W dniach 8-10 czerwca 2022 r. na terenie bazy Bieszczadzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polańczyku, Dowództwo Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie, za zgodą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, zorganizowało ćwiczenia „Lokalnego doskonalenia zawodowego z zakresu ratownictwa wodnego oraz działań specjalnych na wodzie, z wykorzystaniem łodzi typu RIB pod kryptonimem „WATAHA”. W ćwiczeniach wzięli udział funkcjonariusze policji oraz żołnierze jednostek wojskowych z Polski i Stanów Zjednoczonych.
Fot. PWT OPP Rzeszów, Arkadiusz Czernicki/1. Batalion Strzelców Podhalańskich
Od kilku lat spadochroniarze 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa organizują zawody z cyklu „Hero WoD”, które wzorowane są na crossfitowych zestawach ćwiczeń żołnierzy Armii Stanów Zjednoczonych....
Od kilku lat spadochroniarze 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa organizują zawody z cyklu „Hero WoD”, które wzorowane są na crossfitowych zestawach ćwiczeń żołnierzy Armii Stanów Zjednoczonych. W ten sposób żołnierze czczą pamięć o swoich poległych przyjaciołach.
Szybkie, a zarazem celne strzelanie w służbie policyjnych kontrterrorystów to często sprawa życia i śmierci. W Kamieniu Śląskim na strzelnicy Strzelnica Powszechna odbyło się szkolenie strzeleckie operatorów...
Szybkie, a zarazem celne strzelanie w służbie policyjnych kontrterrorystów to często sprawa życia i śmierci. W Kamieniu Śląskim na strzelnicy Strzelnica Powszechna odbyło się szkolenie strzeleckie operatorów SPKP
Zarówno operatorzy Wojsk Specjalnych, jak również jednostek kontrterrorystycznych muszą być przygotowani na nieoczekiwane sytuacje kryzysowe. W styczniu 2023 roku operatorzy JW AGAT i SPKP Rzeszów przeprowadzili...
Zarówno operatorzy Wojsk Specjalnych, jak również jednostek kontrterrorystycznych muszą być przygotowani na nieoczekiwane sytuacje kryzysowe. W styczniu 2023 roku operatorzy JW AGAT i SPKP Rzeszów przeprowadzili wspólne szkolenie, którego tematem przewodnim było powstrzymanie zamachowca i uratowanie zakładników.
Ćwiczenia WATAHA
W ćwiczeniach WATAHA wzięło udział 20 funkcjonariuszy Plutonu Wsparcia Taktycznego Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie, dwóch funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Mielcu, 7 funkcjonariuszy CBŚP, 10 żołnierzy 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich, 20 amerykańskich żołnierzy z 82. Dywizji powietrznodesantowej, 2 funkcjonariuszy Państwowej Straży Rybackiej oraz ratownicy Bieszczadzkiego, Wodnego, Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Zajęcia prowadzone były przez doświadczonych instruktorów ratownictwa wodnego z WOPR, instruktora ratownictwa górskiego GOPR st. instruktora Pawła Szopę, instruktora taktyki działań specjalnych 1. Brygady Strzelców Podhalańskich plut. Tomasza Szczyrka, Dowódcę IRG 3 Rzeszów bryg. mgr inż. Grzegorza Wójcickiego oraz instruktora topografii wojskowej, weterana Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca st. chor. rez. Krzysztofa Mikę.
W trakcie trwania ćwiczeń funkcjonariusze i żołnierze doskonalili techniki linowe, w szczególności zjazdy na linie z dużych wysokości (korona zapory w Solinie), a także doskonalili techniki survivalu – rozbijania obozowiska, pracy na mapach, kompasie, z GPS-em oraz poruszania się w terenie leśnym i górzystym. Ponadto w trakcie ćwiczeń uczestnicy szkolenia mieli możliwość poznać podstawy ratownictwa wodnego, w szczególności nauczyć się korzystania ze sprzętu ratowniczego, udzielać pomocy tonącemu poprzez holowanie oraz podejmowanie z wody. Jednym z dodatkowych elementów szkolenia była ewakuacja z tonącego pojazdu oraz wydobywanie osób w nim uwięzionych.
Uczestnicy szkolenia wykonywali także skoki do wody z płynącej łodzi i poznali zasady desantu. Przeprowadzono także symulację odbijania zakładników ze statku, ćwiczono techniki abordażu – wejścia na pokład jednostek pływających, przy różnych prędkościach, zasady planowania działań specjalnych na wodzie, zatrzymywanie sprawców oraz udzielanie pomocy medycznej i ewakuację osób rannych. Nad bezpieczeństwem funkcjonariuszy oraz uczestników szkolenia czuwali ratownicy wodni, medyczni oraz płetwonurkowie Bieszczadzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Pierwszy dzień ćwiczenia Wataha
W czasie pierwszego dnia ćwiczeń uczestnicy szkolenia przygotowywali sobie miejsca bytowania oraz doskonalili techniki linowe w działaniach specjalnych. Policjanci PWT zaplanowali przerzucenie sprzętu i osób do zatoki Krzywego Potoku na Jeziorze Solińskim w miejscowości Werlas, po czym rozbili obozowisko w miejscu wyznaczonym przez dowódcę PWT.
Następnie za pomocą łodzi służbowych policjanci udali się na koronę zapory Zalewu Solińskiego, gdzie pod okiem instruktora ratownictwa górskiego GOPR st. instr. Pawła Szopy oraz plut. Tomasza Szczyrka przeprowadzone zostały ćwiczenia wykorzystania technik linowych w działaniach specjalnych i ratowniczych. Instruktorem kolejnych zajęć był mł. asp. Tomasz Wojtanowski (WP KWP Rzeszów), który zaprezentował policjantom poprawną technikę desantu do wody z łodzi typu RIB przy prędkości 15 km/h, 25 km/h, 35 km/h, 40 km/h.
Uczestnicy szkolenia poznali bezpieczną technikę skoku i wejścia do wody. Następnie ćwiczone były techniki podjęcia osoby z wody po zatrzymaniu łodzi i przy prędkości 10 km/h i 15 km/h. Dzień zakończyły ćwiczenia survivalowe połączone z nauką pracy zespołowej. W trakcie ćwiczeń zabezpieczenie medyczne zapewnili ratownicy medyczni.
Drugi dzień ćwiczenia Wataha
Drugi dzień szkolenia podzielony był przez instruktorów na dwa etapy. Pierwszym etapem były działania specjalne z wykorzystaniem łodzi typu RIB. Policjanci w pełnym wyposażeniu (pianka neoprenowa, kevlar, kamizelka kuloodporna z wkładami SAPI, pas taktyczny żeś Pb, broń palna krótka oraz długa – karabinek AKMS) prowadzili działania specjalne, symulując sytuację zakładniczą na statku pasażerskim pływającym po Jeziorze Solińskim.
W ćwiczeniu wzięli udział funkcjonariusze CBŚP, żołnierze 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich, amerykańscy żołnierze z 82. Dywizji powietrznodesantowej oraz ratownicy WOPR. Zajęcia prowadził doświadczony funkcjonariusz SOP Robert Mikulski. Drugim etapem drugiego dnia szkoleniowego były zajęcia prowadzone przez bryg. Grzegorza Wójcickiego – Dowódcę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w Rzeszowie.
Podczas szkolenia przedstawione zostały zasady bezpieczeństwa podczas wykonywania prac podwodnych. Uczestnicy szkolenia poznali sprzęt nurkowy wykorzystywany przez PSP oraz zasady współpracy i komunikacji pomiędzy Policją a PSP w trakcie działań ratowniczych. W dalszym etapie zaprezentowano ćwiczenia ratunkowe na wodzie z wykorzystaniem technik asekuracyjnych oraz ewakuację z tonącego pojazdu, a także wydobywanie osób w nim uwięzionych.
Trzeci dzień ćwiczenia Wataha
Dzień trzeci to szkolenie z topografii i terenoznawstwa oraz zakończenie szkolenia. Funkcjonariusze pod okiem instruktora topografii wojskowej, st. chor. rez. Krzysztofa Miki „MIXU”, który jest weteranem Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, ćwiczyli posługiwanie się mapą oraz kompasem, a także wykonali marsz taktyczny w terenie leśnym i górzystym z licznymi przeszkodami.
Po zakończonym ćwiczeniu policjanci zwinęli obozowisko i przemieścili się łodziami służbowymi wraz z całym ekwipunkiem na wyznaczony punkt zbiórki, czyli bazę WOPR w Polańczyku, gdzie po wspólnym posiłku nastąpiło zakończenie trzydniowego szkolenia.
Cel ćwiczenia Wataha
Celem ćwiczeń „Wataha” było m.in. doskonalenie zawodowe policjantów Plutonu Wsparcia Taktycznego Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie w zakresie ratownictwa wodnego oraz działań specjalnych na wodzie z wykorzystaniem łodzi typu RIB, doskonalenie zawodowe z zakresu przeprowadzania Akcji Poszukiwawczo Ratowniczych (SAR – Search and Rescue i CSAR – Combat Search and Rescue oraz wypracowanie wspólnych metod działania służb porządkowych i ratowniczych w reakcji na incydent o charakterze terrorystycznym.
Dowództwo Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie dopasowało poszczególne elementy ćwiczeń do charakteru działań prowadzonych przez policjantów PWT, którzy prowadzą na co dzień służbę na terenie województwa podkarpackiego, często patrolując tereny zbiorników i cieków wodnych. Ze względu na fakt, iż policjanci PWT podejmują interwencje wobec osób agresywnych, mogących posiadać przedmioty niebezpieczne czy broń, ćwiczenia „Wataha” wzbogacono o szkolenie z czarnej taktyki, która pozwoli funkcjonariuszom na sprawne działanie w przypadku zdarzeń losowych, które mogą wystąpić na terenie województwa podkarpackiego.
Każdego roku Policjanci Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie, są delegowani do pełnienia służby na terenie województwa podkarpackiego, w tym do zabezpieczenia sezonu turystycznego. Niejednokrotnie współpracują z takimi służbami jak WOPR czy GOPR. Policjanci realizują zadania w terenie górzystym, a także na wodach śródlądowych (Jezioro Solińskie, Zalew Tarnobrzeski, rzeka Wisłok, rzeka Strug).
Biorąc pod uwagę fakt, iż każdego roku dochodzi do wypadków zsunięcia się lub spadnięcia ze skarp czy półek skalnych przez turystów, regularne ćwiczenia technik linowych w działaniach specjalnych i ratowniczych pod okiem instruktorów GOPR przyczyniają się do nabycia nowych umiejętności, a tym samym do podniesienia kompetencji policjantów PWT OPP Rzeszów i wzrostu bezpieczeństwa na terenie województwa.
Notka dotycząca międzynarodowych ćwiczeń jednostek antyterrorystycznych i ratowniczych, jakie miały miejsce we Wrocławiu w dniach 25-27 listopada 2015 r.
Notka dotycząca międzynarodowych ćwiczeń jednostek antyterrorystycznych i ratowniczych, jakie miały miejsce we Wrocławiu w dniach 25-27 listopada 2015 r.
Reporter Special OPS przeprowadził wywiad z Prezesem Klubu Strzeleckiego "KRYZA" na temat zawodów Tactical Warrior Challenge: co je wyróżnia na tle innych zawodów strzelecko-taktycznych, jaki był ich przebieg,...
Reporter Special OPS przeprowadził wywiad z Prezesem Klubu Strzeleckiego "KRYZA" na temat zawodów Tactical Warrior Challenge: co je wyróżnia na tle innych zawodów strzelecko-taktycznych, jaki był ich przebieg, jak kondycyjnie cywile wypadają na tle służb mundurowych, a także podsumowania TWC 2gun 2015.
Fotoreportaż z ćwiczeń antyterrorystycznych przeprowadzonych w styczniu 2016 r. przez Wydział Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie w jednej ze stołecznych zajezdni...
Fotoreportaż z ćwiczeń antyterrorystycznych przeprowadzonych w styczniu 2016 r. przez Wydział Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie w jednej ze stołecznych zajezdni autobusowych.
Sekcja Realizacji i Zabezpieczenia Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) przeprowadziła w Warszawie w dniach 8-11 marca 2016 r. szkolenie z zakresu pokonywania przeszkód technicznych...
Sekcja Realizacji i Zabezpieczenia Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) przeprowadziła w Warszawie w dniach 8-11 marca 2016 r. szkolenie z zakresu pokonywania przeszkód technicznych za pomocą środków technicznych i broni gładkolufowej podczas zdobywania pomieszczeń.
W piątek, 13 maja, ze strzelnicy IPA Racibórz jak co dzień dochodziły dźwięki wystrzałów różnego rodzaju broni. Tym razem jednak nie były to zwykłe ćwiczenia, a organizowane już po raz trzeci konsultacje...
W piątek, 13 maja, ze strzelnicy IPA Racibórz jak co dzień dochodziły dźwięki wystrzałów różnego rodzaju broni. Tym razem jednak nie były to zwykłe ćwiczenia, a organizowane już po raz trzeci konsultacje strzeleckie dla instruktorów wyszkolenia strzeleckiego. W warsztatach wzięli udział przedstawiciele wojska i policji, a biorąc pod uwagę zdobyte umiejętności i wiedzy, „piątek trzynastego” z pewnością był bardzo udanym dniem.
Relacja z II konferencji naukowej z cyklu „Siły Zbrojne w walce z terroryzmem" zorganizowanej 5-6 kwietnia 2016 r. w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki we Wrocławiu
Relacja z II konferencji naukowej z cyklu „Siły Zbrojne w walce z terroryzmem" zorganizowanej 5-6 kwietnia 2016 r. w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki we Wrocławiu
Na przełomie czerwca i lipca 2016 roku, w ośrodku szkoleniowym firmy Global Protection Group odbył się tygodniowy kurs „Rozpoznania pirotechnicznego w zróżnicowanym środowisku – EOR (Explosive Ordnance...
Na przełomie czerwca i lipca 2016 roku, w ośrodku szkoleniowym firmy Global Protection Group odbył się tygodniowy kurs „Rozpoznania pirotechnicznego w zróżnicowanym środowisku – EOR (Explosive Ordnance Reconnaissance)”.
Reportaż z III Zawodów Strzeleckich w Indywidualnym i Zespołowym Strzelaniu Specjalnym o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2016” zorganizowanych w Krakowie w dniach 17-18 maja...
Reportaż z III Zawodów Strzeleckich w Indywidualnym i Zespołowym Strzelaniu Specjalnym o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2016” zorganizowanych w Krakowie w dniach 17-18 maja 2016 r.
W artykule o genezie nieformalnej współpracy pomiędzy europejskimi policyjnymi jednostkami kontrterrorystycznymi. Jej konsekwencją stała się organizacja wspólnych ćwiczeń. Autor opisuje przeprowadzone...
W artykule o genezie nieformalnej współpracy pomiędzy europejskimi policyjnymi jednostkami kontrterrorystycznymi. Jej konsekwencją stała się organizacja wspólnych ćwiczeń. Autor opisuje przeprowadzone ćwiczebne międzynarodowe akcje antyterrorystyczne w Warszawie, które Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji zorganizowało w dniach 6–10 czerwca 2016 r.
W listopadzie 2015 r., w ramach Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, zostało przeprowadzone ćwiczenie „Patrol 15”, które obejmowało procedury reagowania służb w momencie wystąpienia zagrożeń...
W listopadzie 2015 r., w ramach Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, zostało przeprowadzone ćwiczenie „Patrol 15”, które obejmowało procedury reagowania służb w momencie wystąpienia zagrożeń ze strony czynników CBRN (chemicznych, biologicznych, radiacyjnych/nuklearnych). Jeden z epizodów, „epizod Świerk”, dotyczył ataku terrorystycznego na obiekt jądrowy, jakim było Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku.
Zespół stresu pourazowego (Post-Traumatic Stress Disorder, PTSD) i urazowe uszkodzenia mózgu (Traumatic Brain Injury, TBI) w kontekście działań bojowych stanowiły rdzeń tematyczny międzynarodowego sympozjum,...
Zespół stresu pourazowego (Post-Traumatic Stress Disorder, PTSD) i urazowe uszkodzenia mózgu (Traumatic Brain Injury, TBI) w kontekście działań bojowych stanowiły rdzeń tematyczny międzynarodowego sympozjum, które – dzięki inicjatywie Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM i wsparciu partnerów, odbyło się w dniach 29 czerwca – 1 lipca 2016 r. w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie. Wśród prelegentów znaleźli się polscy i amerykańscy lekarze i wojskowi, w tym weterani misji poza granicami państwa.
W artykule reportaż z przebiegu wspólnego szkolenia funkcjonariuszy Wydziału Realizacyjnego Departamentu Wywiadu Skarbowego Ministerstwa Finansów RP i grupy interweniowania operacyjnego SON czeskiej Służby...
W artykule reportaż z przebiegu wspólnego szkolenia funkcjonariuszy Wydziału Realizacyjnego Departamentu Wywiadu Skarbowego Ministerstwa Finansów RP i grupy interweniowania operacyjnego SON czeskiej Służby Celnej (Skupina Operativního Nasazení Celní správy ČR), jakie odbyło się pod koniec września 2016 r. w Lubaniu.
Minireportaż z 1. Policyjnych Zawodów Strzelców Wyborowych „Bekas 2016”, które zostały zorganizowane w dniach 5–7 października 2016 r. na jednej z podwarszawskich strzelnic.
Minireportaż z 1. Policyjnych Zawodów Strzelców Wyborowych „Bekas 2016”, które zostały zorganizowane w dniach 5–7 października 2016 r. na jednej z podwarszawskich strzelnic.
Reportaż z przeprowadzonej IX edycji ogólnopolskich zawodów treningowo-szkoleniowych PARAMEDYK 2016 dla mundurowych formacji taktyczno-ratowniczych zorganizowanej w dniach 27-30 września 2016 r. w Gdańsku.
Reportaż z przeprowadzonej IX edycji ogólnopolskich zawodów treningowo-szkoleniowych PARAMEDYK 2016 dla mundurowych formacji taktyczno-ratowniczych zorganizowanej w dniach 27-30 września 2016 r. w Gdańsku.
Blisko dwustu uczestników stanęło na starcie czwartej już edycji biegu Grom Challenge, odbywającego się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze, gdzie do niedawna szkolili się...
Blisko dwustu uczestników stanęło na starcie czwartej już edycji biegu Grom Challenge, odbywającego się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze, gdzie do niedawna szkolili się żołnierze JW 2305. Dzięki nim, a także poziomowi trudności, ten ekstremalny bieg stał się marką samą w sobie.
Jeżeli w ogniu hartuje się stal, to Centrum Szkolenia Policji w Legionowie było prawdziwą kuźnią siły charakteru i mięśni oraz woli walki, a jednocześnie polem bitwy. 29 września 2016 r. zmierzyło się...
Jeżeli w ogniu hartuje się stal, to Centrum Szkolenia Policji w Legionowie było prawdziwą kuźnią siły charakteru i mięśni oraz woli walki, a jednocześnie polem bitwy. 29 września 2016 r. zmierzyło się tam ze sobą 38 zespołów reprezentujących formacje mundurowe MSWiA i MON. I jeżeli w ubiegłym roku uczestnicy dali z siebie wszystko i „jechali do odcięcia”, bo właśnie taką nazwę nosiła poprzednia edycja, to tym razem - zgodnie z nomenklaturą tegorocznej odsłony, Legionowo faktycznie zapłonęło. Redakcja...
Wrocław ponownie stał się celem skoordynowanych ataków terrorystycznych. W różnych punktach miasta, charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu, napastnicy otworzyli ogień, zdetonowali ładunki wybuchowe,...
Wrocław ponownie stał się celem skoordynowanych ataków terrorystycznych. W różnych punktach miasta, charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu, napastnicy otworzyli ogień, zdetonowali ładunki wybuchowe, wzięli zakładników. Na szczęście były to tylko ćwiczenia zgrywające jednostek antyterrorystycznych oraz grupy ratownictwa specjalistycznego, realizowane - wzorem roku poprzedniego, w dniach 28-30 października 2016 r., w ramach projektu „Bezpieczny Dolny Śląsk”.
Wspólne ćwiczenia Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Straży Granicznej Finlandii to coroczna tradycja, która w edycji 2016 została zrealizowana w drugiej połowie września w formie intensywnych kilkudniowych...
Wspólne ćwiczenia Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Straży Granicznej Finlandii to coroczna tradycja, która w edycji 2016 została zrealizowana w drugiej połowie września w formie intensywnych kilkudniowych warsztatów w Fińskiej Akademii Straży Granicznej w Immola. Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczania Działań MOSG i 5. Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoka Fińska uczestniczyli m.in. w szkoleniu obejmującym użycie psa bojowego.
Jeśli bieganie i pokonywanie kolejnych kilometrów przestaje ci wystarczać… czołgaj się, przedzieraj przez tor przeszkód, dźwigając dodatkowe wyposażenie, wykonuj karne pompki, strzelaj do celu próbując...
Jeśli bieganie i pokonywanie kolejnych kilometrów przestaje ci wystarczać… czołgaj się, przedzieraj przez tor przeszkód, dźwigając dodatkowe wyposażenie, wykonuj karne pompki, strzelaj do celu próbując opanować drżenie wymęczonych mięśni i odpowiadaj logicznie na pytania, a to wszystko w bojowym duchu pod patronatem jednostek Wojska Polskiego, w tym Wojsk Specjalnych. Mijający 2016 rok obfitował w ogromną liczbę wydarzeń biegowych, kolejnych edycji i imprezowych debiutów. GROM Challenge został zrelacjonowany...
Rok 2016 to trzeci rok z rzędu, jak Klub Strzelecki Kryza oraz Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM organizują wspólnie międzynarodowe zawody taktyczno-strzeleckie TACTICAL WARRIOR CHALLENGE – 2 GUN. Podobnie...
Rok 2016 to trzeci rok z rzędu, jak Klub Strzelecki Kryza oraz Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM organizują wspólnie międzynarodowe zawody taktyczno-strzeleckie TACTICAL WARRIOR CHALLENGE – 2 GUN. Podobnie jak w 2015 roku, areną, na której rywalizowali strzelcy na co dzień pełniący służbę w jednostkach specjalnych, był Ośrodek Szkolenia Poligonowego w Strzepczu. Na stałe też w kalendarzu zagościł termin, w którym organizowane są zawody, to zawsze pierwszy weekend sierpnia. Zawody tej edycji zostały rozegrane...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...
Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.
Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...
Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.
DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...
DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.