Ćwiczenia pt. „Współdziałanie jednostek antyterrorystycznych z ratowniczymi podczas likwidacji zagrożeń związanych z występowaniem terroryzmu” zaplanowano na długo przed tragicznymi w skutkach zamachami w Paryżu, które jedynie potwierdziły konieczność przygotowania polskich służb pod kątem wysokiego ryzyka wystąpienia podobnych ataków w naszym kraju.
Szkolenie zorganizowała Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Starówka we współpracy z Wrocławskim Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym Policji i Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.
W szkoleniu wzięli udział zaproszeni funkcjonariusze Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji z Gdańska, Szczecina i Katowic, czeskiej ZJ (Zásahovej jednotki) KŘP Královehradeckého kraje i słowackiego PPU (Pohotovostny policajny útvar) KR PZ z Nitry oraz Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca, a także zespoły ratownicze: OSP Szczecin oraz Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego S12.
Celem projektu było sprawdzenie możliwości reagowania lokalnych systemów bezpieczeństwa, doskonalenie procedur działania funkcjonariuszy Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji i innych jednostek o tej specjalizacji, w tym również zagranicznych. Istotnym punktem była wymiana doświadczeń dążąca do rozwinięcia i zsynchronizowania współpracy między formacjami policyjnymi, wojskowymi i ratowniczymi. Te ostatnie miały okazję zweryfikować i udoskonalić umiejętność udzielania pomocy rannym w wyniku użycia broni palnej i ładunków wybuchowych, szczególnie w strefie zagrożenia.
Ćwiczenia obejmowały działania z zakresu bezpieczeństwa w środkach komunikacji zbiorowej i obiektach użyteczności publicznej, w miejscach o dużym natężeniu ruchu, szczególnie atrakcyjnych dla zamachowców pod kątem wysokiej liczby potencjalnych ofiar.
Wybór lokalizacji dla poszczególnych etapów ćwiczeń był z tym faktem ściśle związany. Zgodnie ze scenariuszem, w ciągu jednego dnia na terenie stolicy Dolnego Śląska, w kilku jej punktach, przeprowadzono o różnym czasie szereg symulowanych ataków terrorystycznych.
Do pierwszego z nich doszło we wrocławskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim, kolejnych dwóch dokonano symultanicznie w pociągu przy Dworcu PKP oraz w autobusie komunikacji miejskiej. W obu przypadkach zostali ranni i zginęli ludzie, wzięto także zakładników. Kolejnym celem był Urząd Miasta Wrocławia, gdzie zamachowcy zdetonowali ładunek wybuchowy, oraz budynek gimnazjum pełny uczniów i nauczycieli, z których kilkoro również stało się zakładnikami.
Jako że znaczna część ćwiczeń była prowadzona w warunkach nocnych lub w ciemnych czy zadymionych pomieszczeniach i korytarzach, kluczowe było wyposażenie służące efektywnemu oświetleniu (latarki do broni, latarki czołowe) czy identyfikacji członków drużyny (markery RGB), które na potrzeby ćwiczeń dostarczyła lokalna firma Mactronic. Dodatkowo, najaśnice i dyski sygnalizacyjne zwiększały realizm oraz umożliwiały sprawdzenie zdolności antyterrorystów pod kątem wykrywania celów czy orientacji w korytarzach w utrudnionych warunkach.
Tekst: na podstawie mat. MACTRONIC
Zdjęcia:
MACTRONIC
Czytaj też: MSPO 2015 >>>
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |