Sniper Extreme 2020

Reportaż z rozegranych zawodów strzeleckich zorganizowanych przede wszystkim dla pomocy finansowej na leczenie żołnierza-weterana Piotra „Zięby” Ziębakowskiego, który w 2019 roku uległ wypadkowi, w wyniku którego został poparzony i stracił wzrok.
Reportaż z rozegranych zawodów strzeleckich zorganizowanych przede wszystkim dla pomocy finansowej na leczenie żołnierza-weterana Piotra „Zięby” Ziębakowskiego, który w 2019 roku uległ wypadkowi, w wyniku którego został poparzony i stracił wzrok. Zdjęcia: Michał „Cygi” Cygan

W dniach 23-24 października 2020 roku na terenie poligonu OSPWL Wędrzyn odbyły się zawody Sniper Extreme 2020. Zorganizowane przez środowiska żołnierzy i weteranów z różnych jednostek i rodzajów sił zbrojnych zrzeszonych pod Fundacją Sprzymierzeni z GROM, w tym roku miały charakter unikatowy. Celem zawodów, poza rywalizacją czy zdobyciem nowych doświadczeń, była przede wszystkim zbiórka środków finansowych na leczenie żołnierza-weterana Piotra „Zięby” Ziębakowskiego, który w 2019 roku uległ wypadkowi, w wyniku którego został poparzony i stracił wzrok.

Zdjęcia: Michał „Cygi” Cygan

Podczas Sniper Extreme, dwuosobowe zespoły rywalizowały ze sobą w sekwencji następujących po sobie konkurencji trwających ponad 30 godzin. Całość podzielona była na dwa etapy:

  • część taktyczną – pętla taktyczna
  • oraz część ogniową.

Z założenia zawody miały odzwierciedlać działanie zespołu snajperskiego w czasie działań bojowych na terytorium wroga oraz nawiązywać do podstawowego szkolenia, które przechodzą strzelcy wyborowi wszystkich armii świata. Wymagało to od zawodników nie tylko przygotowania strzeleckiego, ale i kondycji niezbędnej do samodzielnego poruszania się wraz z całym ekwipunkiem przez blisko dwie doby, orientacji w terenie, znajomości nawigacji i mapy, radzenia sobie w stresie izolacji oraz wykonywania zadań survivalowych niezbędnych do przetrwania.

Naszym celem było pokazanie, kim jest snajper – mówią organizatorzy zawodów z Fundacji Sprzymierzeni z GROM. – Na pewno nie jest samotnym wilkiem pola walki, jak to jest wielokrotnie pokazane w hoolywoodzkich ekranizacjach. Snajper to unikatowa specjalność w każdym rodzaju sił zbrojnych każdej armii. Niewielu kandydatów jest w stanie sprostać wszystkim wymaganiom.
Jakie cechy powinien posiadać?
Odpowiednie predyspozycje i cechy osobowościowe, zdrowy rozsądek i chłodną kalkulację, opanowanie i spostrzegawczość, zdolność koncentracji w różnych warunkach. Samodzielność podejmowania decyzji oraz współpraca z pozostałą częścią zespołu, na rzecz którego działa. Pierwszy Komendant Polskiej Szkoły Duchów zawsze powtarzał, że „strzelanie to wisienka na torcie”. Snajper + obserwator pracują na rzecz grupy/oddziału w odosobnieniu na wcześniej zajętych, odpowiednio przygotowanych zamaskowanych stanowiskach, na których spędzają od kilku do kilkudziesięciu godzin, co jest ekstremum dla organizmu – są oczami i aniołami stróżami dla grup szturmowych/patroli. Prowadzą w tym czasie obserwację, wykonują szkice i pomiary odległości, przekazują informacje o przeciwniku i ostatecznie likwidują zagrożenie oraz cele HVT. Bardzo ważną, chyba najważniejszą rolę odgrywa tu psychika. To wszystko chcieliśmy pokazać w trakcie zawodów SE2020.

Sniper Extreme

Część taktyczna ubiegłocznych zawodów Sniper Extreme rozpoczęła się od realizacji zadań o charakterze czysto teoretycznym, jak test wiedzy, pomiar odległości oraz kims game. To zaskoczyło wielu zawodników, którzy nie spodziewali się konkurencji, które są podstawą na wstępnym etapie szkolenia snajperów.

Następnie zawodnicy zostali przetransportowani w rejon, w którym dostali cały ACTION PLAN ze wszystkimi niezbędnymi danymi, wycinkiem mapy rejonu działania oraz zdjęciami LIDAR charakterystycznych punktów, które mieli odnaleźć i w nich wykonać zadania pod kątem survivalu oraz wykonać przenikanie w rejon konkurencji Stalking, która jest podstawowym ćwiczeniem na każdym kursie snajperskim.

W ramach Stalkingu wydzielone zostały dwa boksy i dwie pary obserwatorów. Każdy boks miał podobną skalę trudności, choć wymiarami nieco się różniły, co spowodowane było ukształtowaniem terenu i drogami podejścia. Zadaniem ekip było niezauważone wejście w boks i zbudowanie zamaskowanego stanowiska strzeleckiego. Następnie walker podchodził do nich na 10 m, próbując namierzyć zespół snajperski. Za każdym razem stawał coraz bliżej. Jeżeli team pozostał niewykryty, otrzymywał dodatkowe punkty.

Na koniec to team musiał wskazać walkera, a ten przez 3 sekundy pokazywał literę na kartce A4, potwierdzając tym samym, że jest dobrze widziany przez zespół snajperski.

Walker poza staniem w odpowiedniej odległości podczas zgłaszania gotowości do strzelania wykonywał polecenie obserwatorów i pozostawał neutralny. Jeżeli jednak na podejściu zauważył coś podejrzanego lub ewidentnie zespół snajperski, nadawał komunikat STOP. Inni walkerzy wówczas pilnowali, aby każdy z zespołów zastygł w bezruchu, a obserwator naprowadzał „walkera-sygnalistę” za pomocą komend (10 kroków do przodu, dwa w prawą, wyciągnij prawą rękę, snajper u twoich stóp). Jeśli ten faktycznie naszedł na zespół po nakierowaniu przez obserwatora, taki stalk kończył się niezaliczeniem.

Kolejnym zadaniem było naprowadzenie ognia wojsk własnych na cel. Po zajęciu stanowiska zespół snajperski musiał odnaleźć obiekt strategiczny w terenie, rozpoznać oraz określić jego położenie. Przez radio w sposób kodowany podać koordynaty i współrzędne. Na wykonanie zadania miał określony czas.

Czytaj też: Long Range Mykita 2020 - relacja z zawodów >>>

Po tej konkurencji rozpoczęła się „tułaczka” przenikania zespołów po pętli taktycznej między posterunkami przeciwnika, który miał do dyspozycji pojazdy terenowe, quady oraz był wyposażony w sprzęt nokto- i termowizyjny. Pętla sama w sobie miała około 20 km. Zaplanowane w jej trakcie zadania miały charakter survivalu oraz medycyny pola walki. Nielicznym udało się jednak przeniknąć przez dobrze zabezpieczone posterunki.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[Sniper Extreme 2020, zawody strzeleckie, trening, szkolenie, snajperzy, survival, medycyna pola walki, zawody paramedyczne]

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (6 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu - 70,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (12 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu - 130,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Roczny dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Dwuletni dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dwuletniego dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś wydaniepapierowe, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 15,00 zł
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 52,50 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 97,50 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Regulamin korzystania z portalu Special-Ops.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 6/2020

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl