BOA SHOOTING WORKSHOP

Krzysztof  Mątecki  /  12-05-2022
Warsztaty BOA SHOOTING WORKSHOP
Warsztaty BOA SHOOTING WORKSHOP Foto. BKS KGP

W dniach 3–9 kwietnia 2022 roku funkcjonariusze wybranych jednostek unijnej grupy zadaniowej ATLAS doskonalili swoje umiejętności strzeleckie na terenie jednego z największych ośrodków treningowych w Europie – European Security Academy koło Poznania.

Warsztaty, które odbyły się pod kryptonimem „BOA SHOOTING WORKSHOP”, zorganizowane zostały przez Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA” i gościły 24 uczestników z 10 krajów Unii Europejskiej oraz USA. 

Wzięli w nich udział doświadczeni operatorzy z jednostek kontrterrorystycznych z państw Unii Europejskiej zrzeszeni w platformie ATLAS, tj. GSG-9 i SEK (Spezialeinsatzkommando) Berlin z Niemiec, RAID (Recherche, Assistance, Intervention, Dissuasion) z Francji, LYNX ze Słowacji, ATJ (Antiteroristička jedinica) Lučko z Chorwacji, K-Komando z Estonii, USP (Unité Spéciale de la Police) z Luksemburga, GIGG (Groupe d’Intervention Gendarmerie de Geneve) ze Szwajcarii, VIKING z Islandii, Garda ERU (Emergency Response Unit) z Irlandii oraz operatorzy FBI SWAT z USA.

Pod ścisłym nadzorem instruktorów z BOA strzelano na dwóch osiach, z broni krótkiej (pistolety kal. 9 mm), jak i długiej (karabinki kal. 5,56 mm) do tarcz ustawionych na różnych odległościach, zarówno w dzień, jak i w nocy. Wśród służbowej broni długiej dominowały: HK-416, SIG MCX, G-36K, SIG-553 i BT APC556. W przypadku broni krótkiej dominowały różne wersje Glocka.


Umiejętności strzeleckie funkcjonariuszy doskonalono również z pokładu policyjnego śmigłowca Black Hawk. Dla niektórych uczestników warsztatów była to pierwsza okazja do strzelania z pokładu śmigłowca, a tylko kilku z nich latało wcześniej Black Hawkiem. Z tego powodu organizatorzy stopniowali poziom trudności tak, by każdy mógł prawidłowo oddać strzały z pokładu maszyny do pojazdów oraz celów umieszczonych wewnątrz, zarówno w zwisie, jak i w trakcie lotu.

Ćwiczenia Grupy ATLAS pod przewodnictwem BOA

To już kolejne tego typu warsztaty organizowane przez BOA, podczas których wypracowywano mechanizmy reagowania na zdarzenia o charakterze terrorystycznym i doskonalono indywidualne umiejętności strzeleckie operatorów.

Do tej pory w  Polsce BOA gościło już 4 razy jednostki z innych krajów. Po raz pierwszy szkolenie dla jednostek z Grupy ATLAS operatorzy BOA zorganizowali w 2009 roku. Szkolenie o kryptonimie  „Bombowy Maj” po raz pierwszy w Europie testowało system międzynarodowego powiadamiania o sytuacji wymagającej interwencji z zewnątrz, skupiając jednostki z Austrii, Polski, Portugalii, Litwy, Słowacji oraz Słowenii.

Kolejne ćwiczenia jednostek antyterrorystycznych policji państw Unii Europejskiej skupionych w platformie ATLAS zorganizowane przez BOA KGP odbyły się w 2011 roku w Warszawie, w ramach przygotowań Biura do Turnieju Finałowego UEFA EURO 2012. Scenariusz ćwiczeń zakładał m.in wspólne działanie jednostek w przypadku zaistnienia masowej sytuacji zakładniczej na stadionie piłkarskim oraz działania ratownicze w strefie skażonej. Równolegle do ćwiczeń na Stadionie Narodowym w siedzibie BOA odbyły się warsztaty dotyczące zabezpieczenia antyterrorystycznego sportowych imprez masowych.

Przeczytaj także: Dwie twarze, dwa światy Sebastiana Cybulskiego >>

W 2016 roku w Warszawie przeprowadzono kolejne międzynarodowe ćwiczenia Grupy ATLAS pod przewodnictwem Biura Operacji Antyterrorystycznej.

Tym razem scenariusz ćwiczeń zakładał ataki terrorystyczne w różnych lokalizacjach Warszawy, tj. centrum handlowe Złote Tarasy, wieżowiec i warszawskie metro. W 2018 roku przeprowadzono międzynarodowe ćwiczenia kontrterrorystyczne ATLAS o kryptonimie „ATLAS COMMON CHALLENGE 2018”. Celem tych ćwiczeń było sprawdzenie zdolności odpowiedzi jednostek kontrterrorystycznych na ataki terrorystyczne przeprowadzone jednocześnie w kilku krajach Europy. 

Od 2015 roku BOA pełni również funkcję Lidera SNIPER FORUM (Forum Strzelców Wyborowych), które działa na zasadach grupy roboczej w ramach sieci specjalnych jednostek interwencyjnych państw europejskich ATLAS. Forum zajmuje się doskonaleniem i ujednolicaniem technik i standardów pracy snajperów w ramach policyjnych jednostek interwencyjnych.

SNIPER FORUM ATLASU organizuje wspólne warsztaty, seminaria i ćwiczenia, a także służy jako platforma kontaktów roboczych między strzelcami wyborowymi jednostek wchodzących w skład Grupy. W Polsce  do tej pory odbyły się cztery międzynarodowe Warsztaty (w latach 2016, 2018 i 2019) oraz dwa Seminaria (w latach 2017 i 2018) SNIPER FORUM. W każdym z tych wydarzeń uczestniczyły pary strzelców wyborowych z jednostek zrzeszonych w Grupie ATLAS.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  13

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl