Zabić Bin Ladena. Polowanie na najgroźniejszego terrorystę świata - Mark Bowden

Zabić Bin Ladena. Polowanie na najgroźniejszego terrorystę świata - Mark Bowden
Komandosi JSOC chętnie mówią o sobie, że są „grotem włóczni”. To określenie niewątpliwie pasowało do obrazu dwóch helikopterów błyskawicznie sunących na wschód w nocnych ciemnościach.
Zobacz także
Redakcja Wagnerowcy. Psy Putina

Ksiażka Grzegorza Kuczyńskiego opisuje burzliwą i pełną tajemnic historię Grupy Wagnera, która jest pełna przemocy i pieniędzy. Zaczyna się na Krymie i w Donbasie, przenosi się na Bliski Wschód, w głąb...
Ksiażka Grzegorza Kuczyńskiego opisuje burzliwą i pełną tajemnic historię Grupy Wagnera, która jest pełna przemocy i pieniędzy. Zaczyna się na Krymie i w Donbasie, przenosi się na Bliski Wschód, w głąb Afryki, a nawet nad Morze Karaibskie, by wrócić na Ukrainę.
Redakcja Poradnik przetrwania NAVALA

Autor książki NAVAL wykorzystując swoje doświadczenie zebrane w czasie 14 lat służby w JW GROM przygotował zbiór najważnieszych zasad przetrwania w sytuacji gdy staniemy się ofiarami konfliktu zbrojnego.
Autor książki NAVAL wykorzystując swoje doświadczenie zebrane w czasie 14 lat służby w JW GROM przygotował zbiór najważnieszych zasad przetrwania w sytuacji gdy staniemy się ofiarami konfliktu zbrojnego.
Redakcja Lider w stylu GROM

Książka „Lider w stylu GROM” to wspólna praca trzech weteranów JW GROM. Paweł Mateńczuk “Naval”, Ryszard Wasilewski "Mucha" oraz Marian Ślimak "Maniek" bazujac na swoich doświadczeniach zdobytych podczas...
Książka „Lider w stylu GROM” to wspólna praca trzech weteranów JW GROM. Paweł Mateńczuk “Naval”, Ryszard Wasilewski "Mucha" oraz Marian Ślimak "Maniek" bazujac na swoich doświadczeniach zdobytych podczas lat wspólnej służby pokazują nam jak zostać liderem zarówno życiu jak i w biznesie.
Był to ostatni cios, na który złożył się ogromny wysiłek włożony przez wielu ludzi w ciągu ponad dziewięciu i pół roku. W działania podjęte po 11 września w celu schwytania bin Ladena i jego niewielkiej grupy oddanych zabójców zaangażowały się ekipy dwóch prezydentów oraz tysiące ludzi pracujących w amerykańskiej armii i wywiadzie. Należeli do nich analitycy na zmianę czuwający przez całą dobę, oficerowie CIA odbudowujący siatki szpiegowskie oraz pracownicy zajmujący się inwigilacją satelitarną, lotniczą i elektroniczną, którzy działali w wielu służbach i instytucjach. To oni doskonalili drony, zapewniali połączenia telekomunikacyjne na żywo, tworzyli oprogramowanie komputerowe i opracowywali zarówno strategie, jak i taktykę działań. Komandosi SEAL na pokładzie Black Hawków byli zaś odpowiedzią Ameryki na rękawicę rzuconą 11 września.”
Książkę można kupić w Księgarni Militarnej >>
Po dziewięciu latach poszukiwań nastąpiły cztery gorączkowe miesiące planowania akcji, a wszystko zamknęło się 18 minutami, w trakcie których oddział SEALs wkroczył do posiadłości w pakistańskim Abbottabadzie i zlikwidował nr 1 na liście poszukiwanych terrorystów. Misja zakończyła się przekazem – Dla Boga i Ojczyzny, hasło Geronimo. Geronimo. Geronimo. – i lakonicznym stwierdzeniem na zadane przez Baracka Obamy – prezydenta USA pytanie odnośnie tego, czy cel został schwytany, czy wyeliminowany – Geronimo EKIA (Enemy Killed In Action) – Jednak te kilkanaście minut, w trakcie których najbardziej poszukiwany w ciągu dekady terrorysta – Osama bin Laden poniósł śmierć, poprzedziły długie lata pracy setek osób udokumentowane terabajtami zgromadzonych informacji i pomniejszymi akcjami, w trakcie których likwidowano osoby związane z Al Kaidą i gromadzono dane do nowych poszukiwań.
Zamieszczony na początku niniejszej recenzji cytat z publikacji Marka Bowdena trafnie oddaje to, co w zaciszu gabinetów, biurach oraz podczas szeregu tajnych operacji dokonali ludzie z amerykańskich służb specjalnych, oraz zaangażowani w to analitycy. Książka „Zabić Bin Ladena” nie jest jednakże książką akcji, pogoni za wrogiem nr 1 i zażartej strzelaniny. Mark Bowden oddaje do rąk czytelników kawałek dobrej pracy dziennikarza śledczego, który w jednej publikacji zebrał najważniejsze fakty z „polowania” na bin Ladena.
Autentyzmowi publikacji nadają wypowiedzi zarówno te, które mógł usłyszeć cały świat, jak i pochodzące z wywiadów przeprowadzonych na wyłączność. Ciekawe jest również nakreślenie sylwetki samego poszukiwanego – Osamy bin Ladena, drogi, jaką przeszedł w trakcie budowy Al Kaidy oraz następstw jego krwawego dzieła z 11 września. Czytając kolejne linijki tekstu można mieć nieodparte wrażenie, że całość jest apoteozą amerykańskiego systemu tajnych służb i uzasadnieniem decyzji, jaką podjął Barack Obama – zabić.
Jednak trzeba zrozumieć i niejako wczuć się w amerykański system wartości i to, jak naród odebrał atak na WTC. Być może w tym miejscu trafnym porównaniem będzie analogia do ataku japońskiego lotnictwa na bazę marynarki wojennej w Pearl Haerbor. Być może szok w społeczeństwie był porównywalny i być może wszyscy jak jeden mąż zapałali chęcią odwetu za dokonaną zbrodnię na amerykańskich obywatelach.
Analogia II wojny światowej podczas lektury „Zabić bin Ladena” może nasunąć się również w przypadku sylwetki ściganego terrorysty. Obok wczesnego wizerunku poety, romantyka, fantasty z majątkiem, doskonałego mówcy i aktora umiejętnie zarażającego swymi ideami otoczenie, w okresie po 11 września widać coraz większe oderwanie od rzeczywistości. Osama bin Laden jawi się w pewnym momencie jak Adolf Hitler ukrywający się w ostatnich dniach wojny w bunkrze pod kancelarią Rzeszy. Osamotniony, oderwany od rzeczywistości wydający niemożliwe do zrealizowania rozkazy i snujący wizję przyszłości nierealną do spełnienia.
Jednak to, jak czytelnik odbierze historię nakreśloną przez Marka Bodena jest już kwestią indywidualnych zapatrywań na światowy terroryzm, wojny toczone w imię demokratycznej wolności i sprawiedliwości oraz zagadnienia, czy powinno się eliminować wrogów, czy też może stawiać ich przed sądem oraz tego, w jaki sposób zdobywane są informacje wywiadowcze.
Każdy, kto sięgnie po publikację „Zabić Bin Ladena”, powinien kierować się jedynie własnym osądem i samodzielnie ocenić informacje przekazane przez autora. Niewątpliwie jest to jednak ciekawa publikacja, pokazująca w innym świetle funkcjonowanie najwyższych szczebli władzy USA oraz jej zbrojnego ramienia. W dobie natłoku informacji opisujących akcję w Abbottabadzie Mark Bowden przedstawia czytelnikowi rzetelną relację wydarzeń, jakie nastąpiły w trakcie poszukiwania Osamy bin Ladena.
Na koniec warto dodać jeszcze jeden cytat, fragment wypowiedzi Baracka Obamy podczas odbierania pokojowej Nagrody Nobla: - Staję przed światem takim, jaki jest i nie mogę pozostać bezczynny w obliczu gróźb wyrażanych pod adresem narodu amerykańskiego. Oczywiste jest, że zło naprawdę istnieje na świecie. Żadne pokojowy ruch nie powstrzymałby wojsk Hitlera. Stwierdzenie, że użycie siły jest konieczne, to nie odwołanie do cynizmu, lecz zrozumienie historii, niedoskonałości człowieczej natury i granic ludzkiego rozsądku. –
Książka Marka Bowdena „Zabić Bin Ladena” jest opowieścią o tym, jak olbrzym - USA, po bolesnym ciosie ocknął się z letargu, zgromadził siły i wyprowadził cios odwetowy, długo mierzony a poprzez to celny i skuteczny niszcząc tym samym mózg operacji Al Kaidy. Niewiele krajów, a być może żaden nie potrafiłby poświęcić tyle czasu i środków, by dopaść sprawcę śmierci blisko trzech tysięcy kobiet i mężczyzn - obywateli Stanów Zjednoczonych Ameryki.