Pobierz SPECIAL OPS nr 4/2019

Wystarczy, że założysz konto w portalu special-ops.pl »

Międzynarodowe ćwiczenia antyterrorystów we Wrocławiu

Błażej  Bierczyński  /  SPECIAL OPS 6/2015  /  20-01-2016
MACTRONIC

W ramach projektu „Bezpieczny Dolny Śląsk”, w dniach 25-27 listopada 2015 r. odbyły się we Wrocławiu ćwiczenia jednostek antyterrorystycznych i ratowniczych, w których wzięło udział łącznie blisko 100 funkcjonariuszy formacji AT i żołnierzy oraz członków ratownictwa specjalistycznego z Polski, Czech i Słowacji. Głównym elementem ćwiczeń były działania prowadzone w odpowiedzi na symulowane ataki terrorystyczne przeprowadzone w stolicy Dolnego Śląska.

Ćwiczenia pt. „Współdziałanie jednostek antyterrorystycznych z ratowniczymi podczas likwidacji zagrożeń związanych z występowaniem terroryzmu” zaplanowano na długo przed tragicznymi w skutkach zamachami w Paryżu, które jedynie potwierdziły konieczność przygotowania polskich służb pod kątem wysokiego ryzyka wystąpienia podobnych ataków w naszym kraju.

Szkolenie zorganizowała Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Starówka we współpracy z Wrocławskim Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym Policji i Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

W szkoleniu wzięli udział zaproszeni funkcjonariusze Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji z Gdańska, Szczecina i Katowic, czeskiej ZJ (Zásahovej jednotki) KŘP Královehradeckého kraje i słowackiego PPU (Pohotovostny policajny útvar) KR PZ z Nitry oraz Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca, a także zespoły ratownicze: OSP Szczecin oraz Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego S12.

Celem projektu było sprawdzenie możliwości reagowania lokalnych systemów bezpieczeństwa, doskonalenie procedur działania funkcjonariuszy Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji i innych jednostek o tej specjalizacji, w tym również zagranicznych. Istotnym punktem była wymiana doświadczeń dążąca do rozwinięcia i zsynchronizowania współpracy między formacjami policyjnymi, wojskowymi i ratowniczymi. Te ostatnie miały okazję zweryfikować i udoskonalić umiejętność udzielania pomocy rannym w wyniku użycia broni palnej i ładunków wybuchowych, szczególnie w strefie zagrożenia.

Ćwiczenia obejmowały działania z zakresu bezpieczeństwa w środkach komunikacji zbiorowej i obiektach użyteczności publicznej, w miejscach o dużym natężeniu ruchu, szczególnie atrakcyjnych dla zamachowców pod kątem wysokiej liczby potencjalnych ofiar.

Wybór lokalizacji dla poszczególnych etapów ćwiczeń był z tym faktem ściśle związany. Zgodnie ze scenariuszem, w ciągu jednego dnia na terenie stolicy Dolnego Śląska, w kilku jej punktach, przeprowadzono o różnym czasie szereg symulowanych ataków terrorystycznych.

Do pierwszego z nich doszło we wrocławskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim, kolejnych dwóch dokonano symultanicznie w pociągu przy Dworcu PKP oraz w autobusie komunikacji miejskiej. W obu przypadkach zostali ranni i zginęli ludzie, wzięto także zakładników. Kolejnym celem był Urząd Miasta Wrocławia, gdzie zamachowcy zdetonowali ładunek wybuchowy, oraz budynek gimnazjum pełny uczniów i nauczycieli, z których kilkoro również stało się zakładnikami.

Jako że znaczna część ćwiczeń była prowadzona w warunkach nocnych lub w ciemnych czy zadymionych pomieszczeniach i korytarzach, kluczowe było wyposażenie służące efektywnemu oświetleniu (latarki do broni, latarki czołowe) czy identyfikacji członków drużyny (markery RGB), które na potrzeby ćwiczeń dostarczyła lokalna firma Mactronic. Dodatkowo, najaśnice i dyski sygnalizacyjne zwiększały realizm oraz umożliwiały sprawdzenie zdolności antyterrorystów pod kątem wykrywania celów czy orientacji w korytarzach w utrudnionych warunkach.

Tekst: na podstawie mat. MACTRONIC
Zdjęcia: MACTRONIC

Czytaj też: MSPO 2015 >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 6/2015

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jak nie dać się znaleźć » Wszystko co powinieneś wiedzieć o oświetleniu taktycznym »
taktyczny kamuflaż oświetlenie taktyczne

 


Przejdź trening z użyciem amunicji FX »
kurs strzelecki

 


Czym forsować drzwi pancerne » Cieszą się popularnością na całym świecie! Dlaczego?
hydrauliczny wyważacz okulary balistyczne

Rękawice taktyczne - zachowaj czucie w najtrudniejszej sytuacji »
rekawice taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Jakie ubranie umożliwi Ci przetrwanie »
latarka czołowa kurtka taktyczna

 


Jak poprawnie wyznaczyć odległość od celu »
latarka szperacz

 


Jaki sprzęt do wspinaczki stosują profesjonaliści » Nowe akcesoria, nowa przygoda! Bądź przygotowany »
latarki czołowe spodnie taktyczne

 


Wybierz najlepsze wsparcie dla swojego K9 »
pies w akcji ratunkowej

 


Dobierz odzież do wymagań » Odkryj tajniki współczesnej komunikacji wojskowej »
ubiór taktyczny łączność dla wojska

 


Czyszczenie broni i jej elementów - krok po kroku »

czyszczenie broni


sprawdź »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Macedonia Północna dołącza do NATO

Macedonia Północna stała się nowym 30 członkiem NATO po złożeniu 27 marca 2020 r. dokumentu przystąpienia do Traktatu Północnoatlantyckiego w Departamencie Stanu USA w Waszyngtonie. Sojusznicy NATO...

Aktualny numer

6/2019
SPECIAL OPS 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - NGSW - NOWA GENERACJA;
  • - Bieszczadzki WZD,
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl