Dwudniowy pokaz skierowany był do przedstawicieli zarówno Wojsk Specjalnych, jak i jednostek specjalnych wywodzących się ze służb mundurowych. Pierwszego dnia demonstrowano przede wszystkim broń przeznaczoną dla wojskowych komandosów, w tym ukm FN MAG („SPECIAL OPS” 4/2017), najnowsze wersje rkbkm FN Minimi czy wyborowe: SCAR-H PR (z lufą o długości 410 mm i składaną kolbą) oraz SCAR-H TPR (z lufą o długości 510 mm i stałą, regulowaną kolbą).
Jeśli już jesteśmy przy rodzinie karabinów i karabinków SCAR, to warto odnotować prezentację najmniejszego członka tej rodziny – 5,56 mm SCAR-SC (Subcompact Carabine), który swoją polską premierę miał w trakcie tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Broń ta charakteryzuje się bardzo kompaktowymi rozmiarami: 653 mm z kolbą rozłożoną i 536 mm ze złożoną, przy lufie o długości 190,5 mm. Masa karabinka to 3,15 kg bez magazynka (stosowane są standardowe 30-nabojowe). Standardowo wyposażony jest w trzypołożeniową kolbę wysuwaną z grubym gumowym trzewikiem (przypomina rozwiązanie z pm MP5), a opcjonalnie może być wyposażony w inne rodzaje kolb, w tym specjalną firmy BT AG, przystosowaną do strzelania w hełmie z osłoną twarzy. Istotną różnicą w stosunku do pozostałych SCAR-ów jest zaopatrzenie belki suwadła w zatrzask, dzięki któremu rączka napinania nie porusza się w trakcie strzelania.
SCAR-S.C. to tzw. Multi caliber, co oznacza, że poza przygotowaniem do amunicji 5,56 mm x 45 może być również dostosowany, poprzez wymianę m.in. lufy, do naboju .300 BLK. Broń ta stanowi interesującą alternatywę dla pistoletów maszynowych i może znaleźć zastosowanie zarówno w działaniach wojskowych jednostek specjalnych, jak i różnych służb cywilnych.
Na pokazie nie zabrakło również pozostałych ciekawych konstrukcji FNH, jak pm FN P90 klasy PDW na amunicję 5,7 mm („SPECIAL OPS” 1/2014) oraz pistolet samopowtarzalny FiveSeven na ten sam typ naboju. Pociski amunicji 5,7 mm charakteryzują się wysoką przebijalnością np. kamizelek kuloodpornych oraz innych osłon zatrzymujących pociski pistoletowe, a jednocześnie łatwo wytracają prędkość w ciele, nie grożąc nadmierną penetracją. Są także o wiele mniej podatne na rykoszetowanie oraz szybko tracą energię po pokonaniu 400 m, co czyni ją bezpieczniejszą w zastosowaniach policyjnych.
Czytaj też: Psy w działaniach AT >>>
Równie interesujące, szczególnie dla obecnych drugiego dnia przedstawicieli Policji czy Służby Więziennej, były dwa egzemplarze pneumatycznej broni non-lethal: FN 303 z okrągłym magazynkiem na amunicję obezwładniającą i znakującą oraz pistolet FN 303P („SPECIAL OPS” 2/2017).
Zaproszeni goście mieli także okazję zapoznać się z modułem celowniczym FN FCU Mk3 (Fire Control Unit) oraz przekonać o jego skuteczności w trakcie strzelania z granatnika FN 40GL (notabene to również bardzo udana konstrukcja powstała z kbk F2000). FCU Mk 3 wyposażony jest w dalmierz laserowy (IR i widzialny) oraz kalkulator balistyczny z inklinometrem, który automatycznie wprowadza poprawki widoczne w postaci przesuwającego się znaku celowniczego w celowniku zintegrowanym z FCU.
Firma Griffin Group Defence zorganizowała bardzo ciekawy pokaz, szczególnie ze względu na możliwość wypróbowania na strzelnicy prezentowanych typów broni.
Oferta Fabrique Nationale de Herstal jest bardzo szeroka, ciekawa i trudno ją też zaprezentować w jednym artykule. Wiele z tych konstrukcji było już prezentowanych na łamach magazynu „SPECIAL OPS”, a kolejne sukcesywnie będziemy opisywać. Także preparaty firmy SchleTek wymagają osobnego tekstu.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
[treningi, szkolenia, pokazy, pistolety, broń strzelecka, karabinki, broń pneumatyczna, preparaty czyszczące]