Międzynarodowe ćwiczenia antyterrorystów we Wrocławiu

Błażej  Bierczyński  /  SPECIAL OPS 6/2015  /  20-01-2016
MACTRONIC

W ramach projektu „Bezpieczny Dolny Śląsk”, w dniach 25-27 listopada 2015 r. odbyły się we Wrocławiu ćwiczenia jednostek antyterrorystycznych i ratowniczych, w których wzięło udział łącznie blisko 100 funkcjonariuszy formacji AT i żołnierzy oraz członków ratownictwa specjalistycznego z Polski, Czech i Słowacji. Głównym elementem ćwiczeń były działania prowadzone w odpowiedzi na symulowane ataki terrorystyczne przeprowadzone w stolicy Dolnego Śląska.

Ćwiczenia pt. „Współdziałanie jednostek antyterrorystycznych z ratowniczymi podczas likwidacji zagrożeń związanych z występowaniem terroryzmu” zaplanowano na długo przed tragicznymi w skutkach zamachami w Paryżu, które jedynie potwierdziły konieczność przygotowania polskich służb pod kątem wysokiego ryzyka wystąpienia podobnych ataków w naszym kraju.

Szkolenie zorganizowała Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Starówka we współpracy z Wrocławskim Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym Policji i Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

W szkoleniu wzięli udział zaproszeni funkcjonariusze Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji z Gdańska, Szczecina i Katowic, czeskiej ZJ (Zásahovej jednotki) KŘP Královehradeckého kraje i słowackiego PPU (Pohotovostny policajny útvar) KR PZ z Nitry oraz Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca, a także zespoły ratownicze: OSP Szczecin oraz Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego S12.

Celem projektu było sprawdzenie możliwości reagowania lokalnych systemów bezpieczeństwa, doskonalenie procedur działania funkcjonariuszy Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji i innych jednostek o tej specjalizacji, w tym również zagranicznych. Istotnym punktem była wymiana doświadczeń dążąca do rozwinięcia i zsynchronizowania współpracy między formacjami policyjnymi, wojskowymi i ratowniczymi. Te ostatnie miały okazję zweryfikować i udoskonalić umiejętność udzielania pomocy rannym w wyniku użycia broni palnej i ładunków wybuchowych, szczególnie w strefie zagrożenia.

Ćwiczenia obejmowały działania z zakresu bezpieczeństwa w środkach komunikacji zbiorowej i obiektach użyteczności publicznej, w miejscach o dużym natężeniu ruchu, szczególnie atrakcyjnych dla zamachowców pod kątem wysokiej liczby potencjalnych ofiar.

Wybór lokalizacji dla poszczególnych etapów ćwiczeń był z tym faktem ściśle związany. Zgodnie ze scenariuszem, w ciągu jednego dnia na terenie stolicy Dolnego Śląska, w kilku jej punktach, przeprowadzono o różnym czasie szereg symulowanych ataków terrorystycznych.

Do pierwszego z nich doszło we wrocławskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim, kolejnych dwóch dokonano symultanicznie w pociągu przy Dworcu PKP oraz w autobusie komunikacji miejskiej. W obu przypadkach zostali ranni i zginęli ludzie, wzięto także zakładników. Kolejnym celem był Urząd Miasta Wrocławia, gdzie zamachowcy zdetonowali ładunek wybuchowy, oraz budynek gimnazjum pełny uczniów i nauczycieli, z których kilkoro również stało się zakładnikami.

Jako że znaczna część ćwiczeń była prowadzona w warunkach nocnych lub w ciemnych czy zadymionych pomieszczeniach i korytarzach, kluczowe było wyposażenie służące efektywnemu oświetleniu (latarki do broni, latarki czołowe) czy identyfikacji członków drużyny (markery RGB), które na potrzeby ćwiczeń dostarczyła lokalna firma Mactronic. Dodatkowo, najaśnice i dyski sygnalizacyjne zwiększały realizm oraz umożliwiały sprawdzenie zdolności antyterrorystów pod kątem wykrywania celów czy orientacji w korytarzach w utrudnionych warunkach.

Tekst: na podstawie mat. MACTRONIC
Zdjęcia: MACTRONIC

Czytaj też: MSPO 2015 >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 6/2015

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl