Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Nowa profesja w obszarze bezpieczeństwa morskiego – MarSec Operator

Nowa profesja w obszarze bezpieczeństwa morskiego

Nowa profesja w obszarze bezpieczeństwa morskiego

Choć zapewne większość czytelników spędzała niedawno święta w rodzinnej atmosferze przy suto zastawionym stole, a potem winszowała sobie sukcesów w Nowym Roku to całkiem spora grupa 199 marynarzy stanowiących załogi 13 statków i jednego jachtu spędziła ten okres w niewoli u Somalijskich piratów. Od 2008 roku, kiedy to drastycznie wzrosło piractwo w rejonie Rogu Afryki, a do ataków i uprowadzeń statków zaczęło dochodzić w odległości powyżej 1200 mil morskich od wybrzeża Somalii świat zobaczył, iż na morzu dla statków i załóg nie tylko niebezpieczeństwo stanowią czynniki naturalne czy ludzkie błędy nawigacyjne.

Zobacz także

Krzysztof Mątecki Siły specjalne ćwiczyły w Arktyce

Siły specjalne ćwiczyły w Arktyce Siły specjalne ćwiczyły w Arktyce

W dniach od 23 lutego do 11 marca 2024 roku na skutych lodem terenach Arktyki odbywały się ćwiczenia obronne pk. „Arctic Edge 24”, w których udział wzięło blisko czterystu operatorów sił specjalnych ze Stanów...

W dniach od 23 lutego do 11 marca 2024 roku na skutych lodem terenach Arktyki odbywały się ćwiczenia obronne pk. „Arctic Edge 24”, w których udział wzięło blisko czterystu operatorów sił specjalnych ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Danii, Norwegii i Wielkiej Brytanii.

European Best Medic Competition 2023 - walka o tytuł najlepszego medyka

European Best Medic Competition 2023 - walka o tytuł najlepszego medyka European Best Medic Competition 2023 - walka o tytuł najlepszego medyka

Pod koniec 2023 roku, na terenie niemieckiego poligonu Grafenwoehr, odbyła się kolejna edycja prestiżowych zawodów medycznych pod hasłem European Best Medic Competition 2023. Tak jak podczas poprzednich...

Pod koniec 2023 roku, na terenie niemieckiego poligonu Grafenwoehr, odbyła się kolejna edycja prestiżowych zawodów medycznych pod hasłem European Best Medic Competition 2023. Tak jak podczas poprzednich edycji, w zawodach wzięli udział najlepsi medycy z armii Stanów Zjednoczonych i krajów partnerskich z NATO. Polska reprezentowana była przez medyków Grupy Zabezpieczenia Medycznego z Jednostki Wojskowej AGAT z Gliwic. Tekst: Krzysztof Mątecki Zdjęcia: US Army

Krzysztof Mątecki Zimowe zawody Wintertide 2023

Zimowe zawody Wintertide 2023 Zimowe zawody Wintertide 2023

Na terenie kopalni złota w Złotym Stoku odbyła się trzecia edycja taktyczno-ratowniczych zawodów zimowych Wintertide. Zespoły biorące udział w zawodach rywalizowały ze sobą 130 metrów pod ziemią w ciemnych...

Na terenie kopalni złota w Złotym Stoku odbyła się trzecia edycja taktyczno-ratowniczych zawodów zimowych Wintertide. Zespoły biorące udział w zawodach rywalizowały ze sobą 130 metrów pod ziemią w ciemnych korytarzach kopalni oraz na powierzchni, gdzie czekały na nich ujemne temperatury, wiatr i opady śniegu.

Choć do ataków pirackich dochodziło od początków żeglugi, marynarze oswoili się z niebezpieczeństwem napadów rabunkowych na redach, w wąskich przejściach czy w porcie, ale nigdy dotąd nie stawali się tak często zakładnikami w długich trwających po kilka, a nawet kilkanaście miesięcy negocjacjach dla okupu. Kiedy środki ochrony biernej i aktywnej statku przestały być skuteczne powstała pilna potrzeba zatrudnienia przeszkolonych i uzbrojonych ochroniarzy.

Wyjątkowo długo Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) i armatorzy wzbraniali się przed udostepnieniem miejsca na pokładach statków dla uzbrojonych kontraktorów zasłaniając się niesłusznie obawą eskalacji przemocy ze strony napastników czy też całkiem słusznie ze względu na skomplikowane przepisy prawne państw bandery czy przepisy odwiedzanych portów.

Relatywnie niskie koszty, użytkowania statków, w stosunku do innych środków lokomocji, sprawiły, iż obecnie, mimo rozwoju technologicznego aż 98% światowej wymiany handlowej odbywa się na morzu, ponadto około połowa światowego transportu ropy naftowej obejmuje żeglugę. Specyficzne warunki transportu morskiego w postaci niestrzeżonych i naturalnie niedostępnych dla ludzi wód wygenerowało nasilające się zjawisko terroryzmu oraz piractwa morskiego.

Społeczność międzynarodowa czy też misja wojskowa UE ATALANTA nie jest w stanie objąć ochroną wszystkich statków w rejonie Rogu Afryki. Jedynie mogą zaoferować  konwoje na krótkich dystansach ograniczając się do Rekomendowanego Międzynarodowego Korytarza Tranzytowego – IRTC. Prędkość i konieczność dostosowania się do grafiku, zniechęca armatorów, mających krótki czas na dostarczenie ładunku do określonego portu.

Zaniedbywanie względów bezpieczeństwa, dodatkowo oszczędzanie kosztów na zatrudnianiu zespołów ochrony, bądź korzystanie z dobra substytucyjnego w postaci nieuzbrojonych konsultantów, kończą się często porwaniami statków, za które płaci się okupy coraz częściej wynoszące ponad 10 mln $. Przestępczość na morzu doszła do takiego stopnia, że walka z piractwem zaczyna stawać się jednym z priorytetów żeglugi międzynarodowej.

Na rzecz walki z zagrożeniami asymetrycznym zaczyna pracować również nauka, a „maritime security” przyjmuje już znamiona dziedziny naukowej. Podobnie jak terroryści, piraci zmieniają taktykę, wykorzystują działania operacyjne i wywiadowcze w celu zdobycia tras rejsów wartościowych statków, potrafią poprzez opłacane źródła uzyskiwać dane wywiadowcze nawet z centrum shippingu w Londynie. Walka z piratami wymaga ciągłego usprawniania i rozwoju operacji antypirackich, co sprzyja rozwojowi zakresy obowiązków nowego zawodu operatorów MarSec.

Charakterystyka zawodu

Pierwszym znaczącym dla podejmujących pracę w tym zawodzie są perspektywy zarobkowe, chociaż i co bardziej wrażliwi mogą liczyć na słynny „romantyzm morza”.

Z pewnością wynagrodzenie, z racji pracy na statku jest wiele wyższe, niż za ochronę imprez masowych, czy sklepów, niemniej zagrożenie, wynikające z przepływania w rejonach, uznawanych za teatr działań wojennych, a w szczególności zagrożeniem użycia przez piratów nie tylko broni automatycznej, ale i granatników z pociskami kumulacyjnymi, co gorsza, gdy płynie się na gazowcu, bądź tankowcu, czyni tę profesję jeszcze bardziej niebezpieczną.

Nie zawsze jednak w pracy ochroniarza na statku wykorzystuje się broń (Uzupełnij brakujący ekwipunek). Skomplikowane regulacje prawa międzynarodowego na wodach terytorialnych państw, czy bander, pod którymi pływają statki, wykorzystanie broni na burcie ma się różnie. Często z racji wrażliwego ładunku (LPG lub ropa naftowa), armator unika zatrudnienia uzbrojonych ochroniarzy, zastępując ich nieuzbrojonymi konsultantami, wykorzystującymi nieletalne środki ochrony, jak LRAD, armatki wodne, czy elementy pasywne, jak siatki, druty kolczaste, bądź wykorzystanie cytadeli – specjalnego pomieszczenia, w którym załoga ma możliwość ukrycia się w przypadku ataku pirackiego. Tacy operatorzy nie mogą brać udziału w bezpośrednich starciach z piratami, chociaż umiejętności walki wręcz będą dodatkowym atutem przy zatrudnieniu.

Kontrakty są bardzo zróżnicowane. Z racji nienormowanego ruchu większości statków, główną miarą czasu pracy są tak naprawdę rejsy, ale zdarzają się również kontrakty miesięczne. Podyktowane to jest polityką kadrową konkretnego PMC i uzyskanymi przez firmę kontraktami.  Rejsy przez HRA trwają zwykle od 10 do 18 dni i są uzależnione od prędkości, jaką rozwija statek.  Najczyściej jednak jest to około 14 dni. Warto wspomnieć także o tym, że podczas podpisywania kontraktów, za dzień żeglugi poza terenem podwyższonego ryzyka wynagrodzenie może być niższe.

Kursy i szkolenia

Od operatorów MarSec, wymagane są odpowiednie kwalifikacje. Najbardziej rozpowszechnionymi z wymaganych kursów są szkolenia w ramach konwencji STCW (Standards of Training, Certification and Watchkeeping), określa ona wymagania dla załóg na statkach morskich. Podpisanie konwencji miało miejsce w Londynie w 1978 roku. W 1995 wprowadzono zmiany do konwencji, które zaczęły obowiązywać od 1997 roku.

Priorytetowym szkoleniem dotyczącym konwencji STCW jest Podstawowy Trening Bezpieczeństwa - Basic Safety Training. Zawiera on w sobie 4 szkolenia teoretyczno – praktyczne, z zakresu bezpieczeństwa i odpowiedzialności społecznej, indywidualnych technik ratunkowych, przeszkolenia medycznego oraz przeciwpożarowego. Podstawowy trening STCW możemy utożsamiać z przeszkoleniem BHP, co, mimo, iż w pracy ochroniarza na statku niekoniecznie musi się przydać, wzięcie udziału w takim przeszkoleniu jest obowiązkowe. Szkolenie takie musi przejść każdy pływający na statku począwszy od kapitana skończywszy na osobie odpowiedzialnej za wymianę pościeli i ręczników. Podczas poszukiwania pracy można natknąć się w wymaganiach na skrót Basic STCW, albo po prostu STCW 95. Oznacza to właśnie podstawowe szkolenia bezpieczeństwa.

Kolejne kursy, są dużo bardziej specjalistyczne i dotyczą już stricte obowiązków pracowników związanych z ochroną. 

Najczęściej wymaganym i najbardziej rozpowszechnionym szkoleniem wśród Operatorów MarSec jest oficer ochrony statku (SSO - Ship Security Officer). Na każdym statku powinna być osoba odpowiedzialna za ochronę. Obowiązek ten spada przeważnie na kapitanów i starszych oficerów (w zależności od wielkości statku) niemniej od członków zespołów ochrony już wymaga się takich kwalifikacji. Ukończenie kursu SSO i uzyskanie międzynarodowego certyfikatu świadczy m.in. o zaznajomieniu z ISPS oraz organizacji służby ochrony na statku, a tym samym przygotowaniu do pełnienia obowiązków Oficera Ochrony Statków. W rzeczywistości PMC oczekuje od kandydatów do pracy orientowania się i rozeznania w funkcjonujących systemach ochrony statku, co potwierdza ukończenie tego kursu.  

Poza statkami ochrona wymagana jest także w portach, a osobą zarządzającą ochroną w porcie jest (Oficer Ochrony Obiektu Portowego -Port Facility Security Officer). Niektóre firmy ochroniarskie, w celach pieczołowitej selekcji i wyboru najlepiej wykwalifikowanych pracowników, oczekują również tego certyfikatu. Wiele symptomów wskazuje także na to, że w niedługim czasie, w związku z wysoko rozwiniętym w pewnych regionach piractwem redowym, a także zagrożeniem atakami terrorystycznymi, konieczne będzie zastosowanie uzbrojonej ochrony także i w obiektach portowych. Poza tym Operator MarSec to profesjonalista w dziedzinie bezpieczeństwa morskiego, w którego skład wchodzi także bezpieczeństwo obiektów portowych. 

Każdy z podanych kursów ma swój określony program, jaki został uznany przez IMO – International Maritime Organisation, będącą jedną z komórek ONZ.

Poza wymaganiami konwencji STCW, którą aprobują 133 państwa, w branży znajdują się także międzynarodowe stowarzyszenia, liczące się pomiędzy firmami ochroniarskimi. Przynależność do takich organizacji służy przede wszystkim wiarygodności i wzajemnemu zrozumieniu relacji armator – PMC – członek pokładowego zespołu ochrony. Ponieważ prawo międzynarodowe nie posiada wyraźnie sprecyzowanych restrykcji dotyczących każdej sytuacji, związanej z bezpieczeństwem morskim, stąd też owe stowarzyszenia uzgadniają swoje postanowienia między sobą. Doskonałym przykładem jest IAMSP – International Association of Maritime Security Professionals, integrujące pracowników sektora bezpieczeństwa morskiego. 

Częstym błędem osób chętnych do pracy w ochronie statków jest przesadne skupianie się nad stroną formalną, pomijając istotę spełniania wymagań kompetencyjnych, których wąska interpretacja bardzo często zamyka się na okazaniu określonego certyfikatu i dołączenia go do akt personalnych konkretnego operatora (Uzupełnij brakujący ekwipunek). Jako niezbędny w pracy Operatora MarSec jest kurs lub specjalny moduł antypiracki do kursu SSO dotyczący sposobu prowadzenia działań przez piratów oraz terrorystów na morzu, omawiający ich modus operandi, BMP 4 – Best Management Practices against Somalia Based Piracy, przygotowywanie SSAA – Ship Security Antypiracy Audit. W czasie kursu uczestnicy zapoznają się z organizacją systemu ochrony statków w rejonie Rogu Afryki czy poznają procedury zapobiegania oraz ochrony przed atakami pirackimi. Nie jest to kurs taktyczny, ale wiedza z niego wyniesiona wydaje się być nieoceniona w przypadku podejmowania pracy w ochronie statków nawet dla najbardziej doświadczonych operatorów w operacjach VBSS z grupy wodnej GROMU, Formozy czy MOSGu. Firma Maritime Safety & Security, jako jedyna w Polsce, organizuje kurs antypiracki, na którym m.in. wykładowcami są eksperci firmy kapitanowie, którzy dowodzili porwanymi statkami, takimi jak VLCC SIRIUS STAR czy MV BELUGA NOMINATION. Firmy ochroniarskie przy zatrudnianiu już nie tylko zwracają uwagę na odpowiednie certyfikaty, czy przeszłość taktyczną i służbę w siłach specjalnych, ale i są zainteresowane znajomością obszaru „maritime security”.

Dodatkowa certyfikacja

Podstawowym dokumentem osób pływających jest Książeczka Żeglarska – Seaman’s Book, która zawiera w sobie kwalifikacje morskie pracownika oraz spis jego kariery. Powszechnie uznaje się, iż jest to swoisty paszport marynarza. Do wyrobienia tego dokumentu, wymaga się certyfikatu odbycia podstawowego treningu bezpieczeństwa STCW 95 oraz ważnego świadectwa zdrowia, zawierającego w sobie opinie specjalistów oraz ogólne badania – Międzynarodowy Certyfikat Zdrowia ENG1. Posiadanie Seaman’s Book przez kandydata na członka VPDs (Vessel Protection Detachments) to dodatkowy atut ułatwiający załatwienie podróży bez wizy lub ubezpieczenie jak członka załogi. 

Zestaw dokumentów Operatora MarSec powinien zawierać jeszcze kurs radiooperatora w służbie morskiej może być też znany na świecie i łatwy do zdobycia angielski RYA VHF wydany przez Royal Yachting Association, podobnie jak Kurs Radarowy RYA. MarSec Operator musi posiadać umiejętności prowadzenia korespondencji radiowej w komunikacji morskiej, co potwierdza pierwszy wspomniany dokument. Podobnie w czasie wachty, kiedy to środki obserwacji wzrokowej są jeszcze zbyt słabe, aby rozpoznać obiekt musi potrafić zidentyfikować „podejrzane echo” na ekranie radarowym, określić jego parametry ruchu celu czy odróżnić zakłócenia od celów rzeczywistych. Wartość MarSec Operatora, dla którego radar, ARPA czy AIS stanowią zagadkę, a nie są jego pomocnymi narzędziami nie jest zbyt wielka na pokładzie statku. 

MarSec Operator to szeroko pojmowany profesjonalista w dziedzinie bezpieczeństwa morskiego błądzi ten, kto doszukuje się jego roli jedynie w czynnym odparciu ataku. On również przygotowuje statek do wejścia w rejon HRA, szkoli załogę w postępowaniu w czasie ataku, pomaga przygotować Cytadelę i wykorzystuje wszystkie możliwe systemy statkowe do identyfikacji zagrożeń i walki w przypadku ataku. Trudno jest nauczyć się tego wszystkiego w ciągu kilku kursów a jeszcze bardziej trudno na normalnym kursie SSO przeznaczonym dla marynarzy. Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem jest znajomość języka angielskiego, który jest głównym językiem morskim oraz znajomości terminologii marynarskiej. Stąd warto, aby nawet dobrze posługujący się językiem angielskim kandydat na MarSec Operatora ukończył kurs języka angielskiego dla marynarzy w Systemie Merlin. 

Koszt przygotowania zawodowego MarSec Operatora na całkiem przyzwoitym poziomie po ukończeniu tych wszystkich kursów u nas w kraju to koszt rzędu 5- 6 tys.pln  ( za granicą 5-6 tys. Euro). To całkiem niewiele zważywszy na perspektywy zarobków rzędu kilkunastu tysięcy za 14 dniowy rejs.

Rekrutacja

Specyfika pracy na morzu oraz bardzo często wymagane doświadczenie bojowe, sprawia, iż może powstawać wrażenie, że ten zawód przeznaczony jest tylko i wyłącznie dla byłych żołnierzy oddziałów SEALs, SBS, Formozy, czy Kampfschwimmer. Okazuje się jednak, że zapotrzebowanie na operatorów jest tak wysokie, że zatrudnia się wiele osób spoza tego wąskiego grona. Operatorem MarSec może zostać nie tylko ktoś z przeszłością ze special forces czy wojskową i policyjną ale także z doświadczeniem z ochrony.

Poniżej znajdują się wymagania wybranych firm ochroniarskich wobec kandydatów. W zależności od prestiżu firmy, są dosyć zróżnicowane. Łatwo jednak zauważyć, iż elementem wspólnym są szkolenia STCW – SSO oraz Basic Safety Trening. Wiele firm wymaga także wiedzy z zakresu operacji antypirackich, niemniej, nic nie zastąpi odpowiedniego doświadczenia w formacjach uzbrojonych, czy morzu.

1. Aspida www.aspida.org

a. Doświadczenie z służby w siłach specjalny

2. Atlas Inc. www.atlasinc.co.uk

a. Udokumentowana służba wojskowa
b. SSO
c. STCW 95
d. ENG1

3. Ambry Risk www.ambreyrisk.com

a. Doświadczenie zawodowe

4. Black Pearl Maritime Security Management www.blackpearl-msm.co.uk


a. SSO
b. Książeczka żeglarska
c. Odbyta służba wojskowa
d. Ubezpieczenie
e. Szczepienie na żółtą gorączkę

5. Galene www.galeneglobalmaritime.com

a. STCW 95
b. SSO
c. Military Trauma Medic
d. RYA Powerboat
e. RYA UKF
f. RYA Radar

 

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ireneusz Chloupek Ścigając ponad granicami

Ścigając ponad granicami Ścigając ponad granicami

W artykule reportaż z przebiegu wspólnego szkolenia funkcjonariuszy Wydziału Realizacyjnego Departamentu Wywiadu Skarbowego Ministerstwa Finansów RP i grupy interweniowania operacyjnego SON czeskiej Służby...

W artykule reportaż z przebiegu wspólnego szkolenia funkcjonariuszy Wydziału Realizacyjnego Departamentu Wywiadu Skarbowego Ministerstwa Finansów RP i grupy interweniowania operacyjnego SON czeskiej Służby Celnej (Skupina Operativního Nasazení Celní správy ČR), jakie odbyło się pod koniec września 2016 r. w Lubaniu.

Mateusz J. Multarzyński Policyjne Zawody Strzelców Wyborowych „BEKAS 2016”

Policyjne Zawody Strzelców Wyborowych „BEKAS 2016” Policyjne Zawody Strzelców Wyborowych „BEKAS 2016”

Minireportaż z 1. Policyjnych Zawodów Strzelców Wyborowych „Bekas 2016”, które zostały zorganizowane w dniach 5–7 października 2016 r. na jednej z podwarszawskich strzelnic.

Minireportaż z 1. Policyjnych Zawodów Strzelców Wyborowych „Bekas 2016”, które zostały zorganizowane w dniach 5–7 października 2016 r. na jednej z podwarszawskich strzelnic.

Wojtek „Lichy” Lichota Paramedyk 2016

Paramedyk 2016 Paramedyk 2016

Reportaż z przeprowadzonej IX edycji ogólnopolskich zawodów treningowo-szkoleniowych PARAMEDYK 2016 dla mundurowych formacji taktyczno-ratowniczych zorganizowanej w dniach 27-30 września 2016 r. w Gdańsku.

Reportaż z przeprowadzonej IX edycji ogólnopolskich zawodów treningowo-szkoleniowych PARAMEDYK 2016 dla mundurowych formacji taktyczno-ratowniczych zorganizowanej w dniach 27-30 września 2016 r. w Gdańsku.

Iwona Panas Grom Challenge 2016 - marka ekstremalnego wysiłku

Grom Challenge 2016 - marka ekstremalnego wysiłku Grom Challenge 2016 - marka ekstremalnego wysiłku

Blisko dwustu uczestników stanęło na starcie czwartej już edycji biegu Grom Challenge, odbywającego się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze, gdzie do niedawna szkolili się...

Blisko dwustu uczestników stanęło na starcie czwartej już edycji biegu Grom Challenge, odbywającego się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze, gdzie do niedawna szkolili się żołnierze JW 2305. Dzięki nim, a także poziomowi trudności, ten ekstremalny bieg stał się marką samą w sobie.

Błażej Bierczyński Legionowo w ogniu

Legionowo w ogniu Legionowo w ogniu

Jeżeli w ogniu hartuje się stal, to Centrum Szkolenia Policji w Legionowie było prawdziwą kuźnią siły charakteru i mięśni oraz woli walki, a jednocześnie polem bitwy. 29 września 2016 r. zmierzyło się...

Jeżeli w ogniu hartuje się stal, to Centrum Szkolenia Policji w Legionowie było prawdziwą kuźnią siły charakteru i mięśni oraz woli walki, a jednocześnie polem bitwy. 29 września 2016 r. zmierzyło się tam ze sobą 38 zespołów reprezentujących formacje mundurowe MSWiA i MON. I jeżeli w ubiegłym roku uczestnicy dali z siebie wszystko i „jechali do odcięcia”, bo właśnie taką nazwę nosiła poprzednia edycja, to tym razem - zgodnie z nomenklaturą tegorocznej odsłony, Legionowo faktycznie zapłonęło. Redakcja...

Błażej Bierczyński Bezpieczny Dolny Śląsk 2016 – zgrywające warsztaty taktyczne

Bezpieczny Dolny Śląsk 2016 – zgrywające warsztaty taktyczne Bezpieczny Dolny Śląsk 2016 – zgrywające warsztaty taktyczne

Wrocław ponownie stał się celem skoordynowanych ataków terrorystycznych. W różnych punktach miasta, charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu, napastnicy otworzyli ogień, zdetonowali ładunki wybuchowe,...

Wrocław ponownie stał się celem skoordynowanych ataków terrorystycznych. W różnych punktach miasta, charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu, napastnicy otworzyli ogień, zdetonowali ładunki wybuchowe, wzięli zakładników. Na szczęście były to tylko ćwiczenia zgrywające jednostek antyterrorystycznych oraz grupy ratownictwa specjalistycznego, realizowane - wzorem roku poprzedniego, w dniach 28-30 października 2016 r., w ramach projektu „Bezpieczny Dolny Śląsk”.

Błażej Bierczyński WZD MOSG na ćwiczeniach w Finlandii

WZD MOSG na ćwiczeniach w Finlandii WZD MOSG na ćwiczeniach w Finlandii

Wspólne ćwiczenia Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Straży Granicznej Finlandii to coroczna tradycja, która w edycji 2016 została zrealizowana w drugiej połowie września w formie intensywnych kilkudniowych...

Wspólne ćwiczenia Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Straży Granicznej Finlandii to coroczna tradycja, która w edycji 2016 została zrealizowana w drugiej połowie września w formie intensywnych kilkudniowych warsztatów w Fińskiej Akademii Straży Granicznej w Immola. Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczania Działań MOSG i 5. Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoka Fińska uczestniczyli m.in. w szkoleniu obejmującym użycie psa bojowego.

Błażej Bierczyński Rocznik 2016 o „bojowym przebiegu”

Rocznik 2016 o „bojowym przebiegu” Rocznik 2016 o „bojowym przebiegu”

Jeśli bieganie i pokonywanie kolejnych kilometrów przestaje ci wystarczać… czołgaj się, przedzieraj przez tor przeszkód, dźwigając dodatkowe wyposażenie, wykonuj karne pompki, strzelaj do celu próbując...

Jeśli bieganie i pokonywanie kolejnych kilometrów przestaje ci wystarczać… czołgaj się, przedzieraj przez tor przeszkód, dźwigając dodatkowe wyposażenie, wykonuj karne pompki, strzelaj do celu próbując opanować drżenie wymęczonych mięśni i odpowiadaj logicznie na pytania, a to wszystko w bojowym duchu pod patronatem jednostek Wojska Polskiego, w tym Wojsk Specjalnych. Mijający 2016 rok obfitował w ogromną liczbę wydarzeń biegowych, kolejnych edycji i imprezowych debiutów. GROM Challenge został zrelacjonowany...

Globemaster Tactical Warrior Challenge 2016 - 2 Gun

Tactical Warrior Challenge 2016 - 2 Gun Tactical Warrior Challenge 2016 - 2 Gun

Rok 2016 to trzeci rok z rzędu, jak Klub Strzelecki Kryza oraz Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM organizują wspólnie międzynarodowe zawody taktyczno-strzeleckie TACTICAL WARRIOR CHALLENGE – 2 GUN. Podobnie...

Rok 2016 to trzeci rok z rzędu, jak Klub Strzelecki Kryza oraz Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM organizują wspólnie międzynarodowe zawody taktyczno-strzeleckie TACTICAL WARRIOR CHALLENGE – 2 GUN. Podobnie jak w 2015 roku, areną, na której rywalizowali strzelcy na co dzień pełniący służbę w jednostkach specjalnych, był Ośrodek Szkolenia Poligonowego w Strzepczu. Na stałe też w kalendarzu zagościł termin, w którym organizowane są zawody, to zawsze pierwszy weekend sierpnia. Zawody tej edycji zostały rozegrane...

Błażej Bierczyński BOA KGP u TEK-tycznych „towarzyszy broni”

BOA KGP u TEK-tycznych „towarzyszy broni” BOA KGP u TEK-tycznych „towarzyszy broni”

Współczesny terroryzm nie uznaje granic, podziałów narodowościowych, przenosząc wojny z odległych pól bitew do centrów miast. Skuteczne zapobieganie aktom terroru o podłożu kryminalnym, politycznym (nacjonalistycznym),...

Współczesny terroryzm nie uznaje granic, podziałów narodowościowych, przenosząc wojny z odległych pól bitew do centrów miast. Skuteczne zapobieganie aktom terroru o podłożu kryminalnym, politycznym (nacjonalistycznym), kulturowym (religijnym) lub społecznym wymaga w związku z tym nie tylko przygotowania wewnętrznego służb, tj. zapobiegania atakom i reagowania na nie w ramach państwowych struktur, ale również współdziałania z jednostkami zagranicznymi, zarówno krajów ościennych, jak i w ramach szerszej...

Globus Tactical Fighter 2016

Tactical Fighter 2016 Tactical Fighter 2016

Relacja z zawodów strzeleckich Tactical Fighter rozegranych w Lublewie Gdańskim w dniach 8-9 listopada 2016 roku zorganizowanych przez Jednostkę Wojskową Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskego...

Relacja z zawodów strzeleckich Tactical Fighter rozegranych w Lublewie Gdańskim w dniach 8-9 listopada 2016 roku zorganizowanych przez Jednostkę Wojskową Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskego przy współpracy z firmą Tactical Bushido.

Globus Long Range MYKITA 2017

Long Range MYKITA 2017 Long Range MYKITA 2017

W dniu 23 czerwca 2017 r. na terenie Ośrodka Szkoleń Poligonowych przeprowadzona została 3 edycja zawodów strzeleckich Long Range MYKITA. Zawody od 2 edycji mają charakter międzynarodowy. Organizatorem...

W dniu 23 czerwca 2017 r. na terenie Ośrodka Szkoleń Poligonowych przeprowadzona została 3 edycja zawodów strzeleckich Long Range MYKITA. Zawody od 2 edycji mają charakter międzynarodowy. Organizatorem zmagań były dwa współpracujące ze sobą od lat podmioty, Klub Strzelecki KRYZA oraz Fundacja SPRZYMIERZENI Z GROM.

Ireneusz Chloupek SOF Delta Cup 2017

SOF Delta Cup 2017 SOF Delta Cup 2017

17-18 maja 2017 r. rozegrano kolejne, IV Zawody Strzeleckie o Puchar Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2017”, zorganizowane pod egidą Dowódcy Komponentu WS, gen. bryg. Wojciecha Marchwicy. Na tydzień przed...

17-18 maja 2017 r. rozegrano kolejne, IV Zawody Strzeleckie o Puchar Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2017”, zorganizowane pod egidą Dowódcy Komponentu WS, gen. bryg. Wojciecha Marchwicy. Na tydzień przed obchodami 10-lecia Wojsk Specjalnych reprezentanci należących do nich jednostek WP, funkcjonariusze jednostek specjalnych policji, Straży Granicznej i Ministerstwa Finansów oraz zaprzyjaźnionych organizacji zmierzyli się podczas dynamicznych strzelań w dzień i w nocy – tym razem nie na typowej strzelnicy,...

Błażej Bierczyński, Mateusz J. Multarzyński Tactical Prison Rescue 2017 – we współdziałaniu siła

Tactical Prison Rescue 2017 – we współdziałaniu siła Tactical Prison Rescue 2017 – we współdziałaniu siła

Charakter współczesnych zagrożeń terrorystycznych, opartych na ideach czy kulturowych różnicach, jak i terroru kryminalnego, a także zmiany, jakie zaszły w profilu psychofizycznym przestępców (także tych...

Charakter współczesnych zagrożeń terrorystycznych, opartych na ideach czy kulturowych różnicach, jak i terroru kryminalnego, a także zmiany, jakie zaszły w profilu psychofizycznym przestępców (także tych już osadzonych w zakładach karnych), sprawia, że służby mundurowe muszą być gotowe do efektywnego międzyresortowego działania, niezależnie od swojej bazowej specjalizacji. Z takiego m.in. założenia wychodzą organizatorzy Zawodów i Warsztatów Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej...

Globemaster „God bless our troops, especially our snipers”

„God bless our troops, especially our snipers” „God bless our troops, especially our snipers”

Reportaż z warsztatów snajperskich dla żołnierzy i funkcjonariuszy jednostek specjalnych wchodzących w skład Ministerstwa Obrony Narodowej i pododdziałów specjalnych wywodzących się z Ministerstwa Spraw...

Reportaż z warsztatów snajperskich dla żołnierzy i funkcjonariuszy jednostek specjalnych wchodzących w skład Ministerstwa Obrony Narodowej i pododdziałów specjalnych wywodzących się z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które zorganizowano w Ośrodku Szkoleń Poligonowych w Strzepczu w dniach 4-9 czerwca 2017 r.

Redakcja "Każde życie jest dla nas najważniejsze, bez względu na to, po której stronie kraty się znajdujesz"

"Każde życie jest dla nas najważniejsze, bez względu na to, po której stronie kraty się znajdujesz" "Każde życie jest dla nas najważniejsze, bez względu na to, po której stronie kraty się znajdujesz"

Jednym z celów reformy więziennictwa w 2010 r. było zwiększenie kompetencji i profesjonalizmu funkcjonariuszy SW oraz odejście od statycznych działań ochronnych na rzecz dynamicznych wewnętrznych. W tym...

Jednym z celów reformy więziennictwa w 2010 r. było zwiększenie kompetencji i profesjonalizmu funkcjonariuszy SW oraz odejście od statycznych działań ochronnych na rzecz dynamicznych wewnętrznych. W tym celu powołano dobrze wyposażone i uzbrojone Grupy Interwencyjne, przygotowane do szybkiego reagowania w przypadku, gdy zawiodą mediacje oraz zagrożone jest ludzkie życie lub zdrowie, a na co dzień ukierunkowanych na zapobieganie popełnianiu przestępstw przez osoby w izolacji penitencjarnej, wypadkom...

Wojtek „Lichy” Lichota PARAMEDYK 2017

PARAMEDYK 2017 PARAMEDYK 2017

Zgodnie z danym słowem spotykamy się przy okazji kolejnych taktyczno-ratowniczych zawodów Paramedyk. Jubileuszowa X edycja przyniosła kilka nowości w porównaniu do poprzedniej odsłony. Według zapowiedzi...

Zgodnie z danym słowem spotykamy się przy okazji kolejnych taktyczno-ratowniczych zawodów Paramedyk. Jubileuszowa X edycja przyniosła kilka nowości w porównaniu do poprzedniej odsłony. Według zapowiedzi organizatorów na terenie Kaszub goszczono oprócz rodzimych zespołów operatorów, także zespoły zagraniczne: Spezialeinsatzkommando (SEK) Berlina oraz SEK należącydo policji kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie (Landeskriminalamt Mecklenburg-Vorpommern).

Ireneusz Chloupek Za Tatrami

Za Tatrami Za Tatrami

W dniach 17–21 lipca 2017 r. na terenie słowackiego ośrodka treningowego Lešť koło m. Pliešovce odbyło się wspólne szkolenie jednostek specjalnych służb podległych ministerstwom finansów Czech, Polski...

W dniach 17–21 lipca 2017 r. na terenie słowackiego ośrodka treningowego Lešť koło m. Pliešovce odbyło się wspólne szkolenie jednostek specjalnych służb podległych ministerstwom finansów Czech, Polski i Słowacji. Było ono nie tylko okazją do skorzystania z unikatowych możliwości oferowanych przez jeden z najlepszych ośrodków tego typu w Europie, ale również do zacieśnienia kontaktów i wymiany fachowych doświadczeń z odpowiednikami z sąsiednich krajów.

Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński Wspólne ćwiczenia OSŻW i RAID

Wspólne ćwiczenia OSŻW i RAID Wspólne ćwiczenia OSŻW i RAID

W dniach 11–23 września 2017 r. Wydział Działań Specjalnych warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej zorganizował wspólne szkolenie z funkcjonariuszami francuskiej jednostki kontrterrorystycznej...

W dniach 11–23 września 2017 r. Wydział Działań Specjalnych warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej zorganizował wspólne szkolenie z funkcjonariuszami francuskiej jednostki kontrterrorystycznej RAID de la Police Nationale - jednej z najbardziej doświadczonych policyjnych jednostek do walki z terroryzmem w Europie. Ćwiczenia przeprowadzone były na terenie Ośrodka Zurbanizo­wanego w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wę­drzynie oraz obiektach zlokalizowanych na terenie...

dr Michał „Łysy” Stępiński Międzynarodowa Konferencja SNAJPER

Międzynarodowa Konferencja SNAJPER Międzynarodowa Konferencja SNAJPER

W dniach 17–23 września 2017 roku we Wrocławiu odbyło się semi­narium „Forum Snajper”, którego organizatorem było Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Było to kolejne przed­sięwzięcie...

W dniach 17–23 września 2017 roku we Wrocławiu odbyło się semi­narium „Forum Snajper”, którego organizatorem było Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Było to kolejne przed­sięwzięcie zorganizowane przez BOA KGP, odkąd w 2016 roku Polacy przejęli odpowiedzialność za działanie w zrzeszającej policyjne jednostki interwencyjne z krajów Unii Europejskiej, a także z Norwegii i Szwajcarii, grupie ATLAS, forum zajmującego się wykorzystaniem snajperów w dzia­łaniach kontrterrorystycznych.

Matys/Karol Wspólne ćwiczenia w Chorwacji

Wspólne ćwiczenia w Chorwacji Wspólne ćwiczenia w Chorwacji

Na przełomie września i października 2017 roku kolejny raz żandarmi z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie mieli okazję ćwiczyć ze swoimi partnerami z kompanii specjalnej chorwackiej...

Na przełomie września i października 2017 roku kolejny raz żandarmi z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie mieli okazję ćwiczyć ze swoimi partnerami z kompanii specjalnej chorwackiej policji wojskowej - SSVP (Satnija specjalne Vojna policjie). Tym razem Chorwaci gościli grupę kilkunastu warszawskich spec-żandarmów. W trakcie dziesięciu dni szkoleniowych zrealizowano szereg przedsięwzięć z zakresu: taktyki działań ochronnych, strzelań specjalnych, a także elementów rozpoznania pirotechnicznego...

SPECIAL OPS Borsuki w akcji

Borsuki w akcji Borsuki w akcji

W dniach od 27 listopada do 1 grudnia 2017 roku odbyły się międzynarodowe i międzyresortowe ćwiczenia pod kryptonimem „BORSUK 2017”. Zostały one zorganizowane przez Wydział Bojowy Pierwszy Biura Operacji...

W dniach od 27 listopada do 1 grudnia 2017 roku odbyły się międzynarodowe i międzyresortowe ćwiczenia pod kryptonimem „BORSUK 2017”. Zostały one zorganizowane przez Wydział Bojowy Pierwszy Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji przy współpracy z Zakładem Techniki Operacyjnej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie oraz Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Tematem przewodnim była specjalność WB1 BOA, czyli działania niskoprofilowe, obejmujące obserwację oraz zatrzymania wysokiego...

Redakcja SPEED SELEKCJA – szybko, ostro, z duchem czasu, ale nadal elitarnie

SPEED SELEKCJA – szybko, ostro, z duchem czasu, ale nadal elitarnie SPEED SELEKCJA – szybko, ostro, z duchem czasu, ale nadal elitarnie

SPECIAL OPS: 21 czerwca na poligonie drawskim rusza SPEED SELEKCJA. Czym różni się ona od legendarnej już SELEKCJI rozgrywanej przez poprzednie 20 lat?

SPECIAL OPS: 21 czerwca na poligonie drawskim rusza SPEED SELEKCJA. Czym różni się ona od legendarnej już SELEKCJI rozgrywanej przez poprzednie 20 lat?

Redakcja Nie tylko Tactical Prison Rescue, czyli współpraca grup specjalnych

Nie tylko Tactical Prison Rescue, czyli współpraca grup specjalnych Nie tylko Tactical Prison Rescue, czyli współpraca grup specjalnych

W dniach 31.01-2.02 2018 roku w Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowym Służby Więziennej Golina funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Grupy Realizacyjnej...

W dniach 31.01-2.02 2018 roku w Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowym Służby Więziennej Golina funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Grupy Realizacyjnej Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu doskonalili swoje umiejętności pod okiem instruktorów Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej we Wrocławiu. Głównym organizatorem całego przedsięwzięcia był mjr dr Leszek Kołtun – specjalista Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej we Wrocławiu i koordynator...

Wybrane dla Ciebie

Jak sprawić, by niewidoczne stało się widoczne »

Jak sprawić, by niewidoczne stało się widoczne » Jak sprawić, by niewidoczne stało się widoczne »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku » Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »  Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach? Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą » Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Najnowsze produkty i technologie

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.