Pobierz SPECIAL OPS nr 4/2019

Wystarczy, że założysz konto w portalu special-ops.pl »

Systemy segregacji poszkodowanych na polu walki

Michał Czerwiński  /  SPECIAL OPS 2/2015  /  29-05-2015
Michał Czerwiński, US DoD

 „Rhino! Nie ociągaj się! Widzisz, że mamy co robić! Bierz taśmy i zaczynaj sprawdzać, co z nimi! - Tommy nie oszczędzał gardła. Idąc w stronę leja i leżącego na boku MRAP-a, zauważyłem kilka osób leżących w bezruchu. Kilka osób z pojazdów terenowych, które również ucierpiały w spotkaniu z IED, krzyczało głośno… Krzyczało? To mało powiedziane - to było nieludzkie wycie… Dobra - pomyślałem - ogarnij się chłopie i leć do tego, który krzyczy najgłośniej. NIE! To by było niezgodne z zasadami - pomyślałem. - Tommy! Biorę tych na lewo od MRAP-a! Pegi ogarnia pojazd, a ty weź całą prawą stronę! I zacząłem metodycznie poruszać się w wirtualnym korytarzu wyznaczonej strefy, oceniając stan poszkodowanych… Żołnierz po żołnierzu…” 

Segregacja poszkodowanych lub triage (z jęz. francuskiego trier – sortować) — oznacza działanie mające na celu oznaczenie poszkodowanych w celu nadania priorytetów leczenia i ewakuacji w wypadku masowym (duża liczba osób poszkodowanych w jednym miejscu) lub katastrofie. Segregacja obejmuje całokształt działań zmierzających do wdrożenia:

1. wstępnej oceny poszkodowanego,
2. nadania mu priorytetu ewakuacji z miejsca zdarzenia do punktu ewakuacji i wdrożenia wstępnego zaopatrzenia,
3. ewakuacji z punktów ewakuacyjnych do placówek szpitalnych, zgodnie z przyznanym priorytetem ewakuacji.

Przeczytaj także: Medycyna zza barykady

TROCHĘ HISTORII

Pierwsze wzmianki o zastosowaniu segregacji poszkodowanych pochodzą z czasów wojen napoleońskich. Lekarz Dominique Jean Larrey zauważył, że priorytet rozpoczęcia działań medycznych bardziej nawiązywał do wyższości stopnia wojskowego żołnierza bądź losowego położenia poszkodowanego przy drzwiach do szpitala polowego, niż do stanu jego obrażeń. Postanowił to zmienić, nadając priorytety leczenia w pierwszej kolejności osobom, które są w najgorszym stanie, aczkolwiek rokującym na uratowanie życia i, co najważniejsze, będącym w stanie powrócić z powrotem na pole walki. Tak więc skala obrażeń i zatrzymanie procesu umierania przyświecały panu Larrey’emu wyłącznie po to, aby zapewnić Napoleonowi ludzi do walki.

Bardzo krwawe wojny prowadzone przez Napoleona skutkowały więc innym spojrzeniem na działania ratownicze na polu walki. Musiało upłynąć wiele czasu, aby znowu rozważyć sens segregacji poszkodowanych.

Ponownie o segregacji usłyszano w czasach amerykańskiej wojny domowej, gdzie niejaki Jonathan Letterman, pełniący obowiązki dyrektora medycznego wojsk Unii, rozważył konieczność przywrócenia zdolności bojowej jak największej liczbie rannych żołnierzy. Poza nowym spojrzeniem na segregację poszkodowanych i udzielaniem pomocy medycznej na polu walki, wprowadził on również służbę ambulansów transportujących najbardziej poszkodowanych (wymagających zabiegów operacyjnych) do szpitali na zapleczu frontu.

Dzięki systemowi kolorowych wstążek lub kolorowych znaczników (np. szminek) oznaczał najbardziej potrzebujących, nadając w ten sposób priorytet ewakuacji. W znaczący sposób przełożyło się to na przeżywalność żołnierzy na froncie i co za tym idzie – odbudowę zdolności bojowej.

W czasach pierwszej wojny światowej stosowało się segregację poszkodowanych już rutynowo, używając również środków mobilnych do ewakuacji poszkodowanych na tyły – w celu przeprowadzenia bardziej skomplikowanych zabiegów operacyjnych. Warto zaznaczyć, że istniała nawet swego rodzaju instrukcja, jak postępować z rannymi trafiającymi do punktów ewakuacyjnych lub obecnie nazywanych FST (Forward Surgical TeamsWysunięte Zespoły Chirurgiczne):

1. zdejmij z poszkodowanego mokrą odzież,
2. ogrzewaj za pomocą kocy, piecyków lub podgrzewanych stołów (używanych również do operacji),
3. podaj gorące napoje i żywność,
4. podaj morfinę w razie bólu,
5. załóż lub popraw założone usztywnienia i opatrunki,
6. podaj dożylnie sole fizjologiczne,
7. w razie konieczności wykonaj transfuzję krwi pobierając ją od oznaczonych dawców.

Biorąc pod uwagę obecne założenia medycyny urazowej – wszystkie (z ograniczeniem karmienia rannych) zalecenia również stosowane są na nowoczesnym polu walki z hipotermią i hipowolemią.

Przeczytaj także: Zespołowy zestaw medyczny

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  22
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 2/2015

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Koszule taktyczne, które pozwalają wtopić się w tło »
latarka czołowa kurtka taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


 


Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ochrona informacji i systemów teleinformatycznych w cyberprzestrzeni Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
W skrypcie omówiono zagrożenia informcji i systemów teleinformatycznych, takich jak oprogramowanie złośliwe, cyberprzestępstwa i cyberterroryzm (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wspólna akcja CBŚP i SG

Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej i Centralnego Biura Śledczego Policji przeprowadzili kolejne uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie ułatwiali...

Aktualny numer

1/2020
SPECIAL OPS 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych
  • - Rangers z Lamego CTOE/FOE
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl