Międzynarodowe ćwiczenia antyterrorystów we Wrocławiu

Błażej  Bierczyński  /  SPECIAL OPS 6/2015  /  20-01-2016
MACTRONIC

W ramach projektu „Bezpieczny Dolny Śląsk”, w dniach 25-27 listopada 2015 r. odbyły się we Wrocławiu ćwiczenia jednostek antyterrorystycznych i ratowniczych, w których wzięło udział łącznie blisko 100 funkcjonariuszy formacji AT i żołnierzy oraz członków ratownictwa specjalistycznego z Polski, Czech i Słowacji. Głównym elementem ćwiczeń były działania prowadzone w odpowiedzi na symulowane ataki terrorystyczne przeprowadzone w stolicy Dolnego Śląska.

Ćwiczenia pt. „Współdziałanie jednostek antyterrorystycznych z ratowniczymi podczas likwidacji zagrożeń związanych z występowaniem terroryzmu” zaplanowano na długo przed tragicznymi w skutkach zamachami w Paryżu, które jedynie potwierdziły konieczność przygotowania polskich służb pod kątem wysokiego ryzyka wystąpienia podobnych ataków w naszym kraju.

Szkolenie zorganizowała Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Starówka we współpracy z Wrocławskim Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym Policji i Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

W szkoleniu wzięli udział zaproszeni funkcjonariusze Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji z Gdańska, Szczecina i Katowic, czeskiej ZJ (Zásahovej jednotki) KŘP Královehradeckého kraje i słowackiego PPU (Pohotovostny policajny útvar) KR PZ z Nitry oraz Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca, a także zespoły ratownicze: OSP Szczecin oraz Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego S12.

Celem projektu było sprawdzenie możliwości reagowania lokalnych systemów bezpieczeństwa, doskonalenie procedur działania funkcjonariuszy Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji i innych jednostek o tej specjalizacji, w tym również zagranicznych. Istotnym punktem była wymiana doświadczeń dążąca do rozwinięcia i zsynchronizowania współpracy między formacjami policyjnymi, wojskowymi i ratowniczymi. Te ostatnie miały okazję zweryfikować i udoskonalić umiejętność udzielania pomocy rannym w wyniku użycia broni palnej i ładunków wybuchowych, szczególnie w strefie zagrożenia.

Ćwiczenia obejmowały działania z zakresu bezpieczeństwa w środkach komunikacji zbiorowej i obiektach użyteczności publicznej, w miejscach o dużym natężeniu ruchu, szczególnie atrakcyjnych dla zamachowców pod kątem wysokiej liczby potencjalnych ofiar.

Wybór lokalizacji dla poszczególnych etapów ćwiczeń był z tym faktem ściśle związany. Zgodnie ze scenariuszem, w ciągu jednego dnia na terenie stolicy Dolnego Śląska, w kilku jej punktach, przeprowadzono o różnym czasie szereg symulowanych ataków terrorystycznych.

Do pierwszego z nich doszło we wrocławskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim, kolejnych dwóch dokonano symultanicznie w pociągu przy Dworcu PKP oraz w autobusie komunikacji miejskiej. W obu przypadkach zostali ranni i zginęli ludzie, wzięto także zakładników. Kolejnym celem był Urząd Miasta Wrocławia, gdzie zamachowcy zdetonowali ładunek wybuchowy, oraz budynek gimnazjum pełny uczniów i nauczycieli, z których kilkoro również stało się zakładnikami.

Jako że znaczna część ćwiczeń była prowadzona w warunkach nocnych lub w ciemnych czy zadymionych pomieszczeniach i korytarzach, kluczowe było wyposażenie służące efektywnemu oświetleniu (latarki do broni, latarki czołowe) czy identyfikacji członków drużyny (markery RGB), które na potrzeby ćwiczeń dostarczyła lokalna firma Mactronic. Dodatkowo, najaśnice i dyski sygnalizacyjne zwiększały realizm oraz umożliwiały sprawdzenie zdolności antyterrorystów pod kątem wykrywania celów czy orientacji w korytarzach w utrudnionych warunkach.

Tekst: na podstawie mat. MACTRONIC
Zdjęcia: MACTRONIC

Czytaj też: MSPO 2015 >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 6/2015

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Czy wiesz, jaka jest ulubiona latarka straży granicznej oraz myśliwych? 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wojska Specjalne ćwiczą w Gruzji

Ponad 2,5 tys. żołnierzy z 15 państw bierze udział w amerykańsko-gruzińskich manewrach „Agile Spirit ’21”, które zostały zainaugurowane w poniedziałek w bazie Senaki. Wśród ćwiczących są także...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl