Chudzielce - małe plecaki medyczne Bartosz Szołucha
Na wyposażeniu paramedyków policyjnych czy wojskowych znajdują się różnego typu wyspecjalizowane plecaki służące do przenoszenia znacznych ilości środków opatrunkowych i różnego rodzaju sprzętu, jak na przykład kołnierzy ortopedycznych, płynów infuzyjnych czy noszy składanych, czyli generalnie małego szpitala polowego mieszczącego się na plecach ratownika.
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
To co jest zaletą plecaków, czyli duża pojemność, w pewnych okolicznościach może stać się ich wadą, szczególnie podczas działań w pomieszczeniach zamkniętych, w terenie miejskim, z użyciem pojazdów czy podczas działań na morzu, w wąskich labiryntach korytarzy okrętów czy platform wiertniczych, gdzie każdy zbyt odstający od sylwetki operatora element wyposażenia będzie utrudniał poruszanie i wykonanie zadania. O ile w pojeździe można przewozić plecak medyczny i zakładać go tuż po opuszczeniu środka transportu, to w innym przypadku czynność ta może zabrać cenne sekundy, które wykorzystalibyśmy w inny sposób.
Ratownicy bojowi amerykańskich sił specjalnych wraz z odchodzeniem od klasycznych działań „zielonych” w stronę szybkich akcji bezpośrednich w warunkach miejskich, zaczęli się zastanawiać nad opracowaniem plecaka mieszczącego niezbędne wyposażenie medyczne, a jednocześnie pozwalającego na swobodne wykorzystywanie go w ciasnych wnętrzach budynków, czy przewożenie podczas transportu na pokładzie pojazdów lub śmigłowców, które stały się podstawowym sposobem przemieszczania na dalsze dystanse. W wyniku tych prac powstał projekt „cienkiego” plecaka medycznego dla sił specjalnych, przyjętego później do wyposażenia jako M-9 Medical Bag, opisywanegp na łamach SPECIAL OPS 7–8/2010. Przyjęto założenie, że M-9 ma służyć do przenoszenia minimum sprzętowego – większe plecaki czy torby zostają w pojazdach i korzysta się z nich jedynie w razie potrzeby. Trend związany ze zmniejszaniem wymiarów plecaków podchwycili inni producenci i obecnie oferta „slimów” jest już bardzo szeroka. Przedstawiamy trzy kolejne plecaki medyczne tego typu, dostępne aktualnie w Polsce – SPECOPS PRS-1, Tasmanian Tiger Medic Assault Pack oraz Tactical Medical Solutions R-AID Bag. Nie będzie to ich porównanie, gdyż każdy z nich powstał w celu spełnienia odmiennych wymagań, lecz przedstawienie aktualnych kierunków, w których rozwija się ten typ wyposażenia.
PRS-1
Plecak Ratownika Sanitariusza PRS-1 został wyprodukowany przez gdyńską firmę SPECOPS, zgodnie z wymogami postawionymi przez Wojsko Polskie. Jest to bowiem pierwszy tego typu sprzęt szerzej wprowadzony do użytku przez WP, głównie dla jednostek tworzących PKW Afganistan. PRS-1 jest największym z przedstawianych plecaków – jego wymiary zewnętrzne po wypełnieniu wyposażeniem medycznym to ok. 56×35×18 cm. Boki oraz panel frontowy pokryte są taśmami poliamidowymi MOLLE/PALS zwiększającymi możliwości przenoszenia wyposażenia na zewnątrz.
Część stykająca się z plecami wykonana została z miękkiej siatki Airnet firmy Heathcoat, poprawiającej wentylację. Wnętrze, do którego dostęp uzyskujemy przez spiralny zamek o kształcie odwróconego „U”, pozwalający na pełne otwarcie plecaka, podzielone jest na dwie zasadnicze części – wewnętrzna strona klapy to pięć stałych kieszeni z siatki, natomiast komora główna jest gładka i wyłożona miękkim rzepem – mocowane do niego są zapinane zamkami błyskawicznymi kieszenie/organizery na wyposażenie (również pięć sztuk), wykonane z przezroczystego tworzywa sztucznego, które można dowolnie przekładać w zależności od potrzeb. Pod panelem z rzepem znajduje się płaska kieszeń zajmująca całą powierzchnię plecową – może służyć do przenoszenia kołnierza ortopedycznego. Kolejne dwie kieszenie znajdują się w klapie, a dostęp do nich możliwy jest od zewnątrz – górna zamykana jest rzepem, natomiast dolna, pozioma, ma dostęp dwustronny, zarówno z prawej, jak i lewej strony.
Tegoroczna nowość niemieckiej marki Tasmanian Tiger powstała po udanej konstrukcji First Responder Move On, dwuelementowym plecaku ratowniczym, opisywanym dokładnie w SPECIAL OPS 4/2011. Medic Assault Pack to nieco przeprojektowany, mniejszy plecak z tego zestawu, pozbawiony możliwości mocowania do „większego brata” za pomocą zamków błyskawicznych. Jego wymiary zewnętrzne, po spakowaniu wyposażenia medycznego, to około 45×27×7 cm. Dostęp do komory głównej, zorganizowanej w podobny sposób jak w plecaku PRS-1, możliwy jest przez zamek o kształcie odwróconego „U”. Na wewnętrznej stronie uchylanej klapy znajduje się mocowany rzepem duży panel z gumowymi pętlami pozwalającymi na ułożenie drobnego wyposażenia medycznego. Pod panelem znajduje się płaska, zapinana zamkiem błyskawicznym kieszeń o wymiarze zbliżonym do wymiarów klapy, a na niej naszyto dwie stałe, otwarte kieszenie z siatki oraz dwie gumowe taśmy. Komora główna wyłożona jest ostrą częścią rzepów, do których mocuje się trzy kieszenie-organizery na wyposażenie. Dwie, o wymiarach około 27×15×5 cm, zamykane są przezroczystą klapą, pozwalającą na szybką identyfi kację zawartości. Trzeci organizer jest nieco mniejszy – 27×10×5 cm – i został wykonany z cienkiego nylonu.
Na klapie oraz bokach plecaka naszyto taśmy MOLLE/PALS, a w samej klapie dodatkowo znajduje się kieszeń zapinana zamkiem błyskawicznym. System nośny to proste, miękkie szelki z pasem piersiowym, ze sporą możliwością regulacji, która pozwala na noszenie Medic Assault Pack razem z kamizelką balistyczną, choć składanie się do strzału będzie w tym wypadku mniej wygodne niż w pozostałych opisywanych plecakach. Pas biodrowy ma formę taśmy o szerokości 25 mm, więc raczej nie będzie wykorzystywany. Część plecowa jest całkowicie płaska – nie będzie kolidować z wyposażeniem. Na szczycie plecaka znajduje się uchwyt transportowy, pokryty szorstkim tworzywem na bazie gumy, dzięki czemu nie będzie ślizgał się w rękawicach. Co ciekawe, nad panelem na naszywki identyfikacyjne na klapie naszyto drugi, płaski chwyt transportowy. TT Medic Assault Pack wykonany jest z Cordury.
R-AID
Ostatnim, a zarazem najmniejszym z przedstawianych modeli, jest R-AID Bag amerykańskiego producenta wyposażenia ratowniczego, firmy Tactical Medical Solutions, odpowiedzialnej za powstanie opatrunków typu Olaes czy staz taktycznych SOF-T. Jego projektanci zdecydowali się na radykalne zmniejszenie rozmiarów torby (przy niemal pełnym wypełnieniu jest to lekko wyoblony prostopadłościan o rozmiarach około 43×33×17 cm), przy jednoczesnym zachowaniu dużej pakowności, pozwalającej na transport znacznej ilości sprzętu, a dodatkowo na zwiększenie funkcjonalności – można ją bowiem przenosić na kilka sposobów, jako zwykły plecak o płaskich szelkach z szerokiej taśmy, dostosowanych do użycia z kamizelką balistyczną, jako torbę przerzuconą przez jedno ramię lub dołączoną do innego plecaka, jako dodatkową kieszeń, doczepioną za pomocą klamer – tego rozwiązania można również użyć do mocowania R-AID Bag wewnątrz pojazdu, na jego burcie. Do wykonania użyto lekkiej Cordury 500D, co pozwoliło na dodatkowe oszczędności w masie końcowej, bez znacznego kompromisu jakościowego.
Najciekawszym rozwiązaniem, unikalnym dla tej torby, jest dostęp do głównej komory poprzez spiralny zamek błyskawiczny w kształcie odwróconej litery U, przechodzący przez środek i boki plecaka, co pozwala na błyskawiczne rozpięcie w stylu walizki i szybki dostęp do wyposażenia umocowanego w licznych organizerach wewnętrznych, zarówno w postaci kieszeni, jak i gumowych taśm – panele rozkładają się do wymiarów 75×50 cm. Na górze plecaka umieszczono drugą kieszeń na wyposażenie, również zapinaną spiralnym zamkiem błyskawicznym – służy ona do przenoszenia podstawowego sprzętu, jak opaski zaciskowe czy rękawice. Plecy również służą jako dodatkowa płaska kieszeń na złożone szyny typu SAM Splint. Na zewnątrz znajdują się taśmy PALS pozwalające na zwiększenie ładowności lub zamocowanie świateł chemicznych oraz kieszeń na nożyce ratownicze. R-AID został już doceniony przez polskie policyjne jednostki specjalne i znajduje się na ich wyposażeniu.
Porównanie wielkości prezentowanych w artykule plecaków medycznych. Od lewej widoczne są: najmniejszy Tactical Medical Solutions R-AID Bag, Tasmanian Tiger Medic Assault Pack oraz największy SPECOPS Plecak Ratownika Sanitariusza PRS-1.
Porównanie wielkości prezentowanych w artykule plecaków medycznych. Od lewej widoczne są: najmniejszy Tactical Medical Solutions R-AID Bag, Tasmanian Tiger Medic Assault Pack oraz największy SPECOPS Plecak Ratownika Sanitariusza PRS-1.
Plecak SPECOPS PRS-1 przystosowany jest do przenoszenia znacznych ilości wyposażenia medycznego w pięciu organizerach z przezroczystym zamknięciem, pozwalającym na szybką identyfikację zawartości, oraz w pięciu siatkowych kieszeniach naszytych na wewnętr.
Dzięki odpowiednio zaprojektowanym płaskim szelkom, PRS-1 nie koliduje z oporządzeniem, w tym z kamizelkami balistycznymi. Na zdjęciu widoczny jest zamek umożliwiający pełny dostęp do głównej komory oraz dwie kieszenie zewnętrzne na klapie - górna zamyka.
Dostęp do głównej komory Tasmanian Tiger Medic Assault Pack możliwy jest za pomocą zamka poprowadzonego po obwodzie, na kształt odwróconej litery „U”. Na klapie widoczna jest płaska kieszeń zapinana zamkiem błyskawicznym oraz rzep na oznaczenia identyfik.
Wnętrze TT Medic Assault Pack zostało podzielone na dwie zasadnicze części. W komorze głównej znajdują się trzy organizery na środki opatrunkowe, natomiast na wewnętrznej stronie klapy zainstalowano wyjmowany panel z elastycznymi taśmami na drobny sprzęt.
Najmniejszy z plecaków w zestawieniu - TacMedSol R-AID Bag - zapinany zamkiem błyskawicznym umożliwiającym pełny dostęp do wnętrza, został już doceniony przez policyjnych antyterrorystów.
Wnętrze kompaktowego R-AID Bag zostało tak zorganizowane, że pozwala na przenoszenie wyjątkowo dużej ilości środków opatrunkowych, oczywiście jak na takiego mikrusa.
Linia produktów medycznych firmy Tasmanian Tiger, z których na naszych łamach prezentowaliśmy już między innymi plecaki First Responder Move On oraz Medic Assault Pack, powiększyła się w tym roku o nowy...
Linia produktów medycznych firmy Tasmanian Tiger, z których na naszych łamach prezentowaliśmy już między innymi plecaki First Responder Move On oraz Medic Assault Pack, powiększyła się w tym roku o nowy element, będący rozwiązaniem pośrednim pomiędzy apteczkami indywidualnymi a plecakami medycznymi.
Siedemnasta paryska edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 października bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność...
Siedemnasta paryska edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 października bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność firm amerykańskich, co we wcześniejszych edycjach nie było regułą. Tegoroczne targi pokazały, że Europa staje się atrakcyjnym rynkiem dla firm zza oceanu. Milipol, jako impreza przeznaczona dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa, obfituje w produkty znajdujące się w kręgu...
System wyposażenia bojowego żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych nie może obejść się bez plecaków, jako nośnika tych części ekwipunku osobistego i zespołowego, dla których nie ma miejsca w ubiorze...
System wyposażenia bojowego żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych nie może obejść się bez plecaków, jako nośnika tych części ekwipunku osobistego i zespołowego, dla których nie ma miejsca w ubiorze i oporządzeniu. Szerokie możliwości ich zastosowania rozciągają się od kilkugodzinnych patroli do wielodniowych działań wymagających noszenia znacznych ilości dobytku, m.in. sprzętu biwakowego, zapasów amunicji, wody i pożywienia, czy dodatkowej odzieży. Są nieodzowne przede wszystkim w działaniach...
system odzieży na trudne warunki atmosferyczne amerykańskich sił specjalnych opracowany przy dużym udziale cywilnych specjalistów od wspinaczki wysokogórskiej. Cechą charakterystyczną PCU jest siedem warstw...
system odzieży na trudne warunki atmosferyczne amerykańskich sił specjalnych opracowany przy dużym udziale cywilnych specjalistów od wspinaczki wysokogórskiej. Cechą charakterystyczną PCU jest siedem warstw odzieży, od bielizny przez odzież zewnętrzną, aż do puchowej, dobieranych w zależności od panujących warunków atmosferycznych oraz rodzaju wykonywanych zadań.
Hełm Crye Precision AirFrame szczegółowo opisujemy w najnowszym numerze magazynu SPECIAL OPS, jako pierwsi w Polsce i pewnie jako nieliczni na świecie. W SPECIAL OPS SITREP możecie zobaczyć ten hełm w...
Hełm Crye Precision AirFrame szczegółowo opisujemy w najnowszym numerze magazynu SPECIAL OPS, jako pierwsi w Polsce i pewnie jako nieliczni na świecie. W SPECIAL OPS SITREP możecie zobaczyć ten hełm w użyciu!
Wraz z nowym rokiem, prezydent USA ogłosił nowy dokument dotyczący polityki obronnej. Jednocześnie, sekretarz obrony ogłosił kolejne cięcia w wydatkach wojskowych. Czy wciąż jedyne supermocarstwo nim pozostanie?
Wraz z nowym rokiem, prezydent USA ogłosił nowy dokument dotyczący polityki obronnej. Jednocześnie, sekretarz obrony ogłosił kolejne cięcia w wydatkach wojskowych. Czy wciąż jedyne supermocarstwo nim pozostanie?
Prezydent USA Donald Trump ogłosił zamiar mianowania Louisa Bremera na stanowisko Asystenta Sekretarza Obrony ds. operacji specjalnych i walk o niskiej intensywności byłego Naval Special Warfare Officer...
Prezydent USA Donald Trump ogłosił zamiar mianowania Louisa Bremera na stanowisko Asystenta Sekretarza Obrony ds. operacji specjalnych i walk o niskiej intensywności byłego Naval Special Warfare Officer (SEAL). Jest to najważniejsze stanowisko cywilnego nadzoru nad działaniami amerykańskich sił specjalnych.
W ubiegłym tygodniu żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów razem z amerykańskimi specjalsami, brali udział w szkoleniu spadochronowym wykonując skoki nad Pustynią Błędowską.
W ubiegłym tygodniu żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów razem z amerykańskimi specjalsami, brali udział w szkoleniu spadochronowym wykonując skoki nad Pustynią Błędowską.
Film o GROM-ie powstaje w ramach projektu realizowanego przez amerykański internetowy portal - sofrep.com (SOFREP - Special Operation Forces Situation Report), który jest poświęcony jednostkom i operacjom...
Film o GROM-ie powstaje w ramach projektu realizowanego przez amerykański internetowy portal - sofrep.com (SOFREP - Special Operation Forces Situation Report), który jest poświęcony jednostkom i operacjom specjalnym oraz tworzony przez byłych żołnierzy sił specjalnych.
30 grudnia 2009 roku, w wysuniętej bazie operacyjnej CIA Camp Chapman, zlokalizowanej w pobliżu bazy amerykańskich sił specjalnych Camp Salerno, w pobliżu miasta Chost we wschodnim Afganistanie miał miejsce...
30 grudnia 2009 roku, w wysuniętej bazie operacyjnej CIA Camp Chapman, zlokalizowanej w pobliżu bazy amerykańskich sił specjalnych Camp Salerno, w pobliżu miasta Chost we wschodnim Afganistanie miał miejsce samobójczy zamach.
2 października 2012 r. w wyniku odniesionych ran po wybuchu improwizowanego urządzenia wybuchowego zmarł komandos 5 Grupy Sił Specjalnych USA. Atak miał miejsce 30 września 2012 r. w prowincji Helmand.
2 października 2012 r. w wyniku odniesionych ran po wybuchu improwizowanego urządzenia wybuchowego zmarł komandos 5 Grupy Sił Specjalnych USA. Atak miał miejsce 30 września 2012 r. w prowincji Helmand.
Wybór wojskowych plecaków przeznaczonych do przenoszenia dużych ilości wyposażenia jest obecnie bardzo szeroki. Jednak rzadko który z nich został opracowany od podstaw pod kątem potrzeb specyficznego użytkownika,...
Wybór wojskowych plecaków przeznaczonych do przenoszenia dużych ilości wyposażenia jest obecnie bardzo szeroki. Jednak rzadko który z nich został opracowany od podstaw pod kątem potrzeb specyficznego użytkownika, jakim jest żołnierz sił specjalnych, i w znakomitej większości bazują na popularnych modelach turystycznych. Nieliczne firmy projektują plecaki przeznaczone dla żołnierzy i od samego początku konstruują je z myślą o nich. Taką filozofię wyznaje między innymi amerykańska Granite Tactical...
W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której...
W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.
Gdy w drodze z lotniska do hotelu odpowiedziałem taksówkarzowi na pytanie w jakim celu przyjechałem do miasta, stwierdził: „Shot Show? Ale ma Pan szczęście – to na pewno jakieś targi producentów wódki”....
Gdy w drodze z lotniska do hotelu odpowiedziałem taksówkarzowi na pytanie w jakim celu przyjechałem do miasta, stwierdził: „Shot Show? Ale ma Pan szczęście – to na pewno jakieś targi producentów wódki”. To jedno zdanie dosyć dobrze oddaje atmosferę Las Vegas.
Ostatnie lata na stosunkowo ciasnym polskim rynku indywidualnych osłon balistycznych, przyniosły nieznany wcześniej rozwój oferty hełmów dostępnych dla potencjalnych użytkowników z MSWiA i wojska. Do producentów...
Ostatnie lata na stosunkowo ciasnym polskim rynku indywidualnych osłon balistycznych, przyniosły nieznany wcześniej rozwój oferty hełmów dostępnych dla potencjalnych użytkowników z MSWiA i wojska. Do producentów rodzimych, wśród których czołową pozycję zajmuje Maskpol SA, dołączyły konstrukcje światowych potentatów tej branży – amerykańskich koncernów MSA, Gentex i SDS (należącego do BAE Systems). Ofertę dodatkowo uzupełniają konstrukcje nowatorskie, choć raczej nieosiągalne ze względu na koszt –...
Morska Jednostka Działań Specjalnych „Formoza” należy do najbardziej tajemniczych spośród polskich jednostek specjalnych. Tym bardziej pragniemy uchylić nieco rąbka tajemnicy i przedstawić wyposażenie...
Morska Jednostka Działań Specjalnych „Formoza” należy do najbardziej tajemniczych spośród polskich jednostek specjalnych. Tym bardziej pragniemy uchylić nieco rąbka tajemnicy i przedstawić wyposażenie tej formacji.
Tegoroczna XVII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach upłynęła w cieniu dwóch wydarzeń: światowego kryzysu ekonomicznego i pożaru głównej hali F kieleckiego centrum wystawienniczego,...
Tegoroczna XVII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach upłynęła w cieniu dwóch wydarzeń: światowego kryzysu ekonomicznego i pożaru głównej hali F kieleckiego centrum wystawienniczego, który wybuchł w przeddzień otwarcia salonu. Kryzys ekonomiczny, który wyraźnie dotknął przemysł zbrojeniowy, spowodował, że w tegorocznym MSPO wzięło udział ponad 100 firm mniej niż w edycji z 2008 roku. Z kolei pożar głównej hali wystawienniczej zmusił niektóre firmy do wycofania się z targów,...
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.
Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...
Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.