Taką genezę powstania ma zintegrowana modułowa k amizelk a ochronna Multi Mission Armor Carrier (MMAC) amerykańskiej spółki Eagle Industries, jednego z wiodących na świecie producentów oporządzenia osobistego. Jest warta przedstawienia, chociażby z tej racji, że trafiła do wyposażenia jednostki polskich wojsk specjalnych.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
Zintegrowana modułowa kamizelka ochronna MMAC powstała w 2009 roku. Jej twórcą jest Don Gallo, były komandos US Navy Seal, który po zakończeniu kariery wojskowej zatrudnił się w Eagle Industries, gdzie odpowiada za wyposażenie przeznaczone dla wojsk specjalnych. W pracy wykorzystuje doświadczenie bojowe – nie tylko swoje, ale i kolegów po fachu w czynnej służbie, z którymi współpracuje. Sprzyja temu umiejscowienie oddziału projektowego, w którym znalazł zatrudnienie, w Virginia Beach, gdzie zlokalizowano szereg obiektów wojsko- wych, między innymi Naval Amphibious Base Little Creek, główną bazę sił desantowych Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, siedzibę ponad połowy zespołów US Navy Seal, w tym United States Naval Special Warfare Development Group (NSWDG), znanej jako DEVGRU, oraz ośrodek Training Support Center Hampton Roads.
Dla morskiej elity elit
MMAC zaprojektowano od podstaw z przeznaczeniem dla DEVGRU, jako spełnienie życzeń żołnierzy tej elitarnej i owianej tajemnicą formacji morskich komandosów US Navy Seal. Jednym z podstawowych wymagań, jakie oprócz wysokiej funkcjonalności i ergonomii formułują oni pod adresem swojego rynsztunku, jest jego możliwie mała masa. Ten aspekt ma znaczenie dla komandosów, bo specyfi ka ich działań wymaga maksymalnej mobilności, szybkości i swobody poruszania. Ponadto nierzadko teren ich aktywności bojowej sam w sobie stawia wyzwania ich kondycji i wytrzymałości fizycznej, jak to ma miejsce w górach, dżungli lub środowisku wodnym. Dlatego istotne znaczenie ma każdy gram składający się na ciężar dźwiganego przez nich wyposażenia i każdy sposób na odchudzenie tego rynsztunku jest warty realizacji.
Zgodnie z wolą docelowych użytkowników kamizelki MMAC, głównym założeniem jakie przyjęto przy jej tworzeniu – poza właściwą ochroną balistyczną i strukturą modułową pozwalającą skonfi gurować jej postać do wymagań żołnierzy – było uzyskanie lekkiej i zwartej konstrukcji. Kwestie estetyki i nawet trwałości poszycia kamizelki znalazły się na dalszym planie. Tej koncepcji podporządkowano dobór rozwiązań konstrukcyjnych kamizelki MMAC i użytych w niej surowców.