W powszechnej opinii początki brytyjskich jednostek specjalnych to przede wszystkim historia SAS Davida Stirlinga, niektórzy znają jeszcze historię Long Range Desert Group (LRDG).
Tymczasem historia brytyjskich wojsk specjalnych ma dużo więcej wątków niż się wielu wydaje. Skąd się wzięła nazwa komandosi?
Wydawałoby się, że jest to pytanie nie na miejscu. każdy, kto interesuje się historią cichociemnych, partyzantki prowadzonej przez Armię Krajową, wie, że Jan Piwnik „Ponury” był majorem, został awansowany...
Wydawałoby się, że jest to pytanie nie na miejscu. każdy, kto interesuje się historią cichociemnych, partyzantki prowadzonej przez Armię Krajową, wie, że Jan Piwnik „Ponury” był majorem, został awansowany pośmiertnie.
Produkowany przez BAE Systems TRIGR jest laserowym lokalizatorem celu, zaprojektowany w celu dostarczania danych o celu dla wsparcia ogniowego i systemów C4I – dowodzenia, kontroli, komunikacji i wywiadu.
Produkowany przez BAE Systems TRIGR jest laserowym lokalizatorem celu, zaprojektowany w celu dostarczania danych o celu dla wsparcia ogniowego i systemów C4I – dowodzenia, kontroli, komunikacji i wywiadu.
Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach przyznawana jest nagroda Defender. Ideą przewodnią konkursu jest nagrodzenie produktów wyróżniających się oryginalnością i nowatorstwem myśli...
Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach przyznawana jest nagroda Defender. Ideą przewodnią konkursu jest nagrodzenie produktów wyróżniających się oryginalnością i nowatorstwem myśli technicznej i technologicznej, walorami eksploatacyjnymi oraz korzystnymi wskaźnikami ekonomicznymi. Nagroda przyznawana jest w 14 kategoriach.
Commando - to portugalskie słowo oznaczające rozkaz. Obecne znaczenie tego słowa pochodzi od burskich partyzanckich oddziałów konnych o charakterze milicyjnym walczących z armią brytyjską podczas tzw. wojen burskich na przełomie XIX i XX wieku zadających przeciwnikowi duże straty. Oddziały te nazywane były kommando. Podobnie, Commando, nazywali swoje oddziały Brytyjczycy tworzone podczas II wojny światowej służące do wykonywania śmiałych akcji na terenach okupowanych przez wroga przy użyciu niewielkich środków. Zadania te miały mieć także wydźwięk czysto propagandowy. Jednostki komandosów powstają z początkiem II wojny światowej w Wielkiej Brytanii. 18 czerwca 1939 roku powstaje raport mówiący o możliwości tworzenia oddziałów partyzanckich wspierających działania regularnych sił wojskowych. Skoordynowanie działań partyzantów oraz głównych sił wojskowych może przynieść daleko idące korzyści – tak twierdził twórca raportu mjr Holland z Brytyjskiego Sztabu Generalnego. Raport przypadł do gustu jego przełożonym, którzy awansowali go do stopnia pułkownika i pozwolili wcielać w życie zawarte tam idee. W kwietniu 1940 roku zaczyna tworzyć 10 samodzielnych kompanii partyzanckich zwanych „Independent Companies” lub „Guerilla Companies”. Zwano je także „Special Infantry Companies” – czyli specjalne kompanie piechoty. Na dowódcę tej formacji zostaje powołany ppłk Colin Gubbins – późniejszy twórca SOE (Special Operations Executive).
Żołnierzami kompanii samodzielnych zostawali tylko ochotnicy rekrutowani z brytyjskiej armii terytorialnej. Zostały one sformowane w kwietniu 1940 roku i liczyły po 21 oficerów oraz 268 podoficerów i żołnierzy każdy. Uzbrojenie w tym czasie stanowiła tylko lekka broń: kbk Lee-Enfield No 4 oraz rkm-y „Bren” stanowiące broń zespołową. Żeby podnieść wartość bojową samodzielnych kompanii w jej skład zostali włączeni eksperci do walki w górach. Zostali oni ściągnięci w liczbie 20 z Indii. Mieli oni za zadanie uczyć komandosów taktyki walki w górach. W maju 1940 r. kompanie 1 – 5 zostają wysłane do Norwegii w celu niszczenia niemieckich linii komunikacyjnych oraz połączeń ze Szwecją. Jednakże sytuacja zmusza ich do działań, jako piechota w ramach sił brytyjskich. W końcu maja kompanie zostają ewakuowane do Wielkiej Brytanii. Jednocześnie w Imperialnym Sztabie Generalnym ppłk Dudley Clarke przedstawia propozycję wykorzystania małych, szybkich, dobrze wyszkolonych oddziałów i wyposażonych w lekką broń do działań na terenach opanowanych przez Niemców. Taktyka „uderz i uciekaj” znana była sztabowcom z historii wcześniejszych wojen. Pomysł ten dociera do premiera Winstona Churchilla i przypadł mu do gustu, także ze względu na propagandowy wydźwięk takich operacji. W nocy z 2 na 3 czerwca 1940 r. trzej oficerowie angielscy z sekcji płk Hollanda Limitery Intelligence Research dokonuje dywersji na francuskim wybrzeżu. Po dopłynięciu trawlerem Royal Navy w pobliżu francuskiego wybrzeża docierają następnie w okolice Boulogne i Etaples. W Harfluer podpalają 200 ton zapasów niemieckiego paliwa i szczęśliwie wracają do Wielkiej Brytanii 10 czerwca. 8 czerwca 1940 r. Churchill podpisuje zgodę na tworzenia specjalnych oddziałów szturmowych zwanych „Leopardami” i wyraża zgodę na to, żeby nowo tworzone oddziały nosiły nazwę „Commando”. Warunkami, jakie jednak postawił było to, że nowo powstające oddziały nie osłabią wojsk przeznaczonych do obrony kraju i będą używać jak najmniej broni ciężkiej. Kandydaci do służby w oddziałach komandosów musieli posiadać: przeszkolenie wojskowe, dobrą kondycję fizyczną i psychiczną, umiejętność pływania, odporność na chorobę morską. Latem 1940 r. utworzono „Commanda”: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9 liczące po około 500 osób. Początkowo brak wypracowanych metod szkoleniowych zastępowano zdobywaniem doświadczenia w walce oraz w drodze eksperymentów. Brakowało także odpowiedniego sprzętu pływającego a także broni (posiadano 40 szt. pistoletów maszynowych „Thompson”). Brak koordynacji między poszczególnymi rodzajami wojsk wymusił utworzenie Combined Operation Headquarters (Kwatery Głównej Operacji Połączonych). Miała za zadanie usprawnienie działań między rodzajami wojsk i poprawienie skuteczności działań komandosów.
Początki brytyjskich jednostek specjalnych nie były wcale łatwe (mogą to powiedzieć chyba wszyscy, którzy tworzyli jednostki specjalne, w jakimkolwiek kraju). Braki sprzętu, braki odpowiedniego programu szkoleniowego, nie zawsze odpowiednie decyzje, co do przeznaczenia żołnierzy powodowały duże straty kadrowe w czasie akcji. Na początku tworzenia jednostek filmem szkoleniowym był film opowiadający o oddziale myśliwych i traperów walczących z Indianami i Francuzami w Ameryce Północnej w połowie XVII w. Film ten nosił nazwę „Rogers Ranwers”. Czasami komandosów dołączano do jednostek piechoty ażeby uzupełnić stany kadrowe, jak to miało miejsce z komandosami wysłanymi do Norwegii. Nie zawsze potrafiono wykorzystać ich umiejętności i zdolność bojową. Nie wszyscy wyżsi rangą oficerowie patrzyli przychylnym okiem na komandosów. W ich obronie wystąpił sam premier Churchill pisząc list do Anthony Edena, ówczesnego ministra spraw zagranicznych, w dniu 25 VIII 1940r., w którym bronił nowo powstałe jednostki.
Pierwszy ośrodek szkoleniowy dla komandosów (Combined Training Center) powstaje w październiku1940 r. w Szkocji w miejscowości Achnacarry. Jednocześnie opracowany zostaje jednolity plan szkoleniowy dopracowane zostaje wyposażenie. W trakcie morderczego treningu stawiano na doskonałą sprawność fizyczną, psychikę, znajomość sprzętu własnego i nieprzyjaciela, umiejętność strzelania z każdej pozycji z naciskiem na strzelanie z biodra, umiejętność przetrwania w terenie, walkę wręcz, żeglarstwo, wspinaczkę, lądowanie pod ogniem nieprzyjaciela i wiele innych specjalistycznych umiejętności.
Udane operacje w wykonaniu komandosów w Europie powodują, że powołuje się te specjalne formacje także na innych frontach działań wojennych. Już w lipcu 1940 r. Brytyjskie Ministerstwo Wojny wydaje polecenie Kwaterze Głównej Sił Lądowych na Środkowym Wschodzie stworzenia oddziałów komandosów. Komandosi działają na wszystkich frontach drugiej wojny światowej począwszy od Europy poprzez Afrykę, Bliski i Daleki Wschód.
Polacy także mieli swój wkład w działalności jednostek specjalnych typu Commando. Ale o tym będzie inny artykuł.
Wkład wojsk specjalnych w zwycięstwo Aliantów w II wojnie światowej był duży, nie był to udział tak wielki jak w kolejnych wojnach ale trzeba
Tylko o części akcji w wykonaniu brytyjskich (i nie tylko) komandosów możemy przeczytać w dostępnej w Polsce literaturze. Jedną z nich jest książka Marcina Królikowskiego – „Komandosi” wydana przez Wydawnictwo Lampart w 1994 roku. Wszystkich, których interesuje ta tematyka zachęcam do przeczytania wymienionej pozycji – na allegro można ją nabyć w dosyć przystępnej cenie.
5 lutego szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło, w imieniu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego wręczył czterem komandosom GROM Krzyże Kawalerskie Orderu Krzyża Wojskowego.
5 lutego szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło, w imieniu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego wręczył czterem komandosom GROM Krzyże Kawalerskie Orderu Krzyża Wojskowego.
Czescy komandosi z 601. Grupy Sił Specjalnych rozpoczną w 2010 roku szkolenie w unikalnym ośrodku szkoleniowym światowych jednostek specjalnych w Jordanii (Centrum Szkoleniowe Operacji Specjalnych im....
Czescy komandosi z 601. Grupy Sił Specjalnych rozpoczną w 2010 roku szkolenie w unikalnym ośrodku szkoleniowym światowych jednostek specjalnych w Jordanii (Centrum Szkoleniowe Operacji Specjalnych im. Króla Abdullaha II – King Abdullah II Special Operations Training Center KASOTC). Informację tę potwierdził czeski minister obrony Martin Bartak. Stwierdził również, że koszt szkolenia w Jordanii nie jest stosunkowo duży, a korzyści są nie do przecenienia.
1 października w bazie 1. Batalionu Operacji Specjalnych „Vulturii” odbyła się ceremonia pożegnania kolejnego oddziału rumuńskich komandosów (RO SOFDET 8 – Romanian Special Operations Detachment 8) wyruszającego...
1 października w bazie 1. Batalionu Operacji Specjalnych „Vulturii” odbyła się ceremonia pożegnania kolejnego oddziału rumuńskich komandosów (RO SOFDET 8 – Romanian Special Operations Detachment 8) wyruszającego na misję w Afganistanie.
28 września 2009 r. rozpoczęły się w Gdańsku kilkudniowe ćwiczenia polskich i fińskich grup specjalnych wchodzących w skład służb granicznych obu krajów.
28 września 2009 r. rozpoczęły się w Gdańsku kilkudniowe ćwiczenia polskich i fińskich grup specjalnych wchodzących w skład służb granicznych obu krajów.
Panująca na świecie i w naszym kraju pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołująca chorobę COVID-19, spowodowała sytuację zagrożenia zdrowia i życia, a więc wszyscy stoimy przed wyzwaniem. Niespodziewana...
Panująca na świecie i w naszym kraju pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołująca chorobę COVID-19, spowodowała sytuację zagrożenia zdrowia i życia, a więc wszyscy stoimy przed wyzwaniem. Niespodziewana sytuacja wymaga od każdego z nas uruchomienia ogromnego potencjału adaptacyjnego i odnalezienia się w nowej rzeczywistości.
Komandosi na straży środowiska naturalnego? A owszem! Wojskowe siły specjalne realizują nie tylko operacje bojowe w strefach wojen, ale również w ramach wsparcia militarnego szkolą w Afryce formacje chroniące...
Komandosi na straży środowiska naturalnego? A owszem! Wojskowe siły specjalne realizują nie tylko operacje bojowe w strefach wojen, ale również w ramach wsparcia militarnego szkolą w Afryce formacje chroniące zagrożone gatunki przed kłusownikami.
Osiem lat temu na łamach „SPECIAL OPS” w artykule „Terror na ulicach” zostało opisane i trafnie przewidziane nowe wówczas, a obecnie niestety częste zjawisko w postaci ataków terrorystycznych dokonywanych...
Osiem lat temu na łamach „SPECIAL OPS” w artykule „Terror na ulicach” zostało opisane i trafnie przewidziane nowe wówczas, a obecnie niestety częste zjawisko w postaci ataków terrorystycznych dokonywanych przez małe, działające z dużą dynamiką grupy, wykorzystujące przede wszystkim broń palną i inne narzędzia obok lub zamiast improwizowanych urządzeń wybuchowych.
W przypadku treningu ukierunkowanego na rozwój siły, rozgrzewka powinna być szczególnie starannie wykonana z uwagi na duże obciążenia stosowane w tego rodzaju treningu. Zakończeniem rozgrzewki powinny...
W przypadku treningu ukierunkowanego na rozwój siły, rozgrzewka powinna być szczególnie starannie wykonana z uwagi na duże obciążenia stosowane w tego rodzaju treningu. Zakończeniem rozgrzewki powinny być 2-4 serie podciągania po około 5-8 powtórzeń bez dodatkowego obciążenia (liczba powtórzeń w serii powinna wynosić nie więcej niż 30% maksymalnej możliwej do wykonania).
Urządzenia noktowizyjne w siłach zbrojnych nie są już żadnym luksusem typowym dla sił specjalnych, a raczej minimalnym standardem. Ich ograniczenia są powszechnie znane – ze względu na swoją zasadę działania,...
Urządzenia noktowizyjne w siłach zbrojnych nie są już żadnym luksusem typowym dla sił specjalnych, a raczej minimalnym standardem. Ich ograniczenia są powszechnie znane – ze względu na swoją zasadę działania, wzmocnienie światła szczątkowego, w warunkach całkowitego braku światła wymagają dodatkowego podświetlania promieniowaniem podczerwonym, aby uzyskać jakikolwiek obraz. Nie będą też dobrze funkcjonować w warunkach zadymienia czy zapylenia. Tych konkretnych wad nie mają urządzenia termowizyjne,...
Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych...
Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych na całym świecie typy amunicji treningowej, aż po powoli akceptowane: paintball i repliki ASG. Cechy tych ostatnich (właściwie niezależnie od stopnia zaawansowania ich konstrukcji) nie predestynują ich jednak do użycia w zaawansowanym treningu. Natomiast dwa pierwsze (pod warunkiem, że promień lasera...
Firmy Crye Precision nie trzeba chyba przedstawiać - cechą charakterystyczną niemal wszystkich jej produktów są innowacje. Przedstawiamy dwie tegoroczne nowości prosto z Bostonu – lekką kamizelkę Jumpable...
Firmy Crye Precision nie trzeba chyba przedstawiać - cechą charakterystyczną niemal wszystkich jej produktów są innowacje. Przedstawiamy dwie tegoroczne nowości prosto z Bostonu – lekką kamizelkę Jumpable Plate Carrier oraz kolejne wcielenie mundurów serii Combat - model G3.
Siły Zbrojne członków NATO zaangażowane w działania asymetryczne, konflikty regionalne, misje stabilizacyjne czy wreszcie w Globalną Wojnę z Terroryzmem (GWOT) muszą sprostać nowym zadaniom, stawianym...
Siły Zbrojne członków NATO zaangażowane w działania asymetryczne, konflikty regionalne, misje stabilizacyjne czy wreszcie w Globalną Wojnę z Terroryzmem (GWOT) muszą sprostać nowym zadaniom, stawianym im przez polityków oraz dostosować się do nowych warunków operacji realizowanych przez Sojusz. Najczęstsze obecnie działania przeciwpartyzanckie (COIN) wymagają m.in. przyjęcia przez armie - w tym ich siły specjalne – technik, taktyki i procedur typowych bardziej dla służb specjalnych i policyjnych.
Obok jednostek specjalnych typowych resortów siłowych, czyli funkcjonujących w siłach zbrojnych, policji, żandarmerii i agencjach bezpieczeństwa, w wielu państwach istnieją także mniej znane pododdziały...
Obok jednostek specjalnych typowych resortów siłowych, czyli funkcjonujących w siłach zbrojnych, policji, żandarmerii i agencjach bezpieczeństwa, w wielu państwach istnieją także mniej znane pododdziały taktyczne, utworzone w strukturach innych służb, które również odpowiadają za ochronę bardzo ważnych interesów swego kraju. W Republice Czeskiej przykładem jednostki tego typu jest grupa operacyjna SON tamtejszej służby celnej – Skupina Operativního Nasazení Celní správy ČR.
There are many famous...
Bardzo istotne jest odróżnienie sfery niechęci do treningu, brak motywacji do wykonania zakładanej liczby pracy treningowej (zakładana liczba serii i powtórzeń podciągania) od groźnego przetrenowania.
Bardzo istotne jest odróżnienie sfery niechęci do treningu, brak motywacji do wykonania zakładanej liczby pracy treningowej (zakładana liczba serii i powtórzeń podciągania) od groźnego przetrenowania.
Szczególnej uwagi w trakcie treningu wymaga zrozumienie reakcji naszego psychiki oraz metody wpływania na nią. Nie każdy o tym wie, ale gdy odczuwamy silne zmęczenie i mięśnie odmawiają posłuszeństwa to...
Szczególnej uwagi w trakcie treningu wymaga zrozumienie reakcji naszego psychiki oraz metody wpływania na nią. Nie każdy o tym wie, ale gdy odczuwamy silne zmęczenie i mięśnie odmawiają posłuszeństwa to jest to tylko złudzenie. Hamuje nas mózg i jego ośrodkowy (centralny) układ nerwowy. To on przekazuje informacje do mięśni o konieczności zakończenia pracy. Nasze mięśnie mogą jednak nadal pracować.
Służbę w JW GROM rozpoczął w 1991 r. Zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespole bojowym, m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz zastępcy dowódcy Jednostki, uczestnicząc...
Służbę w JW GROM rozpoczął w 1991 r. Zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespole bojowym, m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz zastępcy dowódcy Jednostki, uczestnicząc m.in. w tworzeniu grupy łodzi bojowych, w zespole wodnym oraz organizując grupę naprowadzania lotniczego wsparcia ogniowego (JTAC).
Hi-Tec Sports, prekursor w branży „butów taktycznych”, czyli lekkich zamienników dla typowych wojskowych butów, które niezbyt nadawały się do dynamicznych działań, choćby w terenie zabudowanym, znany jest...
Hi-Tec Sports, prekursor w branży „butów taktycznych”, czyli lekkich zamienników dla typowych wojskowych butów, które niezbyt nadawały się do dynamicznych działań, choćby w terenie zabudowanym, znany jest w Polsce jako producent niezwykle popularnych „magnumów ”, butów, które w ciągu kilku lat stały się wręcz synonimem dla tego rodzaju obuwia.
Ciało ludzkie jest zbudowane tak, że większość jego zasadniczych organów jest dobrze chroniona, czy to szkieletem, czy warstwą mięśni. Niestety, niektóre jego elementy są pokryte jedynie cienką warstwą...
Ciało ludzkie jest zbudowane tak, że większość jego zasadniczych organów jest dobrze chroniona, czy to szkieletem, czy warstwą mięśni. Niestety, niektóre jego elementy są pokryte jedynie cienką warstwą skóry, a przez to wrażliwe na bolesne urazy, zagrażające ich poprawnemu funkcjonowaniu. Należą do nich stawy łokciowe i kolanowe.
Ratownik taktyczny niesie pierwszą pomoc medyczną w czasie działań bojowych. Niesie ją w potencjale swoich umiejętności i w arsenale posiadanych przy sobie środków i narzędzi służących ratowaniu zdrowia...
Ratownik taktyczny niesie pierwszą pomoc medyczną w czasie działań bojowych. Niesie ją w potencjale swoich umiejętności i w arsenale posiadanych przy sobie środków i narzędzi służących ratowaniu zdrowia i życia. Ze względu na działanie w środowisku taktycznym, często w zagrożeniu, niejednokrotnie zdany jest jedynie na siebie i swój ekwipunek, przenoszony najczęściej w apteczce plecakowej. Dlatego tak niezmiernie ważna jest jej konstrukcja i cechy użytkowe. Nie może to być prosty pojemnik na środki...
Od pewnego czasu szeroko pojęte działania przeciwpartyzanckie stały się jednym z podstawowych zadań wykonywanych przez żołnierzy sił specjalnych. Komponent lotniczy przydzielany jako wsparcie rzadko kiedy...
Od pewnego czasu szeroko pojęte działania przeciwpartyzanckie stały się jednym z podstawowych zadań wykonywanych przez żołnierzy sił specjalnych. Komponent lotniczy przydzielany jako wsparcie rzadko kiedy sprawdzał się w tej roli. Jednak dzięki wprowadzeniu nowej klasy niewielkich maszyn bojowych sytuacja może ulec diametralnej zmianie.
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.