Mimo wyraźnego, skokowego wzrostu zainteresowania problematyką zwalczania terroryzmu w ostatnich dziesięciu latach, na polskim rynku wciąż niewiele jest książek dotyczących polskich aspektów tego zjawiska.
Grupa dziennikarska Forbidden Stories dokonała rzeczy wielkiej – w zwartym, niesłychanie szczelnym i świetnie zorganizowanym zespole – przeprowadziła Projekt Pegasus. Historia tego przedsięwzięcia jest...
Grupa dziennikarska Forbidden Stories dokonała rzeczy wielkiej – w zwartym, niesłychanie szczelnym i świetnie zorganizowanym zespole – przeprowadziła Projekt Pegasus. Historia tego przedsięwzięcia jest treścią książki „PEGASUS” autorstwa dziennikarzy należących do grupy Laurenta Richarda i Sandrine Rigaud, w polskim przekładzie Michała Strąkowa. Jej wyraźnym mottem są słowa jednego z hakerów zatrudnionych przy realizacji projektu: „Każda technologia wykorzystana jako narzędzie wyzwolenia może zostać...
Autor książki płk. (rez.) Marcin Szymański pokazuje nam że wojna to stan umysłu, w którym przemoc, strach, nienawiść i ból rezonują równie namacalnie jak radość, spokój i przyjaźń w świecie, który na co...
Autor książki płk. (rez.) Marcin Szymański pokazuje nam że wojna to stan umysłu, w którym przemoc, strach, nienawiść i ból rezonują równie namacalnie jak radość, spokój i przyjaźń w świecie, który na co dzień nas otacza. To odwrotność normalności, antyteza harmonii.
W marcu 2023 roku na rynku polskim ukazała się książka brytyjskiego autora O. Ollertona, którego można już było poznać dzięki jego historii z okresu służby w Królewskiej Piechocie Morskiej i SBS, opublikowanej...
W marcu 2023 roku na rynku polskim ukazała się książka brytyjskiego autora O. Ollertona, którego można już było poznać dzięki jego historii z okresu służby w Królewskiej Piechocie Morskiej i SBS, opublikowanej w 2020 roku pod tytułem „Odważni wygrywają – lekcje życia i przywództwa od członków sił specjalnych SAS”. Najnowsza pozycja, wydana przez wydawnictwo Bellona, w przekładzie Leszka Erenfeichta, jest zapisem życiorysu już tylko jednego bohatera i zaczyna się mniej więcej, kiedy miał on 10 lat...
Brak ten jest szczególnie odczuwalny w sferze edukacji. Licznie oferowane są studia z zakresu zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa wewnętrznego, narodowego i różnych pokrewnych kierunków. Nie ma jednak na rynku publikacji, które można by uznać za podręczniki lub ich odpowiedniki, co zmusza do kompilowania list zalecanej literatury spośród rozlicznych, fragmentarycznie poruszających tematykę terroryzmu i jego zwalczania, pozycji. Także inni odbiorcy są skazani na poszukiwanie wiedzy w morzu szumu informacyjnego, co biorąc pod uwagę dominację źródeł internetowych, oznacza, że fakty dotyczące epoki przedinternetowej są często nieznane.
Wydana w tym roku książka Krzysztofa Liedela i Andrzeja Mroczka książka „Terror w Polsce – analiza wybranych przypadków” jest z racji tematyki, interesującą próbą przedstawienia właśnie faktów z zakresu zwalczania terroryzmu, jak również terroru kryminalnego w Polsce.
Jak obiecuje nazwa, jest to pozycja poruszająca jedynie wybrane aspekty, przedstawione w formie case study, a więc analizy wybranych zdarzeń (sytuacji kryzysowych), do jakich doszło w Polsce (lub wymierzone w polskich obywateli) w ostatnich kilku dekadach. Są to zarówno akty terroryzmu politycznego, jak i również wywołane przez zorganizowane grupy przestępcze.
Autorzy przedstawiają zagrożenia związane z terrorem bombowym, w tym liczne przypadki użycia urządzeń wybuchowych w celu wymuszenia haraczu lub w ramach porachunków przestępczych. Wśród zamachów bombowych, szczególne miejsce zajmują opisy sprawy „Gumisia”, szantażysty usiłującego w roku wymusić okup od władz Krakowa, warszawskiego „Rurabombera” działającego w Warszawie pod koniec lat dziewięćdziesiątych, sprawy GN-95 z roku 1996, której najbardziej znanym i najtragiczniejszym epizodem była śmierć policyjnego pirotechnika z ówczesnego Wydziału AT Komendy Stołecznej Policji, podkomisarza Piotra Molaka podczas rozbrajania urządzenia wybuchowego. Obszernie przedstawiono do dziś tajemnicze wydarzenia związane z podłożeniem w październiku 2005 roku, kilkunastu atrap bomb w Warszawie. Omówiono także inne zdarzenie z czerwca tego samego roku, dotyczące przesłanej do mediów wiadomości, której autor groził atakiem przy użyciu gazu bojowego (sarinu) w centrum Warszawy.
Autorzy sięgają także dalej w przeszłość. Opisują polskie doświadczenia związane z uprowadzeniami samolotów z PRL do Berlina Zachodniego, wiele miejsca poświęcają zamachowi na palestyńskiego terrorystę Abu Dauda, do jakiego doszło w roku 1981 w Warszawie. Obok zamachów bombowych, obszernie omówiono wydarzenia w Parolach w roku 2002 i będącą ich konsekwencją akcję w Magdalence w marcu 2003 roku, w wyniku której zginęło dwóch policyjnych antyterrorystów oraz dwóch przestępców.
Spośród sytuacji związany z zakładnikami, opisano zdarzenie, które miało miejsce w roku 2003 w budynku TVP, kiedy to samotnie działający sprawca przez kilka godzin przetrzymywał zakładnika w studiu telewizyjnym, oraz uprowadzenie w Pakistanie polskiego inżyniera w roku 2008. Jest także analizowana sytuacja „aktywnego strzelca”, czyli atak na biuro poselskie w Łodzi z roku 2010.
Wreszcie, wspomniane są także jedne z najbardziej interesujących sytuacji, do jakich doszło w roku 2012, czyli spraw Brunona K. który został zatrzymany w listopadzie i jest podejrzewany o przygotowywanie zamachu na konstytucyjne organy państwa oraz Artura Ł, zatrzymanego przez ABW w czerwcu, któremu postawiono zarzuty publicznego pochwalania zamachów terrorystycznych Al-Kaidy i udostępniania treści mogących ułatwić dokonanie zamachu.
Spora dawka faktografii jest niewątpliwą największą zaletą recenzowanej książki. Wiele spraw i zdarzeń – zwłaszcza tych z okresu PRL – jest mało znanych i opisanych jedynie w rozproszonych publikacjach o różnej wiarygodności. Podobnie sytuacja wygląda z wydarzeniami lat dziewięćdziesiątych, które często doczekały się jedynie wzmianek w mass-mediach i fragmentarycznych opisów w innych źródłach.
Niestety, książka ma też wady. Trudno wskazać, jakimi względami kierowali się autorzy, wybierając takie, a nie inne zdarzenia. Można odnieść wrażenie, że zasadniczym kryterium była medialność. O ile w przypadku wydarzeń szczególnie nagłośnionych w mediach, jak Magdalenka, sprawa „Gumisia” czy Brunona K. nie można uniknąć aspektów związanych z reakcją mediów, to można zadać pytanie, czy taki zestaw jest reprezentatywny dla obserwowanych w Polsce zagrożeń?
Wypada zauważyć, że z sytuacji zakładniczych, poza porwaniami samolotów z okresu PRL wybrano tylko przypadki, spośród których jeden, który miał miejsce poza granicami Polski. Tymczasem sytuacji tego rodzaju w Polsce było znacznie więcej, choćby ucieczka bandytów z Niemiec na Ukrainę w roku 2003, czy wydarzenia w sądzie w Jeleniej Górze w roku 2000, wreszcie szereg uprowadzeń dla okupu.
Nie znajduje także odzwierciedlenia zwiększona uwaga, z jaką traktuje się od kilku lat przypadki „aktywnych strzelców”. Poza przypadkiem z Łodzi jest to zagadnienie w książce nieobecne, choć można wskazać inne zdarzenia o tym charakterze, jakie miały w Polsce miejsce, choćby przypadki z Sieradza i Rybnika.
Układ treści jest niekonsekwentny. Mimo że pierwsze rozdziały pracy mają charakter wstępu teoretycznego i traktują między innymi charakterystyce zjawiska terroryzmu, przestępczości zorganizowanej oraz o organizacji polskiego systemu przeciwterrorystycznego, to podobne treści są umieszczone także w rozdziałach kolejnych. Przykładowo, w podrozdziale o sprawie Brunona K. szeroko omówiono zakres kompetencji ABW w zakresie rozpoznawania i zwalczania terroryzmu, a właściwsze byłoby umieszczenie tej treści w rozdziale drugim.
Poszczególne przypadki analizowane są w zróżnicowanym zakresie. Podrozdziały mają zróżnicowany układ treści. Niektóre zdarzenia omówione są lakonicznie, inne w sposób bardzo rozbudowany. Biorąc pod uwagę szeroki okres czasu, w jakim poszczególne przypadki miały miejsce, brakuje uwzględnienia w większości przypadków kontekstu – zarówno politycznego, społecznego, ale także stanu przygotowania służb do walki z terroryzmem i terrorem kryminalnym, co byłoby interesujące, zważywszy na zmiany i reformy w polskich służbach policyjnych i specjalnych oraz widoczną ewolucję zarówno struktur, jak i ram prawnych w odpowiedzi na zmieniające się zagrożenia.
Mimo tych wad, książka, z racji swojej treści, jak również wyraźnej ambicji uwzględnienia także najnowszych incydentów, może być interesującą pomocą dydaktyczną, pomagającą uporządkować zasadnicze fakty związane z występującymi w Polsce zdarzeniami z zakresu terroryzmu oraz terroru kryminalnego.
Siedemdziesiąt dwa lata temu wybuchła II Wojna Światowa. Niemal dekadę temu rozpoczęła się globalna wojna z terroryzmem. Dlatego właśnie, wraz z początkiem działalności portalu, pierwsze wpisy we wrześniu...
Siedemdziesiąt dwa lata temu wybuchła II Wojna Światowa. Niemal dekadę temu rozpoczęła się globalna wojna z terroryzmem. Dlatego właśnie, wraz z początkiem działalności portalu, pierwsze wpisy we wrześniu będą dotyczyć wojny.
Mija 18 lat od tragicznych wydarzeń, do jakich doszło w w Magdalence pod Warszawą. Podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów a siedemnastu zostało...
Mija 18 lat od tragicznych wydarzeń, do jakich doszło w w Magdalence pod Warszawą. Podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów a siedemnastu zostało rannych.
W nocy z 5 na 6 marca 2003 r. w podwarszawskiej Magdalence podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów, a siedemnastu zostało rannych. Jak co roku ich...
W nocy z 5 na 6 marca 2003 r. w podwarszawskiej Magdalence podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów, a siedemnastu zostało rannych. Jak co roku ich koledzy, kierownictwo Policji i resortu oddało im hołd.
27 października 2019 r.. podczas amerykańskiej operacji specjalnej w Syrii zginął przywódca sunnickiej organizacji terrorystycznej ISIL (Państwo Islamskie w Iraku i Lewancie), samozwańczy kalif tzw. Państwa...
27 października 2019 r.. podczas amerykańskiej operacji specjalnej w Syrii zginął przywódca sunnickiej organizacji terrorystycznej ISIL (Państwo Islamskie w Iraku i Lewancie), samozwańczy kalif tzw. Państwa Islamskiego/Daesz, Abu Bakr al-Bagdadi (ur. 1971 w Samarze, w Iraku), znany także jako Abu Du’a lub kalif Ibrahim Awwad Ibrahim Ali al-Badri as-Samarra’i – w ostatnim okresie uznawany za terrorystę nr 1 na świecie.
Podczas targów MSPO w Kielcach swoją premierę miała książka autorstwa dr Karoliny Wojtasik "Anatomia zamachu", która stanowi ciekawą propozycję dla wszystkich zainteresowanych terroryzmem, w pierwszej...
Podczas targów MSPO w Kielcach swoją premierę miała książka autorstwa dr Karoliny Wojtasik "Anatomia zamachu", która stanowi ciekawą propozycję dla wszystkich zainteresowanych terroryzmem, w pierwszej zaś kolejności dla osób profesjonalnie zajmujących się problematyką bezpieczeństwa: urzędników, policjantów, wojskowych.
W piątek zakończyła się w Katowicach 47. Europejska Konferencja Regionalna Interpolu, która w tym roku została zorganizowana we współpracy z polską Policją.
W piątek zakończyła się w Katowicach 47. Europejska Konferencja Regionalna Interpolu, która w tym roku została zorganizowana we współpracy z polską Policją.
Prof. Ryszard Machnikowski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego dołączy do zespołu badawczego zajmującego się tematyką zagrożeń terrorystycznych, działającego na...
Prof. Ryszard Machnikowski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego dołączy do zespołu badawczego zajmującego się tematyką zagrożeń terrorystycznych, działającego na Conservatoire National des Arts et Métiers (CNAM) w Paryżu.
Mija 16 lat od akcji antyterrorystycznej przeprowadzonej w Magdalence. Była to jedna z najgłośniejszych i najbardziej tragicznych w skutkach operacji policyjnych w Polsce. W miejscu przeprowadzenia szturmu...
Mija 16 lat od akcji antyterrorystycznej przeprowadzonej w Magdalence. Była to jedna z najgłośniejszych i najbardziej tragicznych w skutkach operacji policyjnych w Polsce. W miejscu przeprowadzenia szturmu odbył się uroczysty apel pamięci.
Kurz dominuje nad Kabulem, nad stertami plastikowych śmieci, nad opium i haszyszem. Nad bogami wojny i nad biedotą. Góruje nad Panem Prezydentem Karzajem, jego dworem i dzielnymi amerykańskimi żołnierzami...
Kurz dominuje nad Kabulem, nad stertami plastikowych śmieci, nad opium i haszyszem. Nad bogami wojny i nad biedotą. Góruje nad Panem Prezydentem Karzajem, jego dworem i dzielnymi amerykańskimi żołnierzami i międzynarodową koalicją NATO ISAF. Kurz, który uzależnił tysiące ćpunów wojennych. Nikomu nie jest darowane. Nigdy jeszcze w historii tego kraju nikt tak dokładnie nie wymieszał kurzu, jak to zrobiły amerykańskie śmigłowce bojowe
Alvi A. – Czeczen podejrzany o działalność terrorystyczną – został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz policję. Mężczyznę ujęto w Polsce 28 listopada, jednak dopiero teraz informacja...
Alvi A. – Czeczen podejrzany o działalność terrorystyczną – został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz policję. Mężczyznę ujęto w Polsce 28 listopada, jednak dopiero teraz informacja ta została podana do publicznej wiadomości.
Odpowiedź na zmieniający się charakter zagrożeń terrorystycznych, jak zwiększającą się liczbę aktów terroru o charakterze religijno-kulturowym czy politycznym, to nie tylko nieustanne szkolenia przygotowujące...
Odpowiedź na zmieniający się charakter zagrożeń terrorystycznych, jak zwiększającą się liczbę aktów terroru o charakterze religijno-kulturowym czy politycznym, to nie tylko nieustanne szkolenia przygotowujące do reagowania na zamachy czy przeciwdziałanie im, ale również zwiększanie siły, choćby w postaci rosnącej liczebności oddziałów. Takowe przedsięwzięcie stoi przed niemiecką policją, której antyterrorystyczna jednostka specjalna GSG 9 (Grenzschutzgruppe 9), jak dowiadujemy się z informacji zamieszczonych...
Terroryzm jako zjawisko czy narzędzie nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Jak dowodzą ostatnie ataki, jedyne, co jest potrzebne, to odpowiednie miejsce - przestrzeń o dużym natężeniu ruchu, w którym...
Terroryzm jako zjawisko czy narzędzie nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Jak dowodzą ostatnie ataki, jedyne, co jest potrzebne, to odpowiednie miejsce - przestrzeń o dużym natężeniu ruchu, w którym łatwo dosięgnąć ofiary, szybko wywołać panikę (przyczyniającą się do zwiększenia liczby rannych) i rozprzestrzeniać chaos. Obiekty użyteczności publicznej - od centrum handlowych przez biurowce po urzędy czy budynku instytucji, stanowią idealne lokalizacje zarówno dla zorganizowanych grup, jak i "samotnych...
Na przełomie lipca i sierpnia odbyła się pierwsza w tym roku edycja kursu doskonalącego "Rozpoznawanie i przeciwdziałanie terroryzmowi realizowane przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno-Śledczego"....
Na przełomie lipca i sierpnia odbyła się pierwsza w tym roku edycja kursu doskonalącego "Rozpoznawanie i przeciwdziałanie terroryzmowi realizowane przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno-Śledczego". W szkoleniu uczestniczyli przedstawiciele jednostek organizacyjnych Straży Granicznej pionu operacyjnego.
Awangarda Krakowska z Tadeuszem Peiperem na czele w swoim manifeście zdefiniowała metropolię w trzech słowach: miasto – masa – maszyna. Kilkadziesiąt lat później, twórcy nurtu cyberpunk zaktualizowali...
Awangarda Krakowska z Tadeuszem Peiperem na czele w swoim manifeście zdefiniowała metropolię w trzech słowach: miasto – masa – maszyna. Kilkadziesiąt lat później, twórcy nurtu cyberpunk zaktualizowali „3M”, dodając terminy „medyk”, „miotacz” i „mafia”, które odzwierciedlały obraz świata przedstawiony w literaturze i filmie. David Kilcullen w swojej książce „Z gór do miasta. Wojna w terenie zurbanizowanym dziś i jutro”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Napoleon V, prezentuje dynamikę współczesnych...
W dniach 5-6 kwietnia, we Wrocławiu, odbędzie się już po raz drugi konferencja naukowa „Siły zbrojne w walce z terroryzmem”. Wydarzenie, organizowane przez Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych im. Tadeusza...
W dniach 5-6 kwietnia, we Wrocławiu, odbędzie się już po raz drugi konferencja naukowa „Siły zbrojne w walce z terroryzmem”. Wydarzenie, organizowane przez Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki, tematycznie obejmie zagadnienia związane ze współczesnymi zamachami terrorystycznymi, metodami walki z terroryzmem w Polsce i na świecie, w tym przy wykorzystaniu sił zbrojnych.
26 lutego 2016 roku, w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, odbędzie się wykład „ISIS and the Challenges of Terrorism and Counter-Terrorism” profesora Richarda Englisha.
26 lutego 2016 roku, w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, odbędzie się wykład „ISIS and the Challenges of Terrorism and Counter-Terrorism” profesora Richarda Englisha.
Komandosi JSOC chętnie mówią o sobie, że są „grotem włóczni”. To określenie niewątpliwie pasowało do obrazu dwóch helikopterów błyskawicznie sunących na wschód w nocnych ciemnościach.
Komandosi JSOC chętnie mówią o sobie, że są „grotem włóczni”. To określenie niewątpliwie pasowało do obrazu dwóch helikopterów błyskawicznie sunących na wschód w nocnych ciemnościach.
Prezydent Kolumbii ogłosił rozwiązanie DAS (Departamento Administrativo de Seguridad), agencji odpowiedzialnej za kontrwywiad i zwalczanie przestępczości zorganizowanej.
Prezydent Kolumbii ogłosił rozwiązanie DAS (Departamento Administrativo de Seguridad), agencji odpowiedzialnej za kontrwywiad i zwalczanie przestępczości zorganizowanej.
W piątek 26 sierpnia w Grecji zmarł John McAleese, były operator SAS uczestniczący między innymi w Operacji Nimrod z 1980 roku, mającej na celu odbicie irańskiej Ambasady z rąk terrorystów.
W piątek 26 sierpnia w Grecji zmarł John McAleese, były operator SAS uczestniczący między innymi w Operacji Nimrod z 1980 roku, mającej na celu odbicie irańskiej Ambasady z rąk terrorystów.
Gdy w marcu 2020 roku stało się jasne, że najbliższe tygodnie spędzimy w zamknięciu, Polacy (inne narody także) rzucili się do sklepów, wykupując ryż, makaron i papier toaletowy. Pandemia i tzw. lockdown...
Gdy w marcu 2020 roku stało się jasne, że najbliższe tygodnie spędzimy w zamknięciu, Polacy (inne narody także) rzucili się do sklepów, wykupując ryż, makaron i papier toaletowy. Pandemia i tzw. lockdown pokazały, że żeby przetrwać apokalipsę, wcale nie trzeba walczyć z hordami żywych trupów ani skorzystać z przygotowanego zestawu przetrwania (parki i lasy zamknięto), a wystarczy siedzieć w domu i zaakceptować fakt, że na zdalnym zebraniu zobaczymy coś, czego się nie da „odzobaczyć”.
Działania specjalne szczególnie w XXI wieku kojarzone są z precyzyjnymi uderzeniami w konkretny cel. Niezależnie, czy jest to efekt działania operatora, który podświetla laserem cel dla rakiety odpalonej...
Działania specjalne szczególnie w XXI wieku kojarzone są z precyzyjnymi uderzeniami w konkretny cel. Niezależnie, czy jest to efekt działania operatora, który podświetla laserem cel dla rakiety odpalonej z samolotu, czy atak drona kierowanego przez pilota siedzącego przed monitorem na innym kontynencie.
Zarówno w informacjach mainstreamowych kanałów TV i portali internetowych, jak i filmach dokumentalnych czy wielkich hollywoodzkich produkcjach filmowych, operacje specjalne bezpośrednio powiązane są z...
Zarówno w informacjach mainstreamowych kanałów TV i portali internetowych, jak i filmach dokumentalnych czy wielkich hollywoodzkich produkcjach filmowych, operacje specjalne bezpośrednio powiązane są z eliminacją, czyli zabijaniem „tych złych”.
Dyktatorzy i tyrani ginęli zwykle w sposób mało przyjemny i niekoniecznie szybki, a ich ciała po śmierci poddawane były dalszym zniewagom, wystawiane na widok publiczny, rozczłonkowywane czy wieszane ku...
Dyktatorzy i tyrani ginęli zwykle w sposób mało przyjemny i niekoniecznie szybki, a ich ciała po śmierci poddawane były dalszym zniewagom, wystawiane na widok publiczny, rozczłonkowywane czy wieszane ku przestrodze. Niektóre z tych aktów filmowano. W ciemnych i bagnistych rewirach Internetu można jeszcze znaleźć zapis wielogodzinnych tortur, jakimi poddawany był liberyjski dyktator Samuel Doe.
Ostatnie przyczółki organizacji Państwo Islamskie zostały zdobyte wiosną tego roku, przywódca grupy, Abu Bakr al-Baghdadi (Kalif Ibrahim), zginął w październiku 2019. Choć salafickie organizacje terrorystyczne...
Ostatnie przyczółki organizacji Państwo Islamskie zostały zdobyte wiosną tego roku, przywódca grupy, Abu Bakr al-Baghdadi (Kalif Ibrahim), zginął w październiku 2019. Choć salafickie organizacje terrorystyczne obwołały go męczennikiem, który zginął bohatersko, prezydent Trump i jego administracja zadbali, by w społecznej świadomości pozostał przekaz o tchórzliwej ucieczce i marnym końcu przywódcy ISIS, czyli organizacji, która przez wiele miesięcy była symbolem barbarzyństwa popełnianego w imię wypaczonych...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka wspiera celność strzałów. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.
Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...
Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.