Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Miasto – Masa – Masakra, czyli o współczesnych i przyszłych konfliktach

"Z gór do miasta. Wojna w terenie zurbanizowanym dziś i jutro" - David Kilcullen

Z gór do miasta. Wojna w terenie zurbanizowanym dziś i jutro - David Kilcullen

Z gór do miasta. Wojna w terenie zurbanizowanym dziś i jutro - David Kilcullen

Awangarda Krakowska z Tadeuszem Peiperem na czele w swoim manifeście zdefiniowała metropolię w trzech słowach: miasto – masa – maszyna. Kilkadziesiąt lat później, twórcy nurtu cyberpunk zaktualizowali „3M”, dodając terminy „medyk”, „miotacz” i „mafia”, które odzwierciedlały obraz świata przedstawiony w literaturze i filmie. David Kilcullen w swojej książce „Z gór do miasta. Wojna w terenie zurbanizowanym dziś i jutro”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Napoleon V, prezentuje dynamikę współczesnych konfliktów oraz ich kierunek – właśnie w kontekście miast, które stają się polem zupełnie nowych bitew i tworzenia kolejnej definicji "3M".

Zobacz także

Radosław Tyślewicz Wojna o Ukrainę. Wojna o Świat” - recenzja książki

Wojna o Ukrainę. Wojna o Świat” - recenzja książki Wojna o Ukrainę. Wojna o Świat” - recenzja książki

Druga rocznica wojny u naszego wschodniego sąsiada obfituje w publikacje i próby podsumowań konfliktu na jego obecnym etapie. Wpisuje się w ten trend również najnowsza książka, chyba najbardziej wziętych...

Druga rocznica wojny u naszego wschodniego sąsiada obfituje w publikacje i próby podsumowań konfliktu na jego obecnym etapie. Wpisuje się w ten trend również najnowsza książka, chyba najbardziej wziętych publicystów geostrategicznych polskiej nowej fali ostatnich lat – czyli dr Jacka Bartosiaka i Piotra Zychowicza pt. „Wojna o Ukrainę. Wojna o Świat” wydana przez Dom Wydawniczy REBIS Sp. z o.o. z Poznania.

Redakcja Wzorce zwyciężania. Nowa książka Andrzeja Kruczyńskiego i Piotra Plebaniaka

Wzorce zwyciężania. Nowa książka Andrzeja Kruczyńskiego i Piotra Plebaniaka Wzorce zwyciężania. Nowa książka Andrzeja Kruczyńskiego i Piotra Plebaniaka

Na rynku wydawniczym ukazała się nowa książka pt. "Wzorce zwyciężania tom 1". Autorami książki są ppłk rez. Andrzej Kruczyński "Wodzu" - były oficer GROM oraz Piotr Plebaniak - miłośnik historii wojskowości...

Na rynku wydawniczym ukazała się nowa książka pt. "Wzorce zwyciężania tom 1". Autorami książki są ppłk rez. Andrzej Kruczyński "Wodzu" - były oficer GROM oraz Piotr Plebaniak - miłośnik historii wojskowości i ekspert w zakresie forteli oraz psychologii konfliktu.

Tomasz Łukaszewski Cywil na wojnie

Cywil na wojnie Cywil na wojnie

O tym, co musi zrobić cywil, by przetrwać w warunkach współczesnego konfliktu zbrojnego lub sytuacji kryzysowej, „SPECIAL OPS” rozmawiał z Kafirem i Adamem „Kaczorem” Kaczyńskim – autorami książki „Cywil...

O tym, co musi zrobić cywil, by przetrwać w warunkach współczesnego konfliktu zbrojnego lub sytuacji kryzysowej, „SPECIAL OPS” rozmawiał z Kafirem i Adamem „Kaczorem” Kaczyńskim – autorami książki „Cywil na wojnie”.

Zacznijmy od tego, że David KilCullen to człowiek, który „wąchał proch” i który swoje obserwacje wyniósł z pola walki, a nie akademickich sal. Ten były żołnierz armii australijskiej, specjalista w dziedzinie działań nieregularnych, partyzanckich i kontrpartyzanckich. Pracował podczas wojny w Iraku i Afganistanie jako starszy doradca zarówno u boku gen. Davida Petraeusa, jak i Sekretarz Stanu Condoleezzy Rice.

W dużym skrócie można powiedzieć, że jego książka „Z gór do miasta” stanowi studium przyszłych zagrożeń skupionych w miastach i wokół nich, wywodzących się zarówno z metropolii trzeciego świata, jak i zagrożeń infiltrujących krok po kroku metropolie zachodnie. To dogłębna analiza bieżących, potencjalnych i przyszłych konfliktów, zrealizowana w formie kilku esejów. Jednak przedstawienie w „dużym skrócie” tego, co Kilcullen zawarł na około 300 stronach, byłoby krzywdzące. Warto przyjrzeć się z bliska temu, co autor ma czytelnikowi do przekazania.

Przeczytaj również: Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji 1976–2014

To, co stanowi siłę książki Davida Kilcullena to przede wszystkim umiejętne połączenie akademickiego stylu z realiami współczesnych konfliktów i doświadczeniami z nich wyniesionymi. Przedstawione teorie, zresztą trafne, autor opiera nie na hipotetycznych sytuacjach z gatunku „co by było gdyby”, ale sięga po przykłady z historii. Nie tak odległej, bo z końca ubiegłego stulecia aż do dziś, wydarzeń, które niejednokrotnie odbijają się czkawką i echem przy kolejnych zamachach, wojnach czy operacjach, także tych, o których być może nigdy się nie dowiemy.

Te przykłady analizuje pod różnym kątem, znajdując między nimi analogie, podobieństwa i różnice. Odnosi się do wydarzeń w Mogadiszu w 1993, do ataku terrorystycznego Lashkar-e-Taiba w Mumbaju w 2008, operacji wymierzonej w Christophera Coke’a na Jamajce czy przestępczości San Pedro Sula w Hondurasie i rządów gangów M13 i 18th Street. Nie zapomina również o Arabskiej Wiośnie i dalszych wydarzeniach, które doprowadziły do eskalacji przemocy na Bliskim Wschodzie i tragicznej sytuacji w Syrii.

Autor analizuje taktykę oddziałów plemiennej milicji, wskazuje na znaczenie współczesnych mediów, w szczególności swobodnego dostępu do telewizji, sieci komórkowej, Internetu i social media, a także znaczenie powiązań między grupami zbrojnymi a ludnością cywilną, kulturowym tłem i szeregiem czynników charakterystycznych dla danego regionu, które nierozpoznane, niezidentyfikowane czy zlekceważone mogą prowadzić do nieskuteczności służb, a także działania na korzyść ugrupowań terrorystycznych czy zwiększania wrogości wcześniej neutralnie lub nawet pozytywnie nastawionych społeczności lokalnych. W ostatnim przypadku, Kilcullen prezentuje przyczyny niepowodzeń w wojnie w Iraku i Afganistanie. Przedstawia błędy, jakie popełnili koalicjanci w relacjach z ludnością (choćby starszyzną klanową), rzutujące na powodzenie misji. Omawia również networking konfliktów, choćby przykładzie Arabskiej Wiosny, gdzie aktywiści porozumiewali się miedzy sobą, wykorzystujący do tego wspomniane już media społecznościowe, by szeroko się komunikować, koordynować działa osiągnąć rozgłos i wsparcie. Innymi słowy: wykorzystali narzędzia o charakterze cywilnym, a nawet rozrywkowym do wojskowych celów.

Bazując na podanych przykładach, Kilcullen wyodrębnia cztery czynniki wpływające na zmianę charakteru konfliktów: wzrost populacji, rosnąca urbanizację, litoralizację (napływ ludności do miast znajdujących się na wybrzeżach) oraz sieci połączeń wewnątrz organizmu, jakim jest miasto. Zwraca szczególną uwagę na te metropolie, które rozrastają się, tworząc kolejne slumsy i strefy będące pod kontrolą milicji, gangów, partyzantki, przemytników itp., bez jakiekolwiek nadzoru państwowego – na te miejsca, gdzie dochodzi do niekontrolowanego wzrostu populacji i ogromnego przeludnienia (liczby osób na metr kwadratowy przekraczającej nasze wyobrażenie). Wskazuje, że to właśnie zaniedbane kraje trzeciego świata są najbardziej podatnym gruntem dla rozwoju ugrupowań terrorystycznych o wojskowym czy kryminalnym charakterze.

Według Kilcullena, przyszłe konflikty coraz rzadziej będą odbywały się w formie konfrontacji bezpośrednich dwóch wrogich sobie państw. Będą raczej zredukowane do precyzyjnych uderzeń (o charakterze nieregularnym) w miastach, w szczególności tych przybrzeżnych, które zapewniają najbardziej swobodny przepływ ludzi i środków oraz możliwości zachowania anonimowości i pozostania w ukryciu do czasu rozpoczęcia ataku. Tkanka miejska stanie się bazą do ataków (jak w Mombaju), ale i obrony (jak to miało miejsce w Mogadiszu). Innymi słowy, wojna przeniesie się z gór Afganistanu do miast – tak zachodnich, jak i tych trzeciego świata, tak jak przeniosła się z gór Czeczenii do Biesłanu w 2004 r.

Autor wskazuje, jak terroryści czy partyzanci uczą się wykorzystywać infrastrukturę miasta, by uderzać w nie jako organizm i w społeczeństwo jako całość. Pokazuje też, jak dużą władzę niewielka grupa może sprawować nad metropolią, jeśli tyko rozumie zasady jej funkcjonowania i sprawnego poruszania się w jej obrębie, przy jednoczesnej wzniecaniu paniki i zwiększaniu paraliżu służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek. Tą niewielką grupą mogą być gangi uliczne, milicje, partyzantka, oddziały paramilitarne, przemytnicy, piraci, handlarze narkotykami, sekty oraz wszyscy sprzyjający im mieszkańcy. Taka grupa niszczy tkankę społeczną, ale i tkankę miasta, modyfikując je dla swoich potrzeb.

Wróg zmienia taktykę, a obowiązkiem służb jest adaptacja do tych zmian – taki głos przemawia z książki. Prócz opisu konfliktów, Kilcullen wskazuje, w jakim kierunku powinny pójść działania wojska czy policji, by stworzyć swoje sieci i infrastrukturę bezpieczeństwa w ramach metropolii narażonych na ataki czy w miastach, gdzie realizowane są działania służb. Innego wyjścia nie ma – Stany Zjednoczone, państwa europejskie, wszyscy, którzy borykają się z terroryzmem będą musieli zmienić swoje podejście do konfliktów, zrozumieć ich nowy charakter, by atakom zapobiegać i skuteczniej na nie reagować.

A dla kogo jest ta książka? Poza oczywistą grupą docelową przedstawicieli instytucji związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym, wojskiem czy policją, nie wspominając o historykach, wykładowcach kierunków związanych z obronnością, książka powinna zainteresować również administrację miast, ubranistów i planistów miejskich czy wreszcie socjologów i psychologów zajmujących się zbiorową świadomością miejskich społeczności, psychologią tłumu w obliczu sytuacji kryzysowych. Innymi słowy, David Kilcullen dedykuje ją, w mojej opinii, wszystkim tym, którzy swoimi działaniami mogą sprawić, by 100 lat po Awangardzie Krakowskiej nową definicją metropolii nie były słowa "Miasto – Masa – Masakra".

* * *

Wydawnictwo Napoleon V specjalizuje się w publikacjach o tematyce militarnej. Ofertę ponad 500 tytułów można znaleźć na stronie napoleonv.pl

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Saito Saito, 09.12.2016r., 20:42:14 Bardzo dobra książka. Niby poważna pozycja naukowa, ale czyta się bardzo przyjemnie. Można poznać egzotyczne teatry działań, choćby Timor. Ponadto i przede wszystkim świeżynka na polskim rynku wydawniczym, czytelnik chcący zapoznać się z tak nowoczesnym ujęciem tematu musiał do tej pory szukać po zagranicznych publikacjach think tanków i ośrodków akademickich.

Powiązane

Redakcja Minęło 17 lat od wydarzeń w Magdalence

Minęło 17 lat od wydarzeń w Magdalence Minęło 17 lat od wydarzeń w Magdalence

W nocy z 5 na 6 marca 2003 r. w podwarszawskiej Magdalence podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów, a siedemnastu zostało rannych. Jak co roku ich...

W nocy z 5 na 6 marca 2003 r. w podwarszawskiej Magdalence podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów, a siedemnastu zostało rannych. Jak co roku ich koledzy, kierownictwo Policji i resortu oddało im hołd.

ICH Al-Bagdadi wyeliminowany

Al-Bagdadi wyeliminowany Al-Bagdadi wyeliminowany

27 października 2019 r.. podczas amerykańskiej operacji specjalnej w Syrii zginął przywódca sunnickiej organizacji terrorystycznej ISIL (Państwo Islamskie w Iraku i Lewancie), samozwańczy kalif tzw. Państwa...

27 października 2019 r.. podczas amerykańskiej operacji specjalnej w Syrii zginął przywódca sunnickiej organizacji terrorystycznej ISIL (Państwo Islamskie w Iraku i Lewancie), samozwańczy kalif tzw. Państwa Islamskiego/Daesz, Abu Bakr al-Bagdadi (ur. 1971 w Samarze, w Iraku), znany także jako Abu Du’a lub kalif Ibrahim Awwad Ibrahim Ali al-Badri as-Samarra’i – w ostatnim okresie uznawany za terrorystę nr 1 na świecie.

Redakcja PREMIERA KSIĄŻKI: Anatomia zamachu

PREMIERA KSIĄŻKI: Anatomia zamachu PREMIERA KSIĄŻKI: Anatomia zamachu

Podczas targów MSPO w Kielcach swoją premierę miała książka autorstwa dr Karoliny Wojtasik "Anatomia zamachu", która stanowi ciekawą propozycję dla wszystkich zainteresowanych terroryzmem, w pierwszej...

Podczas targów MSPO w Kielcach swoją premierę miała książka autorstwa dr Karoliny Wojtasik "Anatomia zamachu", która stanowi ciekawą propozycję dla wszystkich zainteresowanych terroryzmem, w pierwszej zaś kolejności dla osób profesjonalnie zajmujących się problematyką bezpieczeństwa: urzędników, policjantów, wojskowych.

Redakcja Zakończyła się 47. Europejska Konferencja Regionalna Interpolu w Katowicach

Zakończyła się 47. Europejska Konferencja Regionalna Interpolu w Katowicach Zakończyła się 47. Europejska Konferencja Regionalna Interpolu w Katowicach

W piątek zakończyła się w Katowicach 47. Europejska Konferencja Regionalna Interpolu, która w tym roku została zorganizowana we współpracy z polską Policją.

W piątek zakończyła się w Katowicach 47. Europejska Konferencja Regionalna Interpolu, która w tym roku została zorganizowana we współpracy z polską Policją.

Redakcja Łódzki naukowiec dołączy do francuskiego zespołu badań nad terroryzmem

Łódzki naukowiec dołączy do francuskiego zespołu badań nad terroryzmem Łódzki naukowiec dołączy do francuskiego zespołu badań nad terroryzmem

Prof. Ryszard Machnikowski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego dołączy do zespołu badawczego zajmującego się tematyką zagrożeń terrorystycznych, działającego na...

Prof. Ryszard Machnikowski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego dołączy do zespołu badawczego zajmującego się tematyką zagrożeń terrorystycznych, działającego na Conservatoire National des Arts et Métiers (CNAM) w Paryżu.

Redakcja Rocznica akcji w Magdalence

Rocznica akcji w Magdalence Rocznica akcji w Magdalence

Mija 16 lat od akcji antyterrorystycznej przeprowadzonej w Magdalence. Była to jedna z najgłośniejszych i najbardziej tragicznych w skutkach operacji policyjnych w Polsce. W miejscu przeprowadzenia szturmu...

Mija 16 lat od akcji antyterrorystycznej przeprowadzonej w Magdalence. Była to jedna z najgłośniejszych i najbardziej tragicznych w skutkach operacji policyjnych w Polsce. W miejscu przeprowadzenia szturmu odbył się uroczysty apel pamięci.

Redakcja "Mudżahedini, talibowie i opium" Ryszarda Demczuka

"Mudżahedini, talibowie i opium" Ryszarda Demczuka "Mudżahedini, talibowie i opium" Ryszarda Demczuka

Kurz dominuje nad Kabulem, nad stertami plastikowych śmieci, nad opium i haszyszem. Nad bogami wojny i nad biedotą. Góruje nad Panem Prezydentem Karzajem, jego dworem i dzielnymi amerykańskimi żołnierzami...

Kurz dominuje nad Kabulem, nad stertami plastikowych śmieci, nad opium i haszyszem. Nad bogami wojny i nad biedotą. Góruje nad Panem Prezydentem Karzajem, jego dworem i dzielnymi amerykańskimi żołnierzami i międzynarodową koalicją NATO ISAF. Kurz, który uzależnił tysiące ćpunów wojennych. Nikomu nie jest darowane. Nigdy jeszcze w historii tego kraju nikt tak dokładnie nie wymieszał kurzu, jak to zrobiły amerykańskie śmigłowce bojowe

Redakcja ABW i policja zatrzymały Czeczena podejrzanego o terroryzm

ABW i policja zatrzymały Czeczena podejrzanego o terroryzm ABW i policja zatrzymały Czeczena podejrzanego o terroryzm

Alvi A. – Czeczen podejrzany o działalność terrorystyczną – został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz policję. Mężczyznę ujęto w Polsce 28 listopada, jednak dopiero teraz informacja...

Alvi A. – Czeczen podejrzany o działalność terrorystyczną – został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz policję. Mężczyznę ujęto w Polsce 28 listopada, jednak dopiero teraz informacja ta została podana do publicznej wiadomości.

Redakcja GSG 9 zwiększa swoje siły

GSG 9 zwiększa swoje siły GSG 9 zwiększa swoje siły

Odpowiedź na zmieniający się charakter zagrożeń terrorystycznych, jak zwiększającą się liczbę aktów terroru o charakterze religijno-kulturowym czy politycznym, to nie tylko nieustanne szkolenia przygotowujące...

Odpowiedź na zmieniający się charakter zagrożeń terrorystycznych, jak zwiększającą się liczbę aktów terroru o charakterze religijno-kulturowym czy politycznym, to nie tylko nieustanne szkolenia przygotowujące do reagowania na zamachy czy przeciwdziałanie im, ale również zwiększanie siły, choćby w postaci rosnącej liczebności oddziałów. Takowe przedsięwzięcie stoi przed niemiecką policją, której antyterrorystyczna jednostka specjalna GSG 9 (Grenzschutzgruppe 9), jak dowiadujemy się z informacji zamieszczonych...

Redakcja "Bezpieczeństwo antyterrorystyczne budynków użyteczności publicznej - teoria i praktyka"

"Bezpieczeństwo antyterrorystyczne budynków użyteczności publicznej - teoria i praktyka" "Bezpieczeństwo antyterrorystyczne budynków użyteczności publicznej - teoria i praktyka"

Terroryzm jako zjawisko czy narzędzie nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Jak dowodzą ostatnie ataki, jedyne, co jest potrzebne, to odpowiednie miejsce - przestrzeń o dużym natężeniu ruchu, w którym...

