Głównym założeniem ćwiczeń, zorganizowanych w dawnym biurowcu „Uniwersalu”, usytuowanym w ścisłym centrum Warszawy, było jak najszybsze forsowanie przeszkód takich jak: różnego rodzaju drzwi, w tym przeciwpożarowe oraz ściany działowe. Ćwiczono również poruszanie się korytarzami, klatkami schodowymi, zdobywanie pomieszczeń oraz inne elementy z taktyki CQB (Close Quarters Battle).
Rozgrywane
były różne scenariusze, w ramach których uczestnicy szkolenia musieli
m.in. zatrzymywać uzbrojonych przestępców, którzy zabarykadowali się wraz
z zakładnikami w wielokondygnacyjnym budynku biurowym, odnaleźć oraz
udzielić pierwszej pomocy rannym funkcjonariuszom z grupy szturmowej
i ewakuować ich ze strefy zagrożenia.
Zobacz rozszerzoną galerię zdjęć: "Roboty na wysokości", czyli ćwiczenia zgrywające w odbijaniu zakładników w wieżowcu
Realizację zadań utrudniała nie tylko sama konstrukcja wieżowca, ale również brak dokładnych informacji dotyczących np. liczby zakładników przebywających w budynku, co miało symulować sytuacje, w których nie ma czasu ani możliwości na dokładne rozpoznanie, czy zweryfikowanie dostępnych danych.
W trakcie ćwiczeń używano granatów hukowych, amunicji treningowej systemów FX oraz UTM, jak również specjalnej – destrukcyjnej do strzelb gładkolufowych (tzw. destruktorów i pików) do niszczenia zawiasów i zamków. Uczestnicy warsztatów mieli również okazję, co nie zawsze jest możliwe na typowych obiektach treningowych, wykorzystania znajdujących się na wyposażeniu ich pododdziałów spalinowych pił tarczowych, a także narzędzi oraz urządzeń wyważeniowych.
W organizacji szkolenia funkcjonariuszom SRiZ Zarządu CBŚP w Warszawie bardzo pomogła Fundacja Sprzymierzeni z GROM. Pośredniczyła ona w udostępnieniu dawnego budynku „Uniwersalu”, obecnie należącego do austriackiego inwestora – S+B Gruppe oraz zapewniła część kadry instruktorskiej, którą stanowili Weterani JW GROM.
W warsztatach uczestniczyło ok. 50 funkcjonariuszy, żołnierzy oraz instruktorów.
Czytaj też: Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji 1976–2014 >>>
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |