewej, silnie krwawiąca rana prawego podudzia, otwarta rana klatki piersiowej oraz rana tłuczona głowy części czołowej. Dodatkowym utrudnieniem była awaria pojazdu elektrycznego, z którego ulatniały się szkodliwe dla zdrowia opary wymuszające na uczestnikach wykonanie tzw. odskoku w bezpieczne dla nich miejsce zarówno z pojmanym, jak i z rannym.
Zadanie celowo miało taki poziom skomplikowania, aby zmusić uczestników do udzielania pomocy rannemu w parach. Uczestnicy najpierw musieli przeprowadzić szybką ewakuację rannego i pojmanego oraz dokonać ich przeszukania w celu sprawdzenia, czy posiadają przedmioty niebezpieczne: broń, nóż, scyzoryk itd. Na tym zadaniu poległy wszystkie ekipy, gdyż nie znalazły broni palnej rannego funkcjonariusza, schowanej pod ubiorem wierzchnim w kaburze typu low profile. Następnie zespoły musiały wykonać procedurę „wound packing” (pakowanie rany w miejsca przejściowe, gdzie opaski uciskowe nie kontrolują krwotoku) w rejonie pachwiny lewej oraz zatamować silne krwawienie z podudzia prawego.
W tym zadaniu oceniana była technika pakowania i zabezpieczenia rany, z którą wszyscy poradzili sobie wzorowo, oraz oceniana wiedza i technika z zakładania opaski zaciskowej improwizowanej, z czym dały sobie radę tylko nieliczne grupy. Następnie należało dokonać ewakuacji kontynuując protokół MARCHE, gdzie uczestnicy mieli za zadanie dokonać dalszej oceny obrażeń poszkodowanego i zabezpieczyć w sposób prawidłowy drożność dróg oddechowych, zaopatrzyć ranę klatki piersiowej, zabezpieczyć pacjenta termicznie, przygotować do ewakuacji oraz wezwać wsparcie medyczne karetki, która zabezpieczała działania operatorów. Z tym zadaniem poradzili sobie również nieliczni.W czasie etapu piątego sędziowie dali poszczególnym drużynom możliwość sprawdzenia procedur działania i zastosowania odpowiedniej taktyki.
Oprócz elementów TC3 oceniano również wyjście z pojazdu na początku zadania, komunikację między uczestnikami oraz zastosowane środki przymusu bezpośredniego. Aby jak najbardziej realnie odtworzyć warunki realizacji bojowych użyto manekina ewakuacji technicznej o wadze 70 kg, krwi teatralnej, trenażera do „wound packingu”, manekina do przyrządowego udrażniania dróg oddechowych, opatrunków treningowych hemostatycznych, treningowych opatrunków na obrażenia klatki piersiowej (okluzyjne i wentylowe), bandaży, opatrunków indywidualnych typu W oraz zielonej świecy dymnej.
tap szósty (VI stage) polegał na odbiciu zakładnika. Uczestnicy zawodów musieli sami zaplanować akcję, zjechać na grubej linie i przeprowadzić szturm. Sędziowie oceniali taktykę na podejściu do obiektu i poruszania się w pomieszczeniu, a także zastosowane środki przymusu bezpośredniego oraz taktykę wyjścia po zakończonym szturmie.Każdy element zawodów oparty był na szkoleniach i realizacjach bojowych SPKP, dlatego też zgodnie z zasadą, która mówi, że „im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju” sędziowie oceniali niemal każdy ruch uczestników zawodów tak samo, jak ocenia się szkolenia policyjnych kontrterrorystów.
W pierwszej edycji zawodów Counter-Terrorist Challenge wzięło udział 5 sekcji bojowych z różnego środowiska, choć w większości byli to emerytowani wojskowi i policjanci, a także funkcjonariusze Grup Interwencyjnych Straży Więziennej i Straży Granicznej oraz żołnierze 7. BPOT. Ostatecznie pierwsze miejsce na zwodach zdobyła sekcja „Contra Tac” reprezentowana przez żołnierzy z sił specjalnych i policjantów z jednostek kontrterrorystycznych, zaś kolejne miejsca zajęły zespoły: STS, 7. PBOT, Alfa Wrocław i Delta.
Kto stoi za Counter-Terrorist Challenge?
Organizatorem, instruktorami i sędziami zawodów Counter-Terrorist Challenge, Poland 2022 byli tylko doświadczeni weterani jednostek specjalnych i kontrterrorystycznych oraz specjaliści w TCCC. Każdy z nich dołożył do scenariusza zawodów elementy zaczerpnięte ze swoich doświadczeń i specjalności.Organizatorem zawodów był Łukasz Wnęk – były operator Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gdańsku z 15-letnim stażem w zespole bojowym, a obecnie właściciel Klubu Strzeleckiego Ares Games. To instruktor strzelań policyjnych, bojowych, sytuacyjnych, taktycznych, instruktor wysokościowy, w zakresie posługiwania się urządzeniami przeznaczonymi do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej oraz nurek zawodowy.
Za bezpieczeństwo uczestników zawodów podczas zjazdów po grubej linie odpowiedzialny był Grzegorz, instruktor wysokościowy SPKP Gdańsk z ogromnym doświadczeniem, który wielokrotnie był odpowiadał także za bezpieczeństwo w czasie ćwiczeń w śmigłowcach, takich jak Blackhawk, Mi8 oraz Mi17. Test strzelecki sił specjalnych oceniał Marek – instruktor strzelań policyjnych, bojowych, sytuacyjnych i taktycznych z SPKP Gdańsk, posiadający wieloletnie doświadczenie nie tylko jako prowadzący strzelanie, ale też jako sędzia. Był on również jednym z pierwszych instruktorów strzelań w SPKP Gdańsk.Za działanie realizacyjne polegające na zatrzymaniu niebezpiecznego przestępcy w zaparkowanym pojeździe odpowiedzialnych było dwóch sędziów: Bułgar z Wataha Tactical i Marek z MAYDAY MEDYCYNA.
Bułgar to emerytowany żołnierz Wojsk Specjalnych, służący w DWSi JW Formoza. Jest bardzo doświadczonym operatorem sił specjalnych, a także weteranem misji w Iraku i Afganistanie. Obecnie Bułgar prowadzi firmę szkoleniową Wataha Tactcal, która zrzesza byłych operatorów Formozy. Marek prowadzi firmę MAYDAY MEDYCYNA, która zajmuje się między innymi szkoleniami dotyczącymi TCCC (medycyna pola walki). To właśnie Marek przygotował scenariusz, w którym trzeba było udzielić pomocy osobie poszkodowanej i dokonać ewakuacji w bezpieczne miejsce. Za scenariusz odbicia zakładnika odpowiadał również bardzo doświadczony żołnierz z DWS i JW Formoza – Damian Gliszczu. Obecnie już na zasłużonej emeryturze jest instruktorem strzelań bojowych z wieloletnim stażem.
Pierwsza edycja zawodów Counter-Terrorist Challenge zebrała bardzo pozytywne opinie w środowisku strzelców cywilnych i służb mundurowych. Idąc za ciosem, organizatorzy już zapowiedzieli kolejną, która planowana jest na czerwiec 2023 roku w Gdyni.
Reporter Special OPS przeprowadził wywiad z Prezesem Klubu Strzeleckiego "KRYZA" na temat zawodów Tactical Warrior Challenge: co je wyróżnia na tle innych zawodów strzelecko-taktycznych, jaki był ich przebieg,...
Reporter Special OPS przeprowadził wywiad z Prezesem Klubu Strzeleckiego "KRYZA" na temat zawodów Tactical Warrior Challenge: co je wyróżnia na tle innych zawodów strzelecko-taktycznych, jaki był ich przebieg, jak kondycyjnie cywile wypadają na tle służb mundurowych, a także podsumowania TWC 2gun 2015.
Fotoreportaż z ćwiczeń antyterrorystycznych przeprowadzonych w styczniu 2016 r. przez Wydział Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie w jednej ze stołecznych zajezdni...
Fotoreportaż z ćwiczeń antyterrorystycznych przeprowadzonych w styczniu 2016 r. przez Wydział Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie w jednej ze stołecznych zajezdni autobusowych.
Sekcja Realizacji i Zabezpieczenia Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) przeprowadziła w Warszawie w dniach 8-11 marca 2016 r. szkolenie z zakresu pokonywania przeszkód technicznych...
Sekcja Realizacji i Zabezpieczenia Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) przeprowadziła w Warszawie w dniach 8-11 marca 2016 r. szkolenie z zakresu pokonywania przeszkód technicznych za pomocą środków technicznych i broni gładkolufowej podczas zdobywania pomieszczeń.
W piątek, 13 maja, ze strzelnicy IPA Racibórz jak co dzień dochodziły dźwięki wystrzałów różnego rodzaju broni. Tym razem jednak nie były to zwykłe ćwiczenia, a organizowane już po raz trzeci konsultacje...
W piątek, 13 maja, ze strzelnicy IPA Racibórz jak co dzień dochodziły dźwięki wystrzałów różnego rodzaju broni. Tym razem jednak nie były to zwykłe ćwiczenia, a organizowane już po raz trzeci konsultacje strzeleckie dla instruktorów wyszkolenia strzeleckiego. W warsztatach wzięli udział przedstawiciele wojska i policji, a biorąc pod uwagę zdobyte umiejętności i wiedzy, „piątek trzynastego” z pewnością był bardzo udanym dniem.
Relacja z II konferencji naukowej z cyklu „Siły Zbrojne w walce z terroryzmem" zorganizowanej 5-6 kwietnia 2016 r. w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki we Wrocławiu
Relacja z II konferencji naukowej z cyklu „Siły Zbrojne w walce z terroryzmem" zorganizowanej 5-6 kwietnia 2016 r. w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki we Wrocławiu
Na przełomie czerwca i lipca 2016 roku, w ośrodku szkoleniowym firmy Global Protection Group odbył się tygodniowy kurs „Rozpoznania pirotechnicznego w zróżnicowanym środowisku – EOR (Explosive Ordnance...
Na przełomie czerwca i lipca 2016 roku, w ośrodku szkoleniowym firmy Global Protection Group odbył się tygodniowy kurs „Rozpoznania pirotechnicznego w zróżnicowanym środowisku – EOR (Explosive Ordnance Reconnaissance)”.
Reportaż z III Zawodów Strzeleckich w Indywidualnym i Zespołowym Strzelaniu Specjalnym o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2016” zorganizowanych w Krakowie w dniach 17-18 maja...
Reportaż z III Zawodów Strzeleckich w Indywidualnym i Zespołowym Strzelaniu Specjalnym o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2016” zorganizowanych w Krakowie w dniach 17-18 maja 2016 r.
W artykule o genezie nieformalnej współpracy pomiędzy europejskimi policyjnymi jednostkami kontrterrorystycznymi. Jej konsekwencją stała się organizacja wspólnych ćwiczeń. Autor opisuje przeprowadzone...
W artykule o genezie nieformalnej współpracy pomiędzy europejskimi policyjnymi jednostkami kontrterrorystycznymi. Jej konsekwencją stała się organizacja wspólnych ćwiczeń. Autor opisuje przeprowadzone ćwiczebne międzynarodowe akcje antyterrorystyczne w Warszawie, które Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji zorganizowało w dniach 6–10 czerwca 2016 r.
W listopadzie 2015 r., w ramach Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, zostało przeprowadzone ćwiczenie „Patrol 15”, które obejmowało procedury reagowania służb w momencie wystąpienia zagrożeń...
W listopadzie 2015 r., w ramach Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, zostało przeprowadzone ćwiczenie „Patrol 15”, które obejmowało procedury reagowania służb w momencie wystąpienia zagrożeń ze strony czynników CBRN (chemicznych, biologicznych, radiacyjnych/nuklearnych). Jeden z epizodów, „epizod Świerk”, dotyczył ataku terrorystycznego na obiekt jądrowy, jakim było Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku.
Zespół stresu pourazowego (Post-Traumatic Stress Disorder, PTSD) i urazowe uszkodzenia mózgu (Traumatic Brain Injury, TBI) w kontekście działań bojowych stanowiły rdzeń tematyczny międzynarodowego sympozjum,...
Zespół stresu pourazowego (Post-Traumatic Stress Disorder, PTSD) i urazowe uszkodzenia mózgu (Traumatic Brain Injury, TBI) w kontekście działań bojowych stanowiły rdzeń tematyczny międzynarodowego sympozjum, które – dzięki inicjatywie Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM i wsparciu partnerów, odbyło się w dniach 29 czerwca – 1 lipca 2016 r. w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie. Wśród prelegentów znaleźli się polscy i amerykańscy lekarze i wojskowi, w tym weterani misji poza granicami państwa.
W artykule reportaż z przebiegu wspólnego szkolenia funkcjonariuszy Wydziału Realizacyjnego Departamentu Wywiadu Skarbowego Ministerstwa Finansów RP i grupy interweniowania operacyjnego SON czeskiej Służby...
W artykule reportaż z przebiegu wspólnego szkolenia funkcjonariuszy Wydziału Realizacyjnego Departamentu Wywiadu Skarbowego Ministerstwa Finansów RP i grupy interweniowania operacyjnego SON czeskiej Służby Celnej (Skupina Operativního Nasazení Celní správy ČR), jakie odbyło się pod koniec września 2016 r. w Lubaniu.
Minireportaż z 1. Policyjnych Zawodów Strzelców Wyborowych „Bekas 2016”, które zostały zorganizowane w dniach 5–7 października 2016 r. na jednej z podwarszawskich strzelnic.
Minireportaż z 1. Policyjnych Zawodów Strzelców Wyborowych „Bekas 2016”, które zostały zorganizowane w dniach 5–7 października 2016 r. na jednej z podwarszawskich strzelnic.
Reportaż z przeprowadzonej IX edycji ogólnopolskich zawodów treningowo-szkoleniowych PARAMEDYK 2016 dla mundurowych formacji taktyczno-ratowniczych zorganizowanej w dniach 27-30 września 2016 r. w Gdańsku.
Reportaż z przeprowadzonej IX edycji ogólnopolskich zawodów treningowo-szkoleniowych PARAMEDYK 2016 dla mundurowych formacji taktyczno-ratowniczych zorganizowanej w dniach 27-30 września 2016 r. w Gdańsku.
Blisko dwustu uczestników stanęło na starcie czwartej już edycji biegu Grom Challenge, odbywającego się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze, gdzie do niedawna szkolili się...
Blisko dwustu uczestników stanęło na starcie czwartej już edycji biegu Grom Challenge, odbywającego się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze, gdzie do niedawna szkolili się żołnierze JW 2305. Dzięki nim, a także poziomowi trudności, ten ekstremalny bieg stał się marką samą w sobie.
Jeżeli w ogniu hartuje się stal, to Centrum Szkolenia Policji w Legionowie było prawdziwą kuźnią siły charakteru i mięśni oraz woli walki, a jednocześnie polem bitwy. 29 września 2016 r. zmierzyło się...
Jeżeli w ogniu hartuje się stal, to Centrum Szkolenia Policji w Legionowie było prawdziwą kuźnią siły charakteru i mięśni oraz woli walki, a jednocześnie polem bitwy. 29 września 2016 r. zmierzyło się tam ze sobą 38 zespołów reprezentujących formacje mundurowe MSWiA i MON. I jeżeli w ubiegłym roku uczestnicy dali z siebie wszystko i „jechali do odcięcia”, bo właśnie taką nazwę nosiła poprzednia edycja, to tym razem - zgodnie z nomenklaturą tegorocznej odsłony, Legionowo faktycznie zapłonęło. Redakcja...
Wrocław ponownie stał się celem skoordynowanych ataków terrorystycznych. W różnych punktach miasta, charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu, napastnicy otworzyli ogień, zdetonowali ładunki wybuchowe,...
Wrocław ponownie stał się celem skoordynowanych ataków terrorystycznych. W różnych punktach miasta, charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu, napastnicy otworzyli ogień, zdetonowali ładunki wybuchowe, wzięli zakładników. Na szczęście były to tylko ćwiczenia zgrywające jednostek antyterrorystycznych oraz grupy ratownictwa specjalistycznego, realizowane - wzorem roku poprzedniego, w dniach 28-30 października 2016 r., w ramach projektu „Bezpieczny Dolny Śląsk”.
Wspólne ćwiczenia Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Straży Granicznej Finlandii to coroczna tradycja, która w edycji 2016 została zrealizowana w drugiej połowie września w formie intensywnych kilkudniowych...
Wspólne ćwiczenia Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Straży Granicznej Finlandii to coroczna tradycja, która w edycji 2016 została zrealizowana w drugiej połowie września w formie intensywnych kilkudniowych warsztatów w Fińskiej Akademii Straży Granicznej w Immola. Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczania Działań MOSG i 5. Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoka Fińska uczestniczyli m.in. w szkoleniu obejmującym użycie psa bojowego.
Jeśli bieganie i pokonywanie kolejnych kilometrów przestaje ci wystarczać… czołgaj się, przedzieraj przez tor przeszkód, dźwigając dodatkowe wyposażenie, wykonuj karne pompki, strzelaj do celu próbując...
Jeśli bieganie i pokonywanie kolejnych kilometrów przestaje ci wystarczać… czołgaj się, przedzieraj przez tor przeszkód, dźwigając dodatkowe wyposażenie, wykonuj karne pompki, strzelaj do celu próbując opanować drżenie wymęczonych mięśni i odpowiadaj logicznie na pytania, a to wszystko w bojowym duchu pod patronatem jednostek Wojska Polskiego, w tym Wojsk Specjalnych. Mijający 2016 rok obfitował w ogromną liczbę wydarzeń biegowych, kolejnych edycji i imprezowych debiutów. GROM Challenge został zrelacjonowany...
Rok 2016 to trzeci rok z rzędu, jak Klub Strzelecki Kryza oraz Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM organizują wspólnie międzynarodowe zawody taktyczno-strzeleckie TACTICAL WARRIOR CHALLENGE – 2 GUN. Podobnie...
Rok 2016 to trzeci rok z rzędu, jak Klub Strzelecki Kryza oraz Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM organizują wspólnie międzynarodowe zawody taktyczno-strzeleckie TACTICAL WARRIOR CHALLENGE – 2 GUN. Podobnie jak w 2015 roku, areną, na której rywalizowali strzelcy na co dzień pełniący służbę w jednostkach specjalnych, był Ośrodek Szkolenia Poligonowego w Strzepczu. Na stałe też w kalendarzu zagościł termin, w którym organizowane są zawody, to zawsze pierwszy weekend sierpnia. Zawody tej edycji zostały rozegrane...
Współczesny terroryzm nie uznaje granic, podziałów narodowościowych, przenosząc wojny z odległych pól bitew do centrów miast. Skuteczne zapobieganie aktom terroru o podłożu kryminalnym, politycznym (nacjonalistycznym),...
Współczesny terroryzm nie uznaje granic, podziałów narodowościowych, przenosząc wojny z odległych pól bitew do centrów miast. Skuteczne zapobieganie aktom terroru o podłożu kryminalnym, politycznym (nacjonalistycznym), kulturowym (religijnym) lub społecznym wymaga w związku z tym nie tylko przygotowania wewnętrznego służb, tj. zapobiegania atakom i reagowania na nie w ramach państwowych struktur, ale również współdziałania z jednostkami zagranicznymi, zarówno krajów ościennych, jak i w ramach szerszej...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...
Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.
Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...
Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.
Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...
Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.