Sniper Extreme 2020

Reportaż z rozegranych zawodów strzeleckich zorganizowanych przede wszystkim dla pomocy finansowej na leczenie żołnierza-weterana Piotra „Zięby” Ziębakowskiego, który w 2019 roku uległ wypadkowi, w wyniku którego został poparzony i stracił wzrok.
Reportaż z rozegranych zawodów strzeleckich zorganizowanych przede wszystkim dla pomocy finansowej na leczenie żołnierza-weterana Piotra „Zięby” Ziębakowskiego, który w 2019 roku uległ wypadkowi, w wyniku którego został poparzony i stracił wzrok. Zdjęcia: Michał „Cygi” Cygan

W dniach 23-24 października 2020 roku na terenie poligonu OSPWL Wędrzyn odbyły się zawody Sniper Extreme 2020. Zorganizowane przez środowiska żołnierzy i weteranów z różnych jednostek i rodzajów sił zbrojnych zrzeszonych pod Fundacją Sprzymierzeni z GROM, w tym roku miały charakter unikatowy. Celem zawodów, poza rywalizacją czy zdobyciem nowych doświadczeń, była przede wszystkim zbiórka środków finansowych na leczenie żołnierza-weterana Piotra „Zięby” Ziębakowskiego, który w 2019 roku uległ wypadkowi, w wyniku którego został poparzony i stracił wzrok.

Zdjęcia: Michał „Cygi” Cygan

Podczas Sniper Extreme, dwuosobowe zespoły rywalizowały ze sobą w sekwencji następujących po sobie konkurencji trwających ponad 30 godzin. Całość podzielona była na dwa etapy:

  • część taktyczną – pętla taktyczna
  • oraz część ogniową.

Z założenia zawody miały odzwierciedlać działanie zespołu snajperskiego w czasie działań bojowych na terytorium wroga oraz nawiązywać do podstawowego szkolenia, które przechodzą strzelcy wyborowi wszystkich armii świata. Wymagało to od zawodników nie tylko przygotowania strzeleckiego, ale i kondycji niezbędnej do samodzielnego poruszania się wraz z całym ekwipunkiem przez blisko dwie doby, orientacji w terenie, znajomości nawigacji i mapy, radzenia sobie w stresie izolacji oraz wykonywania zadań survivalowych niezbędnych do przetrwania.

Naszym celem było pokazanie, kim jest snajper – mówią organizatorzy zawodów z Fundacji Sprzymierzeni z GROM. – Na pewno nie jest samotnym wilkiem pola walki, jak to jest wielokrotnie pokazane w hoolywoodzkich ekranizacjach. Snajper to unikatowa specjalność w każdym rodzaju sił zbrojnych każdej armii. Niewielu kandydatów jest w stanie sprostać wszystkim wymaganiom.
Jakie cechy powinien posiadać?
Odpowiednie predyspozycje i cechy osobowościowe, zdrowy rozsądek i chłodną kalkulację, opanowanie i spostrzegawczość, zdolność koncentracji w różnych warunkach. Samodzielność podejmowania decyzji oraz współpraca z pozostałą częścią zespołu, na rzecz którego działa. Pierwszy Komendant Polskiej Szkoły Duchów zawsze powtarzał, że „strzelanie to wisienka na torcie”. Snajper + obserwator pracują na rzecz grupy/oddziału w odosobnieniu na wcześniej zajętych, odpowiednio przygotowanych zamaskowanych stanowiskach, na których spędzają od kilku do kilkudziesięciu godzin, co jest ekstremum dla organizmu – są oczami i aniołami stróżami dla grup szturmowych/patroli. Prowadzą w tym czasie obserwację, wykonują szkice i pomiary odległości, przekazują informacje o przeciwniku i ostatecznie likwidują zagrożenie oraz cele HVT. Bardzo ważną, chyba najważniejszą rolę odgrywa tu psychika. To wszystko chcieliśmy pokazać w trakcie zawodów SE2020.

Sniper Extreme

Część taktyczna ubiegłocznych zawodów Sniper Extreme rozpoczęła się od realizacji zadań o charakterze czysto teoretycznym, jak test wiedzy, pomiar odległości oraz kims game. To zaskoczyło wielu zawodników, którzy nie spodziewali się konkurencji, które są podstawą na wstępnym etapie szkolenia snajperów.

Następnie zawodnicy zostali przetransportowani w rejon, w którym dostali cały ACTION PLAN ze wszystkimi niezbędnymi danymi, wycinkiem mapy rejonu działania oraz zdjęciami LIDAR charakterystycznych punktów, które mieli odnaleźć i w nich wykonać zadania pod kątem survivalu oraz wykonać przenikanie w rejon konkurencji Stalking, która jest podstawowym ćwiczeniem na każdym kursie snajperskim.

W ramach Stalkingu wydzielone zostały dwa boksy i dwie pary obserwatorów. Każdy boks miał podobną skalę trudności, choć wymiarami nieco się różniły, co spowodowane było ukształtowaniem terenu i drogami podejścia. Zadaniem ekip było niezauważone wejście w boks i zbudowanie zamaskowanego stanowiska strzeleckiego. Następnie walker podchodził do nich na 10 m, próbując namierzyć zespół snajperski. Za każdym razem stawał coraz bliżej. Jeżeli team pozostał niewykryty, otrzymywał dodatkowe punkty.

Na koniec to team musiał wskazać walkera, a ten przez 3 sekundy pokazywał literę na kartce A4, potwierdzając tym samym, że jest dobrze widziany przez zespół snajperski.

Walker poza staniem w odpowiedniej odległości podczas zgłaszania gotowości do strzelania wykonywał polecenie obserwatorów i pozostawał neutralny. Jeżeli jednak na podejściu zauważył coś podejrzanego lub ewidentnie zespół snajperski, nadawał komunikat STOP. Inni walkerzy wówczas pilnowali, aby każdy z zespołów zastygł w bezruchu, a obserwator naprowadzał „walkera-sygnalistę” za pomocą komend (10 kroków do przodu, dwa w prawą, wyciągnij prawą rękę, snajper u twoich stóp). Jeśli ten faktycznie naszedł na zespół po nakierowaniu przez obserwatora, taki stalk kończył się niezaliczeniem.

Kolejnym zadaniem było naprowadzenie ognia wojsk własnych na cel. Po zajęciu stanowiska zespół snajperski musiał odnaleźć obiekt strategiczny w terenie, rozpoznać oraz określić jego położenie. Przez radio w sposób kodowany podać koordynaty i współrzędne. Na wykonanie zadania miał określony czas.

Czytaj też: Long Range Mykita 2020 - relacja z zawodów >>>

Po tej konkurencji rozpoczęła się „tułaczka” przenikania zespołów po pętli taktycznej między posterunkami przeciwnika, który miał do dyspozycji pojazdy terenowe, quady oraz był wyposażony w sprzęt nokto- i termowizyjny. Pętla sama w sobie miała około 20 km. Zaplanowane w jej trakcie zadania miały charakter survivalu oraz medycyny pola walki. Nielicznym udało się jednak przeniknąć przez dobrze zabezpieczone posterunki.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  10
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 6/2020

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Wybierz najlepszy pakiet ratunkowy dla czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Ćwiczenia sił specjalnych pk. Black Swan 2022

W czwartek 12 maja w bazie lotniczej Szolnok, położonej w środkowych Węgrzech zakończyły się międzynarodowe ćwiczenia sił specjalnych Black Swan 2022. W ćwiczeniach organizowanych przez NATO...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl