Milipol 2015 cz.1

XIX edycja Międzynarodowej Wystawy Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Milipol odbywał się w cieniu ataków terrorystycznych w Paryżu 13 listopada 2015 r. oraz następujących po nich wydarzeniach na terenie francuskiej metropolii. W dniach 17-20 listopada 2015 r. XIX edycję Międzynarodowej Wystawy Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zorganizowaną w podparyskim centrum wystawienniczym Parc des Expositions de Paris-Nord Villepinte, odwiedziło 24 056 gości ze 143 krajów, w tym 115 oficjalnych delegacji z 77 państw. W trakcie targów swoją ofertę prezentowało 949 wystawców z 55 krajów.
Zobacz także
Tomasz Łukaszewski Polskie firmy na targach SHOT SHOW 2023
SHOT SHOW to największe na świecie targi strzeleckie, odbywające się od 1979 roku. W tym roku w dniach 17-20 stycznia 2023 w Las Vegas wystawiło się tysiące firm z całego świata (producentów, dystrybutorów...
SHOT SHOW to największe na świecie targi strzeleckie, odbywające się od 1979 roku. W tym roku w dniach 17-20 stycznia 2023 w Las Vegas wystawiło się tysiące firm z całego świata (producentów, dystrybutorów i sprzedawców detalicznych) prezentujących najnowsze produkty i rozwiązania z branży strzeleckiej, myśliwskiej i taktycznej. Wśród tego grona znalazło się też osiem firm z Polski. Pomimo że to wciąż nieliczne grono reprezentujące nasze rodzime produkty i rozwiązania, to warto wspomnieć że liczba...
Redakcja Helikon-Tex na targach IWA OutdoorClassics 2023

W Norymberdze marka Helikon-Tex zaprezentuje swoje nowości oraz będzie świętować 40. rocznicę powstania firmy pod hasłem 40 years of #JourneyToPerfection.
W Norymberdze marka Helikon-Tex zaprezentuje swoje nowości oraz będzie świętować 40. rocznicę powstania firmy pod hasłem 40 years of #JourneyToPerfection.
Redakcja news Polska broń na IDEX 2023 w Abu Dhabi!

Radomska Fabryka Broni „Łucznik” prezentuje swoje produkty na Międzynarodowej Wystawie i Konferencji Obronnej IDEX 2023 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Radomska Fabryka Broni „Łucznik” prezentuje swoje produkty na Międzynarodowej Wystawie i Konferencji Obronnej IDEX 2023 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Milipol Paris, organizowany jest pod patronatem francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Ministère de l’Intérieur) we współpracy z Policją Państwową (Police Nationale), Żandarmerią (Gendarmerie Nationale), Obroną Cywilną (Direction Générale de Sécurité civile et de la Gestion des Crises) oraz Służbą Celną (Direction Générale des Douanes) i Policją Municypalną (Police Municipale).
Otwarcia targów dokonał minister spraw wewnętrznych Francji M. Bernard Cazeneuve oraz premier i jednocześnie minister spraw wewnętrznych Kataru szejk Abdullah Bin Nasser Bin Khalifa Al-Thani.
Organizowane od 1984 r. paryskie targi Milipol poświęcone są przede wszystkim zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem wewnętrznym, a swoje produkty prezentują w ich trakcie firmy oferujące m.in. rozwiązania w zakresie:
-
ochrony danych, systemów teleinformatycznych,
-
analizy i zarządzania ryzykiem,
-
CBRN,
-
Obrony Cywilnej,
-
operacji antyterrorystycznych i sił specjalnych,
-
ochrony obiektów przemysłowych i wrażliwych,
-
walki z przestępczością zorganizowaną,
-
bezpieczeństwa systemów finansowych,
-
kontroli granicznej,
-
więziennictwa itp.
W 2015 roku po raz pierwszy zorganizowany został również Startup Challenge, w ramach którego nagradzano najbardziej innowacyjne rozwiązania zakresie cyberbezpieczeństwa. Start-upy są obecnie bardzo ważnym elementem w rozwoju nowych technologii, które mogą być wykorzystane również w sektorze bezpieczeństwa wewnętrznego. Zresztą udział zaawansowanych technologii w prewencji, ochronie i zwalczaniu różnego rodzaju zagrożeń, w tym terrorystycznych rośnie, co było dobrze widoczne w Paryżu. Dotyczy to zarówno cyberprzestrzeni, jak i systemów zabezpieczenia obiektów wrażliwych, różnego typu pojazdów bezzałogowych/robotów, optoelektroniki, systemów łączności i transmisji danych, systemów zagłuszających fale radiowe, czy urządzeń wykrywania podsłuchów i skanowania połączeń internetowych.
Wiele z tych działań ma za zadanie nie tylko wykrywać czy chronić przed zagrożeniami, ale również eliminować fizyczny udział człowieka w działaniach ochronnych, a więc zmniejszać ryzyko, jakie muszą w swojej pracy podejmować funkcjonariusze różnych służb.
W konkursie Startup Challenge zwyciężyła firma Seolane Innovation z technologią Drone’int mającą na celu wykrywanie, lokalizację oraz neutralizację bezzałogowych statków powietrznych (UAV) zanim za ich pomocą zostaną zdobyte poufne informacje. Zwycięski start-up otrzymał nagrodę w wysokości 5000 euro oraz w pełni wyposażone stoisko o powierzchni 6 m2 w trakcie targów Milipol Paris 2017.
Według danych Homeland Security Research Corp. („Global Homeland Security & Public Safety Market 2014–2022”) rynek zamówień dla sektora bezpieczeństwa wewnętrznego i publicznego przeszedł w ostatnich 13 latach (raport opublikowano w 2014 r.), od 11 września 2001 roku, poważne zmiany. Szacuje się, że był on wart w 2011 roku 305 mld USD i może wzrosnąć do 546 mld USD w 2022 r.
O znaczeniu nakładów na bezpieczeństwo wewnętrzne zwłaszcza w świetle listopadowych wydarzeń w Paryżu oraz Brukseli, czy ze względu na kryzys uchodźczy, jaki dotyka Europę, nikogo chyba już nie trzeba przekonywać. Zresztą sama Unia Europejska w latach 2014–2020 planuje w ramach Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ISF) wydać w sumie 3,8 mld euro na wspieranie realizacji strategii bezpieczeństwa wewnętrznego, współpracy organów ścigania i zarządzania granicami zewnętrznymi Unii. ISF (Internal Security Fund) składa się z dwóch instrumentów, ISF Borders and Visa (granice i wizy) oraz ISF Police.
Stąd nie może dziwić znaczenie takich targów, jak Milipol Paris, któremu od roku 1996 towarzyszy Milipol Qatar (następna edycja – listopad 2016 r.) organizowany w Doha oraz od 2005 r. Milipol Asia-Pacific organizowany w Singapurze (kolejne – kwiecień 2017 r.).
Dziwić może jedynie prawie kompletny brak na tak ważnej, międzynarodowej imprezie wystawienniczej polskich firm. Jedynym wystawcą z Polski było Unifeq Xinjian Jihua Military Consortium, które oferuje mundury oraz wyposażenia dla służb i wojska.
Polskie akcenty można było zobaczyć w Paryżu również na stoiskach innych chińskich przedsiębiorstw, w postaci materiałów i gotowych mundurów w starym kamuflażu wz. 93 „Pantera”. Wystawiali się także skandynawscy producenci, jak NFM Group, Grangvists AB, czy Taiga AB, którzy mają swoje fabryki na terenie naszego kraju. Na stoisku Climashield można było natomiast spotkać przedstawicieli warszawskiej spółki Green Side.
Poniżej prezentujemy pierwszą część naszego subiektywnego przeglądu ciekawostek i nowości – spośród zaprezentowanej na Milipolu broni strzeleckiej.
Tegoroczny Milipol nie zaskoczył żadnymi nowościami wśród broni krótkiej, ale był okazją do przyjrzenia się m.in. dwóm konstrukcjom prezentowanym już wcześniej na innych targach, lecz wciąż stosunkowo mało znanym, podobnie jak ich bałkańscy producenci.
Kraje byłej Jugosławii potrafią zaskakiwać na tym polu: serbska Zastava ma od dawna w ofercie udane naśladownictwa szwajcarsko-niemieckich SIG-ów, a chorwackie HS2000 zrobiły z pomocą amerykańskiej firmy Springfield Inc. światową karierę.
W tym roku w Paryżu można było zapoznać się z kolejnymi, bardzo udanymi pistoletami, tym razem z Czarnogóry i Słowenii. W obu przypadkach oparto się na najbardziej sprawdzonych wzorach. Oba są doskonałymi przykładami, że bardzo dobrą i ładną broń krótką mogą stworzyć w ten sposób szybko nawet młode firmy, bez silenia się na nieudane i niedopracowane rozwiązania, vide polskie WIST-94 i PR-15.
TARA TM-9
![]() |
![]() |
Czarnogórska Tara Perfection d.o.o. z Mojkovaca działa od 1984 r., ale bronią strzelecką zajęła się dopiero po włączeniu w 2009 r. do TARA Group. W 2011 r. zaprezentowała swój pierwszy pistolet TM-9 na polimerowym szkielecie, z bijnikowym mechanizmem uderzeniowym, silnie inspirowany Glockiem 17. Poza drugorzędnymi różnicami zewnętrznymi ma on jednak odmienny mechanizm spustowy DARE (Double Action Rapid Engagement) typu DAO o wysokiej kulturze pracy, metalowe pudełko magazynka, metalowe przyrządy celownicze, wygodniejszą dźwignię do rozkładania broni i obustronny przycisk zwalniania magazynka. Inaczej ukształtowany chwyt ma wymienne grzbiety w rozmiarach S, M i L, czym Tara wyprzedziła Glocka 4 Gen. Pistolet jest bardzo dobrze wykonany, z teniferowym pokryciem części metalowych. Szkielety z chwytami oferowane są w kolorze czarnym, zielonym lub FDE. Potencjał czarnogórskiego konkurenta Glocka został już dostrzeżony za granicą – niemiecka firma Schmeisser GmBH wprowadziła w tym roku tę broń do swojej oferty pod własnym oznaczeniem Schmeisser SLP-9. |
REX Zero1
![]() |
Słoweńska prywatna spółka Arex d.o.o. z m. Šentjernej powstała w 1994 r. z przekształcenia firmy Iskra Hipot. Jako przedstawiciel belgijskiej FNH niecałe 10 lat temu zajmowała się wdrażaniem jej kbk F2000S do uzbrojenia armii Słowenii. Dwa lata temu zespół pod kierownictwem Gregi Kralja przygotował do produkcji pierwszy słoweński pistolet, bazujący w dużej mierze na lubianym w siłach specjalnych tego kraju SIG P226 i wzorowanych na nim serbskich Zastawach serii CZ-99. |
Rex Zero1 oferowany jest w trzech wielkościach (S – Standard ze 108-mm lufą, CB – Combat i CP – Compact z lufą długości 98 mm), na amunicję 9 mm Parabellum, .40 S&W i 7.65 mm Browning (.32 Auto), z magazynkami od 15 do 20 nabojów, ze szkieletami w kolorze czarnym (GB), zielonym (FG) lub FDE i lufami kutymi na zimno. Szkielet z chwytem wytwarzany jest jak w pierwowzorze, ze stopu aluminium 7075, a sam chwyt zaopatrzony w ergonomicznie ukształtowane, syntetyczne okładki. Pistolet ma przyciski do zwalniania magazynka po obu stronach, obustronną dźwignię bezpiecznika i po lewej stronie szkieletu dźwignię zwalniania zamka z tylnego położenia, służącą również do zwalniania napiętego kurka bez strzału. Słoweńskie pistolety cechuje wysoka niezawodność i jakość wykonania. W Polsce oferuje je już firma STG Maciej Wyszkowski(stg44.pl). |
BERETTA Defense Technologies
Beretta prócz gamy swych pistoletów, w tym m.in. najnowszego „glockopodobnego” pistoletu APX (na zdjęciu) promowała najnowszy projekt nazwany „i-PROTECT”. Jest to miniaturowy moduł elektroniczny montowany w broni krótkiej – na razie prezentowany z pistoletem PX4 Storm – który wykorzystując technologię Bluetooth Low Ennergy przekazuje sygnały do telefonu komórkowego właściciela, co pozwala namierzyć metodą triangulacji lokalizację broni i wyświetlić ją na cyfrowej mapie w centrum sterowania, a także śledzić jej stan: np. czy oddano i ile strzałów oraz stan napięcia kurka – czy został napięty lub zwolniony.
System ma pomóc w nadzorze użytkowania broni służbowej i prywatnej oraz ułatwić odzyskiwanie utraconej, przy bieżącej kontroli, czy i gdzie została do tego czasu wykorzystana.
TARA TM-4 i Taurus AR
![]() |
![]() |
Choć odmiany kbk serii AR-15 nie są na europejskich targach aż tak liczne jak na amerykańskich, to i na Milipolu nie zabrakło takiej broni. Wspomniana już czarnogórska spółka Tara Perfection ma w ofercie od 2011 r. 5,56-mm kbk TM-4 z komorą spustową wykonaną – zamiast typowo z aluminium – z polimeru o wysokiej wytrzymałości mechanicznej i cieplnej, ze stalowymi wzmocnieniami, jako całość z chwytem pistoletowym, lufę kutą na zimno z pokryciem ochronno-wzmacniającym Nitrex, zespół gazowy z tłokiem o krótkim skoku i trzypozycyjnym regulatorem oraz obustronne dźwignie bezpiecznika i przyciski zwalniania magazynka. Producent celuje przede wszystkim w eksport do krajów Azji i Ameryki Południowej. |
Kbk AR 5,56mm (kod fabryczny 3-TAR-556) à la M4 pojawiły się w tym roku również w ofercie brazylijskiej firmy Taurus, a dokładniej jej amerykańskiej części Taurus USA (Taurus International MFG, Inc. USA). Na Florydzie od tego roku wytwarzane są z wysoką dbałością o jakość, przeznaczone na rynek cywilny oraz dla służb Law Enforcement, klasyczne (direct gas impingment) samopowtarzalne oraz automatyczne kbk Mil-Spec z lufami długości 14,5 i 11,5 cala w dwóch odmianach łóż K-Mod, częściami metalowymi w kolorze czarnym lub FDE, bardzo odpornym pokryciem melonitowym lufy i zespołu zamka, kompletowane sprawdzonymi elementami firmy Magpul: chwytem i kolbą MOE, składanymi przyrządami celowniczymi MBUS Flip up oraz magazynkami PMAG. |
SIG SAUER Inc.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się lekkie karabinki (na amunicję 5,56 mm NATO, .300 BLK i 7,62 mm x 39) i 9-mm pistolety maszynowe tej marki z jej najnowszych modułowych serii SIG MCX i MPX, zachowujące wiele cech zbieżnych z rodziną AR, ale z wymiennymi lufami różnej długości, tłokowym systemem gazowym, „magwellowymi” gniazdami magazynka, obustronnymi manipulatorami oraz odmiennym mechanizmem powrotnym umieszczonym w komorze zamkowej, co pozwoliło zastosować kolby składane zawiasowo tuż za nią (do wyboru dwa typy plus wysuwana).
Dostępna od niedawna II generacja tej broni ma m.in. wzmocnione ręczne dosyłacze zamka, powiększoną wymienną stalową płytkę wzmacniającą z lewej strony komorę zamkową, udoskonalony wślizg do komory nabojowej, a w pm powiększone okno wyrzutowe i wydłużone szczęki magazynka.
Trzeba przyznać, że to bardzo ergonomiczna i poręczna broń, a modułowość systemu oraz szeroki pakiet akcesoriów firmowych (w tym tłumików i udanych kolimatorów serii Romeo) umożliwiają dokładne skonfigurowanie do potrzeb.
Wśród pierwszych użytkowników MCX są policyjni antyterroryści z centralnych jednostek Wielkiej Brytanii i Estonii.
![]() |
![]() |
HS Produkt
Ta chorwacka firma, reprezentowana we Francji przez Sunrock z Clamart, zaprezentowała pełną ofertę najnowszych produktów, w tym w przyciągających uwagę pokryciach kamuflażowych. Po spektakularnych sukcesach jej pistoletów HS/XD i XDM próbuje osiągnąć podobne w klasie karabinków, intensywnie promując je w różnych częściach świata. Jej nowe 5,56 mm kbk VHS-2 to nowoczesna broń w układzie bull-pup, równie łatwe w obsłudze przez strzelców prawo-, jak i leworęcznych, pierwsze z możliwością regulacji długości kolby (czy raczej w broni zwanej „bezkolbową”: odległości trzewika od chwytu i celownika) – bo niby dlaczego w bull-pupie miałoby to być mniej potrzebne niż w broni w układzie klasycznym? |
![]() |
![]() |
VHS-2 robi bardzo dobre wrażenie, mało udana wydaje się jedynie wersja VHS-02 CT-1,5X ze słabym celownikiem 1,5 x o niewielkiej średnicy, wmontowanym w masywny chwyt transportowy.
Chorwaci przegapili chyba też fakt, że naśladowane przez nich polimerowe magazynki od HK G36, z bocznymi występami do ich łączenia, nie cieszą się uznaniem.
Israel Weapons Industries Ltd.
![]() |
![]() |
Wśród broni długiej izraelskie przedsiębiorstwo IWI pokazało w Paryżu zarówno rodzinę kbk Tavor (TAR-21 i ich wersje rozwojowe X95), nowe odmiany Galili oraz rkbkm/lkm Negev. Wśród tych pierwszych były także najnowsze X95 flat-top z nowym łożem o płaskich bokach, używane już przez siły specjalne Azerbejdżanu i wprowadzone do oferty ukraińskiej firmy Fort. Galile z serii ACE to z kolei chyba najbardziej zaawansowani rozwojowo potomkowie „kałasznikowa” – wielka szkoda, że naszej radomskiej fabryki nie stać było na wprowadzenie równie udanych i oczywistych zmian modernizacyjnych w berylach oraz AKM-ach dla WP i innych krajowych użytkowników. ACE N charakteryzują się m.in. długą, jednolitą szyną uniwersalną Mil-Std-1913 wzdłuż całego grzbietu pokrywy komory zamkowej i rury gazowej, umiejscowieniem rękojeści napinania po lewej stronie komory, a te kalibru 5,56 mm dostosowaniem do standardowych magazynków od M16. W przypadku popularnych rkm Negev NG7 LMG warta zauważenia była nowa kolba z lekkiego polimeru o szybko regulowanej długości i wysuwanej w górę podporze policzkowej – i znów nasuwa się porównanie z polskim „wynalazkiem”, tym razem w tarnowskim UKM2000, niestety nie na jego korzyść... |
Aimpoint Micro T-2
Jeden z liderów w produkcji nowoczesnych celowników do broni strzeleckiej, szwedzki Aimpoint AB, powiększył ofertę o nowy, miniaturowy celownik kolimatorowy Micro T-2, wprowadzony już do użytku przez FBI HRT.
W porównaniu do bardzo popularnego poprzednika T-1, przede wszystkim poprawiono jakość optyki dzięki nowym soczewkom o zwiększonej przejrzystości i ulepszeniu ich powłoki antyrefleksyjnej, przeprojektowano i wzmocniono aluminiowy korpus oraz dodano przezroczyste osłony obiektywu i okularu typu flip-up, przez które w razie nagłej potrzeby lub bardzo złych warunków zewnętrznych również można awaryjnie celować.
T-2 ma czerwony punkt celowniczy 2 MOA, masę z montażem tylko 139 g i zasilany jest baterią litową 3 V CR2032 o żywotności 5 lat lub 50 000 godzin pracy.
Szwedzkiemu celownikowi nie szkodzi zanurzanie w wodzie do głębokości 25 m.
Trijicon MRO
Renomowany amerykański producent, firma Trijicon Inc., zaprezentowała jako odpowiednik swój MRO (Miniature Rifle Optic) o bardzo zbliżonych gabarytach i budowie.
Głowna różnica to umieszczenie pokrętła regulacyjnego-włącznika nie z boku, lecz u góry korpusu oraz nieco większa średnica soczewki obiektywu (25 mm w porównaniu do 20 mm T-2).
Spuhr AB
![]() |
![]() |
Na paryskiej wystawie nie zabrakło szwedzkiego producenta akcesoriów do broni, który oprócz znanych już akcesoriów do HK G36, w tym ultralekkich łóż do najkrótszych wersji C (używanych już m.in. przez szwedzką jednostkę specjalną SOG), prezentował m.in. własną komorę spustową (lower receiver) do niemieckich karabinów HK417 w wersji samopowtarzalnej i samopowtarzalno-samoczynnej. Zamiennik tej firmowej części proponowany przez Spuhra ma wzmocnioną konstrukcję, z bardziej osłoniętym przyciskiem zwalniania magazynka, zdublowanym także po lewej stronie (czego brakowało w HK417 do czasu pojawienia się wersji A5), gniazdo magazynka przystosowane także do tych z SR-25, przelotowy otwór w tylnej części do instalowania z dowolnej lub obu stron różnego typu montaży do pasów nośnych oraz nieobracające się osie spustu i kurka. Na zewnątrz bocznych ścianek gniazda magazynka przygotowano dwupunktowe tzw. interfejsy Spuhra, pozwalające zamocować tam np. krótkie odcinki szyn Picatinny-Weaver Mil-Std-1913 dla dodatkowych akcesoriów. Szwedzki producent przygotował oprócz różnych montaży do celowników optycznych również własne łoża do HK417, lżejsze o ok. 25–33 procent (w zależności od długości) od oryginalnych. Uniwersalne szyny zachowano tylko na pełnej długości górnej i dolnej części, natomiast na bocznych zastąpiono je interfejsami Spuhra, dzięki czemu użytkownik może dodać tylko tyle odcinków szyn wybranej długości, ile rzeczywiście potrzebuje. Rzetelność nakazuje jednak zaznaczyć, że HK także od roku może swe „siedemnatski”, ich cywilne wersje MR308/MR762 i snajperskie G28 wyposażać w podobne lżejsze łoża z bocznymi punktami montażowymi HK-Mod, wzorowanymi na systemie K-Mod. |
Milipol 2015 obfitował w broń snajperską - brak miejsca, by opisać wszystkie interesujące typy, dlatego odnotujemy tylko, że prezentowane były m.in. warte osobnych artykułów francuskie karabiny powtarzalne PGM Précision, niemieckie Haenel RS8/9, fińskie Sako TRG M10 (na stoisku Beretta Defense Technologies), wyborowe wersje samopowtarzalnych SIG716 (DMR Gen 2) i amerykańskiego Rugera SR 7,62 (na stoisku PGM) oraz belgijskie FNH SCAR-H.
Cadex Defence
Na Milipolu 2015 miała miejsce europejska premiera kanadyjskiego wielkokalibrowego powtarzalnego karabinu wyborowego CDX-50 Tremor na nabój .50 BMG, opartego podobnie jak pozostałe karabiny mniejszych kalibrów tego uznanego producenta broni snajperskiej na cenionej przez profesjonalistów aluminiowej osadzie Strike Chassis System.
Tremor ma zamek o czterech występach ryglowych, z dwoma zaczepami wyciągu łuski, wymagający do otwarcia i zamknięcia obrotu tylko o 50 stopni oraz lufę zakończoną efektywnym urządzeniem wylotowym własnego pomysłu MX-1. Przewidziano do niego także potężny tłumik dźwięku.
Kanadyjska firma ma w ofercie również akcesoria do innych rodzajów broni, w tym maszynowej. Gdy ogląda się ergonomiczne i eleganckie rozwiązania, np. regulacji długości kolby C6 (FN MAG) lub łoża z szynami do rkbkm C9 (Minimi), nie sposób nie westchnąć nad mizerią krajowych modernizacji UKM2000.
Ziegler Präzisionsteile GmbH
Ta niemiecka firma z Georgensgmünd, specjalizująca się w produkcji części precyzyjnych, sięgnęła po stary system hakowego montażu celowników optycznych, przenosząc go w nowoczesnym wydaniu w XXI wiek.
Miniaturowe podwójne haki pod obejmami celownika, wprowadzane w niskie gniazda nasuwane na uniwersalną szynę montażową, to niewielka masa montażu i możliwość osadzenia celownika bardzo blisko osi lufy.
Najważniejsza jednak cecha to możliwość szybkiego wypięcia celownika z gniazd, do czego wystarczy jedna ręka i równie szybkiego zamocowania na broni – do 3 sekund w warunkach ograniczonej widoczności. Testy potwierdziły, że w przypadku stosowania do broni kalibru 7,62 mm, przeznaczonej do strzelania na dystansie do 600 m precyzja wykonania montażu ZP firmy Ziegler pozwala na wielokrotne odłączanie celownika i ponowne zamocowanie bez konieczności przystrzeliwania broni.
Tego typu montaże stosują snajperzy francuskiej jednostki GIGN na swych karabinach wyborowych HK417, został też niedawno zaadaptowany do karabinków SPR300 szwajcarskiej firmy B&T AG („SPECIAL OPS” nr 2/2015).
Arsenal Firearms srl
Wielki nieobecny na tegorocznym Milipolu – tak można powiedzieć o rosyjsko-włoskiej spółce joint venture, która wykupiła spore stoisko, ale nie pojawiła się ze swą bronią, gdyż według firmowego komunikatu nie zdążyła przebrnąć przez zaostrzone procedury formalne po zamachach terrorystycznych w Paryżu. Niemniej, na wielkim stendzie firmy pod hasłem „More change” przyciągały uwagę zdjęcia nowości na 2015 r.: LRC-2 FS, czyli pistoletu Strike One („SPECIAL OPS” nr 2/2014) w długolufowej wersji AF-1R Strike Auto strzelającej ogniem ciągłym, w „karabinkowej” oprawie na wzór FAB K-POS G2 PDW, karabinku AKAR, czyli „klon” AR na rosyjską amunicję 7,62 mm x 39 lub 5,45 mm x 39, podawaną z magazynków od takich „kałasznikowów” oraz bardzo obiecującego z wyglądu powtarzalnego karabinu snajperskiego ASR (Arsenal Snipe rRifle) na nabój .338 LM, z nowocześnie zaprojektowaną, aluminiową osadą ze składaną, regulowaną kolbą, osłoną lufy z szynami Picatinny i dwójnogiem Vltor Modpod Bipod. Arsenał wykazał już doświadczenie w tworzeniu wysokiej jakości broni precyzyjnej jako producent myśliwskich SPR1.
Hog Saddle
![]() |
![]() |
Na stoisku francuskiego dystrybutora wszelkiej maści wyposażenia militarnego prezentowany był produkt amerykańskiej firmy Hog Saddle Shadow Tech LLC – „siodłowy” montaż dla karabinów snajperskich wspieranych na trójnogu – MOD7 HOG Saddle (NSN 1005-01-616-2719). Jest to aluminiowa, anodyzowana na czarno obejma o niewielkiej masie, z jedną z bocznych ścianek dociskaną za pomocą wygodnego pokrętła w zakresie od 2 i 11/16 cala do półtora cala. Od wewnątrz wyłożono ją uretanowymi panelami o powierzchni ukształtowanej w sposób poprawiający trzymanie loża karabinu i częściowo absorbującymi drgania po odrzucie. Stalowe łączenia wykonano w sposób zapobiegający przypadkowemu luzowaniu się śrub. Drobny, ale przemyślany konkretnie pod kątem snajperów element, który na pewno sprawdzi się lepiej niż improwizowane. |
RUAG Ammotec AG
Znana szwajcarska wytwórnia amunicji z Thun pokazała m.in. nową rodzinę amunicji wielkokalibrowej 12.7 mm x 99 (.50 BMG) do broni maszynowej i wyborowej. W jej skład wchodzi nabój z pociskiem przeciwpancerno-zapalającym API (armour-piercing incendiary) SX o masie 44,5 g z hartowanej stali z tytanowym wierzchołkiem, nabój z pociskiem smugowym Solid Tracer SX, z pociskiem HE SX o zwiększonej przebijalności na dalekich dystansach oraz z miękkimi pociskami Training SX o masie 41,7 g, minimalizującymi przypadki rykoszetowania na strzelnicach.
Ten pierwszy oceniany jest jako najbardziej celny wśród pocisków API tego kalibru. Ładunek prochowy w nowych nabojach cechuje duża stabilność spalania niezależnie od temperatury zewnętrznej, co również sprzyja zachowaniu powtarzalnej celności.
Cougar MS 40
Francuska firma SAE Alsetex z Étienne Lacroix Group, specjalizująca się m.in. w wyrobach dla sił porządkowych i znana choćby z dostaw granatników serii Cougar na amunicję less-lethal dla policji i Żandarmerii Narodowej, zaprezentowała na Milipolu makietę zasilanego magazynkowo granatnika powtarzalnego MS 40 w układzie bull-pup do nabojów 40 mm x 46 SR NATO low-velocity. Ma on być zaopatrzony w poligonalną lufę, osiągać szybkostrzelność do 20 nabojów na minutę strzelając torem stromym lub do 100 m płaskotorowo.
Producent zapowiada, że będzie to najlżejsza(ok. 3,4 kg bez amunicji) i najporęczniejsza broń w swojej klasie.