Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

CICHOCIEMNI Łączność na „szóstkę”

Ryszard M. Zając | 2023-07-04
Cichociemni odbierający zrzut zasobników. Foto. elitadywersji.org

Cichociemni odbierający zrzut zasobników. Foto. elitadywersji.org

Pod koniec czerwca 1940 r. w okupowanej Polsce utworzono Komendę Główną ZWZ/AK. Dla walki Polaków z okupantami oraz dla sprawnego funkcjonowania wojskowej konspiracji Polskiego Państwa Podziemnego kluczowa była dobra łączność pomiędzy Komendą AK w Warszawie a Naczelnym Wodzem w Londynie. To było zadanie dla Oddziału VI (Specjalnego) Sztabu Naczelnego Wodza.

Zobacz także

Ryszard M. Zając Prymusi „szkoły szpiegów”

Prymusi „szkoły szpiegów” Prymusi „szkoły szpiegów”

Polski wywiad przed wybuchem II wojny światowej oraz w jej trakcie niewątpliwie był najlepszy ze wszystkich. Niedowiarkom wystarczy przypomnieć złamanie „Enigmy” oraz wytropienie tajnej broni Hitlera –...

Polski wywiad przed wybuchem II wojny światowej oraz w jej trakcie niewątpliwie był najlepszy ze wszystkich. Niedowiarkom wystarczy przypomnieć złamanie „Enigmy” oraz wytropienie tajnej broni Hitlera – V-1 i V-2. Cichociemni w wywiadzie także mieli znaczący udział w wywiadowczej robocie oraz spore sukcesy…

Radosław Tyślewicz Historia powstania standardu TC3 w wojsku i służbach mundurowych

Historia powstania standardu TC3 w wojsku i służbach mundurowych Historia powstania standardu TC3 w wojsku i służbach mundurowych

Zarówno staza, jak i tamowanie krwotoków będących efektem oddziaływania środków walki na siłę żywą, nie są niczym nowym w kontekście prowadzenia działań militarnych. Dlaczego więc tyle uwagi przykłada...

Zarówno staza, jak i tamowanie krwotoków będących efektem oddziaływania środków walki na siłę żywą, nie są niczym nowym w kontekście prowadzenia działań militarnych. Dlaczego więc tyle uwagi przykłada się obecnie m.in. w armiach NATO do TCCC? Co leży u źródeł zmiany filozofii zapewnienia pomocy medycznej i zwiększenia przeżywalności żołnierzy i funkcjonariuszy podczas operacji bojowych oraz na czym polegają główne założenia tego standardu, przedstawiamy w treści niniejszego artykułu.

Ryszard M. Zając Cichociemni - Żołnierze w służbie specjalnej

Cichociemni - Żołnierze w służbie specjalnej Cichociemni - Żołnierze w służbie specjalnej

W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny, jako żołnierz powołany do służby specjalnej, przysięgam, że poświęconego mi sprzętu, poczty i pieniędzy strzec będę nie tylko jako dobra państwowego,...

W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny, jako żołnierz powołany do służby specjalnej, przysięgam, że poświęconego mi sprzętu, poczty i pieniędzy strzec będę nie tylko jako dobra państwowego, ale i jako środków i pieniędzy przeznaczonych dla odzyskania wolności Ojczyzny, a tajemnicy służby specjalnej dochowam, nawet wobec moich przełożonych i kolegów w konspiracji i nie zdradzę jej nikomu, aż do końca wojny. Tak mi Panie Boże dopomóż” - przysięgali cichociemni, legendarni spadochroniarze...

Rozkaz Naczelnego Wodza o utworzeniu w Polsce konspiracyjnej organizacji wojskowej dotarł szybko do walczącej jeszcze Warszawy. Już 26 września 1939 r. Dowódca stołecznego garnizonu, gen. Rómmel, otrzymał go od mjr. Edmunda Galinata, który wylądował na Polach Mokotowskich jedynym latającym prototypem polskiego bombowca PZL.46 Sum.

„Porwano” go z lotniska w Bukareszcie, gdzie był „internowany”. Pretekstem był pokaz lotniczy dla rumuńskich dygnitarzy. Polacy wystartowali, zaraz potem – obserwowani przez zdumionych Rumunów – odlecieli do kraju... 

Niestety, podczas II wojny światowej nie mieliśmy własnych samolotów dalekiego zasięgu. Nawet łączność radiowa na duże odległości była poważnym problemem. Rozkazy oraz instrukcje przenosili wędrujący lądowymi szlakami kurierzy.

19 października 1939, jeszcze z Francji, wyruszył do kraju pierwszy emisariusz Naczelnego Wodza. Rotmistrz Feliks Szymański, późniejszy cichociemny, pokonał cztery granice państwowe, po dziesięciu dniach dotarł do Warszawy. Na początku listopada 1940, dłuższą trasą z Londynu do Warszawy, wyruszył płk Kazimierz Iranek-Osmecki, także późniejszy cichociemny. Pokonał kilkanaście granic, podróż zajęła mu prawie dwa miesiące. Było jasne, że taka łączność nie wystarczy.

Ambasada Armii Krajowej

Po upadku Francji oraz ewakuacji do Wielkiej Brytanii, Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski, 29 czerwca 1940 rozwiązał emigracyjną komendę ZWZ/AK. Rozkazał, aby przy sztabie Naczelnego Wodza utworzono „Samodzielny Wydział Krajowy”.

Ze względów bezpieczeństwa nazwano go „Oddziałem VI”, później „Specjalnym”. Odpowiadał za całą wojskową łączność z okupowaną Polską. „Szóstka” została „instytucją łącznikową” pomiędzy Komendą Główną ZWZ/AK w okupowanej Polsce a Naczelnym Wodzem w Londynie.

Oddział VI (Specjalny) stał się w Wielkiej Brytanii swoistą „ambasadą Armii Krajowej”. Jego personel składał przysięgę na rotę AK, traktowany był jak komórka AK. Zaraz po jego utworzeniu, pionierskiego zadania – organizacji „lotów łącznikowych” do Polski – podjął się służący w tym Oddziale oficer wywiadu mjr dypl. Jan Jaźwiński. Wkrótce odpowiadał za całe lotnicze wsparcie AK – zrzuty cichociemnych i zaopatrzenia dla AK. 

Zadaniem Oddziału VI (Specjalnego) nie były tylko zrzuty. Zajmował się rekrutacją oraz wyszkoleniem cichociemnych. Dbał o zaspokojenie wszelkich potrzeb Armii Krajowej, w tym finansowych, kadrowych i materiałowych.

Pośredniczył w kontaktach pomiędzy ZWZ/AK a Sztabem Naczelnego Wodza. Współpracował z brytyjską organizacją rządową Special Operations Executive (SOE, Kierownictwo Operacji Specjalnych). Przekazywał do Polski zadania dla konspiracyjnej armii oraz polskiego wywiadu.

Do Sztabu Naczelnego Wodza oraz brytyjskiego SOE dostarczał najważniejsze meldunki AK i raporty wywiadowcze z Kraju. Były wśród nich tak cenne jak te dotyczące niemieckich rakiet V-1 oraz V-2. 

Oddział bardzo specjalny

Dla zapewnienia większej tajności działań, Oddział VI (Specjalny) przeniesiono z siedziby Sztabu Naczelnego Wodza w hotelu „Rubens” do odrębnego budynku w Londynie, na rogu ulic: Upper Belgrave i Wilton.

Nic dziwnego, jego działalność miała fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania struktur wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego. Także dla cywilnej łączności z Krajem, ekspediował bowiem również kurierów politycznych. „Szóstka” miała największe możliwości ze wszystkich struktur polskiego Sztabu Naczelnego Wodza. 

Liczba i ranga zadań spowodowały rozbudowę Oddziału VI. Początkowo pracowało w nim kilku oficerów, pod koniec 1944 aż 74. Funkcjonowało w nim osiem wydziałów, dwa z nich były kluczowe.

Wydział Specjalny (S) zajmował się zrzutami i kompletowaniem zawartości zasobników zrzutowych.

Wydział Łączności (Ł) – siecią radiową, szkoleniem łącznościowców, produkcją radiostacji. „Szóstka” zajmowała się rekrutacją i szkoleniem cichociemnych, także kurierami, bazami i placówkami. Miała własny Wydział Szyfrów oraz swoje centrale radiowe. Podlegały jej ośrodki szkolenia cichociemnych, stacje wyczekiwania (przed skokiem), także bazy i placówki w kilku krajach. 

Najważniejsza była Główna Baza Przerzutowa (kryptonim „Jutrzenka”) w Latiano nieopodal Brindisi (Włochy). Od 1944 ekspediowano z niej spadochroniarzy do Polski. Mjr dypl. Jan Jaźwiński organizował zrzuty od początku, od 1941.

Przeczytaj także: Ukraina: Wiosenny raport >>

Na początku sam, trzy lata później – już jako komendant „Jutrzenki” dowodził kilkuset oficerami oraz prawie tysiącem szeregowych. Dysponował ogromnymi kwotami pieniędzy, dziesiątkami ton broni i sprzętu, kolumnami samochodów.

Współpracował bezpośrednio z brytyjską SOE, po uzgodnieniu wydawał dyspozycje zrzutowe dwóm eskadrom samolotów: brytyjskiej 138. Special Duty Squadron RAF oraz polskiej 1586. Eskadrze Specjalnego Przeznaczenia.

Miał własną łączność, w tym bezpośrednią z dowódcą Armii Krajowej. 

Aby przeczytać pełną wersję artykułu należy wykupić prenumeratę i zalogować się.

Komentarze

Powiązane

Krzysztof Mątecki Zmarł ostatni cichociemny

Zmarł ostatni cichociemny Zmarł ostatni cichociemny

Czwartego marca 2022 roku w wieku 101 lat zmarł Major Aleksander Tarnawski, ostatni z cichociemnych.

Czwartego marca 2022 roku w wieku 101 lat zmarł Major Aleksander Tarnawski, ostatni z cichociemnych.

Krzysztof Mątecki Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej...

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Krzysztof Mątecki news Awanse i odznaczenia w 80 rocznicę powstania Armii Krajowej

Awanse i odznaczenia w 80 rocznicę powstania Armii Krajowej Awanse i odznaczenia w 80 rocznicę powstania Armii Krajowej

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odznaczył i wyróżnił żołnierzy z jednostek, których patronami są żołnierze Armii Krajowej, oraz z jednostek, które nawiązują do etosu Armii Krajowej.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odznaczył i wyróżnił żołnierzy z jednostek, których patronami są żołnierze Armii Krajowej, oraz z jednostek, które nawiązują do etosu Armii Krajowej.

Krzysztof Mątecki news 80 rocznica powstania Armii Krajowej

80 rocznica powstania Armii Krajowej 80 rocznica powstania Armii Krajowej

Dziś 14 lutego 2022 roku obchodzimy 80-tą rocznicę powstania Armii Krajowej. AK była największą konspiracyjną armią na terenie Europy. Szacuje się, że w 1944 r. liczyła przeszło 350 tys. zaprzysiężonych...

Dziś 14 lutego 2022 roku obchodzimy 80-tą rocznicę powstania Armii Krajowej. AK była największą konspiracyjną armią na terenie Europy. Szacuje się, że w 1944 r. liczyła przeszło 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy. Oficjalnie została rozwiązana 19 stycznia 1945 roku.

Krzysztof Mątecki news 78 rocznica zamachu na szefa SS i policji na okręg warszawski Franza Kutscherę

78 rocznica zamachu na szefa SS i policji na okręg warszawski Franza Kutscherę 78 rocznica zamachu na szefa SS i policji na okręg warszawski Franza Kutscherę

1 lutego 1944 roku żołnierze oddziału „Pegaz” wykonali wyrok śmierci wydany przez Polskie Państwo Podziemne na „kata Warszawy” generała SS Franza Kutscherę.

1 lutego 1944 roku żołnierze oddziału „Pegaz” wykonali wyrok śmierci wydany przez Polskie Państwo Podziemne na „kata Warszawy” generała SS Franza Kutscherę.

Krzysztof Mątecki news 101. urodziny ostatniego cichociemnego

101. urodziny ostatniego cichociemnego 101. urodziny ostatniego cichociemnego

8 stycznia swoje 101. urodziny obchodził ostatni żyjący cichociemny, komandos polskiego podziemia z okresu II wojny światowej major Aleksander Tarnawski „Upłaz”.

8 stycznia swoje 101. urodziny obchodził ostatni żyjący cichociemny, komandos polskiego podziemia z okresu II wojny światowej major Aleksander Tarnawski „Upłaz”.

Redakcja news 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Wczoraj obchodziliśmy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Był to największy zryw powstańczy w okupowanej Europie. Powstanie Warszawskie trwało 63 dni.

Wczoraj obchodziliśmy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Był to największy zryw powstańczy w okupowanej Europie. Powstanie Warszawskie trwało 63 dni.

Redakcja news VIII Bieg Cichociemnych

VIII Bieg Cichociemnych VIII Bieg Cichociemnych

Już 19 czerwca 2021 r. w Sochaczewie odbędzie się po raz ósmy Bieg Cichociemnych. Jak co roku na uczestników czekać będzie trasa wytyczona korytem i dorzeczem naszej pięknej rzeki Bzury.

Już 19 czerwca 2021 r. w Sochaczewie odbędzie się po raz ósmy Bieg Cichociemnych. Jak co roku na uczestników czekać będzie trasa wytyczona korytem i dorzeczem naszej pięknej rzeki Bzury.

Redakcja 78 Rocznica "Akcji pod Arsenałem"

78 Rocznica "Akcji pod Arsenałem" 78 Rocznica "Akcji pod Arsenałem"

26 marca 1943 roku harcerze z Grup Szturmowych Szarych Szeregów przeprowadzili akcję uwolnienia Jana Bytnara "Rudego". Operację Meksyk II, znaną jako "Akcja pod Arsenałem", przeprowadziło 28 członków Oddziału...

26 marca 1943 roku harcerze z Grup Szturmowych Szarych Szeregów przeprowadzili akcję uwolnienia Jana Bytnara "Rudego". Operację Meksyk II, znaną jako "Akcja pod Arsenałem", przeprowadziło 28 członków Oddziału Specjalnego „Jerzy”, z którego wywodzą się bataliony Zośka i Parasol.

Michał Piekarski Lekcje z Powstania Warszawskiego

Lekcje z Powstania Warszawskiego Lekcje z Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie jest tematem trudnym, z wielu powodów. Spory o jego sens toczą się od sześćdziesięciu dziewięciu lat, i widać to nawet w warstwie językowej. Nic nie wskazuje na to aby spory te ucichły,...

Powstanie Warszawskie jest tematem trudnym, z wielu powodów. Spory o jego sens toczą się od sześćdziesięciu dziewięciu lat, i widać to nawet w warstwie językowej. Nic nie wskazuje na to aby spory te ucichły, prawdopodobnie dyskusja o Powstaniu Warszawskim nie zakończy się nigdy.

Sebastian Miernik W stulecie urodzin „Ponurego”…

W stulecie urodzin „Ponurego”…

100 lat temu, 31 sierpnia 1912 r. urodził się Jan Piwnik, „Ponury”. Legendarny cichociemny, partyzant z Gór Świętokrzyskich, dowódca Zgrupowań Partyzanckich AK Ponury-Nurt.

100 lat temu, 31 sierpnia 1912 r. urodził się Jan Piwnik, „Ponury”. Legendarny cichociemny, partyzant z Gór Świętokrzyskich, dowódca Zgrupowań Partyzanckich AK Ponury-Nurt.

Michał Piekarski Edukacja a bezpieczeństwo

Edukacja a bezpieczeństwo

Ostatnie dni, oprócz rocznicy operacji „Neptune Spear” oraz świąt państwowych, przebiegają pod znakiem egzaminów maturalnych i kolejnych sporów o polską edukację. Ponieważ bezpieczeństwo bez edukacji nie...

Ostatnie dni, oprócz rocznicy operacji „Neptune Spear” oraz świąt państwowych, przebiegają pod znakiem egzaminów maturalnych i kolejnych sporów o polską edukację. Ponieważ bezpieczeństwo bez edukacji nie jest możliwe, wskazane jest odnieść się w tym miejscu do kilku problemów, które z bezpieczeństwem mają bezpośredni związek.

Redakcja Uczcili pamięć Generała NILa

Uczcili pamięć Generała NILa Uczcili pamięć Generała NILa

Jednostka Wojskowa NIL z krakowskim oddziałem IPN oraz Zespołem Szkół Mechanicznych nr 4 w Krakowie uczcili 68. rocznicę śmierci gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa "Nila".

Jednostka Wojskowa NIL z krakowskim oddziałem IPN oraz Zespołem Szkół Mechanicznych nr 4 w Krakowie uczcili 68. rocznicę śmierci gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa "Nila".

Tomasz Łukaszewski 78. rocznica powstania Armii Krajowej

78. rocznica powstania Armii Krajowej 78. rocznica powstania Armii Krajowej

Siedemdziesiąt osiem lat temu, 14 lutego 1942 r, na mocy rozkazu gen. Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) został przekształcony w Armię Krajową. Na jej czele stanął komendant ZWZ gen. Stefan...

Siedemdziesiąt osiem lat temu, 14 lutego 1942 r, na mocy rozkazu gen. Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) został przekształcony w Armię Krajową. Na jej czele stanął komendant ZWZ gen. Stefan Rowecki "Grot".

Redakcja 106. urodziny najstarszego Powstańca

106. urodziny najstarszego Powstańca 106. urodziny najstarszego Powstańca

We wtorek, 11 lutego br. w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie z udziałem Andrzeja Dudy, prezydenta RP, Elżbiety Witek, marszałek sejmu i Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej miało miejsce spotkanie...

We wtorek, 11 lutego br. w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie z udziałem Andrzeja Dudy, prezydenta RP, Elżbiety Witek, marszałek sejmu i Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej miało miejsce spotkanie z najstarszym żyjącym uczestnikiem Powstania Warszawskiego, który w sobotę skończy 106 lat.

Redakcja Święto JW NIL i VIII marsz śladami gen. Nila

Święto JW NIL i VIII marsz śladami gen. Nila Święto JW NIL i VIII marsz śladami gen. Nila

6 września br. w Krakowie odbyły się obchody święta Jednostki Wojskowej NIL. Dzień wcześniej wystartował na Suchej Polanie VIII Marsz śladami gen. Nila – od zmierzchu do świtu.

6 września br. w Krakowie odbyły się obchody święta Jednostki Wojskowej NIL. Dzień wcześniej wystartował na Suchej Polanie VIII Marsz śladami gen. Nila – od zmierzchu do świtu.

Redakcja ŚLADAMI GEN. NILA - OD ZMIERZCHU DO ŚWITU - VIII edycja 2019

ŚLADAMI GEN. NILA - OD ZMIERZCHU DO ŚWITU - VIII edycja 2019 ŚLADAMI GEN. NILA - OD ZMIERZCHU DO ŚWITU - VIII edycja 2019

Już po raz VIII, w dniach 5-6 września br., odbędzie się nocny marsz "Śladami Gen. Nila - Od Zmierzchu Do Świtu". Organizatorem tego wyjątkowego biegu są: Jednostka Wojskowa NIL i Wojskowe Stowarzyszenie...

Już po raz VIII, w dniach 5-6 września br., odbędzie się nocny marsz "Śladami Gen. Nila - Od Zmierzchu Do Świtu". Organizatorem tego wyjątkowego biegu są: Jednostka Wojskowa NIL i Wojskowe Stowarzyszenie „Kultura-Turystyka-Obronność”.

Redakcja Odszedł ppłk Stanisław Likiernik, jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu AK

Odszedł ppłk Stanisław Likiernik, jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu AK Odszedł ppłk Stanisław Likiernik, jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu AK

Stanisław Likiernik pseudonim „Stach” zmarł 17 kwietnia 2018 roku. Był żołnierzem Kedywu Armii Krajowej, powstańcem warszawskim. Uczestniczył w wielu akcjach sabotażowo-dywersyjnych, walczył w szeregach...

Stanisław Likiernik pseudonim „Stach” zmarł 17 kwietnia 2018 roku. Był żołnierzem Kedywu Armii Krajowej, powstańcem warszawskim. Uczestniczył w wielu akcjach sabotażowo-dywersyjnych, walczył w szeregach Zgrupowania „Radosław”. Zostanie pochowany w Panteonie Żołnierzy Polski Walczącej na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.

Sebastian Miernik Droga „Ponurego”. Rys biograficzny majora Jana Piwnika

Droga „Ponurego”. Rys biograficzny majora Jana Piwnika Droga „Ponurego”. Rys biograficzny majora Jana Piwnika

W 2011 r. nakładem wydawnictwa „Rytm” ukazała się książka „Droga Ponurego. Rys biograficzny majora Jana Piwnika”. Jej autorem jest młody historyk Wojciech Königsberg. Jest to pierwsze tak szerokie, całościowe...

W 2011 r. nakładem wydawnictwa „Rytm” ukazała się książka „Droga Ponurego. Rys biograficzny majora Jana Piwnika”. Jej autorem jest młody historyk Wojciech Königsberg. Jest to pierwsze tak szerokie, całościowe ujęcie biografii słynnego dowódcy Armii Krajowej, cichociemnego mjr. Jana Piwnika „Ponurego”. Do tej pory najlepiej były znane losy Piwnika, jako dowódcy Zgrupowań Partyzankich AK „Ponury” oraz VII batalionu 77 pułku piechoty AK na Nowogródczyźnie.

Redakcja Jakub Pawełek - "#WAWSKIE14"

Jakub Pawełek - "#WAWSKIE14" Jakub Pawełek - "#WAWSKIE14"

#WAWSKIE14 to pierwsza powieść poza cyklem Przymierze, który Jakub Pawełek zapoczątkował książką "Wschodni grom", wydaną w lutym 2014 roku. Opowieść toczy się w alternatywnej rzeczywistości, w której II...

#WAWSKIE14 to pierwsza powieść poza cyklem Przymierze, który Jakub Pawełek zapoczątkował książką "Wschodni grom", wydaną w lutym 2014 roku. Opowieść toczy się w alternatywnej rzeczywistości, w której II wojna światowa nie wybuchła w 1939 roku, a siedemdziesiąt lat później, we wrześniu 2009 roku. Książka ukazała się nakładem Wydawnictw Warbook.

Sebastian Miernik Skok nadziei

Skok nadziei Skok nadziei

Historii „Cichociemnych” poświęcono już wiele dobrych pozycji książkowych, jednak mimo to na łamach „SPECIAL OPS” chcemy regularnie przypominać o korzeniach polskich sił specjalnych. 28 grudnia 2010 roku...

Historii „Cichociemnych” poświęcono już wiele dobrych pozycji książkowych, jednak mimo to na łamach „SPECIAL OPS” chcemy regularnie przypominać o korzeniach polskich sił specjalnych. 28 grudnia 2010 roku minie 66 lat od ostatniego zrzutu „Cichociemnych”, który nastąpił w 1944 r., w lutym 2011 roku przypada zaś okrągła, 70. rocznica powietrznego przerzutu pierwszych „Cichociemnych” do okupowanej Polski. Niech będzie to okazją do krótkiego wspomnienia niektórych szczegółów i okoliczności pierwszego...

Sebastian Miernik Wywalcz jej wolność lub zgiń

Wywalcz jej wolność lub zgiń Wywalcz jej wolność lub zgiń

W głównej sali Ośrodka Wyszkolenia Oddziału Specjalnego Sztabu Naczelnego Wodza w Audley End na ścianie wisiała mapa przedwojennej Polski. Z czasem pojawił się na niej napis „Wywalcz jej wolność lub zgiń”....

W głównej sali Ośrodka Wyszkolenia Oddziału Specjalnego Sztabu Naczelnego Wodza w Audley End na ścianie wisiała mapa przedwojennej Polski. Z czasem pojawił się na niej napis „Wywalcz jej wolność lub zgiń”. Pokazuje ona, jak wielką miłością darzyli Ojczyznę Ci, którzy „potrafili zjawić się niespostrzeżeni tam, gdzie się ich najmniej spodziewają i pożądają, cicho, a sprawnie narobić nieprzyjacielowi bigosu i wsiąknąć niedostrzegalnie w ciemność, w noc – skąd przyszli” – noszący dumny przydomek, idealnie...

Ryszard M. Zając Prymusi „szkoły szpiegów”

Prymusi „szkoły szpiegów” Prymusi „szkoły szpiegów”

Polski wywiad przed wybuchem II wojny światowej oraz w jej trakcie niewątpliwie był najlepszy ze wszystkich. Niedowiarkom wystarczy przypomnieć złamanie „Enigmy” oraz wytropienie tajnej broni Hitlera –...

Polski wywiad przed wybuchem II wojny światowej oraz w jej trakcie niewątpliwie był najlepszy ze wszystkich. Niedowiarkom wystarczy przypomnieć złamanie „Enigmy” oraz wytropienie tajnej broni Hitlera – V-1 i V-2. Cichociemni w wywiadzie także mieli znaczący udział w wywiadowczej robocie oraz spore sukcesy…

e-wydanie: SPECIAL OPS 3/2023

e-wydanie: SPECIAL OPS 3/2023 e-wydanie: SPECIAL OPS 3/2023

Już jest nowy numer SPECIAL OPS! Od stycznia 2018 możesz korzystać z wygodnej wersji elektronicznej czasopisma w formie flipbook już od 15 zł.

Już jest nowy numer SPECIAL OPS! Od stycznia 2018 możesz korzystać z wygodnej wersji elektronicznej czasopisma w formie flipbook już od 15 zł.

Wybrane dla Ciebie

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »  Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych » Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych  »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą

Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń Jakim preparatem  skutecznie wyczyścisz każdą broń

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia

Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia

Jak poprawić celność strzału

Jak poprawić celność strzału Jak poprawić celność strzału

Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym

Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym

Najnowsze produkty i technologie

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.