Międzynarodowe konsultacje instruktorów wyszkolenia strzeleckiego

Wojciech Płoskonka  /  07-07-2015
Wojciech Płoskonka

W czerwcu na strzelnicy Regionu IPA Racibórz Śląskiej Grupy Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji odbyły się międzynarodowe konsultacje instruktorów wyszkolenia strzeleckiego. Instruktorzy przybyli na zaproszenie komendanta powiatowego w Raciborzu i instruktorów z raciborskiej komendy. Wymiana doświadczeń pomiędzy reprezentantami różnych formacji pozwoliła uczestnikom poznać inne, niż wykorzystywane na co dzień techniki posługiwania się bronią.

 

Instruktorzy reprezentowali różne formacje, takie jak : Jednostka Wojskowa Komandosów, SPAP w Katowicach, Grupa Interwencyjna Służby Ochrony Kolei, Służba Więzienna. W spotkaniu wzięli udział również policjanci garnizonu śląskiego, jak również policjanci z Czech reprezentujący Komendę Policji z Opawy oraz członkowie Fundacji "SZTURMAN” zrzeszającej w swoich szeregach żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy służyli lub aktualnie  służą w jednostkach specjalnych. Gości przywitał Komendant Powiatowy Policji w Raciborzu insp. dr Paweł Zając.

Towarzyszyli mu raciborscy instruktorzy wyszkolenia strzeleckiego. Spotkanie miało na celu wymianę doświadczeń, poznanie nowych technik i sposobów strzelania oraz zapoznanie się z nowinkami  w  dziedzinach  taktyki, technik  strzeleckich i wyposażenia.  Każda formacja ma swoją specyfikę działania, wykorzystuje  broń  do różnych celów i w zróżnicowany sposób. Spotkanie było doskonałą okazją do przedstawienia swoich metod strzelania i zapoznania się z sposobami strzelania innych formacji.

Zajęcia odbywały się na dwóch osiach strzeleckich równocześnie. Jedna grupa ćwiczyła posługiwanie się bronią krótką (pistolety P 99 Walther, Glock 17/19 H&K USP, CZ 75), będącą na wyposażeniu osobistym funkcjonariuszy, a na drugiej osi uczestnicy doskonalili posługiwanie się bronią długą, którą w większości stanowiły pistolety maszynowe (PM 98 Glauberyt, H&K MP5). Przećwiczono różne warianty i rodzaje strzelań, w większości dynamiczne i sytuacyjne, takie jak strzelanie w parach, strzelanie zza przesłon, strzelanie z pojazdu (zbudowano miniatrapę pojazdu) oraz strzelanie w różnych postawach strzeleckich.

Na osi, na której strzelano z pistoletu maszynowego, ćwiczono różne warianty wykorzystania broni długiej z przejściem na krótką, awarią broni czy końcem amunicji. Scenariusze strzeleckie w głównej mierze oparte były na doświadczeniach operatorów JWK i instruktorów z fundacji „SZTURMAN”, gdyż jako jedyni z uczestniczących w zajęciach mieli doświadczenie bojowe, które zdobyli na misjach zagranicznych (Irak, Afganistan ) - jednym z prowadzących zajęcia był uczestnik operacji „SLEDGEHAMMER” którą przeprowadzili operatorzy Zespołu Bojowego C w Afganistanie w 2012 roku.

Uczestnicy konsultacji mieli okazję zapoznać się i spróbować swoich sił strzelając z różnego rodzaju broni, między innymi H&K 416, MP 5, H&K G36, H&K USP, CZ 75 oraz porównać wyposażenie, jakim dysponują poszczególne formacje. Najkorzystniej w tym środowisku bezapelacyjnie wypadli operatorzy z Lublińca – nie napiszemy, kto wypadł najgorzej i dlaczego. Zajęcia pomimo panującego upału i dużej intensywności tak bardzo spodobały się uczestnikom, że podjęto decyzję o kontynuacji takich spotkań.

Profesjonalizm i przychylność ze strony operatorów i członków fundacji "SZTURMAN zaowocowały ustaleniami, że następne szkolenie planowane jest na jesień tego roku. Instruktorzy obiecali, że podniosą poziom trudności, co niewątpliwie wpłynie na atrakcyjność zajęć oraz podniesie poziom wyszkolenia uczestników, którzy nabytą wiedzę przekażą w macierzystych jednostkach swoim kolegom.

Organizatorzy serdecznie dziękują FLORKOWI, KIEMOLOWI (żołnierzom JWK), Łukaszowi (kierownik sekcji strzeleckiej fundacji „SZTURMAN”) oraz MARCINOWI (instruktor sekcji strzeleckiej fundacji "SZTURMAN”) za wkład, wiedzę i czas poświęcony uczestnikom konsultacji.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  13

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


Do czego tak naprawdę służy latarka taktyczna »
latarka taktyczna

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Złóż własną broń »
bron składana

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o analogowych goglach noktowizyjnych »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

 Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc? »
latrki na karabin

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Zakończyło się szkolenie „MILITARY DOCTOR 2020”

„Military Doctor” to coroczne szkolenie w warunkach poligonowych organizowane w ośrodku szkoleniowym Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego OC Jeżewo koło Łodzi, dedykowane podchorążym po 5 i 6...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl