Z pewnym marginesem błędu należy przyjąć, że zjawisko ochrony słuchu na strzelaniach, zwłaszcza w realiach pracy służb mundurowych, do końca XX wieku było marginalizowane. U artylerzystów powszechną przypadłością był niedosłuch, a żołnierze - strzelcy z broni strzeleckiej (kaliber do 20 mm - przyp. aut.) rzadko używali na strzelaniach profesjonalnych ochronników słuchu, w przeciwieństwie do tego, co obserwujemy w chwili obecnej. Przykłady z przeszłości będą w niniejszym artykule podparte odniesieniem głównie do wojska, ponieważ policjanci oraz funkcjonariusze innych służb mundurowych, koncentrując się głównie na broni osobistej, rzadziej korzystają z tak zróżnicowanych kalibrów i sprzętu o przeznaczeniu taktycznym, jak robi to wojsko.
Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może...
Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może wiatrówka. Niekoniecznie musi to być strzelba, gdyż wielką popularnością cieszą się pistolety pneumatyczne.
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
Wraz z postępem technicznym, rośnie świadomość zagrożeń, w tym zdrowotnych, a jednocześnie zwiększa się potencjalna możliwość przeciwdziałania tym zagrożeniom. W większości gałęzi przemysłu przełomu XIX i XX w., w zasadzie nie liczył się człowiek, tylko wynik produkcyjny lub wydobywczy, co owocowało masowymi wypadkami podczas pracy, na które ani przedsiębiorca, ani struktury państwowe nie zwracały istotnej uwagi, pomimo że zapobieżenie tragediom ludzkim zwykle nie kosztowało wiele.
Czasem była to właściwie określona procedura postępowania, innym razem, wymóg użycia, najczęściej niezbyt drogiego sprzętu lub ubioru ochronnego. Te dwie proste drogi profilaktyki bezpieczeństwa pracy powodują zwielokrotnioną redukcję wypadków przy pracy lub utraty zdrowia poprzez długotrwałą pracę w warunkach szkodliwych.
O dziwo, z biznesowego punktu widzenia, dbałość o procedury bezpieczeństwa jest bardziej opłacalna, ponieważ wymiana sprawdzonego, doświadczonego pracownika, który doznał w pracy trwałego uszczerbku na zdrowiu, oznacza ponoszenie kosztów czasochłonnego przyuczania następnej osoby oraz konieczność ustalenia wynagrodzenia na poziomie na tyle wysokim, aby kolejni pracownicy decydowali się na podjęcie ryzyka. W aktualnych realiach społecznych dochodzi jeszcze finansowy aspekt roszczeń odszkodowawczych. Tyle tytułem wprowadzenia.
Przejdźmy zatem do analizy zjawiska ochrony słuchu w trakcie strzelań z broni strzeleckiej zarówno w realizacji zadań służbowych, jak i w strzelaniach hobbistycznych, a nawet sportowych.
Na wstępie należy zaznaczyć, że narząd słuchu wrażliwy na nadmiar ciśnienia akustycznego (błona bębenkowa oraz chrząstki: młoteczek, strzemiączko, kowadełko) połączony jest kanałami doprowadzającymi powietrze zarówno przez ucho zewnętrzne (przewodem słuchowym zewnętrznym), jak i przez usta i jamę nosową (trąbką słuchową – Eustachiusza). Dlatego, gdy artylerzysta wykonuje strzelanie (bez ochronników słuchu), zatyka uszy rękami jednocześnie otwierając usta. Osobiście obserwowałem starszych doświadczonych mechaników samochodowych, którzy pracując przy wymianie opon ciężarówek, co generuje chwilowy, dotkliwy hałas, także otwierają szeroko usta, nie stosując jednocześnie żadnej ochrony słuchu, choćby zakrycia uszu dłońmi. Ich komentarz: „Panie, trzydzieści lat tak robię i mam dobry słuch”, mówi sam za siebie.
Wróćmy jednak do strzelań z broni strzeleckiej. W analizie zagadnienia trzeba zwrócić uwagę na dwa aspekty. Pierwszy, to rodzaj broni, drugi to miejsce strzelania. Zacznijmy od tego pierwszego.
Nie każdy rodzaj broni powoduje tak samo dotkliwy dyskomfort i takie samo zagrożenie dla naszego słuchu. Jeśli ktokolwiek przebywając w rejonie mariny lub uczęszczanego szlaku wodnego przysłuchał się dźwiękom silników jachtów, to z pewnością zauważył ciekawe, choć oczywiste zjawisko. Otóż małe silniki pomocnicze jachtów żaglowych o mocy ok. 5 KM są najbardziej dotkliwe dla słuchającego, ponieważ generują stosunkowo wysokie częstotliwości najgorzej tolerowane przez ludzki narząd słuchu. Silniki o mocach ok. 100 KM, choć mocniejsze i relatywnie bardziej efektywne akustycznie, generują dźwięki w niskich rejestrach, co ucho ludzkie znacznie lepiej toleruje.
Podobnie jest z bronią. Pistolet, np. małokalibrowy pistolet sportowy „Margolin” kal. 5,6 mm, potrafi mocniej „dać po uszach” niż niejeden karabin o znacznie wyższych parametrach balistycznych, tj. prędkość początkowa pocisku i jego energia wylotowa.
Drugi aspekt w zakresie oddziaływania strzelań na ludzki słuch, to rodzaj obiektu, na jakim realizuje się zadanie strzeleckie. Najmniejsza szkodliwość dla słuchu będzie towarzyszyć strzelaniom na wolnym powietrzu, czyli na otwartych strzelnicach niezadaszonych lub dla myśliwych – w lesie. Jednakże to, co rozchodzi się na zewnątrz i powoduje, że strzelający (oraz inne osoby przebywające na strzelnicy) przyjmuje niewielką część fali akustycznej po strzale, dociera do innych osób poza strzelnicą, np. mieszkańców wsi, lub osiedla i naraża te osoby na istotny dyskomfort. Z tego też powodu w ostatnich latach wybudowano w naszym kraju znaczną liczbę strzelnic krytych, a pozamykano wiele strzelnic niezadaszonych.
Zjawisko to daje się zauważyć także w wojsku. Oprócz strzelnic niezadaszonych na otwartym powietrzu oraz zamkniętych w budynkach istnieje jeszcze jeden rodzaj tego typu obiektów, a mianowicie stanowiska strzeleckie zadaszone lekką blaszaną wiatą, a dystans od linii otwarcia ognia do tarcz nie posiada zadaszenia. Tego typu obiekt naraża strzelca na bodaj najbardziej niekomfortowe odczucia akustyczne, poprzez rezonans otaczających blach potęgujących oddziaływanie dźwięku. Kiedyś, ci bardziej zapobiegliwi i świadomi strzelcy wojskowi, strzelając na otwartych obiektach, wkładali sobie w uszy łuski od Makarowa (9 x 18 mm). Sposób ten działał całkiem nieźle, a przynajmniej wystarczająco. Dziś, żołnierze strzelający na nowoczesnych, wyspecjalizowanych obiektach zamkniętych, używają profesjonalnych ochronników słuchu. Powstaje tylko pytanie, czy tych pasywnych, czy też aktywnych.
Większość instruktorów i doświadczonych strzelców wyżej sobie ceni komfort pracy w ochronnikach aktywnych. Pamiętajmy jednakże, że są one kilkakrotnie droższe od pasywnych. Ochronniki aktywne działają w ten sposób, że przy normalnym natężeniu dźwięku, nie zatrzymują go, czyli słychać rozmowy toczące się wokół, wydawane komendy itp., a dopiero w momencie strzału zamykany jest w ochronnikach aktywnych dopływ ciśnienia powietrza do narządu słuchu użytkownika. Ochronniki aktywne wymagają jednak kontroli naładowania baterii oraz pamiętania o ich włączeniu i wyłączeniu. Ochronniki pasywne redukują falę dźwiękową w sposób ciągły, co oznacza, że strzał słyszymy ciszej, ale też ciszej słyszymy pozostałe dźwięki, np. komendy wydawane przez prowadzącego strzelanie. Czy to dyskwalifikuje ochronniki pasywne?
Okazuje się, że nie. Wprawny instruktor w ochronnikach pasywnych też wszystko należycie usłyszy, lecz nie musi martwić się o ich włączanie i wyłączanie oraz o ewentualne rozładowanie baterii. Gdy zachodzi potrzeba nieco dokładniej wytężyć słuch, kiedy przerwano strzelanie, w trakcie np. instruktażu, wtedy można jednym ruchem dłoni podnieść o kilka centymetrów ochronniki pasywne nie zdejmując ich z głowy i odsłonić w ten sposób uszy.
Przed wznowieniem ognia, opuszcza się ochronniki pasywne na uszy i po problemie. Stały komfort pracy przy ochronnikach aktywnych to jedno, ale drugie to stuprocentowa niezawodność i prostota obsługowa przy tych zwykłych. Osobiście, pracując przez pół życia z bronią, wybieram właśnie to drugie. Profesjonalne ochronniki słuchu, zarówno aktywne, jak i pasywne, są dość duże i w zasadzie, przynajmniej w standardzie, uniemożliwiają strzelanie w hełmie. Jak więc realizować ochronę słuchu strzelając w hełmie? Sposób jest bardzo prosty. Wystarczy użyć miniaturowych piankowych zatyczek wielkości naboju 9 x 19 mm Parabellum dostępnych za symboliczne pieniądze w każdej aptece.
Na koniec pytanie, które należało postawić już na początku. - Czy warto stosować ochronniki słuchu w trakcie strzelań z broni palnej?
Odpowiedź jest jednoznaczna i brzmi następująco: „zdecydowanie warto!”. Co prawda, w sytuacji bojowej może nie być to najważniejsze, ani też w danym momencie możliwe, ale na treningach, na których w ciągu wielu lat wystrzelimy tysiące pocisków, obciążenia narządu słuchu będą się kumulować i odłożą się w postaci jego uszkodzenia. Ponadto, z bronią i amunicją zdarzają się sytuacje odosobnione, nieprzewidziane. Swego czasu, gdy oddawałem strzał z pistoletu (9 x 18 mm Makarow) w postawie sportowej z wolnej ręki, iglica przebiła spłonkę, co spowodowało, że część energii zamiast pchać pocisk do przodu, przedostała się w tył i w postaci strumienia sprężonych gazów uderzyła w moje prawe ucho. Przez trzy dni miałem problem ze słuchem, który na szczęście samoistnie minął.
Takie oraz podobne przypadki niestety co jakiś czas się zdarzają, dlatego stosując ochronniki słuchu możemy się przed nimi z dużą dozą prawdopodobieństwa zabezpieczyć. Dotyczy to także ochrony wzroku. Niejedna partia amunicji powoduje odpryski w twarz.
Gdy kilkanaście lat temu pierwszy raz spotkałem się z taką sytuacją na zawodach strzeleckich i musiałem po wycelowaniu zamykać oczy w obawie o ich bezpieczeństwo, a wtedy oddawać strzał, od tego czasu praktycznie zawsze stosuję zerowe okulary ochronne.
Zdarzają się także inne niestandardowe wypadki niezwiązane z amunicją, lecz z bronią. Założenie jakichkolwiek ochronników słuchu (także wzroku), choćby najtańszych modeli dla budowlańców, gwarantuje istotny poziom podniesienia naszego bezpieczeństwa. Jeśli nie dysponujemy ochronnikami słuchu dla wszystkich osób, które są obecne na strzelnicy, a w danym momencie osoby te nie pracują z bronią i mają wolne ręce, swoją rolę może w wystarczającym stopniu spełnić zakrycie dłońmi uszu albo przyciśnięcie palcami zewnętrznej chrząstki – tzw. skrawka, do wylotu przewodu słuchowego zewnętrznego.
Strzelectwo praktyczne na dalekim dystansie jest w naszym kraju z roku na rok coraz bardziej popularne. Przybywa osób chętnych stanąć do rywalizacji z innymi zawodnikami o miano najlepszego strzelca. Strzelca,...
Strzelectwo praktyczne na dalekim dystansie jest w naszym kraju z roku na rok coraz bardziej popularne. Przybywa osób chętnych stanąć do rywalizacji z innymi zawodnikami o miano najlepszego strzelca. Strzelca, który potrafi praktycznie wykorzystać karabin do rażenia celów na dalekich dystansach, z reżimem czasowym do wykonania zadania strzeleckiego i bardzo często w nietypowych postawach strzeleckich. Bez wątpienia najlepszymi i jak do tej pory jedynymi tego typu zawodami strzeleckimi realizowanymi...
Ochrona oczu oraz słuchu w trakcie strzelania jest kluczowa i nie trzeba do niej przekonywać użytkowników broni palnej. Bez względu czy ochrona oczu będzie używana w warunkach bojowych, cywilnych – myśliwskich,...
Ochrona oczu oraz słuchu w trakcie strzelania jest kluczowa i nie trzeba do niej przekonywać użytkowników broni palnej. Bez względu czy ochrona oczu będzie używana w warunkach bojowych, cywilnych – myśliwskich, sportowych, rekreacyjnych, czy np. w trakcie strzelanek z replik ASG, użytkownik powinien mieć pewność co do wytrzymałości sprzętu i komfortu wielogodzinnego użytkowania.
Broń w kalibrze .22LR ostatnimi czasy staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Szczególnie jeżeli mowa o broni długiej. Wielu strzelców sportowych strzelających w zawodach typu PRS (strzelectwo praktyczne),...
Broń w kalibrze .22LR ostatnimi czasy staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Szczególnie jeżeli mowa o broni długiej. Wielu strzelców sportowych strzelających w zawodach typu PRS (strzelectwo praktyczne), „buduje” karabiny w kalibrze .22LR w celu prowadzenia treningów. Treningów, które po podsumowaniu kosztów amunicji są znacznie tańsze w porównaniu do strzelania z broni w kalibrach .308, 6.5 Creedmoore czy innych. Co więcej, przy wykorzystaniu tego typu karabinków sportowych, można prowadzić...
Szybkość, skuteczność oraz bezpieczeństwo to najistotniejsze kryteria do oceny prowadzenia walki przy użyciu pistoletu w sytuacjach taktycznych. W kwestii wyboru broni krótkiej, elitarne formacje wojskowe...
Szybkość, skuteczność oraz bezpieczeństwo to najistotniejsze kryteria do oceny prowadzenia walki przy użyciu pistoletu w sytuacjach taktycznych. W kwestii wyboru broni krótkiej, elitarne formacje wojskowe oraz policyjne zarówno w Polsce, jak i na świecie, obdarzyły bardzo dużym zaufaniem modele broni Glock 17 oraz H&K USP. Prawie 40 lat służby Glocka 17 oraz prawie 30 lat w przypadku H&K USP to czas zweryfikowania tych modeli pod względem bezpieczeństwa oraz niezawodności.
W uproszczonej definicji broń palna to broń lufowa, która miota pociski lub substancje w wyniku działania materiału miotającego. Bez względu czy materiałem miotającym będzie czarny proch czy też jeden...
W uproszczonej definicji broń palna to broń lufowa, która miota pociski lub substancje w wyniku działania materiału miotającego. Bez względu czy materiałem miotającym będzie czarny proch czy też jeden z rodzajów prochu bezdymnego, strzelec oraz osoby w pobliżu będą w strefie oddziaływania hałasu impulsowego. Hałas ten charakteryzuje się krótkim czasem trwania (krócej niż 1s.) i dużym poziomem ciśnienia akustycznego. To właśnie ciśnienie akustyczne wywołuje u ludzi i zwierząt wrażenia słuchowe, potocznie...
Bez względu na to, czy realizujemy się w strzelectwie sportowym, długodystansowym, czy dynamicznym, bezpieczeństwo stawiamy na pierwszym miejscu. Jego zakres obejmuje nie tylko prawidłowe postępowanie...
Bez względu na to, czy realizujemy się w strzelectwie sportowym, długodystansowym, czy dynamicznym, bezpieczeństwo stawiamy na pierwszym miejscu. Jego zakres obejmuje nie tylko prawidłowe postępowanie z bronią, przestrzeganie BLOS (broń, lufa, otoczenie, spust), ale również ochronę indywidualną w postaci ochrony oczu oraz słuchu w trakcie strzelania.
Któż ze strzelców nie poczuł w swojej karierze zapachu prochu – w końcu o to przecież chodzi! Gorzej, kiedy zaczynają piec oczy a gryzący dym wywołuje kaszel u instruktora i kolegów, wtedy żadne gadżety...
Któż ze strzelców nie poczuł w swojej karierze zapachu prochu – w końcu o to przecież chodzi! Gorzej, kiedy zaczynają piec oczy a gryzący dym wywołuje kaszel u instruktora i kolegów, wtedy żadne gadżety typu ruchome tarcze czy podgląd tarczy na monitorze już tak nie cieszą. W naszym kraju powstają jak grzyby po deszczu strzelnice mozolnie odbudowywane na bazie dawnych obiektów pamietających jeszcze czasy świetności LOK albo adaptowane ad hoc dawne schrony, tunele lub podziemne magazyny na węgiel....
9 listopada 2019 roku na obiektach szkoleniowych Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych (OSP WS) Strzepcz odbyły się pierwsze zawody w strzelectwie długodystansowym MID RANGE MYKITA (MRM). Dla...
9 listopada 2019 roku na obiektach szkoleniowych Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych (OSP WS) Strzepcz odbyły się pierwsze zawody w strzelectwie długodystansowym MID RANGE MYKITA (MRM). Dla aktywnych strzelców nazwa zawodów może być kojarzona z LONG RANGE MYKITA (LRM), które są sztandarową imprezą organizowaną przez Klub Strzelecki KRYZA z Gdyni oraz fundację Sprzymierzeni z GROM. I tak samo jest z MRM. To kolejna odsłona tego typu zawodów dla strzelców długodystansowych, lecz tym razem...
Znane motto. Chyba na stałe przylgnęło do warsztatów zorganizowanych przez JW Formoza. Po raz drugi, po rocznej przerwie, udało się przeprowadzić bardzo udaną pod względem merytorycznym, jak również organizacyjnym...
Znane motto. Chyba na stałe przylgnęło do warsztatów zorganizowanych przez JW Formoza. Po raz drugi, po rocznej przerwie, udało się przeprowadzić bardzo udaną pod względem merytorycznym, jak również organizacyjnym imprezę strzelecką. Imprezę dla elity elit, czyli snajperów.
Zdjęcia: Archiwum JWF
Wielu strzelców zetknęło się z kołowym diagramem błędów popełnianych podczas strzelana z broni krótkiej, znanym jako Pistol correction chart lub Common shooting error chart, zaprojektowanie którego przypisuje...
Wielu strzelców zetknęło się z kołowym diagramem błędów popełnianych podczas strzelana z broni krótkiej, znanym jako Pistol correction chart lub Common shooting error chart, zaprojektowanie którego przypisuje się instruktorom amerykańskich marines – okręgiem podzielonym promieniście na 6-10 pól z opisami błędów, skutkujących zazwyczaj trafianiem w jedno z nich, zamiast w środek tarczy. Dzięki firmie Mantis z Oswego na południowozachodnich obrzeżach Chicago, w stanie llinois, obecnie mamy do dyspozycji...
16-17 maja 2018 r., w pobliżu Myślenic w województwie małopolskim, odbyła się kolejna, V edycja prestiżowych zawodów strzeleckich o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup”. Zgodnie...
16-17 maja 2018 r., w pobliżu Myślenic w województwie małopolskim, odbyła się kolejna, V edycja prestiżowych zawodów strzeleckich o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup”. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów, w tej edycji wśród zaproszonych reprezentacji jednostek specjalnych Wojska Polskiego i innych służb mundurowych oraz zaprzyjaźnionych organizacji znaleźli się także goście z zagranicy, dzięki czemu ta elitarna rywalizacja na dziennych i nocnych torach strzelań dynamicznych...
Reportaż z warsztatów snajperskich dla żołnierzy i funkcjonariuszy jednostek specjalnych wchodzących w skład Ministerstwa Obrony Narodowej i pododdziałów specjalnych wywodzących się z Ministerstwa Spraw...
Reportaż z warsztatów snajperskich dla żołnierzy i funkcjonariuszy jednostek specjalnych wchodzących w skład Ministerstwa Obrony Narodowej i pododdziałów specjalnych wywodzących się z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które zorganizowano w Ośrodku Szkoleń Poligonowych w Strzepczu w dniach 4-9 czerwca 2017 r.
Rok 2016 to trzeci rok z rzędu, jak Klub Strzelecki Kryza oraz Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM organizują wspólnie międzynarodowe zawody taktyczno-strzeleckie TACTICAL WARRIOR CHALLENGE – 2 GUN. Podobnie...
Rok 2016 to trzeci rok z rzędu, jak Klub Strzelecki Kryza oraz Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM organizują wspólnie międzynarodowe zawody taktyczno-strzeleckie TACTICAL WARRIOR CHALLENGE – 2 GUN. Podobnie jak w 2015 roku, areną, na której rywalizowali strzelcy na co dzień pełniący służbę w jednostkach specjalnych, był Ośrodek Szkolenia Poligonowego w Strzepczu. Na stałe też w kalendarzu zagościł termin, w którym organizowane są zawody, to zawsze pierwszy weekend sierpnia. Zawody tej edycji zostały rozegrane...
Minireportaż z 1. Policyjnych Zawodów Strzelców Wyborowych „Bekas 2016”, które zostały zorganizowane w dniach 5–7 października 2016 r. na jednej z podwarszawskich strzelnic.
Minireportaż z 1. Policyjnych Zawodów Strzelców Wyborowych „Bekas 2016”, które zostały zorganizowane w dniach 5–7 października 2016 r. na jednej z podwarszawskich strzelnic.
W piątek, 13 maja, ze strzelnicy IPA Racibórz jak co dzień dochodziły dźwięki wystrzałów różnego rodzaju broni. Tym razem jednak nie były to zwykłe ćwiczenia, a organizowane już po raz trzeci konsultacje...
W piątek, 13 maja, ze strzelnicy IPA Racibórz jak co dzień dochodziły dźwięki wystrzałów różnego rodzaju broni. Tym razem jednak nie były to zwykłe ćwiczenia, a organizowane już po raz trzeci konsultacje strzeleckie dla instruktorów wyszkolenia strzeleckiego. W warsztatach wzięli udział przedstawiciele wojska i policji, a biorąc pod uwagę zdobyte umiejętności i wiedzy, „piątek trzynastego” z pewnością był bardzo udanym dniem.
W tym roku na kieleckim MSPO zadebiutowało konsorcjum trzech firm: Port Arthur, Works 11 oraz Klimawent, oferujące budowę nowych strzelnic oraz modernizację już istniejących przy wykorzystaniu nowoczesnej...
W tym roku na kieleckim MSPO zadebiutowało konsorcjum trzech firm: Port Arthur, Works 11 oraz Klimawent, oferujące budowę nowych strzelnic oraz modernizację już istniejących przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii Range Systems Inc. Głównym jej elementem są, wykonane ze specjalnie spreparowanej gumy, balistyczne panele oraz bloki: Range Systems Dura-Panel™ i Dura-Bloc™, z których można wykonywać bardzo różne obiekty, począwszy od prostych strzelnic z kilkoma torami, a kończąc na wielopoziomowych...
Powtarzalne karabiny wyborowe w układzie bullpup, czyli bez oddzielnej kolby właściwej i z mechanizmem spustowym przeniesionym przed magazynek, pojawiały się w ostatnim ćwierćwieczu, a zwłaszcza w ostatnich...
Powtarzalne karabiny wyborowe w układzie bullpup, czyli bez oddzielnej kolby właściwej i z mechanizmem spustowym przeniesionym przed magazynek, pojawiały się w ostatnim ćwierćwieczu, a zwłaszcza w ostatnich latach, już parokrotnie, ale poza amerykańskim 12,7-mm Barrettem M90/M95 wciąż nie udaje im się zdobyć wśród snajperów szerszego uznania. Taki układ zapewnia określone plusy, ale też w przypadku broni powtarzalnej wymaga pieczołowitego zaprojektowania, by nie przesłoniło ich m.in. pogorszenie...
Aktualnie używany amerykański hełm kevlarowy wywodzący się z hełmu MICH. Oferuje znacznie niższą masę, lepszy komfort i wyższe parametry ochronne niż poprzednik czyli PASG, a także bezkonfliktową pracę...
Aktualnie używany amerykański hełm kevlarowy wywodzący się z hełmu MICH. Oferuje znacznie niższą masę, lepszy komfort i wyższe parametry ochronne niż poprzednik czyli PASG, a także bezkonfliktową pracę z ochronnikami słuchu, sprzętem łączności czy urządzeniami noktowizyjnymi.
Model NoizeBarrier™ Range SA zaprojektowany został z myślą o wykorzystaniu przez wojsko i strzelców specjalistów oraz stanowi topowe słuchawki dla wymagających zaawansowanej ochrony słuchu bez opcji komunikacji...
Model NoizeBarrier™ Range SA zaprojektowany został z myślą o wykorzystaniu przez wojsko i strzelców specjalistów oraz stanowi topowe słuchawki dla wymagających zaawansowanej ochrony słuchu bez opcji komunikacji radiowej.
Model NoizeBarrier™ TAC to pierwsze w pełni modularne słuchawki taktyczne z opcją komunikacji, wykorzystujące wiodące w branży rozwiązania z zakresu ochrony słuchu oraz zaawansowanej świadomości sytuacyjnej...
Model NoizeBarrier™ TAC to pierwsze w pełni modularne słuchawki taktyczne z opcją komunikacji, wykorzystujące wiodące w branży rozwiązania z zakresu ochrony słuchu oraz zaawansowanej świadomości sytuacyjnej 360° dla sprawniejszego podejmowania decyzji w środowisku taktycznym.
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom.
Polski...
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom.
Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.
Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych....
Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych. Instytucje te, w tym przede wszystkim Straż Graniczna, są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa narodowego poprzez stały nadzór nad granicami i monitorowanie wszelkich potencjalnych zagrożeń.
Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry,...
Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry, co skutecznie utrudnia pełnienie obowiązków. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniej odzieży i akcesoriów, które znajdziesz w ofercie marki Helikon-Tex.
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących...
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących działania w ramach tzw. low profile – czyli w ukryciu. Na ile ten sportowy z wyglądu model spełnia taktyczne wymagania operacji w terenie zurbanizowanym, sprawdziliśmy w naszym teście.
Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione...
Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione korzyści, przy mniejszym narażaniu zdrowia i życia żołnierzy oraz funkcjonariuszy.
Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może...
Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może wiatrówka. Niekoniecznie musi to być strzelba, gdyż wielką popularnością cieszą się pistolety pneumatyczne.
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.
Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania....
Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania. Opracowana została przy współpracy z użytkownikiem końcowym, co jest gwarancją wysokiej funkcjonalności.
Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować,...
Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować, a także jaki sprzęt ze sobą zabrać.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.