Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Miasto – Masa – Masakra, czyli o współczesnych i przyszłych konfliktach

"Z gór do miasta. Wojna w terenie zurbanizowanym dziś i jutro" - David Kilcullen

Z gór do miasta. Wojna w terenie zurbanizowanym dziś i jutro - David Kilcullen

Z gór do miasta. Wojna w terenie zurbanizowanym dziś i jutro - David Kilcullen

Awangarda Krakowska z Tadeuszem Peiperem na czele w swoim manifeście zdefiniowała metropolię w trzech słowach: miasto – masa – maszyna. Kilkadziesiąt lat później, twórcy nurtu cyberpunk zaktualizowali „3M”, dodając terminy „medyk”, „miotacz” i „mafia”, które odzwierciedlały obraz świata przedstawiony w literaturze i filmie. David Kilcullen w swojej książce „Z gór do miasta. Wojna w terenie zurbanizowanym dziś i jutro”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Napoleon V, prezentuje dynamikę współczesnych konfliktów oraz ich kierunek – właśnie w kontekście miast, które stają się polem zupełnie nowych bitew i tworzenia kolejnej definicji "3M".

Zobacz także

Redakcja Wagnerowcy. Psy Putina

Wagnerowcy. Psy Putina Wagnerowcy. Psy Putina

Ksiażka Grzegorza Kuczyńskiego opisuje burzliwą i pełną tajemnic historię Grupy Wagnera, która jest pełna przemocy i pieniędzy. Zaczyna się na Krymie i w Donbasie, przenosi się na Bliski Wschód, w głąb...

Ksiażka Grzegorza Kuczyńskiego opisuje burzliwą i pełną tajemnic historię Grupy Wagnera, która jest pełna przemocy i pieniędzy. Zaczyna się na Krymie i w Donbasie, przenosi się na Bliski Wschód, w głąb Afryki, a nawet nad Morze Karaibskie, by wrócić na Ukrainę.

Redakcja Poradnik przetrwania NAVALA

Poradnik przetrwania NAVALA Poradnik przetrwania NAVALA

Autor książki NAVAL wykorzystując swoje doświadczenie zebrane w czasie 14 lat służby w JW GROM przygotował zbiór najważnieszych zasad przetrwania w sytuacji gdy staniemy się ofiarami konfliktu zbrojnego.

Autor książki NAVAL wykorzystując swoje doświadczenie zebrane w czasie 14 lat służby w JW GROM przygotował zbiór najważnieszych zasad przetrwania w sytuacji gdy staniemy się ofiarami konfliktu zbrojnego.

Redakcja Lider w stylu GROM

Lider w stylu GROM Lider w stylu GROM

Książka „Lider w stylu GROM” to wspólna praca trzech weteranów JW GROM. Paweł Mateńczuk “Naval”, Ryszard Wasilewski "Mucha" oraz Marian Ślimak "Maniek" bazujac na swoich doświadczeniach zdobytych podczas...

Książka „Lider w stylu GROM” to wspólna praca trzech weteranów JW GROM. Paweł Mateńczuk “Naval”, Ryszard Wasilewski "Mucha" oraz Marian Ślimak "Maniek" bazujac na swoich doświadczeniach zdobytych podczas lat wspólnej służby pokazują nam jak zostać liderem zarówno życiu jak i w biznesie.

Zacznijmy od tego, że David KilCullen to człowiek, który „wąchał proch” i który swoje obserwacje wyniósł z pola walki, a nie akademickich sal. Ten były żołnierz armii australijskiej, specjalista w dziedzinie działań nieregularnych, partyzanckich i kontrpartyzanckich. Pracował podczas wojny w Iraku i Afganistanie jako starszy doradca zarówno u boku gen. Davida Petraeusa, jak i Sekretarz Stanu Condoleezzy Rice.

W dużym skrócie można powiedzieć, że jego książka „Z gór do miasta” stanowi studium przyszłych zagrożeń skupionych w miastach i wokół nich, wywodzących się zarówno z metropolii trzeciego świata, jak i zagrożeń infiltrujących krok po kroku metropolie zachodnie. To dogłębna analiza bieżących, potencjalnych i przyszłych konfliktów, zrealizowana w formie kilku esejów. Jednak przedstawienie w „dużym skrócie” tego, co Kilcullen zawarł na około 300 stronach, byłoby krzywdzące. Warto przyjrzeć się z bliska temu, co autor ma czytelnikowi do przekazania.

Przeczytaj również: Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji 1976–2014

To, co stanowi siłę książki Davida Kilcullena to przede wszystkim umiejętne połączenie akademickiego stylu z realiami współczesnych konfliktów i doświadczeniami z nich wyniesionymi. Przedstawione teorie, zresztą trafne, autor opiera nie na hipotetycznych sytuacjach z gatunku „co by było gdyby”, ale sięga po przykłady z historii. Nie tak odległej, bo z końca ubiegłego stulecia aż do dziś, wydarzeń, które niejednokrotnie odbijają się czkawką i echem przy kolejnych zamachach, wojnach czy operacjach, także tych, o których być może nigdy się nie dowiemy.

Te przykłady analizuje pod różnym kątem, znajdując między nimi analogie, podobieństwa i różnice. Odnosi się do wydarzeń w Mogadiszu w 1993, do ataku terrorystycznego Lashkar-e-Taiba w Mumbaju w 2008, operacji wymierzonej w Christophera Coke’a na Jamajce czy przestępczości San Pedro Sula w Hondurasie i rządów gangów M13 i 18th Street. Nie zapomina również o Arabskiej Wiośnie i dalszych wydarzeniach, które doprowadziły do eskalacji przemocy na Bliskim Wschodzie i tragicznej sytuacji w Syrii.

Autor analizuje taktykę oddziałów plemiennej milicji, wskazuje na znaczenie współczesnych mediów, w szczególności swobodnego dostępu do telewizji, sieci komórkowej, Internetu i social media, a także znaczenie powiązań między grupami zbrojnymi a ludnością cywilną, kulturowym tłem i szeregiem czynników charakterystycznych dla danego regionu, które nierozpoznane, niezidentyfikowane czy zlekceważone mogą prowadzić do nieskuteczności służb, a także działania na korzyść ugrupowań terrorystycznych czy zwiększania wrogości wcześniej neutralnie lub nawet pozytywnie nastawionych społeczności lokalnych. W ostatnim przypadku, Kilcullen prezentuje przyczyny niepowodzeń w wojnie w Iraku i Afganistanie. Przedstawia błędy, jakie popełnili koalicjanci w relacjach z ludnością (choćby starszyzną klanową), rzutujące na powodzenie misji. Omawia również networking konfliktów, choćby przykładzie Arabskiej Wiosny, gdzie aktywiści porozumiewali się miedzy sobą, wykorzystujący do tego wspomniane już media społecznościowe, by szeroko się komunikować, koordynować działa osiągnąć rozgłos i wsparcie. Innymi słowy: wykorzystali narzędzia o charakterze cywilnym, a nawet rozrywkowym do wojskowych celów.

Bazując na podanych przykładach, Kilcullen wyodrębnia cztery czynniki wpływające na zmianę charakteru konfliktów: wzrost populacji, rosnąca urbanizację, litoralizację (napływ ludności do miast znajdujących się na wybrzeżach) oraz sieci połączeń wewnątrz organizmu, jakim jest miasto. Zwraca szczególną uwagę na te metropolie, które rozrastają się, tworząc kolejne slumsy i strefy będące pod kontrolą milicji, gangów, partyzantki, przemytników itp., bez jakiekolwiek nadzoru państwowego – na te miejsca, gdzie dochodzi do niekontrolowanego wzrostu populacji i ogromnego przeludnienia (liczby osób na metr kwadratowy przekraczającej nasze wyobrażenie). Wskazuje, że to właśnie zaniedbane kraje trzeciego świata są najbardziej podatnym gruntem dla rozwoju ugrupowań terrorystycznych o wojskowym czy kryminalnym charakterze.

Według Kilcullena, przyszłe konflikty coraz rzadziej będą odbywały się w formie konfrontacji bezpośrednich dwóch wrogich sobie państw. Będą raczej zredukowane do precyzyjnych uderzeń (o charakterze nieregularnym) w miastach, w szczególności tych przybrzeżnych, które zapewniają najbardziej swobodny przepływ ludzi i środków oraz możliwości zachowania anonimowości i pozostania w ukryciu do czasu rozpoczęcia ataku. Tkanka miejska stanie się bazą do ataków (jak w Mombaju), ale i obrony (jak to miało miejsce w Mogadiszu). Innymi słowy, wojna przeniesie się z gór Afganistanu do miast – tak zachodnich, jak i tych trzeciego świata, tak jak przeniosła się z gór Czeczenii do Biesłanu w 2004 r.

Autor wskazuje, jak terroryści czy partyzanci uczą się wykorzystywać infrastrukturę miasta, by uderzać w nie jako organizm i w społeczeństwo jako całość. Pokazuje też, jak dużą władzę niewielka grupa może sprawować nad metropolią, jeśli tyko rozumie zasady jej funkcjonowania i sprawnego poruszania się w jej obrębie, przy jednoczesnej wzniecaniu paniki i zwiększaniu paraliżu służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek. Tą niewielką grupą mogą być gangi uliczne, milicje, partyzantka, oddziały paramilitarne, przemytnicy, piraci, handlarze narkotykami, sekty oraz wszyscy sprzyjający im mieszkańcy. Taka grupa niszczy tkankę społeczną, ale i tkankę miasta, modyfikując je dla swoich potrzeb.

Wróg zmienia taktykę, a obowiązkiem służb jest adaptacja do tych zmian – taki głos przemawia z książki. Prócz opisu konfliktów, Kilcullen wskazuje, w jakim kierunku powinny pójść działania wojska czy policji, by stworzyć swoje sieci i infrastrukturę bezpieczeństwa w ramach metropolii narażonych na ataki czy w miastach, gdzie realizowane są działania służb. Innego wyjścia nie ma – Stany Zjednoczone, państwa europejskie, wszyscy, którzy borykają się z terroryzmem będą musieli zmienić swoje podejście do konfliktów, zrozumieć ich nowy charakter, by atakom zapobiegać i skuteczniej na nie reagować.

A dla kogo jest ta książka? Poza oczywistą grupą docelową przedstawicieli instytucji związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym, wojskiem czy policją, nie wspominając o historykach, wykładowcach kierunków związanych z obronnością, książka powinna zainteresować również administrację miast, ubranistów i planistów miejskich czy wreszcie socjologów i psychologów zajmujących się zbiorową świadomością miejskich społeczności, psychologią tłumu w obliczu sytuacji kryzysowych. Innymi słowy, David Kilcullen dedykuje ją, w mojej opinii, wszystkim tym, którzy swoimi działaniami mogą sprawić, by 100 lat po Awangardzie Krakowskiej nową definicją metropolii nie były słowa "Miasto – Masa – Masakra".

* * *

Wydawnictwo Napoleon V specjalizuje się w publikacjach o tematyce militarnej. Ofertę ponad 500 tytułów można znaleźć na stronie napoleonv.pl

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Saito Saito, 09.12.2016r., 20:42:14 Bardzo dobra książka. Niby poważna pozycja naukowa, ale czyta się bardzo przyjemnie. Można poznać egzotyczne teatry działań, choćby Timor. Ponadto i przede wszystkim świeżynka na polskim rynku wydawniczym, czytelnik chcący zapoznać się z tak nowoczesnym ujęciem tematu musiał do tej pory szukać po zagranicznych publikacjach think tanków i ośrodków akademickich.

Powiązane

Michał Piekarski Co się stało?

Co się stało? Co się stało?

Czy zamachów sprzed dziesięciu lat można było uniknąć? Czy jedyne supermocarstwo miało szansę się obronić - kolejny z wpisów na temat 11 września.

Czy zamachów sprzed dziesięciu lat można było uniknąć? Czy jedyne supermocarstwo miało szansę się obronić - kolejny z wpisów na temat 11 września.

Michał Piekarski Rocznica 9/11 - wywiad z Marcinem Kosskiem

Rocznica 9/11 - wywiad z Marcinem Kosskiem

Dziś publikujemy wywiad z Marcinem Kosskiem, psychologiem i instruktorem zagranicznych jednostek specjalnych, poświęcony psychologicznym i informacyjnym aspektom zwalczania terroryzmu.

Dziś publikujemy wywiad z Marcinem Kosskiem, psychologiem i instruktorem zagranicznych jednostek specjalnych, poświęcony psychologicznym i informacyjnym aspektom zwalczania terroryzmu.

Michał Piekarski Rocznica 9/11 - wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim

Rocznica 9/11 - wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim

Kontynuując cykl materiałów związanych z rocznicą zamachów 11 września, przedstawiamy wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim, socjologiem i specjalistą w zakresie terroryzmu fundamentalistów islamskich.

Kontynuując cykl materiałów związanych z rocznicą zamachów 11 września, przedstawiamy wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim, socjologiem i specjalistą w zakresie terroryzmu fundamentalistów islamskich.

Michał Piekarski Rocznica 9/11 - początki wojny

Rocznica 9/11 - początki wojny Rocznica 9/11 - początki wojny

Siedemdziesiąt dwa lata temu wybuchła II Wojna Światowa. Niemal dekadę temu rozpoczęła się globalna wojna z terroryzmem. Dlatego właśnie, wraz z początkiem działalności portalu, pierwsze wpisy we wrześniu...

Siedemdziesiąt dwa lata temu wybuchła II Wojna Światowa. Niemal dekadę temu rozpoczęła się globalna wojna z terroryzmem. Dlatego właśnie, wraz z początkiem działalności portalu, pierwsze wpisy we wrześniu będą dotyczyć wojny.

Redakcja Magdalenka. Pamiętamy!

Magdalenka. Pamiętamy! Magdalenka. Pamiętamy!

Mija 18 lat od tragicznych wydarzeń, do jakich doszło w w Magdalence pod Warszawą. Podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów a siedemnastu zostało...

Mija 18 lat od tragicznych wydarzeń, do jakich doszło w w Magdalence pod Warszawą. Podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów a siedemnastu zostało rannych.

Redakcja Minęło 17 lat od wydarzeń w Magdalence

Minęło 17 lat od wydarzeń w Magdalence Minęło 17 lat od wydarzeń w Magdalence

W nocy z 5 na 6 marca 2003 r. w podwarszawskiej Magdalence podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów, a siedemnastu zostało rannych. Jak co roku ich...

W nocy z 5 na 6 marca 2003 r. w podwarszawskiej Magdalence podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów, a siedemnastu zostało rannych. Jak co roku ich koledzy, kierownictwo Policji i resortu oddało im hołd.

ICH Al-Bagdadi wyeliminowany

Al-Bagdadi wyeliminowany Al-Bagdadi wyeliminowany

27 października 2019 r.. podczas amerykańskiej operacji specjalnej w Syrii zginął przywódca sunnickiej organizacji terrorystycznej ISIL (Państwo Islamskie w Iraku i Lewancie), samozwańczy kalif tzw. Państwa...

27 października 2019 r.. podczas amerykańskiej operacji specjalnej w Syrii zginął przywódca sunnickiej organizacji terrorystycznej ISIL (Państwo Islamskie w Iraku i Lewancie), samozwańczy kalif tzw. Państwa Islamskiego/Daesz, Abu Bakr al-Bagdadi (ur. 1971 w Samarze, w Iraku), znany także jako Abu Du’a lub kalif Ibrahim Awwad Ibrahim Ali al-Badri as-Samarra’i – w ostatnim okresie uznawany za terrorystę nr 1 na świecie.

Redakcja PREMIERA KSIĄŻKI: Anatomia zamachu

PREMIERA KSIĄŻKI: Anatomia zamachu PREMIERA KSIĄŻKI: Anatomia zamachu

Podczas targów MSPO w Kielcach swoją premierę miała książka autorstwa dr Karoliny Wojtasik "Anatomia zamachu", która stanowi ciekawą propozycję dla wszystkich zainteresowanych terroryzmem, w pierwszej...

Podczas targów MSPO w Kielcach swoją premierę miała książka autorstwa dr Karoliny Wojtasik "Anatomia zamachu", która stanowi ciekawą propozycję dla wszystkich zainteresowanych terroryzmem, w pierwszej zaś kolejności dla osób profesjonalnie zajmujących się problematyką bezpieczeństwa: urzędników, policjantów, wojskowych.

Redakcja Zakończyła się 47. Europejska Konferencja Regionalna Interpolu w Katowicach

Zakończyła się 47. Europejska Konferencja Regionalna Interpolu w Katowicach Zakończyła się 47. Europejska Konferencja Regionalna Interpolu w Katowicach

W piątek zakończyła się w Katowicach 47. Europejska Konferencja Regionalna Interpolu, która w tym roku została zorganizowana we współpracy z polską Policją.

W piątek zakończyła się w Katowicach 47. Europejska Konferencja Regionalna Interpolu, która w tym roku została zorganizowana we współpracy z polską Policją.

Redakcja Łódzki naukowiec dołączy do francuskiego zespołu badań nad terroryzmem

Łódzki naukowiec dołączy do francuskiego zespołu badań nad terroryzmem Łódzki naukowiec dołączy do francuskiego zespołu badań nad terroryzmem

Prof. Ryszard Machnikowski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego dołączy do zespołu badawczego zajmującego się tematyką zagrożeń terrorystycznych, działającego na...

Prof. Ryszard Machnikowski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego dołączy do zespołu badawczego zajmującego się tematyką zagrożeń terrorystycznych, działającego na Conservatoire National des Arts et Métiers (CNAM) w Paryżu.

Redakcja Rocznica akcji w Magdalence

Rocznica akcji w Magdalence Rocznica akcji w Magdalence

Mija 16 lat od akcji antyterrorystycznej przeprowadzonej w Magdalence. Była to jedna z najgłośniejszych i najbardziej tragicznych w skutkach operacji policyjnych w Polsce. W miejscu przeprowadzenia szturmu...

Mija 16 lat od akcji antyterrorystycznej przeprowadzonej w Magdalence. Była to jedna z najgłośniejszych i najbardziej tragicznych w skutkach operacji policyjnych w Polsce. W miejscu przeprowadzenia szturmu odbył się uroczysty apel pamięci.

Redakcja "Mudżahedini, talibowie i opium" Ryszarda Demczuka

"Mudżahedini, talibowie i opium" Ryszarda Demczuka "Mudżahedini, talibowie i opium" Ryszarda Demczuka

Kurz dominuje nad Kabulem, nad stertami plastikowych śmieci, nad opium i haszyszem. Nad bogami wojny i nad biedotą. Góruje nad Panem Prezydentem Karzajem, jego dworem i dzielnymi amerykańskimi żołnierzami...

Kurz dominuje nad Kabulem, nad stertami plastikowych śmieci, nad opium i haszyszem. Nad bogami wojny i nad biedotą. Góruje nad Panem Prezydentem Karzajem, jego dworem i dzielnymi amerykańskimi żołnierzami i międzynarodową koalicją NATO ISAF. Kurz, który uzależnił tysiące ćpunów wojennych. Nikomu nie jest darowane. Nigdy jeszcze w historii tego kraju nikt tak dokładnie nie wymieszał kurzu, jak to zrobiły amerykańskie śmigłowce bojowe

Redakcja ABW i policja zatrzymały Czeczena podejrzanego o terroryzm

ABW i policja zatrzymały Czeczena podejrzanego o terroryzm ABW i policja zatrzymały Czeczena podejrzanego o terroryzm

Alvi A. – Czeczen podejrzany o działalność terrorystyczną – został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz policję. Mężczyznę ujęto w Polsce 28 listopada, jednak dopiero teraz informacja...

Alvi A. – Czeczen podejrzany o działalność terrorystyczną – został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz policję. Mężczyznę ujęto w Polsce 28 listopada, jednak dopiero teraz informacja ta została podana do publicznej wiadomości.

Redakcja GSG 9 zwiększa swoje siły

GSG 9 zwiększa swoje siły GSG 9 zwiększa swoje siły

Odpowiedź na zmieniający się charakter zagrożeń terrorystycznych, jak zwiększającą się liczbę aktów terroru o charakterze religijno-kulturowym czy politycznym, to nie tylko nieustanne szkolenia przygotowujące...

Odpowiedź na zmieniający się charakter zagrożeń terrorystycznych, jak zwiększającą się liczbę aktów terroru o charakterze religijno-kulturowym czy politycznym, to nie tylko nieustanne szkolenia przygotowujące do reagowania na zamachy czy przeciwdziałanie im, ale również zwiększanie siły, choćby w postaci rosnącej liczebności oddziałów. Takowe przedsięwzięcie stoi przed niemiecką policją, której antyterrorystyczna jednostka specjalna GSG 9 (Grenzschutzgruppe 9), jak dowiadujemy się z informacji zamieszczonych...

Redakcja "Bezpieczeństwo antyterrorystyczne budynków użyteczności publicznej - teoria i praktyka"

"Bezpieczeństwo antyterrorystyczne budynków użyteczności publicznej - teoria i praktyka" "Bezpieczeństwo antyterrorystyczne budynków użyteczności publicznej - teoria i praktyka"

Terroryzm jako zjawisko czy narzędzie nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Jak dowodzą ostatnie ataki, jedyne, co jest potrzebne, to odpowiednie miejsce - przestrzeń o dużym natężeniu ruchu, w którym...

Terroryzm jako zjawisko czy narzędzie nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Jak dowodzą ostatnie ataki, jedyne, co jest potrzebne, to odpowiednie miejsce - przestrzeń o dużym natężeniu ruchu, w którym łatwo dosięgnąć ofiary, szybko wywołać panikę (przyczyniającą się do zwiększenia liczby rannych) i rozprzestrzeniać chaos. Obiekty użyteczności publicznej - od centrum handlowych przez biurowce po urzędy czy budynku instytucji, stanowią idealne lokalizacje zarówno dla zorganizowanych grup, jak i "samotnych...

Redakcja Rozpoznawanie i przeciwdziałanie terroryzmowi realizowane przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno-Śledczego

Rozpoznawanie i przeciwdziałanie terroryzmowi realizowane przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno-Śledczego Rozpoznawanie i przeciwdziałanie terroryzmowi realizowane przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno-Śledczego

Na przełomie lipca i sierpnia odbyła się pierwsza w tym roku edycja kursu doskonalącego "Rozpoznawanie i przeciwdziałanie terroryzmowi realizowane przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno-Śledczego"....

Na przełomie lipca i sierpnia odbyła się pierwsza w tym roku edycja kursu doskonalącego "Rozpoznawanie i przeciwdziałanie terroryzmowi realizowane przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno-Śledczego". W szkoleniu uczestniczyli przedstawiciele jednostek organizacyjnych Straży Granicznej pionu operacyjnego.

Redakcja Siły zbrojne w walce z terroryzmem – konferencja naukowa

Siły zbrojne w walce z terroryzmem – konferencja naukowa Siły zbrojne w walce z terroryzmem – konferencja naukowa

W dniach 5-6 kwietnia, we Wrocławiu, odbędzie się już po raz drugi konferencja naukowa „Siły zbrojne w walce z terroryzmem”. Wydarzenie, organizowane przez Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych im. Tadeusza...

W dniach 5-6 kwietnia, we Wrocławiu, odbędzie się już po raz drugi konferencja naukowa „Siły zbrojne w walce z terroryzmem”. Wydarzenie, organizowane przez Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki, tematycznie obejmie zagadnienia związane ze współczesnymi zamachami terrorystycznymi, metodami walki z terroryzmem w Polsce i na świecie, w tym przy wykorzystaniu sił zbrojnych.

Redakcja Wykład "ISIS and the Challenges of Terrorism and Counter-Terrorism"

Wykład "ISIS and the Challenges of Terrorism and Counter-Terrorism" Wykład "ISIS and the Challenges of Terrorism and Counter-Terrorism"

26 lutego 2016 roku, w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, odbędzie się wykład „ISIS and the Challenges of Terrorism and Counter-Terrorism” profesora Richarda Englisha.

26 lutego 2016 roku, w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, odbędzie się wykład „ISIS and the Challenges of Terrorism and Counter-Terrorism” profesora Richarda Englisha.

Jakub Grodzki Zabić Bin Ladena. Polowanie na najgroźniejszego terrorystę świata - Mark Bowden

Zabić Bin Ladena. Polowanie na najgroźniejszego terrorystę świata - Mark Bowden Zabić Bin Ladena. Polowanie na najgroźniejszego terrorystę świata - Mark Bowden

Komandosi JSOC chętnie mówią o sobie, że są „grotem włóczni”. To określenie niewątpliwie pasowało do obrazu dwóch helikopterów błyskawicznie sunących na wschód w nocnych ciemnościach.

Komandosi JSOC chętnie mówią o sobie, że są „grotem włóczni”. To określenie niewątpliwie pasowało do obrazu dwóch helikopterów błyskawicznie sunących na wschód w nocnych ciemnościach.

Michał Piekarski „Terror w Polsce – analiza wybranych przypadków”

„Terror w Polsce – analiza wybranych przypadków” „Terror w Polsce – analiza wybranych przypadków”

Mimo wyraźnego, skokowego wzrostu zainteresowania problematyką zwalczania terroryzmu w ostatnich dziesięciu latach, na polskim rynku wciąż niewiele jest książek dotyczących polskich aspektów tego zjawiska.

Mimo wyraźnego, skokowego wzrostu zainteresowania problematyką zwalczania terroryzmu w ostatnich dziesięciu latach, na polskim rynku wciąż niewiele jest książek dotyczących polskich aspektów tego zjawiska.

Michał Piekarski Kolumbia : likwidacja służby kontrwywiadowczej w otoczce skandali

Kolumbia : likwidacja służby kontrwywiadowczej w otoczce skandali

Prezydent Kolumbii ogłosił rozwiązanie DAS (Departamento Administrativo de Seguridad), agencji odpowiedzialnej za kontrwywiad i zwalczanie przestępczości zorganizowanej.

Prezydent Kolumbii ogłosił rozwiązanie DAS (Departamento Administrativo de Seguridad), agencji odpowiedzialnej za kontrwywiad i zwalczanie przestępczości zorganizowanej.

Marek Sajdak Zmarł weteran SAS John McAleese

Zmarł weteran SAS John McAleese Zmarł weteran SAS John McAleese

W piątek 26 sierpnia w Grecji zmarł John McAleese, były operator SAS uczestniczący między innymi w Operacji Nimrod z 1980 roku, mającej na celu odbicie irańskiej Ambasady z rąk terrorystów.

W piątek 26 sierpnia w Grecji zmarł John McAleese, były operator SAS uczestniczący między innymi w Operacji Nimrod z 1980 roku, mającej na celu odbicie irańskiej Ambasady z rąk terrorystów.

Marta Szuniewicz-Stępień, Konrad Brodewicz Collateral Damage

Collateral Damage Collateral Damage

Działania specjalne szczególnie w XXI wieku kojarzone są z precyzyjnymi uderzeniami w konkretny cel. Niezależnie, czy jest to efekt działania operatora, który podświetla laserem cel dla rakiety odpalonej...

Działania specjalne szczególnie w XXI wieku kojarzone są z precyzyjnymi uderzeniami w konkretny cel. Niezależnie, czy jest to efekt działania operatora, który podświetla laserem cel dla rakiety odpalonej z samolotu, czy atak drona kierowanego przez pilota siedzącego przed monitorem na innym kontynencie.

Karolina Wojtasik Zamach online

Zamach online Zamach online

Pierwsza wojna w Zatoce Perskiej przeszła do historii jako pierwszy konflikt zbrojny transmitowany na żywo. Stacja CNN miała swoich reporterów w stolicy Iraku, gdy do kraju wkraczała koalicja pod dowództwem...

Pierwsza wojna w Zatoce Perskiej przeszła do historii jako pierwszy konflikt zbrojny transmitowany na żywo. Stacja CNN miała swoich reporterów w stolicy Iraku, gdy do kraju wkraczała koalicja pod dowództwem USA. Dziennikarskie relacje z tego konfliktu uważane są za kamienie milowe w rozwoju telewizji informacyjnych.

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops