Taśma elastyczna w odcinkach
Taśma elastyczna sprzedawana jest w gotowych, równych odcinkach np. 1,5 lub 2,5 m oraz na metry tzn. można zamówić np. 10 metrów taśmy i pociąć na odcinki najlepiej dopasowane do ich zastosowania oraz wysokości ciała. Szerokość taśmy wynosi typowo 15 cm. Kolor taśmy u większości producentów związany jest z jej twardością. Przykładowo, firma Qmed sprzedaje np. taśmy w kolorach: czerwonym (słaby opór), zielonym (średni opór) oraz niebieskim (duży opór). Amerykański producent Thera Band sprzedaje profesjonalne taśmy w siedmiu różnych kolorach od stawiającej najmniejszy opór taśmy żółtej do najtwardszej taśmy w kolorze złotym. Cena 1 metra bieżącego taśmy wynosi typowo kilkanaście złotych. W tabeli 1 podano szacunkowy opór taśmy Thera Band wyrażony w kilogramach w zależności od procentowego rozciągnięcia taśmy.
Dowiedz się więcej: Wszystko o pompkach cz. 1 – technika wykonywania
W treningu kulturystycznym najbardziej przydatne są w praktyce taśmy z największym oporem czyli w kolorze srebrnym oraz z złotym. Dla kobiet i w treningu rekreacyjnym bardziej odpowiednie będą zapewne taśmy z małym oporem. Oczywiście, należy pamiętać o tym, że taśmy możemy łączyć (zwijać na pół), dzięki czemu opór taśmy będzie dwukrotnie większy przy złączeniu dwóch taśm lub zwinięciu jednej taśmy na pół. Najlepiej więc kupić taśmę długą np. 4 metrową, dzięki czemu możemy ją złożyć nawet poczwórnie zwielokrotniając jej opór. Uwaga: rozciągnięcie taśmy powyżej 300% jej długości może doprowadzić do jej zerwania aczkolwiek sam stosuję taśmy od kilku lat i nie zauważyłem żadnych defektów – w praktyce są takie same jak nowe.
Taśma elastyczna – zamknięta pętla
Dostępne w sprzedaży są również taśmy w postaci zamkniętej pętli typu Power Band. Gumowa pętla ma swoje zalety – taśma nie „ucieknie” w trakcie ćwiczenia spod np. stopy, która przytrzymuje oba luźne końce, ale posiada również wady – wielkość pętli jest stała, a różne ćwiczenia wymagają odmiennej wielkości pętli aby zapewnić dobre pobudzenie mięśni. Taśmy tego typu wykorzystują również sportowcy innych dyscyplin w tzw. treningu funkcjonalnym. Taśma tego typu może być zaczepiona do poziomej lub pionowej rury lub drążka jeśli wykonamy przewleczenie przez jeden koniec taśmy owijający drążek drugi koniec taśmy.
Przeczytaj również: Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 1
Taśma w postaci pętli zazwyczaj jest mniej szeroka, ale za to znacznie grubsza. Typowo taśmy te mają obwód 100 lub 200 cm. Szerokość i grubość rośnie wraz z oporem taśmy. W tabeli 2 podano szacunkowy opór taśmy Power Band (producent Training Show Room) wyrażony w kilogramach w zależności od koloru i szerokości taśmy. Wartość maksymalna oporu występuje przy największym możliwym rozciągnięciu danej taśmy. Warto odnotować, że najgrubsze i najszersze taśmy mają wartości oporów naprawdę duże (nawet 52 kg), dzięki czemu mięśnie można poddać intensywnemu wysiłkowi.
Polecamy także: Blog Pawła Piotrowskiego >>
Cena taśmy rośnie wraz ze wzrostem jej grubości i szerokości. Czerwona taśma Power Band kosztuje około 30 zł, a pomarańczowa około 130 zł. Taśma gruba z jednej strony jest odpowiedniejsza oczywiście dla wytrenowanych kulturystów, ale z drugiej strony jeśli ma być używana jako wspomaganie podciągania na drążku (stopy oparte o wiszący dół taśmy umocowanej na drugim końcu na drążku) to taśma gruba odpowiedniejsza będzie dla początkujących ponieważ silniej odciąża pracę mięśni pleców oraz mięśni ramion („zmniejsza” unoszony ciężar). Z kolei osoba wytrenowana więcej skorzysta w przypadku wykorzystania taśmy do wspomagania podciągania na drążku z taśmy cieńszej ponieważ w tym przypadku „odciążenie” mięśni będzie mniejsze. W przypadku osób mocno wytrenowanych w podciąganiu na drążku taśma jest oczywiście zupełnie niepotrzebna – raczej odwrotnie, przydatne może być dodatkowe obciążenie.
Przeczytaj drugą część artykułu >>
Literatura
[1] Delavier F.: „La Methode Delavier de Musculation. 200 exercices & 50 programmes pour s’entrainer chez soi”, Editions Vigot, Paris 2009
[2] Delavier F.: „La Methode Delavier de Musculation vol 2”, Editions Vigot, Paris 2010
[3] Stoppani J.: Encyclopedia of Muscle & Strength, Human Kinetics 2006
[4] Brzózka T.: “Fitness dla meżczyzn”, Siedmioróg, Wrocław 2013
[5] Domagała K.: ”Ćwiczenia z elastycznymi taśmami”, 2013
[6] Buscher A., Cumming C., Ratajczyk G.: “Ćwiczenia z taśmą Thera Band®“, www.thera-band.pl