Zobacz także: Co nowego zaprezentowano na targach EUROSATORY 2012?
Rozpowszechnione w wojsku i służbach mundurowych aktywne ochronniki słuchu pozwalają chronić słuch użytkownika bez utraty świadomości sytuacyjnej i pozbawiania go możliwości korzystania z radiowych środków łączności. Możliwe jest to dzięki zastosowanym układom elektronicznym – filtrom i wzmacniaczom – które pozwalają docierać do ucha dźwiękom o częstotliwości i natężeniu nieszkodliwym dla słuchu (mowa, dźwięki otoczenia), a odcinają takie, które mogą słuch uszkodzić (strzały, wybuchy, głośna praca niektórych urządzeń).
Zastosowanie w układzie wzmacniacza pozwala także „wyostrzyć” słuch użytkownika, przez co może on wyraźniej słyszeć normalnie słabo słyszalne dźwięki (np. odgłosy kroków). Oprócz tego zaawansowane (przede wszystkim o zastosowaniu militarnym) ochronniki słuchu mają możliwość podłączenia zewnętrznych środków łączności (najlepsze – nawet do czterech różnych źródeł) czy też wpięcie do systemu łączności wewnętrznej w pojazdach (tzw. intercom), a dzięki wbudowanemu mikrofonowi oraz przyciskowi sterowania umożliwiają bezproblemową komunikację głosową.
Zobacz także: Nowości Crye Precision
Przy tym wszystkim pobór mocy przez układy elektroniczne jest na tyle mały, że przy zastosowaniu zasilania w postaci jednej baterii AA możliwe jest ich nieprzerwane działanie liczone w tygodniach.
Jednym z niekwestionowanych liderów na rynku aktywnych ochronników słuchu jest firma Peltor (Bądź przygotowany na wszystko z pełnym wyposażeniem indywidualnym). Jej najbardziej znanym i rozpowszechnionym produktem są z całą pewnością ochronniki z serii ComTac, których używa wiele sił zbrojnych i formacji policyjnych na całym świecie. W ubiegłym roku odbyła się premiera ich najnowszego wcielenia – modelu Peltor ComTac IV. Niedawno, za sprawą polskiego dystrybutora szwedzkiej firmy (3M Polska), jest on dostępny w naszym kraju, zaś redakcja SPECIAL OPS miała okazję, jako pierwsza w Polsce, przetestować ComTac IV.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
Idea
ComTac IV charakteryzują się budową zrywającą z podziałem, o którym mowa była na początku artykułu. Łączą one bowiem cechy charakterystyczne ochronników z muszlami oraz ochronników dousznych.
Ochronniki muszlowe bardzo dobrze chronią słuch i przekazują łączność radiową, a dzięki wbudowanym mikrofonom pozwalają na doskonałe zbieranie dźwięków z otoczenia. Jednak zastosowanie muszli obejmujących uszy powoduje dyskomfort termiczny i zmęczenie przy stosowaniu ich w wyższych temperaturach oraz przez dłuższe przedziały czasu. Zestawy douszne charakteryzują się małą masą oraz nie powodują dyskomfortu termicznego. Jednak ze względu na swoją budowę trochę gorzej zbierają dźwięki z otoczenia. U niektórych osób długotrwałe noszenie wkładek dousznych może również powodować ból i ogólny dyskomfort, nawet pomimo możliwości ich indywidualnego ukształtowania, dostępnej w modelach niektórych producentów.
Zobacz także: Arc'Teryx Knee Caps
Przy tworzeniu ComTac IV konstruktorom firmy Peltor chodziło o połączenie w jednej konstrukcji zalet przedstawicieli obu kategorii ochronników słuchu: zachowania dobrej ochrony słuchu, świadomościytuacyjnej oraz dobrej jakości łączności radiowej przy zwiększeniu wygody użytkowania.