Na miejscu jego oczom ukazał się widok, do którego przywykł podczas tysięcy godzin szkolenia taktycznego. „Gładki” leżał na ziemi i samodzielnie zaopatrywał opaską zaciskową lewą rękę. Nad nim „Globus” starał się uciskać udo, które zabarwione na czerwono, wyraźnie przykuwało uwagę. Doświadczenie bojowe, które posiadał, nie skierowało wzroku na to, co oczywiste – rany. Tym zajęli się koledzy z „paki” oraz sam poszkodowany.
Zobacz także: Medyczne zestawy taktyczne
Jego uwagę przyciągnął ciężki, przyspieszony i płytki oddech „Gładkiego” oraz po uważniejszej obserwacji postrzępiona i lekko dymiąca kamizelka taktyczna, na wysokości prawej piersi. Wyrwa w stanowisku ogniowym wskazywała na „krótkotrwałą obecność” w tym miejscu granatu RPG-7, jednego z niewielu, które w ogóle podążały w oczekiwanym przez przeciwnika kierunku. „No to zabawimy tu dłużej”, powiedział cicho i jednym ruchem zwolnił zaczepy „Squad Packa” – „tym razem to nie są ćwiczenia…”»
W poprzednim artykule poruszaliśmy tematykę zestawu indywidualnego: omawialiśmy jego proponowaną zawartość oraz przeznaczenie. Jako element indywidualny musi stanowić integralną część wyposażenia każdego żołnierza/operatora. Każdy z nich w razie konieczności musi przynajmniej spróbować zaopatrzyć najczęstsze obrażenia właśnie z jego pomocą.
Zobacz także: Szkolenie medyczne WZD MOSG
Rozwinięciem zestawu indywidualnego jest zestaw, którego zadaniem jest zaopatrzenie rannej sekcji, złożonej z 6–8 operatorów. Oczywiście zestaw „sekcyjny” nie stanowi odrębnego wyposażenia, wystarczającego do kompleksowego zabezpieczenia poszkodowanych osób. Jest wyłącznie uzupełnieniem zestawów indywidualnych i pośrednikiem pomiędzy zestawami indywidualnymi a plecakiem medycznym (plecakiem ewakuacji medycznej). Często w nomenklaturze wojskowej jest nazywany Squad/Section Kit lub plecakiem ratownika/sanitariusza.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
PRZEZNACZENIE
Zestaw sekcyjny pozwala na zabezpieczenie operacji mobilnych z użyciem pojazdów, pieszych patroli w trudnym terenie lub w terenach zabudowanych, gdzie mobilność i waga plecaka mogą być zarówno sprzymierzeńcem, jak i wrogiem. Bardzo często w operacjach specjalnych zamiast dużego plecaka medycznego (plecaka ewakuacji medycznej), używa się dwóch, trzech plecaków sekcyjnych, po których rozdzielone są środki medyczne, z tym że ratownik medyczny/lekarz/paramedyk posiada w swoim plecaku środki farmakologiczne oraz zestawy wymagające odpowiedniej wiedzy medycznej. Służby policyjne realizując działania o charakterze działań specjalnych również doszły do wniosku, że łatwiej jest posiadać zestaw przejściowy do zabezpieczenia poważniejszych urazów, niż „ciągać się” z dużym plecakiem medycznym, w którym jest „wszystko”, lecz niekoniecznie to, co jest potrzebne w trakcie trwania operacji. W ostatniej dekadzie plecaki są konstruowane w taki sposób, aby umożliwiały swobodne przemieszczanie się w szyku bojowym, nie wystawały poza obręb ciała operatora, posiadały systemy umożliwiające szybkie odrzucenie i wpięcie (np. do kamizelki) oraz wewnętrzny – jasny system doboru wyposażenia.
Zobacz także: Tasmanian Tiger Small Medic Pack
OPAKOWANIE
Coś, na co najczęściej zwracamy uwagę, to wygląd zewnętrzny. Nie ma się co dziwić, każdy z nas nie weźmie na plecy czegoś, co wyglądając pokracznie będzie szczególnie zwracało na siebie uwagę w niebezpiecznym środowisku. Poza tym nikt w rejonie zagrożenia nie chce, aby jego specjalność „ratownika bojowego” wyróżniała go z grupy. Dlatego jedną z ważniejszych rzeczy, na którą musimy zwrócić uwagę przy doborze plecaka sekcyjnego, jest jego ergonomiczność i możliwość wielofunkcyjności.