Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Polskie działania terrorystyczne w Ameryce Południowej w czasie II wojny światowej...

Sebastian Miernik | 2012-09-26

To, że polski wywiad w czasie II wojny światowej należał do najlepszych na świecie, jest powszechnie znanym faktem. Nie ma co do tego wątpliwości. O tym, że represje na Polakach
spotykały się ze zdecydowanym odwetem polskiego podziemia także nie trzeba przypominać czytelnikom Special Ops.

Zobacz także

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Sebastian Miernik Czy major Ponury był majorem?

Czy major Ponury był majorem? Czy major Ponury był majorem?

Wydawałoby się, że jest to pytanie nie na miejscu. każdy, kto interesuje się historią cichociemnych, partyzantki prowadzonej przez Armię Krajową, wie, że Jan Piwnik „Ponury” był majorem, został awansowany...

Wydawałoby się, że jest to pytanie nie na miejscu. każdy, kto interesuje się historią cichociemnych, partyzantki prowadzonej przez Armię Krajową, wie, że Jan Piwnik „Ponury” był majorem, został awansowany pośmiertnie.

Sebastian Miernik Target Reconnaissance Infrared Geolocating Rangefinder (TRIGR)

Target Reconnaissance Infrared Geolocating Rangefinder (TRIGR) Target Reconnaissance Infrared Geolocating Rangefinder (TRIGR)

Produkowany przez BAE Systems TRIGR jest laserowym lokalizatorem celu, zaprojektowany w celu dostarczania danych o celu dla wsparcia ogniowego i systemów C4I – dowodzenia, kontroli, komunikacji i wywiadu.

Produkowany przez BAE Systems TRIGR jest laserowym lokalizatorem celu, zaprojektowany w celu dostarczania danych o celu dla wsparcia ogniowego i systemów C4I – dowodzenia, kontroli, komunikacji i wywiadu.

Jakiś czas temu trafiłem jednak na ciekawy wątek działalności polskiego Oddziału II Informacyjno-Wywiadowczego Sztabu Naczelnego Wodza. Nie tylko słynnej „dwójki” zresztą. Także działalności wywiadu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Niewielu wie zapewne, że działalność MSW nie ograniczała się tylko do współpracy z Armią Krajową, wysyłania emisariuszy... MSW w czasie II wojny dysponowało własnym wywiadem, a także prowadziło działalność w ramach tzw. Akcji Kontynentalnej.

Opisanie jej działalności to temat nie tylko na kolejny wpis do bloga, ale na osobną książkę (takie opracowania powstały, np. Polonia zachodnioeuropejska w planach Rządu RP na emigracji (1940-1944) akcja kontynentalna, Panecki Tadeusz, Akcja kontynentalna w Skandynawii 1940-1945, Eugeniusz S. Kruszewski), o tyle ciekawy, że przeplatał się z wieloma innymi działaniami wywiadu wojskowego.

Zobacz także: Wpływ imigrantów na wybrane aspekty bezpieczeństwa państw europejskich

Polski wywiad w czasie II wojny światowej był wywiadem globalnym. Działał w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach. Na terenie Ameryki Północnej i Południowej wywiad działał na podstawie porozumienia z władzami wojskowymi i cywilnymi Stanów Zjednoczonych. Nie mogło być inaczej, wystarczy przypomnieć sobie słynną Doktrynę Monroego, jeszcze z końca XIX wieku, by zrozumieć dlaczego musiało tak być. Nie tylko dlatego, że USA było naszym sojusznikiem, państwem, z którym wiązaliśmy ogromne nadzieje.

Dlaczego akurat w Ameryce Północnej i Południowej takie działania miały być prowadzone? Ameryka Południowa, w szczególności Argentyna i Brazylia były w tym czasie b. ważnymi partnerami handlowymi Niemiec, jednocześnie kraje te zamieszkiwały znaczne ilości imigrantów niemieckich. To właśnie tutaj, po wojnie, schronienie znalazło wielu zbrodniarzy niemieckich.

Latem 1941 r. MSW i Oddział II Sztabu Naczelnego Wodza podpisały umowę, w myśl której wszelkie akcje antysabotażowe, antydywersyjne (w Ameryce Płn.) oraz ewentualnie dywersję i terror (w Ameryce Płd.) jako represje wobec Niemców za ich bestialską okupację Polski miał prowadzić z wykorzystaniem własnych środków resort spraw wewnętrznych w ramach Akcji Kontynentalnej. Początkowo takie działania, określane jako akcja terrorystyczna na Ameryką Południową i działania antysabotażowo-dywersyjne na Amerykę Północną prowadził Oddział II z inicjatywy jego szefa.

Po podpisaniu wspomnianej umowy, Oddział II wstrzymał wszelkie działania. W opinii Sztabu Naczelnego Wodza, do 1942 r. podejmowane przez MSW działania nie przyniosły spodziewanych rezultatów.

Zobacz także: W stulecie urodzin „Ponurego”…

W trakcie wizyty Naczelnego Wodza w USA, na życzenie Amerykanów, został wydany rozkaz w myśl, którego działania Akcji Kontynentalnej na terenie USA i Kanady zostały przejęte ponownie przez Oddział II. Wskutek tarć na polskiej scenie politycznej, ostatecznie do przekazania zadań nie doszło, ale w maju 1942 r. Naczelny Wódz, gen. Sikorski nakazał natychmiastowe zaprzestania Akcji Kontynentalnej na terenie obu Ameryk. Na terenie Ameryki Południowej działania Akcji Kontynentalnej prowadzone były pod kryptonimem „Soledad”. Placówka wywiadowcza o tej samej nazwie zbyła odpowiedzialna za działalność szpiegowską i polityczne przeciwdziałanie niemieckiej aktywności na terenie Urugwaju, Brazylii i Argentyny. Niestety po raz kolejny działania wojskowe padły ofiarą waśni polityków…

Zobacz także: Rejon podwyższonego ryzyka - czy naprawdę muszę tam jechać?

Bliska współpraca polskiego i amerykańskiego wywiadu, zaowocowała m.in. próbami podjęcia działań w dziedzinie sabotażu. Rozmowy o tym prowadził już jesienią 1941 r. płk Donovan (szef Office of Strategic Services - Biuro Służb Strategicznych, poprzedniczki CIA) z płk. dypl. Adamem Kocem, przedstawicielem Ministerstwa Skarbu w USA. Płk Donovan namawiał go do wspólnego organizowania akcji sabotażowych za granicą.

W kwietniu 1942 r. na jednej z odpraw kadry kierowniczej Oddziału II podjęto decyzję o zorganizowaniu w Ameryce Południowej organizacji terrorystycznej, która miała działać na rozkaz Sztabu Naczelnego Wodza i prowadzić sabotaż i terror wobec osób narodowości niemieckiej w sytuacji konieczności zastosowania retorsji wobec wroga.

Działaniom tym szefował płk Koc, a planowano przeznaczyć na te działania pół miliona dolarów! Kwota niebagatelna jak na ówczesne czasy, biorąc w szczególności pod uwagę  wydatki innych ekspozytur wywiadu polskiego. Ostatecznie nie doszło do rozpoczęcia działań z powodu ponownego przekazania całości Akcji Kontynentalnej w ręce Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

 


Na podstawie: J. Ciechanowski, Ameryka Północna i Południowa w Polsko-brytyjska współpraca wywiadowcza podczas II wojny światowej.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.