Fot. Źródło: MON Fot.: st. szer. Wojciech Król / CO MON
We wtorek, 11 lutego br. w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie z udziałem Andrzeja Dudy, prezydenta RP, Elżbiety Witek, marszałek sejmu i Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej miało miejsce spotkanie z najstarszym żyjącym uczestnikiem Powstania Warszawskiego, który w sobotę skończy 106 lat.
W dniach 20-21 maja 2022 roku odbyła się po raz czwarty konferencja ratownictwa wodnego. Patronatem honorowym wydarzenie objęli m.in. Komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz rektor-Komendant...
W dniach 20-21 maja 2022 roku odbyła się po raz czwarty konferencja ratownictwa wodnego. Patronatem honorowym wydarzenie objęli m.in. Komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz rektor-Komendant AMW.
W minioną sobotę, 28 czerwca 2022 r., na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbyły się Centralne Obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa organizowane przez MON.
W minioną sobotę, 28 czerwca 2022 r., na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbyły się Centralne Obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa organizowane przez MON.
2 czerwca w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych upamiętniono 15 lecie powołania Wojsk Specjalnych jako Rodzaju Sił Zbrojnych. Obchody zainicjowała polowa Msza Św. w intencji żołnierzy Wojsk Specjalnych...
2 czerwca w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych upamiętniono 15 lecie powołania Wojsk Specjalnych jako Rodzaju Sił Zbrojnych. Obchody zainicjowała polowa Msza Św. w intencji żołnierzy Wojsk Specjalnych pod przewodnictwem Biskupa Polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza.
- Pan pułkownik jest jednym z najstarszych weteranów, bohaterów walczących o wolność i niepodległość. Możliwość spotkania z Nim to zaszczyt i honor, ale też wspaniałe doświadczenie, okazja do rozmowy ze świadkiem ważnych historycznych momentów - podkreślił minister.
- Spotykamy się ze szczególnym człowiekiem, ale też w miejscu szczególnym, w Muzeum Wojska Polskiego, w muzeum, które żyje, w muzeum, które jest otwarte dla zwiedzających, a przede wszystkim dla młodzieży. Ponad 250 tysięcy eksponatów jest zgromadzonych w Muzeum Wojska Polskiego – mówił szef MON zachęcając do odwiedzenia muzeum.
Minister wspomniał także, że niedługo wojskowe muzeum rozpocznie swoją działalność w nowej siedzibie na warszawskiej cytadeli. Podczas swojego wystąpienia minister Mariusz Błaszczak przypomniał także o 100. rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami w 1920 r. i przygotowaniami związanymi z budową filii Muzeum Wojska Polskiego w Ossowie.
- Pułkownik Kazimierz Klimczak jest wzorem patrioty, swoją postawą wywalczył wolną Polskę dla kolejnych pokoleń Polaków, które - mam nadzieję - będą cieszyły się tym, że żyją w wolnej ojczyźnie - mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z płk. Klimczakiem ps. Szron.
W trakcie spotkania prezydent nadał także płk. Kazimierzowi Klimczakowi Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Podkreślił w swoim wystąpieniu, że Kazimierz Klimczak, który 15 lutego obchodzi 106. urodziny, na własne oczy widział odzyskanie przez Polskę niepodległości, walczył zarówno w kampanii wrześniowej w 1939 r., jak i podczas Powstania Warszawskiego.
Prezydent Duda podziękował płk. Klimczakowi za jego "piękne życie, niezwykłą postawę żołnierską i obywatelską".
- Jest pan pułkownik wspaniałym wzorem patrioty, jest pan pułkownik wspaniałym wzorem żołnierza, wspaniałym wzorem człowieka, ojca rodziny, tego wszystkiego, co pozwala powiedzieć na jesieni życia, że człowiek miał życie piękne - powiedział prezydent.
Płk Kazimierz Klimczak ps. „Szron” ur. 15.02.1914 r. w Ciepłowie koło Sompolna. Skończył Szkołę Podoficerską Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie. Od 1936 roku służył w Wojsku Polskim. Ukończył szkołę podoficerów instruktorów i rozpoczął służbę w 67 Pułku Piechoty w Brodnicy. W jego szeregach brał udział w walkach Armii „Pomorze” w kampanii wrześniowej.
Uczestniczył w bitwie nad Bzurą. W 1939 roku został ciężko ranny pod Mełnem w okolicach Grudziądza i trafił do Szpitala Ujazdowskiego w Warszawie na leczenie. Będąc inwalidą wojennym nawiązał kontakt ze Związkiem Walki Zbrojnej. W okresie okupacji pracował w Monopolu Tytoniowym na ul. Kaliskiej 1 w Warszawie.
Podczas powstania warszawskiego walczył w stopniu sierżanta na Woli w szeregach Obwodu Ochota Armii Krajowej. Warszawę opuścił z ludnością cywilną. Dostał się do niewoli, ale udało mu się zbiec z transportu. W lutym 1945 roku powrócił do stolicy, gdzie został skierowany do służby w pułku samochodowym, jako dowódca plutonu transportowego. W wojsku służył do 1946 roku.
Działacz Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej. Brał udział w konspiracji 1939-1944: IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 3. Rejon - pluton 415, następnie IIIObwód "Waligóra" - zgrupowanie kpt. "Hala". W 2017 roku awansowany do stopnia pułkownika Wojska Polskiego.
Góra Pen y Fan położona w Parku Narodowym Brecon Beacons w Walii na pozór nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jej wysokość wynosi „zaledwie” 886 m n.p.m. Nie ma porównania do sławnych ośmiotysięczników....
Góra Pen y Fan położona w Parku Narodowym Brecon Beacons w Walii na pozór nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jej wysokość wynosi „zaledwie” 886 m n.p.m. Nie ma porównania do sławnych ośmiotysięczników. Również jej lokalizacja nie jest szczególnie egzotyczna. U podnóża góry nie spotkamy w końcu buddyjskich mnichów. Kiedyś usłyszałem hasło „komandosi z parku” - ktoś pogardliwie wypowiedział się o uczestnikach Biegu Morskiego Komandosa (BMK) w związku lokalizacją tego biegu… Lokalizacja jest jaka...
Drugi raz w tym roku 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego zrealizowało Akcję Serce. 30 stycznia br. „lot po życie” wykonała załoga z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa.
Drugi raz w tym roku 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego zrealizowało Akcję Serce. 30 stycznia br. „lot po życie” wykonała załoga z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa.
Wczoraj (5 lutego br.) w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu szefowie służb - Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk i dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła oraz Komendant Główny...
Wczoraj (5 lutego br.) w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu szefowie służb - Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk i dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła oraz Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Bartkowiak - podpisali porozumienie o współpracy w zakresie zarządzania kryzysowego, ratowania życia ludzkiego i poszukiwania osób zaginionych oraz w zakresie działalności szkoleniowej. Podpisanie dokumentów odbyło się w obecności szefa resortu obrony...
Siedemdziesiąt osiem lat temu, 14 lutego 1942 r, na mocy rozkazu gen. Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) został przekształcony w Armię Krajową. Na jej czele stanął komendant ZWZ gen. Stefan...
Siedemdziesiąt osiem lat temu, 14 lutego 1942 r, na mocy rozkazu gen. Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) został przekształcony w Armię Krajową. Na jej czele stanął komendant ZWZ gen. Stefan Rowecki "Grot".
Na terytorium Mauretanii i Senegalu w dniach 17-28 lutego 2020 r. odbyły się ćwiczenia sił specjalnych o kryptonimie Flintlock 2020. Wzięło w nich udział około 1600 żołnierzy z ponad 30 państw, w tym polscy...
Na terytorium Mauretanii i Senegalu w dniach 17-28 lutego 2020 r. odbyły się ćwiczenia sił specjalnych o kryptonimie Flintlock 2020. Wzięło w nich udział około 1600 żołnierzy z ponad 30 państw, w tym polscy specjalsi.
W piątek, 28 lutego br., Klub Strzelecki z Krasocina, Starostwo Powiatowe we Włoszczowie i włoszczowski Dom Kultury organizują spotkanie pt. "Jednostka Wojskowa GROM jako spadkobiercy tradycji cichociemnych"....
W piątek, 28 lutego br., Klub Strzelecki z Krasocina, Starostwo Powiatowe we Włoszczowie i włoszczowski Dom Kultury organizują spotkanie pt. "Jednostka Wojskowa GROM jako spadkobiercy tradycji cichociemnych". Prelegentem będzie były szef JW GROM płk Piotr Gąstał. Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.
Dzisiaj (28 lutego) dwie pierwsze kolumny żołnierzy i sprzętu z USA wjadą na teren Polski przez przejście graniczne w Kołbaskowie. To oficjalny początek ćwiczenia DEFENDER-Europe 20 w naszym kraju.
Dzisiaj (28 lutego) dwie pierwsze kolumny żołnierzy i sprzętu z USA wjadą na teren Polski przez przejście graniczne w Kołbaskowie. To oficjalny początek ćwiczenia DEFENDER-Europe 20 w naszym kraju.
Mija 69 lat odkąd, w więzieniu mokotowskim w Warszawie władze komunistyczne wykonały wyroki śmierci na siedmiu żołnierzach powojennego podziemia niepodległościowego. Straceni zostali: ppłk Łukasz Ciepliński,...
Mija 69 lat odkąd, w więzieniu mokotowskim w Warszawie władze komunistyczne wykonały wyroki śmierci na siedmiu żołnierzach powojennego podziemia niepodległościowego. Straceni zostali: ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, mjr Mieczysław Kawalec, kpt. Franciszek Błażej, kpt. Józef Rzepka, por. Karol Chmiel i por. Józef Batory. W rocznicę tej komunistycznej zbrodni obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
25 – 27 lutego 2020 roku w Bydgoszczy odbyła się roczna odprawa rozliczeniowo-zadaniowa kierowniczej kadry Żandarmerii Wojskowej, podczas której komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz...
25 – 27 lutego 2020 roku w Bydgoszczy odbyła się roczna odprawa rozliczeniowo-zadaniowa kierowniczej kadry Żandarmerii Wojskowej, podczas której komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Połuch wyróżnił i nadał tytuły honorowe najlepszym żołnierzom, oddziałom i komórkom wewnętrznym Żandarmerii Wojskowej.
Miniony weekend obfitował w świetne występy żołnierzy sportowców w Mistrzostwach Europy w strzelaniu pneumatycznym oraz z Halowych Mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce.
Miniony weekend obfitował w świetne występy żołnierzy sportowców w Mistrzostwach Europy w strzelaniu pneumatycznym oraz z Halowych Mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce.
W nocy z 5 na 6 marca 2003 r. w podwarszawskiej Magdalence podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów, a siedemnastu zostało rannych. Jak co roku ich...
W nocy z 5 na 6 marca 2003 r. w podwarszawskiej Magdalence podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów, a siedemnastu zostało rannych. Jak co roku ich koledzy, kierownictwo Policji i resortu oddało im hołd.
W środę 11 marca br. Prezydent RP - Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej spotkali się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniu DEFENDER-Europe...
W środę 11 marca br. Prezydent RP - Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej spotkali się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniu DEFENDER-Europe 20. Pierwsze kolumny żołnierzy i sprzętu z USA wjechały na teren Polski 28 lutego br. przez przejście graniczne w Kołbaskowie. Wówczas oficjalnie rozpoczęło się w naszym kraju to największe amerykańskie ćwiczenie związane z przerzutem wojsk Sił Lądowych USA do Europy.
Komenda Główna Policji podpisała porozumienie z Targami Kielce w sprawie organizacji Międzynarodowych Targów Policji i Bezpieczeństwa Publicznego. Centralnym punktem wydarzenia będzie konferencja poświęcona...
Komenda Główna Policji podpisała porozumienie z Targami Kielce w sprawie organizacji Międzynarodowych Targów Policji i Bezpieczeństwa Publicznego. Centralnym punktem wydarzenia będzie konferencja poświęcona bezpieczeństwu.
Macedonia Północna stała się nowym 30 członkiem NATO po złożeniu 27 marca 2020 r. dokumentu przystąpienia do Traktatu Północnoatlantyckiego w Departamencie Stanu USA w Waszyngtonie. Sojusznicy NATO podpisali...
Macedonia Północna stała się nowym 30 członkiem NATO po złożeniu 27 marca 2020 r. dokumentu przystąpienia do Traktatu Północnoatlantyckiego w Departamencie Stanu USA w Waszyngtonie. Sojusznicy NATO podpisali protokół przystąpienia Macedonii Północnej w lutym 2019 r. Wszystkie 29 krajów członkowskich głosowało za ratyfikowaniem członkostwa tego kraju.
1 lutego 2020 r. podczas wykonywania zadań specjalnych w Syryjskiej Republice Arabskiej” w zasadzce na obrzeżach Latakii zginęło czterech oficerów kontrterrorystycznego Centrum Specjalnego Przeznaczenia...
1 lutego 2020 r. podczas wykonywania zadań specjalnych w Syryjskiej Republice Arabskiej” w zasadzce na obrzeżach Latakii zginęło czterech oficerów kontrterrorystycznego Centrum Specjalnego Przeznaczenia Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej: 33-letni major Bułat Achmatianow i 36-letni por. Wsiewołod Trofimow z 5. grupy 1. wydziału Zarządu S („Smiercz”) w Moskwie oraz 42-letni mjr Rusłan Gimadijew i 35-letni kpt Dimitrij Minow z Zarządu K („Kaukaz”) w Jessentuki w kraju Stawropolskim.
2/3 lutego 2020 r. w nocy zmarł w Durbanie, półtora miesiąca przed ukończeniem 101. roku życia, najsłynniejszy żołnierz najemny XX wieku „Mad Mike” Thomas Michael Hoare. Zgodnie ze słowami jego syna Chrisa:...
2/3 lutego 2020 r. w nocy zmarł w Durbanie, półtora miesiąca przed ukończeniem 101. roku życia, najsłynniejszy żołnierz najemny XX wieku „Mad Mike” Thomas Michael Hoare. Zgodnie ze słowami jego syna Chrisa: „żył zgodnie z filozofią, że można z życia wyciągnąć więcej, gdy żyje się niebezpiecznie, więc to tym bardziej niezwykłe, że przeżył 100 lat i zmarł spokojnie we śnie, we własnym łóżku”.
8 lutego 2020 r. podczas operacji bojowej w prowincji Nangarhar na wschodzie Afganistanu zginęli w wyniku odniesionych ran dwaj sierżanci z 7th Special Forces Group (Airborne), z Eglin AFB na Florydzie.
8 lutego 2020 r. podczas operacji bojowej w prowincji Nangarhar na wschodzie Afganistanu zginęli w wyniku odniesionych ran dwaj sierżanci z 7th Special Forces Group (Airborne), z Eglin AFB na Florydzie.
Na początku 2020 r. firma Ułan-Udenskij awiacionnyj zawod [Улан-Удэнский авиационный завод (У-УАЗ)], należąca do holdingu „Śmigłowce Rosji” (АО „Вертолёты России”), zakupiła zestawy wyposażenia, które...
Na początku 2020 r. firma Ułan-Udenskij awiacionnyj zawod [Улан-Удэнский авиационный завод (У-УАЗ)], należąca do holdingu „Śmigłowce Rosji” (АО „Вертолёты России”), zakupiła zestawy wyposażenia, które posłużą do zmodernizowania – w oparciu o doświadczenia z działań bojowych specnazu w Syrii – 10 maszyn Mi-8AMT (wykorzystywanych przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej od 2009 r.) do nowej wersji Mi-8 AMTSz-WN „Terminator”, łączącej cechy szturmowe i transportowe. Mają one jeszcze w tym roku trafić...
Kolejni żołnierze amerykańscy polegli w Iraku 8 marca 2020 r.: 34-letni kpt. Moises A. Navas „Mo” i Gunnery Sgt. Diego D. Pongo, obaj z MARSOC (United States Marine Corps Forces Special Operations Command).
Kolejni żołnierze amerykańscy polegli w Iraku 8 marca 2020 r.: 34-letni kpt. Moises A. Navas „Mo” i Gunnery Sgt. Diego D. Pongo, obaj z MARSOC (United States Marine Corps Forces Special Operations Command).
Zespół Aresztowań i Wsparcia AOT (Arrestatie- en Ondersteuningsteam) z brygady specjalnej BSB Królewskiej Żandarmerii Holandii (Koninklijke Marechaussee Brigade Speciale Beveiligingsopdrachten) trenował...
Zespół Aresztowań i Wsparcia AOT (Arrestatie- en Ondersteuningsteam) z brygady specjalnej BSB Królewskiej Żandarmerii Holandii (Koninklijke Marechaussee Brigade Speciale Beveiligingsopdrachten) trenował na początku lutego 2020 r. w ośrodku European Security Academy we Włościejówkach pod Książem Wielkopolskim.
5 marca 2020 r. dwa śmigłowce RAF Chinook z zespołem ratowniczym brytyjskich sił specjalnych i medykami przeniknęły do południowej Syrii, aby uratować żołnierza Special Air Service poszkodowanego w wyniku...
5 marca 2020 r. dwa śmigłowce RAF Chinook z zespołem ratowniczym brytyjskich sił specjalnych i medykami przeniknęły do południowej Syrii, aby uratować żołnierza Special Air Service poszkodowanego w wyniku eksplozji IED w bliżej nieokreślonej strefie walk.
Posłanie Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych do żołnierzy i pracowników resortu Obrony Narodowej Komponentu Wojsk Specjalnych w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
Posłanie Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych do żołnierzy i pracowników resortu Obrony Narodowej Komponentu Wojsk Specjalnych w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
W środę, 15 kwietnia, w szeregi 3. Flotylli Okrętów weszła nowa jednostka. W Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery jednostek pomocniczych Marynarki Wojennej na holowniku...
W środę, 15 kwietnia, w szeregi 3. Flotylli Okrętów weszła nowa jednostka. W Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery jednostek pomocniczych Marynarki Wojennej na holowniku H-1 Gniewko.