Terroryzm jako zjawisko czy narzędzie nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Jak dowodzą ostatnie ataki, jedyne, co jest potrzebne, to odpowiednie miejsce - przestrzeń o dużym natężeniu ruchu, w którym łatwo dosięgnąć ofiary, szybko wywołać panikę (przyczyniającą się do zwiększenia liczby rannych) i rozprzestrzeniać chaos. Obiekty użyteczności publicznej - od centrum handlowych przez biurowce po urzędy czy budynku instytucji, stanowią idealne lokalizacje zarówno dla zorganizowanych grup, jak i "samotnych...

Redakcja Rozpoznawanie i przeciwdziałanie terroryzmowi realizowane przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno-Śledczego

Rozpoznawanie i przeciwdziałanie terroryzmowi realizowane przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno-Śledczego Rozpoznawanie i przeciwdziałanie terroryzmowi realizowane przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno-Śledczego

Na przełomie lipca i sierpnia odbyła się pierwsza w tym roku edycja kursu doskonalącego "Rozpoznawanie i przeciwdziałanie terroryzmowi realizowane przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno-Śledczego"....

Na przełomie lipca i sierpnia odbyła się pierwsza w tym roku edycja kursu doskonalącego "Rozpoznawanie i przeciwdziałanie terroryzmowi realizowane przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno-Śledczego". W szkoleniu uczestniczyli przedstawiciele jednostek organizacyjnych Straży Granicznej pionu operacyjnego.

Redakcja Siły zbrojne w walce z terroryzmem – konferencja naukowa

Siły zbrojne w walce z terroryzmem – konferencja naukowa Siły zbrojne w walce z terroryzmem – konferencja naukowa

W dniach 5-6 kwietnia, we Wrocławiu, odbędzie się już po raz drugi konferencja naukowa „Siły zbrojne w walce z terroryzmem”. Wydarzenie, organizowane przez Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych im. Tadeusza...

W dniach 5-6 kwietnia, we Wrocławiu, odbędzie się już po raz drugi konferencja naukowa „Siły zbrojne w walce z terroryzmem”. Wydarzenie, organizowane przez Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki, tematycznie obejmie zagadnienia związane ze współczesnymi zamachami terrorystycznymi, metodami walki z terroryzmem w Polsce i na świecie, w tym przy wykorzystaniu sił zbrojnych.

Redakcja Wykład "ISIS and the Challenges of Terrorism and Counter-Terrorism"

Wykład "ISIS and the Challenges of Terrorism and Counter-Terrorism" Wykład "ISIS and the Challenges of Terrorism and Counter-Terrorism"

26 lutego 2016 roku, w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, odbędzie się wykład „ISIS and the Challenges of Terrorism and Counter-Terrorism” profesora Richarda Englisha.

26 lutego 2016 roku, w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, odbędzie się wykład „ISIS and the Challenges of Terrorism and Counter-Terrorism” profesora Richarda Englisha.

Jakub Grodzki Zabić Bin Ladena. Polowanie na najgroźniejszego terrorystę świata - Mark Bowden

Zabić Bin Ladena. Polowanie na najgroźniejszego terrorystę świata - Mark Bowden Zabić Bin Ladena. Polowanie na najgroźniejszego terrorystę świata - Mark Bowden

Komandosi JSOC chętnie mówią o sobie, że są „grotem włóczni”. To określenie niewątpliwie pasowało do obrazu dwóch helikopterów błyskawicznie sunących na wschód w nocnych ciemnościach.

Komandosi JSOC chętnie mówią o sobie, że są „grotem włóczni”. To określenie niewątpliwie pasowało do obrazu dwóch helikopterów błyskawicznie sunących na wschód w nocnych ciemnościach.

Michał Piekarski „Terror w Polsce – analiza wybranych przypadków”

„Terror w Polsce – analiza wybranych przypadków” „Terror w Polsce – analiza wybranych przypadków”

Mimo wyraźnego, skokowego wzrostu zainteresowania problematyką zwalczania terroryzmu w ostatnich dziesięciu latach, na polskim rynku wciąż niewiele jest książek dotyczących polskich aspektów tego zjawiska.

Mimo wyraźnego, skokowego wzrostu zainteresowania problematyką zwalczania terroryzmu w ostatnich dziesięciu latach, na polskim rynku wciąż niewiele jest książek dotyczących polskich aspektów tego zjawiska.

Michał Piekarski Kolumbia : likwidacja służby kontrwywiadowczej w otoczce skandali

Kolumbia : likwidacja służby kontrwywiadowczej w otoczce skandali

Prezydent Kolumbii ogłosił rozwiązanie DAS (Departamento Administrativo de Seguridad), agencji odpowiedzialnej za kontrwywiad i zwalczanie przestępczości zorganizowanej.

Prezydent Kolumbii ogłosił rozwiązanie DAS (Departamento Administrativo de Seguridad), agencji odpowiedzialnej za kontrwywiad i zwalczanie przestępczości zorganizowanej.

Marek Sajdak Zmarł weteran SAS John McAleese

Zmarł weteran SAS John McAleese Zmarł weteran SAS John McAleese

W piątek 26 sierpnia w Grecji zmarł John McAleese, były operator SAS uczestniczący między innymi w Operacji Nimrod z 1980 roku, mającej na celu odbicie irańskiej Ambasady z rąk terrorystów.

W piątek 26 sierpnia w Grecji zmarł John McAleese, były operator SAS uczestniczący między innymi w Operacji Nimrod z 1980 roku, mającej na celu odbicie irańskiej Ambasady z rąk terrorystów.

Karolina Wojtasik Infrastruktura, która gwarantuje przetrwanie

Infrastruktura, która gwarantuje przetrwanie Infrastruktura, która gwarantuje przetrwanie

Gdy w marcu 2020 roku stało się jasne, że najbliższe tygodnie spędzimy w zamknięciu, Polacy (inne narody także) rzucili się do sklepów, wykupując ryż, makaron i papier toaletowy. Pandemia i tzw. lockdown...

Gdy w marcu 2020 roku stało się jasne, że najbliższe tygodnie spędzimy w zamknięciu, Polacy (inne narody także) rzucili się do sklepów, wykupując ryż, makaron i papier toaletowy. Pandemia i tzw. lockdown pokazały, że żeby przetrwać apokalipsę, wcale nie trzeba walczyć z hordami żywych trupów ani skorzystać z przygotowanego zestawu przetrwania (parki i lasy zamknięto), a wystarczy siedzieć w domu i zaakceptować fakt, że na zdalnym zebraniu zobaczymy coś, czego się nie da „odzobaczyć”.

Marta Szuniewicz-Stępień, Konrad Brodewicz Collateral Damage

Collateral Damage Collateral Damage

Działania specjalne szczególnie w XXI wieku kojarzone są z precyzyjnymi uderzeniami w konkretny cel. Niezależnie, czy jest to efekt działania operatora, który podświetla laserem cel dla rakiety odpalonej...

Działania specjalne szczególnie w XXI wieku kojarzone są z precyzyjnymi uderzeniami w konkretny cel. Niezależnie, czy jest to efekt działania operatora, który podświetla laserem cel dla rakiety odpalonej z samolotu, czy atak drona kierowanego przez pilota siedzącego przed monitorem na innym kontynencie.

Konrad Brodewicz, Radosław Tyślewicz Selektywna eliminacja

Selektywna eliminacja Selektywna eliminacja

Zarówno w informacjach mainstreamowych kanałów TV i portali internetowych, jak i filmach dokumentalnych czy wielkich hollywoodzkich produkcjach filmowych, operacje specjalne bezpośrednio powiązane są z...

Zarówno w informacjach mainstreamowych kanałów TV i portali internetowych, jak i filmach dokumentalnych czy wielkich hollywoodzkich produkcjach filmowych, operacje specjalne bezpośrednio powiązane są z eliminacją, czyli zabijaniem „tych złych”.

Karolina Wojtasik Bojownik ginie z uśmiechem na ustach

Bojownik ginie z uśmiechem na ustach Bojownik ginie z uśmiechem na ustach

Dyktatorzy i tyrani ginęli zwykle w sposób mało przyjemny i niekoniecznie szybki, a ich ciała po śmierci poddawane były dalszym zniewagom, wystawiane na widok publiczny, rozczłonkowywane czy wieszane ku...

Dyktatorzy i tyrani ginęli zwykle w sposób mało przyjemny i niekoniecznie szybki, a ich ciała po śmierci poddawane były dalszym zniewagom, wystawiane na widok publiczny, rozczłonkowywane czy wieszane ku przestrodze. Niektóre z tych aktów filmowano. W ciemnych i bagnistych rewirach Internetu można jeszcze znaleźć zapis wielogodzinnych tortur, jakimi poddawany był liberyjski dyktator Samuel Doe.

Karolina Wojtasik Sieroty po Kalifie Ibrahimie

Sieroty po Kalifie Ibrahimie Sieroty po Kalifie Ibrahimie

Ostatnie przyczółki organizacji Państwo Islamskie zostały zdobyte wiosną tego roku, przywódca grupy, Abu Bakr al-Baghdadi (Kalif Ibrahim), zginął w październiku 2019. Choć salafickie organizacje terrorystyczne...

Ostatnie przyczółki organizacji Państwo Islamskie zostały zdobyte wiosną tego roku, przywódca grupy, Abu Bakr al-Baghdadi (Kalif Ibrahim), zginął w październiku 2019. Choć salafickie organizacje terrorystyczne obwołały go męczennikiem, który zginął bohatersko, prezydent Trump i jego administracja zadbali, by w społecznej świadomości pozostał przekaz o tchórzliwej ucieczce i marnym końcu przywódcy ISIS, czyli organizacji, która przez wiele miesięcy była symbolem barbarzyństwa popełnianego w imię wypaczonych...

Karolina Wojtasik Samotność wilka

Samotność wilka Samotność wilka

Z terminem „samotny wilk” jest pewien problem. To pojęcie tyleż szerokie, co nieostre. Choć zarówno w prasie, jak i w dyskursie naukowym zadomowiło się na stałe, należy używać go z pełną świadomością niedostatków...

Z terminem „samotny wilk” jest pewien problem. To pojęcie tyleż szerokie, co nieostre. Choć zarówno w prasie, jak i w dyskursie naukowym zadomowiło się na stałe, należy używać go z pełną świadomością niedostatków semantycznych.

Paweł Kucharski Przygotowujemy najlepszych na najgorsze - Tactical Prison Rescue 2019

Przygotowujemy najlepszych na najgorsze - Tactical Prison Rescue 2019 Przygotowujemy najlepszych na najgorsze - Tactical Prison Rescue 2019

Wołów, miasto na Wale Trzebnickim na Dolnym Śląsku. Właśnie rozpoczynają się rekolekcje w tutejszym kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Młodzież zajmuje miejsca w ławkach. Jest taka radosna i spokojna. ...

Wołów, miasto na Wale Trzebnickim na Dolnym Śląsku. Właśnie rozpoczynają się rekolekcje w tutejszym kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Młodzież zajmuje miejsca w ławkach. Jest taka radosna i spokojna.  Na twarzach kilku osób widać skupienie, kiedy pogrążają się w modlitwie. Nikt nie przeczuwa tego, co stanie się za chwilę… Zdjęcia: kpt. rez. pil. Paweł Kucharski/TRAVART.pl

Najnowsze produkty i technologie

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.