Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Pasy (prawie) na każdą okazję

Pasy Bayonet

Pasy Bayonet

Pas to nieodzowny element męskiego stroju, zarówno tego eleganckiego, wieczorowego, jak i służbowego (wyjątek stanowią użytkownicy ogrodniczek lub dresów). To na nim „wieszamy” wiele przydatnego sprzętu i wyposażenia, jak kabury, ładownice z magazynkami, noże, multitoole, latarki, pałki itp., a zdarzają się sytuacje, gdy dosłownie wisi na nim również nasze życie. Z tego względu ważnymi z punktu widzenia użytkownika parametrami charakteryzującymi pas są: wytrzymałość (zarówno materiału, z jakiego jest wykonany, jak i klamry), wygoda, jakość wykonania, sztywność (gdy wykorzystujemy go w charakterze pasa oporządzeniowego, tzw. trzeciej linii).
A belt is an indispensable element of a man's outfit, both the elegant full-dress and the service (an exception here would be the users of dungarees and track-suits). A belt serves us to "hang" a lot of useful equipment, such as holsters, pouches with mags, knives, multitools, flashlights and batons. Also, there are situations when the belt is the something our life is hanging by. Thus, an important feature of the belt is its durability (both the material it is made of and the buckle), comfort, quality of production and stiffness (when one is using it as a duty belt, the so called third line).
Zdjęcia:
Mateusz J. Multarzyński, SpaceDog

Zobacz także

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Radosław Tyślewicz Na patrol i nie tylko - latarka diodowa Mactronic Patrol LTD

Na patrol i nie tylko - latarka diodowa Mactronic Patrol LTD Na patrol i nie tylko - latarka diodowa Mactronic Patrol LTD

Mactronic Patrol LTD to taktyczna latarka niezbędna zarówno podczas rutynowego patrolu, jak i w przypadku interwencji wymagających mocnego oświetlenia.

Mactronic Patrol LTD to taktyczna latarka niezbędna zarówno podczas rutynowego patrolu, jak i w przypadku interwencji wymagających mocnego oświetlenia.

Mateusz J. Multarzyński HAIX buty dla bohaterów

HAIX buty dla bohaterów HAIX buty dla bohaterów

Stopy to bardzo ważny „element wyposażenia” każdego, w tym również żołnierza, kto musi mieć w nich niezawodne oparcie. Stąd istotną sprawą jest posiadanie między innymi odpowiedniego obuwia, które będzie...

Stopy to bardzo ważny „element wyposażenia” każdego, w tym również żołnierza, kto musi mieć w nich niezawodne oparcie. Stąd istotną sprawą jest posiadanie między innymi odpowiedniego obuwia, które będzie wygodne, ochroni stopy przed urazami oraz utrzyma odpowiednią temperaturę i wilgotność, zapewniając tym samym wysoką „mobilność” użytkownikowi. Zdjęcia: Błażej Bierczyński, Mateusz J. Multarzyński

Dziś na rynku mamy bardzo duży wybór taktycznych pasków wykonanych z taśmy z różnego typu zapięciami/klamrami, od duty beltów (także tych klasycznych, skórzanych), poprzez proste rigger belty pełniące najczęściej funkcję zwykłych pasów do spodni, a kończąc na rescue beltach z D-ringiem służącym do podpięcia się, za pośrednictwem lonży lub karabinka, do jakiegoś punktu asekuracyjnego.

Bayonet

Od kilku lat na naszym rynku i nie tylko (25% wolumenu produkcji jest eksportowane) sporą popularnością cieszą się pasy oferowane przez mającą swą siedzibę w podwarszawskim Piasecznie firmę Bayonet. Tajemnica sukcesu rynkowego kryje się zapewne zarówno w jakości wykonania, stosowanych materiałach, produkcji pod indywidualne zamówienia, jak i w klamrach Cobra firmy AustriAlpin Vertriebs GmbH, której zresztą autoryzowanym dilerem jest Bayonet.

Produktów austriackiej spółki nikomu raczej już nie trzeba przedstawiać, ich akcesoria do wspinaczki górskiej, wspinaczki lodowcowej, wspinaczki skałkowej, paralotniarstwa, chodzenia po linie oraz zabezpieczeń stanowiska pracy są znane i cenione na całym świecie. Należy do nich również rodzina klamer Cobra, których AustriAlpin jest jedynym producentem. Są one wykonane ze stopu aluminium 7075 (korpus), stali nierdzewnej (piny, belka zaciskowa) oraz mosiądzu (uszka), a ich wytrzymałość na zerwanie wynosi dla zwykłej Cobry: 9 kN, w pętli 18 kN (pod warunkiem zastosowania odpowiedniej taśmy) i 18 kN (ponad 1800 kg) oraz 36 kN w pętli (pod warunkiem zastosowania odpowiedniej taśmy) dla Cobry ANSI oraz ANSI D-ring (oba modele wykorzystuje w swoich paskach firma Bayonet).

Dostępne są dwa rodzaje mechanizmów klamer: uniemożliwiające ich otwarcie pod obciążeniem oraz z opcją otwierania pod obciążeniem, np. dla skoczków spadochronowych.

Klamry Cobra dostępne są w rozmiarach: 28, 33, 38, 45 i 50 mm, są kompatybilne pomiędzy różnymi rozmiarami i można je łączyć ze sobą (np. 28 mm i 50 mm) oraz z panelami Cobra Compact i Cobra Multi Compact.

Kolejnym istotnym elementem są taśmy bydgoskiej spółki Pasamon Sp. z o.o., która jest liderem w produkcji wysokiej jakości taśm poliamidowych (o wytrzymałości statycznej do 20 kN/2000 kg), poliestrowych, polipropylenowych i bawełnianych, spełniających również restrykcyjne specyfikacje wojskowe.

W ofercie Bayonet dostępne są również paski wykonane z taśm tkanych (żakardowych) amerykańskiej firmy Mudrock Webbing Inc. we wzorze Multicam.

Do szycia pasów wykorzystywane są jedne z najlepszych na świecie nici niemieckiego producenta – AMANN & Söhne GmbH & Co. KG o certyfikowanej wytrzymałości 9,7 kg dla pojedynczej nici.

Wysoka jakość materiałów w połączeniu z markowym osprzętem (maszyny do szycia/stebnówki japońskiej marki Juki) oraz dokładnością wykonania przekładają się na jakość i trwałość finalnego produktu, czego wyznacznikiem jest 5-letnia gwarancja udzielana na pasy Bayonet.

Zastosowanie atestowanych klamer, taśm oraz nici może sugerować, że pasów Bayonet można używać w charakterze awaryjnych pasów ratunkowych, tzw. „Rescue Belt”. Jednak producent dla swoich pasów nie wystawia certyfikatu bezpieczeństwa CE, ani też nie gwarantuje spełnienia wymagań polskiej normy PN-EN 358:2002 (Indywidualny sprzęt ochronny ustalający pozycję podczas pracy i zapobiegający upadkom z wysokości. Pasy ustalające pozycję podczas pracy i ograniczające przemieszczanie oraz linki ustalające pozycję podczas pracy). I choć można znaleźć w sieci wiele testów udowadniających wytrzymałość pasów Bayonet i możliwość wykorzystania ich choćby do asekuracji, to należy podkreślić, że sam producent zabrania ich wykorzystania w tym lub podobnych celach.

To ważne, szczególnie w przypadku zaistnienia wypadku w miejscu pracy w trakcie użytkowania nieodpowiedniego, niedopuszczonego przepisami sprzętu. Każdy, kto zna stosowne przepisy, wie, jakie mogą za to grozić konsekwencje zarówno samej ofierze, jak i jej pracodawcy.

Wymagania ww. norm dla tego typu produktów są takie, że ich wykorzystanie choćby w charakterze zwykłego paska do spodni jest niemożliwe (minimalna szerokość pasa asekuracyjnego to 10 cm na odcinku lędźwiowym lub 8 cm na całej jego długości), a co za tym idzie, produkt traci swoją uniwersalność, wszechstronność zastosowań i całkowicie zrozumiała z tych powodów jest polityka firmy Bayonet, która chce oferować wysokiej jakości produkt jak najszerszej grupie odbiorców, a nie tylko tym, którzy wykonują prace na wysokościach.

Czytaj też: Arc Teryx H-150 Riggers Belt >>>

Do naszej redakcji trafiły trzy paski Bayoneta, dwa w wersji Comfort Belt, w tym jeden w wersji niewykrywalnej np. przez bramki na lotniskach, oraz jeden Thirdline Belt.

Pierwszy z nich, tzw. „niewykrywalny”, wykonany został z czarnej, niewidocznej w podczerwieni, taśmy poliamidowej  Pasamon TS568 o szerokości 38 mm i grubości 1,4 mm z klamrą Cobra GT (model FG38MVF GT o wytrzymałości 2,3 kN) firmy ITW Nexus, w kolorze Matte Black, w wersji stała – regulowana (z jednej strony zaszywana, z drugiej z taśmą przekładaną przez samozacisk, co pozwala na jej płynną regulację). Klamra jest w całości wykonana z tworzywa o podwyższonej wytrzymałości (waży jedynie 46 g) i ze względu na brak metalowych elementów jest również „niewidoczna” dla urządzeń wykrywających metale.

Pas Bayonet – zdaniem SpaceDoga 

Pasa z firmy Bayonet używam już ponad 2 lata. Noszę go praktycznie na co dzień i ani na klamrze, ani na taśmie nie ma praktycznie żadnych śladów zużycia (w odróżnieniu od pasów ze skóry – na których są widoczne odgniecenia po klamrze czy otarcia powierzchni od ładownic i kabury).
Poszukując pasa, który będzie wspomagał komfortowe rozłożenie ciężaru broni oraz dodatkowych magazynków, trafiłem na ofertę Bayonet.
Zdecydowałem się na oliwkową, średnio sztywną taśmę i szycie „thirdline” (podwójna warstwa taśmy) z dodatkową modyfikacją – poprosiłem o doszycie wewnątrz pasa (praktycznie na całej jego długości) taśmy velcro (pętelek). Taka konstrukcja, dość skutecznie uniemożliwia przesuwanie się kabury czy ładownic, na dość śliskiej przecież taśmie poliamidowej. Ma to jeszcze tę dodatkową zaletę, że pomaga ustabilizować pas w comfortpadzie CQB – pas nie przesuwa nam się wewnątrz.
Zastosowana klamra to wyrób AustriAlpin – potentata w zakresie klamer, łączników, karabinków i innego wyposażenia, powszechnie używanego w sprzęcie alpinistycznym, dla służb specjalnych czy w astronautyce.
W ofercie Bayonet są klamry zarówno takie, które można odpiąć pod obciążeniem, jak i te, do których rozpięcia potrzebne jest „wciągnięcie brzucha”. Do tego dwie długości dźwigni rozpinających, dodatkowe „D-ringi”, czy łączniki umożliwiające spięcie ze sobą trzech klamer…|
Brakuje jednak klamry z dodatkowym zabezpieczeniem przed rozpięciem – takie klamry są powszechnie stosowane w policji np. USA do przenoszenia całego służbowego wyposażenia z gwarancją, że nagle pas (ważący często po kilka kilogramów) nagle nie znajdzie się nam na wysokości kostek.
Pas uszyty w specyfikacji „thirdline” jest wystarczająco sztywny i nie odkształca się pod wpływem obciążenia go kaburą, ładownicami czy multitoolem (nawet ciężkim MUT-em). Pomaga to w rozłożeniu ciężaru wokół bioder i zdecydowanie poprawia komfort noszenia sprzętu.
Warto wspomnieć o tym, że pas musi się odpowiednio, równomiernie wyciągnąć/ułożyć, dlatego po kilku dniach noszenia należy go obrócić w szlufkach z „lewej na prawą” i czynność tę powtórzyć 2–3 razy. Ta procedura pozwoli na to, że używany pas zachowa swój prosty kształt i po wyciągnięciu nie będzie przypominał banana.

Podsumowując: z pasa jestem do tego stopnia, że niedawno dokupiłem kolejny (również „thirdline”) w kamuflażu multicam z klamrą z dodatkowym „D-ringiem” i planuję kolejne zakupy (tym razem być może z polimerową klamrą, która nie wymaga ściągania pasa podczas kontroli na lotniskach).

SpaceDog

 

Comfort Belt

Długość paska to 128 cm, ale na indywidualne zamówienie dostępne są również i dłuższe taśmy. Dostarczany jest on standardowo bez żadnej szlufki czy okienka (te można kupić oddzielnie) do uchwycenia wolnej końcówki pasa. W tej roli można też wykorzystać odcinek dwustronnego rzepa, który otrzymujemy w komplecie z każdym paskiem Bayoneta.

Drugi egzemplarz Comfort Belt, jaki otrzymaliśmy do testów, uszyty został ze średniosztywnej poliamidowej taśmy w kolorze Coyote Brown – Pasamon TS309 o szerokości 44 mm i grubości 2,2 mm, na której osadzono klamrę AA Cobra FC45CVF (masa 63 g), stała – regulowana.

Również ten Comfort Belt sprzedawany jest standardowo w długości 128 cm, bez szlufki, ale z dwustronnym rzepem.

Oba paski przeznaczone są do codziennego użytku i nadają się do tego idealnie, gdyż nie przeszkadzają podczas wykonywania różnych czynności, w tym długiego siedzenia w samochodzie czy za biurkiem, nie obcierają, klamry nie uwierają. W zasadzie, szczególnie w przypadku wersji niewykrywalnej, prawie ich nie czuć.

Dzięki zastosowaniu klamry Cobra można je za to rozpiąć jedną ręką, nawet w rękawiczkach. Dodatkową zaletą plastikowej Cobry jest to, że nie ściąga ona rozpiętych spodni w dół.

Wersja niewykrywalna jest rzeczywiście niewykrywalna dla różnego typu detektorów metali, co sprawdziliśmy wielokrotnie przechodząc przez punkty kontrolne na lotniskach i budynkach wyposażonych w tego typu urządzenia.

Jej przeznaczeniem jest w zasadzie utrzymywanie spodni na swoim miejscu, wieszanie na tym pasku np. etui z multitoolem powoduje zwijanie się bardzo miękkiej taśmy.

W charakterze paska do spodni wykorzystywanego również do mocowania pokrowca z nożem, multitoolem, czy niewielkich kieszeni lepiej sprawdzi się pas wykonany z taśmy średniosztywnej, taki jak testowany przez nas Comfort Belt w kolorze Coyote Brown. Nie polecamy go jednak do współpracy z kaburą, do tego jest trochę za miękki, choć oczywiście można na nim ją w miarę stabilnie zamocować. Jednak w tym celu lepiej jest wybrać pas Thirdline Belt.

Czytaj też: GunClip Crye Precision >>>

Thirdline Belt

Otrzymany przez nas pas w wersji Thirdline wykonany jest również z poliamidowej taśmy Pasamona TS309 (kolor czarny), przy czym są to dwie warstwy taśmy średniosztywnej połączone w taki sposób, aby od wewnętrznej strony pas był również gładki, a końcówka krótszej warstwy była całkowicie schowana pod rzepem firmy Velcro.

Zastosowano w nim klamrę Ansi D-Ring Cobra FC45KVF (kolor Black), stała – regulowana, zintegrowaną z uchem (D-Ring) do mocowania/podczepiania karabińczyka, lonży asekuracyjnej itp. Całość spełnia normy ANSI 359 i CSA 259.

W pasie nie zostało wszyte plastikowe usztywnienie, które stosują inni producenci, jednak jego sztywność jest wystarczająca do pracy z kaburami, ładownicami itp. 

Naszyta taśma velcro służy do przyczepiania regulowanej końcówki pasa, dzięki czemu można nosić go bez szlufek np. we wnętrzu pasa modułowego czy w połączeniu z podkładem/comfort padem. Pasek otrzymaliśmy w rozmiarze „L”, z możliwością regulacji obwodu w zakresie 95–110 cm.

Thirdline Belt na pewno nie jest paskiem do spodni, do użytku codziennego. Oczywiście da się go używać i w takim charakterze, jednak został stworzony do innych celów. To pas do „roboty”, na którym będziemy nosić naszą broń i magazynki do niej, inne środki przymusu bezpośredniego, latarkę, nóż/multitool, apteczkę osobistą itp. Pewnie z niektórymi kaburami i ładownicami lepiej współpracować będzie pas o szerokości 50 mm, ale wersja, która mieliśmy okazję testować, również zapewniała stabilną bazę dla kabury czy innych przenoszonych na nim elementów wyposażenia.

Pasy Bayonet, czego zresztą dowodem jest rosnąca ich popularność, to wysokiej jakości produkty, które m.in. dzięki oferowanej przez producenta customizacji, mogą spełnić różne wymagania użytkowników. Zarówno tych, którzy poszukują (nie)zwykłych pasków do spodni, jak i tych, którzy szukają pasa do trzeciej linii oprządzenia.

Czytaj też: Enforce Tac & IWA 2016 (cz.1) >>>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ireneusz Chloupek PERŁA

PERŁA PERŁA

Artykuł prezentuje system wykrywczy PEARL (PERŁA) pozwalający błyskawicznie określać położenie stanowiska ogniowego przeciwnika

Artykuł prezentuje system wykrywczy PEARL (PERŁA) pozwalający błyskawicznie określać położenie stanowiska ogniowego przeciwnika

SpaceDog H3 Radioactive!

H3 Radioactive! H3 Radioactive!

Co może łączyć latarkę, marker i kompas…? W przypadku produktów firmy Betalight, jest to ów tajemniczy symbol – H3, powszechnie znany jako tryt lub radiowodór, nietrwały izotop wodoru. Ten bezwonny, bezbarwny...

Co może łączyć latarkę, marker i kompas…? W przypadku produktów firmy Betalight, jest to ów tajemniczy symbol – H3, powszechnie znany jako tryt lub radiowodór, nietrwały izotop wodoru. Ten bezwonny, bezbarwny i lżejszy od powietrza gaz charakteryzuje się emitowaniem niskiej energii promieniotwórczej. Tryt jest uznawany za ,,przyjazny dla użytkownika”, gdyż wydziela najmniej szkodliwego promieniowania ze wszystkich radioizotopów.

SpaceDog Kabura BlackHawk Serpa CQC do HK P30

Kabura BlackHawk Serpa CQC do HK P30 Kabura BlackHawk Serpa CQC do HK P30

Kabura jest najczęściej pierwszym akcesorium, w jakie wyposaża się strzelec planujący przenosić swój nowy pistolet. Rzecz może mniej istotna dla strzelców sportowych, transportujących swoją broń w pudełkach...

Kabura jest najczęściej pierwszym akcesorium, w jakie wyposaża się strzelec planujący przenosić swój nowy pistolet. Rzecz może mniej istotna dla strzelców sportowych, transportujących swoją broń w pudełkach czy futerałach, jednak ważna dla każdego, kto nosi broń na co dzień – czy to prywatną, czy służbową… Wybór kabury nie jest sprawą oczywistą i często niesłusznie bagatelizowaną…Użytkownicy broni doskonale wiedzą, jak ważny jest ten element wyposażenia, biorąc pod uwagę duży wybór dostępnych produktów....

TTS (Tactical Testing Squad) Gogle ochronne ESS InfluxTM AVSTM - Tactical Testing Squad

Gogle ochronne ESS InfluxTM AVSTM - Tactical Testing Squad Gogle ochronne ESS InfluxTM AVSTM - Tactical Testing Squad

Publikacja przedstawia nowość na rynku: gogle ochronne ESS InfluxTM firmy Eye Safety Systems, Inc. z regulowanym systemem wentylacji AVSTM (Adjustable Ventilation System). Ich premiera miała miejsce w...

Publikacja przedstawia nowość na rynku: gogle ochronne ESS InfluxTM firmy Eye Safety Systems, Inc. z regulowanym systemem wentylacji AVSTM (Adjustable Ventilation System). Ich premiera miała miejsce w lipcu 2015 r.

Mateusz J. Multarzyński Moskito TI – małe urządzenia z wieloma funkcjami

Moskito TI – małe urządzenia z wieloma funkcjami Moskito TI – małe urządzenia z wieloma funkcjami

Publikacja zawiera opis wielofunkcyjnego lokalizatora celu Moskito TI szwajcarskiej spółki Vectronix AG, które umożliwia posługującemu się nim żołnierzowi obserwację, rozpoznanie, identyfikację oraz wskazanie...

Publikacja zawiera opis wielofunkcyjnego lokalizatora celu Moskito TI szwajcarskiej spółki Vectronix AG, które umożliwia posługującemu się nim żołnierzowi obserwację, rozpoznanie, identyfikację oraz wskazanie celu.

SpaceDog Tasmanian Tiger Modular Rifle Bag

Tasmanian Tiger Modular Rifle Bag Tasmanian Tiger Modular Rifle Bag

SpaceDog ciekawie opowiada o Modular Rifle Bag, czyli torbie do przenoszenia broni znakomicie sprawdzającej się w warunkach poligonowych, której producentem jest Tasmanian Tiger... Poznajemy z czego jest...

SpaceDog ciekawie opowiada o Modular Rifle Bag, czyli torbie do przenoszenia broni znakomicie sprawdzającej się w warunkach poligonowych, której producentem jest Tasmanian Tiger... Poznajemy z czego jest on zbudowana i jakie w sobie ukrywa sekrety użytkowe.

Mateusz Kurmanow DIRECT ACTION GEAR

DIRECT ACTION GEAR DIRECT ACTION GEAR

Przez ostatnie kilka lat „taktycznego boomu”, ilekroć wyjeżdżałem na targi takie jak Shot Show, IWA, Milipol, Eurosatory czy DSEI, zastanawiałem się, czy zobaczę na nich w końcu jakąś polską markę sprzętu...

Przez ostatnie kilka lat „taktycznego boomu”, ilekroć wyjeżdżałem na targi takie jak Shot Show, IWA, Milipol, Eurosatory czy DSEI, zastanawiałem się, czy zobaczę na nich w końcu jakąś polską markę sprzętu taktycznego, prezentującą się na międzynarodowym rynku, tak jak to robi światowa czołówka, mogąca z nią konkurować na równych prawach.

Adam Glass Czołówki Petzla

Czołówki Petzla Czołówki Petzla

W artykule prezentujemy latarki czołowe firmy Petzl: Tactikka plus RGB oraz Strix. Petzl to ceniony producent czołówek a modele Tactikka plus RGB oraz Strix to przedstawiciele linii militarnej czołówek.

W artykule prezentujemy latarki czołowe firmy Petzl: Tactikka plus RGB oraz Strix. Petzl to ceniony producent czołówek a modele Tactikka plus RGB oraz Strix to przedstawiciele linii militarnej czołówek.

M .K. - DESIGNED TO FIGHT Kabura EDC

Kabura EDC Kabura EDC

Ewry Dej Kery (ang. Every Day Carry - EDC). Ten jakże popularny i nader taktyczny zwrot oznacza ekwipunek, bez którego na co dzień nie ruszamy się z domu. EDC obejmuje swoim szerokim ramieniem ogrom gadżetów,...

Ewry Dej Kery (ang. Every Day Carry - EDC). Ten jakże popularny i nader taktyczny zwrot oznacza ekwipunek, bez którego na co dzień nie ruszamy się z domu. EDC obejmuje swoim szerokim ramieniem ogrom gadżetów, mniej i bardziej potrzebnych, takich jak telefony, noże, latarki, zegarki czy kłębki paracordu. Do tej listy dopisuje się także przedmioty służące do wszechstronnie pojmowanej samoobrony, czyli miotacze gazu, pałki teleskopowe, paralizatory oraz wreszcie broń palną. W artykule przyjrzymy się...

Michał Wojciechowski Team wendy exfil

Team wendy exfil Team wendy exfil

„Widziałem, że kule - nawet z pistoletu- z łatwością przebijały hełmy, więc niezbyt mnie to zachęcało do noszenia takiego balastu. Wyjątek od tej reguły robiłem podczas akcji nocnych. Wtedy nosiłem hełm,...

„Widziałem, że kule - nawet z pistoletu- z łatwością przebijały hełmy, więc niezbyt mnie to zachęcało do noszenia takiego balastu. Wyjątek od tej reguły robiłem podczas akcji nocnych. Wtedy nosiłem hełm, żeby mieć do czego przyczepić noktowizor.”

Bartosz Szołucha OAKLEY SI M FRAME 3.0

OAKLEY SI M FRAME 3.0 OAKLEY SI M FRAME 3.0

Amerykańska firma Oakley to chyba, obok Ray-ban, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na rynku okularów. Od wielu lat w jej ofercie znajdują się, nierozerwalnie kojarzone ze specjalsami – nie tylko...

Amerykańska firma Oakley to chyba, obok Ray-ban, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na rynku okularów. Od wielu lat w jej ofercie znajdują się, nierozerwalnie kojarzone ze specjalsami – nie tylko amerykańskimi – okulary ochronne M Frame.

Michał Sitarski Mactronic MX500L Sniper 500

Mactronic MX500L Sniper 500 Mactronic MX500L Sniper 500

Mactronic to polski producent latarek, od kilku lat dość wyraźnie zaznaczający swoją obecność na rynku. Firma stale poszerza ofertę – znaczącą jej część stanowią latarki taktyczne, przeznaczone zarówno...

Mactronic to polski producent latarek, od kilku lat dość wyraźnie zaznaczający swoją obecność na rynku. Firma stale poszerza ofertę – znaczącą jej część stanowią latarki taktyczne, przeznaczone zarówno do użycia na broni, jak i w sposób „klasyczny”; zaliczane są do „Tactical Line”. Do ostatniej grupy należy jeden z najnowszych produktów Mactronica, latarka MX500L Sniper 500.

Michał Sitarski Ultralekki plate carrier od SPECOPS

Ultralekki plate carrier od SPECOPS Ultralekki plate carrier od SPECOPS

Od kilku lat w projektowaniu oporządzenia zauważalny jest trend do minimalizacji i zbijania masy. Firmy wiodące prym w tworzeniu wyposażenia indywidualnego uciekają się do coraz oryginalniejszych trików,...

Od kilku lat w projektowaniu oporządzenia zauważalny jest trend do minimalizacji i zbijania masy. Firmy wiodące prym w tworzeniu wyposażenia indywidualnego uciekają się do coraz oryginalniejszych trików, aby zaspokoić oczekiwania odbiorców. W efekcie powstają oryginalne produkty, które wyznaczają nowe trendy w projektowaniu.

Andrzej Krugler, Jerzy Bielecki Enforce Tac & IWA 2014

Enforce Tac & IWA 2014 Enforce Tac & IWA 2014

Obie tegoroczne norymberskie imprezy, czyli Enforce Tac oraz IWA OutdoorClassics, pobiły rekordy wszystkich swoich poprzednich edycji. IWA zgromadziła 1343 wystawców, którzy prezentowali swój sprzęt nie...

Obie tegoroczne norymberskie imprezy, czyli Enforce Tac oraz IWA OutdoorClassics, pobiły rekordy wszystkich swoich poprzednich edycji. IWA zgromadziła 1343 wystawców, którzy prezentowali swój sprzęt nie w ośmiu, jak rok temu, a w dziewięciu halach. Ich produkty obejrzało prawie 40 tysięcy zwiedzających. Również Enforce Tac, najciekawszy z naszego punktu widzenia, odnotował rekordowe wyniki, a było to spowodowane zmianą formuły tej imprezy w porównaniu do dwóch poprzednich edycji. W tym roku wystawa...

Bartosz Szołucha Safariland 6354DO ALS

Safariland 6354DO ALS Safariland 6354DO ALS

Wysokiej jakości kabura, pozwalająca na pewne i bezpieczne przenoszenie broni krótkiej oraz jej błyskawiczne dobycie, jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego żołnierza oraz funkcjonariusza uzbrojonego...

Wysokiej jakości kabura, pozwalająca na pewne i bezpieczne przenoszenie broni krótkiej oraz jej błyskawiczne dobycie, jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego żołnierza oraz funkcjonariusza uzbrojonego w pistolet. Świetne wyszkolenie nie pomoże, jeśli w krytycznej sytuacji, np. zacięcia w karabinku czy pistolecie maszynowym, nie będzie on w stanie przejść na broń zapasową. Wielu jest producentów na świecie, ale za lidera w tym segmencie uznawany jest amerykański Safariland – klasyczny już model...

Michał Sitarski Olight S80 Baton „wieczna” latarka

Olight S80 Baton „wieczna” latarka Olight S80 Baton „wieczna” latarka

Kryteria doboru latarki mogą być różne – od przeznaczenia, przez budowę, źródło światła, dostępne tryby świecenia, akcesoria dodatkowe, aż po sposób zasilania. Na ogół latarki zasilane są bateriami/akumulatorami...

Kryteria doboru latarki mogą być różne – od przeznaczenia, przez budowę, źródło światła, dostępne tryby świecenia, akcesoria dodatkowe, aż po sposób zasilania. Na ogół latarki zasilane są bateriami/akumulatorami kilku najpopularniejszych rodzajów, ale jest też całkiem sporo modeli, w których źródłem energii jest wbudowany akumulator. Do tych ostatnich zalicza się między innymi Olight S80 Baton.

Jerzy Bielecki Ostry jak brzytwa

Ostry jak brzytwa Ostry jak brzytwa

Użytkowanie noża, mniej lub bardziej intensywne, wiąże się nieodłącznie z momentem, gdy traci on fabryczną ostrość i ostatecznie prowadzi to do stępienia. Wówczas rozpoczynają się poszukiwania najprostszego...

Użytkowanie noża, mniej lub bardziej intensywne, wiąże się nieodłącznie z momentem, gdy traci on fabryczną ostrość i ostatecznie prowadzi to do stępienia. Wówczas rozpoczynają się poszukiwania najprostszego sposobu na przywrócenie ostrości noża. Początkowo można podrzucić nóż do naostrzenia koledze. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, gdyż koledzy nie zawsze są dostępni w tym właśnie momencie, a już szczególnie, gdy jesteśmy gdzieś sami w terenie. Właśnie wtedy najczęściej zapada ostateczna...

Michał Sitarski Gogle Wiley-X Spear

Gogle Wiley-X Spear Gogle Wiley-X Spear

Na rynku dostępnych jest wiele modeli gogli przeznaczonych do użytku w sytuacjach bojowych, oferujących potencjalnemu użytkownikowi spory wybór, w zależności od preferencji czy zasobności portfela. Jednym...

Na rynku dostępnych jest wiele modeli gogli przeznaczonych do użytku w sytuacjach bojowych, oferujących potencjalnemu użytkownikowi spory wybór, w zależności od preferencji czy zasobności portfela. Jednym z „potentatów” na tym rynku jest firma Wiley-X, słynąca z wysokiej jakości gogli i okularów balistycznych.

Bartosz Szołucha XGO Phase 4

XGO Phase 4 XGO Phase 4

„Jest zima, więc musi być zimno” – w takich warunkach zawsze przyda się dodatkowa warstwa odzieży, zapewniająca ochronę przed niskimi temperaturami. Jedną z ciekawszych propozycji dostępnych na rynku...

„Jest zima, więc musi być zimno” – w takich warunkach zawsze przyda się dodatkowa warstwa odzieży, zapewniająca ochronę przed niskimi temperaturami. Jedną z ciekawszych propozycji dostępnych na rynku jest bielizna termoaktywna amerykańskiej marki XGO.

Michał Sitarski Fenix RC15 – latarka „na prąd”

Fenix RC15 – latarka „na prąd” Fenix RC15  – latarka „na prąd”

Najpowszechniejszym obecnie źródłem zasilania latarek używanych przez różnego rodzaju służby mundurowe są baterie – zarówno popularne „paluszki”, jak i kojarzone ze sprzętem wojskowym (choć mające rodowód...

Najpowszechniejszym obecnie źródłem zasilania latarek używanych przez różnego rodzaju służby mundurowe są baterie – zarówno popularne „paluszki”, jak i kojarzone ze sprzętem wojskowym (choć mające rodowód fotograficzny) CR123A. Istnieje jednak grupa latarek, do zasilania których niepotrzebne są wymienne ogniwa, a jedynie dostęp do sieci elektrycznej – do nich zalicza się Fenix RC15.

Zbigniew Lech Owczarski Camelbak Cold Weather

Camelbak Cold Weather Camelbak Cold Weather

Rękawiczki taktyczne są dziś tak popularne, że praktycznie nie można sobie wyobrazić pracy bez nich – chronią dłonie użytkownika przed urazami mechanicznymi, takimi jak otarcia czy skaleczenia, ale także...

Rękawiczki taktyczne są dziś tak popularne, że praktycznie nie można sobie wyobrazić pracy bez nich – chronią dłonie użytkownika przed urazami mechanicznymi, takimi jak otarcia czy skaleczenia, ale także przed działaniem wysokiej temperatury, a niektóre nawet przed cięciem nożem czy przebiciem igłą lub podobnym narzędziem. Zapewniają przy tym bardzo dobre czucie, które jest niezbędne przy obsłudze broni lub sprzętu wykorzystywanego podczas działań bojowych.

Marcin Kruk Inforce APL

Inforce APL Inforce APL

Wśród modeli oświetlenia taktycznego przeznaczonego do broni krótkiej najbardziej rozpoznawalne są: Streamlight TLR-1 i nieprodukowany już Surefire X200/X300, z latarkami Glocka daleko w tle. W naszym...

Wśród modeli oświetlenia taktycznego przeznaczonego do broni krótkiej najbardziej rozpoznawalne są: Streamlight TLR-1 i nieprodukowany już Surefire X200/X300, z latarkami Glocka daleko w tle. W naszym kraju „teelerka” cieszy się większą popularnością, głównie ze względu na cenę. Trudno się dziwić zarówno logistykom jednostek, jak i prywatnym użytkownikom – ceny Surefire w Polskich realiach są bardzo wysokie. Jednak niepodzielne panowanie tej konstrukcji może być poważnie zagrożone… jeśli latarka...

Bartosz Szołucha „Wycinanki” Blue Force Gear

„Wycinanki” Blue Force Gear „Wycinanki” Blue Force Gear

Producenci wyposażenia taktycznego prześcigają się w oferowaniu coraz lżejszych produktów, skupiając się na zmniejszaniu gramatury materiałów czy stosując szkieletowe, minimalistyczne konstrukcje. Na czoło...

Producenci wyposażenia taktycznego prześcigają się w oferowaniu coraz lżejszych produktów, skupiając się na zmniejszaniu gramatury materiałów czy stosując szkieletowe, minimalistyczne konstrukcje. Na czoło wyścigu wysuwa się amerykańska Blue Force Gear i jej triada innowacyjnych rozwiązań – MOLLEminus, Helium Whisper i ULTRAcomp.

Jerzy Bielecki Zegarek zwiadowcy

Zegarek zwiadowcy Zegarek zwiadowcy

Zegarki firmy Luminox można uznać za jedne z popularniejszych zegarków „taktycznych” - cieszą się wzięciem wśród wielu żołnierzy i funkcjonariuszy różnych jednostek, w tym także specjalnych, oraz wszelkiej...

Zegarki firmy Luminox można uznać za jedne z popularniejszych zegarków „taktycznych” - cieszą się wzięciem wśród wielu żołnierzy i funkcjonariuszy różnych jednostek, w tym także specjalnych, oraz wszelkiej maści miłośników militarnych gadżetów. Oczywiście, zegarki te nie są wyłącznie gadżetem – to naprawdę solidne czasomierze, o dużej wytrzymałości i z kilkoma ciekawymi rozwiązaniami zastosowanymi w ich konstrukcji.

Wybrane dla Ciebie

Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Gdzie przygotujesz się na najgorsze » Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku » Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Kamizelki taktyczne którą wybrać »

Kamizelki taktyczne którą wybrać » Kamizelki taktyczne którą wybrać »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą » Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Spotkanie twarzą w twarz na Eurosatory

Spotkanie twarzą w twarz na Eurosatory Spotkanie twarzą w twarz na Eurosatory

Dobierz buty do warunków pogodowych »

Dobierz buty do warunków pogodowych » Dobierz buty do warunków pogodowych »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą » Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Najnowsze produkty i technologie

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.